Je ziet het dorp niet eens liggen Toehoorders niets wijzer over Hulst Ziekenhuis hoort volgens CDA op Walcheren Microfiber Tango is vooral komedie Leven diamanten paar stond in het teken van werk Eerste havenwerkers gaan met prepensioen Vogelwaarde Ron de Kort vreest voor de leefbaarheid van Vogelwaarde Verpaalen CDA-raadslid in Oostburg Staatssecretaris Faber blijft vos beschermen Rommelmarkt La Salette Vandaal moet boeten voor strooptocht Papegaai weg Gsm gestolen 30 januari 2002 Jo en Krijn de Oude vierden gisteren hun 60-jarig huwelijk in Anne- lot Ter Walle in Biervliet. foto Charles Strijd door René van Stee BIERVLIET - Op hun huwe lijksdag vroor het dat het kraakte. Ook was de oorlog al ruim anderhalf jaar aan de gang. Toch was 29 januari 1942 een van de mooiste dagen uit het leven van Krijn de Oude en Jo van der Hooft. Gisteren vierden zij hun diamanten huwelijk- feest in Annelot Ter Walle in Biervliet, de serviceflat waar het echtpaar De Oude nu twee jaar woont. De liefde tussen de oorspronke lijk uit Kerkwerve afkomstige Krijn (84) en de Biervlietse Jo (83) bloeide op tijdens het Oran jebal in 1939 in het toenmalige ca-fé 't Ouwe Raadhuys, de plaats waar nu het dorpshuis van Biervliet is gevestigd. „Zij heeft me uiteindelijk ge vraagd", zegt Krijn knikkend naar zijn echtgenote. „Ik weet het niet helemaal precies meer, maar hij zal wel gelijk hebben", reageert Jo. Krijn kwam ruim zestig jaar ge leden in Biervliet terecht voor zijn werk als wegenbouwer, een beroep dat hij bijna .vijftig" jaar uitoefende. Een groot deel daar van was hij zelfstandig onder nemer. De wegenbouw voerde Krijn en Jo door de hele provin cie. „In totaal hebben we zo'n zeven jaar gewoond op de plaats waar het werk was. We gebruik ten hiervoor een salonwagen die we op de bouwwerf zetten. Uit eindelijk ben ik voorgoed terug gegaan naar Biervliet, waar we altijd een huis hebben aange houden", vertelt Jo. In de oorlog beleefde het echt paar De Oude regelmatig be nauwde momenten. „De tijd dat de Canadezen ons kwamen be vrijden was het ei'gst. Toen is er enorm gevochten in Biervliet en hebben we wekenlang in de schuilkelder gezeten", haalt Krijn zijn oorlogsherinneringen op. Uiteindelijk heeft hij samen met zijn vrouw de oorlog zonder verdex-e kleerscheuren door staan. Vakantie Het leven van het echtpaar De Oude heeft gi'otendeels in het teken gestaan van Krijns werk. Tot hun spijt zijn er ook geen kinderen gekomen. Toch vinden Krijn en Jo dat ze nooit iets te kort zijn gekomen. Hoewel er nauwelijks tijd was voor hob by's, gingen ze wel altijd uitge breid op vakantie. „Op winter sport, reizen naar Israël en Spanje, stedenreisjes naar Ro me en Berlijn...", somt Krijn moeiteloos op. „We hebben het goed samen. En op onze oude dag hebben we ook nog een nieuwe liefhebberij ontdekt: Krijn en ik zijn sinds enkele ja ren fanatieke koersballers", vult Jo haar man aan. Rond. de jaarwisseling besteed den we, tegen de achtergrond van de komst van de Wester- scheldetunnel en het verdwij nen van het veer Kruiningen- Perkpolder, aandacht aan de dorpen langs de N61 aan de westkant van de Kanaalzone. Nu verleggen we onze blik naar de oostkant. Hoe kijken ze in Zaamslag, Zaamslagveer, Vo gelwaarde, Terhole en Lams- waarde en Kappelebrug tegen de toekomst aan? Een gesprek met dorpsraden en onderne mers. Vandaag deel 2: Vogel waarde. door Sheila van Doorsselaer Afslag Vogelwaarde dus. Maar welke? Vogelwaarde is vanaf de N61 immers langs twee afslagen te bereiken, te weten Boschkapelle en Rapen burg. We kiezen die van Bosch kapelle. Nu het nog kan ten minste, want de Schoolstraat en de Drie Gezustersdijk staan op de nominatie om in het ka der van verkeersveiligheids- project De Ruit afgesloten te worden. Dat wordt dus omrij den in de toekomst. Boschkapelle en Rapenburg. Erfenisje uit vroeger tijden, want tot 1970 bestond Vogel- waai'de uit deze twee dorpen. De PvdA-fractie in Hulst wil weer temg naar de (goeie) ouwe tijd en wil de twee oude dorps namen weer in ere herstellen. Daar moet je echter in Vogel- waarde niet mee aankomen. 