Halfjaar respijt voor molen-plan PZC PZC staatssecretaris beschermt vos Parkeermeter belet uitzicht bewoners Vrachtverkeer moet via Oudelandsestraat 's-Gravenpolder viert Oranjefeest Landbouwer blijft W esterscheldetunnel voet dwars zetten Subsidie GS op de tocht Sloebrug tijdelijk gestremd Heffing landbouwgif op lange baan Inbraak in Souburgse winkel Boete voor dronken rijden Vandaal moet betalen Verdachte van heling hoopt op vrijspraak in hoger beroep 'EV'EOtO'MZI'EH. Lampionoptocht en Maximabal agenda b 17 woensdag 30 januari 2002 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele krijgt nog tot 1 juli uitstel om voor het stations gebiedje in Heinkenszand een dorpsvernieuwingsplannetje op poten te zetten. Lukt dat niet, dan nemen Gedeputeerde Sta ten de beloofde subsidie van bij na 35.000 euro terug. Het hele plannetje - een restau ratiebeurt voor de molen De Drie Gebroeders en sloop van een aantal verkrotte bedrijfsge- bouwtjes - staat of valt bij de oprichting van een stichting die de molen gaat beheren. De ge meente heeft inmiddels wel de voorlopige koopcontracten voor de molen en de bedrijfsge bouwen ondertekend, maar wil de sloop van de gebouwen en de conservering van de molen niet aanbesteden voordat er een stichting is die de molen in ei gendom overneemt. De gemeente vindt dat het be houd van de molen door de bur gerij moet worden gedragen. Bovendien vallen een heleboel subsidiemogelijkheden weg als het monument in bezit van de gemeente blijft. Een rechtsper soon als een stichting kan veel meer en veel grotere bronnen aanboren dan een overheid. De hele overnameconstructie heeft Borsele al een flinke duit gekost. Ontbinding De oplichting van die stichting is als ontbindende voorwaarde in beide voorlopige koopcon tracten opgenomen. In de on middellijke omgeving van het stationsgebiedje heeft de ge meente echter geen animo voor een stichting kunnen vinden. Inmiddels is een aantal lokaal gebonden bedrijven benaderd om die op te richten. GS maken de gemeente duide lijk dat het echt de laatste keer is dat een half jaar uitstel wordt gegeven. Lukt het niet voor 1 ju li, dan blijven de centen in Mid delburg en moet de molen te midden van de krotten verder lijden onder de tand des tijds. De gemeente Middelburg heeft toegezegd de paal te verplaatsen. foto Lex de Meester DEN HAAG - Vossen zijn niet de enige dieren die wel eens een ei tje van een weidevogel of een jonge weidevogel opeten. De suggestie dat vossen de weide vogelstand schade toebrengen, gaat er bij staatssecretaris Fa- ber van Natuurbeheer niet in. Zij antwoordt op schriftelijke vragen van VVD-Kamerlid J. Snijder-Hazelhoff dat de in vloedvan vossen op de weidevo gelstand gewoon niet bekend is. Onder meer omdat het moeilijk vast te stellen zou zijn dat een vos 'de schuldige' is of een ander dier, een kraai bijvoorbeeld. Volgens Faber valt daarom ook niet aan te geven wat 'een aan vaardbare vossenstand'. Snij der-Hazelhoff vindt dat vossen in Nederland te veel oprukken en zo langzamerhand een be dreiging beginnen te vormen voor onder meer weidevogels. Vanaf 1 april, als de nieuwe Flo ra- en Faunawet in werking treedt, is de jacht op vossen aan strengere regels gebonden. Het VVD-Kamerlid vreest dan het ergste, omdat vossen in Neder land geen natuurlijke vijanden hebben. Faber ziet het niet zo somber in. Zij schrijft: 'Een we zenlijk kenmerk van ecosyste men is dat deze aan verandering onderhevig zi jn. door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Ernst en Jo- net De Vries uit Middelburg zijn niet blij met het nieuwe par keerbeleid dat hun gemeente voert. De boetes zorgen al voor de nodige irritatie bij menig au tobezitter. Het 'lukraak' plaat sen van een parkeerautomaat voor hun huis aan de Penning- hoeksingel heeft zelfs tot een handtekeningenactie geleid. „Er stond opeens een parkeer meter op ongeveer een meter af stand van ons raam." Het echtpaar werd niet van te voren ingelicht over de komst van de paal. „Op een