PZC Vaart in Middelburgse projecten Altijd met plezier gewerkt Teletaxi lijkt succes in regio Oosterschelde 17 Zestigduizend euro voor onderhoud reddingsbrigades Vierenhalf jaar cel wegens doodslag Brede School, Huis der Kunsten en Stationsgebied Automobilist raakt gewond in Colijnsplaat Vrouw op rechte pad na verandering van sekse F. nkeP zeeuwse almanak Bij voorbaat MIDDEN donderdag 31 januari 2002 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Er zit schot in de Middelburgse Strategische projecten. De Brede School in de Magistraatwijk bereikt de ko mende maanden het hoogste punt. De gemeenteraad beslist in februari over de invulling van het Huis der Kunsten en op 1 maart begint de bouw in het Stationsgebied. In de voortgangsrapportage staat wat de laatste drie maan den gedaan is en wat er voor het eerste kwartaal van dit jaar op de agenda staat. Eén van de punten die bespro ken worden, is de herinrichting van de Magistraatwijk. Het bouwplan voor het woon-win- kelcentrum is onlangs gepre senteerd. De gemeente waagt binnenkort een zogenoemde verklaring van geen bezwaar aan bij de provincie. Daarmee kan de gemeente een bouwver gunning afgeven. Begin mei wordt naar verwachting begon nen met de bouw van het woon winkelcentrum. Een onderdeel van de herinrich ting van deze wijk is de bouw van de Brede School. Op 11 april werd hiervoor de eerste paal ge slagen en eind november de eer ste steen gelegd. De bouw ligt op schema en de oplevering staat voor de komende zomervakan tie gepland. Binnenkort bereikt het complex waarin niet alleen Advertentie Nationale gedichtendag 10.30-12.00 uur Schrijfworlcshop met Chawwa Wijnberg vanaf 17.00 uur Bl0f signeert het nieuwe Blofboek en de laatste cd Blauwe ruis vanavond vanaf. 17.30 uur Brasserie menu Spinaziepasta gorgonzola (vegetarisch) of Spaghetti di mare menu met soep vooraf en ijs toe voor 11,50 of €9,- (vegetarisch menu) zaterdag 2 februari 14.30-16.30 uur Folksongs met Wout Kemperman en Janpaul Grotenhuis zondag 3 februari Koopzondag 13.30 uur lezing Douwe Draaisma Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt 15.00 uur Lurv op zondag met Henk Hardeman vanaf 3 februari De Directiekamer Pieter de Bodt kijk ook op www.bestewi n kelvanhcderlniul.nl de Winkel IfiBB KERY Beeld Geluid ÉR| SMUWtWM unMfhniu de Brede School komt, maar ook het nieuwe wijkcentrum, het hoogste punt. Op het bedrijventerrein Mortie- re is een verkennend archeolo gisch onderzoek uitgevoerd. Daaruit blijkt dat er in het ge bied een paar mogelijke vind plaatsen zijn. Ook is in het na jaar overleg geweest met de straatnamencommissie. Verder is begonnen met de bouw van het tweede bedrijfsgebouw. De komende maanden stelt de Stuurgroep Mortiere de ontwik kelingsplannen vast en wordt het bestemmingsplan aange past. In maart begint de in spraakprocedure. Ook begint de gemeente aan de vormgeving van de rotonde bij de Schroeweg. Deze rotonde moet het bedrijventerrein mak kelijk bereikbaar maken. In fe bruari presenteert Middelburg het totale plan voor de Mox-tiere. Voor het Stationsgebied wordt een open dag voorbereid. Deze moet plaatsvinden op 2 maart. Een dag eerder gaat de bouw van het project stadskantoor, waterschapskantoor en open bare parkeergarage van start. Ook de komst van het A-theater ligt niet stil. De sloopvergun ning voor de Generaal Berg- huijskazerne wordt dit kwar taal aangevraagd. Gelijktijdig wordt de bestemmingsplanpro cedure voor de komst van het theater opgesteld en in gang ge zet. Het schetsontwerp is bijna afgerond zodat de architecten daarna kunnen werken aan het concretere voorlopig ontwerp. Op korte termijn verschijnt de rapportage van adviesbureau Twijnstra Gudde over de herbe stemming van het stadhuis. De uitkomsten van het rapport worden in de raadsvergadering van februari besproken. De ge meenteraad kan dan de richting bepalen voor de verdere invul ling van dit Huis der Kunsten. De Brede School in de Magistraatwijk wordt deze zomer opgeleverd foto Lex de Meester door Rolf Bosboom GOES - De uitbreiding van de