De bonte weiden van J. P. Thij sse zijn weg De groete van ons allen en aan Neeltje PZC Drie dagen dierenspektakel Floron-district Zeeland bijeen Nieuwe Raadkaart woensdag 30 januari 2002 De stichting Floristisch Onderzoek Nederland (Floron) verzamelt gegevens over planten, die vrijwilli gers overal in het land verga ren. De informatie wordt door de in Leiden gevestigde stichting ondergebracht in een databank. Om het een beetje overzichtelijk te hou den is het land verdeeld in 23 districten. Eén ervan is het Floron-district Zeeland. Coördinator is Justus van den Berg in Goes. Het district geeft onder meer het bulletin Het Blad uit en houdt regelma tig bijeenkomsten en inventari satie-weekeinden. Zaterdag 2 februari is er een Floron-mid- dag in het Milieu-Educatief Centrum te Vlissingen. Aan de orde komen onder meer de Zeeuwse onderzoek-resultaten van het afgelopen jaar. Floron bestaat uit mensen met een zekere passie voor (wilde) planten. Het is geen omvangrij ke club. Het bulletin Het Blad kent een oplage van honderd. Individueel en in groepsver band gaan jaarlijks zo'n vijftig Zeeuwen regelmatig planten kijken. Dat zijn de échte en thousiastelingen. Nuttige zaak ,Er zij n heel veel mensen lid van een natuurvereniging en die vinden de natuur meestal ook leuk. Een klein deel schrijft op wat gezien wordt en een nog kleiner deel verzamelt gegevens volgens een bepaalde methode. Die laatste groep is voor Floron aan het werk", vertelt coördina tor Justus van den Berg. Hij noemt het een verheugend ver schijnsel dat het aantal actieve plantenzoekers langzaam groeit. Het verzamelen van informatie over planten is een nuttige zaak. Dat gebeurt trouwens al heel lang. Een compleet landelijk beeld is er (nog) niet, omdat in het verleden geen eenduidige verzamelmethodiek werd ge hanteerd. Daardoor is het ook moeilijk om bepaalde ontwik kelingen in de plantenwereld aan te geven. Sinds de oprichting in 1989 brengt Floron er meer lijn in. Heel Nederland wordt met be hulp van een standaardlijst van 1.500 soorten onder de loep ge nomen; het land is daartoe ver deeld in kilometerhokken. De vrijwillige onderzoekers bekij ken per hok welke vegetatie er te vinden is. Dat gebeurt ook in Zeeland, waarbij het een pluspunt is dat dankzij de provincie 25 jaar ge leden grote delen al eens zijn ge- De wollige distel komt nog sporadisch voor in de Zak van Zuid-Be veland en op Walcheren; in de rest van Nederland is de plant ver dwenen. tekening Adri Karman inventariseerd. Maar er zijn nog heel wat witte vlekken, waaron der de steden en de grotere indu striegebieden. Justus van den Berg maakt dui delijk dat de Zeeuwse gegevens samen met die uit andere delen van het land over drie jaar moe ten leiden tot een nieuwe atlas van de Nederlandse flora. De vorige is 25 jaar geleden ver schenen. In 2005 is er een duidelijk beeld van wat er in IVN." Ook tijdens zogenaamde inventarisatie-weekeinden (dit jaar van 24 tot en met 26 mei in West-Zeeuws-Vlaanderen) kan er veel plantenkennis opgedaan worden. Naast het verzamelen van de al gemene gegevens uit de kilome terhokken voor de flora-atlas loopt er ook een project over bij zondere soorten, het Landelijk Meetnet Flora (LMF). Daarin worden vijfhonderd soorten ge- Zeeland afgelopen 25 jaar is waargenomen." Iemand die voor Floron aan de slag wil, hoeft niet per se een ge vorderd vegetatiekenner te zijn, zegt Van den Berg. „Je moet het leuk vinden om naar plantjes te kijken. Dat is eigenlijk de eerste stap. Meer kennis erover opdoen komt vanzelf. Er worden ook cursussen gegeven, met name door de natuurverenigingen zelf en in samenwerking met het volgd; in Zeeland zijn hiervan driehonderd soorten geselec teerd. Bedoeling is om de vier jaar de bekende groeiplaatsen van deze bijzondere planten te onderzoe ken en te bekijken hoe de vlag erbij staat. De gegevens van het LMF bieden onder meer inzicht in de ontwikkeling van de zeld zame vegetatie. Van