Tien jaar mededogen in Clarahofje Schouwen huisvest de reddingsbrigade wellicht in portocabins FAMILIEBERICHTEN Kinderen? GEBR. DOMINICUS BY Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! door Piet Kleemans RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland over weegt de bestaande posten van de strandreddingsbrigade te vervangen door portocabins. De maatregel maakt deel uit van een pakket maatregelen voor besparing op de kosten van be heer en onderhoud van het strand. De huidige onderkomens van de strandreddingsbrigade voldoen niet meer aan de wet op de ar beidsomstandigheden (Arbo) en moeten vervangen worden. De reddingsposten bestaan nu uit houten gebouwtjes, die in de wintermaanden afgebroken en in onderdelen opgeslagen moe ten worden. Opzetten, afbreken en onderhoud kost veel tijd en geld en daarom stelt Schouwen- Duivelands dagelijks bestuur de gemeenteraad voor deze te vervangen door portocabins. De gedachten gaan daarbij uit naar cabins zonder overnachtings mogelijkheid voor leden van de strandreddingsbrigade. Dat houdt in dat niet al te ver van de reddingsposten over nachtingsmogelijkheid voor de vrijwilligers moet worden ge zocht. En dan liefst voor 1 juni 2002, zodat alles voor het begin van het drukke zomerseizoen geregeld is. Toiletten De gemeente denkt verder op de onderhoudskosten van het strand te kunnen besparen door het schoonhouden van de toilet ten uit te besteden. Dat wordt nu gedaan door medewerkers van de gemeentelijke buiten dienst en dat is volgens de ge meente vanwege de 'relatief hoge uurlonen en benodigde overuren' behoorlijk kostbaar. Volgens de voorschriften ge koppeld aan de standplaatsver gunning zijn strandpaviljoen houders verantwoordelijk voor het plaatsen, legen en verwij de ren van afvalbakken op bepaal de gedeelten van het strand. In de praktijk zijn het ook hier meestal de medewerkers van de gemeentelijke buitendienst die het werk verrichten. De ge meente wil dat de strandpavil joenhouders in het vervolg daadwerkelijk zelf voor de af valbakken zorgen. De rioolaansluiting van de strandpaviljoens wordt nu nog onderhouden door de gemeente. De strandpaviljoenhouders be talen daarvoor, maar die ver goeding is, zegt het college van burgemeester en wethouders, niet kostendekkend. Burge meester en wethouders doen de gemeenteraad het voorstel de rioolaansluitingen over te dra gen aan de paviljoenhouders, die dan vervolgens zelf ook ver antwoordelijk zijn voor het on derhoud. De voorstellen tot be sparing op de kosten van onder houd en beheer van het strand komen maandag 4 februari aan de orde tijdens de vergadering van de commissie grondge biedszaken, openbare werken en milieu. De vergadering wordt gehouden in kamer 130 van het gemeentehuis en zal beginnen om 19.30 uur. Optreden KRUININ GEN - Harmonie Eendracht maakt Macht houdt op zaterdag 2 februari haar jaarlijkse uitvoering. De avond begint om 19.30 uur in het dorpshuis van Kruinigen. maandag 28 januari 2002 door Rob Paardekam IIANSWEERT - Marianne van Meer was één van de pioniers op het gebied van de zogeheten 'bijna thuis huizen'. Tien jaar geleden begon ze in Ilansweert het Clarahofje, een plaats waar terminale patiënten hun laatste dagen, weken of maanden in een huiselijke omgeving kunnen doorbrengen. Ze was destijds de derde in Ne derland en in Zeeland zelfs de eerste. Dat de huizen voor ster vensbegeleiding nu als padde stoelen uit de grond schieten, vindt Van Meer alleen maar goed. „Dan hoef ik weer wat minder vaak nee te zeggen. Van Meer is heel voorzichtig in haar woordkeuze. Termen als patiënt en stervensbegeleiding worden door veel mensen in de mond genomen, maar voor haar zijn ze taboe. Het woord ster vensbegeleiding doet volgens Van Meer vermoeden dat zij pre cies weet wat mensen in de laat ste fase van hun leven doorma ken. „Dat is niet zo. Ik kan me met in die mensen verplaatsen, want ik ben nog nooit gestor ven." Na lang denken vindt de Hansweertse een beter woord voor het werk dat ze doet: „Me dedogen." Bewoners Van patiënten