Tholen moet plannen uitstellen Expositie als afscheidsgeschenk Dieven azen op picknicktafels Bazar krijgt Goese scholieren aan het lezen en dichten Raad van State ziet geen bezwaar tegen bouw windmolens Werkgroep schetst profiel raadsgriffier Grenslinden voor prinselijk paar Burgemeester wast boze geesten af Afspraken taxateurs ingetrokken Dief steelt 71 flessen shampoo Werkstraf voor inbraakpoging Gemeente heeft capaciteit niet om alle zaken te behandelen Oranjefeesten op Bevelanden NISSE - De serviceclub Kiwanis gaat zaterdagmorgen ter ge legenheid van het huwelijk van Willem Alexander en Maxima twee grenslinden planten op de Koedijk bij Nisse en op de Lenshoekdijk bij 's-Gravenpolder. De Stichting landschaps beheer Zeeland heeft een programma gemaakt om het sys teem van grenslinden in de Zak van Zuid-Beveland in ere te herstellen. Grenslinden werden vroeger geplant op de schei ding van ambachtsheerlijkheden, op de grenzen tussen pol ders op kruispunten van dijken. De oude Zuid-Bevelanders grepen meestal een bijzondere gebeurtenis aan om de bomen te planten. Daar is nog een groot aantal fraaie exemplaren van over. De Kiwanis haakt aan bij die traditie en verzorgt en betaalt twee bomen in het plantprogramma van de SLZ. Het prinse lijk huwelijk is een mooie gelegenheid midden in het plantsei zoen om de bomen op hun plaats te zetten. RENESSE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui- veland ondergaat zaterdag een rituele reiniging. In het voet spoor van de Renesser dominee Piter Goodij k en zijn volgelin gen zal Asselbergs zich die ochtend in zee wagen om de benen te wassen. De enkele jaren geleden door Goodijk geïntrodu ceerde handeling maakt deel uit van de traditionele Sch.ou.w- se strao, het wegwassen van 'kwade geesten' na een lange winter op stal. Mens en paard stappen even na kwart voor elf bij duinovergang de Wilhelminahoeve in de verkwikkende golven. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland heeft op verzoek van de Waarderingskamer de prijsafspraken met taxateurs ingetrokken. In totaal bleken 75 van de 504 Neder landse gemeenten ongewenste afspraken met taxateurs te hebben, maar ruim vijftig hebben met ingang van dit jaar de ze bepalingen geschrapt. Andere Zeeuwse gemeenten hadden niet zulke afspraken, zo blijkt uit onderzoek van de Waarde ringskamer. Deze instantie ziet toe op de uitvoering van de wet waardering onroerende zaken (WOZ). Ze beloofde in au gustus vorig jaar op verzoek van vereniging Eigen Huis de taxatie van huizen nader te bekijken. Volgens de huiseigena- renorganisatie zitten de prijsafspraken eerlijke waarde schattingen in de weg. De prijsafspraken zijn niet verboden, maar volgens de Waarderingskamer wel ongewenst omdat de schijn van beïnvloeding de uitvoering van de WOZ bescha digt. TERNEUZEN - In een winkelpand in Terneuzen zijn gister morgen 71 flessen shampoo gestolen. De diefstal werd door onbekende(n) gepleegd; de waarde van de shampoo bedraagt enkele honderden euro's. MIDDELBURG -Een 63-jarige inwoner van Vogelwaarde moest zich gisteren voor de Middelburgse politierechter ver antwoorden voor een onbezonnen actie. De man was stom dronken toen hij op 2 mei vorig jaar in Biezelinge een terras tegel door het raam van de woning van zijn ex-schoonzuster gooide. Het was zijn bedoeling om er geld weg te nemen, maar zover kwam het niet. Voor de inbraakpoging werd de verdachte conform de eis ver oordeeld tot honderd uur taakstraf. Daarnaast vond politie rechter R. Fibbe een schadevergoeding van 250 euro aan het slachtoffer op zijn plaats. donderdag 31 januari 2002 door Rob Paardekam SINT MAARTENSDIJK - Door capaciteitsproblemen kan de sector Gemeentelijke Ontwik keling (GO) van de gemeente Tholen niet alle voor 2002 ge plande zaken uitvoeren. Daar om heeft het college keuzes moeten maken. Enkele plannen die in de ogen van het gemeente