ochtend, drie maanden geleden, stond hij ineens bij ons op de stoep. Mijn man heeft gelijk de gemeente gebeld. Hij werd eindeloos doorverbonden, zonder resul taat." Het paar besloot een brief te schrijven naar de afdeling parkeerbeheer van de gemeen te. Vier weken en een herinne ringsbrief later kregen ze alleen een ontvangstbewijs van hun schrijven. „De meter past hele maal niet bij het beeld van de straat. De andere kaartjesauto maten staan in het gras bij het water en niet pal voor de huizen. We begrijpen niet dat deze me ter voor ons raam moet staan." Het echtpaar liet het er niet bij zitten. „De hele straat spreekt er schande van. We hebben hand tekeningen verzameld en opge stuurd. Hij staat er nu al zolang. We wachten nog steeds op een reactie van de gemeente." J. Jansen van parkeerbeheer Middelburg vertelt dat het echt paar een toezegging tot ver plaatsing van de meter heeft gekregen. „We gaan in de begin maanden van dit jaar de paal verplaatsen. Wij kunnen dat niet direct na een klacht doen. Het is financieel niet mogelijk om voor de verplaatsing van één parkeermeter een aannemer in te huren. We hebben eerst alle knelpunten in kaart gebracht. Pas daarna huren we een aanne mer in die op een dag meerdere werkzaamheden voor ons uit voert." Jansen noemt het onsportief van het echtpaar om, ondanks de toezegging, de pers erbij te halen. De Vries maakte een foto die een parkeermeter laat zien die vlak voor het raam staat. „Ik kan ook een foto maken waarop iemand die zich aan de snelheid houdt tóch te hard rijdt", was Jansens commentaar. VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is morgen in de richting van rijksweg A58 tijdelijk gestremd voor gemotori seerd verkeer. De andere rijrichting, vanaf de A58, blijft voor het verkeer beschikbaar. Tijdens de stremming, die duurt van negen tot vier uur, veiwangt Rijkswaterstaat Zeeland de lam pen in de stoplichten bij het spoor ter hoogte van de Sloebrug. Het verkeer wordt gedurende de werkzaamheden via de Keersluisbrug in Vlissingen omgeleid. DEN HAAG - Op bestrijdingsmiddelen voor de landbouw komt voorlopig geen heffing. Dit blijkt uit de beleidsnotitie Landbouw en Fiscaliteit die staatssecretaris Bos van Finan ciën en de bewindslieden op Landbouw, Brinkhorst en Faber, gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. De invoering van een heffing op bestrijdingsmiddelen was een idee van ChristenUnie-Kamerlid D. Stellingwerf, dat door een Kamermeerderheid werd omarmd. De WD was fel tegenstander van dit voorstel. Het is volgens WD-Kamerlid J. Geluk aan de WD-ministers in het kabinet te danken, dat de heffing (nog) niet wordt inge voerd. Staatssecretaris Bos gaat wel een wetsvoorstel voorbe reiden om het terugsluizen van de heff inggelden naar de land bouwsector mogelijk te maken. Het zal, voorspelt Geluk, niet meer deze kabinetsperiode lukken dit wetsontwerp klaar te krijgen en het is, stelt hij, zeer de vraag of er na de Kamerver kiezingen van mei nog een meerderheid voor dit plan te vin den is. Het idee achter de heffing is dat boeren financieel worden ge prikkeld om minder bestrijdingsmiddelen te gebruiken. De inkomsten zouden naar de sector moeten terugvloeien. Wie weinig middelen gebruikt, zou meer geld terugkrijgen. OOST-SOUBURG - In een winkel aan de Paspoortstraat in Oost-Souburg is tussen zaterdag- en maandagmiddag inge broken. De buit bestond uit een paar honderd euro. Braak- schade is niet bekend. MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot 985 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Vlissinger werd vorig jaar twee keer, 18 maart en 21 oktober, betrapt in Middelburg en Vlissingen met teveel alcohol op achter het stuur. Het aantal microgrammen, respectievelijk 330 en 445, was niet buitensporig hoog. De politierechter waarschuwde ech ter de Vlissinger dat hij zijn rijbewijs op het spel zet. Dat zou heel zuur zijn, omdat verdachte bij een volgende keer de kans loopt zijn baan als vrachtwagenchauffeur te