Gesjoemel leidt tot vliegrampen Kamer eist harde lijn van KNVB tegen voetbalclubs f u intratuin EURO PAKKER Rotterdamse politie met 290 buurtagenten de wijk in Goes krijgt centrum voor bevallingen Justitie vliegt op en neer met illegalen en drugskoeriers Onderzoek in Italië naar frauduleuze handel in defecte onderdelen PSD-schip doet tijdelijk dienst als fiets/voetveer What a site! VVD en CDA willen Afghanen naar huis sturen fifc£ 179 EURO PA|U I N Enron-affaire oceaan over Jan Poortvliet naar Emiraten Zeeuwse wethouders te laks Historie Walcherse boerderijen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 10' 1 go Zorgsector Miezerig Veel bewolking en motregen, vanmiddag droger met een opklaring. Matige zuidenwind bij circa 10 graden. 245e jaargang no. 25 woensdag 30 januari 2002 los nummer 1,00 door Hans Geleijnse ROME - De onderhouds- boekjes van alle Italiaanse luchtvaartmaatschappij - en worden door de finan ciële recherche tegen het licht gehouden. Er zijn aanwijzingen dat zowel in Italië als elders in de we reld vliegrampen zijn ver oorzaakt door defecte onderdelen die door een Italiaans bedrijf als 'nieuw' aan verschillende vliegbedrijven werden verkocht. Het onderzoek is geïnstigeerd door de Amerikaanse FBI en de FAA, de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst. Aanleiding was het neerstorten, vorig jaar november, van een Airbus A3 00 van American Airlines op de wijk Queens in New York. Daar bij kwamen 265 mensen om. Het vermoeden bestaat dat een de fect onderdeel de ramp heeft veroorzaakt. Verdenkingen over frauduleuze handel in onderdelen - het zou om meer dan 10.000 stuks gaan cüe hun weg naar zeker 1000 vliegtuigen hebben gevonden - bestonden al sinds 1995. Het centrum van de handel was het op de kleine Romeinse luchthaven Ciampino gevestig de bedrijf Panaviation. Volgens verschillende Italiaanse bron nen kwamen de onderdelen van 'gekannibaliseerde' A300-jets van Alitalia en in minstens één geval van een op Sicilië neerge- MIDDELBURG - Na de ope ning van de Westerscheldetun- nel gaat waarschijnlijk een veerboot van de PSD tijdelijk als fiets/voetveer tussen Vlis- singen en Breskens varen. De speciale schepen (swath's) die het dagelijks provinciebestuur door Damen Shipyards wil la ten bouwen om voetgangers, fietsers, bromfietsers en brom- mobielen over te zetten, zijn niet op tijd klaar. Het is aan de exploitant van het fiets/voetveer een oplossing te vinden als overbrugging tussen de beëindiging van het provin ciale veerbedrijf PSD en de op levering van de swath's. De PSD stopt wanneer de tunnel wordt geopend (de verwachting nu is juli 2003). Damen denkt dat het eerste fiets/voetveerschip no vember 2003 klaar zal zijn, het tweede in februari 2004. Voor de hand ligt dat voorlopig een PSD-schip wordt ingezet. „Maar dat hangt van de reder af", zei gedeputeerde J. Hen- nekeij gisteren. Uitgangspunt is dat meteen na de opening van de tunnel vervoer tussen Vlissin- gen en Breskens beschikbaar is voor (brom-)fietsers en voet gangers. Ook al wordt een PSD- schip tijdelijk als fiets/voetveer gebruikt, van het overzetten van auto's zal geen sprake zijn. Hennekeij: „Ook geen ambu lances en ander bijzonder ver voer. Als we dat zouden toe staan, zetten we de bijdrage van het Rijk op het spel." pagina 19: fiets/voetveer duurder stort vliegtuig. Ze werden door verkocht, in sommige gevallen als nieuw en in elk geval zonder vermelding van herkomst, aan vooral kleinere luchtvaart maatschappijen in en buiten Italië. Zes maanden geleden ging de politie al op onderdelenjacht bij Panaviation. Vorige week vrij dag werden op Ciampino