bestuur minder dringend zijn, worden doorgeschoven naar volgend jaar. Wethouder K. Heijboer bena drukt dat het doorschuiven ze ker geen negatieve gevolgen voor de burgers heeft. Onder de uitgestelde zaken bevinden zich onder meer verkeersmaatrege- HEINKENSZAND - Oranje verenigingen houden zaterdag enkele activiteiten in verband met het prinselijk huwelijk. Zo staat in Heinkenszand van 17.00totl8.00uureen lampion optocht op het programma met als vertrek - en eindpunt het Van de Biltplein. De fanfarevereni ging Euterpe verzorgt de muzi kale omlijsting van de tocht. Vanaf 20.30 uur tot 1.00 uur vindt in De Stenge het Oranje bal plaats. De muziek wordt verzorgd door dj Quinten uit Wemeldinge. In 's-Heer Arendskerke is even eens een lampiontocht gepland. Kinderen kunnen om 19.00 uur terecht voor het Arendshuis. Daarna vindt daar het oranje bal plaats. In Borsele vertrekt vanaf 19.00 uur terecht bij verenigingsge bouw Vijverzicht een lampion- tocht voor kinderen. Muziek korps de Scheldedweilers uit Hansweert begeleidt de stoet. In de Pompweie in Kortgene be gint om 14.00 uur de kinderdis co, waarbij kinderen verkleed kunnen komen als Maxima en Willem Alexander, en het circus Hogerop. Om 19.00 uur vertrekt vanaf het Kerkplein de lam pionoptocht. Om 21.00 uur be gint de feestavond in de Pomp weie. len. Het college heeft aan het verkeersplan Sint Maartens dijk, de herinrichting van de Molendijk aldaar en de herin richting van de Molenstraat in Oud-Vossemeer een lagere prio riteit toegekend. Enkele andere zaken die de sec tor GO dit jaar niet oppikt, zijn het opstellen van een visie voor het havengebied in Sint-Anna- land, een deel van het onder houd van straten, diverse riole ringswerkzaamheden, de res tauratie van enkele molens en het opstellen van een havenreg lement. Van dat laatste zegt de gemeente dat het al jaren nood zakelijk is, maar toch heeft het college besloten het nog een jaar uit te stellen. Tholen heeft een planning ge maakt waarin voor de zaken die wel voor 2002 op de rol staan, nauwkeurig wordt aangegeven wanneer ze door het college, de commissie en de gemeenteraad kunnen worden besproken. Met de planning moeten de werk zaamheden van de sector GO in zichtelijker en transparanter worden voor onder meer de be volking en de gemeenteraad. „We laten niet zien wat we niet doen, maar juist wat we wel doen", aldus Heijboer, die de za ken positief probeert te benade ren. Dat op de lijst veel zaken staan die te maken hebben met be stemmingsplannen, heeft vol gens de wethouder niets te maken met de kritiek die de In spectie Ruimtelijke Ordening onlangs op de gemeente Tholen leverde. Zo zouden bestem mingsplannen vaak te laat wor den geactualiseerd. De huidige planning werd al voorbereid vóór die kritiek kwam, zegt de gemeente. Volgens Heijboer moeten er op nieuw keuzes worden gemaakt als er in de loop van het jaar dringende zaken bij komen. Juist door nu een strakke plan ning vast te stellen, zijn de ge volgen in dat soort gevallen goed te overzien. „Als de ge meenteraad meent dat een be paald onderwerp moet worden opgepikt, kunnen we precies zeggen wat daar de consequen ties van zijn", aldus de wethou der. Om op de lange termijn niet meer met dit soort problemen geconfronteerd te worden, hoe ven volgens Heijboer niet per se nieuwe mensen aangetrokken te worden. Volgens hem is dat slechts één van de mogelijkhe den. Hij sluit niet uit dat de af deling op termijn efficiënter kan gaan werken of dat er werk wordt uitbesteed. De gemeente hoopt wel dat enkele vacatures die momenteel open staan op korte termijn worden ingevuld. De keuzes die het college heeft gemaakt, worden maandag 4 fe bruari besproken in de commis sie Gemeentelijke Ontwikke ling. