PvZ zet tunnel Slusikil in ijskast Radar leert studenten interpreteren Koopkrachtige Belg vaker naar Zeeland voor korte vakantie Borsele ambitieus bij oprichting van brede school Onderwaterliefde Vlaamse stalker moet 500 euro boete betalen Loodsenkoor Partij geeft aansluiten verbeterde wegen op Vlaamse Expresweg voorrang Vrouw bedreigd Platform Arbeidsmarkt wil vraag en aanbod dicht bij elkaar brengen Leerlingen leren gedichten maken SP opent alarmlijn WAO door Edy de Witte HULST - Als fervente duikers weten ze dat het onderwater leven vaak mooie verrassingen in petto heeft. Maar dat ze ooit nog eens onder het waterop pervlak officieus met elkaar in het huwelijk zouden treden, overtrof hun stoutste ver wachtingen. Vrijdagavond gaven Johnny Hooft en Hilde Eeckhaoudt el kaar het jawoord in het over dekte zwembad Reynaertland. Johnny is instructeur van de Hulster duikclub Bermuda Divers. Zijn toekomstige echt genote is aangesloten bij de Koninklijke Watersportver eniging uit het Belgische Tem- se. Zaterdag 2 februari volgt de officiële huwelijksinzege ning in het Belgische Moerbe- ke, waar ze al een tijdje samen wonen. De ludieke huwelijksceremo nie was op touw gezet door de Bermuda Divei's. De toekom stige echtelieden werden eerst in trouwkledij gestoken. Hil de, in witte bruidsjapon met sleep, en Johnny, in het nette pak, maakten vervolgens op het droge een wandeling rond het bad. Traditionele trouw- muziek galmde door Rey naertland. Groot was hun ver bazing toen hen gevraagd werd om onder de trouwkle- ding de duikattributen aan te sjorren. Gelaten voerden bei den de opdracht uit. Vergezeld van bruidsmeisjes en -jongens, een 'pastoor', koster, twee ge tuigen, een ceremoniemeester en ruim dertig gasten verdwe nen ze voor een ruim twintig minuten durende trouwplech tigheid onder water. Op de bodem van het bad nam de pastoor plaats achter een nagebootst altaartje. Bruid en bruidegom gingen op een bankje zitten onder een boog van plastic bloemen. Traditio nele handelingen van een trouwpai-tij werden op geplas tificeerde kaarten met teksten als 'welkom', 'preek pastoor', 'ringen', 'bruid kussen' en 'fe liciteren' kenbaar gemaakt. Verdere communicatie verliep met handgebaren. Na de plechtigheid kwamen de gas ten als eerste boven water. Het officieus getrouwde stel werd onder luid applaus en een Lang zullen ze leven uit het water gehesen. „Een fantasti sche verrassing", stamelden Hilde en Johnny toen ze op het droge stapten. Na een glaasje champagne volgde een recep tie in de bar van het zwembad. Johnny Hooft en Hilde Eeckhaoudt geven elkaar onder water officieus het jawoord. foto Herman de Booij door Cees MaaS ANTWERPEN - Het toerisme vanuit België naar Zeeland trekt fors aan. Met name de koopkrachtige bovenlaag van de Vlamingen ontdekt dat Zee land meer is dan een dagje goed koop winkelen in Sluis of Hulst, duiken of op geep vissen langs de Scheldekusten. Wat verder opvalt is dat er een grote toename te noteren valt in het aantal Belgen dat vakanties in Zeeland via het internet boekt. Tijdens de grote Vakantiesalon in Antwerpen bezochten veel meer Belgen dan vorig jaar de twee Zeeuwse stands. ..Vooral voor de dagjes-uit en de korte fietsvakanties bestaat meer be langstelling, maar het trekt over de hele linie aan. Ook de kam- peervakanties gaan goed", zegt Anneke van der Waal van het Zeeuws Bureau voor Toerisme. Ze staat folders uit te delen met Sonja van der Voet van de VW van Schouwen-Duiveland in de speciale Zeelandstand, onder