PZC Wachttijd sluis onder de loep Feniks Oude-Tonge herrijst uit as PZC Werknemers van De Zuidhoek moeten door kunnen stromen 17 Rabobank gaat dicht in Scharendijke en Brouwershaven Papegaai gestolen Heffing landbouwgif op lange baan Opel Kadett weg Rijkswaterstaat buigt zich over ellende bij Krammersluizencomplex Sloebrug tijdelijk gestremd Personenauto's opengebroken Vandaal moet betalen Hoofdwond na bedrijfsongeval De vos blijft beschermd dier 'EV'Efi OMZ l'LH. Verkiezingen definitief op 20 november agenda Stroomstoring treft weer Middelburg Bijeenkomst darmpatiënten woensdag 30 januari 2002 ZIERIKZEE - Rabobank Schouwen-Zierikzee is van plan om de Rabobankfilialen in Scharendijke en Brouwersha ven te sluiten. Dat heeft de bank in een brief aan leden en belan genorganisaties bekend ge maakt. Gekeken wordt op wel ke manier de dienstverlening aan de bewoners van de betrok ken kernen kan worden voort gezet. Op de filialen in Scharendijke en Brouwershaven worden nog maar weinig geld opgenomen of gestort. Klanten maken steeds meer gebruik van internet, tele bankierden en de Rabofoon voor hun geldzaken. De adviesfunc tie van de bank is wel in trek, maar daarvoor maken de mees te mensen een aparte afspraak. In 1999 is er onderzoek gedaan naar de functie en het gebruik van alle filialen van deze Rabo bank", vertelt Brigitte van de Pas, manager Cliëntadvies. „Daaruit bleek dat het gebruik in Scharendijke en Brouwers haven niet erg groot was. Als ge volg van het onderzoek is bij voorbeeld het kantoor van Nieuwerkerk aangepast aan de eisen van deze tijd." Uitstel Van de Pas: „De komst van de euro was voor ons een reden om de sluiting uit te stellen. Die bracht nog veel kashandelingen met zich mee. Nu zijn we van plan om voor het begin van het toeristisch seizoen de kantoren op te doeken. Temeer daar ook voor de toeristen geen geldwis- selhandelingen meer worden verricht. Die hebben nu ook de euro." Dit voornemen moet nog be krachtigd worden door de On dernemingsraad, de Raad van Toezicht en Rabobank Neder land maar directeur F. Padmos verwacht daar geen problemen. We gaan binnenkort met de be trokken leden en belangenorga nisaties om de tafel zitten om te kijken welke alternatieven er zijn. De geldautomaten met chipfunctie blijven gehand haafd en er komt een aparte bankbrievenbus voor opdrach ten. De vier medewerkers van de twee kantoren worden overge plaatst. door Famke van Loon BRUINISSE - Rijkswaterstaat wil pro beren de lange wacht- en schuttijden bij het Krammersluizencomplex te vermin deren. In een overleg met schippersver eniging Koninklijke Schuttevaer is toe gezegd te onderzoeken of de jachtensluis gebruikt kan worden voor de kleine bin nenvaart. Daarnaast wil Rijkswater staat bekijken of het strenge schutregime versoepeld kan worden. Binnenvaartschippers klagen al jaren over de ellende bij de Krammersluizen. Onderhoudswerk aan de twee beroeps- kolken en een lange schuttijd zorgen voor ergerlijke stremmingen. En dat ter wijl het sluizencomplex een belangrijke schakel is voor de schepen die over de binnenwateren van noord naar zuid wil len. Voor de hogere schepen is het zelfs de enige route binnendoor omdat over het Schelde-Rijnkanaal geen beweegbare bruggen liggen. In een overleg met Schuttevaer geeft M. Zwaan van Rijkswaterstaat ruiterlijk toe dat de passeertijden bij de Krammer naar Nederlandse maatstaven 'aan de lange kant' zijn. Doet een schipper er ge middeld een uur over de Krammerslui zen te passeren, bij de drukkere Kreekraksluizen kost dat drie kwartier. Het schutregiem, zoals dat in het Water akkoord is vastgelegd, speelt hier een be- langri j ke rol in: omdat er geen zout water het Volkerak (en Zoommeer) mag bin nenstromen, vertoeven de vrachtsche pen langer in