Storingen verzwakken netwerk PZC Zeelandcampings zeer gewaardeerd IpaStS Zeeland rampgebied als het gaat om behoud oude boerderijen N atuuror ganisaties willen getijden terug 21 Onderbrekingen in elektriciteitsvoorziening verhogen kans op problemen Banken willen samenwerken op platteland wm Hm.': Brand in elektriciteitskast Stroommakers stoppen kolenkoop Pompstations verhuizen wellicht Aanleg kanaal bespreekbaar Nieuw logo voor Kinderopvang donderdag 31 januari 2002 door Maurits Sep MIDDELBURG - Klanten van Delta Nutsbedrijven hebben steeds vaker te lijden onder stroomstoringen. Niet alleen rond Middelburg en niet alleen de laatste maanden. Het aantal (forse) onderbrekingen in de elektriciteitsvoorziening is toe genomen van 62 in 1995 tot 110 in 2000. Het nog niet definitieve totaal in 2001 staat op 108. Daarbij komen nog kleinere sto ringen. waar kleinere gebieden zoals een straat door worden ge troffen. Dat waren er 263 in 1995 en 239 in 2000. Het begin van 2002 voorspelt weinig goeds voor de eindscore van dit jaar, erkent directeur W. Zweemer van Delta Netwerkbedrijf, dat de Zeeuwse elektriciteitsnetten beheert. In januari is al vijf keer de stroom uitgevallen: twee keer in Middelburg, in Arne- muiden, Sint Laurens en Noord-Beveland. „Het gaat hard ja." Zweemer tekent daarbij aan dat ook het netwerk groter is ge worden. „Er liggen meer kilo meters kabel dan vroeger." Het risico op storingen neemt daar mee toe. Klanten van Delta zitten vaker zonder stroom dan afnemers van andere energiebedrijven. Volgens cijfers van de koepel van energiebedrijven Energie- Ned uit 2000, heeft een Zeeuws huishouden gemiddeld eens per twee jaar te maken met een stroomstoring. Elders is dat eens per drie jaar of nog minder vaak. Oorzaken De storingen duren volgens EnergieNed in Zeeland boven dien langer dan elders. Per jaar zit een klant van Delta gemid deld 53 minuten zonder stroom. De andere bedrijven blijven on der het halfuur. Het resultaat van Delta wordt wel negatief beïnvloed door een paar forse stroomstoringen in 2000 die bo vendien langer duurden dan normaal, verdedigt Zweemer „Vorig jaar ging het beter en toen was de stroomuitval ge middeld weer 30 minuten per klant." De oorzaken lopen uiteen. DEN HAAG - De banken zijn bereid op het platteland samen te werken om het aantal filialen zoveel mogelijk op peil te hou den. WD-Kamerlid II. Voüte- Droste heeft die stellige indruk overgehouden aan een ontmoe ting tussen een groep Kamerle den en de Nederlandse Vereni ging van Banken (N VB) gisteren in Den Haag. Zij verwacht over enkele maanden concrete voor stellen van de NVB. Al langer maakt de Tweede Ka mer zich druk over het afkal vend voorzieningenniveau van banken op het platteland en in stadswijken. Vrijwel alle ban ken zijn bezig het aantal filialen terug te brengen. De Postbank trekt zich terug uit postagent schappen. De Rabobank besluit 'onrendabele' vestigingen op te doeken, zoals onlangs op Schouwen-Duiveland. En ook ABN Amro is aan het snijden in het aantal kantoren. De banken zeggen dat er steeds minder klanten in de filialen komen. Zij moedigen tegelijker tijd het gebruik van internet- achtige diensten aan, waarvoor klanten niet meer uit huis hoe ven. De Tweede Kamer heeft feitelijk niets te zeggen over het vestigingenbeleid van de ban ken. maar uit het hele land komt kritiek, met name van ouderen bonden en de Consumenten bond. „En dat trekken wij ons aan", aldus WD-Kamerlid Voüte-Droste. „De hele Kamer vindt dat consumenten op een redelijk afstand van hun wo- ninggeld moeten kunnen halen, eenvoudige bankzaken moeten kunnen regelen. In het gesprek met de Neder landse Vereniging van Banken (NVB) heeft de delegatie van Kamerleden dit aan de orde ge steld. „Zij zijn in principe be reid onderlinge afspraken te maken, zodat klanten van de éne bank bij de andere bank te recht kunnen. Je kunt door zo samen te werken het econo misch draagvlak van kleinere bankfilialen