Onvoldoende voor college Goes PZC 7 Eerste steen voor bijgebouw SoW-kerk Reimerswaal wil blijven groeien Waterschap paraat door regenval GroenLinks bezorgd over kwaliteit van dienstverlening Delta zeeuwse almanak Autorijden Oplichter actief in Vlissingen Overlast door harde wind Lokale omroep online Diefstal uit woning Dronkeman rijdt de sloot in Auto-inbraken in Vlissingen Tholenaar komt om het leven bij verkeersongeval Glasscherven in het gezicht agenda Beschonken GroenLinks stelteindrapport9 op over afgelopen vier jaar Paerehat loopt warm MIDDEN REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Luuk, ruim twee, vindt zich zelf al een hele piet. Dus toen zijn moeder hem onlangs in zijn autostoeltje wilde zet ten, vroeg het Middelburgse jochie of hij die dag niet ach ter het stuur kon zitten. „Nee, dat kan toch niet. Daar ben je nog iets te klein voor", zei mama. Oh. Maar als ik zo groot ben als jij, mag ik dan wel achter het stuur zitten?" „Ja hoor, als jij net zo groot wordt als mama, dan mag jij rijden." Heel even was het stil op de achterbank. Toen klonk het: „Nou, en als jij dan net zo klein bent geworden als ik, dan mag jij wel in mijn stoel tje, hoor." De heer Meulenberg en mevrouw Baas-de Waard drinken champagne na afloop van de steenlegging. foto Wi I lem M ie ras door Mieke van der Jagt RILLAND - De oudste leden van de Sa men op Weg gemeente in Rilland, M. Meulenberg en H. Baas-de Waard, hebben zaterdag de eerste steen gelegd voor een bijgebouw bij de kerk aan de Valckenisseweg in Rilland. Aannemersbedrijf Dronkers gaat een multifunctioneel pand bouwen voor de SoW-kerk, waarin een grote zaal, twee vergaderzaaltjes, een keuken, hal en sanitairgroepen komen. Voor de bouw vakvakantie moet het klaar zijn, waar na de kerk zelf een renovatiebeurt krijgt. De Nederlands hervormde - en de gere formeerde kerk gingen in Rilland sa men op weg, waardoor er één kerkge bouw, dat aan de Bathseweg, te veel was. Het hervormde kerk en de pastorie werden afgestoten en de gereformeerde kerk, waarin 250 mensen kunnen zit ten, werd het officiële kerkgebouw. Het kleine, tamelijk oude bijgebouwtje vol deed echter niet. Omdat de SoW-kerk door de verkoop van de onroerende goederen goed in de slappe was is ko men te zitten, koos het kerkbestuur voor nieuwbouw van een multifunctio neel centrum. De grote zaal, goed voor honderd men sen, kan worden gebruikt voor bijeen komsten en uitvaarten. Ook derden kunnen van de zaal als aula voor uit vaarten gebruik maken. Doordat de kerk minstens een half jaar niet ge bruikt kan worden, is de gemeenschap nog verder samen op weg gegaan door tijdelijk in de rooms katholieke kerk te gaan kerken. Pas als het nieuwe bijgebouw klaar is, kan de aannemer ook beginnen aan het kerkgebouw zelf. Ook daar moet nog flink aan worden gesleuteld. Er moet onder meer een nieuw dak op de kerk komen. VLISSINGEN - Een 23-jarige Vlissinger is slachtoffer ge worden van een oplichter. Hij leende in de nacht van donder dag op vrijdag enkele tientallen euro's aan een voor hem on bekende man. De man had beloofd het geld dezelfde ochtend terug te betalen, maar de Vlissinger heeft hem niet meer terug gezien. Vorig jaar was er ook een oplichter actief in de stad. Hij had tientallen mensen geld afgetroggeld. Het is bij de poli tie niet bekend of er deze keer meer slachtoffers zijn. VLISSINGEN - De harde wind heeft zaterdagochtend op ver schillende plaatsen schade veroorzaakt. Om half vier 's och tends waaide van een kraampje op de Markt in Middelburg een zeil weg. Op de Boulevard Banker! in Vlissingen belandde rond zeven uur een plaat van een bouwterrein op de weg. In Wissenkerke blokkeerde een omgewaaide boom de Provinci ale weg in de richting van Geersdijk. De