Schoolbesturen denken aan fusie Essen beschadigen riool Kortgene 15 Schouwburg Goes wordt in zomer 2003 opgeleverd ChristenUnie wil referendum over De Zaete Ontsnapte gevangene wordt niet uitgeleverd Bijbels dagboek herinnert aan restauratie zeeuwse almanak Huwelijk Sint Willibrord- en Buys Ballotcollege zien voordelen van samenwerking Prins bouwt hoge schoorsteen tegen stank Papegaai weg Stroomstoring treft opnieuw Middelburg Auto belandt in de sloot Weekmarkt Goes genomineerd MIDDEN woensdag 30 januari 2002 Zeeland in de ban van Oran je. Zo heet het boekwerkje dat kortelings ter gelegen heid van hel aanstaande hu welijk is verschenen. Het verhaalt over de aanhanke lijkheid die bewoners van dit gewest door de eeuwen heen betuigden jegens de telgen uit het Oranjehuis. Het boekwerkje staat uiter aard ook even stil bij het ken nismakingsbezoek dat het aanstaande bruidspaar aan Zeeland bracht, en signaleert dat prins Willem-Alexander toen een paarse stropdas droeg. „Waarschijnlijk", schrijft de samensteller, „is dat al die duizenden mensen ontgaan omdat iedereen vrij wel alleen maar oog had voor de immer goedlachse bruid." Ook voor Merel, een vierjarig bijdehandje uit het het land van Goes, is niet alles oranje wat er blinkt. Ja, het is straks feest in het land. Maar waar om dan wel?, wilde vader wel eens van haar weten. „Nou", antwoordde ze, „omdat Maxima gaat trouwen met een jongen." Zeeland in de ban van OranjeVooralsnog is het de dame Zorreguieta die het showtje steelt. door Jean-Lou de Gucht GENT - De 56-jarige Belg die in 1995 door de rechtbank van Middelburg wegens moord werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en later ont snapte, zal niet worden uitge leverd aan Nederland. De man had zijn ex-vriendin in Terneu- zen doodgeschoten. Volgens de Gentse parket woordvoerster N. de Rouck le vert België geen onderdanen aan het buitenland uit. „Een uitlevering van deze meneer doet ook helemaal niet ter za ke. Wij hebben daartoe geen verzoek uit Nederland ontvan gen." De Belg, een voormalig wielerkampioen bij de ama teurs, schoot in 1994 zijn ex- vriendin uit Sas van Gent dood in het centrum van Terneuzen met vier kogels uit een riot gun. Dat gebeurde op klaar lichte dag voor de ogen van een groot aantal toevallige passan ten. De rechter legde een straf op van zes jaar en tbs met dwangverpleging. Eind jaren negentig ontsnapte hij uit de gevangenis en ging te rug naar België. Samen met zijn vrouw verkocht hij leren vesten op de markt. Zijn verle den kwam aan het licht toen hij vorige week werd aangehou den voor heling van 18.000 flessen wijn. De Rouck: „Wij zijp alleen verantwoordelijk voor de zaak van de gestolen wijn. Het dossier over de ont snapping is nog in onderzoek, maar daar kunnen wij niets aan doen. De wet zegt dat een Belg die veroordeeld werd in het buitenland niet in ons land opgepakt of vervolgd kan wor den." door Harold van Ginkel GOES - Het Sint Willibrordcol- lege en het Buys Ballot College in Goes onderzoeken de moge lijkheid tot een besturenfusie. Een volledige fusie tussen de scholen is volgens rector P. Fa- vier van het Buys Ballot College 'beslist niet aan de orde'. In een besturenfusie neemt een nieuw bestuur de rol over van de maken welke stappen nodig zijn om tot een besturenfusie te ko men en welke consequenties dit heeft. Aan het einde van dit schooljaar moet het eindrap port worden uitgebracht. Óp grond van deze uitwerking ne men de schoolbesturen en de medezeggenschapsraden in het najaar een beslissing over de fu sie. In het eerste rapport worden de risico's besproken, die