'Piet Polletiek' schreef het al in de carnavalski'ant:„Dat is vloeken in de kerk." En in Vo gelwaarde hebben ze er daar twee van. Vogelwaarde, één dorp, maar fysiek gescheiden door de sportvelden. Of is het anders om, dat juist de spoitvelden als 'lijm' moesten dienen. Om de eenheid nog meer te benadi'uk- ken zou Ron de Kort (48), voor vechter van een dorpsraad in Vogelwaarde, de sportvelden willen verplaatsen en de vrij gekomen percelen willen be bouwen. Hoe meer zielen, hoe meer kans op (het behoud van) winkels en dus het op peil hou je ziet die dingen altijd als eer ste. De hallen van transpoxtbe- drijf Scheerders aan de noord kant, oostelijk de loodsen van hoef ijzerfabriek Kerckhaert en aan de zuidkant de loodsen van Verbist, de witlof kwekerij. Hoe het ooit zover heeft kunnen ko men, is mij een raadsel. Tuur- lij k, het is goed voor de werkge legenheid, maar neem nou die drie loodsen van Verbist. Ze staan nu al zowat bij de mensen in de achtertuin en over twintig jaar wordt het geheid een pro bleem. Die loodsen horen daar gewoon niet thuis." De nieuwe raad en het nieuwe college moeten een vernieu wende wind laten waaien, zo zegt De Kort. „Een frisse start moet worden gemaakt, jonge wethouders en een nieuwe bur gemeester. Hopelijk zullen zij de zaken inhoudelijk gaan be kijken en laten ze geen valse sentimenten meespelen. Dat is wat we hier, óók en misschien wel zéker in Vogelwaarde, no dig hebben. foto Camile Schelstraete den van de leefbaarheid. Juist die leefbaarheid baart De Koit zorgen. Nu is zijn dorp door middel van een goede busver binding verbonden met de bui- tenwereld. De rijtijden van de bussen zijn immers verbonden aan de vaartijden van het veer Pei'kpolder-Kruiningen en dit garandeert dat er elk half uur een bus door het dorp rijdt. Maar dit zal ras veranderen, zo voorspelt De Kort. Na het verdwijnen van de veerverbin- ding, zal volgens hem de fre quentie van de busritten terug lopen en dat is een slechte zaak. De Koxt had hierover graag uitleg gehad van de gemeente Hontenisse dan wel Hulst. Die twee moeten het immers na de herindeling volgend jaar sa men gaan rooien. Maar de in- formatie die de burgers van de gemeente krijgen over hoe het na de herindeling moet gaan lopen, vindt hij uiterst sum mier. „Ze presentex'en in hun visie oneliners die niks zeggen. Ze hebben gewoon geen plan groeien tot een soort inspraak orgaan, dat we mogen meebe slissen over de besteding van budgetten. Bijvoorbeeld dat de gemeente een bedrag uittrekt voor gx'oenvoorziening en dat wij dan mogen zeggen waar Hp plantjes moeten komen. Maar goed, laten we eerst maar eens wachten tot de gemeenten eruit zijn wat betreft de status van cle dorpsraden en hopen dat ze niet met de mond beleid gaan voeren maar met geld." De Kort spx-eekt met enigszins gemengde gevoelens over zijn dorp. Zeker, het is er mooi wo nen en de jaarlijkse carnavals optocht en de feesten bij Scheerdei's bi'engen heel wat leven in de brouwerij, maar de grote loodsen die het dorp om heinen en aan het oog onttrek- ken zijn hem een doorn in het oog. „Mensen willen misschien wel naar Vogelwaarde komen, maar ze zien het doxp niet eens liggen! Die loodsen zijn het meest typisch aan Vogelwaar de. Waar je ook vandaan komt, Ron de Kort ziet liever een kerk minder en een winkel ineer in Vogelwaarde. nen. Wat wij in het dorp gi'aag willen weten, is of de geldauto maat en het postagentschap blijven, of de winkels kunnen blijven bestaan. Kijk, we heb ben hier in het dorp twee ker ken, ik had