en de grote Romeinse luchthaven Fi- umicino zes mensen gearres teerd die bij de handel zouden zijn betrokken. Volgens direc teur Roma van l'Ente, de Itali aanse rijksluchtvaartdienst, was er een fikse markt voor deze lager geprijsde onderdelen om dat vooral de kleinere lucht vaartmaatschappijen om te overleven naar goedkope oplos singen voor onderhoud zoeken. Remmen Een van de vliegtuigongeluk ken die kunnen zijn veroorzaakt door tweedehands onderdelen is dat van een Minerva-jet bij Genua in februari 1999. Het vliegtuig schoot bij de landing door en kwam in zee terecht. Drie passagiers kwamen om. De piloot kreeg de schuld. Een ano nieme getuige vertelde het dag blad II Messagero last van gewe tenswroeging te hebben. „Ik wist dat Panaviation het rem- systemen had geleverd aan Mi nerva. Maar hoewel de aan dacht en de verdenking zich concentreerden op het remsys- teem, kreeg de piloot alle schuld", zei hij. Minerva-president De Pompeis ontkende categorisch dat zijn bedrijf ooit zaken had gedaan met Panaviation. Behalve Pan aviation zijn volgens de financi ële recherche ook de bedrijven New Tech Italia en New Tech Aerospace bij de zaak betrok ken. Tijdens de inval van eind vorige week werd voor 2,7 mil joen euro aan onderdelen in be slag genomen. De FAA heeft waarschuwingen over de onderdelenhandel uit doen gaan naar 167 landen. KLM De KLM betrekt geen reserve onderdelen van de verdachte Italiaanse bedrijven, aldus woordvoerder H. Baas van de luchtvaartmaatschappij. Hij sluit vrijwel uit dat KLM-toe- stellen rondvliegen met onder delen die niet aan alle kwali teitsnormen voldoen. GPD Een groep zojuist geïnstalleerde buurtagenten poseert op de tribune van de Kuip in Rotterdam. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politie Rotterdam- Rijnmond hoopt met de aanstelling van 290 buurtagenten voor alle inwoners een vast en herkenbaar aanspreekpunt te hebben. De buurtagenten zijn er boven dien altijd, want ze worden bijvoorbeeld niet ingezet tijdens grote evenementen in de stad. De eerste 235 buurtagenten werden gis teren aangesteld. Dat gebeurde in het Feyenoord-stadion. De buurtagenten zijn vergelijkbaar met de wijkagenten, maar het zijn er veel meer. Het 'korps' wijkagenten telde maar negentig mensen, en die waren ook niet altijd in hun eigen wijk aanwezig. De buurtagenten maken bovendien deel uit van een vast team, waar ook 'gewone' Advertentie www.meliesteglas.nl DEN HAAG - WD en CDA wil len Afghaanse asielzoekers in Nederland terugsturen. De situ atie in hun land is nu veilig ge noeg, stellen beide fracties. Zij wijzen erop dat Groot-Brit- tannië eerder deze week besloot Afghaanse asielzoekers uit te gaan wijzen. Staatssecretaris Kalsbeek (Asielzaken) moet haar beleid nu ook aanpassen. In totaal zijn er 30.000 Af ghaanse asielzoekers in Neder land. GPD pagina 2: Afghaanse diaspora (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS door Ap van den Berg DEN HAAG - De betaald-voet balclubs zijn zelf verantwoor delijk voor racistische spreek koren en wanordelijkheden in en rond het stadion. Daar moe ten ze voortaan streng tegen op treden, anders behoren ze van de KNVB geldboetes en punten aftrek te krijgen. Dat zegt PvdA-Kamerlid Bert Middel in een reactie op ontwik kelingen in de competitie van de ere- en eerste divisie van de KNVB. „Als de boel in de ama teurcompetities uit de hand loopt, dan staan bonden meteen klaar met ferme disciplinaire straffen en puntenaftrek. Dat moet in het vervolg ook in het betaald voetbal. Nu wordt er met twee maten gemeten", al dus Middel. De KNVB vindt de reactie van Middel zwaar overtrokken. „Het