deel van het Holland Paviljoen. Nederland presenteert zich daar onder het motto 'Je boven ste beste buurland' presenteert aan de zuiderburen. De tweede Zeeuwse stand is van recreatiebedrijf Roompot (vijf campings, een golfslagbad en negen bungalowparken), waar Piet Hamelink potentiële Vlaamse toeristen te woord staat. „Het gaat echt heel goed", zegt hij„de toplaag van Vlaam se toeristen die veel te besteden hebben, groeit enorm. Wij zien dat doordat er veel meer Belgen met campers naar Zeeland ko men. Laatst hebben we dat ge teld op een weekend en toen kwamen we tot tweehonderd campers op onze terreinen. Wat we ook veel meer dan vroeger zien, zijn Belgen die makkelijk duizend gulden betalen voor een' weekendje in een apparte mentje of bungalow in Zee land." Volgens Hamelink hebben de Belgen - evenals andere toeris ten in de westerse wereld overi gens - massaal het gemak van het boeken via internet ontdekt. „Vier jaar geleden kwam nog maar vier procent van onze boe kingen per internet binnen, nu is dat al 36 procent." De Vakantiesalon wordt gehou den in het Bouwcentrum en duurt nog tot en met zondag 3 februari. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft vrijdag een 26-jarige stalker uit Hamme (B) veroordeeld tot 500 euro boete en twee weken voorwaardelijke celstraf. De man bestookte gedurende twee maanden zijn ex-vriendin uit Hulst met een groot aantal telefoontjes en faxen, waarbij hij obscene taal gebruikte en dreigementen uitte. Ook stond hij haar op te wachten bij haar woning. Hij viel haar voortdu rend lastig. Het slachtoffer be sloot uiteindelijk aangifte te doen bij de politie. De verdachte was de wanhoop nabij toen zijn vriendin de rela tie van de ene op de andere dag uitmaakte. „Ik was zeer verliefd op haar. Ik vond dat we het ware koppel vormden." De Belg be sefte na twee maanden stalken, wat begon in november 2000, waarmee hij bezig was. „Ik wou eigenlijk alleen nog een keer met haar pi'aten." Tachtig tele foontjes per dag waren geen uit- zondei-ing. Niet alleen het meis je had er last van. Ook haar ouders en haar collega's op het werk ondervonden hinder van de Belg. Hij vertelde gistex-en dat hij een nieuwe vriendin had. „We heb ben een prima relatie." GOES - Het Loodsenkoor uit Vlissingen treedt moi-gen, dins dag, op in het Gasthuis in Goes. Het concext in het verzorgings tehuis is voor belangstellenden toegankelijk en begint om 14.30 uur. maandag 28 januari 2002 door Maurits Sep VLISSINGEN - Vergeet de tun nel bij Sluiskil en begin heel rap nxet het verbeteren van de be staande wegen in Zeeuws- Vlaanderen. En sluit die snel en goed aan op de Expresweg van Antwerpen via Zelzate en Mal- degem naar Knokke. Dat advi seert de Partij voor Zeeland in haar brochure Kiezen voor kan sen, die vandaag wordt gepubli ceerd. De PvZ vindt dat al te lang is ge draald met het vervangen van de brug over het Kanaal Gent- Terneuzen door een tunnel. Voor de verre toekomst van Zeeuws- Vlaanderen blijft die tunnel van groot belang, vindt zij. Maar wachten tot die er eindelijk ligt, gaat ten koste van de bestaande bedrijvigheid. Er nu haast achter zetten, is vol gens de pax-tij evenmin verstan dig, omdat die tunnel toch niet klaar is vooi'dat de Westerschel- detxxnnel volgend jaar zomer opengaat. Het verkeer dat dan Zeeuws-Vlaandei'en inrijdt, komt terecht op een 'hapex*end, kronkelig, smal, hobbelig en bo venal onveilig wegennet'. „De afwezigheid van een volwassen wegennet blijft vooralsnog een zware handicap