Enron-schandaal bereikt Labour Maffia-oorlog dreigt op Sicilië PZC PZC Zware storm geselt delen van Europa VS heroverwegen standpunt over gevangenen Cuba Nichtje van president Bush gearresteerd Albanese premier treedt af Britse oppositie wil onderzoek donaties energiebedrijf aan partij Blair Criminaliteit in Frankrijk stijgt fors Overstromingen teisteren Jakarta Britse trouwt met hoogste bieder Aanslagen kosten VS 640 miljard Amnestie Saoedische gevangenen Explosie in Thais munitiedepot Nederlandse xtc-dealers opgepakt Jakarta begint vredesoverleg Molukken woensdag 30 januari 2002 door Ans Bouwmans WASHINGTON - Niets mense lijks is de presidentiële familié vreemd. Na de alcoholperikelen van de tweeling Jenna en Bar bara van George Bush, is nu de broer van de president getroffen door een klein familiedrama. Jeb Bush' 24-jarige dochter Noelle is in de nacht van maan dag op dinsdag opgepakt door de politie. Ze zou bij een apo theek in Tallahassee hebben ge probeerd het kalmeringsmiddel Xanax aan te schaffen met een vervalst recept. Jeb Bush is gouverneur van Flo rida en hoopt in november te worden herkozen. Hij en zijn vrouw Columba zijn diep be droefd. „Medicijnmisbruik is een ernstig probleem waar veel families in ons land mee kam pen", aldus Jeb. Noelle is gisterochtend vrijgela ten. Volgens de politie van Tal lahassee meldde ze zich na mid dernacht bij het drive-in loket van de apotheek, na een tele foontje van iemand die zich voordeed als arts. De apotheker belde de politie. Xanax is een medicijn tegen de pressie, slaapproblemen of on rustigheid, vergelijkbaar met valium. Columba Bush is actief in een hulporganisatie voor gezinnen met drugsproblemen, en het echtpaar heeft er ooit melding van gemaakt dat een van hun drie kinderen een drugspro bleem had. Het is niet bekend of dat Noelle was, of een van haar twee broers. Ze is nooit eerder gearresteerd. Vorig jaar mei werden de doch ters van George Bush betrapt toen ze probeerden drank te be stellen in een Mexicaans restau rant in Austin, Texas. De tweeling is nog minderjarig en dan is alcohol uit den boze in de VS. Het was de eerste keer dat doch ter Barbara in de fout ging, Jenna was al eens op de bon ge slingerd omdat ze alcohol had genuttigd in een nachtclub in Austin. GPD door Harm Harkema LONDEN - De Conservatieve en Liberaal-Democratische op positie in het Britse Lagerhuis proberen het schandaal rond de ondergang van het Amerikaan se energiebedrijf Enron uit te breiden tot de regerende Britse Labourpartij van premier Blair. Ze hebben een onderzoek ge vraagd naar twee voor Enron gunstige regeringsbesluiten, net in jaren dat Enron Labour- bijeenkomsten sponsorde voor in totaal ruim 55.000 euro. Het is in de Britse politiek ge bruikelijk dat politieke partijen donaties ontvangen van bedrij ven, maar de vraag is of in het geval van Enron het regerings beleid is beïnvloed. Labour ont kent dit ten enen male. Een woordvoerder van premier Blair noemde de discussie giste ren 'oververhitte nonsens'. De discussie gaat vooral over het besluit van de regering in 1997 om de bouw van op gas ge stookte elektriciteitscentrales aan banden te leggen. Besloten werd tot een tijdelijk uitstel om de noodlijdende kolenindustrie ter wille te zijn en onderzoek naar alternatieve energiebron nen te stimuleren. Enron, dat onder meer gascen- trales bouwde, had er alle be lang bij om het moratorium van tafel te krijgen. Dat gebeurde twee jaar geleden toen de rege ring de bouw van gascentrales weer toestond. Normale contacten Enron had in de periode daar voor niet alleen de beurs getrok ken voor Labour, maar bestuur ders van