Wachttijden sluis onder de loep van de reepe opruiming PZC Bevelanden en Tholen volop in oranjestemming Sluiproute naar Antwerpse haven blijft behouden GS steken stokje voor regenkappen en loods fruitteler Renesse herontdekt bijbelverhaal Ester SCHOENMODE VAN DE REEPE - PAPEGAAISTRAAT 8 - G 18 Zeeland wil principe-uitspraak Colijnsplaat Rijkswaterstaat buigt zich over ellende bij Krammersluizencomplex Rijbewijs kwijt Groot Dictee Noord-Beveland SCHDENMODE I woensdag 30 januari 2002 doorJan van Ommen DEN HAAG - De provincie Zee land wil van de Raad van State horen of ze een procedure rond een woningbouwplan in Co- lijnsplaat goed heeft afgehan deld. Immers, als de provincie het fout heeft gedaan, loopt het plan om zes woningen aan de Havelaarstraat te bouwen ver traging op. Gisteren behandel de het rechtscollege een beroep tegen de gang van zaken rond het bouwplan. Een van de be woners van de huidige, verou derde woningen wil van geen nieuwbouw weten. B. Schmetz uit Aken gebruikt een huisje als recreatiewoning. Hij wil de wo ning in zijn huidige staat behou den. De gemeente Noord-Beve land wil van de oude en kleine woningen af omdat ze niet meer aan de moderne woningbou- weisen voldoen. Om het bouwplan mogelijk te maken, moest de gemeente een vrijstelling aanvragen van de plicht om het bestemmingsplan uit 1984 te hei-zien. De provincie verleende de vrijstelling, waar na Noord-Beveland een artikel s-spoedprocedure opstartte. De vraag is of de provincie de juiste procedure heeft gevolgd. Zeeland wil nu weten bij welke overheid bezwaar tegen een dergelijk vrijstellingsbesluit kan worden ingediend: gemeen te of provincie. De Wet ruimte lijke ordening geeft daarover geen uitsluitsel. Zeeland heeft groot belang bij een duidelijke uitspraak omdat er nog verge lijkbare vrijstellingsverzoeken voor bouwplannen in Vlissin- gen en Middelburg lopen. Een heldere uitspraak kan voorko men dat Zeeland ook bij die plannen door de rechter wordt teruggefloten. Uitspraak over enkele weken. door Famke van Loon BRUINISSE - Rijkswaterstaat wil proberen de lange wacht- en schuttijden bij het Krammer sluizencomplex te verminde ren. In een overleg met schip persvereniging Koninklijke Schuttevaer is toegezegd te on derzoeken of de jachtensluis ge bruikt kan worden voor de klei ne binnenvaart. Daarnaast wil Rijkswaterstaat bekijken of het strenge schutregime versoepeld kan worden. Binnenvaartschippers klagen al jaren over de ellende bij de Krammersluizen. Onderhouds werk aan de twee beroepskol- ken en een lange schuttijd zorgen voor ergerlijke strem mingen. En dat terwijl het slui- zencomplex een belangrijke schakel is voor de schepen die over de binnenwateren van noord naar zuid willen. Voor de hogere schepen is het zelfs de enige route binnendoor omdat over het Schelde-Rijnkanaal geen beweegbare bruggen lig gen. In een overleg met Schuttevaer geeft M. Zwaan van Rijkswater staat ruiterlijk toe dat de pas seertijden bij de Krammer naar Nederlandse maatstaven 'aan de lange kant' zijn. Doet een schipper er gemiddeld een uur over de Krammersluizen te pas seren, bij de drukkere Kreekraksluizen kost dat drie kwartier. Het schutregiem, zo als dat in het Waterakkoord is vastgelegd, speelt hier een be langrijke rol in: omdat er geen zout water het Volkerak (en Zoommeer) mag binnenstro men, vertoeven de vrachtsche pen langer in de kolk. Volgens Zwaan valt er aan die afspraken niet te tornen. Wél wil hij bekijken of bij een tus De binnenvaart klaagt al jaren over de lange wacht- en schuttijden bij de Krammersluizen. sentijdse evaluatie van het Wa- terakkoox-d het schutregiem te versoepelen is. Tevens wil Rijks waterstaat onderzoeken of de jachtensluis bruikbaar ge maakt kan worden voor de klei nere binnenvaarders als