Veere geeft zomerparken niet op PZC PZC 's-Gravenpoldcr ziet oranje Ziekenhuis hoort volgens CDA op Walcheren Hotel Westduin mag van GS uitbreiden Gemeente Vlissingen probeert ouderen weer actief te krijgen College van B en W heeft hard hoofd in haalbaarheid privatisering agenda Vlissingen dubt nog over locatie hoofdpodium bevrijdingsfeest 17 Heffing landbouwgif op lange baan Inbraak in Souburgse winkel Personenauto's opengebroken Boete voor dronken rijden Vandaal moet betalen Diefstal gsm OMZI<EiK woensdag 30 januari 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - Het Veerse college van B en W wil de drie zomer- huizenterreinen in Vrouwen polder, Oostkapelle en Zoute- lande niet privatiseren. Het lijkt het gemeentebestuur beter de erfpachtbijdrage van de huis jeseigenaren te verhogen. Voor dat de beslissing valt, wordt het plan voor advies voorgelegd aan de raadsleden. door Anja Bimmel VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen begint een project om jonge ouderen meer te laten bewegen. Dit nationale project, genaamd GALM (Gezond Ac tief Leven Model), is bedoeld voor niet-actievelingen tussen de 55 en 65 jaar. Oost-Souburg en Ritthem zijn als eerste aan de beurt. „Zo'n zestig procent van de 55- plussers in Zeeland heeft te wei nig lichaamsbeweging", legt Dennis Plantinga van Zeeuwse Sportraad uit. Volgens hem is dit percentage niet schrikba rend hoog, maar ook niet ge ruststellend. Een half uur per dag actief zijn is al genoeg om gezond te blijven. Maar volgens Plantinga is dertig minuten per dag voor veel Zeeuwen al een moeilijke opgave. Het project GALM, dat is opge zet door de Rijksuniversiteit Groningen, moet daar nu veran dering in aanbrengen. Om te be ginnen krijgen alle ouderen in Ritthem en Oost-Souburg een brief waarin ze uitgenodigd worden om aan een 'fittest' mee te doen. Deze proef wordt 21 fe bruari gehouden in sporthal de Belt in Oost-Souburg, de kosten bedragen 2,5 euro. Deelnemers moeten op deze dag een aantal tests doorlopen, om te kijken in welke staat hun con- door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het CDA Middelburg vindt dat er nu al voor nieuwbouw van het zie kenhuis een stuk grond gereser veerd moet worden dat op een ideale locatie ligt. En die plek is volgens CDA-lijsttrekker P. Bruinooge langs de A58 op het bedrijventerrein van de Mortie- re tussen Middelburgen Vlissin gen. „Een voorziening als hel ziekenhuis hoort daar te zijn waar de meeste mensen wonen. Dat is op Walcheren." Het CDA zegt dat koste wat kost voorkomen moet worden dat het Vlissings ziekenhuis naar Goes verdwijnt. Het reageert daarmee op de fusieplannen van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en de Oosterschelde Ziekenhuizen in Goes. Medio 2002 worden de klinische kin dergeneeskunde en klinische verloskunde voor Midden-Zee land geconcentreerd in het Oos- terscheldeziekenhuis, omdat er REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Tijdens de kerntakendiscussie ruim een jaar geleden, besloot de gemeenteraad welke taken onder direct toezicht van de ge meente bleven en welke werden afgestoten. Ook de gemeentelij ke zomerhuizenterreinen Bree- zand I in Vrouwenpolder, Duno- park in Oostkapelle en De Zandput in Zoutelande kwa men aan de orde. Het college kreeg de opdracht de mogelijk heden te onderzoeken voor een ditie verkeert. Na de zit-, reik en knijp kracht-oefeningen, kunnen zij zich inschrijven voor het vervolgtraject van ander half jaar. De inschrijfformulie ren voor de fittest en bijbeho rende vragenlijsten worden 5 februari bij de mensen thuis op gehaald. In het vervolgtraject worden, met groepen van ongeveer twin tig man, verschillende sporten uitgeprobeerd in de gemeente. ,,De ene week gaan we bijvoor beeld naar de tennisvereniging en de andere naar het fitness centrum", zegtDennis. Uit vori ge GALM-groepen is gebleken dat veel mensen actief blijven bewegen. „Vaak worden men sen lid van een sportvereniging of blijven op eigen houtje een sport beoefenen." Als het project een succes wordt, hoopt