Schouwen vraagt fondsenwerver Apollo wil weer mee gaan doen PZC 7 Schuur zwaar beschadigd bij brand Zagen en snoeien om te leren Gemeente verwacht dat ambtenaar zichzelf terugverdiend Autokrakers opgepakt Glasscherven in het gezicht Lokale omroep online Oplichter actief in Vlissingen Diefstal uit woning Dronkeman rijdt de sloot in Beschonken jongeman beboet Reddingsposten strand wellicht vervangen door portocabins agenda zeeuwse almanak Autorijden PZC NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 maandag 28 januari 2002 door Piet Kleemaris RENESSE - Bij een brand za terdagmiddag is een schuur achter een recreatiewoning aan de Hoogenboomlaan in Renesse zwaar beschadigd geraakt. De brand is vermoe delijk ontstaan door kortslui ting. De post Renesse van de Schouwse vrijwilliger brand weer kreeg omstreeks drie uur de melding van de brand bin nen. De brandweer had de brand met de hulp van de in middels gealarmeerde post Haamstede snel onder contro le. Binnen zo'n 20 minuten was de brand geblust. Volgens postcommandant L. Vermeer heeft het even ge duurd voor de brand werd op gemerkt. Pas toen de ruiten sprongen door de hitte en het vuur extra zuurstof kreeg sloe gen de vlammen naar buiten. Bij de brand werd in de schuur aanwezig tuingereedschap volledig verwoest. Ook het in de schuur gebouwde gasten verblijf liep door de brand zware schade op. Grootste zorg van de brandweer was het as best dak van de schuur. Ver meer: „We wilden voorkomen dat het dak vlam zou vatten, want dan zit je met giftige dampen. Gelukkig is dat ge lukt, waarschijnlijk omdat we er toch tijd bij waren." Vermeer schat de schade voorzichtig op rond de 30.000 euro. „Maar het kan ook best meer zijn. We we ten nog niet of de bouwkundige constructie van de schuur is aangetast." Wie de eigenaar van de schuur is was zaterdag nog niet be kend. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Gevraagd: fond senwerver. Een advertentie van deze strekking kan wat het Schouwse college van burge meester en wethouders betreft binnenkort geplaatst worden. De gemeente zoekt iemand die goed de weg weet in subsidie- land en ook voldoende in huis heeft om gemeentelijke projec ten te begeleiden. In de afgelopen jaren heeft de gemeente met projecten als de Regiovisie, Entente Florale en de Toeristenpas al aardig wat ervaring opgedaan met en ken nis vergaard over fondsenwer ving. Er zijn veel subsidiepotjes, zowel provinciaal als nationaal en Europees, waar een gemeen te een beroep op kan bij voor be paalde projecten. Daarnaast bestaan er tal van fondsen die in bepaalde gevallen ook best met een bijdrage over de brug willen komen. Genoemde kennis en ervaring is nu echter, zegt het college, sterk gekoppeld aan een hand jevol ambtenaren, verspreid over verschillende afdelingen. Burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen- Duiveland willen ervoor zorgen dat de opgedane kennis en ervaring wordt verbreed naar alle afdelingen van de gemeen te. Breed takenpakket De nieuwe ambtenaar krijgt een breed takenpakket. Hij of zij dient niet alleen te speuren naar subsidiemogelijkheden, maar MIDDELHARNIS - Met de aanhouding van vier inwoners van Middelharnis en de ge meente Oostflakkee heeft de politie Rotterdam-Rijnmond 29 autokraken en het afsteken van een lawine-vuurpijl, die grote schade aan een woning aan richtte, opgelost. De verdachten zijn voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Drie verdachten van 16,19 en 20 jaar waren in oktober vorig jaar betrokken bij het afsteken van een lawinepijl bij een woning in Oude Tonge. De drie verklaar den tegenover de politie dat ze de bewoners alleen maar aan het schrikken wilden maken. Dat liep een beetje uit de hand. De voordeur van het pand werd compleet weggeblazen en de hal liep zware schade op. Uit onderzoek van de recherche bleek dat de 16- en de 19-jarige samen met een 23-jarige man uit Middelharnis tussen 1 decem ber vorig jaar en half januari dit jaar 29 auto's in Middelharnis en Oostflakkee opengebroken hadden. Het was de autokrakers vooral te doen om geluidsappa ratuur. Ze verkochten een ge deelte van de gestolen spullen. Het andere deel van de buit is te ruggevonden bij een verdachte. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wordt ook belast met het opzet ten en onderhouden van een netwerk bij verschillende over heden particuliere fondsen en het bedrijfsleven. De nieuwe functie moet nog for meel beschreven en gewaar deerd worden, maar qua kosten gaat de gemeente vooralsnog uit van een bedrag van gemiddeld 60.000 euro per jaar. Het dage lijks gemeentebestuur gaat er daarbij vanuit dat de functie zichzelf ruimschoots terugver dient. Het voorstel om een eigen fond senwerver/projectbegeleider aan te trekken komt donderdag 7 februari aan de orde tijdens de vergadering van de commissie Algemene Interne Zaken (AIZ). De vergadering wordt gehou den in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Een zojuist afgezaagde tak wordt kleine mootjes gezaagd. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Aan de ma nier waarop ze de zaag vasthouden kun je zien welke kinderen op een boerderij zijn opgegroeid en welke in de stad. Dat zegt H. Dalebout, coördinator van de Werkgroep Actief Terreinbeheer van de Natuur- en Vogelwacht. Samen met de Jeugd Natuur- en Vogelwacht hield de werkgroep zaterdag in Haamstede een werkdag voor kinderen. Zagen en snoeien ter lering en vermaak. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een cliché, maar daarom niet minder waar volgens Dalebout en D. Sterken- burg van de Schouwse Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Bij een werkdag als za terdag gehouden werd draait het, zegt Dalebout, dan ook niet om zoveel mo gelijk werk verzetten. „Dat is niet zo belangrijk. We zijn al een paar jaar met deze elzenmeet bezig. Het gaat er meer om dat kinderen voeling krijgen met de natuur en vertrouwd raken met het bui tenleven. Zo'n werkdag als deze is vooral educatief bedoeld. Geen overbodige luxe volgens Sterken- burg: „We hebben eens een keer een en quête gehouden onder kinderen en dan sta je versteld van de uitkomsten. Veel meer vogels dan de mus kennen ze niet. Ik heb ook eens voor staatsbosbeheer een groep kinderen uit Hoogvliet rond moeten leiden. Moest ik eerst uitleggen wat een bos was, want dat wisten ze niet. Dat kun je je bijna niet voorstel len, maar het is wel de realiteit." Concurrentie De Jeugd Natuur- en Vogelwacht doet er alles aan de natuur voor kindex-en zo interessant mogelijk te maken. Liefst spelenderwijs en zo breed mogelijk, via excursies en werkdagen. Valt nog niet mee volgens Sterkenburg: „De compu ter en de televisie zijn geduchte concur renten van ons." De kinderen die zateixlag meehielpen bij het opknappen van een oude elzenmeet langs de Rraaijensteinweg leken niet om de afwezigheid van de computer te malen en hadden ook weinig moeite met de drassige omstan digheden. Er werd vol enthousiasme gezaagd en gesnoeid. Dat er dan af een toe een tak bij iemand in het gezicht zwiepte, ach dat mocht de pret niet drukken. Dat neemt niet weg dat de veiligheid scherp in het oog werd gehouden dooi de begeleiders. Dalebout: „We doen hier alleen laag zaagwei'k. Wilgen knotten is voorkinderen in deze leeftijd veel te gevaarlijk. We hebben ook voor zo'n werkdag te maken met Arbo-eisen en dan kun je kinderen niet met een zaag een ladder opsturen." Erfgoed De Werkgroep Actief Terreinbeheer richt zich naast kinderen ook op vol wassenen. Verschillende keren per jaar worden vrijwilligers opgeroepen om mee te helpen bij knotten van w iigen of het opknappen van elzenmeten. Dale bout: „Meestal heb je een vaste ploeg vrijwilligers. Gewoon mensen die ple zier hebben in het buiten werken." Het aantal vi-ijwilligers blijft redelijk constant. Dalebout: „Al zie je wel dat de laatste vier, vijf jaar de waardering voor de natuur groeit. Steeds meer mensen gaan beseffen hoe belangrijk dit erfgoed voor ons is. En wat wij nu ei genlijk doen is de schade herstellen die door onze voorouders is aangericht." door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Na vier jaar 'afwezigheid' gaal muziek vereniging Apollo uit Brouwer shaven dit jaar weer meedoen aan concoursen. Doel