de mos selschippers. Naar verwachting zal dit echter een gx-ootscheepse i'enovatie met zich meebrengen zodat de keuze voor een derde beroeps- kolk, waar in het complex al ruimte voor geresex-veerd is, eer der in beeld zou komen. Zwaan benadx-ukt dat Rijkswaterstaat zeker wil meedenken met de schippersvereniging om de el lende bij de Krammersluizen te verminderen, maar dat het met handen en voeten gebonden is aan afspraken en beperkte bud getten. Een 'file-arm beleid' zo als bij het wegbeheer, waardoor grote wegaanpassingen vaak in de nachtelijke uren plaatsvin den, is er voor de waterwegen niet. Het ondei'houdswerk aan de sluizen wordt daarom nog al tijd overdag gedaan, wat goed koper is, maar voor meer sti'em- mingen zorgt. Het veranderen van dergelijke afspraken vraagt zowel van watei-staat als Schut tevaer het nodige politieke lob bywerk, verzekert hij. Voorlopig richt Rijkswatex-staat zich daarom op het verlichten van de Krammerpijn. Via een beter over-leg met Schuttevaer, onder meer over het komende ondei'houdswex'k en wanneer dat het beste uitgevoerd kan woi'den, wil waterstaat de foto Marijke Folkertsma schippex's tegemoet komen. Al is het een magei'e oogst, toch is W. van den Berg, voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van Schuttevaer, tevreden over het overleg: „Op een marathon is het een voetje vooruit. Er is eindelijk een beginnetje: Rijks waterstaat is bereidwillig mee te denken over wat in de marge mogelijk is." door Harold van Ginkel GOES - Op de Bevelanden en Tholen wordt rond het konink lijk huwelijk een groot aantal festiviteiten gehouden. Tholen bijt op 31 januari het spits af met de opeixing van een felicita- tieregister. Op 1 februari ontvangen alle leerlingen van de basisscholen, peutex-s van de peuterspeelzalen en de Thoolse leerlingen van speciaal basisonderwijs een aandenken aan het huwelijk. Zij krijgen een mok met daarop de afbeelding van het aanstaan de bruidspaar. Ook speelt deze dag de gemeen telijke beiaardier Gerard de Waardt een speciale compositie. De zogenaamde Or-anjerapsodie is van 11.00 tot 12.00 uur 's och tends te horen in Sint-Maar tensdijk en van 13.00 tot 14.00 uur in Tholen. In Goes staat de Oranjerapsodie op 2 februari vanaf 15.00 uur op het program ma, als beiaardier Sjoerd Tam- minga het carillon van de Grote Kerk bespeelt. Ook in 's-Gravenpolder begint het feest al op vrijdag. Van 20.00 tot 22.30 uur wordt in de Neder lands-hervormde kerk een Ox-anjeconcert gehouden. Me- dewerking komt van dorpsge noten, die daarvoor in novem ber auditie hebben gedaan. Huwelijksboom De meerderheid van de activi teiten in de regio vindt plaats op de huwelijksdag zelf. In Goes wordt in de wijk Noordhoek een hu welij ksboom gepland door de oudste bewoner van de wijk. In Sint-Annaland begint om 20.30 uur het Setellands Oranjebal in de sportzaal van Gemeen schapscentrum Wellevaete. Vanaf 21.00 uur wordt daar ook een talentenshow gehouden. Wolphaartsdijk is vanaf 18.30 uur in feeststemming. Een lam pionoptocht met als vexirek- en eindpunt het plein voor de Grif fioen opent de feestavond. Een uur later vindt in de Griffioen een demonstratie linedance plaats. De avond eindigt met een Oranjebal. Ook in Krabbendijke beginnen de feestelijkheden om 18.30 uur met een lampionoptocht. Ver trekpunt is zorgcentrum Ter Weel. Vanaf 19.00 uur is in dorpshuis De Meiboom een feestavond gepland. Zo staat onder meer een vuurspuwer en een fakirshow op het program ma. Kruiningen sluit de dag af met een Maxi-bal in de foyer van het dorpshuis. Het bal be gint na afloop van de winteruit- voering van harmonie EMM. Hansweert is de gehele dag in Oranjestemming. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat zijn diverse activiteiten voor de jeugd gepland. De Hansweertse jeugd kan terecht voor een bal lonnenwedstrijd, een zaalker- mis, het kindercarnaval en 's avonds een kinderdisco. De meeste activiteiten wox-den in Zaal Zeelandia gehouden. In Lewedorp vertrekt om 18.30 uur, begeleid door de fanfare, vanaf het verenigingsgebouw een lampionoptocht. Sint-Maartensdijk viert even eens feest, 's Ochtends kunnen bewoners van Maartenshof en de ouderen uit het dorp terecht in de grote zaal van Maartens hof om samen het huwelijk op tv te volgenHierna vindt om 14.20 uur het eerste optx-eden plaats van jeugdorkest Euterpe. In de pauze vertellen twee leden van Evenementencomité Smalstad over hun impressie van de Na tionale Feestavond in de Arena, die een dag daaxwoor werd ge houden. Hierna vervolgt het jeugdorkest hun opti'eden. 's Avonds vanaf 20.30 uur is het feest in pai-tycentrum Haestin- ge. De organisatie vraagt bezoe kers zich in het oranje uit te dos sen. Kwadendamme houdt eveneens een lampionoptocht door het dorp met muzikale begeleiding van de plaatselijke muziekver eniging Con Affezione. Tot slot van alle feestelijkheden vindt zondag 3 februari een gra tis Oranjeconcert plaats in de rooms-katholieke Maria Mag- dalenakerk in Goes. Medewer king komt van het Fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht, het Zeeuws Mannenkoor en de sopraan Margaret Roest. De aanvang is om 15.00 uur. door Mieke van der Jaqt KWADENDAMME - Een fruit teler in Kwadendamme mag van Gedeputeerde Staten geen loods bouwen en geen regen kappen oprichten om zijn klein- fruit tegen vocht en schimmel te beschermen. De gemeente Bor- sele wilde daarvoor wel toe stemming geven maar heeft daarvoor een verklaring van geen bezwaar van GS nodig. Die verklaring komt er niet. GS verschillen met het Borselse col lege van mening over de beleids vrijheid die de gemeente heeft in het toekennen van ruimte voor nieuwe agarische bebouwing. Nu de gemeente van de Raad van State ongelijk heeft gekre gen in de kwestie over de vei-ba- le bouwblokken, vervalt de mogelijkheid om de fruitteler zonder meer toestemming te ge- KAPELLE - Van een 43-jai-ige automobilist uit Kapelle is maandagavond zijn rijbewijs ingevorderd wegens het rijden onder invloed. Hij had driemaal de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken. ven om een loods en ï-egenkap- pen te bouwen. De gemeente wilde in het nieu we Bestemmingsplan Landelijk Gebied de plaatsen waar be drijfsgebouwen mogen komen niet intekenen, maar af laten hangen van besprekingen met de betrokken boeren. In dat ge val had de fruitteler de loods en de regenkappen kunnen plaat sen waar hij wilde, zolang het bebouwde percentage van de grond maar binnen de perken bleef. De gemeente moet echter, voordat GS het plan goedkeu ren, alle agrarische bebouwing intekenen. Voor de regenkappen moet er eerst een algemeen aanvaax-de en werkbare regeling komen - de ZLTO is daaraan bezig - en voor de loods gelden weer ande re voorwaarden. Zo vinden GS dat eerst moet worden gekeken of er geen agrarische bedri j f sge- bouwen leegstaan in de buurt. Om verdere versnippering van het platteland tegen te gaan, vinden GS, mag pas nieuwbouw woi'den gepleegd als er werke lijk geen lege schuren of loodsen voorhanden zijn. Onderzoek naar dergelijke alternatieven heeft volgens het dagelijks pro vinciebestuur niet plaatsgevon den. door Ali Pankow RENESSE - Voor hij het goed besefte, was hij nauw betrok ken bij een traditie. Henk Bloixi zei twee jaar geleden, na enig nadenken 'ja' op de uitno diging de musical Jakob in de Hervormde Kerk in Renesse te regisseren. Een massaproduc tie die veel inzet vergde. Het succes was groot en het jaar er na volgde een reprise. Nu staat er een geheel nieuwe pi'oductie op stapel: de musical Ester en Blom heeft weer 