verliezen. MIDDELBURG -De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 49-jarige man uit Poortvliet wegens vernieling ver oordeeld tot 340 euro boete en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte vernielde 7 november vorig jaar in Poortvliet een ruit in een woning van een 75-jarige vrouw. De man, die een alcholprobleem heeft, was die ochtend, op zoek naar drank. Hij dacht bij een naamgenoot zijn geneugten te vin den, maar die was verhuisd. Toen hij de ruit insloeg werd de voor hem vreemde vrouw wakker. Zij was zich rot geschrokken toen ze beneden de man aantrof. door Esme Soesman THOLEN - Vrachtverkeer lan ger dan twaalf meter moet het centrum van Tholen blijvend via de Oudelandsestraat en Ou- delandsepoort verlaten. De omleidingen die tijdens de re constructie van deze weg zijn uitgeprobeerd, blijken geen goed alternatief. De Oudelandsestraat en Oude- landsepoort waren aangewezen als enige straten waar verkeer langer dan twaalf meter door heen kon. Omdat tijdens de re constructie de bevoorrading van winkels toch gewoon is doorgegaan, riep dat de vraag op of deze straten niet definitief voor vrachtverkeer afgesloten kunnen worden. Dat blijkt niet zo te zijn. Mel dingen van beschadigde licht masten en stukgereden trottoirs in de Molenvlietsestraat wijzen erop dat chauffeurs geprobeerd hebben via de Kerkstraat rechtsaf de Molenvlietsestraat in te rijden. Dat kan alleen maar door verschillende malen te ste ken. Daarom, en vanwege de vernielingen, wordt deze weg REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl niet gezien als optimale route voor vertrekkend vrachtver- keer. Verder blijkt achteruitrij den van bevoorradingsverkeer op de Eendrachtsweg en het verlaten van de kern via de Bak- straat en Brugstraat gangbaar te zijn geweest. De eerste ma nier verwerpt het gemeentebe stuur uit veiligheidsoogpunt. De tweede route, die incidenteel is gevolgd, leidde ertoe dat het verkeer vast kwam te staan in de Brugstraat. VVOLPHAARTSDIJK - Een 27-jarige man uit Wolphaarts- dijk die een maand de cel in moest wegens heling, stond dinsdag bij het gerechtshof in Arnhem opnieuw terecht in de zelfde zaak. De man was tegen de veroordeling in hoger beroep gegaan omdat hij zichzelf on schuldig acht. Volgens de advocaat-generaal heeft de man in februari 1999 echter 225 gulden aangenomen, terwijl hij wist dat het geld was gestolen uit de gokkast van De Breukelaar. De aanklager eiste nu vijfen twintig dagen gevangenisstraf. De eigenaar van de zaak deed aangifte omdat diens broer sa men met de verdachte de gok kast zou hebben opengebroken om met het geld cocaïne te ko pen. De broer gaf de verdachte 225 gulden om een oude schuld voor een deel mee af te lossen. Het tweetal zou daarna boven dien de voordeur van het pand hebben beschadigd om de hele gang van zaken op een inbraak te laten lijken. „Ik dacht dat de broer ook de baas was, samen met de eigenaar", verklaarde de 27-jarige man aan de rechters van het hof. „En als iemand geld uit de gokkast haalt in zijn eigen zaak, is dat niet mijn probleem", zo schetste hijEen eerdere be kentenis bij de politie, namelijk dat de man 'het geld eigenlijk beter niet aan had kunnen pak ken', bewijst volgens de advo caat-generaal dat de man best wist waar hij mee bezig was. Bo vendien verklaren getuigen dat de man wist dat het geld gesto len was. Het gerechtshof doel op 12 fe bruari uitspraak. (APA) De Bossewei, een van de straten uit de Oranjeoptocht in 1905. door Leen Moerland In het kader van het koninklijk huwelijk van komende zaterdag zetten verschil lende Oranjeverenigingen feestelijkhe den op touw. Ook vroeger werd elke ko ninklijke gebeurtenis aangegrepen om feest te vieren. We keren terug naar het jaar 1905, toen de toenmalige koningin Wilhelmina haar 25e verjaardag vierde. In een van de dor pen van de Zak van Zuid-Beveland, 's- Gravenpolder, wordt het groots opgezet. Al op 29 juli 1905 wordt er vergaderd ovel de oprichting van een Oranjecomité. Er wordt