Gemeenten zitten zichzelf dwars Parkeermeter belet uitzicht bewoners 15 Ontsnapte gevangene wordt niet uitgeleverd Schouwburg Goes wordt in zomer 2003 opgeleverd Stadsgewest wil sportpark naast zwembad Vrijburg Aandacht voor eigen belangen remt ontwikkelingen in regio af Stroom valt weer uit in wijken Middelburg Weekmarkt van Goes genomineerd Sloebrug gestremd Prins bouwt hoge schoorsteen tegen stank Papegaai weg zeeuwse almanak Huwelijk PZC MIDDEN woensdag 30 januari 2002 door Jean-Lou de Gucht GENT - De 56-jarige Belg die in 1995 door de rechtbank van Middelburg wegens moord werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en later ont snapte, zal niet worden uitge leverd aan Nederland. De man had zijn ex-vriendin in Terneu- zen doodgeschoten. Volgens de Gentse parket- woordvoerster N. de Rouck le vert België geen onderdanen aan het buitenland uit. ,,Een uitlevering van deze meneer doet ook helemaal niet ter za ke. Wij hebben daartoe geen verzoek uit Nederland ontvan gen." De Belg, een voormalig wielerkampioen bij de ama teurs, schoot in 1994 zijn ex- vriendin uit Sas van Gent dood in het centrum van Terneuzen met vier kogels uit een riot gun. Dat gebeurde op klaar lichte dag voor de ogen van een groot aantal toevallige passan ten. De rechter legde een sti-af op van zes jaar en tbs met dwangverpleging. Eind jaren negentig ontsnapte hij uit de gevangenis en ging te rug naar België. Samen met zijn vrouw verkocht hij leren vesten op de markt. Zijn verle den kwam aan het licht toen hij vorige week werd aangehou den voor heling van 18.000 flessen wijn. De Rouck: ;.Wij zijn alleen verantwoordelijk voor de zaak van de gestolen wijn. Het dossier over de ont snapping is nog in onderzoek, maar daar kunnen wij niets aan doen. De wet zegt dat een Belg die veroordeeld werd in het buitenland niet in ons land opgepakt of vervolgd kan woi'- den." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Te vaak kijken de drie gemeenten op Walcheren naar hun eigen private belang, waardoor ontwikkelingen in de hele regio worden belemmerd. Dat kan funeste gevolgen heb ben voor de leefbaarheid in de Walcherse dorpen en steden. Het Strategisch Overleg waar schuwt voor deze in zichzelfge- keerde houding. De adviesgroep daagt voor- en tegenstanders uit hun mening over schaalvergro ting te geven. Daarvoor staat een mini-symposium op 7 fe bruari in Vlissingen op het pro gramma dat de titel heeft 'de regio sterker door samenwer king'. De thema's Cultuur en Toerisme, Mobiliteit en Ruimte, en Kennisinfrastructuur komen aan bod. „We willen deze onder werpen boven de afzonderlijke gemeenten uittillen. Niet alle sprekers zijn gecharmeerd van grote gemeenten", zegt R. Gom- perts van het Strategisch Over leg. Monstergemeenten Een van de sprekers is A. Zijder- veld. Hij spreekt van monster gemeenten en hij vindt dat de voordelen van gemeentelijke schaalvergroting vaak over schat worden. Zijderveld is hoogleraar aan de Erasmus Universiteit en heeft vaker zijn mening gegeven in het tv-programma Buitenhof op zondag. Gomperts verwacht dat Zijder- velds kritische noot de discussie zal aanscherpen. „Wij zien hem als de katalysator van het sym- MIDDELBURG - De Middel burgse wijken Dauwendaele, Reijershove en een gedeelte van Prinsenhove hebben gister avond vanaf 21.40 uur enkele uren zonder stroom gezeten. Het is de tweede keer in twee weken dat de bewoners van Middelburg-Zuid te kampen hebben gehad met een stroom storing. Over de oorzaak van de storing kon de woordvoerster van Delta Nutsbedrijven in Middelburg gisteravond nog niets zeggen. De eerste zorg ging volgens haar uit naar het omlei den van de stroom zodat de huishoudens niet langer versto ken bleven van elektriciteit. De wijk Dauwendaele had om streeks 22.40 uur weer stx'oom. In Reijershove was het pro bleem na 23.00 uur verholpen. In het getroffen gedeelte van Prinsenhove kon het licht rond 23.30 uur weer aan. GOES - De weekmarkt