voor de regio Zeeuws-Vlaandex-en, waardoor toekomstgerichte kansen op ve lerlei terrein onbereikbaar blij ven", stelt zij. De PvZ pleit voor een ongehin derde verlenging van de route vanaf de Westei'scheldetunnel naar de Vlaamse Expresweg langs de westkant van het Ka naal Gent-Temeuzen, langs Sas van Gent. Ook West- en Oost- Zeeuws-Vlaanderen moeten beter op die Expresweg wox'den VLISSINGEN - Een 33-jarige Vlissinger is in de nacht van wij dag op zaterdag rond kwaxt voor drie aangehouden op de Bossenburghweg in zijn woon plaats. Hij had net daaxvoor een 26-jarige vrouw bedx-eigd via de telefoon. De aanleiding was een ruzie eex-der die dag tussen haar en een familielid van de man. aangesloten, vanuit Aarden- burg, IJzendijke, Hulst en even tueel Axel. Verder staat een i-echtsti-eekse aansluiting naar de Liefkenshoektixnnel op het wensenlijst je. Het westen en het oosten van de regio dienen eveneens beter met elkaar vei'bonden te worden. De PvZ neemt daarvoor 'een onder- nemex-svisie uit West-Zeeuws- Vlaandex^en' over. Die bevat wel weer het idee van de tunnel bij Sluiskil, die er op termijn vol gens de partij ook nog wel zou moeten komen. Omdat België het kanaal graag wil verdiepen om de haven van Gent aantrek kelijker te maken, moet die tun nel dieper worden aangelegd. België zal dan moeten meebeta len. Opwaardering Aan beide zijden van die nieuwe tunnel komen wegen met twee banen voor elke rijrichting. Die worden verderop (bijvoorbeeld bij Biervliet) versmald tot één baan per rijrichting. De snel heid op die wegen moet omhoog naar 100 kilometer per uur. De opwaardering van het we gennet staat geheel in het teken van de economie in Zeeuws- Vlaancleren en de samenwer king met Belgisch Vlaanderen. De PvZ wijst erop dat de regio's aan beide zijden van de grens el kaar al hebben gevonden, maar dat de (economische, culturele en sociale) samenwerking wordt belemmerd door de slech te infrasti'uctuur. Pas als die verbeterd is, heeft het idee grensland-buurland kans van slagen, schrijft de partij. Fractievoorzitter R. Stoffels van de PvZ had eind vorig jaar aangekondigd met een alterna tief ontwikkelingsplan voor Zeeuws-Vlaanderen te komen. „Het gebakkelei over die tunnel bij Sluiskil duurt te lang. Dat vinden ook de ondernemers, maar niemand durfde hai-dop te zeggen dat we er nu maar even mee moeten wachten en eerst de andere wegen moeten aanpak ken." Hij zal de bi'ochure Kiezen voor kansen nog deze week aanbie den aan gedeputeerde J. Hen- nekeij (vei'keer) en aan de lokale en landelijke overheden in Ne derland en België. Het nieuwe radarsysteem wordt gedemonstreerd tijdens de open dag van het Maritiem Instituut. foto Ruben Oreel door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Zeeland konxt over twee maan den naar buiten met concrete plannen om vraag eix aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar aan te laten sluiten. Dat zegt Ruud van Leest van het plat form. Het platfoi-m bestaat ruw ge sproken uit alle instellingen die in Zeeland te maken hebben met werk en inkomen. Vertegen woordigers van de gemeenten, de werknemers en werkgevers organisaties, het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), de cli- entenoi'ganisaties en de provin- AARDENBURG- Leerlingen uit de groepen acht van de basis scholen van Aardenburg en Eede doen dit jaar mee met de Landelijke Gedichtendag op 31 januari. De leerlingen gaan gedichten schrijven die ze, begeleid door harpmuziek, in de Aai'denburg- se galerie Griffioen