het bedrijf hadden ook gesproken met verscheidene PARIJS - Voor het eerst in de ge schiedenis is het aantal misda den in Frankrijk boven de vier miljoen per jaar gekomen. Met name bij de geweldsmisdrijven was er een spectaculaire stijging van bijna tien procent. De cijfers zijn, drie maanden voor de presidentsverkiezingen, een onaangename verrassing voor de regering-Jospin. De op positie, voorop president Chi racs gaullistische RPR, heeft gretig gereageerd op de jongste gegevens. De linkse regering is te lankmoedig tegen wetsover treders en bovendien niet in staat om de veiligheid van de Franse burgers te garanderen, zo is in verschillende toonaar den betoogd. Criminaliteit is een van de hoofdthema's bij de komende verkiezingen. De misdaad wordt harder en de dader wordt steeds jonger. Niet alleen in Parijs maar in alle an dere Franse steden, Nantes en Toulouse voorop, neemt het aantal misdrijven sterk toe. Dat is het beeld dat uit de offici ële cij fers van het ministerie van Binnenlandse Zaken naar voren komt. Minister Vaillant pro beerde gisteren de zaak te sus sen door op te merken dat de groei van de misdaad niet een typisch Frans probleem is en dat in de buurlanden de cijfers nog dramatischer zijn, maar de op positie had bloed geroken. RPR-kopstuk Nicolas Sarkozy sprak van een 'onaanvaardbare situatie', die is ontstaan door een 'drievoudig faillissement' van de regering-Jospin: daders worden door justitie te zacht aangepakt, immigranten wor den nauwelijks gewezen op hun plichten en politie en gendar merie zijn onvoldoende uitge rust om de misdaad te bestrij den. Sarkozy kondigde aan dat de oppositie daar tijdens de ver kiezingscampagne 'eerlijk maar stevig' tegen zal gaan ageren. Linkse politici waren heel wat terughoudender in hun reacties. De meesten zagen als belang rijkste oplossing een uitbrei ding van het aantal agenten en gendarmes terwijl een enkeling bestrijding van 'maatschappe lijke misstanden' als voornaam ste agendapunt opvoerde. Tekenaar Plantu haakte er in Le Monde op in. Hij schetste op de voorpagina van zijn krant een vrouw die door twee motorrij ders van haar tas wordt beroofd en „Help, help!" roept. Haai man sist haar evenwel toe: „Hou je mond. Je speelt alleen maar rechts in de kaart." GPD ministers en staatsscretarissen die zich met energie bezighiel den. Volgens een woordvoerder van de regering behoren derge lijke gesprekken tot de normale contacten die de regering met tal van maatschappelijke orga nisaties en bedrijven onder houdt. De beslissing om het mo ratorium in te trekken, stond los van de wensen van Enron, maar was ingegeven door energiepo- litieke overwegingen, aldus de woordvoerder. Bovendien was het moratorium van tijdelijke aard. De Conservatieven, die nu om een onderzoek vragen, hebben zelf ook geld van Enron aange nomen, bijna 40.000 euro. De Conservatieve vice-voorzitter Tim Collins zei te betreuren dat zijn partij zich had laten steu nen door een bedrijf dat er een dubieuze zakelijke moraal op na lijkt te hebben gehouden. Om die reden wordt ook van Labour gevraagd de Enron-steun terug te storten. Enron wordt in de Verenigde Staten verdacht van frauduleuze praktijken. Het heeft daar geprobeerd voor veel grotere bedragen dan in Groot- Brittannië politieke invloed te kopen. GPD Een monteur bekijkt een vernielde windmolen in het Noord-Duitse Husum. van onze redactie buitenland LONDEN - In West- en Midden-Euro pa zijn als gevolg van de zware storm zeker negentien doden gevallen. In En geland en Schotland overleefden zeven mensen de stormen die daar orkaan kracht bereikten, niet. In Duitsland, Polen en de Russische