Arabisch avontuur Poortvliet PZC Buiten het veld leuker dan er binnen Glenn Loovens start in topper Romario brengt bliksembezoek aan Nederland Grote zus Jenita sneller dan Gretha Ivoorkust uitgeschakeld 13 Geboren Arnemuidenaar volgt Clemens Westerhof op bij Bani Yas Sergej Boebka wil in parlement Sauerbreij derde bij WB-race Illbruck aan kop in Ocean Race Wereldtitelgevecht moet doorgaan Abel Xavier naar Liverpool Groningen haalt Boekweg terug Van Basten welkom bij Oranje woensdag 30 januari 2002 door Alexandervan Eenennaam CALGARY - Niet olympiër Gretha, maar zus Jenita was gisteren bij een testrace over drie kilometer de snelste Smit. In Calgary bereiden beiden zich voor op het eerste olympi sche optreden van Gretha, op drie en vijf kilometer. Gisteren won de Duitse Anni Friesinger de testrace overdui delijk: 4.05,02, en ontliepen Je nita (tweede in 4.13,19) en Gre tha (derde in 4.14,65) elkaar niet veel. Voor Jenita, net als haar zus marathonrijdster, was het haar eerste 3000 meter in acht jaar. „Ik geloof dat ik 4.30 had staan", zei ze lachend. „Maar ik ben bijzaak. Het gaat om Gretha." De twee zussen, tijde lijk getraind door Ingrid Paul, moeten nog even wennen aan Canada, het snelle ijs van de Olympic Oval en de hoogte. „Ik heb nu last van mijn keel en ben niet helemaal fit", zei Gretha. „Daarom heb ik deze wedstrijd beschouwd als een test, om weer even te wennen aan de binnen- en buitenbochten die je als langebaanschaatser moet rijden. Ik had immers al een tijdje geen langebaan meer ge daan." Dat Friesinger in hun onder linge race van meet af aan grote voorsprong nam, had haar niet gedeerd. „Dat wist ik van tevo ren al. Het ging me niet om de tijd. Als ik straks weer fit ben rijd ik nog wel eens een drie ki lometer. Dan zal ik proberen zo snel mogelijk te gaan." Hoewel het niet tegenvalt, hebben de twee nogal moeten wennen aan de omstandigheden in Calgary. Jenita: „Het ijs is zo goed, dat je echt moet omschakelen met je techniek. Daarbij zijn we hier pas vier dagen, Gretha moet gewoon even het gevoel kij- gen." GPD door Rudy Booqert ABU DHABI - Stilletjes hoopte Jan Poortvliet nog op een club in Nederland of België, maar het werd Bani Yas in de Verenigde Arabische Emiraten. Hij fronste aanvankelijk de wenkbrauwen, maar na een weekje Emiraten heeft hij al zijn vooroordelen opzij gezet. „Ik val van de ene verbazing in de andere." De 48-jarige Poortvliet zat al enkele maanden thuis te niksen. Behoudens een adviseursrol bij amateurclub Vlijmense Boys deed hij helemaal niets in de voetbalwereld. Een trainer die vorig seizoen kampioen werd met FC Den Bosch in de eerste divisie en nu niet aan de bak komt? „Dat viel wel even te gen", bekende Poortvliet gister avond vanuit Abu Dhabi. „Ik dacht aanvankelijk: dat komt nog wel. Maar niet dus. Dan zie je dat de voetballerij gek in elkaar zit. Er zijn elk jaar Jan Poortvliet twee kampioenen in Nederland: m de ere- en eerste divisie. Ik ben er één van, maar ik kom niet aan de bak. Er zijn jongens die nooit ergens om de prijzen heb ben meegespeeld, maar wél een kans krijgen." „Maar ik weet het, hoor. Ik heb een bepaald image en daar kom ik moeilijk van af. Toen ik bij FC Den Bosch binnenkwam, hoor de ik de geluiden ook. Poortvliet is aan de drank, werd gefluis terd. Allemaal flauwekul. Men sen horen of lezen iets en nemen dat gelijk voor waar aan. Na tuurlijk drink ik na de wedstrijd wel 's een pintje. Mag het asje blieft? Dat is de ontlading na een wedstrijd. Maar het wordt, zo snel opgeblazen. Het pro bleem