beleid dat nu wordt ge voerd aangaande voetbalvan dalisme en spreekkoren, werpt juist zijn vruchten af", aldus woordvoerder Rob de Leede. Hij bestrijdt dat er sprake is van een toename. De KNVB straft ook clubs voor wanordelijkheden. „We hebben vorig seizoen wel veertig keer een boete opgelegd." In punten aftrek ziet de KNVB niets. „Want dan worden wedstrijden op de tribune beslist", aldus De Leede. Het is veel Kamerfracties een doom in het oog dat de controle op het Clubcardsysteem ver sloft en de Clubcard voor niet- risicodragende wedstrijden is afgeschaft. Er worden ook mas sa's cards verhuurd tegen aan trekkelijke prijzen. Van fan- coaching komt bar weinig te recht. De Leede relativeert dat. „Er is een website waarop kaartjes worden aangeboden. Je moet voor de gein eens kijken. Het gaat om een paar kaartjes voor onbelangrijke wedstrijden." Tegen spreekkoren wordt vol gens de fracties van PvdA, WD en CDA niet krachtig genoeg opgetreden. De Leede bestrijdt dat. „Uit onderzoek van de éch te geleerden is gebleken dal je aan spreekkoren niet te veel aandacht moet schenken. Je kunt dat het beste op een lager niveau aanpakken, dus niet via Narcis 'Bridal Crown' 4a 5 bollen. VanJZffó nu voor Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. Advertentie Rhipsalis Makkelijke trendy kamerplant. f Lekker eigenwijs. -ï MOOI WEER OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een nieuw ver- loscentrum voor Walcheren, de Bevelanden en Schouwen gaat deze zomer open bij het zieken huis in Goes. Het verloscentrum, dat bij een nieuwe huisartsenpost voor de Bevelanden komt, wordt inge zet voor de twaalfhonderd bevallingen die huisartsen en verloskundigen jaarlijks bege leiden. Het centrum lost het lo catieprobleem op waarvoor de Midden-Zeeuwse verloskundi gen zich gesteld zagen door het besluit voor klinische kinderge neeskunde en -verloskunde in Goes te concentreren. Gynaeco logen en kinderartsen houden na de concentratie, voor medio dit jaar voorzien, weliswaar overdag spreekuren in het zie kenhuis in Vlissingen, maar ble ken niet bereid om overdag bij te springen wanneer een specialist bij een bevalling is. Dat maakte foto Charlotte Dirkse/ANP agenten en politiesurveillanten in zitten. De buurtagenten maken deel uit van het programma Fijnmazigheid van de politie Rotterdam-Rijnmond. Belangrijk on derdeel daarvan is het kleinschaliger en wij kgerichter werken om de politie dich ter bij de burgers te brengen. ANP De oppositie in het Britse Lagerhuis probeert het schandaal rond de onder gang van de Amerikaanse energiegigant Enron uit te breiden tot de regerende Britse Labourpartij van premier Blair. Ze wil een onderzoek naar twee voor Enron gunstige regerings besluiten, net in jaren dat Enron Labour- bijeenkomsten sponsorde. Jan Poortvliet is tot 1 juni 2002 trainer bij Bani Yas, een voet balclub uit de Verenigde Arabische Emiraten. De 46-jarige oefenmeester is de opvolger van Clemens Westerhof, die eerder deze week zijn ontslag indiende. Wester hof introduceerde Poortvliet zelf bij de club. Gedeputeerde Van Zwieten verwijt de meeste Zeeuwse wet houders een lakse houding. Het overgrote deel van de wethouders ruimtelijke ordening doet alsof de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening niet bestaat. Vijftien van de zeventien wethouders hebben de nota niet eens gele zen. Een groep enthousiaste amateur-historici begon in 1995 een onderzoek naar de geschiedenis van een aantal oude boerde rijen op Walcheren. Ar chieven, oude kaarten en gesprekken brachten veel wetenswaardigheden over de onderzochte hoe ves naar boven. Vanavond worden de resultaten ge presenteerd in de Zeeuw se Bibliotheek in Middel- burg. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio entelevsie: 7; uit: 9,10 en 11; sport: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; buitengebied: 23,24 en 25 landelijk beleid, maar juist via de clubs. De supporters die zich in dat opzicht misdragen, moe ten van binnen uit worden opge voed. Dat gebeurt ook." Middel stelt vast dat het aantal arrestaties afneemt. „Maar de instroom van nieuwe raddraai ers is zeer groot. En ze worden steeds jonger. Dat mogen we niet goed vinden." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tientallen Neder landers die in Suriname wegens drugsdelicten zijn veroordeeld, zijn gisteren in een door justitie gecharterd vliegtuig vanaf Paramaribo naar Schiphol vertrokken. Het gaat onder an deren om mensen die op het vliegveld van Suriname zijn op gepakt als drugskoerier. Het vliegtuig komt vanochtend op Schiphol aan. Van de 56 Nederlanders hebben 39 hun straf erop zitten. Zeven moeten nog in Nederland een straf uitzitten, vier staan hier als verdachte geregistreerd en zes hebben nog een boete open staanJusti tie houdt er rekening mee dat zij niet kunnen betalen. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie zijn er voldoende cellen vrijgemaakt om hen op te vangen. In hetzelf de vliegtuig zijn maandag 27 il legaal in Nederland verblijven de Surinamers naar Paramari bo gevlogen. Ze waren in Neder land in aanraking met justitie gekomen. Enkele tientallen ma rechaussees vergezelden hen. In Paramaribo beklaagden de Surinamers zich erover dat ze voor en tijdens de vlucht ge boeid waren. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van Justitie is dit een stan daardprocedure. „Het gaat om lieden die de Immigratie- en Naturalisatiedienst eerder op normale wijze heeft geprobeerd uit te zetten, maar die zich hier tegen hebben verzet met schop pen, slaan en dreigen." Het is de tweede keer dat de IND illegalen in een groep uitzet. En kele weken geleden ging het om 56 illegale Bulgaren. ANP Advertentie de Vlissingse verloskamers voor de verloskundigen onbruik baar, vertelt Ineke van Zut- phen, voorzitter van de Zeeuw se Kring van Verloskundigen. De verloskamers van het zie kenhuis in Goes worden voort aan alleen gebruikt voor beval lingen met specialistische hulp. Met de komst van het verloscen trum zijn bevallingen op Wal cheren verleden tijd, maar thuisbevallen met huisarts of verloskundige op de Bevelan den blijft wel mogelijk, zegt Van Zutphen. Ze benadrukt dat tot het moment van concentratie de situatie bij het oude blijft. Het verloscentrum krijgt drie verloskamers en een patiënten kamer, waar vrouwen na hun bevalling kunnen uitrusten voor ze naar huis gaanHet cen trum en de huisartsenpost wor den ondergebracht in tijdelijke onderkomens. Permanente be bouwing wacht op het fiat van het College Bouw Ziekenhuis voorzieningen. naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- Postcode staand refceni ngnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:Ó'i noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen1 afschrijving van mijn (post)bankrekening- r: per maand met nummer. I II I I II i I li I automatische incasso (6 19,25). handtekening: F Per kwartaal met automatische incasso 52,-). per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- V .ens in de colofon treft o nadere informïtie aan iraaSS° Stuur'deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice o II7ÏQÖïiPnnnnn'öAntwoordnummer 123 O lOZit UUUUUZ 4380 VB Vlissingen ma di mt do Vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1