Zorg kan 300 miljoen besparen HBO-fraude achtervolgt Hermans PZC Utrecht scoort hoog op welvaartslijstje van EU Senaat aanvaardt ammoniakplan voor platteland Protest tegen snelle naturalisatie Maxima Oproep tot boycot Cito-toets Zalm eist uitleg door gemeenten rond extra euro-prijsverhogingen Pleidooi voor vereenvoudiging administratieve rompslomp Batavus naar rechter na aantijging prijsverhoging Meer geld voor oorlogsslachtoffers Ruiten raadsleden ingegooid Toch tbs voor drievoudige moord Voorwaardelijke straf voor ontucht VVD claimt leiding van enquête bouwfraude 4C? 4r—z? Belgische tekenaar Zak wint Inktspotprijs woensdag 30 januari 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De zorgsector kan de komende jaren 300 miljoen euro besparen op administra tieve lasten. In totaal is met die lasten 1 miljard euro gemoeid. Dertig procent daarvan zijn vermijdbare kosten. De romp slomp kost niet alleen veel geld, maar zorgt ook voor veel irrita tie op de werkvloer en vermin dering zorgt voor prettiger en efficiënter werken. Dat staat in het rapport dat de commissie-De Beer gisteren aan minister Borst van Volksge zondheid heeft aangeboden. De bureaucratie vloeit voort uit de vele regels en wetten in de zorg en de nauwkeurig verantwoor ding die de sector moet afleggen over de besteding van ongeveer 40 miljard euro aan belasting en premiegeld. Maar volgens de commissie werken zorgaanbieders en ver zekeraars, die de meeste admi nistratieve handelingen voor hun rekening nemen, niet altijd efficiënt. Soms is het werk rond uit overbodig, zoals het nastu ren van een recept van arts naar apotheker als dat ook al elektro nisch is verstuurd. Ook het pa pieren declaratieverkeer tussen verzekeraar, aanbieder en ver zekerde kan efficiënter, aldus De Beer-. Voorts ontstaat veel lastendruk door allerlei enquêtes die de in stellingen moeten invullen voor hun brancheorganisatie of de overheid. De commissie denkt dat van de dertig enquêtes er elf direct kunnen worden ge schrapt, omdat de informatie ook in andere enquêtes staat. Andere oplossingen als automa tisering en een centrale jaarver slaglegging, vergen meer tijd en investeringen. Minister Borst die de commissie had ingesteld, is blij met het rapport. Ambitieus Ze noemt de 300 miljoen euro 'ambitieus' en het maximaal haalbare. Het duurt volgens haar nog jaren voordat zo'n van onze redactie binnenland HEERENVEEN - De Consu mentenbond heeft zich de woe de op de hals gehaald van fietsenfabrikant Batavus. De dochter van het beursgenoteer de Accell eist bij de rechter in kort geding dat de bond haar aantijgingen over de vermeende prijsverhogingen door de komst van de euro intrekt. Dat heeft bestuursvoorzitter R. Takens van Accell gisteren verklaard. Volgens de Consumentenbond heeft onder meer de fietsen- branche de komst van de euro aangegrepen om zijn prijzen te vei'hogen. De bond heeft maan dag de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) gevraagd een onderzoek in te stellen. De NMa moet onderzoeken of er sprake xs van prijsafspraken. Volgens Takens heeft de Consu mentenbond 'orxzorgvuldig ge- structurele besparing wordt ge haald, onder meer omdat een nieuw basisstelsel nodig is. Ze benadrukt dat het bespaarde geld naar de zorg moet terug vloeien. Verder gaf ze de Tweede Kamer een veeg uit de pan, omdat die soms veel vraagt over de precie ze bestedingen in de zorg. Daar bij vindt ze het jammer dat de Kamer een nota en een wetswij ziging over vereenvoudigingen en dereguleringen