'ja' gezegd. „Toch heb ik ook nu weer even moeten nadenkenNu niet om dat ik me afvroeg of ik het wel aan zou kunnen, zo'n massare gie, maar omdat ik twijfels had over het product", zegt Blom. Hij vond het wat plat en te een zijdig. „Het ging vooral om de festiviteiten in het paleis van koning Ahasveros en naar mijn smaak veel te wexnig over de andere kant van het ver haal: de onderdrukking van de joodse ballingen." Blom is met initiator van het eerste uur, hervormd predi kant Piter Goodijk, aan de ta fel gaan zitten. Samen hebben ze het oorspronkelijke script van tekstschrijver Gerard van Midden en componist Gerard van Amstel bewerkt. Ze deden daarvoor bovendien veel in spiratie op tijdens een dans- Jongeren repeteren onder regie van Henk Blom voor de musical Ester. foto Marijke Folkertsma voorstelling in Middelburg op basis van het joodse Purin- feest. Renesse kan dus straks bogen op een eigen bewerking van Ester met als belangrijkste thema het aan de kaak stellen van discrïrrxinatie van andere rassen. Daarnaast zijn er sub thema's zoals de vrouw die de daden van de man als macht hebber bekritiseert en die durft in te grijpen in de loop van het noodlot. Ester is het verhaal van een joodse vrouw die op aandringen van haar oom Mordechai haar volk van de ondergang redt door op het laatste moment de dader van een genocide-aanslag te ont maskeren. Alles blijkt anders dan het lijkt. De wereld van koning Ahasveros van Perzië lijkt prachtig. Koningin Vasthi trekt het gordijn weg en toont het uitzicht op de ballingen in een andere wereld. Doel dat Piter Goodijk voor ogen heeft met de musicalop- voex'ingen in zijn kerk is het hei-ontdekken van de actuele betekenis van de bijbelverha len via theater en muziek. De musical Ester wordt opge voerd op vrijdag en zaterdag 15 en 16 maart en op vrijdagen zatex-dag 22 en 23 maart, aan vang 19.30 uur. door Rob Paardekam RILLAND - Het gemeentebe stuur van Reimerswaal wil de sluiproute naar het Antwerpse havengebied best handhaven. In een brief aan BBR-fractie- voorzitter J. Kramer zeggen burgemeester en wethouders bij de aanleg van een lawaaispoi-t- centrunx terdege rekening te zullen houden met het weggetje. In het stukje niemandsland tus sen de golfbaan bij Bath en het Antwerpse havengebied wil de gemeente een lawaaisportcen- trurn aanleggen. Precies op die plaats loopt het sluipweggetje naar de Antwerpse haven. De sluiproute ontstond zo'n dertig jaar geleden op het smalle stuk je tussen Schelde-Rijnkanaal en Westex-schelde. In die tijd moes ten Zeeuwen die naar Antwer pen reden nog over Putte en Sta broekInmiddels is de Zoomweg aangelegd, maar toch gaan veel automobilisten nog binnendoor. De BBR vreest dat de sluiproute zal verdwijnen bij de aanleg van het lawaaisportcentrum, waar de partij ovex-igens niet tegen is. In een brief aan het college liet de partij echter wel weten dat het sluipweggetje behouden moet blijven. Bux-gemeester en wethouders gaan daarin mee. Volgens hen wordt de route vrij frequent ge bruikt. Het college zal bij de aanleg van het lawaaisportcen trum x-ekening houden met het weggetje, temeer omdat B en W de x-oute zien als een potentieel verbindend tracé voor langza me verkeersroutes aan weers zijden van de landsgrens. Overigens moeten er volgens burgemeester Verbree nog wel wat aanpassingen worden ver licht om de verkeersveiligheid te vergroten. WISSENKERKE - Het NUT Noord-Beveland houdt dinsdag 5 februari het Groot Noord-Be- velands Dictee in dorpshuis On der De Toren in Wissenkei'ke. De kennis van de Nederlandse taal wordt dan getoetst. Het dictee begint om 19.30 uur. Geïnteres seerden wordt verzocht vooraf te reserveren bij het WV van Noord-Beveland. Laatste ronde laagste prijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32