laten horen. Donderdagmiddag 31 januari wordt het spits afgebeten dooi de gx-oepen acht van basisschool Vostei-man van Oyen. Basis scholen St. Josef en Op Dreef volgen in de maand februari. Rondom de gedichtendag is ex- een poëzieproject. Dat wox-dt begeleid door Jan Peter Kake- beeke, die op elke school een aantal gastlessen over poëzie geeft.Het werk van beroeps dichters wordt behandeld, maar kinderen zullen ook zelf gedich ten schrijven. Kakebeeke: „De meeste leerlingen hebben ple zier in het spelen met woorden. Ze ontdekken de magie, cle kracht en de klankrijkdom die in woox-den zitten. Naast grap- pige onzingedichtjes ontstaan er ook gedichten met een bood schap. Sommige leerlingen schrijven verhalende poëzie, anderen presentei'en zich heel persoonlijk vanuit de ik-fi- guui-." In het pi-oject lei-en de kindex-en dat door toevoeging van muziek een muzikale tekst of lied kan ontstaan. Har-piste Anna van Avalon tx-acht tijdens de slotbij eenkomst de dichterlijke crea ties te vertalen in klanken. cie maken er deel van uit. Deze partijen ondertekenden vorig jaar juni een samenwerkings overeenkomst voor het plat form. Dat krijgt tot en met eind 2003 jaarlijks tweehonderddui zend eux-o overheidssubsidie. In heel het land zijn vijfentwintig platforms Arbeidsmarktbeleid opgericht. De twee medewerkers van het platform houden zich onder an- dex-e bezig met het analyseren van informatie over de Zeeuwse arbeidsmax-kt. Andere taken zijn het bevorderen van de aan sluiting tussen ondeiwijs en ar beidsmarkt, het verminderen van de achterstandspositie van allochtonen en het gezamenlijk ontwikkelen van specifieke px-ojecten om knelpunten in de afstemming tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op te lossen. Het einddoel van die inspannin gen is er voor te zox-gen dat zo veel mogelijk werkzoekenden in de pi-ovincie aan werk komen. Daax-naast probeert het plat form er voor te zorgen dat zoveel mogelijk mensen die wex-k heb ben, dat kunnen behouden. Dit kan door de sociaal-economi sche structuur en het oplei dingsaanbod in de regio te ver sterken. Volgens Van Leest bevindt het platfoi-m zich nog in de opstart fase. „We moeten de komende maanden met alle partners in debat om concrete projecten in de regio te vinden die we kunnen stimulex-en." Tijdens een vex-ga- dering op 18 april moet duide-' lijk worden wat het platform precies gaat doen om de doel stellingen te bereiken. MIDDELBURG - De Socialisti sche Pax-tij Middelburg heeft een alarmlij n geopend voor mensen die klachten hebben over WAO-keuringen. Aanlei ding daarvoor was de ervai'ing van SP-lid R. Dreessens. Hij ontving een beslissing over zijn uitkering, voordat een onder zoek had plaatsgevonden. De klachten worden doorgestuurd naar de Tweede-Kamerfractie van de partijVorige week stelde SP-kamei'lid J. de Wit kamer- vi-agen over de zaak Dreessens. Klachten kunnen worden ge meld via www.sp.nl/middel- burg. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Een alarmsig naal klinkt door het lokaal. Het apparaat knippex-t een waar schuwing: over enkele ogen blikken volgt een aanvaring. Buiten tuft een schip voorbij over de Westerschelde. Het nieuwe radarsysteem van het Maritiem Instituut aan de Bou levard Bankert in Vlissingen functioneert naar behoren. Het heeft alleen niet in de gaten dat het zelf stilstaat en dat een bot sing er niet inzit. De radar staat opgesteld bij het raam. Wat op het scherm als een vlekje oplicht, is in één oogop slag in het echt te zien. Het