Plantinga dat ook in Vlis singen een aantal GALM-groe pen worden opgericht. Eerst moet gekeken worden of de Sportraad Vlissingen, de Stich ting Palladium en de Zeeuwse Sportraad die het project on dersteunen meer deelnemers aankunnen. „We hebben nu nog geen definitieve 'ja' of 'nee'." Maar hij heeft goede hoop dat het project wordt uitgebreid. „In andere Zeeuwse gemeenten, zoals Goes en Middelburg, loopt het project naar alle tevreden heid", zegt hij. „Ik verwacht dat dat in Vlissingen ook gebeurt." een gebrek aan kinderartsen is. De samenwerking met de Goese kinderartsen zou concentratie van verloskunde in Goes nood zakelijk maken. Beschuldigingen klonken eer der dat deze concentratieplan nen de bereikbaarheid van zorg voor een groot deel van de Zeeuwse bevolking in gevaar brengt. Bruinooge: „We hebben het liefst dat het ziekenhuis op de huidige locatie in Vlissingen blijft. Maar zodra er gesproken wordt over een nieuw te bouwen ziekenhuis, dan moeten we di rect een stuk grond beschikbaar hebben. De locatie in de Mortie- re ligt op het grondgebied van Vlissingen en is eigendom van Middelburg. Het zal niet van daag of morgen aan de orde ko men, maar misschien over tien jaar." Zijn Vlissingse collega, wethou der L. Poppe-de Looff, laat zich niet uit over dit idee. „Wij vin den dat we een volwaardige voorziening op Walcheren moe ten houden en daarbij denken we nu alleen aan het huidige Vlissingse ziekenhuis." De directie van het Vlissingse ziekenhuis merkte eerder op dat de komende tien jaar de zieken huiszorg boven de Westerschei - de vier locaties kent: hoofdloca ties Goes en Vlissingen en nevenlocaties Zierikzee en Mid delburg. Wat er daarna gebeurt, is ongewis. Alle onderzoeken naar de Zeeuwse zorg gaan wel iswaar uit van de instandhou ding van de locaties in Goes en Vlissingen. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00 -12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45 - 9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; De Schuur, 14.00 -15.00 uur: Line-dance voorkinderen toten met 15jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; cursussen VLISSINGEN Bio-energetica, gebouw De Meyboom aan de Mey van Streefkerklaan 27, don derdagen vanaf 31 januari, 13.45 tot 14.45 uur. minimale bemoeienis met de ex ploitatie van de parken. Drie opties werden genoemd. De verkoop van het park aan de vereniging van eigenaren, ver kaveling van het park en ver koop aan de huisjeseigenaren of de verkoop van het park aan een projectontwikkelaar. De laatste viel snel af en is niet verder meer in het onderzoek verwerkt. De vereniging van eigenaren staat niet negatief tegenover privatisering, concludeert het gemeentebestuur na gesprek ken. Er zitten wel haken en ogen aan. Ongeveer twintig procent van de huisjeseigenaren is niet aangesloten bij de vereniging. Bovendien is het nog de waag of de vereniging genoeg geld bij el kaar kan brengen voor het be heer en onderhoud. Verkaveling De mogelijke verkaveling en verkoop aan individuele eige naren van de vakantiewoningen kwam ook aan bod. De meerder heid van de eigenaren lijkt er wel wat voor te voelen. Er ont staat een probleem als niet ie dereen wil kopen. „Gezien de positieve houding van de ver enigingen van eigenaren en in dividuele huisjesbezitters lijkt een privatisering haalbaar", stellen B en W. De details moe ten dan nog nader onderzocht worden door de verschillende gemeentelijke afdelingen. Om dat privatisering of verkoop vermoedelijk heel moeilijk te realiseren is, vindt het college het beter af te zien van privati sering. „In onze beleving kan de kern takendiscussie het uitgangs punt hebben: hoe besparen we geld", zegt het gemeentebe stuur. „Als we alleen kijken naar de inkomsten en uitgaven, is het waarschijnlijk mogelijk met een verhoging van de erf pachtbijdrage meer winst te maken op de parken. De bijdra ge is nu gebaseerd op de waarde van de grond van jaren geleden. De huidige waarde is hoger. Dat blijkt uit de Wet Onroerende Zaaktaxaties." Een verhoging leidt tot heftige