een schoolbestuur loopt als het geen structurele banden heeft met andere schoolbesturen. Zo moet de deskundigheid op het gebied van schoolmanagement hoog waardig zijn en heeft de school directie te maken met een zware belasting, omdat zij alle taken binnen de school op zich nemen. Ook wordt gesproken over de voor- en nadelen van bestuurlij ke samenwerking. Voordelen zijn de mogelijkheden tot speci alisme, een betere onderhande lingspositie en meer risicosprei ding. Nadelen Nadelen zijn de mogelijke ver mindering van de band tussen bestuur en scholen, een uniform beleid en beperking van de be noemingsvrijheid. De tweede commissie begint medio februari haar werkzaam heden. De groep van zes bestaat uit drie leden van de twee scho len, onder wie in ieder geval de beide rectoren. Favier meent die drie maanden hard nodig te hebben. „Er moet veel onder zoek plaatsvinden en mogelijk zullen er deelgroepen worden gevormd. Ook de kennis van ex terne bronnen is nodig om tot de uitwerking te komen." Hij meent dat het personeel, scho lieren en ouders weinig van de eventuele besturenfusie zullen merken. Een scholenfusie is niet aan de orde, vertelt Favier uitdrukke lijk. „We hebben beide ons be staansrecht bewezen en hebben onze plek in de Goese gemeen schap. Het gaat uitsluitend om een besturenfusie." door Rolf Bosboom GOES - In maart beginnen met de bouw en volgend jaar juli op leveren. Dat is in grote lijnen de planning voor de bouw van het nieuwe theater in Goes. Gister avond werden omwonenden en andere geïnteresseerden inge licht over de stand van zaken en de verdere stappen van het pro ject, waarvan nog deze week de eerste tekenen zichtbaar wor den. Morgen gaat het bedrijf Sagro aan de slag met het slopen met diverse bouwwerken rond de voormalige drukkerij (en vroe gere ambachtsschool) aan de Westwal, te beginnen met de aangrenzende loods. In de druk kerij zelf moet hier en daar wat asbest worden verwijderd, waarna uiteindelijk de woning aan de kant van het Bleekveld tegen de vlakte gaat. Na het slopen wordt het nood zakelijke grondonderzoek ver richt. Vervolgens kan de feitelij ke bouw beginnen. Vertegenwoordigers van het Eindhovense bedrijf Van Heese- wijk, de bouwkundig aannemer van het project, zeiden gister avond te hopen begin maart aan het werk te gaan. Het nieuwe theater wordt een combinatie van een opgeknapte ambachtsschool én nieuwbouw. De nieuwe gedeelten omvatten de ronde theaterzaal aan het Bleekveld en de naastgelegen entreepartij. De funderingspa len worden trillingsvrij ge boord, zodat omwonenden daar weinig tot niets van zullen mer ken. Voor de zekerheid neemt een expertisebureau wel vooraf de panden van de direct aanwo- nenden op, voor het geval er toch schade mocht ontstaan. De planning van de bouwers gaat uit van oplevering medio volgend jaar, vlak voor de zo mervakantie. Volgens de be trokkenen gaat het om een veili ge planning, zodat het vrijwel zeker is dat er nog minimaal zo'n twee maanden resteren tot het begin van het theaterseizoen 2003-2004. Die periode is nodig om te 'proefdraaien' met de nieuwe schouwburg. Aan het begin van het seizoen volgtt de officiële opening. Het bouwterrein neemt tijdelijk een deel van het Bleekveld in beslag. Dat betekent onder meer dat gedurende de bouw een nog onbekend aantal par keerplaatsen voor vergunning houders verdwijnt. Die krijgen voorlopig een plek elders in de omgeving toegewezen. De bouwmaterialen worden ook aangevoerd via het Bleekveld, wat vooral op het Kolveniershof geregeld wat hinder zal veroor zaken. Bioscoop Wethouder C. Linssen schetste