Onderzoek naar stort vuile grond PZC Tien jaar mededogen in Clarahofje 7 Vlissingen levert massaal vreemd geld in Kandidatenlij sten voor verkiezingen zijn vastgesteld GroenLinks bezorgd over kwaliteit dienstverlening Delta Wethouder Vlissingen spreekt van communicatiefout CDA begint met campagne Oplichter actief in Vlissingen Overlast door harde wind Bromfietsen gestolen Beschonken jongeman beboet Auto-inbraken in Vlissingen Glasscherven in het gezicht agenda zeeuwse almanak Autorijden MIDDEIM maandag 28 januari 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Groen- Links-fractie in Middelburg maakt zich zorgen over de kwa liteit van de door Delta Nuts ge leverde diensten. Na de stroomstoring in Sint- Laurens op vrijdagavond, De afgelopen maanden zijn gro- J. Goetheer in een brief aan het GroenLinks wil weten wat de wil de partij dat het college te delen van Middelburg regel- gemeentebestuur. De storingen oorzaak van de storingen is.Of van B en W haar ongerustheid matig voor een lange tijd versto- zijn volgens Delta iedere keer te het aan adequaat onderhoud overbrengt aan het energiebe- ken geweest van elektriciteit en wijten aan technische proble- ontbreekt kunnen we als leek drijf. gas, schrijft fractievoorzitter men. niet beoordelen", aldus Goet heer. „Of de kwaliteit van de in frastructuur voldoende is, kun nen wij ook niet beoordelen. Feit is dat steeds meer inwo ners van Middelburg twijfels krijgen over de kwaliteit van de door Delta Nuts geleverde dien sten." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wethouder L. Poppe de Looff onderzoekt vandaag hoe het mogelijk is dat er vervuilde grond op het par keerterrein bij het Nollebos in Vlissingen terecht is gekomen. Ze zegt dat in een reactie op de protestactie van de Socialisti sche Partij. Die partij plaatste vrijdag waarschuwingsborden bij de berg grond. De PvdA heeft de wethouder gisteren schrifte lijk om opheldering gevraagd. Volgens de wethouder is er spra ke van een communicatiestoor nis. „De vervuilde grond is in de raadscommissie aan de orde ge weest", zei Poppe gisteren. „Er is afgesproken dat er gekeken zou worden naar een andere lo catie. Van ambtenaren heb ik doorgekregen dat de grond ook daadwerkelijk naar een andere plek zou gaan. Ik ben hogelijk verbaasd dat die grond nu daar ligt. Ik denk dat het een commu nicatiefout is. Ik kan niet anders concluderen. Ik zal maandag gelijk actie ondernemen en kij ken of de informatie die ik ge kregen heb, klopt." Eerder was niet mogelijk, aldus Poppe. ,,Ik wil geen mensen lastig vallen in het weekeinde." Glacisstraat De grond is afkomstig uit de Glacisstraat. Uit bodemonder zoek is gebleken dat de bodem daar vervuild is met koper, lood en zink. Het gehalte aan meta len overschrijdt de daarvoor geldende normen. Volgens amb tenaren van de provincie en de gemeente levert de vervuiling geen gevaar op voor de gezond heid. De PvdA-fractie wil weten waarom de gemeente, als de MIDDELBURG - De afdeling Middelburg van het CDA begint morgen haar verkiezingscam pagne. Tijdens een bijeenkomst worden de kandidaten voor de gemeenteraad voorgesteld. Wethouder P. Bruinooge en Tweede-Kamerlid Siem Buijs geven hun visie op actuele on derwerpen. Bruinooge blikt tijdens de bij eenkomst terug op de afgelopen periode. Hij vergelijkt de pres taties van het CDA met die van andere partijen. Verder gaat hij in op de mogelijke politieke si tuatie na de verkiezingen. Hij spreekt zijn verwachtingen uit over de zetelverdeling in de raad, de samenstelling van het college en het raadsprogramma. Ook geeft hij de visie van de par tij op het thema wonen, de bin nenstad en op de ontwikkeling van de Mortiere. De wethouder spreekt bovendien over het sportbeleid en de zorg, vooral in relatie met wonen en welzijn. Buijs behandelt het gebrek aan vertrouwen van het publiek in de politiek, de opkomst van Leefbaar Nederland en de posi tie die het CDA daarbij inneemt. De tweede helft van de avond bestaat uit discussie tussen het publiek en politici. De bijeen komst begint om 20.00 uur in Hotel Arneville in Miidelburg. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl grond niet zwaar verontreinigd is, de bewoners van de Glacis straat toch adviseert om hun kinderen er niet in te laten spe- len.De fractie wil ook dat de wethouder uitlegt hoe het komt dat de grond onafgeschermd en zonder waarschuwingsborden op het parkeerterrein ligt. „Er staat wel een hek rond", zei E. Walrave-Troost gisteravond. „Maar dat is opzij gezet, dat kan heel makkelijk." Bovendien was de commissieleden beloofd dat ze, voordat de grond gestort werd, geïnformeerd zouden worden over de beperking van de lisico 's en een alternatieve lo catie. Dat is nog niet gebeurd. De Socialistische Partij plaatste vrijdag waarschuwingsborden bij de berg grond. Gisteroch tend ontdekte raadslid T. de Roos dat ze verdwenen waren. „We hebben gelijk weer nieuwe borden gemaakt. Deze keer hebben we ze aan het hek ge hangen." Volgens De Roos had Poppe sneller moeten reageren. „De wethouder had zaterdag stappen moeten ondernemen." Poppe zei gisteren niet te weten hoe lang de grond al op het par keerterrein ligt. Ze gaf toe niet gelukkig te zijn met de gang van zaken. „De grond is niet goed af geschermd, daar heeft de SP ge lijk in. Daar ben ik niet blij mee als verantwoordelijk wethou der." Vrijwilligers waren zaterdag de hele dag bezig met het sorteren van de munten. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Nationale Eurocol lecte Coins for Care heeft in Vlissingen 720 kilo muntgeld opgeleverd. Zaterdag waren vrijwilligers de hele dag bezig om het Nederlandse geld van de buitenland se munten te scheiden. Het in- en uitloophuis aan de Van Gogh- laan in Vlissingen staat vol emmers, tot de rand toe gevuld met munten. Op de ta fels liggen stapels dubbeltjes, kwartjes en guldens. Het is de opbrengst van de collecte in Vlissingen, Ritthem, en Oost en West-Souburg, de afgelopen twee we ken bij elkaar gecollecteerd door 275 mensen. Het geld hoeft niet geteld te worden, dat doet de landelijke organisa tie. Het is alleen wel belangrijk dat de Nederlandse munten gescheiden worden van de buitenlandse. Vrijwilligers legen collectezakjes, kijken de inhoud na en kiepen de munten in de emmers. Eén emmer zit vol centen. „Van het kaarten" weet een mevrouw. Vlissin gen is gul geweest. In sommige zakjes zit wel honderd gulden. Op een tafel ligt een stapel papiergeld. Hoewel dat nog steeds naar de bank gebracht kan worden, heb ben veel mensen de moeite niet genomen en het aan de collectant mee gegeven. „Het is voor een goed doel", zegt organi sator W. Passchier. „Mensen hebben dat idee denk ik ook." Er ligt alleen al voor ruim 1100 euro aan Belgische franks op tafel. Het Franse papiergeld is bijna ne genhonderd euro waard. De vrijwilligers komen ook vreemde din gen tegen. Eén heeft een gulden ontdekt met de kleur van een vijfguldenmunt. Verder hebben ze veel voetbalmuntjes gevonden, vooral die van Patrick Klui- vert is vaak afgedankt. Tussen het pa piergeld zitten echte curiosa: een biljet van tien Reichsmark uit 1929, oude vijf jes en biljetten uit China, Sri Lanka en Venezuela. Het geld, 500 kilo buitenlandse en 220 ki lo Nederlandse munten, wordt dezelfde middag nog opgehaald door de landelij- door Rob Paardekam HANSWEERT - Marianne van Meer was één van