een voorlopige commissie in het le ven geroepen, die de voorbereidende werkzaamheden gaat uitvoeren. Op 1 augustus vindt de eerste officiële vergadering plaats en wordt het bestuur gevormd. Als voorzitter treedt W. Geel hoed op en als secetaris en penningmees ter worden respectievelijk J. Swart en L. Eckhardt. De organisatie kan beginnen. Om zo'n feest te houden heeft men uiter aard veel geld nodig. Er wordt besloten een geldinzamelingsactie te beginnen. F eestprogramma In de volgende vergadering, op 5 augus tus, wordt een voorlopig feestprogramma opgesteld. Op de scholen zal worden ge trakteerd en als muziekgezelschap besluit men de muziekvereniging van Wemeldin- ge uit te nodigen. Ook wil men een grote optocht houden met paarden en verschil lende taferelen. Er komen volksspelen en 's avonds is er een grote lampionoptocht. Het hele dorp moet worden versierd. Tijdens de volgende vergadering, op 12 augustus, wordt de bijdrage voor het schoolfeest vastgesteld op veertig gulden en voor de muziek wordt zestig gulden uitgetrokken. Ook wordt er een muziek tent opgebouwd. Bij de optocht worden prijzen uitgereikt voor het mooiste ver sierde paard en de fraaiste sportkar. Om het dorp te versieren is een versierings commissie benoemd. Het totale bedrag voor het feest komt op 180,50 gulden. Op 19 augustus vergadert men dan nog over de te houden volksspelen. Er komt een rit met hindernissen voor fietsers, men gaat sprietlopen en als klap op de vuurpijl gaat is er het koekhappen. De op tocht ziet er als volgt uit: eerst komt de muziek, gevolgd door een landauer met commissieleden, daarna twee ruiters te paard, brikken met overige commissiele den, paarden twee aan twee, de praalwa gens, fietsen, sportkarren en als laatste de voetgangers. Hierna wordt nog een vergadering gehou den en wel op 26 augustus, als de laatste plooien glad worden gestreken. Er komt een voorstel om een prijs uit te reiken aan degene die zich het mooist en het netst heeft aangekleed. Voor degene die er het lelijkst bijloopt komt ook een prijs be schikbaar. Op 30 augustus vindt dan voor de laatste maal een vergadering plaats en wordt de route voor de optocht vastgesteld. Opstel len op de weide van de heer Mol, via de Kadam naar de Molendijk, Bossewei, Achterweg, Bossewei, terug naar de weide waar de optocht ontbonden wordt. De prijzen worden bekeken en na de feestdag is er nog een afrekeningsvergadering ge houden op 9 september. Op 1 september kan het feest in 's-Gra- venpolder beginnen, 's Morgens is er eerst een dienst in de kerk. Deze wordt slechts door een gering aantal mensen bijge woond. Om kwart over negen begint het schoolfeest. De kinderen zingen vader landse liederen en krijgen allen een ti-ak- tatie. Deze bestaat uit melk en koekjes en een surprise om mee naar huis te nemen. Aubade Om tien uur komt de muziekvereniging van Wemeldinge, Oefening Baart Kunst, opdraven. Deze wordt door de commissie voorzitter Geelhoed toegesproken en alle muzikanten krijgen een glas wijn. Vervol gens brengen ze een aubade aan de burge meester Ze spelen nog enkele liederen, waarna ze onder begeleiding van de schoolkinderen naar het schoolplein trek ken. Om één uur is het tijd voor de optocht. De ze wordt opgesteld op de weide van de heer Mol. De jury kan beginnen. Alles loopt op rolletjes en de dorpelingen amu seren zich kostelijk. Om half drie is men weer terug op het beginpunt en de stoet wordt ontbonden. Om half vier is het tijd voor de volksspelen. De winnaar van het fietsen met hindernissen is Krijn Kribbe junior; sprietlopen wordt gewonnen door J. Kesselaar. Het koekhappen mag zich ook in grote be langstelling verheugen. Om zeven uur worden de prijswinnaars van de optocht bekend gemaakt. Bij de ruiters wint J. Kievit, de prijs voor de mooiste praalwa gen is voor J. Meyler. Bij de fietsen is Maatje de Graag de gelukkige en bij de sportkarren C. Kosten. Hierna worden de lampions aangestoken en om ongeveer acht uur begint de op tocht. Na afloop