aan de hand van plaatjes een beeld van hoe het theater er uit gaat zien. Hij vertelde onder meer dat bij de bouw rekening wordt gehouden met de moge lijkheid dat het theater in de toekomst ook een functie als bioscoop krijgt. Alle daarvoor noodzakelijke leidingen en voorzieningen worden nu al aangelegd, zodat later niet veel méér hoeft te worden gedaan dan het plaatsen van een film- pi'ojector. Linssen: „Dat is beter dan dat je over een aantal jaren moet gaan breken." YERSEKE - Mosselconserven- bedrijf Prins Zeeuwsche Banier mag een twintig meter hoge schoorsteen bouwen bij het be- drijfscomplex aan de Grintweg in Yerseke. De gemeenteraad van Reimers- waal ging daar gisteren in meer derheid mee akkoord. Alleen ChristenUnie en Leefbaar Rei- merswaal stemden tegen, om dat ze er niet van overtuigd zijn dat de stankoverlast met de schoorsteen tot het verleden be hoort. door Rob Paardekam YERSEKE - De bewoners van Yerseke moeten middels een re ferendum zelf aangeven of ze dorpshuis De Zaete willen behouden of niet. Dat zei A. Ju- melet (ChristenUnie) gisteren tijdens de gemeenteraadsverga dering. Dat lijkt geen gek idee, aangezien hij beweert dat het dorpshuis goed wordt gebruikt, terwijl het college bij hoog en laag volhoudt dat de bezettings graad van De Zaete minimaal is. Jumelet kreeg gisteren nogal wat kritiek te verduren. Het feit dat hij het plan tot verkoop van De Zaete, wat nog geheim moest blijven, doorspeelde naar de PZC zit veel raadsleden nog steeds niet lekker. Tijdens een eerdere commissie werd er al het een en ander over gezegd, maar ook gisteren kon J. Kramer (BBR) het niet nalaten nog eens bestraffende woorden richting Jumelet te spreken. Het debat dreigde een ordinaire scheldpartij te worden toen M. Weststrate (Leefbaar Reimers- waal) tegen Kramer zei dat zijn fractie ook wel eens vertrouwe lijke stukken naar buiten heeft gebracht. Kramer kaatste de bal terug door aan te geven dat het Weststrate zelf was die dat deed, toen hij nog deel uitmaakte van de BBR. Gelukkig hielden de twee kemphanen zich verder koest, zodat ook F. van de Water .(PvdA) nog wat kon zeggen. Óok hij keurde de actie van Ju melet af, maar hij had tevens kritiek op het college. „Uw actie is verbazingwekkend", zei hij tegen burgemeester A. Verb ree. Volgens hem hadden burge meester en wethouders nooit in moeten gaan op de vragen van Jumelet, omdat die de vragen nooit had mogen stellen. Ver- bree was het daar niet mee eens. Hij stelde dat de zaak nu een maal in de openbaarheid is ge komen en dat hij dan ook maar beter openheid van zaken kan geven. Overigens liet Van de Water alvast weten dat De Zaete wat hem betreft in de verkoop kan. „Het is de grootste verlies post van alle gebouwen in de ge meente." Verpatsen De burgemeester gaf aan dat van een referendum, zoals Jum elet dat wil, absoluut geen spra ke kan zijn. Volgens hem kan dat alleen als er daadwerkelijk een besluit is genomen en dat is nog niet gebeurd. De opmerking van Jumelet als zou het college De Zaete stiekem proberen te ver patsen, wees hij van de hand. „We komen straks gewoon met een voorstel naar de raad." Ver der gaf Verbree aan dat het feit dat de bewoners van Yerseke De Zaete willen behouden niet be tekent dat dat ook gebeurt. „We gaan niet op basis van emoties zaken overeind houden", zei hij. twee oude schoolbesturen. Sa menwerking tussen de besturen betekent dat er meer mogelijk heden zijn voor de scholen op de terreinen van het onderwijsma nagement, de financiën en het personeelsbeleid. Het contact tussen beide scho len loopt al een aantal jaren. Rector