vergroten", liet Voüte-Droste na afloop weten. De NVB vx'oeg zich volgens het WD-Kamerlid wel af of de Ne- derlandse Medediqgingsautori- 'teit, de NMa, zulke afspraken wel zou goedkeuren, uitconcur- rentie-overwegingen. Navraag ..leerde dat de NMa bereid is veel toe te staan, als de gemaakte af spraken echt ten gunste komen van de mensen op het platte land. Volgens Voüte-Droste is het de bedoeling dat de NVB over 'een paar maanden' met uitgewerkte voorstellen komt. Stroomstoringen zijn lang niet altijd de schuld van Delta. Veel kabels worden kapotgetrokken bij graafwerkzaamheden door aannemers. Ook auto's die tegen stroomkasten aanrijden, ver oorzaken nogal eens stroomuit val. Memorabel is bovendien de storing die Middelburg-Zuid trof toen een doe-het-zelver een schuttingpaal de grond in sloeg en een elektriciteitskabel raak te. Daarmee zijn echter niet de pro blemen verklaard die vooral Middelburg ten zuiden van het Kanaal door Walcheren troffen. Daar ontstonden de storingen in het netwerk van Delta: in de ka bels, in verbindingsstukken (moffen) en in schakelstations. Delta sloot deze week nieuwe storingen in dat gebied niet uit, omdat het netwerk ter plaatse van een storing een flinke klap krijgt. Zwakke plekken worden dan extra gevoelig. J. Sloot, universitair hoofddo cent elektriciteitsvoorziening aan de TU in Eindhoven, kan zich vinden in die verklaring. „Zeker als de kabels oud zijn. Meestal is de loden mantel die eromheen zit dan versleten. Dat gaat goed zolang die kabel stil in de grond ligt en je er niet aan komt. Maar doet zich een sto ring voor, dan kan door de klap een ander stuk van de isolatie loslaten. Dat maakt het netwerk extra kwetsbaar. Ook vocht kan dan een probleem worden." Vervanging Volgens Sloot wachten de mees te energiebech'ij ven met het ver vangen van kabels tot zich sto ringen voordoen. „Dan weten ze precies welk stuk vervangen moet worden. Ze wentelen het probleem als het ware af op de klant." De oude kabels met een loden omhulsel gaan ongeveer veertig jaar mee. Zweemer geeft toe dat Delta Netwerkbedrijf die niet meteen vervangt als de levens duur is verstreken, maar dat laat afhangen van de kwaliteit op dat moment. „We spreken van een gemiddelde levensduur. Sommige gaan langer mee, an dere korter, bijvoorbeeld omdat de belasting op een deel van het netwerk is toegenomen." Onderhoud aan kabels, schake laars en moffen vindt slechts sporadisch plaats. „Met die componenten gebeurt immers niks, ze liggen in de grond", ver klaart Zweemer. „Maar we con troleren wel regelmatig of de ca paciteit nog voldoende is voor het gebruik. De kabels doorme ten om te zien of ze nog goed zijn, is niet eenvoudig en boven dien kostbaar. Er is een techniek voor, maar die is nieuw en staat nog ter discussie." Het netwerk van Delta is echter niet verouderd, weerspreekt Zweemer. „We investeren jaar lijks twintig miljoen euro om het in goede staat te houden. Het is ook goed beveiligd." Ook Sloot wijst op de relatief grote investeringen van het bedrijf in het netwerk. „Delta heeft wat dat betreft zeker geen slechte naam." J** Een geëxplodeerde elektriciteitskabel veroorzaakte in mei 2001 een stroomstoring in Vlissingen. vtemr* foto Lex de Meeste r door Jacques Cats VLISSINGEN - De negen recre- atiebedrijven die zich hebben verenigd binnen de Stichting Zeelandcampings, doen het goed bij het publiek. Dat blijkt uit de resultaten van een enquê te onder ruim 2000 gasten. Het onderzoek meet een aantal za ken als sanitair en privacy van campingplaatsen. Tevens wordt een beoordelingscijfer ge vraagd. De Stichting Zeelandcampings legt, zo blijkt uit de toelichting van voorzitter H. Goovers, voor de leden de lat erg hoog: het laagste cijfer moet een acht zijn. Wie de norm niet haalt moet ex tra dingen gaan doen om alsnog de hoge score te bereiken. Mis lukt dat, dan mag de bewuste campinghouder weer als aspi rantlid van de stichting begin nen. Nog niet eerder kwam