nog niet in behandeling heeft genomen. „Want de beste manier is het zorgstelsel eenvoudiger te ma ken en een deel van de regels af te schaffen", aldus Borst. De koepelorganisaties voor de zie kenhuizen (NVZ) en verpleging en verzorging (Arcai'es) zijn blij met de voorstellen, met name de simpeler regels. ANP handeld' door twee verschillen de typen fiets met dezelfde naam te vergelijken. Hierdoor zou de Batavus Verona 20 pro cent duurder zijn geworden. Onzin, volgens Takens. „Zij ver gelijken appels met peren." Overleg tussen Batavus en de Consumentenbond levei'de gis- tex-en niets op. De Consumen tenbond peinst er niet over het onderzoek te rectificeren. „Wij hebben wel degelijk de juiste fietsen vergeleken. Daaruit bleek bij een winkel een stijging van 20 procent. Blijkbaar heeft hij zich niet aan de adviesprij zen gehouden", aldus een woordvoerder van de bond. Takens erkent dat de prijzen van fietsen zijn gestegen. „Dat ligt niet aan de euro, maar aan gestegen lonen en kosten." Ac cell bepaalt elk jaar aan het be gin van het fietsseizoen de ad viesprijzen. „Toen hadden wij al europrijzen." ANP Demonstranten laten bij de Hofvijver in Den Haag hun ongenoegen blijken over de voorkeursbehandeling van Maxima. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - Mensen die eerder 14.000 gulden uit de zoge noemde Mai'or-gelden voor joodse overlevenden van de Tweede Wereldoorlog hebben ontvangen, krijgen binnenkort nog eens 1800 euro. Dat is geld dat is overgebleven in de pot die Rijk en financiële instellingen ter beschikking hadden gesteld. De Stichting Maror, die het geld verdeelde, bouwde vooraf een veiligheids marge in om tekorten te voorkomen. Ze hield rekening met enkele duizenden aanvragers méér. Het geld dat daax'door overbleef, wordt nu uitgedeeld. Dat ge beurt automatisch. Nieuwe aanvragen zijn niet nodig. ANP HAELEN - De recherche stelt een onderzoek in naar de 'golf van terreur', die bestuurders en ambtenaren van de Limburg se gemeente Haelen al enkele weken treft. Gemeente en politie willen zo snel mogelijk een eind maken aan het terx'oriseren van raadsleden en ambtenaren. Vorige week nog werden ruiten ingegooid bij twee raadsleden. Ook bij de loco-bux'gemeester en een ambtenaar zijn meerdere ma len de ruiten ingegooid. ANP DEN HAAG - Het gerechtshof heeft gisteren toch tbs opge legd aan één van de twee daders van de geruchtmakende moord op drie Ieren in april 2000 in een appaxtement in Sche- veningen. In hoger bei'oep kreeg de hoofddader zestien jaar en tbs met dwangverpleging. Zijn medepleger kreeg twaalf jaar cel. De rechtbank ooi'deelde in 2000 nog dat de mannen volledig toe- x-ekeningsvatbaar waren. Destijds kx-eeg de hoofddader acht tienjaar en zijn compaan tien jaar. Het gerechtshof baseert haar afwijkende vonnis op het rap port van het Pieter Baan Centrum over de hoofddader. Hij schóót onder invloed van drank en drugs de drie Ieren dood. Zijn compaan zou één van de mannen nog met een mes hebben gestoken om er zeker van te zijn dat hij dood was. ANP HAARLEM - Een 33-jarige vrouw uit Diemen, die in juli vorig jaar in een vliegtuig ontucht pleegde met haar twee zoontjes, is gisteren veroordeeld tot een half jaar voorwaardelijke cel straf. De rechter acht haar veiminderd toerekeningsvatbaar. Tegen de vrouw was een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De vrouw gedroeg zich vorig jaar zomer erg vreemd tijdens een vlucht van Kreta naar Schiphol. Ze ging bij een passagier op schoot zitten en greep een