den Berg: „Het zijn indicatorsoorten voor bepaalde zaken als verzuring, vermesting, verzoeting en de ontwikkeling van waterstan den." De coördinator meldt dat in 2001 'een heleboel leuke plant jes' in Zeeland waargenomen zijn. Onder meer in het Sloege- bied. Zo zijn op het terrein van Thermphos planten gevonden die landelijk gezien best zeld zaam zijn, zoals kaal biggekruid en de graslathyrus. „Het is er een droog zandmilieu en daar groeien gekke planten." Het on derzoek in het kader van het Landelijk Meetnet Flora wijst uit dat in de Zeeuwse natuur ontwikkelingsgebieden een aantal oude plantensoorten weer terugkomt, bijvoorbeeld de eironde leeuwebek en de spiesleeuwebek. Van den Berg stelt dat ook de warmere winters sporen nala ten in de vorm van planten die meer voorkomen (zeekool) of zich uitbreiden (zeevenkel). „Het zijn met name warme me diterrane planten die wat op rukken, vooral in de kust- en duingebieden. Het is wel een kenmerk van Zeeland dat we een aantal warmteminnende soorten hebben die elders in Ne derland niet voorkomen. Op het voetbalveld van Retranche- ment staan daardoor twee bij zondere klaversoorten." Meer in het algemeen is er echter sprake van achteruitgang van de flora, weet Van den Berg. „De floristische waarde van graslanden buiten natuurgebie den stelt niks meer voor. De bon te weiden van Jac. P. Thijsse ko men we niet meer tegen in het normale agrarisch beheer." Bloemdijken Ook de befaamde bloemdijken zijn achteruit gegaan. Voor beeld is de wollige distel. „Op de Lindedijkbij Nisse stonden driehonderd tot zeshonderd planten van de wollige distel. Het was de beste groeiplaats van heel Nederland. Ze zijn er nu verdwenen, ook al was het beheer gericht op die ene plant. Ik denk dat het komt door de verruiging of misschien door zure regen. De Lindedijk is nog wel een mooie bloemdijk, maar van de wollige distel staat er nog maar eentje", aldus Van den Berg. Hij vindt dat erg jamer, want de plant komt buiten de Zak van Zuid-Beveland (en enkele uit- geplante exemplaren op Wal cheren) niet meer in Nederland voor. Rinus Antonisse De Zeeuwse Floron-middag wordt zaterdag 2 februari ge houden in het Milieu-Educatief Centrum te Vlissingen, Koren- bloemlaan 5. De bijeenkomst duurt van 12.30 tot 16.15 uur. In 2000 kwamen bijna 18.000 mensen een kijkje nemen op de beurs Tuin en Vee in de Zeelandhallen. foto Willem Mieras De werkzaamheden van de Zeeuwse veehouderij on der de aandacht brengen van een 'breed publiek'. Duidelijk maken wat er op de bedrijven precies gebeurt, welke dieren er worden gehouden en wat er al lemaal bij komt kijken om dat op een vei'antwoorde manier te doen. Dat staat centraal tijdens de beurs Tuin en Vee, die 8, 9 en 10 februax-i in de Zeelandhallen te Goes wordt gehouden. Een initiatief van de Zeeuwse Rund veestichting, in samenwerking met tuincentrum Wagenaar. Het is de achtste keer dat deze mani festatie plaats vindt. Dat het geen overbodige luxe is om de 'gewone burger' kennis te laten nemen van de veehoude rijsector blijkt uitrecent opinie onderzoek van het Innovatie- Netwerk Groene Ruimte en Agrocluster. Dat toont aan dat het met de kennis over de natio nale landbouwproductie min netjes is gesteld. Mensen hebben er geen idee van hoeveel dieren er in de veehouderij worden ge houden. Zo wordt het aantal varkens veel te hoog ingeschat en het aantal kippen te laag. De nasleep van de mond- en klauwzeercrisis speelt de orga nisatoren nog altijd parten, ver telt secretaris Piet Hannewijk van de Zeeuwse Rundveestich ting. Het blijkt niet mogelijk te zijn om de traditionele provin ciale melkveekeuring tijdens de beurs te houden. Er is door de bevoegde autoriteiten niet tij dig toestemming voor gegeven. Jammer, vindt Hannewijk, maar desondanks zijn er op de beurs Tuin en Vee volop dieren te zien. Het streven is om van al le landbouwhuisdierrassen waarmee in Zeeland gewerkt wordt, een of meer vertegen woordigers