Eerste vrouw in zelfmoordlegioen PZC Karzai wil de VS in Afghanistan houden tot Al Qaeda is opgerold Protest asielzoekers Australië escaleert Weer pcb-besmette kippen in Belgische supermarktketens Brussel wil nieuwe EU-boeren steunen Cheney volhardt in weigeren documenten Enron vrij te geven Dode en honderd gewonden bij aanslag in Jeruzalem Onderminister Rusland komt om in Tsjetsjenië Dalai Lama in het ziekenhuis Gewonden bij aanslag Belfast Doden bij brand in opvangcentrum Honduras herstelt relatie met Cuba EU kritisch over prognoses Italië Duik herinnert aan ontzet Leningrad Lawines eisen zes levens in Franse Alpen Ex-president Saa werkt aan afscheiding van Argentinië maandag 28 januari 2002 door Ad Bloemendaal TEL AVTV - Voor het eerst heeft een vrouw zich geschaard in het legioen Palestijnse zelfmoord commando's dat aanslagen heeft uitgevoerd in Israël. Gis termiddag blies een studente aan de A-Najach Universiteit in Nabloes zich op in de drukke Jaffastraat in Jeruzalem. Een 81-jarige Israëlische vrouw kwam daax-bij om het leven en honderd andere voorbijgangers raakten gewond. Twee mensen verkeerden gisteravond nog in levensgevaar. 'Al-Manar', het televisiestation van de Libanese shiitische ver zetsbeweging Hezbollah, maakte gisteravond bekend dat de niet nader genoemde vrouw- de aanslag had uitgevoerd. Tot nu toe heeft geen enkele organi satie zich opgeworpen als op drachtgever, maar in Israël gaat men er van uit dat de islamiti sche verzetsbeweging Harnas er achter zit. MOSKOU - Een explosie van een gevechtshelikopter boven Tsjetsjenië heeft aan alle veer tien inzittenden het leven ge kost. Eén van de slachtoffers is volgens het Kremlin ondermi nister van Binnenlandse Zaken generaal Michail Roedsjenko van Binnenlandse Zaken. Roedsjenko was belast met de veiligheidssituatie in het zuiden van Rusland. Ook een andere generaal die bij het ministerie werkte, kwam om. De gevechts helikopter explodeerde boven het dorp Sjelkovskaja. Volgens het persbureau Interfax leert een eerste onderzoek dat de explosie door 'een actie van terroristen' is veroorzaakt. Dat zou betekenen dat het toestel is neergehaald door strijders voor een onafhankelijk Tsjetsjenië. De woordvoerder van het Kremlin wilde deze lezing gis teravond niet bevestigen AF- P/RTR De A-Najach Universiteit is on langs door de veiligheidsdienst omschi-even als 'een broeinest van terreur'. Onder de studen ten geniet de Harnas ruime steun. Van de in totaal 120 Pa lestijnse daders van zelfmoord aanslagen in Israël - tot gisteren uitsluitend mannen - waren er zes afkomstig van A-Najach. Machmoud al-Zahar, een voor aanstaande Hamas-leider in de Gazastrook, weigerde in te gaan op de vraag of zijn organisatie de aanslag heeft uitgevoerd. Hij wilde alleen zeggen dat de Isra ëlische premier, Ariël Sharon, 'huizen verwoest en onschuldi ge mensen vermoordt'. Daarna, zei hij, voeren de Palestijnen zelfmoordoperaties uit in Israël Het vermoeden bestaat dat de terughoudendheid van de Ha rnas bij het opeisen van de ver antwoordelijkheid te maken heeft met een oproep van presi dent Jasser Arafat aan alle Pa lestijnse organisaties, afgelo pen zaterdag, zich te houden aan het staakt-het-vuren. De aanslag in Jeruzalem werd uitgevoerd op nauwelijks twin tig meter van het Sbarro-pizza- restaurant, waar vorig jaar een Palestijnse zelfmoordcomman do vijftien mensen doodde. Af gelopen dinsdag schoot op de zelfde plaats een met een auto matisch geweer gewapende Pa lestijn twee magazijnen leeg bij een