Favier: „We werken al een tijd samen en wilden bekij ken hoe we dit beter konden be nutten. Daarom is een commis sie ingesteld, die heeft bekeken welke mogelijkheden er zijn voor samenwerking tussen de besturen en wat de voor- en na delen hiervan zijn. Daaruit is gebleken dat een bestui'enfusie daaxwoor de beste mogelijkheid is." Naar aanleiding van het eerste rapport is een tweede commissie ingesteld, die duidelijk moet KAPELLE - Uit een kooi in de tuin van een woning aan het Kerkplein in Kapelle is gister nacht een papegaai gestolen. Het gaat om een grijze rood- staax-t, met een waax-de van en kele honderden euro's. MIDDELBURG - De Middel burgse wijken Dauwendaele, Reijershove en een gedeelte van Prinsenhove hebben gister avond vanaf 21.40 uur enkele uren zonder stroom gezeten. Het is de tweede keer in twee weken dat cle bewoners van Middelburg-Zuid te kampen hebben gehad met een stroom storing. Over de oorzaak van de storing kon de woordvoerster van Delta Nutsbedrijven in Middelburg gisteravond nog niets zeggen. De eerste zoi'g ging volgens haar uit naar het omleiden van de stroom zodat de huishoudens niet langer verstoken bleven van elektriciteit. De wijk Dauwendaele had om streeks 22.40 uur weer stroom. In Reijex'shove was het pro bleem na 23.00 uxxr verholpen. In het getroffen gedeelte van Prinsenhove kon het licht rond 23.30 uur weer aan. GOES - Op de Kattendijksedijk te Goes is gisteravond om streeks zeven uur een personen auto met daarin twee inzittende in de sloot beland. Een 55-jarige vrouw uit de ge meente Reimex'swaal reed over de Zwembadweg, komende uit de richting Ringbaan Oost. Ze merkte dat ze in de verkeerde richting reed en wilde keren. Daarbij reed ze te ver achteruit en belandde in de sloot. De vx-ouw kon op eigen kracht uit de auto komen, een 66-jarige inzittende uit de gemeente Rei- merswaal is door de brandweer uit de auto getild. Beide vrou wen zijn na een korte controle door het ambulancepersoneel door de politie naar huis ge bracht. Ze hadden alleen een nat pak opgelopen. De restauratie van de kerk is nog niet af. door Esme Soesman THOLEN - De restauratie van de Her vormde Kerk in Tholen-stad zit er over enkele maanden op. Behalve een straks tot in de puntjes opgeknapt gebouw herinnert ook het bijbels dagboek God is Getrouw aan deze voor de Thoolse hervormde gemeente belangrijke pe riode. Aan de totstandkoming van het bijbels dagboek hebben elf predikanten en pastoraal medewerkers een bijdrage geleverd. Zij zijn allen op één of andei'e manier bij Tholen betrokken. Drie van de schrijvers waren ooit als pastoraal medewerker bij de Thoolse hervormde gemeente werkzaam. Twee van hen zijn inmiddels predikant. Twee andex'e predikanten zijn op ande re wijze met Tholen vei'bonden: domi nee J. Flik weert woonde gedurende drie jaar in het stadje en dominee H. Donken werd in 1959 op Tholen gebo ren. Vijf van de deelnemende predikan ten hadden Tholen als eerste gemeente. De persoonlijke betrokkenheid van de twaalf scribenten bij de Thoolse ge meente maakt dit bijbels dagboek tot een uniek wex'kje, vindt A. Deuxioo - Van de Velde. Als lid van de restauratie commissie was zij nauw betrokken bij de samenstelling van het dagboek. Zij onderhield onder meer contacten met de medewerkers en coördineei'de de in houd van het boek. De lezer krijgt elke dag een overden king voorgeschoteld. Predikant J. den Hoed, die in Tholen predikant was van 1956 tot en met 1960, verzorgt bijvoor beeld de maand januari. Vandaag is het evangelie van Johannes zijn inspiratie- bron. Van een heel andere aard is de