is dat zulke verhalen bij andere clubbesturen blijven hangen." Stoeltjes Daarin zoekt Poortvliet (negen tien interlands, één doelpunt) de verklaring voor zijn clubloze periode na het kampioenschap met FC Den Bosch. Alle lege stoeltjes werden opgevuld, maar de geboren Arnemuide naar bleef zonder zetel. Tot vo rige week. Clemens Westerhof vertrok bij Bani Yas en introdu ceerde Poortvliet als zijn opvol ger. „Ik was al eens vaker gebeld uit zulke landen, maar dat liep allemaal op niks uit. Ik cacht nu ook dat het niks zou worden, maar opeens nodigden ze me uit om over te komen. Ik lieb me teen ingepakt en het risico geno men." Vorige week dinsdag zette hij voor het eerst voet in Atu Dha bi, en na een paar trainiakjes en een bekerwedstrijd (zvterdag 3-1-winst) kon hij zondag me teen zijn handtekening zetten bij Bani Yas. Bani Yas is de club van de politie („de spelers staan bij de politie op de loonlijst") en speelt dit seizoen voor het eerst op het hoogste niveau. Handha ving is de opdracht van de lei dinggevende sjeik („vraag me niet hoe hij heet"). „Voordat ik hier naartoe kwam, had ik een bepaald idee over het land. Je weet wel, met sluiers enzo. Maar ik wist niet wat ik zag. Het is allemaal zo modern, zelfs zijn tijd vooruit. Ik val elke dag nog van de ene verbazing in de andere. We zitten nu bijvoor beeld in een hotel met 200 ka mers, volledig afgeschermd van de buitenwereld. Vijf restau rants, sauna's, fitnessruimtes, sporthallen, voetbalvelden, noem maar op. Alles is gere- geld." Volgende ronde Vanavond speelt Poortvliet met Bani Yas opnieuw een beker wedstrijd, tegen de nummer laatst van de tweede divisie. De plaats in de volgende ronde is al vrijwel zekergesteld, omdat de eerste vier ploegen in de poule doorgaan. De ploeg van Jan Boskamp staat bovenaan. Vol gende week speelt Bani Yas zijn eerste competitiewedstrijd on der Poortvliet tegen Al Wahda, de ploeg van Jo Bonfrère. „Het voetbal is hier in ontwik keling. Er zijn heel veel indivi dueel technische spelers, maar een goede trap missen de mees ten. Ze beginnen ook pas te voetballen als ze aan de bal ko men. Daar ligt voor mij de winst: ik moet ze leren in de ruimtes te lopen zonder bal. Ik ben nu een week bezig en de j on- gens proberen te doen wat ik zeg. Ik heb bovendien het gevoel dat ze er plezier in hebben." Het contract van Poortvliet loopt tot 1 juli 2002. „We hebben niet eens over een langere perio de gesproken. Laten we eerste maar eens kijken wat we elkaar te bieden hebben. Ik hoop na tuurlijk dat er uiteindelijk een ploeg uit Nederland of België komt. Ik wil demensen graag la ten zien wat ik in m'n mars heb. Maar misschien vind ik het hier wel zo leuk, dat ik langer blijf. KIEV - Oud-olympisch kampioen polsstokhoogspringen Ser gej Boebka zal op 31 maart meedoen aan de Oekraïense parle mentsverkiezingen. Boebka, die zijn atletiekcarrière vorig jaar afsloot, staat op de lijst voor de Partij voor een Verenigd Oekraïne van Volodimir Litvin. Boebka won zes wereldtitels, een olympische gouden medaille en verbeterde 35 keer het wereldrecord polsstokhoogspringen. Hij werd in 1999 geko zen tot lid van het Internationaal Olympisch Comité en be kleedt sinds augustus ook een functie bij de internationale at- letiekfederatie LAAF. AP BAD GASTEIN - Snowboardster Nicolien Sauerbreij is gis teren als derde geëindigd in een parallelslalom, meetellend om de wereldbeker. De Nederlandse, gekwalificeerd voor de Olympische Winterspelen, versloeg in de kleine finale de Zweedse Aasa Windahl. Winnares in