Gemeenten tarten Pronk GroenLinks wil generaal pardon voor asielzoekers PZC Fiets/voetveer wordt duurder Vissers moeten van Faber zelf oude netten inzamelen Toezicht Oosterschelde moet beter Provincie vreest lagere bijdrage uit omroepgelden 19 GS herinneren minister aan Zeeuwse steun kerncentrale Pleegouders in spe bezoeken informatieavond Negeren van nieuw ruimtelijk beleid verontrust gedeputeerde Werkstraf voor mishandeling van werkgever Borst heeft wel oren naar plan Schouwse zorg Orgel kerk Vlissingen op Radio 4 woensdag 30 januari 2002 MIDDELBURG - Een geheu gensteuntje voor minister Pronk: het Zeeuwse provincie bestuur is vóór het openhouden van de kerncentrale Borssele. De minister krijgt dat spoedig nog eens zwart op wit van Gede puteerde Staten. Pronk verklaarde twee weken geleden dat hij de oneindige vergunning voor de kerncentra le Borssele niet kan bekorten tot 2004. Greenpeace had hem ge vraagd dat te doen. Een eerdere poging daartoe was door perso neel van de centrale echter met succes aangevochten bij de Eaad van State. De omstandig heden zijn sindsdien niet veran derd, meent de minister, en dus ziet hij geen kansen voor een nieuwe poging. Pronk houdt wel vast aan slui ting van de centrale in 2003, maar dan op basis van een be sluit van de Tweede Kamer uit 1994. Gedeputeerde Staten zijn het daar niet mee eens, stellen zij in een brief aan het kabinet. „Wij attenderen de minister er nogmaals op dat de Zeeuwse Staten vinden dat de centrale open moet blijven", verklaart gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, energie). GS verwijzen naar het besluit van de Staten uit mei 1999. Een meerderheid verklaarde zich toen voorstander van het open houden van de nucleaire stroomfabriek. Alleen PvdA, D66 en Groen- Links hielden vast aan sluiting. Het afvalprobleem woog voor hen zwaarder dan het verhes aan werkgelegenheid. Gênant Dat besluit kwam tot stand na een gedenkwaardige, want gê nante vergadering een maand daarvoor. In het beleidspro gramma van de pas aangetreden coalitie was vanwege de onder linge verdeeldheid geen stand punt over de kerncentrale opge nomen. De SGP zette middels een motie de collegepartijen PvdA, CDA en VVD voor het blok. In plaats van antwoord te geven, verlie ten zij en bloc de Statenzaal. Een maand later spraken zij zich alsnog uit: verdeeld, maar in meerderheid voor openhou den. MIDDELBURG - 'Waar begin je aan?' en 'Neem dan een tweede kind'. Die opmerkingen willen John en Yvon nog even niet. Dit is hun beslissing. Nog een afron dend gesprek en dan is het Beve- landse paar klaar voor het pleegouderschap. Voor een kindje dat niet ouder is dan hun zoontje van vier en dat wat lan ger zal blijven. „Maar er was bij ons op de cur sus ook een ouder stel waarvan de kinderen al uit huis zijn en die tieners in pleegzorg willen. En een lesbisch stel dat in de weekeinden een gehandicapt kind wil opvangen." Pleegou derschap kent veel varianten. Het is niet altijd het zonnigste bestaan, dat is hun tijdens de cursus duidelijk genoeg ge maakt. Behalve met een ont heemd, getroubleerd kind heb je rekening te houden met ouders, bij wie het kind vaak gedwon gen uit huis is gehaald. Het is geen adoptie: er komt altijd een afscheid. „We hadden al langer interes se", zegt John. Na een informa tieavond afgelopen zomer in Terneuzen gingen hij en zijn vrouw overstag. „Ik ben zelf als kind twee maanden in een pleeggezin geweest. Dat was leuk en niet leuk", vertelt Yvon. „Dat gezin was niet ingericht op veel kinderen. Ik sliep op een matras op de grond. Maar ik was er wel welkom. Zo'n tijdelijk thuis