er liever eentje min der en een winkel meer. De komst van een dorpsraad is daarom een goede zaak, vindt De Kort „Wij zien de proble men die zich hier voordoen en dreigen te gaan voor-doen ten minste. Als we straks overgaan in een groter geheel wordt het hebben van een dorpsraad al leen maar belangrijker. Ik hoop dan ook dat we kunnen uit De Axelse toneel groep 't Spektakel tijdens de repetities voor Microfiber Tango. foto Wim Kooyman door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het CDA Middelburg vindt dat er nu al voor nieuwbouw van het zie kenhuis een stuk grond gereser veerd moet worden dat op een ideale locatie ligt. En die plek is volgens CDA-lijsttrekker P. Bruinooge langs de A58 op het bedrijventerrein van de Mortie- re tussen Middelburgen Vlissin- gen. „Een voorziening als het ziekenhuis hoort daar te zijn waar de meeste mensen wonen. Dat is op Walcheren." Het CDA zegt dat koste wat kost voorkomen moet worden dat het Vlissings ziekenhuis naar Goes verdwijnt. Het reageert daaimee op de fusieplannen van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en de Oosterschelde Ziekenhuizen in Goes. Medio 2002 worden de klinische kin dergeneeskunde en klinische vei'loskunde voor Midden-Zee land geconcentreei'd in het Oos- terscheldeziekenhuis, omdat ei' een gebrek aan kindex-aidsen is. De samenwex'king met de Goese kindex-artsen zou concentratie van verloskunde in Goes nood zakelijk maken. Beschuldigingen klonken eer der dat deze concentratieplan nen de bereikbaarheid van zorg voor een groot deel van de OOSTBURG - Leo Verpaalen wordt het nieuwe raadslid voor het CDA in de gemeenteraad van Oostburg. De 44-jarige docent wis- en na- tuurkunde op het Zwin College volgt Ron Jacobs opdie onlangs wegens persoonlijke omstan digheden terugtrad. Volgens de kandidatenlijst zou den achtereenvolgens Peter Ploegaert en Evelien Daelman- de Feijter de eerst aangeweze nen zijn voor de opvolging. Zij waren echter niet beschikbaar, aldus CDA-wethouder R. Leentfaar in een persverkla ring. Donderdag worden de ge loofsbrieven van Verpaalen door de ï-aad onderzocht. In de maart-vergadering van de raad zou hij beëdigd kunnen worden alsTaadslid. Zeeuwse bevolking in gevaar- brengt. Bruinooge: „We hebben het liefst dat het ziekenhuis op de huidige locatie in Vlissingen blijft. Maar zodra er gesproken wordt over een nieuw te bouwen ziekenhuis, dan moeten we di- r-ect een stuk grond beschikbaar hebben." DEN HAAG - Vossen zijn niet de enige dieren die wel eens een ei tje van een weidevogel of een jonge weidevogel opeten. De suggestie dat vossen de weide vogelstand schade toebrengen, gaat er bij staatssecretaris Fa ber van Natuurbeheer dan ook niet in. Zij antwoordt op schx-iftelijke vragen van WD-Kamerlid J. Snijdex-Hazelhoff dat de in vloed van vossen op de weidevo gelstand gewoon niet bekend is. Onder meer omdat het moeilijk vast te stellen zou zijn dat een vos 'de schuldige' is of een ander dier, een kraai bijvoox-beeld. Volgens Faber valt daarom ook niet aan te geven wat 'een aan vaardbare vossenstand is'. Snij dex-Hazelhoff vindt dat vossen in Nederland te veel opxukken en zo langzamerhand een be dreiging beginnen te vormen voor onder meer weidevogels. Vanaf 1 april, als de nieuwe Flo x-a- en Faunawet in werking treedt, is de jacht op vossen aan strengere regels gebonden. Het WD-Kamex-lid vreest dan het ergste, omdat vossen in Neder land geen natuurlijke vijanden hebben. Faber ziet dat echter niet zo somber in. VOGELWAARDE - Op het ter rein van Hoeve La Salette in Vo gelwaarde wordt vrijdag 1 februai'i een rommelmai-kt ge houden. Van 14.00 tot 16.00 uur worden er allerlei huishoudelijk spullen, meubels en kleding ver kocht. De markt, die is georga niseerd door vrijwilligex-s, be- wonex-s en personeel van La Salette, wordt gehouden ten be hoeve van de paasvakantie van de bewoners. door Marjon Sarneel AXEL - Axel heeft weer een to neelclub. Eind vorig jaar werd 't Spektakel opgericht. De meeste leden van de amateurvereniging hebben jaren geleden ervaring opgedaan bij de Plattelandsjon geren. Op 8 en 23 februari debu teert 't Spektakel in de Halle in Axel met een komedie van Di- mitri Frenkel Frank. „Niet zomaar een stuk, want als je het doet moet je het goed doen", vindt regisseur Jeanine Scheele. 