Eten om problemen te ontwijken Dotteren kan beter en goedkoper Abortus of geboorte is onmogelijk besluit Vakkennis over foute patiënten moet beter Knol van heggerank bestrijdt hoofdpijn 22 Meten van risico's op rsi Testosteron tegen Alzheimer Studie medicijn ouderdomssuiker Fruit voorkomt kanker Roken verlaagt foliumzuur Klinieken en zelfhulpgroepen bieden hulp aan stille vreters homeopathie sbw NIJMEGEN - Werkgevers die het risico op rsi-klachten (repe titive strain injury) bij hun werknemers willen meten, hoeven voorlopig niet te rekenen op standaard-testen. Voorlopig zit er weinig anders op dan de pc vooraf door de gebruikers te la ten testen, die resultaten te analyseren en het gebruik aan te passen op alle punten die als hinderend worden ei-varen bij het werk. Dat blijkt uit een onderzoek waarop Josine van de Ven uit Oss is gepromoveerd aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Zij testte twee methoden om de mentale werkbelasting van computergebruikers zichtbaar te maken: hartslagvariabili- teit en tonische krachtsregulatie. Daarbij werd bijvoorbeeld gemeten hoeveel druk een gebruiker uitoefent op de muis. Uit het proefschrift blijkt dat echter mensen altijd op zoek gaan naar optimale bewegingsvrijheid bij het werk. Daardoor is het onvei'standig de resultaten van praktijkproeven te gene raliseren. GPD HOUSTON - Oudere mannen en vrouwen moeten aan de tes tosteron om het risico op de ziekte van alzheimer te verklei nen. Dat concludeert S. Papasozomenos (universiteit Texas, Houston) in het wetenschappelijk tijdschrift PNAS uit proe ven met ratten. Testosteron, eventueel in combinatie met oes- trogenen, voorkomt de vorming van zogeheten tau-vezels in de hersenen. De vorming van tau-vezels, samen met amyloid- plaques, is kenmerkend voor de ziekte van alzheimer. GPD NIJMEGEN - De medicatie van mensen die lijden aan ouder domssuikerziekte hoeft niet op stel en sprong te worden aangepast, nu bekend is dat sulfonylureumderivaten een on gunstig effect kunnen hebben op het hart- en vaatstel. Dat concludeert Evertine Abbink-Zandbergen (30) uit Didam in een proefschrift waarop zij maandag hoopt te promoveren aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. SU-derivaten zorgen voor de verlaging van de suikerconcen tratie in het bloed bij type 2 diabetes. Dit is mogelijk doordat deze medicijnen de insulineafgifte juist verhogen, via sluiting van ionkanalen in de alvleesklier. Opening van deze kanalen heeft juist een beschermend effect tijdens zuurstoftekort, zo als tijdens een hartinfarct. Sluiting daarvan door SU-deriva- ten zou schadelijke effecten kunnen hebben wanneer het hartweefsel zuurstof te kort komt. De promovenda pleit nu voor een vervolgonderzoek. GPD SEOEL - Vitamine C voorkomt kanker doordat het de onder linge communicatie tussen cellen gaande houdt. Deze com municatie is bij kankercellen vaak verbroken. Tot deze con clusie komt K-W Lee (universiteit Seoel) in het vakblad The Lancet op grond van experimenten met i-atten. De stof quer- cetine, een bestanddeel van veel fruitsoorten, is echter nog be ter dan vitamine C in staat de communicatie tussen cellen in stand te houden, constateerde Lee. NEW ORLEANS - Roken tijdens de zwangerschap vergroot het risico bij de baby op een neurale-buisdefect ('open rugge tje'). Roken verlaagt de hoeveelheid foliumzuur, een belang rijke stof bij het tegengaan van neurale buisdefecten. Dat stelde S. McDonald (universiteit Ottawa) tijdens een congres van de Society for Maternal-Fetal Medicine in New Orleans op grond van een vergelijkend onderzoek bij 80 zwangere vrouwen. GPD woensdag 30 januari 2002 door Janske Mollen EINDHOVEN - Altijd denken ze aan eten, de patiënten met het