andere man in zijn kruis. De bemanning greep in toen de vrouw ontucht begon te plegen met haar kinderen. Achteraf bleek dat de vrouw tijdens de vlucht psychotisch was. Onderzoek wees uit dat ze aan een manisch-depressieve stoonxis lijdt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een groepje van vijftien men sen demonstreerde gisteren in Den Haag te gen de voorkeursbehandeling die Méxima Zorreguieta heeft gekregen bij haar natura lisatie. De demonstranten vinden dat de aanstaan de vrouw van ki'oonprins Willem-Alexan- der dezelfde procedux-e had moeten doorlo pen als iedere buitenlander die trouwt met een Nederlandse partner. De betogers horen bij de actiegroep Ko ninklijk Geschenk. Ze eisen gelijke behan deling als Maxima. „Zij zou na het timxwen ook di'ie jaar moeten wachten op een Neder lands paspoort, net als iedereen", aldus een woordvoerster van de demonsti'anten. Als de versnelde naturalisatie van de Ar gentijnse niet wordt teruggedraaid, dan ei sen de demonstranten een generaal pardon op de huwelijksdag, 'voor allen die nog geen verblijfsvergunning hebben'. Een hoofddocent van de Katholieke Uni versiteit Nijmegen diende vorig jaar een klacht in bij de Commissie Gelijke Behan deling over de snelle naturalisatie van Maxima. De commissie liet in september weten geen uitspi'aak te willen doen omdat ze meende alleen bevoegd te zijn in zaken die draaien om racistische of seksuele dis criminatie. ANP DEN HAAG - Alle basisscholen in Nederland hebben een brief gekregen waai'in zij worden opgeroepen de Cito-toets te boycotten. De test voor de hoogste groepen in het basisonder wijs, die deze week wordt afgenomen, is volgens de opstellers van de brief te mager en oefent te veel invloed uit op het on derwijsprogramma. De oproep om de Cito-toets achterwege te laten is afkomstig van de verenigingen van Daltonscholen, Montessorischolen, Vrije Scholen en de Freinetbeweging. Zij vinden dat leerlin gen met de toets te veel worden afgerekend op rekenen en taal, terwijl ook zaken als werkhouding het niveau bepalen. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Utrecht is de wel varendste stad van Nederland. Noord-Holland volgt als regio op de tweede plaats, Groningen en omgeving staat op nummer drie, zo blijkt uit cijfers die de Europese Commissie gisteren presenteerde. De armste gebie- DEN HAAG - De parlementaire enquête naar de bouwfraude zal hoogstwaarschijnlijk worden geleid door een VVD'er. De libe ralen zijn aan de beurt voor het leiden van een grote enquête en zullen die verantwoordelijk heid ook nemen, aldus het libe rale Kamerlid Blaauw. Hij geldt als de gedoodvei-fde kandidaat voor de functie van voorzitter, maar zegt zelf ïxog te twijfelen. Ook GroenLinks heeft belang stelling voor het leiden van de enquête. Het GroenLinks-Ka- merlid Vos was voorzitter van de commissie die voorbereidend onderzoek deed. Bij de presen tatie van het eindi'apport maak te ze bekend 'beschikbaar te zijn'.Gi'oenLinks zegt zich nog niet neer te leggen bij een WD- voorzitterschap. „De Kamer als geheel moet een besluit nemen, niet alleen de WD", aldus een woordvoerder. De Kamercommissie-Vos die de bouwfraude al ondei'zocht, stel de vorige week dat een enquête 17 september moet zijn afgeslo ten. Blaauw verwacht langdu- rig overleg met het OM, dat stx-afrechtelijk onderzoek doet, over het horen van getuigen. Dat kan de enquête aanziexxlijk vertragen. Blaauw staat op de nominatie om per 1 januari voorzitter te worden van de assemblee van de