de pioniers op het gebied van de zogeheten 'bijna thuis huizen'. Tien jaar geleden begon ze in Hansweert het Clarahofje, een plaats waar terminale patiënten hun laatste dagen, weken of maanden in een huiselijke omgeving kunnen doorbrengen. Ze was destijds de derde in Ne derland en in Zeeland zelfs de eerste. Dat de huizen voor ster vensbegeleiding nu als padde stoelen uit de grond schieten, vindt Van Meer alleen maar goed. „Dan hoef ik weer wat minder vaak nee te zeggen." Van Meer is heel voorzichtig in haar woordkeuze. Termen als patiënt en stervensbegeleiding worden door veel mensen in de mond genomen, maar voor haar zijn ze taboe. Het woord ster vensbegeleiding doet volgens Van Meer vermoeden dat zij pre cies weet wat mensen in de laat ste fase van hun leven doorma ken. „Dat is niet zo. Ik kan me niet in die mensen verplaatsen, want ik ben nog nooit gestor ven." Na lang denken vindt de Hansweertse een beter woord voor het werk dat ze doet: „Me dedogen." Van patiënten wordt in het Cla rahofje al helemaal niet gespro ken. Van Meer hanteert liever het woord bewoners, niet te ver warren met de term gast, omdat een gast nu eenmaal niets te zeg gen heeft. Het idee achter het Clarahofje is juist dat mensen op basis van gelijkwaardigheid in een huiselijke kring hun laat ste tijd door kunnén brengen. Marianne vj a Meer: „Ik kan me niet in die mensen verplaatsen, want ik ben nog nooit gestorven." foto Willem Mieras Dat zijn er nooit meer dan drie tegelijk, want het Clarahofje beschikt momenteel over een éénpersoonskamer en een twee persoonskamer. Overigens woont Van Meer zelf ook in het huis aan de Maartenbroersweg. Relativeren Volgens haar is het zeker niet deprimerend om dag in dag uit om te gaan met mensen die we ten dat ze gaan sterven. Dat ge geven is ook niet overheersend aanwezig. „Niemand praat vap 's ochtends vroeg tot 's avonds laat over sterven", aldus Van Meer, die toegeeft dat het soms best moeilijk is, wanneer op nieuw een bewoner komt te overlijden. Toch weet ze dat ook weer te relativeren. „Je moet niet de plaats van de familie wil len innemen, want voor hen is het verdriet vele malen groter. Je bent fout bezig als je hun ver driet aan jezelf gaat toe-eige nen." Dat ideaal - jezelf geen bezit toe-eigenen - werd ook aange hangen door volksheilige Fran- ciscus van Assisi, die voor Van Meer een grote inspirator is. Het Clarahofje is dan ook vernoemd naar Clara, de eerste volgelinge van Franciscus. Op 5 februari bestaat het Hans weertse 'bijna thuis huis' pre cies tien jaar. Het mooiste ca deau zou volgens Van Meer een coördinator voor twintig uur zijn, want nu komt ook al dat werk op haar schouders, en dat van haar medewerkers, terecht. „We hebben iemand die ge- VLISSINGEN - Een 23-jarige Vlissinger is slachtoffer ge worden van een oplichter. Hij leende in de nacht van donder dag op vrijdag enkele tientallen euro's aan een voor hem on bekende man. De man had beloofd het geld dezelfde ochtend terug te betalen, maar de Vlissinger heeft hem niet meer terug gezien. Vorig jaar was er ook een oplichter actief in de stad. Hij had tientallen mensen geld afgetroggeld. Het is bij de poli tie niet bekend of er deze keer meer slachtoffers zijn. VLISSINGEN - De harde wind heeft zaterdagochtend op ver schillende plaatsen schade veroorzaakt. Om half vier 's och tends waaide van een kraampje op de Markt in Middelburg een zeil weg. Op de Boulevard Bankert in Vlissingen belandde rond zeven uur een plaat van een bouwterrein op de weg. In Wissenkerke blokkeerde een omgewaaide boom de Provinci- aleweg in de richting van Geersdijk. MIDDELBURG - Uit een schuur aan de J. Brasserstraat in Middelburg is