Teletaxi tot openbaar vervoer lijkt aan te slaan in de Ooster- schelderegio. Al is het nog wat vroeg om definitieve conclusies te trekken, noemen de initiatief nemers de cijfers van het ge bruik gedurende de eerste maand 'bemoedigend'. Sinds het begin van deze maand zijn er ongeveer vijfduizend zones gereden. Daarbij zijn de ritten van mensen met een han dicap, die onder een aparte re geling vallen, niet meegere kend. De ouderen, die nu ook tot de reguliere reizigers worden gerekend, verreisden eind vorig jaar gemiddeld zo'n 2800 zones per maand. De provincie en het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio, de initia tiefnemers van het project, ma ken daaruit óp dat de Teletaxi al in dit stadium een aanzienlijk groep nieuwe klanten trekt. ,,Dat is heel redelijk. Er zijn kennelijk toch aardig wat men sen die het product al kennen", zegt C. Lindenberg van de pro vincie. Ook P. Verburg van het Samenwerkingsverband is te vreden. ,,We hadden wel ver wacht dat het een succes zou worden, maar niet op korte ter mijn." De Teletaxi was al enkele jaren bekend in de regio als vorm van 'collectief vraagafhankelijk vervoer', bestemd voor mensen met een handicap en ouderen. Sinds 1 januari kan iedereen van het systeem gebruik maken. Daarmee is het openbaar ver voer geworden, als alternatief voor de verdwenen lijnbussen en -taxi's. Wie met de Teletaxi wil reizen, wordt thuis opge haald en op de gewenste plaats afgezet. Doordat ritten worden gecombineerd, is het mogelijk dat met een omweg wordt gere den. De reis mag echter niet lan ger duren dan anderhalve keer de normale reistijd. Het stan daardtarief van de Teletaxi is een euro per zone: wat duurder is dan de lijnbus maar goedko per dan een taxi. In de uitvoering zijn de initia tiefnemers geen knelpunten be kend. „Wij hebben nog geen klachten gehad", aldus Linden- berg. „We hadden daar ook po sitieve verwachtingen van, om dat de Teletaxi op zich niet nieuw is." De omzetting van het betalingssysteem - de strippen kaart die de ouderen en gehan dicapten gewend waren heeft het veld geruimd voor de chip knip of desnoods contant geld - heeft bij het Samenwerkings verband evenmin tot reacties van boze klanten geleid. Voorlichting De Statenfracties van PvdA en GroenLinks hebben zich eerder deze maand bij het provinciebe stuur beklaagd over de in hun ogen gebrekkige voorlichting over de veranderingen in het openbaar vervoer. Lindenberg erkent dat de campagne 'wel be ter had gekund', maar ziet in de cijfers ook een aanwijzing dat mensen de weg naar de Teletaxi weten te vinden. Niettemin zijn de komende tijd nog diverse voorlichtings- en promotie-ac ties te verwachten, bijvoorbeeld als het aantal reizigers een eer ste mijlpaal bereikt. COLLJNSPLAAT - Een 27-jari- ge automobilist uit Heinkens- zand is gisterochtend gewond geraakt bij een ongeval op de N256, ter hoogte van Colijns plaat. Hij kwam uit de richting van Goes toen hij bij een inhaalma noeuvre de controle over zijn wagen verloor. Via een greppel kwam hij op de parallelweg tot stilstand. De man werd met rug klachten overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 28-jari- ge vrouw uit de Zeeuwse hoofdstad voor een serie inbraken veroordeeld tot 365 dagen gevangenis straf, waarvan 341 dagen voorwaardelijk, proeftijd drie jaar en 240 uur werk straf. De vrijheidsstraf heeft ze in voorarrest uitgezeten. Door psychische en trans- seksuele problemen had hij zich op het criminele pad begeven. Na de geslachtsoperatie is de Middelburgse als vrouw aan een nieuw le ven - met een eigen bedrijf en een nieuwe vriendin - begonnen. De vrouw pleegde de meeste inbraken in 1998, toen ze als man door het leven ging. Na een poging tot diefstal met geweld in juni 1999 in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes werd de verdachte aangehouden. De recht bank stelde vast dat de woninginbraken op ge raffineerde wijze waren gepleegd door er huwe lijksaankondigingen in het Reformatorisch Dag blad op na te slaan. Daar door wist hij dat de bewo ners niet thuis