bushalte, met twee doden en een groot aantal gewonden als gevolg. Hartaanval Kort na de explosie van gisteren meldde de Jeruzalemse hoofd commissaris van politie, Mickey Levy, zich bij een ziekenhuis met pijn in de hartstreek. On middellijk na zijn aankomst werd hij getroffen door een zwa re hartaanval. Gisteravond was zijn toestand kritiek. Het Palestijnse Bestuur van president Jasser Arafat heeft de aanslagen van het afgelopen weekeinde veroordeeld. Het deed ook een beroep op Amerika zijn bemiddelaar, generaal b.d. Anthony Zinni, terug te sturen naar het Midden-Oosten. Juist dit weekeinde heeft Washington duidelijk gemaakt dat het daar niets voor voelt zolang het ge weld voortduurt. GPD Een gewonde asielzoeker wordt een ziekenhuis binnengebracht, nadat hij had geprobeerd uit het vluchtelingenkamp van Woomera te bre ken. foto Rob Griffith/AP van onze redactie buitenland SYDNEY - De protestacties van asielzoekers in Australië zijn gisteren naar het opvangkamp Port Hedland in het westen van het land overslagen. Daarmee worden er nu in vier van de zes opvangkampen hongerstakin gen tegen het beleid van de rege ring gehouden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Immigratie weigeren zeventien bewoners van Port Hedland te eten en te drinken. Zaterdag gingen vijf asielzoekers in het kamp Curtin, 1300 kilometer ten noorden van Perth, in hongerstaking uit soli dariteit met de actievoerders in de kampen Woomera en Mari- byrnong. Vijf anderen, vier Ira- niërs en een Afghaan, werden in het ziekenhuis opgenomen, na dat zij schoonmaakmiddelen hadden ingenomen. Twaalf dagen geleden begon de actie in Woomera. Aanvankelijk ging het om tweehonderd actie voerders, maar dat aantal is vol gens een advocaat van asielzoe kers inmiddels tot 370 gegi'oeid. De voornamelijk uit Afghanis tan en het Midden-Oosten afkomstige asielzoekex's protes teren tegen de slechte leefom standigheden in de kampen en het besluit van de regering om geen nieuwe asielaanvragen in behandeling te nemen. De laat ste twee jaar zijn ongeveer acht duizend illegale immigranten in Australië aangekomen, volgens de Verenigde Naties een record. Hek In Sydney, Melbourne en Port Hedland gingen gi-oepen vluch telingen de stx-aat op om hun steun aan de actievoerders te betuigen. In Melboxxme pro- beei'den driehonderd mensen door een hek x'ond het kamp Ma- ribymong te breken. In Sydney betoogden tweehonderd men sen bij het kamp Villawood. Px-emier John Howard geniet onder de Australiërs grote steun voor zijn beleid, maar opposi tiepartijen komen langzamer hand met kritiek. De grootste oppositiepartij, Labor, heeft de regering opgex-oepen kinderen uit de kampen vrij te laten. Twee kleinere partijen willen dat Woomex-a, waar de leefom standigheden het slechtst zijn, te sluiten. Daar zijn ongeveer negenhondex-d mensen gehuis vest op een voormalig proefter- rein voor x-aketten. RTR BOMBAY - De Dalai Lama is gisteren voor ondex-zoek in een ziekenhuis in het Indiase Bombay opgenomen, nadat artsen een knobbel in zijn maag hadden ontdekt. De uitslag van het onderzoek woi'dt vandaag vex-wacht. De 66-jarige Dalai Lama, de in ballingschap levende geeste lijk leider van de Tibetanen, werd zaterdag in een boeddhis tisch klooster in Bodhgaya door artsen ondex-zocht, nadat hij wegens gezondheidsklachten verstek had moeten laten gaan bij een belangrijke gebedsdienst. De Dalai Lama kreeg half december last van zijn maag en slikte daai*voor medicijnen, maar die hielpen niet, aldus zijn arts. AP