willen wij bieden." Drie nieuwe stellen waren dins dagavond in de Zeeuwse Biblio theek op de informatieavond pleegzorg van Stichting Jeugd zorg Zeeland afgekomen. De avond sloot de expositie af die sinds begin januari in de biblio theek te gast was en die zaterdag heropent in de bibliotheek in Tholen. Een koppel peinsde al acht jaar over pleegzorg, beken den zij. „Bij sommige mensen is er een 'incubatietijd' van jaren," vertelt Piet Verpoorte van Jeugdzorg. Pleegzorg in Zeeland kan jaar lijks 269 kinderen plaatsen. Het bestand van 340 pleeggezinnen schiet altijd tekort. „Omdat niet elk gezin bij een bepaald kind past. Ook niet alle gezinnen zijn steeds beschikbaar." Pleegzorg heeft jaarlijks een aanwas van 35 nieuwe gezinnen nodig om het plaatsingsbestand op peil te houden. Tot eind maart toert daarom een wervingsexpositie langs bibliotheken in Tholen (vanaf zaterdag), Terneuzen (vanaf 18 februari), Zierikzee (1 maart) en Goes (18 maart). In el ke gastplaats zijn informatie avonden. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De rijksoverheid gaat zich niet bezighouden met de inrichting van aparte in zamelpunten voor oude visnetten, als het aan staatssecretaris Faber van Visserij ligt. Een motie van D66-Kamerlid M. Augusteijn waarin het ministerie van Visserij werd opge roepen zulke verzamelpunten op te zetten, legt Faber naast zich neer. De staatssecretaris vindt het inrichten van een inzamelsysteem voor visnetten geen overheidstaak, omdat het in strijd is met het principe 'de vervuiler be taalt'. Wel is Faber bereid te gaan praten met vissersorganisaties om te bekijken of de huidi ge voorzieningen voldoen. De resultaten zal zij doorgeven aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat, omdat V en W als eerste verant woordelijk is voor 'scheepsafval'. Augusteijn wilde dat Faber actie ondernam, omdat oude visnetten nog wel eens overboord worden ge zet en soms aanspoelen op strand. In Vlissin- gen gaan de oude visnetten in vuilcontainers die op de kade staan. „Soms halen ze de goede stukken er nog vanaf", vertelt vismijndirec teur J. de Looff. Het verwijderen van de oude visnetten kost de vissers geld. De Looff heeft niet het idee dat vissers oude netten op zee ach terlaten. „Dat zou ook niet verstandig zijn, dan bevuilen ze hun eigen nest." foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - Het overgrote deel van de Zeeuwse wethou ders ruimtelijke ordening doet alsof de Vijf de Nota Ruimtelijke Ordening niet bestaat. Nog steeds dienen ze plannen in die haaks staan op het nieuwe rijks beleid, merkt gedeputeerde J. van Zwieten met grote regel maat. Hij vindt dat onverantwoord. Het getuigt volgens hem van desinteresse. Met grote stellig heid beweert de duidelijk gepi keerde gedeputeerde dat vijftien van de zeventien wet houders Ruimtelijke Ordening de Vijfde Nota niet eens hebben gelezen. Terwijl het kabinet eind november toch akkoord is gegaan met die Nota van minis ter J. Pronk. „Vanaf 1 januari is er een overgangsbeleid van kracht. Vanaf die datum moeten we ons houden aan de richtlij nen die in die Nota staan." Dus niet meer bouwen aan de randen van de dorpen, zo verduidelijkt hij. Van Zwieten heeft geen verkla ring voor het nalatige beleid van de Zeeuwse wethouders. Hij geeft direct toe dat de complete tekst van de Nota niet direct in boekvorm is verschenen. De tekst is echter wel sinds 28 no vember vorig jaar op internet te vinden. Een paar muisklikken en iedereen kan de volledige Nota zo lezen en printen. De gedeputeerde vindt die des interesse verontrustend, zo geeft hij volmondig toe. „Ge meenten