aanpak van dominee Flikweert (augus tus). Hij gebruikt kreten (Verrukkelijk onlogisch!) als uitgangspunt voor zijn preken. Een afwisselend dagboek is het resultaat. Omdat dagaanduidingen ontbreken kan het boekwerk langer dan alleen dit jaar mee. Het concept lijkt aan te slaan. Van de 1060 gedrukte exemplaren is al zo'n driekwart ver kocht. Kanjersubsidie De opbrengst wordt gebxui kt om de res tauratiewerkzaamheden te bekostigen. Want de grootscheepse opknapbeuxi; van het kerkgebouw kan niet volledig uit de door het rijk gegeven kanjersub sidie van 1,8 miljoen worden gedekt. Met tal van activiteiten hebben de ge meenteleden al geld bij elkaar gesprok keld. Van de vex'koop van wijn tot zelf gemaakte babbelaars (ofwel foto Dirk-Jan Gjeltema kerkientjes). Op dit moment, schat Deurloo, moet er nog zo'n 34.000 euro verzameld worden. Ook de werkzaamheden aan de kerk zijn nog in volle gang. De gemeentele den kunnen sinds koxt weer kerken in de prekerk. In de koorkerk wordt mo menteel gesloopt. Daar moeten onder meer binnenmuren en het lood van de ramen opgeknapt worden. Eerder is de buitenkant van de kerk aangepakt. Van de klus, die vorig jaar juni van start is gegaan, is nu zo'n zestig procent ge daan. De vex*wachting is dat de werkzaamhe den aan het kerkgebouw eind mei defi nitief zijn afgerond. Het bijbels dagboek God is Getrouw kost 9,05 en is verkrijgbaar via mevrouw A. Deurloo - Van de Velde in Tholen-stad, 0166 - 602645. door Mieke van der Jagt KORTGENE - De gemeente Noord-Beveland zit met dertig essen in de maag. Aan de Trin- tcllaan in Kortgene wurmen de wortels van dertig bomen zich langzaam in de voegen van de rioleringsbuizen, die daardoor grote schade oplopen. Als de es sen, die bovenop de riolering zijn geplant, hun gang blijven gaan, is er een grote kans op sto ringen in de afvoer van het ri oolwater uit de buurt. GOES - De weekmarkt in Goes maakt kans om dit jaar de titel Beste Markt van Nederland te mogen voeren. Met Heex-hugoWaard en Lichtenvoorde is Goes genomineei'd door het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor Ambxxlante Han del (CVAH). Een visitatiecommissie heeft gisteren een schouw ge houden en Goes in het rijtje van dx-ie genomineerden geplaatst. Tijdens de schouw wex-d de dinsdagmarkt op vex-schillende facetten beoordeeld. Op vrijdag 12 maart beoordeelt een jury de rapporten tijdens een bijeenkomst in Almelo. Dan wordt duidelijk of Goes de beste markt van Nedexdand is, of dat de markt genoegen moet ne men met een tweede of derde plaats. De commissie openbare werken en milieu bespreekt maandag 4 februari de mogelijkheden om wat aan het probleem te doen. Er is een optie om aan de bin nenkant van de x-ioleringsbui- zen een zogenaamde kous aan te brengen. De wortels kunnen daar niet doorheen en de water afvoer blijft vei-zekerd. Zo'n kous is echter een duur grapje: 45.000 exxro. Veel goedkoper is het om de dert ig bomen te rooien en aan de andere kant van de Tx'intelweg dertig niet al te jon ge essen terug te planten. Aan de ovei'kant kunnen wortels ner gens schade aan aanrichten. Een kap- en herplantingsplan- netje kost de gemeente hooguit 20.000 exxro. Binnen het college is er een voorkeur om de goedkoopste oplossing te kiezen maar het kappen van bomen heeft in het vexieden in Kortgene al eens heel gevoelig gelegen. De com missie maakt de afweging tij dens een openbare vei'gadering die om 19.30 uur in het gemeen tehuis in Wissenkerke begint. Kappen van de essen aan de Trintellaan in Kortgene is de voordeligste oplossing. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29