BELFAST - Di-ie agenten en twee militairen zijn zatex-dag ge wond geraakt toen in het nooi'den van Belfast een bom ont plofte. Niemand hoefde in het ziekenhuis te worden opgeno men. Dat heeft de politie in Noox-d-Ierland bekendgemaakt. De bom ging rond half zes af bij de voertuigen waarin de agen ten en militairen zaten. Zij waren na een telefoontje naar de omgeving van Whitewell Road gereden. De politie schrijft de aanslag toe aan republikeinen, die stre ven naar aansluiting van Noord-Ierland bij Ieiiand. AFP NANTERRE - Een brand in een opvangcentrum voor buiten landse werknemers bij Parijs heeft zaterdagochtend aan twee mensen het leven gekost. 27 personen i'aakten gewond. De brand woedde in de voorstad Colombes. De doden zijn een man en een vrouw. Hun lichamen werd aangetroffen in de gang van het appartement op de eerste verdieping, waar de brand is begonnen. Twee gewonden hebben zulke ernstige brandwonden opgelo pen, dat zij in levensgevaar verkeren. Tweehonderd bewoners van-het centrum moesten worden geëvacueerd. De oorzaak van de brand is nog onduidelijk. AFP TEGUCIGALPA - Honduras hei-stelt de diplomatieke be trekkingen met Cuba die in 1961 waren verbroken. Dit heeft de regering van de liberale president Carlos Flores zaterdag besloten, daags voor de machtsoverdracht aan de oppositio nele presidentskandidaat Ricardo Maduro. Daarmee zijn de VS en El Salvador de enige resterende staten op het westelijk halfi'ond die hun diplomatieke betrekkingen hebben met Cuba nog niet hebben hersteld. Veel landen had den de banden verbi-oken na de machtsovername van Castro. Het ministerie van Buitenlandse Zaken herinneii, in zijn com muniqué aan het pausbezoek aan Cuba in 1998. Johannes Paulus II sprak toen de wens uit dat 'de wex-eld zich naar Cuba toe moge openen'. AFP/EFE MILAAN - Italië is te optimistisch over de verwachte econo mische groei over 2002 en 2003. Dat vindt de Europese Com missie, zo meldden Italiaanse media gisteren. Ondanks deze kritiek zal de commissie naar verwachting de plannen van Italië wel goedkeux-en wat betreft het Stabiliteitspact. Italië zou uitgaan van een te vroeg aantx-ekken van de econo mie. Het rekent op herstel eind 2001, texwijl Bx-ussel uitgaat van de tweede helft vaxx 2002. De Italiaanse prognose komt voor 2002 en 2003 uit op een groei van de economie van 2,3 en 3 procent. Exiropese berekeningen komen echter niet verder dan 1,3 en 2,7 procent. Ook de voox-uitzichten van jaarlijks 3 procent groei van 2003 tot 2005 kan Brussel niet ondex-schrijven. RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - Amper drie jaar na de dioxinecrisis in België zijn er in dat land opnieuw kippen be smet met pcb's in de winkelrek- ken beland. Een deel is reeds ge consumeerd, zo is afgelopen weekeinde bekend gemaakt. Volgens het Federaal Voedsel agentschap (ingesteld na de vo rige dioxinecrisis) is er echter geen x-eden voor paniek, omdat de hoeveelheid pcb's in het kip penvlees veel lager ligt dan in 1999. „De consument heeft geen ge vaar gelopen", vex-klaax-de mi nister van Volksgezondheid, Magda Aelvoet, zaterdag. De oorzaak van de besmetting bij het getx-offen bedrijf in het West-Vlaamse Roeselare is nog niet bekend. In totaal zouden zo'n veertienduizend kippen van met zware metalen besmet voedsel hebben gegeten. Een klein deel daarvan is in de voed selketen terecht gekomen. In middels zijn vijf pluimveebe- drijven verzegeld. Volgens het Fedex-aal Voedselagentschap zijn de kippen op de Belgische markt terecht