Steun voor sloop van Vroon weg Ver van mijn bed was nooit zó dichtbij 15 Renesse herontdekt bijbelverhaal Ester Gebied van Emulsion krijgt langzaam vorm Project moet ziekte bij alleenstaande mensen voorkomen Centrale artsenpost Goes eerder open GS achter plan fietspad Ontsnapte Belg niet uitgeleverd Weekmarkt van Goes genomineerd zeeuwse almanak Huwelijk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 30 januari 2002 door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Ge deputeerde Staten zijn akkoord met de sloop van de Vroonweg tussen Burgh-Haamstede en Renesse ten behoeve van de aan leg van een 'binnenduins' fiets pad op dat traject. Het college houdt evenwel de deur op een kier voor aanpassing van het tracé, mocht er veel bezwaar ko men tegen de sloop. De sloop van de Vroonweg (N651) en de inrichting van een natuurpad voor fietsers en wan delaars in het kustgebied, maakt deel uit van het herin richtingsplan Schouwen-West. De opzet hangt nauw samen met de aanleg van het zuidelijk tra ject van de recratieverdeelweg. Het college van GS heeft giste ren de voorlopige planuitwer king vastgesteld. Het nieuwe fietspad ligt gevoe lig bij een aantal omwonenden van het voorgenomen tracé Zij vrezen aantasting van hun rust en privacy. Daarnaast bestaat ook bij de lokale politiek de no dige twijfel over de sloop van de Vroonweg. Raadsleden van het CDA en de WD hebben hun scepsis bij herhaling uitgespro ken. Inmiddels heeft ook nieuw komer Leefbaar Schouwen- Duiveland zich in haar partij programma tegen het afbreken van de autoroute gekeerd, onder het mom 'geldverspilling'. Vanaf de Kloosterweg bij Haamstede tot het landgoed Ga dra moet het pad het traject van de vroegere trambaan gaan volgen. Ter hoogte van het land goed wordt het open deel van het binnenduin opgezocht en vervolgens buigt het oostelijk om het plateauduin bij Renesse heen. Ter hoogte van de aanslui ting van de Hoogenboomlaan op de (huidige) Vroonweg, volgt het pad weer de oude trambaan. Het zuidelijke en noordelijke deel gaat tevens dienst doen als ontsluitingsweg van de aanlig gende bebouwing en voor de weidegang van vee. Die stukken worden uitgevoerd in beton over een lengte van circa 1400 meter. Het centrale deel van het pad (de overgang van de Vroon- gronden naar het Zoomgebied) wordt ruim 1500 meter lang, uitgevoerd in schelpen, en al leen toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Het tracé loopt over gronden die in eigendom zijn vah Staatsbosbeheer, wat een aankoopprocedure overbo dig maakt. GS denken dat het pad na de aanleg van de recrea- tieverdeelweg-zuid volgend jaar kan worden gerealiseerd. Kosten De voorlopige kosten zijn be groot op bijna 411.000 euro, waarvan de helft voor rekening komt van de provincie. Daarbij is geen rekening gehouden met het opbreken van de geasfal teerde Vroonweg en de land schappelijke inpassing van het traject. Het dagelijks provinciebestuur gaat er vanuit dat het 'unieke natuurontwikkelingsproject' grote kans maakt op financiële steun door derden. Valt dat te gen, dan willen GS met de ge- biedscommissie overleg over een 'second-best inrichting'. Een eventuele herbezinning kan volgens het college ook als het tracé op veel weerstand uit de streek stuit. Het voorontwerp wordt binnenkort vrijgegeven voor inspraak en reacties. Spelers repeteren voor de musical 'Ester' in de Hervormde kerk in Renesse. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - Voor hij het goed besefte, was hij nauw betrokken bij een traditie. Henk Blom zei twee jaar geleden, na enig naden ken 'ja' op de uitnodiging de musical 'Jakob' in de Hervormde Kerk in Renesse te regisse ren. Een massaproductie die veel inzet verg de. Het succes was groot en het jaar erna volgde een reprise. Nu staat er een geheel nieuwe productie op stapel: de musical 'Es ter' en Blom heeft weer 'ja' gezegd. ,,Toch heb ik ook hu weer even moeten na denken. Nu niet omdat ik me afvroeg of ik het wel aan zou kunnen, zo'n massaregie, maar omdat ik twijfels had over het pro duct", zegt Blom. Hij vond het wat plat en te eenzijdig. „Het ging