ap paraat leert leerlingen van het ROC om te gaan met de aller nieuwste technieken. Tot voor kort moesten ze het doen met een simulator, die ook nog eens verouderd was. Over het scherm draait een streep als een wijzer van een klok zijn rondjes. Iedex-e keer als hij passeex-t, vernieuwt het beeld zich en zijn passerende schepen een paar millimeter verder. De radar ziet niet alleen de sche pen, de kustlijn van Zeeuws- Vlaanderen tekent zich ook dui delijk af. Als het hard waait, zo als zatex-dag tijdens de open dag van het instituut, is het beeld bezaaid met stipjes: de golven voor Vlissingen. „Hier zie je de haven van Bxes- kens", wijst Egon Mes, coöx-di- nator nautische technieken van het ROC.Als de veerboot voor bij vaart, kun je hem volgen. Je kunt kijken hoe hard hij vaart en hoe laat hij aankomt." Het belang van het radarsysteem voor de opleiding gaat verder, legt hij uit. „Het is belangrijk dat leerlingen lei'en te interpre- tex-en wat ze op het schexm zien. Dat ze een relatie kunnen leggen met wat er buiten gebeurt. We beschouwen dit als de brug van een schip. Het is alleen een beet je onhandig dat we dwars op het vaarwater liggen." Het i-adai-- scherm is gericht op de over kant, zodat de passerende sche pen eenvoudiger te volgen zijn. Afstanden „Het is een uitstekend voor beeld van aanschouwelijk on- dex-wijs", zegt Mes. „Dit is een praktijklokaal. Als iets niet dui delijk is, kunnen we de radar aanzetten en is het meteen hel der. Zo kun de laten zien wat een 'peiling' is en kun je Engelse tex-- men als 'range' dix-ect uitleg gen." Bovendien leren leerlin gen afstanden schatten. Als de radar aangeeft dat een nade- ï-end schip twee mijl weg is, valt direct te zien hoever dat in het echt is. „Dit had er veel eerder moeten zijn", vindt Mes. „Bij vliegopleidingen is het ondenk baar dat leerlingen met verou derde appax-atuur werken." Het radarsysteem is voor een zacht prijsje gekocht. Bruce de Bies, verkoopmanager van het bedrijf dat het instrument le verde, heeft zelf zijn opleiding aan de Vlissingse boulevard ge volgd. „Ik heb toen gemex-kt dat er een gebrek is aan goede appa- ratuur." De samenwerking met het bedi'ijf heeft voor beide par tijen voordelen. Het Maritiem Instituut kan nu, als een reder een dergelijk apparaat aan schaft, de opleiding van de bemanning verzox-gen. Voor de levex-ancier is het handig dat studenten leren omgaan met zijn systeem en zich later, als ze een baan hebben, de voordelen ervan herinneren. Uniek Het is in Nederland uniek dat leerlingen vanuit het leslokaal het scheepvaartverkeer kunnen volgen. Geen enkele nautische opleiding heeft het uitzicht dat het Maritiem Instituut heeft. „Er is lang gediscussieerd of we hier zouden blijven, of dat we naar het terrein van de Hoge school Zeeland zouden gaan", zegt Mes. Vooxdopig zijn die plannen in de ijskast gezet. Dat is de i-eden om hier te investex-en in dergelijke apparatuur" door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meente Borsele werkt hard aan de totstandkoming van brede scholen in de gemeente. Erva ring heeft inmiddels geleerd dat kleine kernen - daarvan heeft Borsele er dertien - op tal van terreinen garen kunnen spinnen bij een brede school. Huisvestingsproblemen van de basisschool, peuterspeelzaal en kinderopvang in Lewedoi-p, leidden al vroeg tot een bevxedi- gende oplossing in de brede- schoolgedachte. En ook in an dere kemen gingen verschillen de disciplines geestdriftig aan de slag. De gemeente, die al in 1999 in de