Goes stelt grenzen aan ambities Teletaxi lijkt succes in regio Oosterschelde Nieuw Rehoboth ruimer en lichter 17 Leven gaat in meeste plaatsen gewoon door op 02-02-02 Vierenhalf jaar cel wegens doodslag Wethouder 't Hart vindt investeringen nog altijd financieel onverantwoord Automobilist raakt gewond in Colijnsplaat zeeuwse almanak Bij voorbaat Vrouw op rechte pad na verandering van sekse hmrmmmmmrmmmmmmm PZC MIDDEN donderdag 31 januari 2002 door Rolf Bosboom GOES - De uitbreiding van de Teletaxi tot openbaar vervoer lijkt aaii te slaan in de Ooster- schelderegio. Al is het nog wat vroeg om definitieve conclusies te trekken, noemen de initiatief nemers de cijfers van het ge bruik gedurende de eerste maand 'bemoedigend'. Sinds het begin van deze maand zijn er ongeveer vijfduizend zones gereden. Daarbij zijn de ritten van mensen met een han dicap, die onder een aparte re geling vallen, niet meegere kend. De ouderen, die nu ook tot de reguliere reizigers worden gerekend, verreisden eind vorig jaar gemiddeld zo'n 2800 zones per maand. De provincie en het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio, de initia tiefnemers van het project, ma ken daaruit op dat de Teletaxi al in dit stadium een aanzienlijk groep nieuwe klanten trekt. „Dat is heel redelijk. Er zijn kennelijk toch aardig wat men sen die het product al kennen", zegt C. Lindenberg van de pro vincie. Ook P. Verburg van het Samenwerkingsverband is te vreden. „We hadden wel ver wacht dat het een succes zou worden, maar niet op korte ter mijn." De Teletaxi was al enkele jaren bekend in de regio als vorm van 'collectief vraagafhankelijk vervoer', bestemd voor mensen met een handicap en ouderen. Sinds 1 januari kan iedereen van het systeem gebruik maken. Daarmee is het openbaar ver voer geworden, als alternatief voor de verdwenen lijnbussen en -taxi's. Wie met de Teletaxi wil reizen, wordt thuis opge haald en op de gewenste plaats afgezet. Doordat ritten worden gecombineerd, is het mogelijk dat met een omweg wordt gere den. De reis mag echter niet lan ger duren dan anderhalve keer de normale reistijd. Het stan daardtarief van de Teletaxi is een euro per zone: wat duurder is dan de lijnbus maar goedko per dan een taxi. In de uitvoering zijn de initia tiefnemers geen knelpunten be kend. „Wij hebben nog geen klachten gehad", aldus Linden- berg. „We hadden daar ook po sitieve verwachtingen van, om dat de Teletaxi op zich niet nieuw is." De omzetting van het betalingssysteem - de strippen kaart die de ouderen en gehan dicapten gewend waren heeft het veld geruimd voor de chip knip of desnoods contant geld - heeft bij het Samenwerkings verband evenmin tot reacties van boze klanten geleid. Voorlichting De Statenfracties van PvdA en GroenLinks hebben zich eerder deze maand bij het provinciebe stuur beklaagd over de in hun ogen gebrekkige voorlichting over de veranderingen in het openbaar vervoer. Lindenberg .erkent dat de campagne 'wel be ter had gekund', maar ziet in de cijfers ook een aanwijzing dat mensen de weg naar de Teletaxi weten te vinden. Niettemin zijn de komende tijd nog diverse voorlichtings- en promotie-ac ties te verwachten, bijvoorbeeld als het aantal reizigers een eer ste mijlpaal bereikt. COLIJNSPLAAT - Een 27-jari- ge automobilist uit Heinkens- zand is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval op de N256, ter hoogte van Colijns plaat. Hij kwam uit de richting van Goes toen hij bij een inhaalma noeuvre de controle over zijn wagen verloor. Via een greppel kwam hij op de