wordt in het Cla rahofje al helemaal niet gespro ken. Van Meer hanteert liever het woord bewonersniet te ver warren met de term gast, omdat een gast nu eenmaal niets te zeg gen heeft. Het idee achter het Clarahofje is juist dat mensen op basis van gelijkwaardigheid in een huiselijke kring hun laat ste tijd door kunnen brengen. Dat zijn er nooit meer dan drie tegelijk, want het Clarahofje beschikt momenteel over een éénpersoonskamer en een twee persoonskamer. Overigens woont Van Meer zelf ook in het huis aan de Maartenbroersweg. Volgens haar is het zeker niet deprimerend om dag in dag uit om te gaan met mensen die we ten dat ze gaan sterven. Dat ge geven is ook niet overheersend aanwezig. „Niemand praat van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat over sterven", aldus Van Meer, die toegeeft dat het soms best moeilijk is, wanneer op nieuw een bewoner komt te overlijden. Toch weet ze dat ook weer te relativeren. „Je moet niet de plaats van de familie wil len innemen, want voor hen is het verdriet vele malen groter. Je bent fout bezig als je hun ver driet aan jezelf gaat toe-eige nen." Volksheilige Dat ideaal - jezelf geen bezit toe-eigenen - werd ook aange hangen door volksheilige Fran- ciscus van Assisi, die voor Van Meer een grote inspirator isHet Clarahofje is dan ook vernoemd naar Clara, de eerste volgelinge van Franciscus. Op 5 februari bestaat het Hans weertse 'bijna thuis huis' pre cies tien jaar. Het mooiste ca deau zou volgens Van Meer een coördinator voor twintig uur zijn, want nu komt ook al dat werk op haar schouders, en dat van haar medewerkers, terecht. „We hebben iemand die ge schikt is en ook het geld is aan wezig. Het traject om dat op de juiste plaats te krijgen, is alleen zo lang." Het aantrekken van een coördi nator betekent een stuk meer professionalisering en dat is volgens Van Meer goed, omdat een meer zakelijke benadering de continuïteit van de zogehe ten thuishuizen beter waar borgt. Dat het Clarahofje niet aan de professionaliserings drang ontkomt, blij kt uit de ver huisplannen. Het 'bijna thuis huis' zal op termijn verhuizen Marianne van Meer: „Ik kan me niet in die mensen verplaatsen, want ik ben nog nooit gestorven." naar 's-Heer Arendskerke waar het bij zorgcentrum Poelwijck wordt gehuisvest. Volgens Van Meer blijft de eigenheid van het Clarahofje behouden, maar er zullen wel een paar extra plaat sen komen. Meer zakelijkheid of niet; voor Van Meer blijft het werk voor namelijk een ideële aangelegen heid. In de gewone gezond heidszorg kon ze haar idealen nooit kwijt, omdat de richtlij nen veel te strak worden gehan teerd. In de tijd dat ze in het zie kenhuis van Breda werkte, haalde Van Meer wel eens stie kem een gevuld ei voor iemand. Dat ze in haar vrije tijd weieens terug ging om het haar van een patiënt te wassen, werd ook niet door iedereen begrepen en ge waardeerd. De grote mate van vrijheid die foto Willem Mieras het Clarahofje biedt, was de voornaamste reden om het pro ject te starten. „Zo ben je hier niet afhankelijk van de bedbezetting, omdat de bedden niet continu vol hoe ven", legt ze uit. „Dat is een hele grote rijkdom." Na een leven vol zorg voor allen die haar lief en dierbaar waren is, na een moeizame levensavond, door de Heere thuisgehaald onze lieve, zorgzame moeder, groot- en overgrootmoeder KRINA MARINA VERSEPUT sinds 25 november 1998 weduwe van Dingeman van Bloois 25 oktober 1916f 26 januari 2002 Zonnemaire: Piet en Coby Scharendijke: Bertha en Ad Zonnemaire: Leo en Ineke Zierikzee: Jannie en Jos klein- en achterkleinkinderen Margriestraat 1 4316 AE Zonnemaire Woensdag 30 januari zal in het Dorpshuis aan de I.M. v.d. Bijlstraat 10 te Zonnemaire een herden kingssamenkomst gehouden worden, aanvang 13.30 uur, waama de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Zonnemaire. omstreeks 14.15 uur. Na de begrafenis is er in het Dorpshuis gelegenheid tot condoleren. Dag lieve OMA Ineke en Hans Suzanne, Christy, Veerle Annemarie en Eric Lisa Emmy en Léon Max Anita en Peter Guus, Bas