de kolk. Volgens Zwaan valt er aan die afspraken niet te tornen. Wél wil hij bekijken of bij een tussentijdse evaluatie van het Water akkoord het schutregiem te versoepelen is. Tevens wil Rijkswaterstaat onderzoe ken of de jachtensluis bruikbaar ge maakt kan worden voor de kleinere binnenvaarders als de mosselschip pers. Ellende Naar verwachting zal dit echter een grootscheepse renovatie met zich mee brengen zodat de keuze voor een derde beroepskolk, waar in het complex al ruimte voor gereserveerd is, eerder in beeld zou komen. Zwaan benadrukt dat Rijkswaterstaat zeker wil meedenken met de schippers vereniging om de ellende bij de Kram mersluizen te verminderen, maar dat het met handen en voeten gebonden is aan afspraken en beperkte budgetten. Een 'file-arm beleid' zoals bij het wegbeheer, waardoor grote wegaanpassingen vaak in de nachtelijke uren plaatsvinden, is er voor de waterwegen niet. Het onder- KAPELLE - Uit een kooi in de tuin van een woning aan het Kerkplein in Kapelle is gisternacht een papegaai gestolen. Het gaat om een grijze roodstaart, met een waarde van enkele honderden euro's. DEN HAAG - Op bestrijdingsmiddelen voor de landbouw komt voorlopig geen heffing. Dit blijkt uit de beleidsnotitie Landbouw en Fiscaliteit die staatssecretaris Bos van Finan ciën en de bewindslieden op Landbouw, Brinkhorst en Faber, gisteren naar 'de Tweede Kamer hebben gestuurd. De invoe ring van een heffing op bestrijdingsmiddelen was een idee van ChristenUnie-Kamerlid D. Stellingwerf, dat dooreen kamer meerderheid werd omarmd. De WD was tegen dit voorstel. Het is volgens WD-Kamerlid J. Geluk aan de WD-ministers in het kabinet te danken dat de heffing (nog) niet wordt inge voerd. Staatssecretaris Bos gaat wel een wetsvoorstel voorbe reiden om het terugsluizen van de heffinggel den naar de land bouwsector mogelijk te maken. Volgens Geluk zal het niet meer deze kabinetsperiode lukken dit wetsontwerp klaar te krijgen. Het is, stelt hijde vraag of er na de Kamerverkiezin gen van mei nog een meerderheid voor dit plan te vinden is. Het idee achter de heffing is dat boeren financieel worden ge prikkeld om minder bestrijdingsmiddelen te gebruiken. De inkomsten zouden naar de sector moeten terugvloeien. De binnenvaart klaagt al jaren over de lange wacht- en schuttijden bij de Krammersluizen. foto Marijke Folkertsma "houdswerk aan de sluizen wordt daarom nog altijd overdag gedaan, wat goedko per is, maar voor meer stremmingen zorgt. Het veranderen van dergelijke af spraken vraagt zowel van waterstaat als Schuttevaer het nodige politieke lobby werk, verzekert hij Voorlopig richt Rijkswaterstaat zich daarom op het verlichten van de Kram- merpijn. Via een beter overleg met Schuttevaer, onder meer over het ko mende onderhoudswerk en wanneer dat het beste uitgevoerd kan worden, wil wa terstaat de schippers tegemoet komen. Al is het een magere oogst, toch is W. van den Berg, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van Schuttevaer, tevreden over het overleg:Op een mara thon is het een voetje vooruit. Er is einde lijk een beginnetje: Rijkswaterstaat is bereidwillig mee te denken over wat in de marge mogelijk is." SINT PHILIPSL AND - In de Eendrachtstraat in Sint Philips- land is gisternacht een auto gestolen. Het gaat om een grijze Opel Kadett. VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is morgen in de richting van rijksweg A58 tijdelijk gestremd voor gemotori seerd verkeer. De andere rijrichting, vanaf de A58, blijft voor het verkeer beschikbaar. Tijdens de stremming, die duurt van 9.00 tot 16.00 uur, vervangt Rijkswaterstaat Zeeland de lam pen in de verkeerslichten bij het spoor ter hoogte van de Sloe brug. Het verkeer wordt gedurende de werkzaamheden via de Keersluisbrug in