Binge Eating Disorder (BED). Ze geven zich over aan ware vreetbuien, maar pas als ze al leen zijn. Niemand mag zien hoe zwak ze zijn. Speciale klinieken en zelfhulpgroepen bieden hulp aan de eenzame eters. Mensen met de ziekte BED noe men het met moeite een ziekte, omdat het volgens hen een ge voel van zwakte creëert. Ze eten om bepaalde emoties uit de weg te gaan. Emoties als ruzie, blijd schap en spanning, maar ook na een vermoeiende dag. Daar kunnen ze niet mee omgaan. Al leen door te vreten, houden ze controle over hun emoties en le ven. Want door dat in banen te leiden, voorkomen ze dat ze ge kwetst worden. En dat moeten ze dan weer verwerken met enorme hoeveelheden eten. „Als je een lichamelijke klacht hebt, neem je een pijnstiller. Ik gebruik eten als medicijn", ver klaart een 33-jarige Eindhoven- se deelneemster van een praat groep van de Stichting Vrouwen met Eetstoornissen in Eindho ven. Het Binge (buitensporig) Eating Disorder staat in de psychiatrie te boek als een vreetbuienstoor- nis, die pas sinds 1994 bekendis. Volgens onderzoeker Alexan dra Dingemans van het Lande lijke Centrum Eetstoornissen De Ursula uit Leidschendam is in Nederland niet bekend hoe veel mensen lijden aan BED. Cijfers uit het buitenland geven de ernst van de vreetbuistoornis aan. In Amerika en Australië lij den één tot twee procent van de bevolking aan BED. Hoewel even veel mannen als vrouwen deze stoornis hebben, gaan voornamelijk vrouwen ervoor in behandeling. De ziekte lijkt op de bekendere eetstoornis Boulimia Nervosa. Het verschil met boulimia is dat BED-patiënten hun eetbuien niet compenseren met laxeer middelen, braken of overmatig sporten. Daardoor verwarren veel mensen BED met boulimia en obesitas (vetzucht). Maar de vreetbuien zijn niet de ziekte, door te eten ontwijken de pati ënten him echte problemen. BED-patiënten braken en laxe ren niet omdat ze vinden dat ze dat 'niet verdienen' na zo'n vreetbui. „Ik ben tenslotte vol wassen. Ik vind dat ik mezelf onder controle moet kunnen houden. Na die vreetbuien moet ik de consequenties maar ge woon dragen", aldus de Eindho- vense patiënte. Veel mensen met een vreetbuis toornis hebben al allerlei diëten gevolgd, maar er zijn ook pati ënten die tot een maagverklei ning zijn overgegaan. Ook de Eindhovense huisvrouw zette die stap. „De huisarts zei dat ik een abnormaal grote maag had. Ik at acht boterhammen per maaltijd. Maar als we klaar wa ren met eten, ging ik gewoon verder door de restjes weg te werken. Ik had dat volle gevoel nodig om de leegte op te vullen. Ik heb me nooit misselijk gege ten, maar op den duur eet je ge woon steeds meer." Lapband Omdat ze geen macht meer had over haar vreetbuien, liet ze twee jaar geleden een lapband aamneten. Zo'n bandje wordt aangebracht om een gedeelte van de maag. Door er een zout oplossing in te spuiten, trekt het bandje aan en vormt zich een kleine voormaag. De patiënt kan dan slechts een kleine hoe veelheid eten. „Ik wilde gewoon snel slank worden. Want dat zou alles op lossen. En een maagverkleining werkt echt. Je moet het alleen niet saboteren zoals ik heb ge daan. In dat bandje kan maxi maal vijf milliliter van die zout oplossing. Maar bijna niemand liet er zoveel inspuiten als ik; 4,5 milliliter." Daardoor zat het bandje zo strak, dat eten vast kwam te zitten. „Eigenlijk kun je vlak na die operatie maar een halve of drie kwart boterham op, maar bij een barbecue thuis heb ik vlees gegeten. Dat vlees zat helemaal vast en ik hield niks meer bin nen. Zelfs het speeksel niet dat ik inslikte." Kenmerkend voor BED-patiën ten zijn de gevoelens van onder waardering en minderwaardig heid. „Mensen met BED kunnen die gevoelens en de bijkomende Een volle koelkast