is promo tie van de derde naar de tweede afdeling. Moet haalbaar zijn volgens voorzitter J. Everwijn. „We spelen al dikwijls op dat ni- Eveiwijn kijkt met voldoening terug op de afgelopen zaterdag in het Brouwse Tonnenmaga- zijn gehouden jaaruitvoering van Apollo. Zowel in muzikaal als in organisatorisch opzicht was het volgens hem één van de beste van de afgelopen tien jaar. Voor hem het bewijs dat Apollo rijp is voor promotie. „Als ie dereen goed geconcentreei'd is, rustig blijft en goed kijkt en luistert naar de andei'e muzi kanten moeten we de tweede af deling op onze sloffen kunnen halen." Verloting Het gaat, zegt Everwijn, goed met de Brouwse muziekvereni ging. Financieel mogen ze niet klagen, dankzij de plaatselijke middenstand is er elk jaar weer KERKWERVE - Zatexxlagmiddag rond half zes zijn twee au tomobilisten gewond geraakt bij een botsing op de Provincia- leweg in Kerkwei-ve. Een 26-jarige automobilist uit Kapelle reed daar bij de afslag Scharendijke. Door het stormaclxtige weer ging zijn aanhangwagen, die geladen was met sui-f mate riaal, slingeren en raakte de auto van een 28-jarige automobi list uit Zierikzee die uit tegenovergestelde x-ichting kwam. Door de klap was er sprake van rondvliegende glasschei-ven. Deze verwondden een 28-jarige automobilist uit het Duitse Offenbach en zijn passagiere, een 32-jarige inwoonster van Keulen, die achter de man uit Zierikzee reden. Zij kregen de scherven in het gezicht. De aanhangwagen en de auto van de man uit Zierikzee is zwaar beschadigd, de andere auto's raak ten licht beschadigd. ZIERIKZEE - De lokale omroep Radio Schouwen-Duiveland is sinds kort te vinden op internet. Via de internetpagina www.radioschouwenduiveland.nl kan iedereen zich op de hoogte stellen van het wel en wee van de lokale zender. Op de site is niet alleen de programmering van radio Schouwen- Duiveland, inclusief achtei-grondinfoi-matie over de inhoud van de programma's, te vinden, maar kunnen bezoekex-s via een foi-um hun mening geven over pi-ogramma's of hun hart luchten over zaken die hun dwars zitten. Ook in een sporttoto is voorzien. VLISSINGEN - Een 23-jarige Vlissinger is slachtoffer ge worden van een oplichter. Hij leende in de nacht van donder dag op vrijdag enkele tientallen euro's aan een voor hem on bekende man. De man had beloofd het geld dezelfde ochtend terug te betalen, maar de Vlissinger heeft hem niet meer terug gezien. Het is niet bekend of er meer slachtoffei-s zijn. De muzikanten van Apollo willen promoveren naar de tweede afdeling. foto Marijke Folkertsma SAS VAN GENT - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie diverse goederen ontvreemd uit een woning aan de Zuidstraat in Sas van Gent. De bewoner werd wakker van geluiden in de woonkamer en kwam nog net op tijd beneden om twee personen te zien wegvluchten. De be woner mist horloges, zonnebril, siex-aden en een geldbedi-ag. HULST - Op de Oude Ferdinandusdijk in Hulst is in de nacht van zaterdag op zondag i-ond kwart over vier een 45-jarige automobilist uit Axel achteruit de sloot ingereden. De man werd meegenomen naar het bureau, waar bleek dat hij dubbel zo veel had gedronken als is toegestaan. Hij kreeg een proces verbaal en zijn auto bleef op het politiebureau achtei'. WESTKAPELLE - In de nacht van zaterdag'op zondag om half zeven is op de Grindweg in Westkapelle een zeventienja rige inwoner uit de gemeente Veere bekeurd wegens openbare di'onkenschap. De politie trof de jongen dusdanig beschon ken aan dat hij zich aan een lantaarnpaal vast moest houden omdat hij meer op z'n benen kon staan.Hij kx-eeg een bekeu- ring en is thuis afgezet. een rijk gevulde prijzentafel voor de veiioting en ook de mu zikale bezetting is in orde. Zij het dat de brassband een zoge naamde 'kleine brassband' is. De brassband weet zich Met een bezetting van 2 8 muzi- gesteund door een 16 man sterke kanten zit Apollo op de onder- drumband en een aardig ge- grens. vulde kweekvijver van jong ta lent in de vorm van 15 leerlin gen. Helemaal zonder zorgen is Everwijn desondanks niet. „De drumband kan nog best wat en thousiaste