dóen alsof er niets is veranderd in het beleid. Doen alsof ze op de oude voet door kunnen gaan." Ze zijn.volgens hem blijkbaar niet geïnteres seerd in het nieuwe beleid. An ders waren ze volgens hem ook wel naar een bijeenkomst van de provincie gekomen, waar werd gepraat over dat nieuwe beleid. „Drie wethouders en één amb tenaar waren daar aanwezig", merkt hij geërgerd op. Hij vermoedt dat de gemeente bestuurders doelbewust zo han delen: zodat ze de provincie ver volgens kunnen opzadelen met de verplichting om plannen voor woningbouw af te wijzen. „Dan kunnen ze mij de schuld geven." Hij is die gemeentelijke opstelling beu. Overweegt zelfs zulke plannen direct door te sturen naar het Rijk, zodat Den Haag ze kan afwijzen en hij niet meer als Zwarte Piet hoeft te fungeren. Van Zwieten vreest ook dat in aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen er nog veel onduidelijk over woningbouw naar voren wordt gebracht. Als voorbeeld noemt hij de verkie zingsbijeenkomst van vorige week in Meliskerke, waar enke le fracties zeiden dat het wo ningbouwprogramma moet worden aangepast om de na tuurlijke groei van dorpen op te vangen, Van Zwieten vindt dat de lijsttrekkers daar de kiezers belazerden. Of compleet onwe tend zijn. „Hoe dan ook, vol strekt onverantwoord. Ze strooien de kiezers zand in de ogen." Want er mag helemaal niet meer overal worden ge bouwd. Die tijd is definitief voorbij, aldus de gedeputeerde. Een van de vaartuigen waarmee de politie toezicht houdt op de Oosterschelde, afgemeerd in de haven van Hansweert. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het politietoezicht op de Oosterschelde blijft tekortschieten. CD A-Kamerlid J. Schreijer-Pierik be loofde afgelopen vrijdag tijdens een werkbezoek aan Zeeland staatssecre taris Faber van Natuurbeheer hierover aan haar jasje te trekken. En daar bleef het gisteren in de Tweede Kamer ook bij. „De regels in natuurgebieden moeten gehandhaafd worden", zongen de leden van de Kamercommissie voor Natuur beheer in koor. Net zo eenstemmig con stateerden alle Kamerleden dat daar bitter weinig van terecht komt. Na de opheffing van de veldpolitie moesten de regiopolitie en het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD, met de water- politie) de controle van de groene regels overnemen. „Maar wat is cle praktijk? De politie heeft er weinig belangstel ling voor én dus weinig geld voor over", stelde D66-Kameriid M. Augusteijn vast. In Zeeland is dat vooral op het wafer te merken, op de Oosterschelde. Het toe zicht is daar de laatste jaren alleen maar afgenomen, merkten E. Bolhuis (PvdA) en Schreijer-Pierik tegenover staatssecretaris Faber op. Waarna Bol huis zijn partijgenote op Natuurbeheer direct in bescherming nam. „Maar Fa ber kan daar weinig aan doen. Wij moe ten dat bij andere bewindslieden aan de orde stellen, bij Binnenlandse Zaken en Justitie, daar worden de prioriteiten voor het politiewerk vastgesteld." Staatssecretaris Faber hoefde eigenlijk niet eens meer te reageren. Ze deed het toch. Vol trots meldde ze dat zij vorige week het eerste zakboek groene wetge ving in ontvangst had genomen. Zij be richtte even trots dat er vorig j aar bij de Algemene Inspectiedienst (AID) van haar ministerie een kenniscentrum handhaving groene wetgeving is inge richt. Allemaal voor de inspecteurs in het veld. Dat dit kenniscentrum nog foto Willem Mieras nauwelijks heeft gefunctioneerd, bij gebrek aan mensenliet Faber 'gemaks halve' onvermeld. PvdA'er Bolhuis bracht het haar in herinnering, waarop Faber voor open doel kon scoren. „Dit jaar zal het team weer compleet zijn." ChristenUnie-Kamerlid D. Stelling werf trok dé conclusie uit het Kamer overleg: „Papier is mooi, maar het gaat vooral om mensen van vlees en bloed, die toezicht houden op de naleving van groene regels, zonder al te veel bureau cratie." Voor de Oosterschelde had hij daaraan kunnen toevoegen: 'En met voldoende politieboten'. Faber ging niets eens in op dat probleem, en ze kwam daarmee weg. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 34-jarige inwoner van Hoe- dekenskerke wegens mishande ling en bedreiging van zijn werkgever veroordeeld tot 120 uur dienstverlening en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Ook moet hij het slachtoffer 680 euro schadevergoeding betalen. De verdachte zat in de ziektewet en ging op 2 augustus vorig jaar naar zijn baas in Ovezande om ziekengeld te halen.. Toen hij dat niet kreeg, ging hij zijn baas te lijf. Die hield er een hersen schudding, schrammen en een zere nek en schouder aan over. „Je bent bij hem alleen goed als je werkt, maar zodra je ziek bent reageert hij anders", verzekerde verdachte. Gisteren bleek dat de man zijn baas herhaaldelijk te lefonisch lastiggevallen had. door Harold van Ginkel MIDDELBURG - GroenLinks Zeeland wil een verblijfsver gunning voor alle asielzoekers die drie jaar of langer in Neder land zijn. Dat stelt de partij in een brief, die naar alle Zeeuwse gemeenteraden is verstuurd. GroenLinks vindt het inhu maan en onacceptabel dat asiel zoekers die al meerdere jaren in Nederland verblijven, alsnog het land uit moeten. De partij steunt daarom de actie van Vluchtelingenwerk, dat voor deze groep een eenmalige uit zondering vraagt. Deze asiel zoekers moeten wel komen uit landen met een recente geschie denis van burgeroorlogen en schendingen van de mensen rechten. Onder de oude wet konden vreemdelingen eindeloos proce deren, maar dat is nu niet meer mogelijk. Daarnaast konden asielzoekers in een regeling van het Regionaal Opvang Asielzoe kers (ROA) verblijven of in aan merking komen voor een voor lopige vergunning tot verblijf (vvtv). Nieuwe wet In de vernieuwde Vreemdelin genwet wordt de beslissing over de verblijfsvergunning sneller genomen en verdwijnen de bo venstaande regelingen, Daar voor in de plaats komt één ver gunning voor bepaalde tijd. Na drie jaar wordt deze zo nodig omgezet in een vergunning voor onbepaalde tijd. De asielzoeker dient op eigen gelegenheid het land te verlaten, als hij geen be roep aantekent tegen de beslis sing van de overheid of als hij is uitgeprocedeerd. In het geval van de personen di e al langdurig hier wonen zonder vergunning of in één van deze regelingen zitten, betekent dit dat zij alsnog het land moeten verlaten. GroenLinks vindt dat gemeenten hun verantwoorde lijkheid moeten nemen en de be treffende mensen niet op straat zetten. In een aantal Zeeuwse gemeen ten heeft de partij een inventari satie gemaakt van het aantal asielzoekers dat in deze situatie kan belanden. Duidelijk wordt doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vreest dat de compensatie die dunbevolkte provincies krijgen bij de verde ling van omroepgelden, teloor gaat. Een meerderheid van de in het Interprovinciaal Overleg (IPO) verenigde provincies is voor stander van een nieuwe verdeel sleutel. „Dat betekent dat de grote provincies erop vooruit gaan en de kleine, waaronder Zeeland, er mogelijk op achter uitgaan", aldus gedeputeerde G. de Kok. Uit het antwoord van het dage lijks provinciebestuur op vra gen die de Partij voor Zeeland heeft gesteld over de financie ring van Omroep Zeeland, blijkt dat Zeeland geld dreigt mis