is vooral 's avonds onweerstaanbaar. foto Freekje Groenemans emoties niet aan", zegt Ineke Wiegerinck van de Stichting Vrouwen met Eetproblemen uit Eindhoven. „De vreetbuien zijn een manier om te overleven, ze bieden houvast. Zij moeten met die emoties om leren gaan." De vreetbuien zijn bij de Eind hovense eigenlijk al begonnen toen ze negen jaar was. Thuis was altijd eten aanwezig en snoepen kon de hele dag. „Ik kan me niet herinneren dat ik ooit slank ben geweest. Mijn zus daarentegen was slanker en slimmer en werd naar mijn idee veel meer gewaardeerd dan ik." Veel BED-patiënten doen in hun opgroeiingsproces ervarin gen op die hun gevoelens van minderwaardigheid en perfec tionisme vergroten. Dingemans meent dat BED-pa tiënten de vreetbuien bijna niet tegen kunnen houden. „Ze pro beren vaak een dieet te volgen, maar als ze een tegenslag krij gen, wordt de drang om te vre ten zo groot dat ze dat niet kun nen weerstaan. Die poging tot lijnen slaat dan om in een enor me vreetbui. Het is geen kwestie van kiezen, ergens móeten ze." De eetstoornis-onderzoeker heeft het idee dat veel patiënten denken in de Ursula-kliniek aan hun gewicht te gaan werken. „Maar wij werken eerst aan hun eetpatroon. Dat staat namelijk ergens anders voor, de dieper liggende problemen. Pas als die problemen zijn opgelost werken we aan het gewicht." Praatgroep Sinds een maand bezoekt de Eindhovense een praatgroep van de Stichting Vrouwen met Eetproblemen in Eindhoven. „We praten over wat er achter de BED-stoornis zit. Dat is enorm confronterend en pijn lijk. De eerste keer was eigenlijk vooral informatief, maar op de terugweg naar huis heb ik de he le tijd gehuild. Ik wilde ook niet meer terug. Die hele week heb ik vreetbuien gehad, echt ver schrikkelijk. Ik moest dat ge voel verwerken. Totdat ik twee dagen voordat ik weer zou gaan, besefte dat als het zo'n pijn deed, er wel iets aan de hand moest zijn. Dan moest ik er maar doorheen. Ik heb nu iets meer rust. Ik ben hoopvol dat het goed komt met me, dit is de goede manier om beter te wor den. Ik besef nu dat ik niet beter word als ik mezelf niet accep teer zoals ik ben." GPD Stichting Vrouwen met Eetpro blemen, 040-2113736 Landelijk Centrum voor Eet stoornissen De Ursula, 070- 4441351 door Marieke van Schie Marian is recent in de omge ving van mijn praktijk ko men wonen, samen met haar vriend, de vader van Martijn. Martijn is nu vijf maanden. „Ik geef nog borstvoeding. Om dat ik me zo misselijk voelde, werd ik ongerust en heb ik een zwangerschapstest gedaan. Die blijkt positief. Kan ik zwanger zijn?" Ze ziet bleek van schrik, is er duidelijk door overrompeld. „Borstvoeding beschermt niet tegen bevruchting. Is de baby welkom?", vraag ik. Ze aarzelt, zwijgt even. Ze is duidelijk niet blij, zegt toch dat ze in de toekomst een tweede kindje wilde, als broertje of zus je van Martijn. Maar ze is zo moe, heeft weken met een hui lende baby gelopen, als hij 's n f spreekuur ji nachts niet wilde slapen. Wat nu? Ik stel voor eerst een echo te laten maken, om te zien hoe lang ze zwanger is. Een week later staat ze als eerste op mijn inloopspreekuur. „Ik wil toch vragen of ik een verwij zing naar de abortuskliniek krijg." Ze wendt haar hoofd af, zodat ik haar niet zie huilen. Ik hoor het toch, haar stem breekt op het eind van de zin. Wat is er gebeurd, ze leek het toch aan te kunnen, de vorige week. „Heb je een echo laten maken, Marian?" „Nee, want mijn vriend wil de baby niet. Hij heeft er aan één genoeg. Sinds de vorige zwangerschap is onze relatie steeds slechter gewor den. Hij kan de verandering in mijn lichaam niet aan, vindt me lelijk met mijn dikke buik. Hij vindt dat ik op fitness moet- .Maar ik ben juist blij met