waren en kon hij zijn slag slaan. r? Lies Luikenaar: „Het werken met ouderen heeft me voldoening gegeven. Je kunt iets voor ze betekenen." foto Ruben Oreel Lies Luikenaar verlaat Stichting Welzijn Ouderen door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Zierikzee is gisteren in Middelburg wegens doodslag veroordeeld tot vierenhalf jaar gevangenisstraf. De Zierikzeeë- naar stak 11 augustus vorig jaar in zijn woning na een ruzie zijn 31-jarige plaatsgenoot Toni Vonk neer. Dezelfde nacht over leed het slachtoffer aan zijn ver wondingen. Door de rechtbank werd hem het gebruik van de forse hoe veelheid drank en het overmatig gebruik van verdovende midde len, dat aan de steekpartij was voorafgegaan, zwaar aangere kend. „Daardoor was er ruzie ontstaan en heeft de dader in blinde woede met een mes op het slachtoffer ingestoken", zo stond er in het vonnis te lezen. Hoewel de gedragsdeskundigen verdeeld advies uitbrachten, stelde de rechtbank dat de man de steekpartij volledig kan wor den toegerekend. De rechtbank hield aan de andere kant er re kening mee dat de man de fami lie van het slachtoffer onder ogen zal moeten komen. Ook werd meegenomen dat de man aan zijn drank- en drugspro bleem wil werken. Zo heeft hij in de gevangenis overplaatsing gevraagd naar de drugsvrije af deling. Twee weken geleden eis te officier van justitie H. den Hartog zes jaar. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Mensen boeien haar, oud en jong. Lies Luikenaar nam gisteren officieel afscheid van het welzijnswerk. Ze begon 26 jaar geleden in Vlissingen als sociaal-cultu reel werkster en beëindigde haar loopbaan als beroepskracht van de Stichting Welzijn Ouderen. Deze stichting ging onlangs op in het welzijnssteunpunt Palladium; mét het Sociaal Cultureel Werk, de Adviesgroep P20, Mae Uku en de Stichting Antillianen Arubanen en Molukkers. Luikenaar zal niet ineens al haar werk los laten. Ze wil nog enkele projecten volgen en haar opvolger bij Palladium inwijden. „Ge lukkig is mijn opvolging geregeld. De proce dure heeft lang geduurd. Ik was bang dat de ouderen nog een tijdje niet zouden weten waaraan ze toe waren. Nu snel duidelijk heid over de opvolging ontstaat, kunnen er weer plannen gemaakt en uitgevoerd wor den." Juist omdat het ouderenwerk niet meer zelfstandig is, moet er extra gelet worden op 'deze doelgroep'. „Ik hoop echt dat de oude ren niet vergeten worden binnen de instel ling. Ik had het liefst gezien dat er in deze nieuwe welzij nsinstelling nog een sectie of servicepunt voor ouderen was aangehou den." Altijd, zegt ze, met uitzondering van een korte periode, heeft ze met plezier gewerkt. „Aan de laatste maanden als welzijnswerk ster in buurthuis Aldegonde in Westerzicht heb ik niet alleen maar goede herinnerin gen. We organiseerden van alles voor jonge ren en jeugd. Disco's, rommelmarkten, al lerlei bijeenkomsten waar volwassenen en kinderen op af kwamen." Maar tijdens fees ten voor jongeren in het buurthuis 'merkte ze dat ze te oud was voor het werk'. „Als ik iets zei, dan was ik een 'oud wijf'. Moeilijke jongeren waren dat. Ik dacht: ik heb ge werkt met jeugd in de warme buurten van Amsterdam en Rotterdam en hier lukt het niet. Dat viel tegen. Ik voelde me nog jong, was 48 jaar, maar voor de jeugd was ik oud. Het klikte niet meer, ik raakte mijn over wicht kwijt en ben toen naar ander werk uit gaan kijken." Bezuiniging Net op dat moment kondigde de gemeente Vlissingen een grote bezuinigingsoperatie in het welzijnswerk aan. „Dat was rond 1990Van de zes beroepskrachten in het so ciaal werk, mochten er drie overblijven. Een van de werkers moest overstappen naar de Stichting Welzijn Ouderen. „Ik wilde met ouderen werken, reageerde en kreeg de baan." Ze was opgeleid voor het sociaal- cultureel werk en had ervaring in die rich ting. „Maar ik had geen kennis van zorg voor ouderen. Die sector kende ik niet. Het duizelde me." Ze ging zich toeleggen op de dienstverlening voor ouderen. „Vanaf het begin heb ik me thuisgevoeld. Ik was er aan toe. Het werk met ouderen