te lopen. Staatssecretaris F. van der Ploeg wil de rijksmiddelen voor regionale omroepen decen traliseren. Hij heeft de provin cies gevraagd een verdeelsleutel te maken. Dat heeft een IPO- voorstel tot gevolg gehad dat 'ongunstig uitpakt voor Zee land en enkele andere dunbe volkte provincies'. Net als Friesland, Groningen, Drente en Flevoland krijgt Zee land nu nog compensatie van het Rijk voor het geringe aantal inwoners. De hoogte van de om roepbijdrage is namelijk gekop peld aan het aantal inwoners per pz-ovincie. De Kok vindt het onredelijk als al het geld op één hoop wordt geveegd en herver deeld, zonder dat i-ekening wordt gehouden met de manier waarop het budget voor een provincie als Zeeland nu is op gebouwd. Extra geld In de volgende vergadering van het IPO zal De Kok voorstellen nog geen verdeelsleutel vast te stellen. De hoogte van het te verdelen budget is namelijk nog niet bekend. ROOS, de koepel- organisatie van de regionale omroepen, heeft onlangs bij de staatssecretaris aangedrongen op dertig miljoen euro extra voor de regionale omroepen voor versterking van de televi sieprogramma's, internetactivi teiten en de calamiteitenfunc tie. In reactie daarop heeft de Tweede Kamer in een motie aangedrongen op een meerjarig financierings- en investerings plan voor de regionale en lokale publieke omroepen. „Laten we dit dus eerst uitonderhande lend zegt De Kok. Als de volgorde wordt gewijzigd zoals De Kok wil, kan hij straks wellicht bogen op een hoger budget voor Omroep Zeeland, ondanks een ongunstigere ver deelsleutel. „Hoe groter het be drag is dat twaalf provincies verdelen, hoe groter de bijdrage perprovincie. Maar mij gaat het om het principe van goed onder handelen. Het IPO dreigt nu een steekje te laten vallen." DENHAAG-MinisterBorst wil nog vóór het Kamerdebat over de spreiding van de ziekenhuis zorg kennisnemen van het plan van aanpak voor Schouwen- Duiveland. Dan wil de provin cie ook aangeven hoeveel extra geld er nodig is voor de maatre gelen waarmee provincie, ge meente en zorgaanbieders de medische zorgsituatie voor Schouwen-Duiveland weer op niveau willen brengen. Dat zei gedeputeerde G, de Kok (welzijn) gistei-avond na het overleg met de minister in Den Haag. De Kok kondigde aan de ze week te beginnen met de uit werking van de maatregelen. De provincie blijkt de minister een stap voor te zijn, conclu deert De Kok. Naar aanleiding van het onderzoek van het Col lege Bouw Ziekenhuisvoorzie ningen, waaruit bleek dat de bereikbaarheid van ziekenhuis zorg voor Schouwen-Duiveland onder de maat is, wil de minister van provincies en ziekenhuizen een nadere inventarisatie van probleemgebieden. De Tweede Kamer moet het rapport van het Bouwcollege nog behandelen. Een datum daarvoor wordt ko mende week gekozen. dat het in de provincie om enke le honderden mensen gaat, van wie de meesten in Goes. In Goes betreft het 91 mensen, terwijl het in bijvoorbeeld Vlissingen om 52 personen gaat. Leger des Heils GroenLinks stelt dat mensen die wel terug willen naar hun land, maar dat niet kruinen, minstens een bed-, bad- en broodvoorziening moeten krij gen. Verder dringen ze aan op samenwerking van gemeenten met instellingen als het Leger des Heils. De lokale overheden zouden gezamenlijk aan de bel moeten trekken bij de landelijke overheid voor een generaal par don om op deze manier de ach terstanden weg te werken. door Ben Jansen MIDDELBURG - Een overtocht met het fiets/voetveer Vlissin- gen-Breskens wordt duurder. Het was de bedoeling dat voet gangers voor een enkele reis de prijs zouden betalen die NS voor een kaartje