die buik. Het herinnert me aan mijn zwangerschap, het huisje waar Martijn in op is gegroeid. Alleen kan ik geen tweede kind krijgen. Dat is toch misdadig tegenover Martijn en de nog niet geboren baby? Mijn vriend dreigt, dat hij van me scheiden wil, als ik dit doorzet. Hij wil dan wel voor Martijn garant blijven staan, maar met het tweede kind wil hij niets te maken hebben. Hij voelt zich alsof ik hem erin heb laten lopen. Stelt me voor de keus: een abortus, of ik kan ver trekken." Stille tranen blijven over haar gezicht lopen. Wat ze ook kiest, alles is onmogelijk, lijkt het. Maar deze zwangerschap is haar gegeven. Hoe vaak krijg ik jonge vrouwen die zwanger wil len worden, maar bij wie het niet of moeilijk lukt? Zwanger schappen kan je niet plannen. Hooguit kun j e trachten te voor komen zwanger te geraken. Daar speelt de man ook een be langrijke rol in. De meeste vrou wen slikken liever geen pil na de geboorte, zodat de borstvoeding op peil blijft. In dat geval kan periodieke onthouding of een condoom uitkomst bieden. Abstract „Hij heeft zijn eigen verant woordelijkheid in deze gehad", houd ik haar voor. „Hoe kan hij deze houding naar jou toe ver antwoorden?" Marian vertelt dat hij deze jonge zwanger schap nog niet als zodanig be leeft. „Hij praat erover als een klompje cellen. Liet me een foto zien, uit een boek. Door het zo abstract te maken neemt hij er makkelijk afstand van. Maar ik voel het anders, mijn borsten werken net als de eerste keer, en ik ben wat misselijk. Voor mij is het de hele dag voelbaar." Terwijl ze zit te praten, leeft haar gezicht weer op. Ik zie, dat ze zelf helemaal geen afscheid wil en kan nemen van haar zwangerschap. Gelukkig is ze eerst komen praten. Ik vraag waarmee ik kan helpen, zodat de situatie draagbaar wordt. „We gaan al naar een relatiethe rapeut", vertelt ze. „Ook daar heeft mijn vriend een hard hoofd in. Ik loop een goede kans dat ik alleen verder moet met twee kinderen. Ik heb een baan in het onderwijs, maar dat is zwaar te combineren. Eerlijk gezegd ben ik me al aan het ori ënteren of ik in de buurt van de plek waar ik werk woonruimte kan krijgen. Terwijl ik hier zit te praten, besef ik dat ik daar ook voor gekomen ben. Diep in mijn hart hoopte ik dat u er tegen in zou gaan. Vorige keer kwam ik opgelucht hier vandaan, zag ik de toekomst weer zitten. Kan ik extra hulp krijgen als ik beval len ben?" Ik beloof dat ik met de thuiszorg zal overleggen. Steunen zal ik haar, waar mogelijk. Maar de beslissing neemt ze zelf. GPD Marieke van Schie is huisarts Een dotterbehandelingmet links de nog niet behandelde ader en rechts het resultaat van de behandeling. foto De Klokkenberg door Marten Dooper NIEUWEGEIN - De resultaten van een dotterbehandeling zijn beter als de patiënten vooral' worden behandeld met het bloedverdunnende middel cu marine. Dit levert bovendien jaarlijks een besparing op van ongeveer vier miljoen euro. De meeste cardiologen passen deze behandeling echter niet toe. De Amerikaanse radioloog Charles T. Dotter kreeg een klei ne veertig jaar geleden een lu mineus idee. Verstopte bloedva ten zou je moeten beschouwen als een verstopt riool. Zoals de ontstoppingsdienst een veer door de rioolbuis drijft om de buis te openen, zo zou je een ver stopte ader van binnenuit moe ten opendrukken met een dun draadje. Op 16 januari 1964 bracht Dot ter dit principe voor het eerst in de praktijk en opende een vaat- vernauwing in het bovenbeen van een 83 jaar oude vrouw. De techniek bleek bruikbaar. Het draadje werd later vervangen door een ballonnetje dat op de plaats van de vernauwing wordt opgeblazen en zo het verstopte vat oprekt en opent. Officieel heet de ingreep nu percutane transluminale