i Bush wil nog slechts oorlog voeren PZC PZC Ze denken dat we Russen zijn Delta Bush President VS bezigt gespierde taal in State of the Union te gast Sluiten Borssele is blind navolgen van emotionele activisten 31 januari 1952 donderdag 31 januari 2002 door Ans Bouwmans Er is geen vergissing moge lijk. President Bush van de Verenigde Staten heeft maar één echte missie: oorlog voeren. Wie dacht dat het allemaal wel los zou lopen door de weinig enerverende afwikkeling van de strijd in Afghanistan, is door de in de nacht van dinsdag op woensdag uitgesproken State of the Union - de Amerikaanse Troonrede - weer aan de nieuwe realiteit herinnerd. De oorlog tegen het terrorisme gaat door. En het nieuwe front ligt in Irak, afgemeten aan het aantal woorden dat de president over dit land te zeggen had. Bush heeft er geen boodschap aan dat Europa en de Arabische wereld daar niet op zitten te wachten. Alle naties kunnen maar beter in hun oren knopen dat Amerika alles zal doen wat nodig is om de eigen veiligheid te verzekeren. „Ik zal niet wach ten op gebeurtenissen, terwijl de risico's toenemen. Ik zal niet afwachten, als het gevaar steeds dichterbij komt. De Verenigde Staten zullen niet toestaan dat de gevaarlijkste regimes in de wereld ons bedreigen met de ge vaarlijkste wapens op aarde", zei hij. Het waren de centrale zinnen in zijn speech. George W. Bush sprak onom wonden taal: deze president heeft zijn koers uitgezet en die wordt consequent gevolgd. Noord-Korea, Iran en Irak heb ben zich stil gehouden sinds 11 september, maar „we kennen hun ware aard", zei Bush. Ame rika zal hoe dan ook tegen terro risme worden beschermd, be loofde hij. In die zin was Bush' eerste State of the Union een heel 'mannelijke' speech. Een mix van intense vechtlust, ge spierde waarschuwingen en ge zwollen patriottisme. De hoogdravende loftuitingen aan het adres van de Ameri kaanse natie klonken erg over dreven. Maar ze passen in het beeld dat Amerikanen van zich zelf hebben: dat ze hoge normen en waarden hebben, veel over hebben voor een ander en bereid zijn daarvoor te vechten. Aan dat morele zelfbeeld heeft de in ternationale kritiek op de be President Bush tijdens de State of the Union. Achter hem applaudisseert vice-president Cheney. foto Luke Frazza/AFP handeling van Afghaanse ge vangenen en het eigengereide optreden van de VS nog geen af breuk gedaan. De oorlogsboodschap van Bush was meer voor binnenlandse consumptie bedoeld dan voor de buitenwereld. Hij weet dat het volk hem steunt in zijn strijd te gen het terrorisme, maar hij wil het gevoel van urgentie herwin nen. Opiniepeilingen wijzen er op dat de aandacht afdwaalt. Er zijn geen nieuwe terreuraanval- len geweest, in Afghanistan lij ken de zaken onder controle, ook al is Osama bin Laden niet gevonden. Maar Bush wil zijn volk weer bij de les krijgen. Bush' waarderingscijfers zijn nog steeds ongekend hoog. Hij is de meest gewaardeerde presi dent ooit. Maar die waardering is gebaseerd op zijn handelwijze als 'commander-in-chief', als opperbevelhebber. Bush hoopt dat hij draagvlak voor zijn an dere plannen - zoals belasting verlagingen of boren in Alaska - krijgt en houdt door te blijven hameren op zijn ambities en werk als oorlogspresident. On geveer driekwart van de State of the Union ging over de oorlogs inspanningen of over de veilig heid van het land. Economie Het derde belangrijke agenda punt was de economie. Ameri kanen maken zich zorgen over de recessie. Bush wil niet in de zelfde val lopen als zijn vader, die niet werd herkozen omdat hij de economie verwaarloosde. Dus wijdde Bush er enkele mooie woorden aan. Zijn opmerkingen over het .scheppen van werk waren min of meer in de oorlogsspeech ge weven. Op een manier die het voor de Democraten erg moei lijk maakt hem daarop aan te vallen. In november zijn er weer verkiezingen en Bush doet zijn best niet bij onverkwikkelijke partijtwisten betrokken te ra ken. Hij verwacht dat hij op die manier de meeste stemmen kan winnen voor de Republikeinen. Verder kwamen alle van tevoren geuite verwachtingen uit. Er was veel applaus, maar liefst twee staande ovaties binnen twee minuten. En de woorden Enron en Osama