gekoxnen; er zijn geen besmette dieren naar het buitenland geëxporteerd. Na de bekendmaking besloten de supermarktketens Delhaize en Carrefour (voox-heen GB) za tex-dag een deel van het gevogel te uit de rekken te halen. Vol gens Delhaize gaat het om een voox'zox'gsmaatregel en is de kans dat iemand een besmette kip koopt vrij klein: één op de tweehonderd. De Belgische wa renhuizen zijn er ovex-igens niet over te spi-eken dat de overheid hen niet eerder geïnformeerd heeft over de besmetting, die al op 18 januari werd vastgesteld. Het Federaal Voedselagent schap verwerpt die kritiek. Vol gens een woordvoerder was het in de plaats zaak oxn de slacht huizen van de aanwezigheid van giftige pcb's in het kippen vlees op de hoogte te brengen. Het Federaal Voedselagent schap geeft wel toe dat ookna de dioxinecrisis, die in 1999 voor miljoenen schade aanrichtte in de Belgische warenhuizen en veeteelt, de voedselcyclus van kippen nog steeds niet water dicht is.De besmetting in Roe selare is al de derde op rij. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Landbouwers uit de twaalf nieuwe lidstaten van de Europese Unie moeten vanaf 2004 inkomenssteun uit Brussel krijgen. De Europese Commissie acht deze direpte inkomenshulp ge rechtva a rdigd, ook al stijgen de EU-uitgaven hiexxloor met mi nimaal vijf miijard eui*o (elf mil jard gulden) per jaar. De Nederlandse regex-ing is ont stemd over dit vooi-nemen en dreigt de subsidies voor alle boeren te verlagen. Woensdag presenteext de Com missie - het dagelijks bestuur van de EU - haar rapport over de kosten van de uitbreiding van de Unie met twaalf Midden- en Oost-Eui-opese landen. Afgelo pen weekeinde kwamen Brus selse topambtenaren bijeen om de laatste 'losse eindjes' netjes af te binden. Vanwege de vergaande financiële conse quenties, ging de ontmoeting zaterdag met de nodige geheim zinnigheid gepaard. Kopieën van het verti-ouwelijke rappox-t werden genummerd uitgedeeld, om eventuele 'lekken' makkelij ker op de sporen. De Commissie maakt de princi piële keuze om de boeren uit de nieuwe lidstaten vanaf de da tum van toetreding inkomens steun te vei-strekken. In 2004 gaat het om 25 procent van het bedrog dat hun huidige EU-col- lega's ontvangen. In de twee jaar erna loopt dit op tot 35 procent om na 2006 geleidelijk naar het volledige bedrag toe te groeien. De Commissie x-ekent op 2,5 mil jard extx-a uitgaven door de in komenssteun in 2006. Dat is op te vangen binnen de marges van het budget zoals dat voor 2000- 2006 is afgesproken. Vanaf 2007 schat de Commissie de kosten voor de nieuwe boeren op mini maal vijf miljard euro per jaar. Hoe dit betaald moet worden, laat zij in het midden.GPD SINT PETERSBURG - Een zwemmer warmt zich aan een kampvuur na een bad in het Park van de Overwinning in Sint Petersburg. Met een ijskoude duik hielden verschillende mensen gisteren de her innering levend aan het ontzet van de stad na negenhonderd dagen belegering in de Tweede Wereldoor log. Dat was gisteren precies 58 jaar geleden. De Duitse blokkade kostte een half miljoen inwoners van Leningrad, zoals Sint Petersburg toen heette, het leven. foto Alexander Demjantsjoek/RTR GRENOBLE - Zes men sen zijn in het weekeinde om het leven gekomen door lawines in de Franse Alpen. Dat heeft de Fran se politie bekendge maakt. De slachtoffers zijn alle maal buiten de gebaande pistes gevallen. Buiten de skipiste op de MontJolybij Mégève in de Haute-Savoie vond de po litie zaterdagmiddag de lichamen van twee skiërs en hun