angioplastiek of 'ballonangioplastiekde volks mond spreekt echter simpelweg van dotteren. Het dotteren heeft een hoge vlucht genomen. Alleen al in Nederland worden er jaarlijks zo'n 16.000 mensen op deze ma nier met succes van hun ver stopte kransslagaderen van het hart af geholpen. „Toch is de procedure nog niet volmaakt", vindt dr. Jurriën ten Berg, interventiecardioloog in het St. Antoniusziekenhuis te Nieu- wegein. „Op de plaats waar ge dotterd is, raakt de vaatwand enigszins beschadigd. Daar vormt zich dan gemakkelijk een bloedstolsel. Afhankelijk van de kwaliteit van de uitgevoerde dotterprocedure krijgt twintig tot vijftig procent van de behan delde patiënten binnen enige maanden hierdoor een zogehe ten restenose. Het bloedvat is dan opnieuw vernauwd ge raakt, bij sommige mensen zelfs zodanig dat een nieuwe ingreep nodig is. Soms veroorzaakt het stolsel zelfs een acute afsluiting van een bloedvat, met een hart infarct en soms zelfs overlijden Om dit gevaar zoveel mogelijk te beperken slikken patiënten het stollingswerende middel aspirine. Ten Berg: „In Nieuwe- gein behandelen we de patiën ten van oudsher ook met cuma- rines, een andere groep anti- stollingsmiddelen. Bij interna tionale onderzoeken naar het succes van het dotteren komt Nieuwegein altijd goed uit de bus. We vroegen ons daarom af in hoeverre dit te danken is aan het gebruik van cumarines." Effectief Dus toog Ten Berg aan het werk om, met een subsidie van de Ne derlandse Hartstichting, uit te zoeken hoe zinnig het gebruik van cumarines is bij de dotter procedure. Ten Berg: „De weini ge eerdere studies op dit gebied lieten geen voordeel zien. In de- DEN HAAG - Medische oplei dingen moeten meer aandacht besteden aan de omgang met agressieve patiënten. Daarvoor pleit hoogleraar gezondheids recht prof. F. van Wij men. Volgens de expert wordt perso neel in dé zorgsector steeds va ker geconfronteerd met verbaal en soms zelfs lichamelijk ge weld. Het afweren van intimi derend gedrag blijkt in de prak tijk een serieus probleem, aldus de hoogleraar. Belangrijkste oorzaak van het geweld is vol gens de hoogleraar dat patiën ten steeds mondiger worden. Aanleiding voor zijn uitspraken is de weigering van het Haagse MCH/Westeinde Ziekenhuis om een agressieve nierpatiënt nog langer te behandelen. Bij huis artsenorganisatie Haaglanden komen jaarlijkse zo'n twintig klachten van artsen binnen over buitensporige agressie: in som mige gevallen zelfs bedreigin gen met de dood. GPD ze studies werden de cumarines echter pas gegeven na de dotter procedure. Het duurt evenwel een tijdje voordat ze werkzaam zijn. Wij geven de cumarines daarom het liefst al een week voordat de patiënt wordt gedot terd. Daarna slikt de patiënt nog een half jaar lang cumari nes." Op die manier ingezet blijkt het middel wel degelijk nuttig, zo blijkt uit het onderzoek van Ten Berg waarop hij onlangs in Nij megen promoveerde- In een groep 500 gedotterde patiënten die alleen werd behandeld met aspirine kreeg 20 procent te ma ken met een nieuwe ingreep, een hartinfarct, een beroerte of overlijden. In een ongeveer even grote groep patiënten die werd behandeld met aspirine én cu marines was dit percentage 14; éénderde lager dus. Ten Berg: „Bij deze laatste groep werd ten opzichte van de 'al- leen-aspirine'-groep evenveel winst geboekt als wanneer je patiënten naast aspirine tevens behandelt met zogeheten GP Ilb/IIIa antagonisten. Deze middelen zijn echter wel vele malen duurder dan de cumari nes." Voorbehandeling met cumari nes is dus wel degelijk effectief, concludeert Ten Berg. „En bo vendien kostenbesparend. We hebben berekend dat het ge bruik van cumarines naast de gebruikelijke behandeling met aspirine uiteindelijk