vrijdag tussen half negen en tien uur 's avonds een brommer gestolen. Het gaat om een zwarte Puch Z2 met kenteken TBP-150. In de Beukenstraat in Oost-Souburg werd op dezelfde avond een rode Yamaha BWS met het kente ken FXG-679 gestolen. Deze brommer stond op slot. WESTKAPELLE - In de nacht van zaterdag op zondag om half zeven is op de Grindweg in Westkapelle een zeventienja rige inwoner uit de gemeente Veere bekeurd wegens openbare dronkenschap. De politie trof de jongen dusdanig beschon ken aan dat hij zich aan een lantaarnpaal vast moest houden omdat hij meer op z'n benen kon staan.Hij kreeg een bekeu ring en is thuis afgezet. VLISSINGEN - Twee personenauto 's in Vlissi ngen zijn zater dag opengebroken. Uit een personenauto die geparkeerd stond op het Hof van Tange werd 's middags tussen half twaalf en half een een satellietontvanger weggenomen. De waarde bedraagt enkele honderden euro's, 's Nachts tussen tien uur en kwart voor tien gistermorgen moest ook een personenauto die geparkeerd stond in de Vrouwestraat het ontgelden. Hier ver dween een cd-speler met een waarde van ruim honderd euro. KERKWERVE - Zaterdagmiddag rond half zes zijn twee au tomobilisten gewond geraakt bij een botsing op de Provincia- leweg in Kerkwerve. Een 26-jarige automobilist uit Kapelle reed daar bij de afslag Scharendijke. Door het stormachtige weer ging zijn aanhangwagen, die geladen was met surf mate riaal, slingeren en raakte de auto van een 28-jarige automobi list uit Zierikzee die uit tegenovergestelde richting kwam. Door de klap was er sprake van rondvliegende glasscherven. Deze verwondden een 28-jarige automobilist uit het Duitse Offenbach en zijn passagiere, een 32-jarige inwoonster van Keulen, die achter de man uit Zierikzee reden. Zij kregen de scherven in het gezicht. lce organisatie. Het Nederlandse deel gaat naar de Nederlandse Bank. De rest wordt verscheept naar Engeland, waar het verder gesorteerd wordt. De op brengst komt ten goede aan 140 goede doelen. Hoe groot de opbrengst in Vlis singen precies is, wordt waarschijnlijk nooit bekendHet geld wordt niet per ge meente geteld. Vanaf vandaag is het niet meer mogelijk om met guldens te betalen. Wie nog gul dens of buitenlands muntgeld heeft, kan dat tot 1 maart kwijt aan de eurocollecte. In een groot aantal winkels en banken zijn inzamelpunten. Guldens kunnen bij de bank ook nog op de rekening worden gestort. schikt is en ook het geld is aan wezig. Het traject om dat op de juiste plaats te krijgen, is alleen zo lang." Professionalisering Het aantrekken van een coördi nator betekent een stuk meer professionalisering en dat is volgens Van Meer goed, omdat een meer zakelijke benadering de continuïteit van de zogehe ten thuishuizen beter waar borgt. Dat het Clarahofje niet aan de professionaliserings drang ontkomt, blijkt uit de ver huisplannen. Het 'bijna thuis huis' zal op termijn verhuizen naar 's-Heer Arendskerke waar het bij zorgcentrum Poelwijck wordt gehuisvest. Volgens Van Meer blijft de eigenheid van het Clarahofje behouden, maar er zullen wel een paar extra plaat sen komen. Meer zakelijkheid of niet; voor Van Meer blijft het werk voor namelijk een ideële aangelegen heid. Ln de gewone gezond heidszorg kon ze haar idealen nooit kwijt, omdat de richtlij nen veel te strak worden gehan teerd. In de tijd dat ze in het zie kenhuis van Breda werkte, haalde Van Meer wel eens stie kem een gevuld ei voor iemand. Dat ze in haar vrije tijd weieens terug ging om het haar van een patiënt te wassen, werd ook niet door iedereen begrepen en ge waardeerd. De grote mate van vrijheid die het Clarahofje biedt, was de voornaamste reden om het pro ject te starten. „Zo ben je hier niet afhankelijk van de bedbe- zetting, omdat de bedden niet continu vol hoeven", legt ze uit. „Dat is een hele grote rijkdom." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De kandida tenlijsten voor de gemeente raadsverkiezingen op Walche ren zijn vrijdag officieel vastgesteld. Opvallend voor Vlissingen is dat D66 en Groen Links een lijstverbinding aan gaan. Ook de Lokale Partij Vlis singen en de Partij Souburg- Ritthem vormen een combinatie om de reststemmen binnen te halen. Een lijstverbinding betekent niet dat de partijen samengaan. Het is uitsluitend bedoeld om reststemmen te behouden. Als een partij stemmen overhoudt en het er niet genoeg zijn voor een zetel in de raad, worden de stemmen via een rekensom ver deeld over alle partijen. Door een lijstverbinding aan te gaan, vallen de reststemmen toe aan de deelnemende partij die er het meeste mee geholpen is. Zo voorkomen de partijen dat hun stemmen naar een volstrekt an dere partij gaan. De Lokale Partij Vlissingen be staat een half jaar en is voortge komen uit de AOV/Unie 55+. Dat deze fractie voor de verkie zingen een lijstverbinding zou aangaan met de nieuwe Partij Souburg-Ritthem van de voor malige CDA'er L. Waterman, was bekend. De verbintenis tus sen D66 en GroenLinks is nieuw. Middelburg In Middelburg gaat de PvdA een lijstverbinding aan met Groen Links, de SGP doet dat met de ChristenUnie. Opmerkelijk voor de Zeeuwse hoofdstad is dat weinig mensen uit de dorpen Sint Laurens, Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden op de lijst staan. De partijen die verte genwoordigd worden door uit sluitend inwoners van Middel burg zij n GroenLi nksD 6 6 en de SP. Leefbaar Middelburg ont snapt hieraan, maar niet over tuigend. De partij heeft Arne- muidenaar R. Vermaas op de vijftiende plaats staan. Het CDA lijkt wel op spreiding gelet te hebben. Op de vierde plaats staat J. Kodde uit Arne- muiden en op de zevende J. Ele- veld uit Sint Laurens. Hij is van alle kandidaten de enige uit- Sint-Laurens. Bij de SGP en de ChristenUnie ligt de verhou ding Middelburg-dorpen, op ongeveer 60-40. Veere kent weinig verschuivin gen. Dat de PvdA en Groen Links de komende vier jaar als één partij optreden was al be kend. De enige nieuwe partij is de partij Dorpsbelangen en Toe risme Veere (DTV). Die is voort gekomen uit de ouderenpartij AOV/Unie 55+. De partij is op de zevende plaats gezet. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur:Ta feltennis voor 55-plussers; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,9.00 -10 00 uur en 10.00-11.00 uur: Tai Chi voor 50- plussers en mensen met chronische aan doeningen; Oostkerkplein 22. 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; OOST-SOUBURG-Buurthuis De Schuur, 19.30 uur: Klaverjasavond; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Bil jarten; VLISSINGEN - De Oude Stad, 13.30 uur: Damesgym en 20.00 uur: Dart, biljart en klaverjassen; Wijkcentrum Scheldebuurt, 13.30 uur: Soosmiddag; ZOUTELANDE - De Tienden, 14.30 uur: Koersbal; Luuk, ruim twee, vindt zich zelf al een hele piet. Dus toen zijn moeder hem onlangs in zijn autostoeltje wilde zet ten, vroeg het Middelburgse jochie of hij die dag niet ach ter het stuur kon zitten. „Nee, dat kan toch niet. Daar ben je nog iets te klein voor", zei mama. Oh. Maar als ik zo groot ben als jij, mag ik dan wel achter het stuur zitten?" „Ja hoor, als jij net zo groot wordt als mama, dan mag jij rijden." Heel even was het stil op de achterbank. Toen klonk het: „Nou, en als jij dan net zo klein bent geivorden als ik, dan mag jij wel in mijn stoel tje, hoor." J'J&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7