bin Laden vie len niet. Bush wil zich het liefst ver houden van het schandaal rond het energiebedrijf, ook al bepleitte hij betere gedragsre gels voor het bedrijfsleven. En wat Bin Laden betreft ook Bush kan niet uitleggen waarom deze 'grote natie' hem nog niet. heeft kunnen vastpinnen. GPD door Jan Houtman Kernenergie of in de kou? Het blijft moeilijk om in Nederland een waardevolle discussie over kernenergie tot stand te brengen, vooral als de emoties het winnen zo als bij velen in het land. Het is natuurlijk waar dat emotio nele aspecten belangrijk kunnen zijn, maar voor zo'n belangrijke zaak als deze spelen vooral realistische ar gumenten. De harde werkelijkheid is dat het gebruik van onze be langrijkste energiebronnen - aardgas en aardolie - nog met 1 a 2 procent per jaar toe neemt, maar mede daardoor versneld tot een einde komt. De aardoliemaatschappijen schatten dat het begin van schaarste zich over ongeveer 20 jaar zal aanmelden en dat ze omstreeks 2060 nog maar ongeveer 50 procent van de benodigde energie zullen kunnen leveren. Wat dan? Steenkool is er nog voor lange tijd maar geeft bij verbranding veel meer kool zuur en daarvan wordt nu al te veel uitgestoten (broeikas effect). Er is nog een aantal andere methoden van ener gieopwekking waar de over heid vooral aan denkt, maar die hebben alle ernstige be zwaren. Windmolens zijn af hankelijk van de wind, leve ren weinig energie, maar wel ernstige vervuiling van het landschap. Er zijn er in 2060 naar schatting 24000 nodig voor de levering van onge veer 7 procent van de totale Nederlandse behoefte. Zonnepanelen op het dak ge ven alleen warmte, zonnecel len hebben een zeer geringe opbrengst van heel dure elektriciteit. Zonnepanelen en zonnecellen werken alleen overdag en leiden tot groot beslag van de Nederlandse bodem, respectievelijk 0,5 en 3,5 procent voor een leveran tie van ieder 4 procent van de behoefte. Dat is samen nog maar 15 procent en alleen in de zonnecellen zijn nog ver beteringen mogelijk. Dus zijn nog andere bronnen nodig, bijvoorbeeld golf- energie of aardwarmte en na- tuurijk het verbeteren van de efficiëntie op allerlei onder delen van de maatschappij, maar dat zal dan flink aange pakt moeten worden, vijftig jaar is snel voorbij. Konden de biotechnologen de ge vormde koolzuur maar weer omzetten in methaan, zoals in sommige zeeën schijnt te gebeuren. Dan hebben we een gesloten energiecircuit, maar het uit voeren ervan op grote schaal zal een hele klus zijn.Daarom is het erg vreemd dat kern energie in het verdomhoekje zit. Het is een energiebron met veel hogere effectiviteit dan wind of zon. De voorra den van uraan (en thorium) zijn groot en bijna onuitput telijk als ook de bijpassende broedreactoren zijn ontwik keld. De energieopbrengst van de enige Nederlandse kerncentrale Borssele is ver gelijkbaar met die van 1565 windmolens en wordt rond de klok geleverd. Het is dwaas de Borsselse re actor te vergelijken met een atoombom of met de reactor vanTsjernobyl, die-in de wes terse wereld niet wordt be schouwd als een inherent veilig type. Voor het radioac tieve afval zijn goede oplos singen beschikbaar. Momenteel werken wereld wijd en buiten de Russische invloedssfeer al 438 kern centrales tot volle tevreden heid. Zij leveren samen ze ventien procent van de we reld- elektriciteitsbehoefte (vier procent van de energie behoefte). Kennis Toch wordt door onze over heid gestreefd naar het slui ten van de Borssele-reactor in blinde navolging van de meningen van een kleine groep emotionele activisten zonder voldoende kennis van de materie. Er is blijkbaar geen plaats meer voor een studie door experts. Het was eens besloten, dus moet het uitgevoerd worden, ook al leidt dat tot verlies van 600 hoogwaardige arbeidsplaat sen, bezet door mensen met vertrouwen in hun functie en een kapitaalverlies van 1 miljard gulden. De uitkomst is dan duidelijk: Nederland straks in de kou, zonder industrie en met grote werkloosheid. J. P. W. Houtman is oud-hoogle raar aan de TU Delft Mandaat De Nederlanders, die onder het commando van de Duitse 'battle group' vallen, hebben een ruim mandaat. Ze mogen niet alleen ge weld gebruiken als hun eigen