het tot een afgang: de leden doen ie der voorzich hun stinkende best om kwalitatief goed uit de bus te komen. De uitslag van de en quête bevestigde dat: het pu bliek waardeerde een verblijf op een Zeelandcamping gemiddeld met een 8.3. De bij Zeelandcampings aange sloten bedrijven zijn voor het publiek een waarborg voor een bepaalde kwaliteit. De afzon derlijke bedrijven hebben mede door hun ligging een eigen iden titeit. Op jaarbasis zijn ze samen goed voor een miljoen over nachtingen. Anders dan bij eerdere enquêtes werd het campingpubliek deze keer tevens gevraagd hoe be langrijk ze bepaalde voorzie ningen vinden. „Sanitair staat met stip bovenaan", meldt stichtingsbestuurslid Jeannett Brinkman. Vervolgens wordt veel waarde gehecht aan kind vriendelijkheid, aan veiligheid en aan de standplaats. Volgens campinguitbater Arjen Brink man stellen gasten in toenemen de mate een eigen plekje op prijs, het liefst nog met eigen sa nitaire voorzieningen. Negentig procent van de ondervraagden stelt dat de prijs en de kwaliteit van het gebodene met elkaar overeenstemmen. „Kwaliteit mag wat kosten", heeft cam pingexploitant Toine Vermeu len ervaren. „De plaatsen met eigen sanitair zijn het duurst, maar ze zijn wel het eerste vol geboekt." De gasten die op Zeelandcam pings neerstrijken behoren tot de hoger opgeleiden, met een behoorlijk salaris, waardoor het huren van een vakantiebunga low of een hotelkamer geen pro bleem is. Dat ze toch kiezen voor een camping heeft te maken met de voorkeur voor sociale con tacten. Volgens Vermeiden is het pla fond van de service nog niet be reikt. Hij denkt bijvoorbeeld aan stacaravans voor twee fa milies die ook over twee badka mers kunnen beschikken. De kleurentv is al standaard aan wezig, de magnetron bijna stan daard. De tijd is niet ver meer verwijderd dat er ook een video apparaat in het huurobject aan wezig is. Camping De Pekelinge in Oostkapelle, één van de negen recreatiebedrijven die zich hebben verenigd in de Stichting Zeelandeampings. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Oude boerde rijen verdienen het gekoesterd te worden. Het is cultureel erf goed dat aan snelle veranderin gen onderhevig is. De teloor gang voltrekt zich in Zeeland sneller dan elders. Recent on derzoek wees uit dat de provin cie in dit opzicht 'een rampge bied' genoemd kan worden. Dit betoogde consulent regio nale geschiedbeoefening A. de Klerk woensdag bij de presen tatie van een langjarig onder zoek naar de geschiedenis van een aantal boerderijen op Wal cheren. De Klerk wees erop dat behoud van de historische boer- derijen, ondanks toenemende aandacht daarvoor, nog lang geen vanzelfsprekendheid is. In dit verband noemde hij de situa tie van de zogenaamde nood- boerderijen die na de Tweede Wereldoorlog op het door inun datie getroffen Walcheren ge- bouwdzijn. „Hetzouergzijnals daar geen enkele boerderij meer van behouden blijft." Burgemeester A. de Bruijn van Veere, die als voorzitter van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) de dossiers over de boerderijen in ont vangst nam, beklemtoonde dat gemeentelijk beleid in grote ma te kan bijdragen aan het behoud en herstel van waardevolle, his torische boerderijen (en monu menten in het algemeen). „Niet alleen in financiële zin, maar ook wat betreft gebruiksmoge lijkheden." Ze herinnerde aan de mogelij kheden voor zoge naamde 'nieuwe economische dragers'op het platteland. „Mo numentale en karakteristieke boerderijen moeten bijvoor beeld de mogelijkheid krijgen voor kleinschalige verblijf sre- creatie", betoogde De Bruijn. Ze voegde eraan toe dat.gemeenten ook in beschermende zin een be langrijke rol kunnen spelen, on der meer door het opstellen van een gemeentelijke monumen tenlijst of door opname van een lijst van waardevolle boerderij en in het bestemmingsplan Bui tengebied. Veeres burgemeester erkende dat bescherming altijd gepaard dient te gaan met financiële on dersteuning. Ze