PZC Nijholt in de schemering Gewoon een avond Laurens sport woensdag 30 januari 2002 Willem Nijholt en Pleuni Touw in Lied in de schemering. Geen musicals meer voor Willem Nijholt. Deze maand keert hij terug in de theaters als toneelacteur. Met Anne-Wil Blankers en Pleuni Touw speelt hij van de Engelse toneelschrijver Noel Coward de lichte komedie Lied in de schemering. Regisseur is zijn oude leer meester Ton Lutz. ,,En daarmee is voor mij de cirkel rond." Het slot van zijn ruim veertigjarige carrière op toneel, film en televisie? „Coward was een taalkunstenaar die een ver haal kon neerzetten over smaakvolle mensen in een smaakvolle omgeving, maar die zich daar gedragen als misdadi gers. Die elkaar fileren met mes en vork. Toneelstukken waarin acteurs kunnen schitteren en die het publiek op hoog niveau amuseren. Daarom is het jam mer dat zijn werk in Nederland niet wordt gespeeld. Zijn werk zit hier in de hoek van de 'in houdsloze zeepbellen', terwijl je het overal in de wereld nog kunt zien." „Toch zit vooral zijn vroe ge werk wel degelijk vol maat schappijkritiek. 'Vortex' bij voorbeeld. Dat gaat over een jongen die aan de heroïne is om dat zijn moeder een verhouding heeft met zijn schoolmaatje op wie hijzelf verliefd is. En dat is dan een stuk uit 1927: eensocie- tydrama, ontstaan in de Britse klassenmaatschappij. Coward was pas 27 toen hij dat schreef." Met Lied in de schemering zette Coward als schrijver en acteur een punt achter zijn carrière. Het stuk heeft iets van een afre kening met zijn collega-auteur Somerset Maugham. „Een ho moseksuele schrijver die we gens die anti-homowet overal zichzelf kon zijn, behalve in En geland. Vandaar dat hij meestal in Azië zat. Somerset Maugham was getrouwd, maar had een vriend die hij in het openbaar nooit accepteerde." „Coward heeft hem met dit stuk 'uit de kast' laten komen. Want toen zijn vrouw was overleden, begon Somerset Maugham in een serie artikelen zijn autobio grafie te publiceren. Daarin deed hij die vriend in drie regels af als 'een adequaat secretaris'. Bovendien bleef er geen spaan heel van zijn vrouw, die hij zijn leven lang als schild had ge bruikt. Voor Coward was dit na trappen en daarom schreef hij dit stuk." „Daarin krijgt een ge trouwde schrijver op latere leef tijd bezoek van een vroegere vriendin die hem aanspreekt op foto Charlotte Dirkse/ANP zijn vroegere homoseksuele ver leden. Terwijl hij zich toen zo macho gedroeg. Maar het stuk heeft nooit het beoogde effect gehad. Somerset Maugham overleed in 1965, nog voor de première." Of zo'n stuk vandaag in Nederland nog zin heeft? „Ja zeker. Juist nu met die imams en de terugkerende homohaat. Want die voel je nu weer oplaai en. Onder meer door die roze pa rades." Lied in de schemering: vrijdag om 20 uur in Scheldetheater Terneuzen; woensdag 27 maart in Stadsschouwburg Middel brug. Het is een gekkenhuis, maar heel leuk natuurlijk", zegt de in Terneuzen geboren en ge togen Laurens Joensen (spreek uit: Jo-ensen, want zijn vader komt van de Faeröer-eilanden) over de periode na het winnen van de Publieksprijs van het Cameretten Festival op 1 de cember vorig jaar. De jury waardeerde hem met de tweede prijs en opbouwende kritiek. „Maar een theaterdi recteur kijkt liever naar de smaak van het publiek, dan naar het oordeel van een jury", denkt de 23-jarige Laurens, die zich gelijk met de twee andere finalisten van het cabaretfesti val in een klein tourneet je mocht storten.„Dat was heel tof. Allemaal mooie theaters. De ultieme kick was het Nieu we de la Mar in Amsterdam, waar toch mensen als Wim Kan, Wim Sonneveld en Arjen Ederveen - een grote held van mij - naam hebben gemaakt. En het publiek reageerde heel goed. Ik heb de komende tijd iets van drie optredens per week. Ik leef even van dag tot dag." Al jong had Laurens zijn blik gericht op muziek en het podi um. Hij kreeg klassiek gitaar les op de muziekschool in Ter neuzen en speelde in bandjes, zoals Flow, met onder anderen de pianist Erik van de Lang- kruis, met wie hij ook een duo vormde, dat een keer op Low lands optrad voor 4000 man. Met Flow werd in het Middel burgse café Brooklyn een un- plugged-competitie gewonnen. Dezelfde formatie trad ook op in Razzmatazz in Oost-Sou burg, waar Laurens zaterdag avond solistisch zijn kunsten zal vertonen. „Ik verheug mij daar erg op." Na het Zeldenrustcollege ging Laurens naar het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam om het gitaarspel verder onder de knie te krijgen. Maar hij wilde meer. Bij Flow had hij zich ook al bezig gehouden met het schrijven