enclave Kalinin grad waren ook doden te betreuren. Het slechte weer zorgde gisteren vooral in Noord-Europa voor problemen, met name in Zweden en de Baltische staten. Vliegvelden moesten worden gesloten, veerdiensten vielen uit en havens ble ven dicht. In Polen kwamen vijf mensen om door omwaaiende bomen en rondvliegend puin. De wind bereikte er snelheden van 120 kilometer per uur. In Kalinin grad werden twee mensen gedood toen een omvallende boom op hun auto te rechtkwam. Duitsland had zeker vijf doden te be treuren. Drie mensen kwamen om in de storm, twee door wateroverlast. Het grootste probleem vormt op dit mo ment het gestegen peil van de rivieren Elbe en Oder. De komende dagen zal het niveau waarschijnlijk niet verder stij gen. Op de Rijn moest het scheepvaart verkeer worden beperkt. De kans dat Keulen te maken krijgt met overlast door het gestegen Rijnwater is overi gens klein. Vrachtwagens De wind in het noorden van Engeland en Schotland bereikte maandag snel heden van 17 0 tot 2 0 0 kilometer per uur en zorgde voor chaos. De storm, een van foto Wulf Pfeiffer/EPA de zwaarste van de afgelopen tien jaar, noopte de autoriteiten wegen af te slui ten. Treinverbindingen vielen uit en tienduizenden mensen kwamen zonder stroom te zitten. Overstromingen be dreigen nog altijd delen van het getrof fen gebied. Vijf inzittenden van vrachtwagens in Engeland en Schotland stierven toen hun trucks als gevolg van de wind kan telden. Een man kwam om het leven toen een boom op zijn auto viel en een vrouw in York werd gedood door een steen die van een kerk brak. ANP/DPA door Hans Geleijnse ROME - Een maffia-oorlog dreigt op Sicilië wanneer de al veertig jaar voortvluchtige lei der Bernardo Provenzano wordt gearresteerd. Deze waar schuwing aan het adres van het parlement komt van DIA, de speciale anti-maffia eenheid van justitie. Het net rond Pro venzano schijnt zich te sluiten nadat vorige week 28 leden van zijn netwerk werden gearres teerd. Kort daarvoor sloten de autoriteiten de door Provenza- no's zoon Angelo geëxploiteerde wasserij Splendor in het Sicili- aanse dorp Corleone. De geruchten willen dat de 68- jarige Provenzano ernstig ziek is. Het dagblad Corriere della Sera meldde gisteren uit DIA- bronnen dat de 'onzichtbare' maffia-leider reeds erfgenamen heeft aangewezen die zijn orga nisatie - gespecialiseerd in af persing van middenstanders en het met behulp van corrupte po litici binnenhalen van lucratie ve overheidscontracten - op de rails moeten houden. Verklikkers Naar alle waarschijnlijkheid heeft Provenzano nadat in 1963 een arrestatiebevel wegens moord tegen hem werd uitge vaardigd, Sicilië nooit verlaten. Hij is bij verstek tot meerdere malen levenslang veroordeeld. Uit getuigenissen van 'pentiti' (verklikkers) blijkt dat onder anderen corrupte politiemen sen helpen om hem uit handen van justitie te houden. Ook in november 1998 meldde de politie optimistisch 'de Trac tor' (de bijnaam die Provenzano kreeg vanwege zijn lichaams bouw en wrede optreden) bijna in handen te hebben. Toen wer den 39 bendeleden gearresteerd en bij huiszoekingen werden brieven van Provenzano gevon den. Tot nog toe is het enige dat de politie van Provenzano zelf in handen heeft een op 30-jarige leeftijd genomen foto. Een com puter-reconstructie van dat plaatje moet duidelijk maken hoe 'il capo' er nu uitziet. Maar misschien liggen de zaken dit keer anders. Tot de vorige week gearresteerden behoren een zwager en een neef van de maffialeider. Bovendien heeft de Zwitserse politie in Genève de 60-jarige Siciliaanse zaken man Francesco Picciotto gear resteerd. Volgens de Italiaanse