veiligheid op het spel staat, maar ook als het doel van de missie in gevaar komt. „Het doel is veilig heid te creëren voor een vreedzame toe komst in Afghanistan", staat geschreven op de folders die de VN-troepen onder de be volking uitdelen. Voorlopig beperken zij zich echter vooral tot verkenning. „Ik heb de hoofdwegen goed in mij n hoofd geprent", zegt soldaat Giovanni 'Kei' Hard uit Alme- re.Als er iets gebeurt, dan moet iedereen de juiste route kennen. We zijn daarom ook nog even een berg op gereden om het gebied goed te bestuderen." Het is Hards eerste missie en de jonge sol daat is tevreden dat het avontuur eindelijk begonnen is. „Het wachten in Nederland was vervelend, want ik had me er erg op ver heugd om naar Afghanistan te gaan." Com pleet is de Nederlandse eenheid nog steeds niet. De vliegvelden van Kaboel en het nabij gelegen Bagram verkeren in dermate slech te toestand dat slechts een aantal vluchten per dag kunnen landen. De Nederlandse eenheid wacht nog op zestig militairen, een aantal pantservoertuigen en tenten. De andere zeventien landen die deel uit ma ken van de Isaf kampen met dezelfde pro blemen. Zo moeten de Nederlanders ge bruik maken van de Duitse keuken, maar De Nederlandse troepen zijn aangekomen in de Afghaanse hoofdstad Kaboel, die is nog niet compleet. Er is voldoende ca- f0to Frank Hendrickx/GPD door Frank Hendrickx De Nederlandse vlag wappert over Ka boel. Het heeft wat moeite gekost, maar na enkele weken onzekerheid zijn zondag alsnog 92 Nederlandse militairen op het vliegveld van de Afghaanse hoofdstad ge land. Ze voegen zich bij de 51 kwartierma kers die eerder arriveerden op het voorma lig industrieterrein in het noordoosten van de stad. Het zwaar vervallen voormalige ministerie van Wegenbouw herbergt nu Duitse en En gelse militairen en tussen de verroeste kra nen en machines is een tentenkamp verre zen waar andere VN-troepen de koude Af ghaanse nachten doorbrengen. „Het is alle maal een beetje primitief", oordeelt kapi tein Ton Asma. „Maar vergeleken met de Afghanen hebben we het natuurlijk nog heel goed." De eerste Nederlanders hebben hun pa- trouilletochten door Kaboel inmiddels ach ter de rug. Staand in de open achterbak van een Mercedes-jeep met Nederlands kente ken rijden 'onze jongens' - met 'supersoni sche' brillen en lichte mitrailleurs uitgerust - door de stoffige straatjes. Met het desolate Kaboel als decor heeft het tafereel veel weg van een scène uit een sciencefictionfilm. „Robuust, zonder agressie op te wekken", heet het officieel. De Nederlandse troepen van de Isaf (International Security Assis tance Force) moeten de komende maanden in drie districten van Kaboel de vrede bewa ren. Iedere dag moeten ze samen met plaat selijke politiecommandant door de straten patrouilleren om te voorkomen dat de ver schillende etnische groepen elkaar opnieuw naar het leven staan. paciteit voor 180 man, maar er zijn inmid dels 600 internationale militairen op het kamp dat de Nederlanders vanwege het stof tot 'Dusty Dutch' hebben omgedoopt. „De porties zijn wat kleiner dan je gewend bent", beaamt Jasper Tijl uit Groningen. Een douche is voorlopig ook niet voorhan den, net zo min als warm water. „Ik maakte eerder deel uit van KFOR en Dutchbat-3, maar dan kwam je toch in een gespreid bed je terecht vergeleken met dit." Kalasjnikovs Een groter probleem is dat niet iedere Af ghaan blij is met de aanwezigheid van bui tenlandse troepen. „Sommige mensen den ken dat we Russen zijn", zegt kapitein As- ma. „Ze denken dat we hun land komen be zetten." In de hoofdstad heerst bovendien de hardnekkige opvatting dat 'de VN-troe pen' wapens in beslag nemen, een idee dat wordt gevoed door de plotselinge verdwij ning van de kalasjnikov-aanvalsgeweren uit het straatbeeld. Geconfisqueerd heeft de Isaf echter geen enkel geweer. „Alleen de politie van Kaboel is gemachtigd mensen te ontwapen", zegt Asma. „We weten niet zeker of dat ook ge beurt. Af en toe brengen ze wel eens berich ten naar buiten, maar opslagplaatsen met wapens hebben we nog niet gezien" Nie mand sluit dan ook uit dat de kalasjnikovs weer even plotseling kunnen terugkeren in Kaboel. „Het kan hier zeker mis