van nummers. „Erik en ik maakten altijd gekkigheid, absurde liedjes waarin we echt de grens op zochten van wat wel en niet kan. Het was best wel thea traal en vaak ook grappig. Als duo hebben we opgetreden met Eddy Wally-covers. Ik heb mijn hele leven van alle soor ten muziek gehouden, zowel klassiek als pop en in Amster dam is daar jazz bijgekomen. Mijn vader heeft mij opgevoed met Peter Sellers en Monty Phyton, dingen die ik heel leuk vond en wilde verenigen." An dere invloeden kwamen van Billy Joel, Tom Waits en oude shows van Herman van Veen. Het cabaretrepertoire, waarin zo nu en dan het Zeeuws dia lect opduikt, kwam langza merhand tot stand in Amster dam, waar hij drie jaar geleden begon met een kleinkunstcur- sus voor amateurs. Vorig jaar studeerde hij af aan het con servatorium en werd zo nu en dan gevraagd om een half urn tje ergens te komen spelen. De respons van het publiek sti muleerde hem om zich in te schrijven voor Cameretten, waar de meerderheid van het 1500-koppige publiek hem uit- verkoor. „Maar je mag er niet vanuit gaan dat als je relatief nog maar zo kort bezig bent op de ze manier, je gelijk aan alle verwachtingen voldoet. Ik voel mij nog steeds meer een muzi kant die probeert te ontroeren of te laten lachen met zijn lied jes. Je moet op het podium Laurens Joensen wordt gefeliciteerd met de Publieksprijs van Ca meretten. foto Jaap Rozema plezier maken, doen wat je zelf leuk vindt en niet krampachtig proberen er een serieus ding of een rode draad door te gooien. Het is een totaalpakketje van humor, muziek en liedjes, het is gewoon een avond van Lau rens." Vanaf maart gaat hij het wat rustiger aan doen en hoopt met hulp van anderen, zoals een goede regisseur, na de zo mer een avondvullend pro gramma te kunnen neerzetten. Wat kan het Zeeuwse publiek op dit moment van hem ver wachten? „Dat ga ik niet zeg gen natuurlijk. Men kan zich het beste gewoon een beetje la ten verrassen. Laurens Joen sen, een Temeuzenaar die naar Amsterdam is gegaan en aller lei rare mensen heeft gezien en ervaringen heeft gehad. Dat komt allemaal terug in het programma." Frans Doeleman Laurens Joensen, zaterdag avond (21.00 uur) in Razzma tazz in Oost-Souburg en 8 feb. om 20.30 uur in het Scheldethe ater in Terneuzen. 30 januari t/m 5 februari WOENSDAG Joris en de draak Stella Den Haag speelt Joris en de draak. Het verhaal begint met de ontvoering van Katja, de dochter van koningin Tess. De dader is een reus die wordt beschermd door een vuurspuwende draak. Dan komt de koningin op het idee een prins te zoeken. Wie Katja bevrijdt, mag haar trouwen. Joris ziet dat wel zitten. Een spannende en romantische voorstelling met veel zang en muziek voor iedereen vanaf 8 jaar. Hans van den Boom, die ook het verhaal bewerkte, regisseerde Erna van den Berg, Pascal van den Berg en Ilse Warringa. Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur Jasperina de Jong Jasperina de Jong speelt in de musical Mariene Dietrich. Hierin wordt een kijkje genomen achter de facade van glitter en glamour. Het betreft een try-out. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG Gedichtendag Ook Zeeuwse bibliotheken vieren de landelijke gedichtendag. Zo is er van 10.00 tot 21.00 uur een open podium in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en zijn er activiteiten in De Drvkkery in Middelburg en de bibliotheek van Goes. Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 10.00 uur The Crucible Lamda speelt de Engelstalige voorstelling The Crucible. In dit toneelstuk van Arthur Miller wordt de heksenjacht van 1692 vergeleken met de communistenjacht van 1950. Lamda, The London Academy of Music and Dramatic Art, komt jaarlijks met één van de eindexamenproducties naar het continent. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Cabaret Reijn Goed en Alkemade Bloemen verzorgen een dubbelpro gramma cabaret. Reijn (Renate Reijnders) Goed (de Zeeuwse Kim Goedegebure) vormen in hun programma Glad IJs twee roddeltantes, die het over van alles en nog wat hebben, behalve over zichzelf. Ver dwaald in een wereld zonder standpunten. Het is slapstick en to tale chaos. Winnaars van het Leids Cabaret Festival 2000. Leo Alkemade en Roel Bloemen brengen met huh programma Sudo- motorisch een explosief mengsel van cabaret, slapstick en onzin nigheid. Winnaars Groninger Studenten Cabaretfestival 2000. Deze voorstelling is uitverkocht. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Don Pasquale De Roemeense Staatsopera Timisoara brengt Don Pasquale. Deze populaire operakomedie van Gaetano Donizetti wordt uit gevoerd door topsolisten en indrukwekkend koor en orkest. Het hilarische verhaal over een oude vrijgezel op vrijersvoeten heeft Nederlandstalige boventiteling. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Klem Het gezelschap Gasthuis brengt de voorstelling Klem. Twee schoonzwemsters repeteren aan een show voor het onder deel synchroon zwemmen. Twee vrouwen, identiek gekleed, druipend in badpakken, de bikinilijn geschoren en badmutsen op. Suzan Boogaerdt en Bianca van der Schoot, die beiden aan de mimeopleiding studeerden, zorgen voor een hilarische voorstel ling over pasgeschoren oksels, onflatteuze badpakken en neus- klemmetjes. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Osaka Dadada-dan Tenko Slagwerkgroep Osaka Dadada-dan Tenko geeft voorstelling. De groep werd in 1987 opgericht door danser en choreograaf IsayaMondori, die op een eigen en eigentijdse wijze uitdrukking geeft aan de traditionele muziek en cultuur van Japan. Dit be reikt hij door het toepassen van een unieke combinatie van mu ziek, dans en theater. Binnen de muziek neemt de imposante Ja panse taiko (drums) de belangrijkste plaats in. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Deep River Quartet The Deep River Quartet viert het 30-jarig bestaan! Naast de all time favorites brengt de vocalgroep ook allerlei stukken uit de wereld van de rhythm blues, popsoul, klassieke muziek en zelfs calypso. Het programma vermeldt componisten als Verdi, Cooder en Ellington. Dorpshuis De Schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Lied in de schemering In Lied in de schemering lijkt Noël Coward zijn eigen levensver haal te vertellen. Centraal in dit toneelstuk staat het ontkennen van de eigen iden titeit. Ton Lutz regisseerde Willem Nijholt, Anne-Wil Blankers en Pleuni Touw. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur An Pierlé De Vlaamse zangeres An Pierlé begint haar Helium Sunset Tour in Vlissingen. De titel is ontleend aan haar nieuwe cd die 22 februari uitkomt. Haar liedjes vertonen sobere, hoogst effectieve arrangementen in een mix van snedige fluwelen rock en sierlijke popballads. Zij begeleidt zichzelf op de piano. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Potasch Perleinoer Potascli Perlemoer op vakantie is een komedie van Jan Blaa- ser. De eeuwig kibbelende joodse markthandelaren hebben een fi nanciële meevaller en gaan het ervan nemen. De hoofdrollen zijn in handen van Hans Boskamp en Michiel Kerbosch. Verder wer ken mee Heddy Lester, Marianne Vloetgraven, Hein van Beem, Tim de Zwart en Wim Serlie. Tony Craven regisseerde. Schouwburg De Maagd, Bergen cp Zoom, 20.15 uur Concert Frank de Bruine (barokhobo) en Leen de Broekert (klavecimbel) geven een concert. Op het programma van dit concert onder auspiciën van de Stich ting voorOude Muziek, staan werken van J. S. Bach, G. F. Handel J. S. Weiss en C. Ph. E. Bach. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Hypochonders Theatergroep Oostkapelle speelt de voorstelling Hypochonders. Dit toneelstuk van Botho Strauss draait om mensen die zonder lijden niet kunnen leven, die genieten van hun eigen leed, wat leidt tot hun eigen ondergang. Het verhaal speelt zich af in een oude garage aan de Domburgseweg en wordt opgeluisterd door live muziek. De regie was in handen van Jos van den Broeke. Garage Duyvelaar, Oostkapelle, 20.30 uur ZATERDAG Folksongs Engelstalige folksongs klinken in de Brasserie. Wout Kemperman (zang en gitaar) en Janpaul Grotenhuis (viool) zijn ervaren folkmuzikanten en speelden in de jaren zeventig al samen. Wou pakte enkele jaren geleden de draad weer op als so lozanger. Voor de verandering speelt hij weer eens samen met Janpaul. Het repertoire omvat onder meer ballads van Donovan, Bob Dylan, Jim Croce en James Taylor en Ierse volksmuziek. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Zeeuwse Jaszdag De Zeeuwse Jaszdag toont een dwarsdoorsnede van het Zeeuwse jazzcircuit. Dit jaarlijks terugkerende initiatief van de Jazz Activiteiten Stichting Zeeland (JASZ) begint 's middags met de Westerschel- de Big Band en duurt tot in de kleine uurtjes. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.30 uur Osaka Dadada- dan Tenko Japanse slagwerk groep vrijdag in Middelburg Don Pasquale opera van Donizetti donderdag in Bergen op Zoom Cabaretduo Reijn Goed met programma Glad IJs donderdag in Vlissingen Zanger Stef Bos met Niemandsland zaterdag in Yerseke Boogaerdt en Van der Schoot spelen Klem donderdag in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9