aanwezig te laten zijn. Het betekent dat er vijftien ver schillende paardenrassen ko men, veertien schapenrassen en dertien koeienrassen. En ook nog kippen, konijnen en ander kleinvee. Bij de laatste groep gaat het vooral om dieren die bij de mensen thuis als hobby wor den gehouden. Hannewijk ver wacht dat het drie dagen lang een waar dierenspektakel zal worden, waarbij de bezoekers ook nog het een en ander kun nen opsteken. Verschillende malen per dag worden presenta ties gegeven door dieren, waar bij deskundigen zorgen voor een toelichting. Ook de kynologen- club Zeeland verzorgt demon straties. Op zaterdag wordt een kalver- voorbrengwedstrijd gehouden, waarbij kinderen hun eigen kalf - uiteraard pico bello opge poetst, geknipt en geschoren - mogen presenteren. Het gaat daarbij om méér dan een rondje lopen met het kalf. De dieren moeten op een speciale manier voorgebracht worden aan een jury. Ook is er die dag een veebe- oordelingswedstrijd. Jonge boeren fungeren als jurylid en beoordelen een aantal koeien op diverse onderdelen (frame, uier, benen, bespiering, algemeen voorkomen). De twee beste be oordelaars vertegenwoordigen Zeeland tijdens de landelijke veebeoordelingswedstrijd op 22 september. De beurs heeft ook een primeur. Bedoeling is het startsein te ge ven voor het project Zeeuws Landvlees. Daaraan doen twin tig vlees veehouders mee, samen met de vereniging Van 't Zeeuw se Land, het provinciale samen werkingsverband voor streekgebonden producten. Hannewijk heeft er goede ver wachtingen van. Het gaat om vlees dat zich duidelijk onder scheidt van de gebruikelijke producten in de schappen. De voeding van de dieren bestaat uit gras en bijvoeding van na tuurlijke producten, zoveel mo gelijk van het Zeeuwse land. De veehouders zijn vakmensen die zich hebben toegelegd op het produceren van kwaliteitsvlees van eerste klas runderen. „Door de kleinschalige aanpak is er extra zorg voor vee en vlees. En dat proef je", zegt Piet Hanne wijk wervend. „Het is niet hele maal biologisch. Dat honderd procent doorvoeren is moeilijk. Maar het is vlees wat heel veilig is." Ook worden tijdens Tuin en Vee Zeeuwse streekproducten on der de aandacht gebracht. Han newijk noemt mosterd, advo caat, bessenwijn, witlofsoep, paardenmelk, struisvogelvlees- en eieren (er zijn enkele levende struisvogels aanwezig) en scha pen- en koeienkaas. De produc tenzijn vrijwel allemaal afkom stig van bedrijven die zijn aangesloten bij de vereniging Van 't Zeeuwse Land. Trends Hoewel de dieren een belangrijk stempel drukken op de beurs, is er ook ruime aandacht voor groen, oftewel voor de tuin. Het voorjaar nadert en bij menig tuinliefhebber ontstaan dan weer kriebels. In het tuindeel zijn enkele tuinen te zien en er kunnen nieuwe ideetjes opge daan worden. Natuurlijk wordt aandacht besteed aan de jongste tuintrends. De combinatie van tuin en vee is een gelukkige keus geweest, meent Hannewijk. On derzoek tijdens de vorige beurs wees ook uit dat de bezoekers dit op prijs stellen.In 2000 kwa men bijna 18.000 mensen in de Zeelandhallen een kijkje ne men. Hannewijk: „Er zijn ge zinnen die elke dag komen. Vooral kinderen vinden de die ren erg leuk. De bezoekers ko men overal vandaan. Vooral op de zondag zijn er ook veel men sen uit West-Brabant." Rinus Antonisse Beurs Tuin en Vee, Zeelandhal len Goes, vrijdag 8 februari 10.00-22.00 uur, zaterdag 9 fe bruari 10.00-21.30 uur en zon dag 10 februari 10.00-18.00 uur. winkelpassage. In de jaren 1929-1935 toen ik regelmatig bij mijn grootouders logeerde, was tegenover hen de firma Vis- ser-Koole gevestigd, een alom bekend bedrijf voor kleding, manufacturen, gordijnen, enzo voorts. Daar mocht ik voor Sin terklaas komen zingen, om beloond te woi'den met een - on getwijfeld door mijn grootmoe der gekochte - fraaie poppen wagen." Daamen herinnert zich dat dicht bij het onderwijzershuis het winkeltje van Doortje stond. Die verkocht onder meer choco