autoriteiten heeft hij financiële banden met Provenzano. Subsidies De laatste dagen vinden er op Sicilië opvallend veel maffia arrestaties plaats. Gisteren werd in Catana de leider van een afpersingsnetwerk gearres teerd. En in Messina rappor teerde de politie succes met de anti-maffiaoperatie Gouden Kalf. Meer dan tweehonderd mensen blijken betrokken te zijn bij georganiseerde fraude met Europese landbouwsubsi dies. De justitiële 'teller' stond giste ren op 800.000 euro schade voor de Europese belastingbetaler, maar het einde van het onder zoek is nog niet in zicht. GPD Inwoners van Jakarta laten zich per kar door de ondergelopen straten vervoeren, terwijl anderen met opgestroopte broekspijpen door het water waden. foto Adek Berry/EPA doorTheo Haerkens JAKARTA - De Indonesische hoofdstad Jakarta krijgt steeds meer te lijden van de aanhoudende regen die zaterdag begon. Gisterochtend kwamen zes mensen om bij een landverschuiving, een an dere inwoner verloor het leven door electrocutie als gevolg van de overstroming. Ruim honderd mensen zitten opgesloten in hun huizen in een voorstad van de Indonesische hoofdstad. Een deel van de stad staat blank, op TIRANA - De Albaanse premier Ilir Meta is gisteren afgetre den als gevolg van een ruzie binnen zijn Socialistische Partij over de samenstelling van het kabinet. De beslissing van premier Meta bedreigt de stabiliteit van Al banië, één van de armste landen van Europa. Meta's regering werd al maanden geteisterd door problemen binnen de eigen achterban. De crisis begon toen Fatos Nano, de leider van de Socialisti sche Partij, het recht van Meta om te regeren in twijfel trok. Nano beschuldigde de regering van corruptie en incompeten tie en eiste dat er een nieuw kabinet zou worden gevormd met kandidaten van zijn keuze. AP LONDEN - Een 24-jarige Britse heeft zichzelf te koop aange boden op het internet. Omdat zij het te druk heeft om zelf een echtgenoot te vinden, zal Kay Hammond trouwen met de hoogste bieder. Internetonderneemster Kay Hammond plaatste daarom een advertentie bij het online-veilinghuis QXL. Volgens haar hebben inmiddels twee mannen toegezegd haar limietprijs van 250.000 pond (409.000 euro) te betalen. Hammond zal beide mannen laten natrekken op een eventu eel crimineel verleden en een ontmoeting regelen voordat zij met de hoogste bieder in het huwelijksbootje stapt. AP ALBANY - De kosten van de terreuraanvallen op de VS kun nen tot 2003 oplopen naar 640 miljard dollar, zo heeft een ad- viesbedrijf berekend in opdracht van de Republikeinse frac tie in het Congres van de staat New York. Economen berekenden de kosten die ontstaan door het weg vallen van banen, de teruggang in toerisme en andere gevol gen van de actie van 11 september. Volgens de economen zullen in de hele VS twee miljoen men sen hun baan verliezen. De staat zal door de aanslagen zes miljard dollar aan belastinginkomsten mislopen. AP RIYAD - Koning Fahd van Saoedi-Arabië heeft aan 13.768 gedetineerden amnestie verleend, bijna de helft van de totale Saoedische gevangenisbevolking. Zij zaten vast wegens kleine overtredingen. De amnestie werd afgekondigd om het twintigjarig regeringsjubileum van de vorst te vieren, zo vertelde een woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken gisteren. AFP BANGKOK - In Thailand heeft zich gisteren in een munitie depot van het leger een explosie voorgedaan. Daarbij raakten ten minste zes militairen en een burger gewond. Volgens een woordvoerder van de Thaise stri j dkrachten is de precieze oor zaak van de ontploffing nog onbekend. Het depot ligt ruim 200 