Karin en Eby Edwin Carlo en Natasja Martine 26 januari 2002. Moeder zijn is alles geven, zorgen, lijden, liefde en leven. Moeder zijn is alles derven, alles... en tevreden sterven. Rustig is van ons heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder ELIZABETH JOZINA REMIJNSE-DE KLERK weduwe van Marinus Remijnse in de leeftijd van 89 jaar. Kapelle: Piet Remijnse Sjaan Remijnse-van Schaik Liesbeth en Arjen, Emiel, Sacha Carolien en Perry Anita en Ron Kattendijke: Ina van Waarde-Remijnse )an van Waarde Dianne en Peter, Edwin, Chantal Marcel en Ineke, Jolien Yerseke: Nelly Kole-Remijnse Kees Kole Mare en Jenny, Marlijn (uliëtte en Pierre Goes, 26 januari 2002. Verpleeghuis 'Ter Valcke' Correspondentieadres: Zuidweg 3, 4474 AM Kattendijke De afscheidsdienst voor familie en belangstellenden zal worden gehouden donderdag 31 januari om 10.30 uur in de Ned. Hervormde kerk te 's-Heer Abtskerke, waarna aansluitend omstreeks 11.15 uur de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats te Sinoutskerke. Na afloop van de begrafenis is er in het Vereni gingsgebouw 'Versvliet' te 's-Heer Abtskerke. gele genheid tot condoleren. Mei dank aan hel personeel voor de goede verzorging in Verpleeghuis 'Ter Valcke'. "In hel huis van mijn Vader zijn vele woningen Joh. 14:2 Verdrietig omdat we hem moeten missen, maar met een dankbare herinnering aan zijn zorg en belang stelling voor ons, delen wij u mee dat op de leeftijd van 90 jaar rustig is ingeslapen onze lieve vader, groot- en overgrootvader DINGEMAN ADR1AANSE gehuwd geweest met Neeltje Wattel, overleden 11 mei 1966 We zijn dankbaar dat onze Hemelse Vader hem ver der lijden heeft bespaard en heeft thuisgehaald. Serooskerke: Lein en Diny Adriaanse Ellen Dave Kees en Matty Adriaanse Danny jankees en Karin Marije, Wendy Jan en Joke Adriaanse Tamara Cecilia Rob Lenny en leen Boone Abco Eline en Nico Leenderl-jan Catrien en Tonny Geerse Leon Iman Corina Rotterdam: Dick en Jeannette Adriaanse Kimberly Amy Gila Middelburg, 26 januari 2002. Zorgcentrum "Swerf-Rust" Correspondentieadres: Fam. Adriaanse, Vroonstraat 5, 4353 AD Serooskerke De dienst van Woord en gebed zal worden gehou den op donderdag 31 januari om 13.00 uur in de Gereformeerde Kerk. Ds. van Wouwestraat 41 te Serooskerke. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de begraafplaats te Serooskerke. Na de begrafenis is er in de kerk gelegenheid tot condoleren. Onze buurman DINGEMAN is gestorven. We hebben hem gekend als een vriendelijke en be hulpzaam mens Bets de Poorte Marinus Vreeke Martine van der Meule Maria-Rebecca Nel en Henk Schout Riet en Piet Koole Nog vrij onverwacht overleed in haar geliefde Mid delburg onze tante en oudtante SARA KATHARINA INGELSE op de leeftijd van 86 jaar. Namens de familie Middelburg 27 januari 2002. Correspondentieadres: Goeman Borgesiusstraat 42. 4384 JR Vlissingen Er is gelegenheid tot afscheidnemen op donderdag 31 januari van 10.00 tot 10.30 uur in het rouwcen- trum aan de Buitenhovelaan 1 te Middelburg. Aansluitend zal om 11.00 uur de crematieplechtig heid gehouden worden in het crematorium aan de Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de condoleanceruimte van het crema torium. Diepbedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft gedaan en betekend, en tevens dankbaar dat een verder lijden haar bespaard is gebleven ge ven wij u kennis van het overlijden van onze moeder, schoonmoeder, oma en oud-omaatje JACOBA VAN DER STEL weduwe van |ohannis de Jonge op de leeftijd van 91 jaar. Ouwerkerk: J. de Jonge T. J. de Jonge-Saman Goes: A. J. van den Ende-de Jonge W. C. van den Ende t Klein- en achterkleinkinderen Zierikzee, 27 januari 2002. Arcus Zorgcentra. Lokatie "Cornelia" Correspondentieadres: Den Domp 20, 4305 AS Ouwerkerk Een korte overdenking zal worden gehouden don derdag 31 januari om 13.30 uur in het Dorpshuis te Ouwerkerk. waarna aansluitend om 14.