hiervan blijft men onder het genot van muzikale klanken nog en kele gezellige uurtjes bijeen. door Jan van Ommen DEN HAAG - Landbouwer J. Nijsten uit Borsele neemt geen genoegen met de hem aan geboden schadevergoedingen en opkoopaanbiedingen voor zijn bedrijf aan de Korte Noord- weg, dat vlak bij de ingang van de Westerscheldetunnel ligt. Volgens de advocate van de tun nelbouwer NV Westerschelde tunnel is dat ook de enige reden dat Nijsten bezwaar blijft ma ken tegen allerlei plannen en vergunningen voor de aanleg van de tunnel. Gisteren behan delde de Raad van State Nijstens bezwaren tegen het be- 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - De Oranjevereniging van 's-Heer Hendrikskinderen zet het huwelijk van Willem- Alexander op 1 en 2 februari luister bij met een een lampion optocht en een bal. De optocht wordt op vrijdag 1 februari gehouden en begint om 19.00 uur bij het Heer Hendri ks- huis. Van tevoren kan er een lampion in elkaar geknutseld of gekocht worden Aansluitend is er een disco-avond. Op zaterdag 2 februari wordt er een Maximabal gehouden. Deze begint om 20.30 uur in het Heer Hendrikshuis. Het River Side Trio verzorgt de muziek, één oranje kledingstuk is verplicht. stemmingsplan voor het tol- plein en de verzorgingsplaatsen langs toegangsweg. Volgens de landbouwer hebben de gemeen te Borsele en de provincie Zee land tal van fouten gemaakt en moet het plan van tafel. Mocht de Raad van State het plan in derdaad vernietigen, dan heeft dat nare gevolgen voor de tijds planning van de bouw. Immers, de gemeente en provincie kun nen in dat geval een aantal bouwvergunningen voor onder delen van het in aanbouw zijnde tunneldienstgebouw en een ge luidsscherm niet afgeven. De advocaat van de tunnelbou wer benadrukte dat er grote haast is met cle afbouw van de tunnel. De tunnel moet voor no vember 2003 in gebruik zijn, aangezien de veerboten tegen die tijd zijn afgeschreven. De boten zullen dan uit veilig heidsoverwegingen uit de vaart moeten worden genomen, zo merkte de raadsvrouw van de NV op. Overigens lijkt de kans klein dat het hoogste bestuursrechtscol lege Nijsten zijn zin zal geven. Tijdens de zitting werd duide lijk dat de onderhandelingen tussen de gemeente en Nijsten over de planschaderegeling in het slop zit. De gemeente wil niet meer dan 22.700 euro plan- schadegeld uitkeren. Nijsten eist een veelvoud. Ook het om- rijschadebedrag van 16.800 eu ro vindt de landbouwer te wei nig. Hij begroot de schade van het omrijden om bij zijn door wegen doorsneden landerijen te komen op 141.600 euro. Uitspraak over enkele weken. STREEKACTIVITEITEN GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur; Se nioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscen trum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; 15.00 uur: Poppentheater Sim Bolus met 'De Koning is bloot, leve de koning', voor volwassenen en kinderen van 5 t/m 8 jaar; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlo pende activiteiten voor alle WAO-ers; Openbare bibliotheek, 14,00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Ballet school, 19.00-20.00 uur: Instapcursus Li ne Dance; 20.00-22,00 uur: Line Dance voor gevorderden door Country Club The Sounthern Riders; 's-HEERENHOEK - Jeugdhoeve, 19.30 uur: Informatieve avond over het weer mmv Jos Broeke; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14,00 uur: Sjoelen; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga door Wilma van den Broeke; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers, 50-plus of ouderen vanaf 57 jaar; Koers bal voor50-plussers; OUDELANDE - Dorpshuis d'n Ospit, 14.00 uur: Clown Zapp met Solo Simpel; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHERPENISSE - Holland Huis. 14.00 uur: Toneelmiddag Dorpsgemeen schap; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers.Achter het havenmeesterkantoor aan de Prin ses Beatrixhaven, einde steiger, 13,30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31