'Polyester Polka', heet te de komedie oorspronkelijk. „Wellicht was polyester destijds vernieuwend, nu beslist niet meer", zegt Scheele. „Het stuk dateert uit midden jaren zestig door René van Stee PHILIPPINE - Samen met twee collega's uit Rotterdam en Am sterdam maakte R. Kerpel (60) uit Philippine gisteren als eerste in Nederland officieel gebruik van de nieuwe prepensioenre geling voor havenwerkers. De deelnemers aan deze nieuwe regeling ontvangen van hun zestigste tot vijfenzestigste jaar tachtig pi'ocent van hun laatst- vex'diende nettoloon. In die pe riode bouwen zij geen pensioen rechten meer op. Havenwerkers en ik heb het nagekeken op ana chronismen. Dan kom je PTT te gen en dat verander je in KPN, zulke dingen." Daarom zocht ze samen met de andere leden van 't Spektakel, naar een nieuwe titelDat is Mi crofiber Tango geworden. „De tango is helemaal in opkomst, dus we zitten goed", zegt Scheele verheugd. Zij is een regisseur met oog voor detaildenkt niet alleen na over de mise-en-scène, maar ook over rekwisieten, decorfinesses en de aankleding van de acteux-s. „Kleding is zó belangrijk", be nadrukt ze, „als je nèt het ver keerde hoedje op zet, gaat het effect de mist in." Net als de meeste spelers heeft ook Jeanine Scheele ervaring die zijn geboren tussen 1 januari 1942 en 31 december 1949 ko men voor het prepensioen in aanmei'king. De regeling is be doeld om oudere werknemers tegen zo gunstig mogelijke voorwaax-den te laten afvloeien en tegelijkertijd het aantal ge dwongen ontslagen tot een mi nimum te beperken. In totaal komen in zeven jaar opgedaan bij de Plattelandsjon geren, die ze jarenlang regis- seerde.Toch zocht 't Spektakel aanvankelijk een regisseur van buitenaf. „Wij zijn eigenlijk een vriendenclub en hoe gaat dat dan als één het voor het zeggen krijgt?" Die zorgen bleken voor- bai'ig. Al leest Jeanine Scheele eindeloos het tekstboekje dooi en al komt ze naar de repetities met vastomlijnde ideeën over haar pei-sonages, wanneer de speler zijn eigen interpretatie laat zien, ontdekt ze regelmatig dat het op die manier ook kan. „Waar ik wel op hamer, is emo tie. Ik wil op toneel emotie zien. En om die los te maken, trek ik vaak de toneelsituatie door naar de wei-kelijkheid. Dat is voor spelers meestal heel confronte- tijd een kleine 2300 havenwer kers voor de x-egeling in aanmei' king. „Op een totaal van 6500 havenwerkers is dit een fors aantal. Toch ontkomen we on der meer door de voortschrij dende automatisei'ing in de ha vens niet aan een dergelijke sanex'ing. Bovendien hebben we behoefte aan jonge instroom die anders geschoold is dan de ou- rend. Ineens blijken die gevoe lens die eerst ontbraken, wel de gelijk naar boven te komen. Te groot, te geweldig soms en dan is het een kwestie van nuanceren In Mici'ofiber Tango werkt een verwarde componist aan een jingle vooreen televisiereclame. Hij is pas verhuisd naar een Am sterdams grachtenpand, maai de rust die hij voor zijn cx-eatieve proces nodig heeft, wordt hem niet gegund. Microfiber Tango draait om menselijke vei'hou- dingen en is vóór alles een ko medie. Mici'ofiber Tango (Polyester Polka) door Dimiti-i Frenkel Frank, ge speeld door amateurtoneelvei-eni- ging 't Spektakel is te zien op 8 en 23 februari 2002 in de Halle in Axel. dere garde. Ook dit proces wordt met