Bad Gastein werd de Fran^aise Blanc, die in de finale wereldbekerleidster en land genote Ruby versloeg. Sauerbreij staat op het onderdeel pa rallelslalom in de WB-stand vierde. ANP AUCKLAND - Het zeiljacht Illbruck uit Leverkusen heeft de leiding genomen in de vierde etappe van de Volvo Ocean Race van Auckland naar Rio de Janeiro. Het jacht van de Ameri kaanse schipper Kostecki troefde Tyco uit Bermuda en News Corp uit Nieuw-Zeeland af. In het klassement staat Illbruck daardoor met 21 punten nu aan kop voor Amer Sports One en News Corp. SID LONDEN - De World Boxing Council WBC wil dat het ge vecht om de wereldtitel zwaargewicht tussen de Amerikaan Mike Tyson en de Bidt Lennox Lewis in elk geval doorgaat. Ook als de sportcommissie van de staat Nevada weigert Tyson een licentie te verstrekken. De partij, met een budget van 150 miljoen dollar (circa 170 miljoen euro), is voor 6 april in Las Vegas vastgesteld. De sportcommissie van Nevada buigt zich binnenkort over het al of niet geven van een licentie aan Tyson. Dat is een week nadat 'Iron Mike' tijdens de presentatie van de partij in New York een massale vechtpartij inleidde, waarbij hij zijn tanden zette in een been van zijn opponent. Ook loopt er tegen Tyson nog een onderzoek in een verkrachtingszaak. RTR DEN HAAG - Liverpool staat op het punt om verdediger Abel Xavier over te nemen van Everton. Als de voormalige PSV'er vandaag een medische keuring goed doorstaat krijgt hij bij Liverpool een vierjarig contract. Hij zou dan vanavond al kunnen meespelen tegen Leicester City. Liverpool betaalt Everton 800.000 pond voor de Portugese international. De 29-jarige Portugees heeft onlangs een nieuwe aanbieding bij Everton naast zich neergelegd. Daarop kreeg hij van Everton de vrijheid om een andere club te zoeken. GPD GRONINGEN - FC Groningen heeft Claus Boekweg weer in de armen gesloten. De 35-jarige verdediger keert met onmid dellijke ingang terug naar het Oosterpark na zeven jaar FC Zwolle. Daarvoor speelde Boekweg negen seizoenen voor Groningen. Wanneer Boekweg stopt als voetballer, zal hij bij Groningen als jeugdtrainer in dienst treden. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Glenn Loovens maakt vanavond in de kwartfi nale van de Amstel Cup tegen PSV zijn officiële debuut in de basis bij Feyenoord. De pas achttienjarige verdediger ver vangt in Eindhoven de aan zijn lies geblesseerde Ferry de Haan. Trainer Bert van Marwijk hoeft op die manier zijn elftal zo wei nig mogelijk om te gooien. De uit de eigen jeugdopleiding afkomstige Loovens speelde be gin deze maand tijdens het trai ningskamp op Gran Canaria voor het eerst een hele wedstrijd in de hoofdmacht van Feye noord. In de finale van het toer nooi van Maspalomas tegen het Zweedse Helsingborg maakte hij een prima indruk op Bert van Marwijk. „Hij stond er ge woon," zegt de Feyenoord-trai ner. „En afgelopen zondag tegen FC Utrecht was dat weer het ge val. Het eerste duel met Glusce- vic won hij. De manier waarop hij dat duel aanging was al be palend. Glenn is een echte ver dediger en daaraan ontbreekt het in Nederland." ZEIST - Marco van Basten mag van de KNVB stage gaan lopen bij het Nederlands elftal. Voor waarde is wel dat de voormalig aanvaller van Ajax en AC Milan de cursus coach betaald voetbal volgt. Het is nog niet bekend of Van Basten in navolging van Frank Rijkaard, Ronald Koeman en Johan Neeskens gebruik maakt van het aanbod. Het drietal deed als cursist ervaring op bij ex-bon dscoach Guus Hiddink. Van Basten maakte vorige •maand