in Goes maakt kans om dit jaar de titel Beste Markt van Nederland te mogen voeren. Met Heerhugowaard en Lich tenvoorde is Goes genomineerd door het hoofdbestuur van de Centrale Vereniging voor Am bulante Handel. Een visitatie commissie heeft gisteren een schouw gehouden en Goes in het rijtje van drie genomineerden geplaatst. Tijdens de schouw werd de dinsdagmarkt op ver schillende facetten beoordeeld. Op 12 maart beoordeelt een jury de rapporten tijdens een bijeen komst in Almelo. Dan wordt duidelijk of Goes de beste markt van Nederland is. posium." G. Janssen kan een in leiding geven over zijn ervarin gen als voorzitter van het Knooppunt Arnhem Nijmegen en inleider F. Meerhof is secreta ris van de regio Zuid-Holland Zuid en projectleider van de Drechtsteden. Het Strategisch Overleg vindt dat samenwerking niet direct hoeft te betekenen dat er één ge meente Walcheren komt. „Voor alle duidelijkheid: wij gaan niet op de stoel van bestuurders zit ten. Het Strategisch Overleg is vijf jaar geleden opgericht met het idee dat de leden zich inzet ten voor een prettige leefomge ving. Daarvoor organiseren we af en toe bijeenkomsten en schenken we aandacht aan kwesties die volgens ons van strategische waarde zijn voor Vlissingen en omgeving." Gomperts stelt dat cultuur/toe risme bij uitstek .gemeente grens-overschrijdend benaderd moet worden. Hij geeft als voor beeld de samenwerking op the- atergebied tussen Goes en Mid delburg. Zij kondigden onlangs aan een overkoepelende organi satie op te richten, onder de naam Samenwerkende Thea ters in Zeeland (STZ). Die orga nisatie sluit contracten af met de stichtingen die de nieuwe schouwburgen in beide steden gaan beheren. „Daar had Vlis singen bij moeten zijn. Dat werkt veel efficiënter. Soms ben je als gemeente te klein om iets goeds te regelen voor de bewo ners", stelt Gomperts. In de workshop Cultuur en Toerisme bewaakt E. van Dijk de voort gang. Hij werkt bij Toerisme Recreatie Nederland op de afde ling strategie-projectontwikke- ling. Verkeershinder Bij Mobiliteit en Ruimte wordt in een werkgroep over ver keershinder in relatie tot be reikbaarheid gesproken. „Wat is van belang voor de bevolking en hoe staat dat belang tegen over het toeristisch product Walcheren?" F. van Rooijen leidt deze werkgroep. Hij is een aan tal jaren werkzaam als plano loog bij de gemeente Breda. Bij het thema Kennisinfrastruc tuur wordt aandacht besteed aan de versterking van de eco nomie van Zeeland. D. van der Wouw van de Zeeuwse welzijns- instelling Scoop leidt die work shop. Het mini-symposium wordt donderdag 7 februari gehouden in de HZ in Vlissingen. Aanvang 15.30 uur, afsluiting 20.30 uur. Vlissingen en de twee andere Walcherse gemeenten moeten over hun grenzen heenkijken. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is morgen in de rich ting van rijksweg A58 tijdelijk gestremd voor gemotoriseerd verkeer. De andere rijrichting, vanaf de A58, blijft voor het verkeer be schikbaar. Tijdens de strem ming, die duurt van negen tot vier uur, vervangt Rijkswater staat de lampen in de stoplich ten bij het spoor. door Ditty Nieuwenhuize MIDDELBURG - Ernst en Jo- net De Vries uit Middelburg zijn niet blij met. het nieuwe parkeerbeleid dat hun ge meente voert. De boetes zorgen al voor de nodige irritatie bij menig autobezitter. Het 'luk raak' plaatsen van een par keerautomaat voor hun huis aan de Penninghoeksingel heeft zelfs tot een handteke ningenactie geleid. „Er stond opeens een parkeermeter op ongeveer een meter afstand van ons raam." Plet echtpaar werd niet van te voren ingelicht over de komst van de paal. „Op een ochtend, drie maanden geleden, stond hij ineens bij ons op de stoep. Mijn man heeft gelijk de ge meente gebeld. Hij werd einde loos doorverbonden, zonder resultaat." Het paar besloot een brief te schrijven naar de afdeling parkeerbeheer van de gemeente. Vier weken en een herinneringsbrief later kregen ze alleen een