gids. Zij waren meegesleirrd door een la wine. Een 23-jarige vrouw die zaterdag met twee andere skiërs een tocht maakte buiten de piste van Prapoutel-les-sept-Laux in de regio Isère wex'd za tex-dag eveneens gedood door een lawine. Een van haar twee metgezellen, een man van 21 jaar, over- leed gistex-en in een zie kenhuis aan zijn verwon dingen. In een ziekenhuis in Moh- tiers ovexieed eveneens gisteren een 20-jarige man die vx-ijdag zwaar ge wond was geraakt door een lawine-ongeluk in de Savoie. DPA/AFP van onze redactie buitenland KABOEL - Hamid Karzai, de premier van de interim-rege ring in Afghanistan, wil dat de Amerikaanse militairen in het land blijven tot alle strijders van het terroristische netwerk Al Qaeda zijn uitgeschakeld. Dat zei zijn minister van Bui tenlandse Zaken Abdullah Ab dullah gisteren in een interv iew met de Amerikaanse krant The Washington Post. Karzai is gisteren in de Verenig de Staten aangekomen voor een meerdaags bezoek. President Bush ontvangt de interim-pre mier vandaag in het Witte Huis. Verder staan er voor de komen de dagen gesprekken op het programma met leden van het Congres, ministers en secreta- ris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties. Abdullah zei tegen The Washington Post dat de veiligheid in Afghanistan centraal zal staan tij des de ont moeting tussen Bush en Kax-zai. De Afghaanse minister van Bui tenlandse Zaken zei dat de door Gx-oot-Biittannië geleide VN- vredesmacht te klein is en vex-- sterkt dient te worden. Francesc Vendrell, de plaatsvexwangende gezant van de Verenigde Naties voor Afghanistan, liet zich afge lopen week in vergelijkbare bewoordingen uit. Vendrell stelde voor de internationale troepenmacht uit te bx-eiden van ongeveer 4500 tot 30.000 mili- taix-en. De Afghaanse regering ziet het liefst dat de vx-edesmacht wordt uitgebreid met Amerikaanse militairen. Washington heeft echter meerdex-e malen te ken nen gegeven dat het er niets voor voelt deel uit te maken van een internationale vredesmacht. Karzai zelf zegt in een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek, dat vandaag ver- schijnt, dat de internationale troepenmacht die nu in Kaboel is gestationeerd zich over het hele land moet verspx-eiden, om dat het in een aantal Afghaanse regio's nog steeds onrustig is. Karzai maakt zich zorgen over de rivaliteit tussen verschillen de stamoudsten. Bovendien zijn nog niet alle strijders van de Ta liban en Al Qaeda uitgescha keld. Gevangenen Ondertussen woedt binnen de Amerikaanse regering een hevi ge discussie over de status van de gevangen strijders van Al Qaeda en de Taliban die door de Amerikaanse regering .jjjn van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Witte Huis is ixiet van plan documen ten over contacten met de lei ding van het failliete energie concern Enron vrij te geven. Dit heeft vice-president Cheney gisteren gezegd in vraagge sprekken met de nieuwszenders Fox en ABC. In het verleden zijn er contacten geweest tussen Cheney en En ron over de energiepolitiek van de regering-Bush. Het General Accounting Office (GAO), de onderzoeksinstantie van het Congres, wil stixkken over de besprekingen over dat energie plan hebben. In het vorig jaar mei gepx'esen- teex-de energieplan zegt de x-ege- ring meer olie- en gaswinning nodig te achten en het nucleair onderzoeksprogramma nieuw leven te willen inblazen om zo minder afhankelijk te worden van energie-import. In dat plan wex'den veel van de wensen van Enron over onder meer financi ële