een bespa ring oplevert van 224 euro per jaar per patiënt. Voor 16.000 pa tiënten is dat ongeveer vier mil joen euro." GPD door Jacques van Dam Bryonia (heggerank) be hoort tot de komkom merfamilie. De plant komt vrij algemeen voor in heggen en kreupelhout. Bryonia heeft een dikke knolvormige wortelstok. Voor de berei ding van het homeopathisch middel wordt alleen de knol gebruikt. De wortelknol wordt geoogst voordat de plant tot bloei komt. Afhankelijk van het land worden verschillende ondersoorten gebruikt. Meestal is dat de witte hegge rank (Bryonia alba), maar soms ook de Bryonia dió- ca. Bryonia wordt reeds lange tijd voorgeschreven binnen de klassieke homeopathie. Derhalve is er veel bekend over de toepassing bij uiteen lopende klachten. Bryonia is één van de middelen die fre- quent wordt voorgeschreven in acute aandoeningen. Daarnaast heeft het een diepgaande werking op het organisme en is het onmis baar bij constitutionele klachten zoals migraine en andere hoofdpijnproblemen. Bryonia wordt met succes aangewend bij koorts, griep, bronchitis, maag en darm ontstekingen. Ook wordt Biyonia gebruikt bij sport blessures. Hierover meer in een volgend artikel. Winterslaap De patiënt die gebaat kan zijn met Bryonia wordt ge kenmerkt door een aantal specifieke symptomen. Een vroegere docent vergeleek de patiënt met een 'beer in win terslaap'. De patiënt is snel geïrriteerd, kwaad en ver ontwaardigd. Hij wil niet ge stoord worden, hij wil met rust worden gelaten. Het liefst zondert hij zich af. Geestelijke inspanning is on mogelijk, hij is suf. Verder wil hij doodstil blij ven liggen, het liefst in het donker. Hierbij dient te wor den opgemerkt, dat de pijnen zo hevig kunnen zijn, dat de patiënt erg onrustig wordt en steeds beweegt. Heel opvallend is dat elke be weging een verslechtering bij de patiënt teweegbrengt. Zelfs het knipperen van de oogleden kan de hoofdpijn verslechteren. Druk verbe tert de pijn, maar zodra deze druk wordt opgeheven keert de pijn in alle hevigheid te rug. Verder zien we droge, ge sprongen lippen, soms met een branderig gevoel, de pa tiënt heeft een droge mond en is meestal dorstig naar koud water. Bij maagproblemen echter, verlangt hij naar warme dranken. Maagklachten Alle klachten verbeteren in de frisse buitenlucht en door frisse omslagen. We zien een verslechtering door warmte, behalve van de maagklach ten. Die verbeteren juist door warmte. Bij een constitutionele be handeling wordt ook het type mens meegenomen in de keu ze van een passend homeopa thisch medicijn. Uiteraard zijn ook de lichamelijke klachten belangrijk. Ook zij kunnen een indicatie zijn voor een juist voorschrift. De patiënt is in zichzelf gekeerd en houdt er bewust niet veel sociale contacten op na. Op de achtergrond staat een diep gevoel van onzekerheid. Meestal is de patiënt materi alistisch ingesteld en ont leent hij zijn zekerheid aan zijn financiële mogelijkhe den. Werk en geld zijn heel belangrijk. Er bestaat een diepe angst voor armoede, zelfs als hij zich over zijn fi nanciële positie geen zorgen hoeft te maken. De patiënt is in het algemeen snel geïrriteerd. Hoofdpijn, ischias, reuma en constipatie zijn veel voorkomende klachten. De hoofdpijn bij de patiënt die baat kan hebben bij Bryonia is meestal links zij dig, of begint aan de lin kerkant van het hoofd, in het bijzonder bij migraine. De hoofdpijn verbetert door druk en koude applicaties. Beweging Elke beweging verergert de hoofdpijn, zelfs bij het bewe gen van de ogen. De hoofd pijn is barstend en hamerend en het lijkt alsof er een druk is van binnen naar buiten. Typisch is dat de hoofdpijn kan verdwijnen na een neus bloeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22