vooral om de festivitei ten in het paleis van koning Ahasveros en naar mijn smaak veel te weinig over de an dere kant van het verhaal: de onderdruk king van de joodse ballingen. Blom is met initiator van het eerste uur, her vormd predikant Piter Goodijk, aan de tafel gaan zitten. Samen hebben ze het oorspron kelijke script van tekstschrijver Gerard van Midden en componist Gerard van Amstel bewerkt. Ze deden daarvoor bovendien veel inspiratie op tijdens een dansvoorstelling in Middelburg op basis van het joodse Purin- feest. Renesse kan dus straks bogen op een eigen bewerking van 'Ester' met als belang rijkste thema het aan de kaak stellen van discriminatie van andere rassen. Daarnaast zijn er subthema's zoals de vrouw die de da den van de man als machthebber bekriti seert en die durft in te grijpen in de loop van het noodlot. Gordijn Ester is het verhaal van een joodse vrouw die op aandringen van haar oom Mordechai haar volk van cle ondergang redt door op het laatste moment de dader van een genocide aanslag te ontmaskeren. Alles blijkt anders dan het lijkt. De wereld van koning Ahas veros van Perzië lijkt prachtig. Koningin Vasthi trekt het gordijn weg en toont het uit zicht op de ballingen in een andere wereld. Blom is vol lof over de inzet van de ruim honderd betrokkenen. Het zijn spelers in de leeftijd van 7 tot dik 70 jaar, het zijn koor zangers, kostuum-en rekwisitietenmakers, decorbouwers, muzikanten in het combo, adviseurs op het gebied van vormgeving en kostumering en Janny Lemsom en Kees Groenleer die borg staan voor de koorlei- ding'. Het zijn de leden van de servicegroep die tijdens de wekelijkse repetities voor de koffie zorgen en voor de opvang van de kin deren en het zijn ook de mensen die voor de publiciteit en cle financiën zorgen. Doel dat Piter Goodijk voor ogen heeft met de musicalopvoeringen in zijn kerk is het herontdekken van de actuele betekenis van de bijbelverhalen via theater en muziek. De twee eerdere opvoeringen hebben inmid dels bewezen dat hij in deze opzet is ge slaagd. Blom geniet van elke repetitie. Na tuurlijk moet er keihard worden gewerkt en voelt hij zich bij de groepsscènes weieens meer organisator dan regisseur. Maar hij is ook tevreden over hoe mensen zijn aanwij zingen oppikken en over de enorme inzet. De musical Ester wordt opgevoerd op vrij dag en zaterdag 15 en 16 maai't en op vrijdag en zaterdag 22 en 23 maart, aanvang 19.30 uur. Kaarten kunnen vanaf vrijdag 1 febru ari telefonisch gereseiveerd worden: 0111- 461610. Waterschap probeert met campagne inwoners te wijzen op belang verkiezingen door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Het water schap? Die zorgt dat het met de sloten goed gaat en dat we geen overstroming krijgen, toch?" Het is een aarzelend antwooi'd van een willekeurig aange sproken passante op de vraag wat het Waterschap Zeeuwse Eilanden voor haar doet. Ja, ze weet ook dat ze straks op woensdag 6 maart haar stem kan uitbrengen op nieuwe kan didaten voor het waterschaps bestuur. Maar waar die mensen nou precies voor staan? Daar heeft ze geen idee van. De vrouw is niet de enige voor wie de waterschapsverldezin- gen een ver-van-mijn-bed show zijn. Toch nemen die be stuursleden van het in Goes ge zetelde waterschap de komen de vier jaar weer beslissingen die de bevolking raken. Het waterschap zorgt er index-daad voor dat het goed gaat met de sloten en dat we geen overstro ming kx-ijgen, oftewel voor de waterkering (dijken en duinen) en voor de waterbeheex-sing (grondwaterpeil en afwate ring). Meer Maar het waterschap doet rneer: het schap beheert ook cle waterzuivering en talxijke pol derwegen. Zo neemt het beslis singen over de aanleg van fiets- ruitex- en voetpaden of over picknickplaatsen op het plat teland, over de invoering van zestig-kilometerzones op de ei gen wegen, over de bouw van gemalen en waterzuiverings installaties en over de aanleg' van natuurvriendelijke oevers. Maar het waterschap heeft ook een stem in het kapittel als het gaat om de vraag of bijvoor- De bouw van waterzuiveringsinstallaties zoals aan de Verseputseweg