ontvangstbewijs van hun schrijven. „De meter past helemaal niet bij het beeld van de straat. De andere kaart jesautomaten staan in het gras bij het water en niet pal voor de huizen. We begrijpen niet dat deze meter voor ons raam moet staan." Het echtpaar liet het er niet bij zitten. „De hele straat spreekt er schande van. We hebben handtekeningen verzameld en opgestuurd. Hij staat er nu al zolang. We wachten nog steeds op een reactie van de gemeen te." De gemeente Middelburg heeft toegezegd de paal te verplaatsen. J. Jansen van parkeerbeheer Middelburg vertelt dat het echtpaar een toezegging tot verplaatsing van de meter heeft gekregen. „We gaan in de beginmaanden van dit jaar de paal verplaatsen. Wij kunnen dat niet direct na een klacht doen. Het is financieel niet mo gelijk om voor de verplaatsing van één parkeermeter een aan nemer in te huren. We hebben eerst alle knelpunten in kaart gebracht. Pas daarna huren we een aannemer in die op een dag meerdere werkzaamheden voor ons uitvoert." Jansen noemt het onsportief van het echtpaar om, ondanks de toezegging, de pers erbij te halen. De Vries maakte een fo- foto Lex de Meester to die een parkeermeter laat zien die vlak voor het raam staat. „Ik kan ook een foto ma ken waarop iemand die zich aan de snelheid houdt tóch te hard rijdt", was Jansens com mentaar. door Rolf Bosboom GOES - In maart beginnen met de bouw en volgend jaar juli op leveren. Dat is in grote lijnen de planning voor de bouw van het nieuwe theater in Goes. Gister avond werden omwonenden en andere geïnteresseerden inge licht over de stand van zaken en de verdere stappen van het pro ject, waarvan nog deze week de eerste tekenen zichtbaar wor den. Morgen gaat het bediijf Sagx"o aan de slag met het slopen met diverse bouwwerken rond de voormalige drukkerij (en vroe- gei-e ambachtsschool) aan de Westwal, te beginnen met de aangrerxzende loods. In de druk kerij zelf moet hier en daar wat asbest worden verwijderd, waama uiteindelijk de woning aan de kant van het Bleekveld tegen de vlakte gaat. Na het slopen wordt het nood zakelijke grondonderzoek ver richt. Veiwolgens kan de feitelij ke bouw beginnen. Veitegenwoordigers van het Eindhovense bedrijf Van Heese- wijk, de bouwkundig aannemer van liet project, zeiden gister avond te hopen begin maart aan het werk te gaan. Het nieuwe theater wordt een combinatie van een opgeknapte ambachtsschool én nieuwbouw. De nieuwe gedeelten omvatten de ronde theater-zaal aan het Bleekveld en de naastgelegen entreepartij. De fundei'ingspa- len woi'den trillingsvrij ge boord, zodat omwonenden daar weinig tot niets van zullen mer ken. Voor de zekerheid neemt een expertisebureau wel vooraf de panden van de dix-ect aanwo- nenden op, voor het geval er toch schade mocht ontstaan. De planning van de bouwers gaat uit van oplevering medio volgend jaar, vlak voor de zo- mexwakantie. Volgens de be trokkenen gaat het om een veili ge planning, zodat het vrijwel zeker is dat er nog minimaal zo'n twee maanden resteren tot het begin van het theaterseizoen 2003-2004. Die periode is nodig om te 'proefdraaien' met de nieuwe schouwbux-g. Aan het begin van het seizoen volgtt de officiële opening. Het bouwterrein neemt tijdelijk een deel van het Bleekveld in beslag. Dat betekent onder meer dat gedux-ende de bouw een nog onbekend aantal pax-- keex'plaatsen voor vergunning houders vex-dwijnt. Die kx-ijgen voorlopig een plek elders in de omgeving toegewezen. De bouwmaterialen worden ook aangevoerd via het Bleekveld, wat vooral op het Kolveniex-shof geregeld wat hinder zal veroor zaken. Bioscoop Wethouder C. Linssen schetste aan de hand van plaatjes een beeld van hoe het theater er uit gaat zien. Hij vertelde onder meer dat bij de bouw rekeixing wordt gehouden met de moge lijkheid dat het theater in de toekomst ook een functie als bioscoop krijgt. Alle daax-voor noodzakelijke leidingen en voorzieningen worden nu al aangelegd, zodat later niet veel méér hoeft te worden gedaan dan het plaatsen van een film projector. Linssen: „Dat is beter dan dat je over een aantal jai*en moet gaan breken." YERSEKE - Mosselconserven- bedrijf Prins Zeeuwsche Banier nxag een twintig meter hoge schoorsteeix bouwen bij het be- drijfscomplex aan de Grintweg in Yerseke. De gemeenteraad van Reimers- waal ging daar gisteren in meer- dexJxeid mee akkoord. Alleen ChristenUnie en Leefbaar Rei- merswaal stemden tegen, om dat ze er niet van ovextuigd zijn dat de stankoverlast met de schooi-steen tot het verleden be hoort. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het terrein bij het nieuwe zwembad tussen Middelburg en Vlissingen wordt omgebouwd tot een sportboule- vard. De twee gemeenten kopen twaalf hectare grond aan bij in dustrieterrein Vrijburg en wil len het nieuwe sportgebied ge zamenlijk exploiteren. De strook in het verlengde van het zwembad woi'dt gedeeltelijk geresex-veerd voor sportvereni gingen en clubs die op termijn moeten verhuizen of die toe zijn aan een nieuwe accommodatie. De Walcherse atletiekvereni ging Dynamica kan er komen en ook de hockeyverenigingen die momenteel aan een fusie wer ken, kunnen in de toekomst naar Vrijburg gaan. Verder mik ken de gemeenten op particulie- ren met commerciële initiatie ven. Mensen met plannen voor een ijsbaan, tenniscomplex of fitnessruimte kunnen him idee- en voorleggen. De verhuizing van volledige sportparken in Middelburg of Vlissingen is nog niet aan de or de. „We willen eerst de grond aankopen. Daarna kunnen de plannen verder ontwikkeld worden", zegt de Middelburgse wethouder R Bruinooge. Zijn Vlissingse college L. Poppe-de Looff vult aan: „Het is de bedoe ling dat er een hoogwaardige sportvoorziening komt. Hoe dat wordt ingevuld is nog niet be kend. In Vlissingen presenteren we 6 februari de sportnota. Het kan best dat we daarin later het één en ander moeten herschik ken voor dit plan." Het idee voor een gezamenlijke exploitatie van een sportboule- vard ontstond toen het college van Vlissingen een jaar geleden op zoek ging naar een plek voor de nieuwe stadsgewestelijke at letiekbaan. De vex-eniging heeft accommodaties in Vlissingen en Middelburg en de twee banen zijn bijna aan vervanging toe. De gemeente Middelburg kon zich vinden in een gezamenlijke aanpak op Vrijburg. Het texTein is momenteel van de melkveehouder M.C. Geelhoed. De gemeenten willen zijn loods opkopen en ook de twaalf hec tare grond die erbij hoort. Het terrein ligt op zowel Vlissings als Middelburgs grondgebied. De gemeenten gaan de kosten voor de grond en de latere ex ploitatie van het terrein fifty- fifty verdelen. De onderhandelingen met de ei genaar zijn nog aan de gang. KAPELLE - Uit een kooi in de tuin van een woning aan het Kerkplein in Kapelle is gister nacht een papegaai gestolen. Het gaat om een grijze rood staart, met een waarde van en kele honderden euro's. Zeeland, in de ban van Oran je. Zo heet het boekwerkje dat kortelings ter gelegen heid van het aanstaande hu welijk is verschenen. Het verhaalt over de aanhanke lijkheid die bewoners van dit gewest door de eeuwen heen betuigden jegens de telgen uit het Oranjehuis. Het boekwerkje staat uiter aard ook even stil bij het ken nismakingsbezoek dat het aanstaande bruidspaar aan Zeelandbracht, en signaleert dat prins Willem-Alexander toen een paarse stropdas droeg. „Waarschijnlijk", schrijft de samensteller, „is dat al die duizenden mensen ontgaan omdat iedereen vrij wel alleen maar oog had voor de immer goedlachse bruid." Ook voor Merel, een vierjarig bijdehandje uit het het land van Goes, is niet alles oranje wat er blinkt. Ja, het is straks feest in het land. Maar waar om dan wel?, wilde vader wel eens van haar weten. „Nou", antwoordde ze, „omdat Maxima gaat trouwen met een jongen." Zeeland in de ban van OranjeVooralsnog is het de dame Zorreguieta die het showtje steelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15