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats te Ouwerkerk. Indien u deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt u verzocht tijdig aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren in voornoemd Dorps huis na de begrafenis. Enige en algemene kennisgeving Na mijn dood Strooi uit mijn as Voor alle winden Dat wat mijn lichaam was De weg kan vinden Naar alles wat het eens beminde Naar wolk en zee En zich daarmee verbinden Bedroefd delen wij u mede, dat, juist nu zij in Naar- derheem de plek voor de avond van haar zeer oude levensdag had gevonden, in haar slaap is overleden onze lieve moeder, schoonmoeder en oma CORNELIA JANNA DE BLIEK tot 28 november 1981 gehuwd met Jannes Jacobus Poissonnier Sasput 10-6-1909 Naarden 22-1 -2002 Bussuni: I. H. J. Poissonnier E. Poissonnier-Versprille Utrecht: Jan-Lieven en Nicole Utrecht: les en Marjolein Bussum, 28 januari 2002. Albert Neuhuijslaan 17 1401 BW Bussum De crematie heeft op zaterdag 26 januari 2002 in familiekring plaatsgevonden. Zij heeft van het leven genoten zolang als ze kon. Na een liefdevolle verzorging in Zorgcentrum 'Poel wijck', is geheel onverwacht overleden onze lieve, zorgzame moeder, schoonmoeder, oma en overoma JAKOBA DEN HOLLANDER-HARPE weduwe van Cornells den Hollander in de leeftijd van 93 jaar. Yerseke: E. M. Verlare-den Hollander M. J. Verlare Badhoevendorp: J. den Hollander W. Weerden burg Nieuwerkerk: J. den Hollander J. den Hollander-Dorst Schuddebeurs: C. Romijn-den Hollander L. A. Romijn (in herinnering) Oosterland: C. J. Braber-den Hollander M. Braber 's-Heer Arendskerke: J. Noorland-den Hollander M. B. Noorland Dreischor: S. P. van der Velde- den Hollander L. van der Velde Zonnemaire: L. M. Hillebrand Klein- en achterkleinkinderen 's-Heer Arendskerke, 27 januari 2002. Zorgcentrum "Poelwijck" Slotstraat 15 Correspondentieadres: Breeweg 74, 4401 ER Yerseke. De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 31 januari om 14.00 uur in de S.O.W. kerk te 's-Heer Arendskerke, waarna aansluitend omstreeks 15.00 uur de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aldaar. Na afloop van de begrafenis is er 'Poelwijck' gele genheid tot condoleren. Een ieder die wij vergeten zijn een rouwbrief te stu ren gelieve deze advertentie als zodanig te beschou wen. 'Wij hebben je zo lief gehad' Bedroefd delen wij u mede dat is overleden onze ge liefde vader en opa JAN JOHANNES VAN DER WELLE op de leeftijd van 97 jaar. Lina Oele-van der Welle Karei Oele Jacco en Annemarie Arnemuiden, 26 januari 2002. Ben je moeder ol wil ie moeder worden? Slop dao met roken, liet is sleedt voor jezelf en voor je [ongeboren) kind. Heer lilirulle? lel BIIMlig 0,22/C 1.11 r"aoe facto De receptie op 29 januari 2002 voor het 60-jarig hu welijk van Dhr. en Mevr. DIELEMAN kan wegens omstandigheden niet doorgaan. Van Halewijnstraat 32, Axel. Dankbetuiging Het heeft ons goed gedaan zoveel blijken van medele ven, deelneming en belangstelling te ontvangen na het overlijden van onze allerliefste vader en schoonvader CORNELIS WIJNANDUS JOSEPHUS BERKELMANS Kees Bij alle verdriet was het ons tot steun dat zovelen met ons meevoelden en ons hun deelneming betuigden. Wij zeggen u hiervoor allen hartelijk dank. Tiny en Frans Paulien en Johan Hansweert, januari 2002. "Specialist in gedenkstenen" sfielisg^erij Oude Zandweg 2 - 4361 SK Westkapelle - Tel. 0118- 571436 OM NOOIT TE VERGETEN... Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij gestalte in natuursteen. Vraag naar het fotoboek met vele voorbeelden. Goes: 'De Goese Poort' Rotonde Ringbaan-West Telefoon (0113) 216555 Middelburg: Arnesteinwee 40 Telefoon (0118) 612579 NATUURSTEEN ZANDEE DE KUIJPER Aan alle bewoners van RILLAND BATH Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in RILLAND - BATH aan het waterleidingnet van woensdag 30 januari tot en met vrijdag 1 februari en van dinsdag 5 februari tot en met vrijdag 8 februari 2002. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van N.V. DELTA Nutsbedrijven te Goes, telefoon (0113) 232333 of op Internet http://www.deltanutsbedrijven.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28