WEU, waarin parlementariërs van de lidstaten van de West- Europese Unie vergaderen. Hij stelt dat die functie niet te com bineren is met het voorzitter schap van de enquête. „Maai" binnen de fractie hebben we ge noeg mensen die het goed kun nen", aldus Blaauw. Hij denkt dat de enquête voor de jaarwis seling is afgesloten. GPD den in Europa liggen in Roeme nië, een van de landen die bin nen enkele jaren wil toetreden tot de Europese Unie. Jaarlijks publiceert de Commis sie een overzicht van de wel vaartsverdeling binnen de EU. De binnenstad van Londen prijkt al jaren bovenaan de lijst. Waar de gemiddelde EU-burger jaai'lijks 21.258 euro bijdraagt aan het nationaal inkomen van zijn land, ligt dit in de 'City' op 55.296 euro. In onderling verge lijkbare koopkrachtcijfers ko men de verschillen nog scherper naar voren. Bij een EU-gemid- delde van 100 scoort Londen 242, bijna tweeënhalf keer zo veel. De hoge welvaart van de Bi-itse hoofdstad is deels een papieren kwestie. In Londen wei'ken enoi"m veel pendelaars. Hun bij drage aan het nationaal inko men komt op het conto van de stad hoewel het geld elders wordt uitgegeven. Dat geldt ook voor Brussel, met een gemiddel de bijdrage per inwoner van 46.989 euro aan het nationaal inkomen de tweede welvarende stad van de EU. Luxemburg (42.314 euro per inwoner) staat vanwege het grote aantal goed betaalde EU-ambtenaren bin nen zijn grenzen op nummer drie van de lijst van welvarend ste steden en regio's. Utrecht komt met 30.225 euro op de negende plaats, het resul taat van relatief veel forenzen die er wei'ken. De hoge plaats van Groningen vloeit voort uit de opbrengst van de gasbel bij Slochteren. Andersom is Flevo land op papier de 'armste' i'egio van Nederland omdat de pende laars uit Utrecht en Amsterdam hier wel wonen maar niet ver- dienen. Het kabinet heeft deze vermeende armoede jai'enlang gebruikt om voor miljoenen eu- x-o's aan Europese subsidie bin nen te halen voor de provincie. Armoede Echte armoede in de huidige EU heerst vooral in Gxdekenland (Ipeiros), Spanje (Exti-emadura) en Pox*tugal (Azoren). De wel vaart is hier ruwweg de helft van het EU-gemiddelde. In de toekomstige EU-landen is de si tuatie nog triester. Een inwoner van noox'doost-Roemenië draagt jaarlijks 3813 euro bij aan het nationaal inkomen, achttien procent van hetgeen gewoon is in de EU. In Bulgarije ligt dit niet veel hoger. Beide landen hopen vanaf 2007 tot de Unie toe te treden. De rijkste i-egio's in de kandi daatlidstaten zijn Pi'aag (26.358 euro per inwoner) in Tsjechië en Bi-atislava (20.286 euro) in Slo wakije. Ook Cyprus scooi"t goed met een bijdrage van ruim 18.000 euro per inwoner. Deze landen zullen naar vex*wachting in 2004 lid worden van de EU. GPD De winnende tekening van Jacques Moeraert, alias Zak. foto Af van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Belgische tekenaar Jacques Moeraert, alias Zak, is gisteren de Nederlandse Inktspotprijs toegekend. De Belg won de jaar lijkse prijs voor de beste politieke spotprent voor een tekening over de zoektocht naar Osa ma bin Laden. De tekeningen van Zak verschijnen in Neder land in de Volkskrant, De Groene Amsterdam mer en dagblad De Limburger De Belg ontving de pi'ijs uit handen van juryvoorzitter C. Dres- selhuys tijdens de start van de tentoonstellin gen Politiek in Prent 2001 en Alledaagse getuigen. Premier Kok opende gisteren de ex posities in de Statenpassage van het gebouw van de Tweede Kamer. Tijdens het tweede lustrum van de Politiek in