laatjes. „Maar omdat ze geen weegschaal had, werden de flik jes op de toonbank uitgeteld. Aan dezelfde kant was de firma Esselbrugge gevestigd en nota ris Fanoy. Ook was er het post kantoor, nu museum, waar mijn tante postzegels verkocht. Het kantoor werd gebouwd door mijn andere grootvader, aanne mer in Terneuzen. Mijn groot moeder had twee oud-leerlin gen van opa als hulp in de huishouding, Neeltje en Lies van Bendegem. Ze woonden aan het kanaal en namen me mee om het slachten van een varken bij hun thuis bij te wonen. Die ge beurtenis heb ik nooit vergeten. Met Neeltje en Lies heb ik ook m'n eerste patatjes op de Markt genoten." De Noordstraat heeft helaas veel aan sfeer en schoon heid ingeboet, constateert Daa men. „Maar ik kom nog graag in Axel, bron van heerlijke jeugd herinneringen." Eén inzender noemt als plaats de Marktstraat in Aardenburg en een ander komt op de Gentse straat in Hulst. Wel beide Zeeuws-Vlaams; dat straalt de afbeelding kennelijk toch uit. De winnaars van de drie waar debonnen zijn: P. de Pooter, Ax el K. van Dorst, Sas van Gent en W. Broekhoven, Middelburg. Rinus Antonisse De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh laat een echt dorpsbeeld zien. Mensen in klederdracht en een hon denkar. De vraag is: in welk dorp is de foto genomen? Nadere bijzon derheden over de plek zijn, als altijd, welkom bij de redactie van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk maandag 4 februari wor den gezonden aan: redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl. Voor de in zenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschik baar. De raadkaart die vorige week in Buitengebied stond, da teert nog uit de tijd dat er op de achterzijde alleen ruimte was voor naam en adres, dus van vóór 1905. Mejuffrouw C. Mangnus te 's-Heer Arendsker- ke, luidde de adressering en dat was voor de PTT toen kennelijk voldoende. Kom daar nu eens om! Onder de postzegel was een mededeling verstopt: 'de groete van ons allen en aan Neeltje'. Als afzender werd op de voorzij de slechts vermeld M. Ch. De af beelding op de kaart, een uitga ve van A. van Overbeeke uit Terneuzen, is er een van de Lan ge Noordstraat in Axel. J. J. Schelland uit Middelburg schrijft dat in het witte huis met de spionnetjes aan het raam, links op de foto, een notaris woonde. Het huis midden rechts met de trapgeveltjes werd later de modezaak Visser-Koole. „Het huis met de witte zijgevel naast de trapgevels werd be woond door de vrijgezelle zus ter Van den Berg." Deze inzen der wijst ook op de smederij rechts op de kaart, goed te her kennen door de aanwezigheid van een travalje (ofwel hoefstal, in dialect ook stravalje of tre- valje genaamd). Het was de smederij van oudoom C. Schie- man-Cappon. Daarover weet C. Goossen uit Axel meer te vertellen. „De sme derij is later voortgezet door twee zonen Aide en Jan. Deze twee hebben grote bekendheid gekregen, zowel nationaal als internationaal, op het gebied van hoefbeslag. Dat was in de jaren na de Tweede Wereldoor log toen de vereniging Het Ne derlandse Trekpaard weer tot leven kwam. Ze kwamen van heinde en verre om hun merries en hengsten daar te laten be slaan." Goossen meldt dat het huis links, waar vier mannen met hoofddeksel op lopen, de woning was van de hoofdonder wijzer van de openbare lagere school. „Later heeft de Land- bouwvoorlichtingsdienst daar een regiokantoor gehad. Geheel aan het eind van de straat, aan de linkerkant, was de wagen makerij van M. Lansen, later verbouwd tot winkelpand en thans in gebruik door Welzorg." De grootouders van M. J. Daa men-van Houte uit Veere woon den van 1911tot 1935inhethuis links, met puntdak en balkon. „Mijn grootvader, D. A. van Houte, was hoofd van de open bare school die achter het huis lag. Via een smal straatje naast het huis kon je daar komen. Sinds lang is het huis afgebro ken én nu is op die plaats een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24