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint Maartensdijk. door Rolf Bosboom YERSEKE - De picknicksets die waterschap Zeeuwse Eilanden recent her en der in Midden- en Noord-Zeeland heeft geplaatst, blijken een gewilde prooi voor het dievengilde. De afgelopen weken werden twee sets gesto len, die stonden langs de Ree weg en de Vlakeweg nabij de Yerseke Moer. Ze werden net bo ven de grond afgezaagd en mee genomen. Mede dankzij een Europese sub sidie kon het waterschap eind vorig jaar op 45 plaatsen in zijn werkgebied picknickplaatsen inrichten. Die bestaan behalve uit een tafel met twee banken van robiniahout uit een hek om fietsen tegenaan te zetten en een bord met informatie over de om geving. Op den duur moeten de locaties worden verbonden door wandel- en fietsroutes. Met het project is een bedrag van 45.000 euro gemoeid. Het waterschap heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan van de diefstal len en zegt de kwestie 'ten zeer ste' te betreuren. Deze week neemt het maatregelen om de andere picknicksets te bescher men tegen diefstal. Zo worden die voorzien van een brandmerk en een chip waarin gegevens over de sets zijn opgenomen, zo dat duidelijk is wie de eigenaar is. „We hopen dat daar een pre ventieve werking van uitgaat", aldus een woordvoerster van Zeeuwse Eilanden. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Het onderwijsproject Bazar is een zeer goede aanvul ling op het huidige onderwijs programma. Tot die conclusie komen de betrokken partijen een half jaar na de invoering ervan. Bazar moet vmbo-leer- lingen in de Oosterschelderegio aan het lezen krijgen en ervoor zorgen dat ze zelf meer aan cul tuur gaan doen. Bazar is een project van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, de openbare bibliotheken van Goes, Reimerswaal en Zie- rikzee, Scoop, het RPCZ, het Centrum voor de Kunsten, het ROC en het Samenwerkingsver band Welzijnszorg Oosterschel deregio. Gezamenlijk bieden zij het pro ject Bazar aan op VMBO-scho- len om zo tot een grotere samen werking op het gebied van leesbevordering en cultuuredu catie te komen. De meeste scholen starten vol- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam- Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gend schooljaar met het project, maar het Buys Ballot College en Groot Stelle in Goes gaven al in september de aftrap. Volgens docent Jan Kees Oom van Groot Stelle zijn de leerlingen enthou siast over de methode. „Lezen staat bij VMBO-scholieren niet hoog in het vaandel, maar met Bazar kun je er op creatieve wij ze mee omgaan." Het project is op de twee Goese scholen gestart in de brugklas sen. De scholieren zullen het de komende vier jaar blijven vol gen, maar ook nieuwe brugklas sers beginnen de komende jaren met Bazar. De huidige scholieren volgen dit schoolj aar proj ecten rondom le zen, film, theater, tijdschriften en poëzie. Ook uitstapjes, zoals een bezoek aan de bibliotheek, maken deel uit van het pro gramma. Het poëzieproject heeft inmid dels geleid tot een dichtbundel waarin van elke scholier een ge dicht staat. Die waren soms ver bazingwekkend goed. Eén van de scholieren van Groot Stelle kwam met zo'n goed gedicht dat iedereen zei dat het gejat moest zijn. De leraar kreeg die middag een boze moeder aan de telefoon. Ze vertelde dat haar zoon het toch echt zelf heeft gemaakt. Aanvulling Al met al vindt Bram Dees van het Buys Ballot College Bazar een zeer welkome aanvulling op de normale lessen Nederlands. „Met dit project kunnen leerlin gen tastbaar bezig zijn. Dat is heel belangrijk voor VMBO- scholieren. Die moeten wat te doen hebben." Oom voegt daar wel aan toe dat de leraren er voor moeten waken dat ze zich niet laten meeslepen door het enthousiasme van de leerlingen. „Dan kom je aan de normale za ken niet meer toe." Momenteel wordt ongeveer eenderde van de lessen Nederlands besteed aan Bazar. Natuurlijk zien de betrokken instanties graag resultaten op lange termijn. Leerlingen zou den ook na het project nog eens een boek moeten lezen of een theaterbezoeken. Volgens Oom ligt de kracht in het herhalen. Daar is Dees het mee eens. „In het begin vinden ze het eng en vies, maar als je het vier jaar lang aanreikt, zullen veel scholieren het gaan waar deren." Wat leerde tekenleraar Henk De Looff zijn leerlingen aan? Hier het resultaat op een portret met hemzelf als onderwerp. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZïERIKZEE - „Schrijf dat maar niet op", zegt hij tiental len keren tijdens het gesprek naar aanleiding van zijn bijna 35-jarige loopbaan als teken docent aan de scholengemeen schap in Zierikzee. Henk de Looff houdt niet van stellingen poneren en meningen verkon digen. In één ding is hij wel heel stellig: de expositie die oud-leerlingen met hun eigen werk samenstelden als af scheidsgeschenk vindt hij een grote eer. Hun tekeningen, schilderijen, foto's en grafisch werk prijken deze weken aan de wanden van Galerie Galerij op de loca tie Pieter Zeeman van Scho- lengroep Pontes in Zierikzee. Initiator en collega Johan Everaers nodigde negentien oud-leerlingen van de jaren tussen 1975 en 1995 uit mee te doen met deze De Looff-expo- sitie. Ze reageerden spontaan. Het gaat om jonge mensen die allen een beroep hebben geko zen dat min of meer in het ver lengde ligt van het vak teke nen. Ze werken als zelfstandig beeldend kunstenaar, als do cent beeldende vorming of als grafisch of industrieel ontwer per. Het resultaat is een boei ende expositie met als titel Te ken Dun, ontleend aan één van de gevleugelde uitspraken van De Looff destijds. „Dat klopt. Dat zei ik vaak omdat je dunne lijntjes altijd nog kunt corri geren, maar zoiets zou ik nu nooit meer zeggen", luidt zijn reactie. Vrijlaten De Looff heeft in de loop der jaren het opleggen van ge dragsregels vrijwel afgezwo ren. Voorzichtig laverend tus sen alles wat hij zegt door, houdt hij uiteindelijk enkele uitspraken overeind. „Sociale vaardigheden zijn van primair belang in het onderwijsvindt hij. Het liefst wil hij de leerlin gen zoveel mogelijk vrijlaten in hun zelfstandige ontwikke ling binnen het vak tekenen. Diegenen die daar echt be hoefte aan hebben, wil hij wel aanwijzingen geven ter onder steuning, maar liever niet in absolute wetmatigheden van 'dit is goed en dat niet'. De Looff gaat graag uit van de po sitieve kanten van zijn leerlin gen. Hij zal ze ook niet vermoeien met zijn eigen waardeoordelen over wat. mooi en lelijk is. Liever toont hij hoe Karei Appel op 82-jari- ge leeftijd nog steeds een enor me daadkracht uitstraalt bij het maken van zijn schilderij en. Hoe ze dat werk moeten be oordelen, laat hij graag aan de jongeren zelf over. Henk de Looff stopt na bijna 35 jaar tekenonderwijs. Per 1 maart maakt hij gebruik van een regeling tot vervroegd uit treden. De echte vrijheid zon der roosters lokt, maar tot dat moment gaat hij elke dag met plezier naar zijn werk. Hij koos ooit bewust voor het on derwijs en heeft daar nooit spijt van gehad. Hij is er de man niet naar met toeters en bellen afscheid te nemen. Een receptie is aan hem niet be steed, maar die expositie in de gangen van de school doet hem goed. Johan van der Woel schilderde De Looffs portret zo treffend dat zijn kleinkin deren spontaan 'opa' riepen toen ze het zagen. Zijn dochter en grafisch ontwerpster Britt de Looff behoort ook tot de ex posanten. „Het is goed wat ze gemaakt heeft", zegt hij als va der én als docent. Het belang dat Henk de Looff hecht aan kijken, zien en luisteren wist ze mooi te verbeelden. Verder komen in haar werk zijn voor liefde voor strand, zee en zijn naaste familieleden tot uiting. De expositie biedt verder werk van onder meer Alex van der Woel, Thijs Smorenburg, Arie Roon, Margreet Leijdekker, Klaas en Sophie Hendriks, Ira van der Kop en Carel Gelder blom. Jeroen van 't Leven verbeeldde uitspraken van bekende kun stenaars. 