bij Kerkwerve behoort tot de taken van het waterschap. foto Marijke Folkertsma beeld die strandtenten nou wel of niet het hele j aar mogen blij - ven staan. De vraag of de burgers met hun stem inderdaad invloed kun nen uitoefenen op het beleid, beantwoordt waterschaps- voorlichter A. van der Wel als volgt: „Je merkt natuurlijk wel het verschil of er veel groenen of boeren in het bestuur zitten. Dat heeft terdege invloed op de besluitvorming." De afdeling communicatie van het water schap is druk in de weer de be volking te infox-meren over het hoe en waarom. Eind december werd huis-aan-huis de eerste verkiezingskrant vex-spreid. In de derde week van februari volgt de tweede. Daarin wor den de kandidaten in de dx~ie verschillende categox-ieën ge ïntroduceerd. Ieder krijgt 45 woorden om daarin uit te leg gen waar ze voorstaan. Kandi daten die fanatieker aan de weg willen timmeren, moeten hun eigen campagne voeren. Op Schouwen-Duiveland valt er heel wat te stemmen. In clrie categorieën xnoet een stem worden uitgebracht: ingezete nen (inwoners van het water- schapsgebied), g'ebouwd.(huis- eigenaren) en ongebouwd (grondeigenai'en). Er is nog een vierde categorie: de bestuurs leden in de categorie 'bedrijfs- gebouwd' worden gekozen door de Kamer van Koophan del. Zij vertegenwoordigen de mensen die fabrieken en/of kantoren in gebruik hebben. De inwoners moeten betalen voor die taken van het water schap waar ze ook werkelijk belang bij hebben. Er zijn twee sooxien aanslagen: de omslag en de verontreini gingsheffing. Voor elke catego rie waarvoor betaald moet worden, kunnen de inwoners ook een stem uitbrengen. De kandidaten worden per dis trict gekozen, hun nameri zijn imniddels bekend. Schouwen- Duiveland heeft recht op één zetel per categorie. In 'ge bouwd' hebben zich vijf nieu we kandidaten aangemeld: R Flikweert (Nieuwerkerk), A. Hanse (Burgh-Haamstede), G. Buth (Serooskerke), C. Heule (Bruinisse) en B. Steijn (Burgh- Haamstede). Het nu nog zit tend bestuurslid oftewel hoofdingeland in deze catego rie R. van der Wekken stelt zich niet meer beschikbaar. In de categorie ongebouwd maaktL. KlompeuitDreischor al jaren lang deel uit van het bestuur. Hij moet het in de ver kiezingsstrijd dit keer opne men tegen H. Verseput uit Re nesse. In de categorie ingezeten stelt hoofdingeland G. Houte kamer uit Bruinisse zich op nieuw beschikbaar. Andex'e kandidaten in deze categoi'ie zijn T. Sluijter uit Burgh- Haamstede en H. Dalebout uit Bx-ouwershaven. Zelfde dag Stemmen voor het waterschap is iets anders dan voor de ge meenteraad. Alleen uit prakti sche overwegingen vinden ze op dezelfde dag en op dezelfde locaties plaats. In plaats van op partijen wordt er hier uitsluitend op pex-sonen gestemd. Om het zogeheten 'Nummer 1'-effect van de lijst trekker te vermijden, is het stembiljet van het waterschap dan ook rond. „Er is geen eind en geen begin. Wie het biljet invult, moet dus goed weten op wie hij zijn stem wil uitbrengen", aldus Van der Wel. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Er is een inricli- tingsschets in de maak voor het gebied waar nu nog emulgato- renfabriek Emulsion Holland staat. Willemsen Minderman Vastgoed BV uit Capelle aan de IJssel werkt hieraan op verzoek van de gemeente Schouwen- Duiveland. De projectontwikkelaar wil op de plek van Emulsioxr - tegen over de Nooi'd- en Zuidhaven poort - een appartementencom plex en vijf luxe kadewoningen bouwen. De bouw begint naar verwachting medio 2003. Wil- lemsen-Minderman is druk be zig met de laatste puntjes op de i te zetten bij het bouwplan. Op aandringen van de welstands commissie is het gevelbeeld op details aangepast. Directeur R. Willemsen van Willemsen Minderman Vast goed verwacht binnen enkele maanden het definitieve ont werp te kunnen presenteren. Voor hen wordt een speciale in formatie-avond gehouden. Da tum en plaats daaxwan is nog niet bekend. De emulgatorenfabriek gaat verhuizen van de huidige stek op de hoek van de Grachtweg en de Scheepstimmerdijk naar het industrieterrein aan de Straat weg. Emulsion heeft met de gemeen te