leden gebruiken, maar wat ik zorgelijker vind is het gebrek aan slagwerkers voor de brassband. Daar is heel moeilijk aan te komen." Groot koper Onder de leerling-muzikanten hoopt Everwijn ook meer en thousiasme los te kunnen ma ken voor 'groot koper' ofwel in strumenten als de trombone. „Het is nu allemaal redelijk in balans, maar je moet ook naar de toekomst kijken." Voor 2002 biedt die toekomst in ieder geval verschillende uitda gingen. Apollo speelt elk jaar een belangrijke rol bij de Mu ziek Play In tijdens de Brouwse dag en op het programma voor dit j aar staat ook weer het Brou- wei-shavenconcert. Verder natuurlijk.de deelname aan concoursen en niet te ver geten het concei-t van de brass band Zeeland die op uitnodi ging van Apollo op 8 juni een concert verzorgd in de Sint Nicolaaskerk in Brouwersha- door Piet Kleemans RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland over weegt de bestaande posten van de strandreddingsbrigade te vervangen door portocabins. De maatregel maakt deel uit van een pakket maatregelen voor besparing op de kosten van be heer en onderhoud van het strand. De huidige onderkomens van cle strandi-eddingsbrigade voldoen niet meer aan de wet op de ar beidsomstandigheden (Arbo) en moeten vexwangen worden. De reddingsposten bestaan nu uit houten gebouwtjes, die in de wintermaanden afgebroken en in onderdelen opgeslagen moe ten worden. Opzetten, afbreken en onder houd kost veel tijd en geld en daarom stelt Schouwen-Duive- lands dagelijks bestuur de ge meenteraad voor deze te ver vangen door portocabins. De gedachten gaan daarbij uit naar cabins zonder overnachtings mogelijkheid voor leden van de strandreddingsbrigade. Dat houdt in dat niet al te ver van de reddingsposten over nachtingsmogelijkheid voor de vrijwilligers moet worden ge zocht. En dan liefst voor 1 juni 2002, zodat alles voor het begin van het drukke zomerseizoen geregeld is. Toiletten De gemeente denkt verder op de onderhoudskosten van het strand te kunnen bespax'en door het schoonhouden van de toilet ten uit te besteden. Dat wordt nu gedaan door medewerkei's van de gemeentelijke buiten dienst en dat is volgens de ge meente vanwege de 'relatief hoge uuxdonen en benodigde overuren' behoorlijk kostbaar. Volgens de voorschriften ge koppeld aan de standplaatsver gunning zijn strandpaviljoen houders verantwoordelijk voor het plaatsen, legen en vei*wijde ren van afvalbakken op bepaal de gedeelten van het strand. In cle praktijk zijn het ook hier meestal de medewerkers van de gemeentelijke buitendienst die het werk verrichten. De ge meente wil dat de strandpavil joenhouders in het vex-volg daadwerkelijk zelf voor de af valbakken zox-gen. Verantwoordelijk De rioolaansluiting van de strandpaviljoens wordt nu nog onderhouden door de gemeente. De strandpaviljoenhouders be talen daarvoor, maar die ver goeding is, zegt het college van burgemeester en wethouders, niet kostendekkend. B en W doen de gemeenteraad het vooi*- stel de x-ioolaansluitingen over te dragen aan de paviljoenhou ders, die zelf ook verantwoorde lijk zijn voor het onderhoud. De voorstellen tot besparing op de kosten van onderhoud en be heer van het strand komen maandag 4 februari aan de orde tijdens de vergadering van de commissie gi-ondgebiedszaken, openbare werken en milieu. De vergadering wordt gehouden in kamer 130 van het gemeente huis en begint om 19.30 uur. I STREEKACTIVITEITEN REIMESSE - Stichting Renesse, 19.30 uur: Openbare bestuursvergadering; Luuk, ruim twee, vindt zich zelf al een hele piet. Dus toen zijn moeder hem onlangs in zijn autostoeltje wilde zet ten, vroeg het Middelburgse jochie of hij die dag niet ach ter het stuur kon zitten. „Nee, dat kan toch niet. Daar ben je nog iets te klein voor", zei mama. Oh. Maar als ik zo groot ben als jij, mag ik dan wel achter het stuur zitten?" „Ja hoor, als jij net zo groot wordt als mama, dan mag jij rijden." Heel even was het stil op de achterbank. Toen klonk het: „Nou, en als jij dan net zo klein bent geworden als ik, dan mag jij wel in mijn stoel tje, hoor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29