discussies met de huisjes-eige naren, volgens B en W. „Zij zijn van mening dat het beclrag niet hoger hoeft te zijn dan waarmee quitte gespeeld wordt. Maar met de verhoging verbetert de opbrengst en is het niet nodig de terreinen af te stoten." De keuze voor het al dan niet privatiseren is een principiële. De gemeenteraad moet kiezen voor de financiële insteek en dan de lasten accepteren, of de voorkeur uitspreken voor de or ganisatorische insteek. Het plan wordt op 6 februari be sproken in de commissie alge meen bestuur en financiën in het gemeentehuis in Domburg. De vergadering begint om streeks 19.30 uur. MIDDELBURG - Het uitbrei dingsplan voor hotel Westduin in Dishoek is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Dit colle ge heeft daarmee het advies van de Rijksinspectie van Ruimte lijke Ordening naast zich neer gelegd. De minister kan alsnog de goedkeuring weigeren. Het hotel wil met 24 kamers uit breiden tot 120 kamers. De ge meente Veere kan zich in de plannen vinden en vroeg een verklaring van, geen bezwaar aan bij de provincie. De Rijksin specteur drong er bij GS op aan de verklaring niet te geven. De inspecteur is van mening dat het plan niet past in het nationale en provinciale natuurbeleid. Het zwaarwegende maatschap pelijke belang zou onvoldoende zijn aangetoond en er ontbreken alternatieven. GS zijn van oordeel dat de uit breidingsplannen wel passen binnen het provinciale en natio nale ruimtelijke beleid. Want in de aanvullende notitie op het plan is aangegeven dat de uit breiding van hotel Westduin deel uitmaakt van een bredere beleidscontext. Het past binnen het streekplan Walcheren 2000+ dat onder meer kwaliteitsver betering en seizoensverlenging nastreeft. Versterking „In een analyse van Deloitte en Touche wordt geconcludeerd dat ook voor hotel Westduin uit breiding en modernisering no dig zijn", zegt het provinciebe stuur. Alleen zo kan het hotel op langere term ij n een rol van bete kenis blijven spelen op de markt. Ook kan Westduin dooi de uitbreiding bijdragen aan de versterking van het zakelijke gebruik van hotelvoorzienin gen; een punt waar de provincie naar streeft. Dat er in het plan alternatieven ontbreken, is volgens GS niet waar. Er worden twee locaties voor de uitbreiding genoemd. Eén daarvan resulteerde in het uiteindelijke plan. Het andere voorstelde bouw in noordwes telijke richting, is door de lig ging van de waterkering niet haalbaar. Verplaatsing van het hotel is volgens de provincie evenmin een optie. Bos Een ander punt dat volgens de inspecteur problemen oplevert, is de compensatie van bos. Met de uitbreiding gaat 1240 vier kante meter bos verloren. Dat wordt gecompenseerd op het huidige parkeerterrein aan de Verlengde Dishoekseweg. Op deze plek wordt in totaal 3244 vierkante meter bos of natuur aangelegd. De gemeente Veere is al met de voorbereidingen be gonnen. „Gelet op het voor gaande bestaat bij ons college ten aanzien van de daadwerke lijke realisatie van het compen satieplan geen enkele twijfel", aldus GS. De ministervanRuimtelijke Or dening kan tot acht weken na verzending van dit besluit van de provincie, de verklaring van geen bezwaar weigeren. De ge meente Veere mag dan geen bouwvergunning verlenen. VLISSINGEN - Het college van B en W van Vlissingen is niet on verdeeld gelukkig met het ad vies van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen over de loca tie van het hoofdpodium voor het Bevrijdingsfestival 2002. „Vandaar dat we vandaag nog geen besluit hebben genomen. We onderzoeken enkele alterna tieven", merkt wethouder L. Poppe-de Looff op. In Vlissingen vindt 5 mei de lan delijke viering plaats. Publieks trekkers als Bief en waarschijn lijk Rowwen Hèze treden er die dag op. Heel Vlissingen staat in het teken van de 5 mei-viering. Er zullen op verschillende plaatsen in de stad optredens zijn. Maar een goede plek voor de topact is nog niet gevonden. De logische en voor de hand lig gende locatie was altijd het Bel- lamypark. Dat podium staat nu voor de publiekstrekker ter dis