Prent-tentoonstelling is onder meer een hom mage aan de onlangs overleden tekenaar Op land te zien. Het veertigjarig bestaan van pers centrum Nieuwspoort is de aanleiding voor de tentoonstelling Alledaagse getuigen, waai'in internationaal vermaarde tekenaars hun actu ele prenten exposeren. ANP door Erwin Tuil DEN HAAG - De HBO-fraude lijkt voor minister Hermans van Onderwijs vlak voor de verkie zingen nog een vervelend staartje te krijgen. De Tweede Kamer wil een spoeddebat over de kwestie, nog voordat het on derzoek van het ministerie is af gerond. Initiatiefnemers PvdA en D66 kregen daarvoor steun van alle andere partijen, inclu sief Hermans eigen VVD. De affaire kwam vorig jaar no vember aan het licht toen twee 'klokkenluiders', De Jong en Van Leeuwen, naar buiten kwa men met beschuldigingen van fraude door een aantal hoge scholen. De fraude volgt een vast pa troon, zo stellen ze. Buitenland se studenten komen via allerlei programma's naar Nederland om een studie te volgen die niet gesubsidieerd wordt door het ministerie van Ondei'wijs. De HBO-opleiding schrijft vervol gens deze studenten nogmaals in voor een studierichting aan dezelfde HBO die wel geld krijgt van Onderwijs. De student weet van niets en de HBO strijkt het geld op voor een student die geen gebruik maakt van het on derwijs. Ten onrechte Op die manier zouden HBO-op leidingen ten onrechte tussen de 35 en 50 miljoen euro ontvangen hebben. De Kamer vermoedt dat dit niet de enige methode van fi-auderen is geweest. Minister Hermans heeft al twee keer Kamervragen moeten be antwoorden. De eerste keer be loofde hij een accountantson derzoek. De uitkomst daarvan stemde somber. Hermans sprak van vermoedens van creatief boekhouden en speels oprekken van de regels. Zelfs valsheid in geschrifte werd niet uitgeslo ten. Er zou een nader onderzoek worden ingesteld. De antwoor den op een tweede reeks vragen laat volgens de Kamer te lang op zich laten wachten. Er kan op zijn minst een tussenrapportage gegeven worden, zo vindt PvdA-Kamerlid Hamer. Vooral bij PvdA en D66 leeft het gevoel dat de minister informa tie achterhoudt. Uit eigen on derzoek trekken de fracties de conclusie dat er ongerijmdhe den zitten in de antwoorden van het ministerie. Bovendien twij felen de partijen aan het en thousiasme van Hermans om opening van zaken te geven. Dat Hermans de Kamer ver keerd heeft voorgelicht, een po litieke doodzonde, wil niemand nog beweren, maar tussen de re gels door wordt die indruk wel gegeven. Op vakantie Het ongemak voor de minister wordt verder vergroot door de ogenschijnlijke verstrengeling van belangen. Een lid van de HBO-raad is tevens voorzitter van het college van bestuur van de in opspraak geraakte Saxion Hogescholen in Deventer en En schede. Het betreffende lid is volgens de instelling al enige tijd op vakantie en niet bereik baar'. Op zich is Hermans niet verant woordelijk voor de HBO-i'aad. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na lang onder handelen zijn de wetten voor de vernieuwing van het platteland en het terugdringen van ammo niak gisteren aangenomen door de Eerste Kamer. Hierdoor kan de reconstructiewet nu worden uitgevoerd. Tot gisteren lieten CDA en WD, een meerderheid in de Eerste Kamer, in het midden of zij voor zouden stemmenAls zij dat niet zouden doen, dan zouden de maatregelen voor vernieuwing van het platteland in elk geval ernstig vertraagd i'aken. Moge lijk zou alle steun voor de plan nen wegvallen. Het CDA stemde tegen de am- moniakplannen