parallelweg tot stilstand. De man werd met rug klachten overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. ■I MR door Harold van Ginkel GOES - Middenstanders op de Bevelanden en Tholen springen verschillend om met het ko ninklijk huwelijk komende za terdag. Voor sommige winke liers is het een gewone zaterdag, maar anderen pakken uit op de ze dag. Middenstanders in Sint-Anna- land zijn druk in de weer op 2 fe bruari. Veertien winkels gaan al om zes uur 's ochtends open. Dan geldt: hoe vroeger de bood schappen gedaan worden, hoe hoger de kortingen zijn. Negen deelnemende zaken vervroegen zaterdag wel hun sluitingstij den. Om 12.30 uur gaat bij hen de deur op slot, terwijl zij nor maal om vier uur de deuren slui ten. Volgens W. Bazen van de Sint- Annalandse middenstandsver eniging Activa verwachten de middenstanders een behoorlij ke drukte: „In 1998 hebben we dit rond vaderdag ook gedaan, al gingen de winkels toen om vijf uur open. Toen stonden de eerste mensen rond kwart voor vijf voor de deur. Dat was toen boven verwachting." De actie van de middenstanders in Sint-Annaland heeft ook een economische reden. „Vanaf het moment dat de televisieuitzen ding begint, zullen er heel wei nig mensen in de winkels zijn. Nu kun je gewoon je boodschap pen doen en hoeft niet iedereen om half negen te winkelen." Over het hele voormalige eiland zijn folders verspreid, die be kendheid geven aan de actie. Andere winkeliers houden het bescheiden. Winkels in Kam perland en Borsele houden de gewone openings- en sluitings tijden aan. In Goes gaan wel een paar bedrijven dicht. R. Berks van de Ondernemersorganisatie Goes: „Er is geen advies uitge gaan over de winkeltijden op 2 februari en het is ook geen lan delijke feestdag. Een aantal be drijven zal zaterdag gesloten zijn, maar die zijn veruit in de minderheid." Markt De zaterdagse markt in Goes gaat ondanks het huwelijk ook gewoon door. W. de Smid, marktkoopman en woordvoer der van de ambulante handel: „Het publiek gaat waarschijn lijk wel op andere tijdstippen kopen, maar bijna iedereen staat gewoon op de markt." Als er al lege plekken zijn, dan komt dat veelal door vakanties. De Smid: „In de zomer kunnen marktkooplieden het zich am per veroorloven om op vakantie te gaan in verband met het toe risme, dus kiezen ze een andere tijd van het jaar." Die Vlissingse kantoorgeno ten besloten het er op te wa gen. Er stond een beursbe- zoek in Utrecht op de agenda. Het vooruitzicht van files en duur parkeren en dan nóg een heel eind moeten lopen won het van de kans op ver traging. Besloten werd de trein te nemen. Aanvankelijk ging het pri ma. De trein arriveerde op tijd in het Vlissingse station en vol goede moed installeer den de collega's zich. De con ducteur heette hen uitermate opgewekt welkom. Op hun vraag of er in de trein ook koffie te verkrijgen was, moest hij het antwoord schuldig blijven. Maar hij zou informeren. Kort daarna was hij terug, met koffiebon nen voor onze reizigers. Voor als het koffiekarretje later voorbij zou trekken. Met de complimenten van de NS, riep hij er vrolijk bij. Ruim voor hun bestemming stokte de reis. Er stak wat storends het spoor over, de trein mocht een station nog niet in en nog wat akkefietjes haalden de vaart er flink uit. Conducteur en koffiekarretje bleven uit het zicht. Om de verveling te verdrijven wer den de gratis bonnetjes maar eens bestudeerd. „U aangeboden door de NS met excuses vanwege de ver traging", stond erop. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jari- ge vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad voor een serie inbraken veroordeeld tot 365 dagen gevangenis straf, waarvan 341 dagen voorwaardelijk, proeftijd drie jaar en 240 uur werk straf. De vrijheidsstraf heeft ze in voorarrest uitgezeten. Door psychische en trans- seksuele problemen had hij zich op het criminele pad begeven. Na de geslachtsoperatie is de Middelburgse als vrouw aan een nieuw le ven - met een eigen bedrijf en een nieuwe vriendin - begonnen. De vrouw pleegde de meeste inbraken in 1998, toen ze als man door het leven ging. Na een poging tot diefstal met geweld in juni 1999 in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes werd de verdachte aangehouden. De rechtbank stelde vast dat de woninginbraken op geraffineerde wijze waren gepleegd door er huwe lijksaankondigingen in het Reformatorisch Dag blad op na te slaan. Daardoor wist hij dat de bewoners niet thuis waren en kon hij zijn slag slaan. door Rolf Bosboom GOES - Er moet een maximum worden gesteld aan de groot scheepse investeringen die de gemeente Goes in haar binnen stad wil doen. Als die grens dreigt te worden overschreden, dient de uitvoering over een lan gere periode te worden uitge smeerd of moet er in de plannen worden geschrapt. Dat schrijft het college van bur gemeester en wethouders in het definitieve voorstel over de uit voering van het Masterplan Binnenstad. Voor wethouder M. 't Hart (PvdA) van financiën gaan deze beperkingen niet ver genoeg. Hij vindt de ambities die Goes heeft nog steeds finan cieel onverantwoord. Eerder was al besloten in de eer ste fase diverse projecten ter hand te nemen: de herinrichting van 24 winkelstraten en zes pleinen in het centrum en de bouw van twee parkeerkelders aan de Oostwal en het Bleek veld. De totale kosten worden geraamd op 28 miljoen euro, waarvan de ondernemers in de binnenstad zes miljoen bijdra gen in de vorm van baatbelas ting. Wethouder M. 't Hart is tegen het voorstel, omdat hij het in fi nancieel opzicht totaal onver antwoord vindt. Vanwege 't Harts bezwaren en het grote belang van het Master- (Advertentie) Nationale gedichtendag 10.30-12.00 uur Schrijfworkshop mer Chawwa Wijnberg vanaf 17.00 uur Blof signeert het nieuwe Blofboek en de laatste cd Blauwe ruis vanavond vanaf. 17.30 uur Brasserie menu Spinaziepasta gorgonzola (vegetarisch) of Spaghetti di mare menu met soep vooraf en ijs toe voor 1 1,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 2 februari 14.30-16.30 uur Folksongs met Wout Kemperman en Janpaul Grotenhuis zondag 3 februari 13.30 uur lezing Douwe Draaisma Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt Lurv op zondag met Henk Hardeman vanaf 3 februari De Directiekamer Pieter de Bodt kijk ook op www.bestewinkelv.innederland.nl plan heeft in college in nog twee sessies doorgepraat over vooral de exacte formulering en finan ciële onderbouwing van de voorstellen. Overigens is 'tHart, die in een aparte notitie zijn be zwaren nog eens uiteen heeft ge zet, volledig bij zijn standpunt gebleven. Om de uitvoering van de eerste fase te kunnen betalen, moet de gemeente zelf de komende zes jaar 1,2 miljoen euro per jaar op tafel leggen. De meerderheid van het college is bereid daar voor diverse geldbronnen aan te boren: er wordt een eenmalige greep van twee miljoen euro in de spaarpot gedaan en boven dien gaat de volledige winst van het betaald parkeren in Goes, dit jaar geraamd op 652.000 eu ro, eraan op. Nu worden met dat geld grote, 'bovenwijkse' plan nen betaald. Plafond B en W hebben