cussie, omdat Vlissingen twee jaar geleden geschrokken is van de grote toeloop. Met 40.000 be zoekers was het Bellamypark overvol en hielden bezoekers, politie en brandweer er een on veilig gevoel aan over. Toch vindt Poppe-de Looff dat topacts in de binnenstad moe ten worden gehouden. De ge meente onderzoekt nog een 'bij zondere locatie'. „Als het lukt, zullen veel mensen blij verrast zijn, Maar we zijn nog niet zo ver." DEN HAAG - Op bestrijdingsmiddelen voor de landbouw komt voorlopig geen heffing. Dit blijkt uit de beleidsnotitie Landbouw en Fiscaliteit die staatssecretaris Bos van Finan ciën en de bewindslieden op Landbouw, Brinkhorst en Faber, gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. De invoe ring van een heffing op bestrijdingsmiddelen was een idee van ChristenUnie-Kamerlid D. Stellingwerf, dat door een Ka mermeerderheid werd omarmd. De WD was fel tegenstander van dit voorstel. Het'is volgens WD-Kamerlid J. Geluk aan de WD-ministers in het kabinet te danken, dat de heffing (nog) niet wordt ingevoerd. Staatssecretaris Bos gaat wel een wetsvoorstel voorbereiden om het terugsluizen van de hef- finggelden naar de landbouwsector mogelijk te maken. Het zal, voorspelt Geluk, niet meer deze kabinetsperiode lukken dit wetsontwerp klaar te krijgen en het is, stelt hij, zeer de vraag of er na de Kamerverkiezingen van mei nog een meer derheid voor dit plan te vinden is. Het idee achter de heffing is dat boeren financieel worden geprikkeld om minder bestrij dingsmiddelen te gebruiken. De inkomsten zouden naar de sector moeten terugvloeien. Wie weinig middelen gebruikt, zou meer geld terugkrijgen. OOST-SOUBURG - In een winkel aan de Paspoortstraat in Oost-Souburg is tussen zaterdag- en maandagmiddag inge broken. De buit bestond uit een paar honderd euro. Braak- schade is niet bekend. MIDDELBURG - Vijf personenauto's zijn in de nacht van maandag op dinsdag opengebroken in Middelburg. De auto's stonden geparkeerd aan de Vluchtenburgstraat, Roozen- burglaan en Landluststraat. De buit bestond onder meer uit geluidsapparatuur en cd's. MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor dronken rijden veroordeeld tot 985 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De Vlissinger werd vorig jaar twee keer, 18 maart en 21 oktober, betrapt in Middelburg en Vlissingen met teveel alcohol op achter het stuur. Het aantal microgrammen, respectievelijk 330 en 445, was niet buitensporig hoog. De politierechter waarschuwde echter de Vlissinger dat hij zijn rijbewijs op het spel zet. Dat zou heel zuur zijn, omdat verdachte bij een vol gende keer de kans loopt zijn baan als vrachtwagenchauffeur te verliezen. MIDDELBURG -De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 49-jarige man uit Poortvliet wegens vernieling ver oordeeld tot 340 euro boete en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. Verdachte vernielde 7 november vorig jaar in Poortvliet een ruit in een woning van een 75-jarige vrouw. De man, die een alcholprobleem heeft, was die ochtend op zoek naar drank. Hij dacht bij een naamgenoot zijn geneugten te vinden, maar die was verhuisd. Toen hij de ruit insloeg werd de voor hem vreemde vrouw wakker. Het Dunopark in Oostkapelle is een van de zomerhuizenterreinen in de gemeente Veere. foto Ruben Oreel TERNEUZEN - Uit een schoolgebouw in Terneuzen is afgelo pen maandag tussen 12.00 en 13.00 uur een gsm uiteen kleed ruimte weggenomen. De schade bedraagt meer dan 100 euro. De Bossewei, een van de straten uit de Oranjeoptocht in 1905. door Leen Moerland In het kader van het koninklijk huwelijk van komende zaterdag zetten verschil lende Oranjeverenigingen feestelijkheden op touw. Ook vroeger werd elke koninklijke gebeurtenis aangegrepen om feest te vieren. We keren terug naar het jaar 1905, toen de toenmalige koningin Wilhelmina haar 25e verjaardag vierde. In een van de dorpen van de Zak van Zuid-Beveland, 's-Gravenpol- der, wordt het groots opgezet. Al op 29 juli 1905 wordt er vergaderd over de oprichting van een Oranjecomité. Er