maar voor de reconstructiewet. Voor de WD waren de toezeggingen die de ministers Pronk (Milieu) en Brinkhorst (Landbouw) deden, genoeg om akkoord te gaan met beide voorstellen. Een van de belangrijkste strui kelblokken was de omvang van de gebieden waarbinnen boeren hun bedrijf niet meer mogen uitbreiden. CDA en WD wilden maatregelen om zo min moge lijk boeren daarvan de dupe te laten worden. Pronk en Brink horst gingen daar tot op zekere hoogte in mee. Zo zegden zij toe dat er geld beschikbaar komt voor boeren die getroffen wor den door de maatregelen. Ook mogen provincies flexibel om gaan met de grenzen van be paalde natuui'gebieden waar boeren in de buurt zitten, zodat deze niet weg hoeven. Het CDA wilde hardere garanties, voor de WD was het voldoende. De provincies, die verantwoor delijk zijn voor de uitvoering van de maatregelen, zijn ver heugd over de 'aanvaardbare en uitvoerbare' plannen voor de vernieuwing van het buitenge bied. Zij gaan kijken of zij de schade voor de boei'en beperkt kunnen houden, aldus de Bra bantse gedeputeerde Van Geel (CDA). Boerenorganisatie LTO is blij dat er nu duidelijkheid is. ANP Maar zijn ministerie heeft dit adviesoi'gaan wel klakkeloos gevolgd toen de raad zei dat er helemaal geen sprake was van fraude. De HBO-raad stelt dat de accountantsi'apporten altijd zijn geaccepteerd door het mi nisterie. Nooit is daaruit enig gesjoemel gebleken. Dus is er is niet aan de hand, zo luidt hun conclusie. De Kamer wil snel een debat omdat het parlement deze week pi'aat over HBO-opleidingen die geld gaan krijgen voor zoge noemde mastersopleidmgen. Een Kamermeerderheid wil daarom eerst volledige duide lijkheid over de manier waarop de HBO-opleidingen met geld omgaan en hoe ze hun geld krij gen. Vandaag zal bekend wor den of het debat er komt. GPD ning van de stijging van ambte- narensalai-issen met 5 procent per 1 januari. De stijging van de parkeertarieven heeft te maken met een wijziging van het ge meentelijk parkeerbeleid. „Gewoon onhandig om het tijdsstip van de invoering van de euro te gebruiken voor dat soort verhogingen. Als ze dat nou op 1 februari hadden gedaan, dan was er niets aan de hand ge weest", zei de minister. Hij gaat nu aan alle gemeenten die stevige prijsverhogingen hebben doorgevoerd een stevige brief schrijven waarin hij erop aandringt aan de bui'gers uit te leggen dat de prijsverhogingen niet het gevolg zijn van de in voering van de euro, maar van gewijzigd gemeentelijk beleid. „U begrijpt dat ik niet de moge lijkheid heb de gemeenten tot de orde te roepen. Over de rijks overheid heb ik wel wat te zeg gen. En daar is de euro-omreke ning coi'i'ect gebeurd." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Gemeenten die de euro-invoering hebben 'mis bruikt' om tegelijk hun tarieven te verhogen, krijgen een brief- op-poten van minister Zalm van Financiën. Dit heeft hij gisteren in de Tweede Kamer toegezegd. In de Kamer werd gistermiddag stevige kritiek geuit op een groot aantal gemeenten die de overgang van guldens naar eu ro's hebben gebruikt om hun prijzen te verhogen. Vooral de pax'keertarieven en prijslijst van de burgerlijke stand (huwe lijken) zouden aan euro-inflatie lijden. Met name de Consumen tenbond heeft die ontwikkeling gehekeld. Zalm heeft zijn ambtenai'en la ten uitzoeken wat er aan de hand is. Hij legde gisteren de Kamer uit dat de stijging van de huwelijkstarieven bleek te zijn veroorzaakt door doorbereke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3