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Bangkok. AFP/DPA MÜNCHEN - Vier Amsterdamse drughandelaren zijn afgelo pen zaterdag door de politie van Miinchen op heterdaad be trapt bij het verkopen van 25.000 ecstasy-pillen. Dat heeft de Duitse politie gisteren laten weten. Een onder zoeksrechter heeft inmiddels de inhechtenisneming bevolen van de mannen, die tussen de 22 en 27 jaar oud zijn. AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten lijken zich de internatio nale kritiek op de behandeling van Afghaanse gevangenen toch aan te trekken. President Bush overweegt de Derde Ge- neefse Conventie over de behandeling van krijgsgevan genen toe te passen op de gevan genen op de marinebasis Guantanamo Bay op Cuba. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Powell had al gezegd dat de VS moeten laten zien dat zij zich niet verhe ven voelen boven het interna tionale oorlogsrecht. Veel Euro pese leiders hebben kritiek geuit op de behandeling van de gevangenen. Bush haastte zich wel te bena drukken dat deze 'moorde naars' onder geen beding officieel de status van krijgsge vangenen zullen krijgen. De VS beschouwen de gevangengeno men Al-Qaedastrijders als 'ille gale combattanten'. Krijgsgevangenen hoeven geen antwoord te geven op vragen tij dens verhoren en moeten bo vendien direct worden terugge stuurd naar het land van herkomst zodra de vijandelijk heden zijn afgelopen. De Saoe dische minister van Binnen landse Zaken prins Sayef verzocht de VS maandag zijn onderdanen die in Afghanistan gevangen zijn genomen, terug naar huis te sturen. Veruit de meeste gevangenen in Guant anamo Bay zijn afkomstig uit Saoedi-Arabië. Bush voelt er weinig voor hen te laten gaan. Op dit moment zitten ongeveer 160 mensen vast op Cuba. Ook buiten Afghanistan blijven de VS nog steeds alert op activi teiten van het terroristennet werk Al Qaeda. Volgens de Amerikaanse gezant die belast is met de strijd tegen het terro risme is het netwerk van Osama bin Laden actief geweest in vijf tig landen en kan het overal op nieuw toeslaan. Leden kunnen zonder problemen aanslagen voorbereiden en hebben daarbij geen instructies van hun meer deren nodig, aldus Taylor, op bezoek in Brussel. Hij kon niet zeggen in hoeverre Al Qaeda door het ingrepen van de Ver enigde Staten is beperkt in zijn doen en laten. ANP JAKARTA - De regering van In donesië ontvangt volgende week leiders van moslims en christenen voor gesprekken die een eind moeten maken aan drie jaren van religieus geweld op de Molukken. Dat heeft het Indo nesische persbureau Antara gisteren gemeld. Het overleg vindt plaats op 6 en 7 februari in Malino, in het zui den van Sulawesi. Vorige maand is daar met succes ge sproken over een einde aan reli gieuze onlusten in Sulawesi. Volgens persbureau Antara moet het vredesoverleg niet al leen leiden tot een eind aan het geweld. Ook moet er een team van waarnemers komen en een repatriëringsprogramma voor de vluchtelingen. Sinds het geweld in januari 1999 in de Molukse hoofdstad Ambon uitbrak, zijn 5000 men sen gedood. Ruim een half mil joen mensen hebben hun huis moeten verlaten. AFP/ANP sommige plekken staat meer dan twee meter wa ter. Zelfs op de drukke doorgaande wegen in het zakencentrum van de miljoenenstad staat op hiel en daar meer dan dertig centimeter water. Dui zenden mensen zijn hun huizen ontvlucht en er wordt melding gemaakt van ziekten door contact met het vervuilde water. De dertien riviertjes die de stad doorkruisen voe ren het overvloedig vallende hemelwater niet vol doende af, gedumpt vuil belemmert de doorstro ming. GPD (Advertentie) ■S3 Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5