Vlissingen omgeleid. MIDDELBURG - Vijf auto's zijn in de nacht van maandag op dinsdag opengebroken in Middelburg. De buit bestond onder meer uit geluidsapparatuur en cd's. MIDDELBURG -De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 49-jarige man uit Poortvliet wegens vernieling ver oordeeld tot 340 euro boete en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte vernielde op 7 november vorig jaar in Poortvliet een ruit in een woning van een 75-jarige vrouw. De man, die een alcholprobleem heeft, zocht drank. SAS VAN GENT - Een 38-jarige man uit de gemeente Axel is maandagmiddag met verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis in Gent gebracht na een arbeidsongeval bij een be drijf aan de Wervenweg in Sas van Gent. De man was bezig met werkzaamheden toen collega's een gil hoorden. Zij trof fen hem liggend aan. De oorzaak van het ongeval is onbekend. DEN HAAG - Vossen zijn niet de enige dieren die een eitje van een weidevogel of een jonge weide vogel opeten. De suggestie dat vossen de weidevogelstand schade toebrengen, gaat er bij staatssecretaris Faber van Na tuurbeheer niet in. Zij antwoordt op schriftelijke vragen van WD-Kamerlid J. Snijder-Hazelhoff dat de in vloed van vossen op de weidevo gelstand gewoon niet bekend is. Onder meer omdat het moeilijk vast te stellen zou zijn dat een vos 'de schuldige' is of een ander dier, een kraai bijvoorbeeld. Volgens Faber valt daarom ook niet aan te geven wat 'een aan vaardbare vossenstand'. Snij- der-Hazelhoff vindt dat vossen in Nederland te veel oprukken en zo langzamerhand een be dreiging beginnen te vormen voor onder meer weidevogels. Vanaf 1 april, als de nieuwe Flo ra- en Faunawet in werking treedt, is de jacht op vossen aan strengere regels gebonden. Het VVD-Kamerlid vreest dan het ergste, omdat vossen in Neder land geen natuurlijke vijanden hebben. Faber ziet het niet zo somber in. 'Een wezenlijk kenmerk van ecosystemen is dat deze aan ver andering onderhevig zijn. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Jan Both Deze weekis het bijna vijftig jaar ge leden dat Zuidwest-Nederland werd getroffen door een stormvloed van ongekende omvang. Bij deze groot ste watersnoodramp uit de recente va derlandse geschiedenis verloren 1835 mensen het leven. Ook Goeree- Overflakkee deelde in de ellende. Het zwaarst getroffen dorp op het eiland was in 1953 Oude-Tonge, met ruim driehonderd dodelijke slachtoffers. Hoe een dorpsgemeenschap een derge lijke catastrofe, waarbij tien procent van de bevolking van de één op de ande re dag het leven verloor, weer te boven kwam, is moeilijk te zeggen. De eerste dagen na de ramp verkeerden de men sen in een soort shocktoestand en zo lang er nog geen stoffelijk overschot was gevonden van een vermist persoon, bleef er hoop. Maar al vrij snel na cle overstroming werd duidelijk, dat het aantal slachtoffers in Oude-Tonge in de honderden ging lopen. Naast het verweken van het vele men selijke leed was er nog een belangrijk punt aan de orde: zo spoedig mogelijk cle schade aan gebouwen en infrastruc tuur herstellen. Daarvoor kwam steun van allerlei verschillende organisaties uit binnen- en buitenland. Oude-Tonge heeft daarom niet alleen een monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de ramp, maar ook een speciaal we- deropbouwmonument. Op 23 mei 1957 organiseerde de ge meente Oude-Tonge, als openbare ui ting van grote dankbaarheid voor de spontane hulp, een zogenaamde We- deropbouwdag. De rampschade was enorm, talloze huizen en andere pan den waren gedeeltelijk verwoest of zelfs totaal weggevaagd, maar in 1957 was Oude-Tonge weer grotendeels als een feniks uit zijn as verrezen. Dit was reden om de resultaten van de wederop bouw te tonen aan diverse personen en instanties