gaan", zegt Asma. „Daar houden we absoluut rekening mee." GPD Terwijl Delta Nutsbedrijven er maar niet in slaagt een passende naam te vinden die de lading dekt en het ook nog eens goed doet in het internationa le verkeer, stromen de suggesties van de Delta-klanten binnen. De tips zijn vrolijk getint, maar de ondertoon geeft aan dat het klantenbestand minder tevreden is dan het bedrijf zelf wil doen voorkomen. Uit eigen onderzoek concludeerde Delta Nuts eind vo rig jaar dat het met het imago wel snor zit, maar het be grip imago heeft vele gezichten. Zelfs al zou het bedrijf in technisch opzicht niets te verwijten zijn, dan nog past het een meer klantvriendelijk optreden. De hau taine houding die het nutsbedrij f aan de dag legde na de gasstoring van november vorig jaar heeft de naam van Delta Nuts geen goed gedaan. Wat er ook gebeurt, Delta Nuts acht zich nimmer verantwoordelijk. Storingen worden gebagatelliseerd of 'verhoudingsgewijs' als fu tiel beschouwd en wie zich beklaagt over de dienstver lening wordt als een notoire mopperaar in de hoek ge zet. Die houding speelt opnieuw op na de zoveelste on derbreking in de elektriciteitsvoorziening. De laatste tijd vertoont het elektriciteitsnet op Walcheren kuren die we decennia geleden nog met meewarige blik aan schouwden in verre vakantieoorden. Maar ook nu komt Delta Nuts niet met verontschuldigingen of een gede gen uitleg, er is slechts de mededeling dat de storingen nog wel even zullen aanhouden. Hoe hij ook heet, Delta Nuts kan er niet onderuit dat in de vrije markt de uitdrukking 'een goede naam hebben' niet alleen een letterlijke betekenis heeft. De Amerikaanse president George W. Bush merk te tijdens zijn State of the Union vrij terloops op dat zijn land in een recessie verkeert. Enkele uren later werden zijn woorden door zijn eigen ambte naren geloochenstraft. De Amerikaanse economie blijkt het laatste kwartaal van vorig jaar juist een klei ne opleving te hebben doorgemaakt, dus van een reces sie - althans in letterlijke zin - is geen sprake. Het on derwerp raakte echter volledig ondergesneeuwd door het anti-terrorisme. Ruim driekwart van zijn jaarrede besteedde de president aan dit item. Het is maar de vraag of die eenzijdige benadering voortkomt uit dezelfde emoties die zich meester maak ten van het Amerikaanse volk na de aanslagen op 11 september. Bush moet immers nog een paar zware bin nenlandse klussen door de senaat slepen, zoals een om streden belastingplan en een al even gevoelig onder werp als de olieboringen in Alaska. In de VS lijkt echter een sfeer te ontstaan, waarin kritiek op de immens po pulaire Bush gelijk staat aan landverraad. Die zeepbel zullen de Republikeinen zelf als eersten moeten door prikken. Verkeersweg De nieuwe hoofdverkeers weg door Goes, de Ravellijn de Groene Jager, is officieel in gebruik genomen. Com missaris van de koningin jhr. mr De Casembroot knipte een lint door en daarmee was de opening een feit. De weg moet de ontwikkeling van Goes bevorderen. Oplichter De politie heeft een 21-jarige Vlissinger aangehouden. De voormalige waterklerk wordt verdacht van oplich ting. Hij heeft onder fantas tische voorwendsels ver schillende personen opge licht. De bedragen variëren van enkele honderden tot en kele duizenden guldens. Op deze manier heeft de man in één jaar tijd ruim 21.000 gul den bemachtigd. Vulkaan De vulkaan Paricutin in Mexico is gaan werken. In de krater zijn ontploffingen ge weest en diverse aardbevin gen zorgden voor instortende muren en kapotte ramen in een uitgestrekt gebied. Er is nog geen lava naar buiten ge stroomd. De Paricutin is de jongste vulkaan ter wereld. In 1943 is de vulkaan ont staan in een graanveld bij San Juan de Las Colchas. Sindsdien is de berg gegroeid tot een hoogte van 2500 me ter. Uitgever: J, C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,-) per maand 19.25 per kwartaal: 52.-- perjaar. 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: /,-- zaterdag: 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admlnistratie en om u te (laten) mlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en dé werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2