Schouwen-Duiveland over eenstemming bereikt over aan koop van een bouwkavel. De koopprijs bedraagt ruim 1,4 miljoen gulden. Daar staat te genover dat de gemeente 1,4 miljoen gulden bijdraagt aan de verplaatsing van het milieuhin- derli jke bedrijf uit de bebouwde kom naar het industrieterrein. Bij de gemeente is inmiddels een milieuvergunning voor het nieuwe fabrieksgebouw aange vraagd en volgens Willemse is inmiddels ook een bouwaan- vx-aag ingediend. Wanneer de nieuwbouw van de fabriek be gint is nog niet duidelijk. Woordvoerder M. Huisman van Emulsion was gisteren niet be- x-eikbaar voor uitleg. Vast staat wel dat eerst de vervuilde grond en het verontreinigde grondwa ter moet worden gesaneerd, zo- dra de oude bedrijfsgebouwen tegenover het Zierikzeese poor tencomplex afgebroken zijn. De vervuiling in de grond is een er fenis van de vroegere gasfabriek op die plaats. Voor de sanering wordt in totaal zeven miljoen gulden uitgetrok ken. De gemeente draagt door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moeten nieu we sociale verbanden in kleine kernen en wijken worden opge zet. Op die manier moeten in de toekomst gezondheidsproble men door isolement, onzeker heid of onduidelijkheid worden voorkomen. Dat is één van de aanbevelingen die het advies bureau Maat Co de gemeente doet voor de uitvoering van een lokaal gezondheidsbeleid. Het advies is overgenomen uit de inspraakreacties op de con cept-gezondheidsnota 'Hoe eer der, hoe beter'. Tijdens een werkconfei'entie over het lokaal gezondheidsbeleid, eind no vember, werd aangedrongen op de opzet van die nieuwe sociale verbanden. Hulpverlening van uit zo'n vrijwillig sociaal ver- band wordt gezien als mogelijk heid om vex-eenzaming van alleenstaanden te voorkomen of om mensen meer bij de samenle ving tebetx-ekken. Daarbij werd wel de kanttekening gemaakt dat gewaakt moet worden voor aantasting van de privacy. Volgens het advies van Maat Co moet niet alles nieuw worden opgezet, maar kan het beste worden aangehaakt bij be staande verbanden, zoals ver enigingen en hulpgroepen. De gemeente ziet voor de dorpsra den een advisex'ende en bemid delende rol. Tevens wox'dt voor gesteld in twee of drie kernen een zogeheten pilotproject te beginnen. De gemeente zou de bestaande koepel van vrijwilli gersorganisatie daarvoor extra faciliteiten kunnen leveren. Een andere aanbeveling betreft de vorming van een Stuurgroep Basiszorg. Deze zou tot taak krijgen het begrip basiszorg te definiëren en de bestaande en gewenste spreiding daarvan over de kermen in beeld te bren gen. Daarom moet de gemeente komen tot een passende en be taalbare zorginfrastructuur. De mogelijkheden daartoe zijn echter bepex'kt. Op veel terrei nen van de zorg heeft de ge meente immers geen verstrek kende invloed, omdat andere partijen voor de financiering moeten zorgen. De gemeente kan een regierol vexvullen door ontwikkelingen in gang te zet ten die de gezondheid van bur ger-s ten goede kan komen. De gemeente krijgt het advies om ook op het gebied van de jeugdgezondheidszorg stappen te onder-nemen. Voor dit beleid klinken er suggesties als een in ventariserend gesprek met zo wel. ouders, opvoeders als de jeugd zelf. Vervolgens dient zo'n inventarisatie uit te monden in een aanpak met aandacht voor spoxtstimulexing. De commissie Maatschappelij ke Aangelegenheden dient in de vergadering van dinsdag 5 fe bruari advies uit te brengen over de aanbevelingen voor een lokaal gezondheidsbeleid. GENT - De 56-jarige Belg die in 1995 wegens moord werd ver oordeeld tot zes jaar gevange nisstraf en later ontsnapte, wordt niet uitgeleverd aan Ne derland. De man had zijn ex- vriendin in Terneuzen doodge schoten. Volgens de Gentse parket woordvoerster N. de Rouck le vert België geen onderdanen aan het buitenland uit. „Een uitlevering van deze meneer doet ook helemaal niet ter zake. Wij hebben daax-toe geen ver zoek uit Nederland ontvangen," De Belg, een voormalig wielex-- kampioen bij de amateurs, schoot in 1994 zijn ex-vriendin uit Sas van Gent dood in het centrum van Terneuzen. De rechter legde een straf op van