die hun steun hadden gege ven om het een en ander te kunnen rea liseren. Belangstelling De belangstelling was groot. Tal van buitenlandse autoriteiten, onder wie de ambassadeur van Italië, een vertegen woordiger van de Franse ambassade en de consul-generaal van Groot-Brittan- Het Wederopbouwmonu ment Uit de modder herrezen in Oude-Tonge: weemoedig, maar toch ook hoopvol. foto Marijke Folkertsma nië, gaven acte cle presence. Vanzelf sprekend waren ook cle helpers van het eerste uur - politie, brandweer en luchtmacht - aanwezig. Het gezelschap werd compleet gemaakt met hoge amb tenaren en opzichters van Provinciale Waterstaat, de Dijkring Flakkee en van adoptiegemeente Haarlem. Op deze dag waren er drie hoofdmo menten: de officiële openstelling van de geheel herstelde haven, de onthulling van het Wederopbouwmonument en cle opening van twee nieuwe scholen. Het leek of het weer een gepaste stemming aannam, want al snel verschenen er wolken voor de zon en ging het langdu rig regenen. De genodigden verzamel den zich voor het gemeentehuis op de Kaai, alwaar de burgemeester van Ou de-Tonge hen welkom heette. Aanslui tend vertrok de stoet lopend naar het massagraf waar de ruim driehonderd slachtoffers van de ramp begraven lig gen. De burgemeester legde een krans aan de voet van het monument en men nam een korte tijd stilte in acht. Keersluis Hierna begaf het gezelschap zich naar de nieuwe keersluis, waar een motor schip klaar lag. De heer Algera, minis ter van Verkeer en Waterstaat manoeu vreerde het schip de haven in en voer zo door een lint heen. Hiermee was de ha ven officieel heropend. De hoofdwater kering kwam ter hoogte van Oude-Ton ge anders te lopen. Hier werd er een pol der binnen cle hoofclwaterkering ge trokken waardoor cle bouw van een nieuwe keersluis nodig was geworden. Het tweede hoogtepunt die dag was de onthulling van het Wederopbouwmo nument. Deze handeling werd verricht door mevrouw Klaases, echtgenote van de commissaris van de Koningin. Het monument Uit de modder herrezen stelt een mannenfiguur voor, die zich vanuit het slijk opricht. In de ogen een blik van weemoed, maar ook van hoop. Het richt het hoofd omhoog als voor een gebed. Het symboliseert de opbouw van Oude-Tonge na de watersnoodramp. Het beeld wercl ontworpen door H. Bal uit Noordwijk. Hierna begaf men zich naar het nieuwe scholencomplex. Voor de burgemeester vormde de nieuwe school de kroon op het werk van de wederopbouw. Het complex vestigde zowel een openbare als een bijzondere school. De scholen hadden een gezamenlijke grote hal. Zij waren modern van opzet, want zij wa ren gebouwd volgens het systeem van dubbele belichting en dubbele ventila tie. Tussen elke twee lokalen zat een gang, zodat aan beide zijden het licht vrije toegang had. Minister Witte van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, opende het scholen complex. Hij liet er geen misverstand over bestaan dat de wederopbouw in Oude-Tonge nog niet gereed was. Na de ramp zijn 24 Zweedse (nood)woningen en 165 woningwetwoningen verrezen. Er wercl op dat moment nog aan 47 nieuwe huizen gewerkt en er waren plannen voor nog eens dertig' extra wo ningen en boerderijen. Kortom, Oude- Tonge was bij lange na nog niet uitge bouwd. MIDDELBURG - De verkiezin gen van de nieuwe gemeentera den in Zeeuws-Vlaanderen worden definitief gehouden op woensdag 20 november. Dat hebben Gedeputeeerde Staten besloten, nu gebleken is door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De doorstroming van werknemers van Schouwse combibedrijf De Zuidhoek naar het reguliere bedrijfsleven laat te wensen over. Directeur F. Di- eleman van De Zuidhoek wil dit jaar de boer op om bedrijven voor te lichten over de mogelijk heden en zo eventuele scepsis weg