achtte uitgaven in de sfeer van cultureel erfgoed verantwoord. Dat cultureel erf goed is van economisch belang voor recreatie en toerisme; bo vendien dragen onderhoud en restauratie ook weer bij aan de werkgelegenheid. De Bruijn vond wel dat de bevolking be trokken moet worden bij de in spanningen om cultuurhistori sche elementen te behouden. Het openstellen van erven of ge bouwen voor publiek zag ze als een belangrijke stap tot bewust making. Ze gaf aan dat Veere jongeren wil betrekken bij het behoud van cultureel erfgoed. MIDDELBURG - Door een storing is gistermiddag een brand onstaan in een elektriciteitskast aan de Zilvermeeuwstraat in de Veerse Poort in Middelburg. Door de brand liep een huis in aanbouw wat schade op. Monteurs van Delta Nutsbedrijven moest de kast eerst ontkoppelen voor de brandweer de brand goed kon bestrijden. Drie kwartier na de melding was het vuur gedoofd. DE BILT - De Nederlandse stroomproducenten stoppen in ju li met de gezamenlijke inkoop van kolen. Volgens de betrok ken concerns Essent, Reliant Energy en EPZ is het opheffen van het koleninkoopbureau GKE een logisch gevolg van de li beralisering van de energiemarkt. De GKE-aandeelhouders Essent, Reliant Energy en EPZ wa ren eerst collega's, nu zijn zij vooral concurrenten. De stroom producenten hebben daarom behoefte aan een eigen beleid en strategie, verklaarde GKE gisteren. Electrabel Nederland (eigenaar van het vroegere EPON) en E-On (eigenaar van EZH) hebben hun deelname in het kolen- bureau al in 2001 om dezelfde reden beëindigd. ANP BERGEN OP ZOOM - Het provinciebestuur van Noord-Bra bant wil onderzoeken of de pompstations van Delta Nutsbe drijven op de Brabantse Wal verplaatst kunnen worden. Die staan bij Ossendrecht (sinds 1912) enHuijbergen (sinds 1967) en leveren drinkwater aan grote delen van Zeeland. De wateronttrekking is van invloed op het waterpeil in de Brabantse Wal. Volgens de milieubeweging is de verdroging van het gebied zeer zorgelijk. Het stoppen van de waterwin ning in de hooggelegen gronden kan daar verbetering in bren gen. De Zeeuwse en Brabantse milieufederaties en milieuvereni ging Benegora pleiten in hun woensdag verschenen toe komstvisie ZeeBi'a dan ook voor een actieplan. De Brabantse milieugedeputeerde L. Verheijen bediende de organisaties op hun wenken. Hij deelde tijdens de presentatie van de visie in Bergen op Zoom mee, dat binnenkort een provinciaal waterhuishou dingsplan verschijnt. Daarin is sprake van verplaatsing van de Delta-pompstations. Die moeten uitwijken naar zoge naamde kwelgebieden in het noordoosten van Brabant (rich ting Steenbergen), aldus Verheijen. BERGEN OP ZOOM - De aanleg van een waterverbinding tussen de Wester- en Oosterschelde is voor de gemeente Rei- merswaal bespreekbaar. Deze zogenoemde Overschelde wordt bestudeerd in het kader van een toekomstvisie voor de Deltawateren. „Het is een vorm van ontpoldering. Maar het gemeentebe stuur van Reimerswaal heeft een redelijk positieve houding als de verbinding uit veiligheidsoverwegingen nodig is", zei burgemeester A. Verbree woensdag in Bergen op Zoom tij dens de presentatie van de nota ZeeBra, uitgegeven door de Brabantse en Zeeuwse Milieufederaties en de milieuvereni ging Benegora. Het graven van de Overschelde (westelijk van het Schelde-Rijnkanaal) krijgt van Reimerswaal geen steun als dat alleen voor natuurontwikkeling gebeurt, lichtte Ver bree toe. Hij gaf aan dat de studie moet uitwijzen of het om een pex'ma- nente doorsteek gaat of een overstromingsgebied, dat onder loopt bij extreem hoog water in de Westerschelde. Aan het plan verbond Verbree één zware voorwaarde: er mag geen vervuild water uit de Westerschelde in de Oosterschelde ko- door Rinus Aritonisse BERGEN OP ZOOM - Meer na tuurontwikkeling, herstel en versterking van het open land schap, terugkeer van het getij in de Deltawateren met inbegrip van een verbinding tussen Wes ter- en Oosterschelde, stoppen