bekend dat hij interesse had voor het trainersvak. Hij wil in september de verkorte cursus coach betaald voetbal volgen. De KNVB biedt spelers die meer dan veertig interlands hebben afgewerkt die mogelijk heid. De 58-voudig international be gint waarschijnlijk in septem ber met de cursus. Vanaf dat moment kan hij onder de nieu we bondscoaches Dick Advo caat en Willem van Hanegem gaan werken. ANP Behalve De Haan en Sprockel mist Feyenoord vanavond de langdurig geblesseerden Pieter Collen, Ramon van Haaren en Ulrich van Gobbel, die zijn ver blijf in Suriname met twee weken heeft verlengd. Jan de Visser is ook nog niet fit, terwijl Bonaventure Kalou met Ivoor kust meedoet aan de Afrika Cup. De hoop op een tijdig herstel van PSV-verdediger Kevin Hof land voor de wedstrijd van van avond is ijdel gebleken. Wegens een lichte hersenschudding kan hij toch niet meespelen. „Er is geen verbetering opgetreden. Ik wil geen enkel risico nemen", al dus Hofland. Hofland wordt vervangen door Ernest Faber. Verder handhaaft coach Erik Gerets het basisteam van de wedstrijd tegen NAC. Patrick Lodewijks staat dus op nieuw in de het doel. Collega Ronald Waterreus is hersteld van zijn elleboogblessure en be gint op de bank. „Het is de be doeling dat hij zaterdag weer speelt", aldus Gerets. „Ronald heeft tweemaal getraind en zou vandaag een rustdag nemen. Maar dan kan hij evengoed op de bank zitten en genieten van de sfeer." Ook John de Jong, die inmiddels twee duels met Jong PSV heeft afgewerkt, keert te rug in de selectie. GPD Gerrie Mühren voorspelt Afrikaans voetbal weinig toekomst door Leon ten Voorde DEN HAAG - Gerrie Mühren liep vorige week een paar dagen rond bij de Afrika Cup in Mali. De scout van Ajax raakte niet onder de indruk van het niveau. Zijn conclusie? „Afrikanen zul len nooit een WK winnen." Talent genoeg daar in Mali, maar niemand heeft het nog te- imggezien. Het toernooi om de Afrika Cup is anderhalve week oud, maar in Bamako swingen voorlopig alleen de supporters nog maar. „Het is er buiten het veld leuker dan er binnen", zegt Gerrie Mühren. De Volendammer genoot van het avontuur, maar werd niet warm van het voetbal dat hij kreeg voorgeschoteld. „Vooral de toplanden Nigeria, Ka meroen en Senegal vielen me te gen", aldus Mühren. „Zehebben hele grote namen, maar beheren allemaal him eigen bv'tje. Som mige spelers zweven een paar meter boven de grond en denken dat ze niet meer hoeven te wer ken. Vooral de Nigerianen heb ben daar een handje van. Daar lopen er een paar op het mid denveld rond alsof ze aan het winkelen zijn..." De voetbalgrootheid Pelé voor spelde twintig jaar geleden dat het Afrikaanse continent nog voor het einde van de twintigste eeuw een wereldkampioen zou afleveren. Die voorspelling is niet uitgekomen. Mühren ge looft ook niet dat het Afrikaan se voetbal ooit zijn belofte gaat inlossen. Dan zie ik nog eerder een Azia tisch land wereldkampioen worden. Japan of China bij voorbeeld. Vooral Japan heb ik hoog zitten." Met het Afrikaanse voetbal wordt het in zijn ogen nooit wat. Kwaliteit is er genoeg, dat is het probleem niet, meent Mühren. „De Afrikanen kunnen fantas tisch voetballen, maai- hun techniek is meestal niet functio neel. Het zijn circusvoetballers. Als bij ons iemand een bal krijgt aangespeel clkomen meteen een tweede en derde man in bewe ging. Maar in Afrika blijft ie dereen stilstaan, omdat men toch weet dat de speler die de bal heeft eerst een kunstje wil uithalen." Mühren zag in het voetbal de chaos terug, die het leven in vele