de invoering van het prepensioen bevorderd", vertelt N. Stam van FNV Bondge noten.De prepensioenregeling voor havenwerkers kost i-uim 319 miljoen euro. Hierwan is 136 miljoen vrijgekomen door de ombouw van het pensioenfonds van de havens (PVH) naar de pensioenverzekeringsmaat schappij Optas. Daarnaast heft het bedrijfstakfonds STIVU (Stichting vervroegde uittre ding havens) vier procent pre mie van de CAO-lonen van de havenwerkers. door Jean-Lou de Gucht SINT-JANSTEEN - Wat wordt nu het toekomstig beleid van de nieuwe gemeente Hulst? De be zoekers van de vijfde en laatste inspraaksessie in Sint-Jansteen werden er evenals de mensen van de voorgaande visie-bijeen komsten niet veel wijzer van. Een van de toehoorders zei dat hij niets concreets in de toe komstvisie had ontdekt. „Ter wijl dat in andere gemeenten die gaan fuseren wel degelijk is ver teld." Gespreksleider B. Een hoorn deelde de aanwezigen mee dat er helemaal niets con creets vaststaat. „Er zijn maar- een paar afspraken tussen de gemeentebesturen van Hulst en Hontenisse gemaakt. Voor de rest staat niets vast. Dat kan ook nog niet. In de verkiezingsstrijd zal het over het toekomstig be leid gaan." Of er dan tenminste nog geke ken wordt naar alle opmerkin gen die het publiek in de vijf in spraaksessies heeft gemaakt, wilde een andere toehoorder weten. „Jazeker", zei Eenhoorn. „Dat gaan we in de stuurgroep aan de orde stellen." En wordt daar dan uiteindelijk nog iets mee gedaan? Eenhoorn: „Die MIDDELBURG -De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 49-jarige man uit Poortvliet wegens vernieling veroordeeld tot 340 euro boete en een week voonvaardelijke gevangenisstraf. De verdachte vernielde 7 no vember vorig jaar in Poortvliet een ruit in een woning van een 75-jarige vrouw. De man, die een alcholpi'obleem heeft, was die ochtend op zoek naar drank. Hij dacht bij een naamgenoot zijn geneugten te vinden, maar die was verhuisd. Toen hij de ruit insloeg, werd de voor hem vreemde vrouw wak ker. Zij was zich x-ot geschrok ken toen ze beneden de man aantrof. punten krijgen extra aandacht. Zoals het punt dat de leefbaar heid in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren op niveau moet blijven." Burgemeester A. Kessen tracht te de ongeveer vijftig toehoor ders op hun gemak te stellen. „Wees overtuigd van onze goede bedoelingen om van de nieuwe gemeente Hulst een krachtige gemeente te maken." Nee, een wereldstad zal die nieuwe ge meente volgens Kessen niet worden. Dominant En evenwicht zal er tussen de drie gemeenten in Zeeuws- Vlaandex-en in de toekomst ook niet zijn.,In het verleden rolden de gemeenten in Zeeuws- Vlaandei-en altijd over elkaar heen, aangezien Terneuzen do- mineerde. Omdat er straks weel een dominante rol voor Terneu zen is weggelegd, zal dat leiden tot affaires zoals in het verle den." Dus blijft eigenlijk in Oost- Zeeuws-Vlaanderen alles bij het oude en bleven de aanwezi gen in Sint-Jansteen zitten met vx'agen als: blijft het voorzienin genniveau in ons dorp op peil en is er voldoende ruimte om hui zen te bouwen? En daar heeft een gemeente nu weer niets over te zeggen, werd hen verteld. Niet de huidige gemeenten Hulst en Hontenisse, noch de nieuwe gemeente Hulst. Wat één van de aanwezigen bij het verla ten van de zaal deed verzuchten: „ze dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was." KAPELLE - Uit een kooi in de tuin van een woning aan het Kerkplein in Kapelle is gister nacht een papegaai gestolen. Het gaat om een grijze rood staart, met een waarde van en kele honderden euro's. TERNEUZEN - Uit een school gebouw in Terneuzen is afgelo pen maandag tussen 12.00 en 13.00 uur een gsm uit een kleed ruimte weggenomen. Het scha debedrag bedraagt meer dan 100 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 48