controles gehonoreerd. Cheney vindt het onterecht dat hij verzoeken krijgt om gege vens te verstrekken over al zijn besprekingen en over de perso nen met wie hij spreekt. „Het zou het mij onmogelijk maken vertrouwelijke bespx-ekingen te hebben met wie dan ook. Je kunt een dergelijk verzoek niet ac cepteren zonder aantasting van de vrijheid van de president en de vice-president om vertrou welijk advies te krijgen. Het netto resultaat is dat het presi dentschap en het vice-presi- dentschap verzwakt worden", zei hij tegen ABC. Cheney vindt dat de Democra ten in het Congres in het kielzog van de ondei-gang van Enron ten onrechte proberen de strijd tus sen Witte Huis en GAO tot een soort politiek debat te maken. „Het feit is dat Enron helemaal geen bijzondere voorx-echten heeft gekregen." Intussen neemt het wantrou wen over de Enron-zaak tegen de regering-Bush en de Repu blikeinen toe. Nu denkt al twee derde (67 procent) van de Ame rikanen dat de x-egering-Bush informatie over het Enron- schandaal achtex-houdt of liegt, over de relatie tussen overheid en enei'gieconcern. Dat is 14 procent meer dan een week ge leden, aldus The New York Ti mes en de nieuwszender CBS.AFP/ANP overgebracht naar de marine- basis Guantanamo op Cuba. Minister van Def ensie Rumsfeld bracht gistex-en in gezelschap van stafchef Myers en enkele se- natoren een bezoek aan de ge vangenis Camp X-Ray op Cuba. Rumsfeld zei dat de gedetineer den 'geen krijgsgevangenen zijn en niet zullen worden aangemex-kt als krijgsgevange nen'. De opmerking van Rumsfeld staat haaks op de opvatting die minister van Bxxitenlandse Za ken Powell heeft over de status van de gevangenen. De Ameri kaanse krant The Washington Times meldde zaterdag op basis van een intern memorandum van het Witte Huis dat Powell Bush heeft gevraagd de strijders van de Taliban en Al Qaeda de status van krijgsgevangenen te geven. ANP/AFP/DPA/RTR door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - Eerst was er woede. Nu de lust naar wraak. De Peronistische gouverneur Aldolfo Rodriguez Saa - die tus sen kerst en oud en nieuw van zijn collega's een weekje staats hoofd mocht spelen - wil zijn kleine provincie San Luis af scheiden van de federale staat Argentinië. Saa heeft zijn plannen al in bre de kx'ing geventileerd. San Luis moet een onafhankelijk natie worden met eigen landsgren zen, een grondwet en een eigen munt. Saa gaat hiertoe interna- tionale steun zoeken. Zijn drei gement is ingegeven door het feit dat hij niet langer wenst op te draaien voor de tekorten die de federale regering en andere px-ovincies veroox-zaken. „We pikken niet langer dat San Luis het feest betaalt van het ineffici ënte staatsbestuur." San Luis is een van de weinige provincies met een sluitende be groting. Desondanks geldt Saa voor de Argentijnen ook als ie mand die deel uitmaakt van de oude kliek gehaaide politici die het land ten gronde hebben ge richt. Ook hij kreeg in de aanloop naar oudjaar een hels pannenconcert over zich heen, onder meer om dat zijn kabinet bestond uit vrienden met een financieel du bieus verleden. Tegen Saa zelf bestaan ook dergelijke beschul digingen. Samenzwering Saa wijt zijn val aan een samen zwering tegen hem binnen de Peronistische Rechtvaardig heidspartij PJ. De 'putsch' was het werk van de PJ-clan van Bu enos Aires. Die schoof de huidi ge px-esident Eduax-do Duhalde naar voren. De oppositie noemt de onafhankelijkheidsplannen van Saa gekkenwerk. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5