'De beste ontspan ning is leuteren' van J. Cher- donne spreekt De Looff het meest aan, De expositie in Galerie Galerij is tot en met 4 april te zien op school dagen van 9.00 tot 16.00 uur en na telefonische afspraak. door Theo Calkoen REIMERSWAAL - De Raad van State in Den Haag gaat akkoord met het bestemmingsplan dat de gemeente Reimerswaal heeft opgesteld om de aanleg van een windmolenpark in het zuidelijk deel van de Anna Mariapolder mogelijk te maken. Het park is een initiatief van de Delta Nutsbedrijven. Omdat de milieuvergunning en bouwver gunningen voor het park nog niet zijn afgegeven, is niet te zeggen wanneer er daadwerke lijk bouwactiviteiten in de pol der zullen zijn waar te nemen. „Maar nu het bestemmingsplan er door is, zullen de aanvragen daarvoor voortvarend aange pakt worden. We willen dat het windmolenpark zo snel moge lijk van de grond komt", aldus M. van Schaik van Delta Nuts bedrijven. De kwestie rond het bestemmingsplan was in Den Haag aangekaart door twee om wonenden en de Belgisch-Ne derlandse milieuorganisatie Benegora. De bezwaarmakers vinden dat de molens er om een aantal redenen niet moeten ko men. Allereerst zouden er alter natieve locaties bestaan, waar de molens het aangezicht van het landschap minder aantas ten. Verder vrezen ze geluids overlast. Tenslotte is aange voerd dat de molens slachtingen onder vogels zullen aanrichten. Voor het Haags rechtscollege toonden de initiatiefnemers voldoende aan dat de polder re latief arm aan broedvogels en pleisteraars is. Voor onaan vaardbare verstoring van het vogelbestand zou dus niet ge vreesd hoeven te worden. Ook voor het overige is het gewraak te bestemmingsplan volgens de Raad van State niet in strijd met een goede ruimtelijke ordening. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De werk groep dualisme in de gemeente Noord-Beveland heeft een functieprofiel opgesteld voor een raadsgriffier. Als in april de nieuw gekozen gemeenteraad wordt geïnstalleerd, moet het gemeentebestuur anders gaan werken. De raad blijft het hoog ste orgaan in de gemeente, maar komt meer los te staan van het college van burgemeester en wethouders. De laatste hoeven ook niet meer per definitie uit de raad te wor den benoemd. Nu de gemeente lijke organisatie dualistisch wordt ingericht, een beetje in de verhouding van het kabinet tot het parlement, willen de meeste gemeenten niet dat een gemeen tesecretaris, die ook al aan het hoofd staat van de ambtelijke organisatie, bestuurlijk twee heren gaat dienen. Een raads griffier moet in dienst komen te staan van de raad. Noord-Beve land heeft alvast een profiel op gesteld en stekken gestoken voor de rechtspositionele rege lingen. De raadsgriffier in Noord-Be veland moet de raad adviseren in praktische en beleidsmatige aangelegenheden en admini stratieve ondersteuning bieden aan raadsfracties en raadsle den. De raadsgriffier is ook de gene die de conceptagenda voor de raadsvergadering opstelt en die langs de ambtenaren gaat om de bijbehorende stukken te verzamelen. Met de agenda commissie stelt hij of zij de defi nitieve agenda op. Hoewel een notulist de transcriptie van het gesproken woord blijft doen, is de griffier verantwoordelijk voor de notulen en hij voorziet de raadleden ook van relevante informatie van buitenaf. De meeste van die taken werden tot nu toe door b en w en de secreta ris uitgevoerd. Het is de bedoeling dat de raad in een dualistischer constructie, aan het gemeenteroer komt te staan, terwijl B en W een meer uitvoerende taak krijgen. Noord-Beveland schat in dat de raadsgriffier 15 uur per week nodig heeft. Bij interne kandi daten zal het aantal uren wor den verminderd met die vijftien uur. Een interne griffier, die een proeftijd van 2 jaar krijgt, heeft de garantie dat hij bij het beëin digen van het griffierschap, te rug kan in zijn gewone baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35