heeft me voldoe ning gegeven. Je kunt iets voor hen beteke nen." Ouderen, zegt ze, hebben meer veerkracht dan menigeen verwacht. „We zijn al even bezig met een onderzoek onder ouderen uit de wijk Paauwenburg. Het resultaat is heel verrassend. Ze verkommeren niet, zijn niet eenzaam. Het merendeel voelt zich gelukkig in zijn wijk. Ik hoor van ouderen ook dat ze nog heel veel willen meemaken. Ze willen reizen, zijn zelf maatschappelijk actief. Ik put energie uit de gesprekken. Het is heer lijk om tegenover iemand te zitten die 75 jaar is en nog van alles wil meemaken." Bij de stichting welzijn voor Ouderen coör dineerde ze het vrijwilligerswerk. Een van de projecten die steunt op de inzet van vrij willigers zijn de bezoekdiensten aan oude ren. „Vrijwilligers gaan op verzoek op bezoek bij weduwen of weduwnaars. Ze ko men vaak met schrijnende verhalen terug. Ik heb bewondering voor de vrijwilligers." Volgens haar staat de voortgang van dit soort projecten op het spel. „Gelukkig wordt er binnenkort iemand be noemd. Maar je moet er bovenop blijven zit ten. We hadden acht vrijwilligers voor de bezoekdiensten, nu nog maar drie." door Ditty Nieuwenhuize ZOUTELANDE - Het Veerse college van B en W wil bijna zes tigduizend euro besteden om het achterstallig onderhoud uit te voeren van de reddingsposten op de stranden van Dishoek en Zoutelande. Daarnaast wordt een deel van het bedrag ge bruikt om nieuwe reddingsma terialen aan te schaffen. Voor de post op Zoutelande wordt een nieuwe reddingsboot aangeschaft, inclusief twee mo toren. De huidige boot is twaalf jaar oud. In overleg met de SSW stelt de Van Dixhoornbrigade voor het vermogen van een mo tor te verdelen over twee nieuwe motoren. Bij uitval van één mo tor kan de andere worden ge bruikt. Bovendien zijn er twee trailers voor de nieuwe boot no dig. De combinatie van een strandtrailer die ook geschikt is voor vervoer op de weg, is door de veiligheidseisen van de Rijksdienst niet toegestaan. De kosten van reparatie en onder houd van de huidige portofoons en mobilofoons worden steeds hoger. Het voorstel is om zes nieuwe portofoons en. twee nieuwe mobilofoons aan te schaffen. Daarnaast zijn vier overlevingspakken noodzake lijk. De surfpakken die nu gebruikt worden bieden onvol doende bescherming bij bepaal de weersomstandigheden. De gemeente heeft de verantwoor delijkheid voor de veiligheid op het strand overgedragen aan de Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW). De samen werking tussen de SSW en de reddingsbrigades wordt verder uitgebreid. De brigade wil de reddingspost van Dishoek ver plaatsen naar strandpaviljoen Kaapduin. De SSW wil daar een toilet plaatsen. Alle nieuwe ma terialen zullen door beide orga nisaties worden gebruikt. De SSW neemt de materialen in ei gendom en beheer. Advertentie Grand Hotel Avion Tel.: 0118-410502 Die Vlissingse kantoorgeno ten besloten het er op te wa gen. Er stond een beursbe- zoek in Utrecht op de agenda. Het vooruitzicht van files en duur parkeren en dan nóg een heel eind moeten lopen won het van de ka?is op ver traging. Besloten werd de trein te nemen. Aanvankelijk ging het pri ma. De trein arriveerde op tijd in het Vlissingse station en vol goede moed installeer den de collega's zich. De con ducteur heette hen uitermate opgeioekt welkom. Op hun vraag of er in de trein ook koffie te verkrijgen was, moest hij het antwoord, schuldig blijven. Maar hij zou informeren. Kort daarna was hij terug, met koffiebon nen voor onze reizigers. Voor als het koffiekarretje later voorbij zou trekken. Met de complimenten van de NS, riep hij er vrolijk bij. Ruim voor hun bestemming stokte de reis. Er stak wat storends het spoor over, de trein mocht een station nog niet in en nog wat akkefietjes haalden de vaart er flink uit. Conducteur en koffiekarretje bleven uit het zicht. Om de verveling te verdrijven wer den de gratis bonnetjes maar eens bestudeerd. „U aangeboden door de NS met excuses vanwege de ver traging", stond erop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17