uitgerekend dat er dan jaarlijks slechts nog ge middeld 40.000 euro moet wor den gevonden. Zij stellen voor uit te gaan van 50.000 euro per jaar en dat bedrag als 'plafond' te beschouwen, ook als later 'onverhoopt' blijkt dat er meer geld nodig is. „Dan moet dit tot de conclusie leiden dat het pro gramma een langere looptijd moet krijgen, danwel dat het programma versoberd moet worden danwel dat in het pro gramma geschrapt moet wor den", schrijft het college. Wethouder 't Hart houdt staan de dat 'de gebruikte cijfers niet kloppen', dat de gemeente grote financiële risico's loopt door geen rekening te houden met de BTW en de prijsstijgingen, dat er ten onrechte geen afweging is gemaakt ten opzichte van de ve le andere zaken die in de ge meente moeten gebeuren en dat baatbelasting een riskant in strument is. „Als het misgaat, is er maar één verliezer: de ge meente." Bovendien, zo schrijft hij, gaat het nu nog maar om een eerste fase. In een later stadium zou den ook nog onder meer het Koepoortgebied, het Kolve- niershof en het Bleekplein aan bod moeten komen, wat op nieuw grote investeringen vergt. Parkeerkelders In het voorstel staat ook dat de huidige plannen moeten leiden tot een uitbreiding van in totaal ruim driehonderd parkeer plaatsen in de stad. Daarbij zijn wel cle ongeveer honderd open bare plaatsen meegex-ekend in De Stadspoort, de nieuwbouw die momenteel in het Bekhofge- bied wordt gerealiseerd. De twee voorziene parkeerkelders onder de Oostwal en bij het Bleekveld leveren samen ruim zevenhonderd plaatsen op. Daar staat tegenover dat daar voor zo'n vijfhonderd plaatsen verdwijnen, omdat het huidige parkeerterrein bij de Oostwal een waterpartij wordt en het Bleekveld geleidelijk moet ver anderen van een parkeerterrein in een intiem theaterplein. De Goese politiek houdt don derdag 7 februari een eerste be spreking van de voorstellen. Om 16.00 uur komt de raadscom missie binnenstad bijeen; om 19.30 uur volgt de commissie ruimtelijke ordening en finan ciën. Beide vergaderingen wor den gehouden in het stadhuis in Goes en zijn openbaar. De herinrichting van de Beestenmarkt maakt onderdeel uit van het Masterplan. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Zierikzee is gisteren in Middelburg wegens doodslag veroordeeld tot vierenhalf jaar- gevangenisstraf. De Zierikzeeë- naarstak 11 augustus vorig jaar in zijn woning na een ruzie zijn 31-jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Dezelfde nacht over leed het slachtoffer aan zijn ver wondingen. Door de rechtbank werd hem het gebruik van de forse hoe veelheid drank en het overmatig gebruik van verdovende midde len, dat aan de steekpartij was voorafgegaan, zwaar aangere kend. „Daardoor was er ruzie ontstaan en heeft de dader in blinde woede met een mes op het slachtoffer ingestoken", zo stond er in het vonnis te lezen. Hoewel de gedragsdeskundigen verdeeld advies uitbrachten, stelde de rechtbank dat de man de steekpartij volledig kan wor den toegerekend. De rechtbank hield aan de andere kant er re kening mee dat de man de fami lie van het slachtoffer onder ogen zal moeten komen. Ook werd meegenomen dat de man aan zijn drank- en drugspro bleem wil werken. Zo heeft hij in de gevangenis overplaatsing gevraagd naar de drugsvrije af deling. Twee weken geleden eis te officier van justitie H. den Hartog zes jaar. Het nieuwe Rehoboth in Goes is lichter, ruimeren veel leefbaarder dan het oude gebouw. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Het nieuwe Rehoboth, het verzorgingstehuis op refor matorische grondslag in Goes, is helemaal klaar. De nieuwbouw in fasen, die twee jaar in beslag heeft genomen, is inmiddels door bewoners, patiënten en personeel in gebruik genomen en dat tot ieders tevredenheid. Het nieuwe complex, 24 aan leunwoningen, 20 verpleeg huiskamers en 40 verzorgings flats, vervangt het oude verzorgingshuis, waar 60 men sen woonden. Het is lichter, rui- mer en veel leefbaarder dan het oude gebouw uit de jaren zestig. Directeur J. Blankenstijn is ui terst tevreden over het verloop van de nieuwbouw. Rehoboth is in twee gedeelten gesloopt en gebouwd, waarbij de bewoners steeds op hun plek tussen de Bergweg en de Jasmijnstraat konden blijven wonen. „Het is te danken aan de inzet van de bouwers, van het personeel maar ook aan de positieve hou ding van de bewoners, dat alles zo soepel is gegaan." Blankenstijn weet niet hoe ze heeft in het nieuwe gebouw, waar de kamers groter zijn, de gangen breder, waar de vensters meer licht doorlaten en waar vloeiende, gebogen lijnen de ruimte speels en doorzichtig maken. „We hebben zoveel ruimte gewonnen, dat het wer ken veel makkelijker en plezie riger is geworden. Dat is mede te danken aan de bouw in twee fa sen. Je zit dan natuurlijk tijdens de bouw telkens maar met de helft van je normale oppervlak, zodat je genoodzaakt bent om Advertentie veel overbodigs weg te doen. We hebben enorm veel spullen naar Roemenië gebracht. Daar zijn ze er erg blij mee." Meer ruimte biedt ook de moge lijkheid tot zorgvernieuwing, al zijn ze daarmee in Rehoboth al langer bezig. „We hebben nog net het nieuwe streven naar kleinschaligheid kunnen inpas sen in de bouwplannen, die ei genlijk al waren afgerond. Waar we vroeger mensen in groepen van veertien mensen in cle dag besteding hadden, zijn die groe pen nu gehalveerd. Dat g'eeft or ganisatorisch de mogelijkheid om meer op de individuele be hoeften te letten, dan in die gro te groepen. Voor de mensen is het veel rustiger: steeds een kleine overzichtelijk groep om zich heen met een vaste perso neelsbezetting. Ook de familie waardeert dat. Nu ook verpleeghuispatiënten een eigen kamer hebben met wat eigen spulletjes, kan bezoek ook eens vaker in de kamer blij ven. Het is allemaal veel huise lijker." Rehoboth is het laatste van drie verzorgingshuizen die twintig verpleeghuisbedden van Ter Valcke hebben gekregen. Poel- wijck in 's-Heer Arendskerke en Cederhof in Kapelle gingen Re hoboth voor. Randhof in Goes krijgt ook twintig bedden, maar die gaan er bij Ter Valcke niet af. V/el is cle samenwerking die Re hoboth met Ter Valcke heeft voor de verpleegunit, aanlei ding om de twintig extra bedden voor de regio zo dichtbij te reali seren. „Die samenwerking ver loopt heel bevredigend", vindt ook R. Heijboer van Ter Valcke. Het vergt van medici en para medici wel wat op-en-neer-ge- ren maar voor de patiënten is het heel rustig." Boringen Nu de operatie van het 'uitrij den' van bedden ten einde is, kan Ter Valcke eindelijk een be gin gaan maken met de nieuw bouw. Heijboer verwacht dat dat rond de zomer zal gebeuren, waarschijnlijk na de bouwvak vakantie. Eerst moeten er in de tuin, waar de bouw begint voor dat er ook maar iets gesloopt wordt, boringen naar eventuele oudheden worden gedaan. Daarna blijven alle 157 ver pleeghuispatiënten gewoon in het oude Ter Valcke tot een deel van het nieuwe gebouw klaar is. Daarna wordt ook Ter Valcke in fasen gesloopt en gebouwd. Binnen enkele weken wordt de bouw aanbesteed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33