Afiikaanse landen zo ken merkt. „Het ontbreekt ze aan organisatorische kwaliteiten. Ze rennen en vliegen, maar den ken niet aan het team. De één gaat naar links, de ander naar rechts, maar soms moet je met zijn allen rechtdoor om een doel te bereiken." Dat landen als Ghana en Nige ria bij de internationale jeugd kampioenschappen vaak een hoofdrol vertolken, heeft vol gens Mühren te maken met het feit dat Afrikaanse voetballers vroeg volwassen zijn. „Een Afrikaanse voetballer is op zijn zestiende al rijp", meent hij. „Lichamelijk zijn ze dan al ver schrikkelijk sterk. Lampty (ooit bestempeld als supertalent bij Anderlecht, maar inmiddels diep weggezakt) is daar een goed voorbeeld van." Voetbalverstand In Nederland kent hij ook zo'n speler, Clarence Seedorf. Op jonge leeftijd reeds fysiek ijzer- sterk. „Ik vind dat hij sinds zijn zestiende niet veel meer heeft bijgeleerd. Clarence is een heel intelligente jongen, maar voet balverstand is wat anders hè. En dat is ook de makke van veel Afrikanen. Ze groeien vaak niet verder. Dit in tegenstelling tot Scandinavische voetballers die •juist heel stapsgewijs de top be reiken." Wat Mühren wel positief verras te op het toernooi was het on derlinge respect van de spelers. „Plet gaat er veel vriendelijker aan toe dan in Europa. Maar misschien is dat tegelijkertijd ook wel hun probleem. De Afri kaan is keurig opgevoed, waar door ze van nature onderdanig zijn. Ze zien daardoor enorm te gen de Europese en Zuid-Ame rikaanse landen op. Ze schrik ken zich rot als ze een topper tegenkomen. Daarom zakken ze ook door het ijs als het er echt op aankomt. De toplanden uit Eu ropa en Zuid-Amerika hoeven zich dan ook geen zorgen te ma ken. Een Afrikaans land zal nooit wereldkampioen wor den." GPD doorXavier Moonen EINDHOVEN - Breedlachend en met een plastic tasje in de hand komt-ie de roltrap op van Vroom&Dreesinann. „Jongen, net als vroeger, toen kwam ik ook altijd te laat", klinkt het. Geen spat veranderd dus. Ook uiterlijk niet. Sterker nog; op zijn 36e ziet Romario de Souza Faria er veel beter uit dan de Ro mario die in 1993 PSV na vijf jaar verruilde voor het Barcelo na van Johan Cruijff. Hij geeft wel toe dat-ie 'een beetje moe' is. „Ik heb zondag nog met Vasco da Gama een wedstrijd gespeeld. Nog twee keer gescoord ook. Daarna zijn we direct op het vliegtuig ge stapt naar Nederland. Morgen middag ga ik weer terug naar Rio." Zijn bliksembezoek aan Eind hoven omhelst twee opdrach ten. Enerzijds een schuld veref fenen met de belasting en anderzijds wil Romario de doel punten achterhalen die hij als spits in dienst van PSV maakte. De eerste opdracht ging de Bra ziliaan goed af. Als bewijs laat hij een officieel document van de belastingdienst zien waarin staat dat de heer Romario Souza Faria zijn inkomstenbelasting over 1991 en 1992 heeft vol daan: te weten 93.873 euro. Het achterhalen van de doel punten wordt moeilijker. „Ik heb tot nu toe in mijn hele actie ve carrière, die begon in 1985, 814 doelpunten gemaakt", zegt hij tussen twee lepels groente soep door. „Daar heb ik de tref fers van PSV in de competitie, beker en Europa Cups ook bij geteld. Ik wil nu alleen weten hoeveel ik er in alle vriend schappelijke wedstrijden heb gemaakt. Je moet me helpen." Maar waarom wil hij dat weten? „Omdat ik achter mijn naam minstens duizend doelpunten wil hebben staan", lacht hij. „De enige speler in Brazilië die ook zoveel doelpunten heeft ge maakt is Pele." Wanneer Romario gezegd wordt dat hij nooit veel gescoord kan hebben in oefenduels - hij was altijd te laat terug uit Brazilië waardoor een groot deel van de voorbereiding aan zijn neus voorbij ging- verslikt hij zich bijna in zijn Hollandse frietjes. Speurwerk later op de redactie leert hoeveel doelpunten Roma rio voor PSV in vijf jaar heeft gemaakt. Dat zijn er in totaal 16 5In de competitie 9 8KNVB- beker veertien, Europa Cups vijftien en in oefenwedstrijden 38. Wanneer hem dat telefo nisch wordt meegedeeld, is hij zo blij als een kind. Romario zegt nog twee jaar te willen voetballen. „In die twee seizoe nen moet ik die duizend kunnen volmaken. Anders ga ik nog een jaar door. Echt waar." Twee j aar geleden opperde PSV- voorzitter Van Raaij het idee om Romario voor een seizoen naar Eindhoven te halen. 'Doe me dat niet aan', moet trainer Erik Ge rets toen gezegd hebben waar door Van Raaij - toch een enor me fan van Romario - er van afzag. „Ach, je hebt overal boeren", reageert Romario op de afwij zing van Gerets. „Ik heb drie jaar met hem samen gespeeld en ik respecteer zijn mening. Hij was een goede vriend van mij. Maar een goede speler hoeft nog geen goede trainer te zijn." Duizend doelpunten De missie van duizend doelpun ten moet ook de twijfels van bondscoach Felipe Scolari weg nemen hem te selecteren voor het WK van dit jaar in Zuid-Ko- rea en Japan. Zowel het volk als de media wil Romario opgeno men zien in de nationale selec tie, maar Scolari houdt de boot af. Scolari vindt de spits, die afgelopen seizoen met 21 doel punten topscorer werd in Brazi lië, een lastpak en een leuge naar. De bondscoach is nooit vergeten dat de oud-PSV'er hem vorig jaar juli een tand heelkundige ingreep op de mouw spelde. Met die smoes voorkwam de man met de ree bruine ogen dat Scolari hem tij dens zijn vakantie selecteerde voor de Copa America. De kleine goaltjesdief haalt zijn schouders op. „Ik vind die hou ding van Scolari onbegrijpelijk. Misschien ziet hij betere spit sen, maar ik niet. Ik ben de beste en dat wil ik de komende twee jaar ook blijven. De afgelopen drie seizoen heb ik 181 goals ge maakt. Moet ik nog meer bewij zen?" Romario staat dan op. Pakt zijn plastic tasje van V&D en zoeft met de roltrap naar beneden. Nagestaard door vele gezichten. De herkenning is er nog altijd. GPD Daniel Djemba Djemba van Kameroen wordt neergelegd door Togonees Eric Akoto. Sorelle Njitap (8) en Vivien Foe (17) kijken toe. foto AP van onze sportredactie KAYES - Ivoorkust is er niet in geslaagd de kwartfinales te bereiken van de strijd om de Afrika Cup. De voetbalploeg met Feyenoorder Bonaventure Kalou verloor met 3-1 van de Democratische Republiek Congo, dat daarmee achter groepswin naar Kameroen tweede werd in groep C. Aanvoerder Nonda scoorde meteen bij te rugkeer voor DR Congo. De speler van Monaco was vorige week, schijnbaar met griep, vanuit Mali teruggekeerd naar Frankrijk. Nonda maakte de tweede tref fer nadat Yuvuladio voor rust de score had geopend. Kimoto vanaf de strafschopstip besliste het duel voordat Traore namens Ivoorkust iets kon terugdoen. Twee jaar geleden slaagde Ivoorkust er ook niet in de kwartfinales te bereiken. Destijds werden Kalou en zijn ploeggeno ten enkele dagen opgesloten in een mili tair kamp. De aanvaller hoopt zich dit maal zo snel mogelijk weer bij Feyenoord te melden. Titelhouder en olympisch kampioen Kameroen bereikte zonder pro blemen de laatste acht. De slotwedstrijd in groep C wonnen de 'Ontembare Leeu wen' met 3-0 van Togo. Mettomo, Eto'o en Olembe scoorden. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13