te nemen. Dat zei Dieleman gisteren bij de officiële start van De Zuidhoek als combibedrijf. Door de omschakeling van werkvoorzieningsschap naar combibedrijf krijgt De Zuid hoek meer mogelijkheden. Het woi'dt in feite een 'arbeidsont- wikkelbedrijf' waar naast de traditionele doelgroep - mensen die vanwege een verstandelijk, lichamelijke of sociale beper king geen baan in het reguliere bedrijfsleven kunnen vinden - ook langdurig werklozen en herintreders terecht kunnen. De twee laatstgenoemde groe pen kunnen via de Wet Inscha keling Werklozen (WIW) en/of de regeling In- en Doorstroom banen (ID-banen) bij De Zuid hoek werkervaring opdoen. Dat geeft hen meer uitzicht op een baan in het 'gewone' bedrijfsle ven. Tevens komt hun inzet de productiviteit van De Zuidhoek ten goede. De Zuidhoek werkt nauw sa men met de afdeling Werk, Inkomen en Zorg van cle ge meente. Die samenwerking werd gisteren officieel bezegeld met het ondertekenen van een samenwerkingsovereenkomst. Samen spannen ze zich in om zoveel mogelijk mensen te kun nen helpen bij het zoeken naar een passende baan. Dat vergt, stelde bestuursvoorzitter van De Zuidhoek D. van cler Wek ken, tevens wethouder, gisteren veel inzet en een intensieve be geleiding. Gekozen is voor het eiland als 'werkgebied'. Van der Wekken: „We hadden ook een veel groter gebied kunnen kiezen, maar dat hebben we bewust niet gedaan. We richten ons nadrukkelijk op de gemeenten geen bezwaar hebben tegen die datum. Vol gens cle Kieswet ligt de datum van kandidaatstelling dan op dinsdag 8 oktober. De datum voor opgave van gere gistreerde kiesgerechtigden is dezelfde. Voor de bepaling van het aantal raadsleden van de drie nieuw te vormen gemeenten is het aantal inwoners per 1 januari 2002 be palend. Aan cle hand van de nu bekend zijnde bevolkingscijfers hebben GS de omvang van de nieuwe x'aden bepaald: Sluis 19 leden, Terneuzen 31 leden en Hulst 21 leden. Alleen als de be volkingscijfers van het CBS, die half dit jaar verschijnen, daar toe aanleiding geven, kunnen de aantallen raadsleden nog bijge steld worden. de inwoners van Schouwen- Duiveland. Wat clat betreft ste ken we behoorlijk onze nek uit. Van der Wekken voegde er aan toe dat hij alle vertrouwen heeft in de toekomst van De Zuidhoek als combibedrijf. Om mogelijke (aanloop)problemen zo vroeg mogelijk te herkennen en op te lossen hebben De Zuidhoek en de gemeente gekozen voor in tensief overleg in de vorm van maandelijkse bijeenkomsten. In het derde kwartaal van dit jaar volgt een evaluatie. STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - De Putmeet, 14.30 uur: Toneelvoorstelling svZSC'62 voor oude ren; ZIERIKZEE - Chr. Geref. Kerk, 19.45 uur: Ontmoetingsavond contactgroep Jubi lee Campaign; MIDDELBURG - De Mid delburgse wijken Dau- wendaele, Reijershove en een gedeelte van Prinsen- hove hebben gisteravond vanaf 21.40 uur enkele uren zonder stroom geze ten. Het is de tweede keer in twee weken dat de bewo ners van Middelburg- Zuid te kampen hebben gehad met een storing. Over de oorzaak kon de woordvoerster van Delta Nutsbedrijven in Middel burg gisteravond nog niets zeggen, De eerste zorg ging volgens haar uit naar het omleiden van de stroom zodat de huishou dens niet langer verstoken bleven van elektriciteit. De wijk Dauwendaele had omstreeks 22.40 uur weer stroom. In Reij ershove was het probleem na 23.00 uur verholpen. In het getroffen gedeelte van Prinsenhove kon het licht rond 23.30 uur weer aan. ZIERIKZEE - De gespreks groep van de Crohn- en Colitis Ulcerosa Vereniging afdeling Zeeland komt dinsdag 19 febru ari bijeen in Zierikzee. De open bare bijeenkomst in het gebouw van Maatschappelijk Werk Oos- terschelderegio begint om 19.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37