wordt een voorlo pige commissie in het leven geroepen, die de voorbereidende werkzaamheden gaat uit voeren. Op 1 augustus vindt de eerste officiële ver gadering plaats en wordt het bestuur ge vormd. Als voorzitter treedt W. Geelhoed op en als secetaris en penningmeester worden respectievelijk J. Swart en L. Eckhardt. De organisatie kan beginnen. Om zo'n feest te houden heeft men uiteraard veel geld nodig. Er wordt besloten een geldinzamelingsactie te beginnen. In de volgende vergadering, op 5 augustus, wordt een voorlopig feestprogramma opge steld. Op de scholen zal worden getrakteerd en als muziekgezelschap besluit men de mu ziekvereniging van Wemelclinge uit te nodi gen. Ook wil men een grote optocht houden met paarden en verschillende taferelen. Er komen volksspelen en 's avonds is er een grote lampionoptocht. Het hele dorp moet worden versierd. Tijdens de volgende vergadering, op 12 au gustus, wordt de bijdrage voor het school feest vastgesteld op veertig gulden en voor de muziek wordt zestig gulden uitgetrok ken. Ook wordt er een muziektent opge bouwd. Bij de optocht worden prijzen uit gereikt voor het mooiste versierde paard en de fraaiste sportkar. Het totale bedrag voor het feest komt op 180,50 gulden. Op 19 augustus vergadert men dan nog over de te houden volksspelen. Er komt een rit met hindernissen voor fietsers, men gaat sprietlopen en als klap op de vuurpijl gaat is er het koekhappen. De optocht ziet er als volgt uit: eerst komt de muziek, gevolgd door een landauer met commissieleden, daarna twee ruiters te paard, brikken met overige commissieleden, paarden twee aan twee, de praalwagens, fietsen, sportkarren en als laatste de voetgangers. Aankleding Hierna wordt nog een vergadering gehou den en wel op 26 augustus, als de laatste plooien glad worden gestrekenEr komt een voorstel om een prijs uit te reiken aan dege ne die zich het mooist en het netst heeft aan gekleed. Voor degene die er het lelijkst bij loopt komt ook een prijs beschikbaar. Op 30 augustus vindt dan de laatste verga dering plaats en wordt de route voor de op tocht vastgesteld. Opstellen op de weide van de heer Mol, via de Kadam naar de Molen dijk, Bossewei, Achterweg, Bossewei, terug naar de weide waar de optocht ontbonden wordt. De prijzen worden bekeken en na de feestdag is er nog een afrekeningsvergade- ring gehouden op 9 september. Op 1 september kan het feest in 's-Graven- door Miriam van den Broek polder beginnen, 's Morgens is er eerst een dienst in de kerk. Deze wordt slechts door een gering aantal mensen bijgewoond. Om kwart over negen begint het schoolfeest. De kinderen zingen vaderlandse liederen en krijgen allen een traktatie. Deze bestaat uit melk en koekjes en een surprise om mee naar huis te nemen. Om tien uur komt de muziekvereniging van Wemeldinge, Oefening Baart Kunst, opdra ven. Deze wordt door de commissievoorzit ter Geelhoed toegesproken en de muzikan ten krijgen een glas wijn. Vervolgens bren gen ze een aubade aan de burgemeester. Ze spelen nog enkele liederen, waarna ze onder begeleiding van de schoolkinderen naar het schoolplein trekken. Om één uur is het tijd voor de optocht. Deze wordt opgesteld op de weide van de heer Mol. De jury kan beginnen. Alles loopt op rolletjes en de dorpelingen amuseren zich kostelijk. Om half drie is men weer terug op het beginpunt en de stoet wordt ontbonden. Om half vier is het tijd voor de volksspelen. De winnaar van het fietsen met hindernis sen is Krijn Kribbe junior; sprietlopen wordt gewonnen door J. Kesselaar. Het koekhappen mag zich ook in grote be langstelling verheugen. Om zeven uur wor den de prijswinnaars van de optocht bekend gemaakt. Bij de ruiters wint J. Kievit, de prijs voor de mooiste praalwagen is voor J. Meyler. Bij de fietsen is Maatje de Graag de gelukkige en bij de sportkarren C. Kosten. Hierna worden de lampions aangestoken en om ongeveer acht uur begint de optocht. Na afloop blijft men onder het genot van muzi kale klanken nog gezellig bijeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17