tweede klas over een even lange afstand re kent. Het dagelijks provincie bestuur komt nu uit op het ta riefniveau van een treinkaartje eerste klas. Dat betekent op ba sis van het huidige prijspeil geen 1,35 euro, maar 2,16 euro. Het hogere tarief maakt het mo gelijk het gat tussen kosten en opbrengsten van het fiets/voet veer enigszins te verkleinen. Gedeputeerde J. Hennekeij zei gisteren de koppeling van het bootkaartje aan het treinkaart je eerste klas goed verdedigbaar te vinden. „De dienstverlening die geboden wordt, is op eerste klas niveau. En bovendien blij ven we nog onder de prijs die toekomstige gebruikers bereid zijn te betalen." Daarbij ver wees hij naar een enkele jaren geleden uitgevoerd onderzoek waaruit bleek dat vijf gulden (2,27 euro) aanvaardbaar werd geacht. Passagiers die met fiets, brom fiets of brommobiel komen, be talen extra: respectievelijk 0,70 euro, 1,15 euro en 2,30 euro. Óm de catamaran-achtige schepen van het fiets/voetveer toegan kelijk te maken voor brommo- bielen, moet 450.000 euro extra in de vaartuigen en de steigers worden gestoken. Hennekeij merkte op dat de ervaringen op de huidige veerdiensten hebben geleerd dat slechts enkele tien tallen passagiers met een brom mobiel de overtocht zullen ma ken. De andere kandidaat, de Duitse werf Abeking Rasmussen, was volgens Hennekeij in tech nisch opzicht een fractie beter. Dat Abeking wél ervaring heeft met de bouw van dit type schip en Damen nog niet, heeft in de beoordeling geen overwegende rol van betekenis gespeeld. Aan de orde is evenmin geweest of Damen van plan is de bouw ge heel of gedeeltelijk bij haar Vlissingse vestiging De Schelde onder te brengen. Hennekeij: „Dat is een een zaak voor de bouwer." Dit voorjaar gaat de provincie op zoek naar een gegadigde die het fiets/voetveer wil exploite ren. Die moet in elk geval er kend zijn als openbaar vervoer bedrijf. De exploitant krijgt voor 1 euro de beschikking over de schepen en de speciaal ervoor te maken aanlegsteigers. Niet temin zullen de opbrengsten van de kaartverkoop lang niet voldoende zijn om de exploita tiekosten te dekken. Er moet geld bij. De provincie verwacht dat de totale kosten van de aan schaf van de schepende aanleg steigers en de bijdrage in de ex ploitatie jaarlijks 2,8 miljoen euro zullen bedragen. Er is jaar lijks 2,2 miljoen euro beschik baar. Tegen de zomer zal het dagelijks provinciebestuur duidelijk ma ken waar de resterende zes ton vandaan moet komen. Spits Het fiets/voetveer krijgt een spitsdienst. Tijdens drukke uren varen de twee schepen een halfuurdienst en daarbuiten kruisen ze de monding van de Westerschelde één keer per uur. Ook komt er onderscheid tussen de zomer- en de winterdienst. De opzet maakt het volgens Hennekeij mogelijk dat de ex ploitant op zoek kan gaan naar 'andere verdienpunten'. Damen Shipyards mag wat het dagelijks provinciebestuur be treft de twee schepen voor het fiets/voetveer bouwen omdat de aanbieding van dit bedxüjf in economisch opzicht als aan trekkelijkste uit de bus kwam. VLISSINGEN - Het orgel van de Sint Jacobskerk in Vlissingen is morgen te horen op Radio 4, in de vaste orgelrubriek van deze zender. De radiozender besteedt in een serie uitzendingen aandacht aan het werk van de Nederlandse orgel bouwer Flentrop. Het or gel in de Vlissingse kerk is ook door hem gebouwd. Van half elf tot elf uur 's avonds wordt het orgel bespeeld door Kees van Eersel uit Goes en Jos Vo gel uit Middelburg. Het repertoire bestaat uit werken van Helmut Wal- cha, Hugo Distleren Adri- aan Engels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19