zes jaar en tbs met dwangver- pleging. Eind jaren negentig ontsnapte hij uit de gevangenis en ging te- rug naar België. Zijn verleden kwam aan het licht toen hij vo rige week werd aangehouden voor heling van 18.000 flessen wijn. door Claudia Sondervan GOES - Bij het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes komt een centrale huisartsenpost, waarin 42 van de 44 Bevelandse huis artsen samenwerken voor de waarneming van hun avond-, nacht- en weekeindediensten. De post gaat komende zomer open. Het wordt de tweede in Zeeland. Eerder al opende een centrale huisartsenpost in Oostburg. De Thoolse huisartsdiensten wor den waargenomen vanuit de huisartsenpost Bergen op Zoom. Door de versnelde komst van de post in Goes wox-dt de huisart senpost voor Walcheren ook sneller werkelijkheid dan voor zien, zegt P, de Doelder van de Districts Huisartsenvereniging Zeeland. Hij vei-wacht over en kele weken te weten waar op Walcheren de post opent. Het zelfde geldt voor de huisax-tsen- post op Schouwen-Duiveland: overlegd wordt momenteel of die aansluit bij het voormalige Rode Kruis Ziekenhuis in Zie- xikzee, of bij het Corneliaver- pleeghuis. De huisartsenpost in Goes wordt 's avonds, 's nachts en in het weekeinde bemand door twee huisartsen, van wie één verloskunde doet. De huisart sen willen chauffeurs van de Centrale Post Ambulancedien sten inhuren om hen vanuit de post in een speciaal uitgeruste auto naar huisbezoeken te rij den. Het oproepsysteem dat de hulpverzoeken voor de huisart sen moet behandelen is nog niet gekozen. Volgens De Doelder wordt gegekeken aar een sys teem dat ook voor de posten Walcheren en Schouwen kan worden ingezet. Px'oblemen als bij huisartsen posten elders in het land, waar hulpverzoeken door telefonis ten onterecht bleken te zijn af gewezen, moeten koste wat kost voorkomen worden. „Wij willen gewaarborgde kwaliteit gaan bieden." GOES - De weekmarkt in Goes maakt kans om dit jaar de titel Beste Markt van Nederland te mogen voeren. Met Heerhugowaard en Lich tenvoorde is Goes genomineerd door het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor Am bulante Handel (CVAH). Een vi sitatiecommissie heeft, gisteren een schouw gehouden en Goes in het rijtje van drie genomi neerden geplaatst. Tijdens de schouw werd de dins- dagmarkt op verschillende fa cetten beoordeeld. Op vrijdag 12 maart beoordeelt een jury de rapporten tijdens een bijeen komst in Almelo. Dan wordt duidelijk of Goes de beste markt van Nederlarid is, of dat de markt genoegen moet nemen met een tweede of dex'de plaats. 800.000 gulden bij, de provincie neemt 175.000 gulden voor haar rekening en Delta Nutsbedrij ven (erfopvolger van de gasfa briek) legt 500.000 gulden op ta fel. Het resterende bedrag is voor rekening van net ministe- rievan VROM. Aansluitend aan de sanering kan projectontwikkelaar Wil- lemsen-Minderman beginnen met de bouw van het geplande appaxlementencomplex (24 ap partementen) en de vijf kade woningen. Willemsen gaat uit van een bouwtijd van om en nabij acht tien maanden. Zeeland in de ban van Oran je. Zo heet het boekioerkje dat kortelings ter gelegen heid van het aanstaande hu welijk is verschenen. Het verhaalt over de aanhanke lijkheid die bewoners van dit gewest door de eeuwen heen betuigden jegens de telgen i uit het Oranjehuis. j Het boekwerkje staat uiter- j aard ook even stil bij het ken- nismakingsbezoek dat het aanstaande bruidspaar aan j Zeeland bracht, en signaleert dat prins Willem-Alexander J toen een paarse stropdas droeg. „Waarschijnlijk", schrijft de samensteller, „is dat al die duizenden mensen ontgaan omdat iedereen vrij wel alleen maar oog had voor de immer goedlachse bruid. Ook voor Merel, een vier jarig bijdehandje uit het het land van Goes, is niet alles oranje wat er blinkt. Ja, het is straks feest in hei land. Maar waar om dan wel?, wilde vader wel eens van haar weten. „Nou", antwoordde ze, „omdat Maxima gaat trouwen met een jongen." Zeeland in de ban van OranjeVooralsnog is het de dame Zorreguieta die het shoiotje steelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35