meerjarenbegroting geld uit trok voor de totstandkoming van brede scholen, heeft inmid dels een derde ondei'zoeksrap- port ter behandeling klaar; Het bureau Maat&Co maakte een concrete verkenning van de mo gelijkheden en wensen in de kernen. Onderwijswethouder F. Tollenaar is zich ervan bewust dat het ambitieniveau in Boi-se- le hoog is. „Bij de gemeente- ï-aad. bij het college, bij het on derwijsveld en bij de mensen die zich met welzijn bezighouden. Maar als iedei-een zich inzet om hoge verwachtingen waar te maken, dan lxikt het ook. Be langrijk is dat de ambtenaren van de verschillende afdelingen in het gemeentehuis ook bevlo gen samenwerken. Op die ma nier krijgt Borsele uit alleiiei potjes subsidie en laten we het mes op zoveel mogelijk plaatsen van twee kanten snijden." Uitgangspunt in het rappoi*t van Maat&Co is de huisvesting- van ver-schillende paxinex-s in de brede school. Per kern is beke ken waar de knelpunten zijn en hoe die in gezamenlijkheid kun nen worden opgelost. Leeg stand van lokalen, tekort aan ruimte, het ontbreken van spe cifieke voox-zieningen, bouw kundige tekortkomingen en excentrische ligging, kunnen dikwijls beter in samenwerking worden aangepakt, waax-mee alle vooi-zieningen kunnen win nen. „En dat niet alleen, zegt Tollenaar, we kunnen er ook voorzieningen mee winnen. Zo is het goed mogelijk dat je in een kern waar nu geen kinderdag verblijf of buitenschoolse op vang is, in een brede school ge- xnakkelijk zulke opvang kunt scheppen." Omdat niet alles te gelijk kan, omdat de behoeften en mogelijkheden van kern tot kex-n vei-schillen en omdat de projectsubsidies van verschil lende kanten komen, heeft Maat &Co een vijftal projectvoorstel len opgetuigd. In 's Gravenpol der zou een zorgstructuur moe ten komen: een team dat helpt bij alle ondei-wijskundige en op voedkundige vragen Speeltuin In Hoedekenskex-ke, waar vlak bij het dorpshuis een nieuwe school met een peuterspeelzaal wordt gebouwd, zou extra aan dacht en geld moeten worden gestoken in speel- en bewe gingsruimte, die door alle kin deren kan worden gebruikt. Ook de speeltuin kan daax-bij betrokken wox-den. Voor Oudelande kan binnen korte tijd een kindex-opvang worden gerealiseerd. In een leegstaand lokaal zou een begin kunnen worden gemaakt met overblijven en buitenschoolse opvang. Ouders hebben in Ou delande overigens al geregeld dat de Zeeuwse Muziekschool in de school de lessen Algemene Muzikale Vorming komt geven. Daarvoor hoeven de kinderen niet meer naar Goes. Opvang De relatie tussen de school en al les wat daarbuiten gebexirt, kan in Ovezande wox-den uitge bouwd. In dat dox-p is al een groep aan de gang die een brede school wil opzetten. De peuter speelzaal kampt met huisves tingsproblemen en voor na schoolse opvang is in Ovezande veel belangstelling. De clubs die in het dorpshuis actief zijn, moeten nauw bij de plannen worden betrokken. In Ovezande gebeux-t veel, maar als het in sa- menwex-king zou gebeuren, was de brede school al bijna een feit. Een project in 's Heerenhoek: de bouw van een extx-a lokaal en de huisvesting van de peuterspeel zaal, woi'dt een j aaitje opge schoven omdat de leerlingen prognose achterblijft. Alle projecten hebben een loop tijd van twee jaar en moeten worden gezien als pilots. De ge meente kan op termijn beslui ten hetzelfde in andere dorpen op te zetten. De gemeentei'aad bespreekt het rappoxt op 7 januari in het ge meentehuis in Heinkenszand. Aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9