met de waterwinning op de hoge delen van de Brabantse Wal, kleinschalige recreatie, bunde ling van windmolens, concen tratie van wonen, stroomlijning van het goederenvervoer en geen nieuwe bedrijfsterreinen. Dat zijn de hoofdlijnen van Zee Bra, de toekomstvisie van mi lieuvereniging Benegora en de Brabantse en Zeeuwse Mi lieufederaties op het Deltage bied tussen Goes en Roosendaal (met inbegrip van het Land van Hulst, Tholen en Sint-Philips- land). Het is een wensenlijst, vooral bestemd voor beslissers bij overheden, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties. Een zienswijze over de provin ciegrenzen heen is noodzake lijk, omdat het unieke over gangsgebied het steeds benauwder krijgt, stelde coör dinator M. van Mierlo van de ZMF woensdag tijdens de pre sentatie in Bergen op Zoom. „De verstoring van de natuurlijke en ruimtelijke kwaliteit wordt al maar groter." Hij noemde: toename goederen vervoer, overloop glastuin bouw, uitdieping Westerschel de, nieuwe autowegen, intensivering teelten, versprei de windmolens, bouw nieuwe woonwijken en uitbx'eiding van bedx'ijfsterx-einen. De balans tussen economische ontwikke ling en ecologische kwaliteit raakt flink uit evenwicht, aldus Van Mierlo. Om daar wat aan te doen is ZeeBra gemaakt. Groene mallen De Hedwigepolder bij Saeftin- ge, de poldei's ten noorden van Walsoorden/haven Pex~kpolder en de Van Haaftenpolder aan de noordkant van Tholen moeten natuurgebied worden. Rond na tuurgebieden (ook ki-eken) zijn buffers gewenst en om indu strie- en woongebieden moeten zogenaamde 'groene mallen' komen. Met name rond Bexgen op Zoom zijn forse natuurver bindingen nodig. Kreken horen een natuurfunctie te kxüjgen en in gebieden waar water kan worden opgevangen is bebou wing ongewenst. Er moet wat worden gedaan aan doorsnij dingvan natuurgebieden, onder meer door aanleg van twee eco ducten over de A58 bij Bergen op Zoom. De van oudsher open polders mogen niet (vex-der) dichtslib ben door allerlei activiteiten. Met name in de Kreekrakpol- der, die de ovexgang van het zee kleigebied naar de Brabantse Wal onderstreept, is bebouwing absoluut ongewenst. Aardkun dige waarden, waaronder het Markiezaat met stuifduinen, verdienen betere bescherming. Dat geldt evenzeer voor cul- tuui-histoi-ische waarden in ge bieden als de Brabantse Wal, Tholen en Yerseke Moer. De Hals van Zuid-Beveland be hoeft dringend een betere land schappelijke inpassing; het is nu een aaneenschaling van lelijk heid en een weinig uitnodigende poort naar Zeeland of Brabant. Voor intensieve landbouw als varkens- en pluimveehouderij is geen extx-a plek meer. Ook grootschalige i-ecx-eatie past niet in de i-egio; beter is het te mik ken op kamperen bij de boer en natuui'campings. Bij kleinscha lige recreatie horen meer wan del- en fietspaden en beperkte waterx-ecreatieve vooi'zieningen bij de Oestex'dam. Voor wind- parken worden als locaties ge noemd Terneuzen-West, de Autrichepolder, Tholen-Stad, de Dintelmond en Nooi'dland bij Bergen op Zoom. Door compacter te bouwen en het opvullen van gaten kan i'uimtebeslag voor wonen be perkt worden. Doelmatiger i-uimtegebruik is ook nodig voor bedi'ijvigheid. Nieuwe bedrijfs- texreinen, zoals in de Auvexge- polder tegenover Tholen, wolf den afgewezen. De Sloeboog (aftakking Zeeuwse spoorlijn naar Antwex-pen) is aanvaard baar, maar dan zonder nieuwe industriële activiteiten erlangs. De Zoomweg-Nooi'd is overbo dig. Het is nodig de luchtveiwui- ling door de industx'ie bij Ant werpen beter te bewaken; er staan nu slechts twee meetsta tions. MIDDELBURG - De stichting Kindex-opvang Walcheren heeft al haar gebouwen vooi'zien van borden met het nieuwe logo. Het grootste bord op de locatie aan het Meiveldpad 2 in Middelburg woxxlt vi'ijdag 1 febxmari ont huld door Marlou Boerbooms. Zij is de nieuwe dix-ecteur van de ox-ganisatie. De onthulling vindt plaats om half elf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21