brandweer heeft de weg weer vrijgemaakt. ZIERIKZEE - De lokale omroep Radio Schouwen-Duiveland is sinds kort te vinden op internet. Via de internetpagina www.radioschouwenduiveland.nl kan iedereen zich op de hoogte stellen van het wel en wee van de lokale zender. Op de site is niet alleen de programmering van radio Schouwen- Duiveland, inclusief achtergrondinformatie over de inhoud van de programma's, te vinden, maar kunnen bezoekers via een forum hun mening geven over programma's of hun hart luchten over zaken die hun dwars zitten. Ook in een sporttoto is voorzien. SAS VAN GENT - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag rond half drie diverse goederen ontvreemd uit een woning aan de Zuidstraat in Sas van Gent.De bewoner werd wakker van geluiden in de woonkamer en kwam nog net op tijd beneden om twee personen te zien wegvluchten. De be woner mist drie horloges, een zonnebril, sieraden en een klein geldbedrag. HULST - Op de Oude Ferdinandusdijk in Hulst is in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over vier een 45-jarige automobilist uit Axel achteruit de sloot ingereden. De man werd meegenomen naar het bureau, waar bleek dat hij dubbel zo veel had gedronken als is toegestaan. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn auto bleef op het politie bureau achter. VLISSINGEN - Twee personenauto's in Vlissingen zijn zater dag opengebroken. Uit een personenauto die geparkeerd stond op het Hof van Tange werd 's middags tussen half twaalf en half een een satellietontvanger weggenomen. De waarde bedraagt enkele honderden euro's, 's Nachts tussen tien uur en kwart voor tien gistermorgen moest ook een personenauto die geparkeerd stond in de Vrouwestraat het ontgelden. Hier ver dween een cd-speler met een waarde van meer dan honderd euro. THOLEN - Een 45-jarige Tho lenaar is zaterdagochtend vroeg om het leven gekomen toen hij op de Oud-Vossemeersedijk van de weg raakte en tegen een boom reed. De man reed rond half zes over de dijk in de richting van Tho- len. De brandweer heeft het li chaam uit het wrak moeten be vrijden. Waarom de Tholenaar de macht over het stuur verloor is niet bekend. KERKWERVE - Zaterdagmid dag rond half zes zijn twee auto mobilisten gewond geraakt bij een botsing op de Provinciale- weg in Kerkwerve. Een 26-jarige automobilist uit Kapelle reed daar bij de afslag Scharendijke. Door het storm achtige weer ging zijn aanhang wagen slingeren en raakte de auto van een tegenligger. Door de klap was er sprake van rond vliegende glasscherven. Deze verwondden achterop komende automobilist uit het Duitse Of fenbach en zijn passagiere. Zij kregen de scherven in het ge zicht. maandag 28 januari 2002 door Mieke van der Jagt GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden is het hele weekeinde paraat geweest om de gevolgen van de zware en langdurige regenval binnen de perken te houden. Binnen een tijdspanne van 24 uur viel er ge middeld 30 centimeter regen. Het gewone regime voor de af voer van hemelwater door slo ten en watergangen, bedraagt bij het waterschap gemiddeld vijftien millimeter. Alleen in Sint Annaland leidde de verscherpte waakzaamheid ook werkelijk tot actie. Nor maal gesproken stroomt het he melwater dat rondom de kern Sint Annaland valt, door de kern naar de Oosterschelde. Het waterschap draaide zondag echter de stuwen omhoog om het dorp te isoleren. Het water wat op het land viel werd met een omweg naar de het lozings- punt geleid en de brandweer van Tholen pompte water uit het dorp weg. Op die manier ontstond er in het afvoersys teem in de kern ruimte voor nog meer regen want dat heeft het KNMI voorspeld: nog meer nat tigheid. Voor de actie hoefden de grote ambulante pompen van het waterschap niet te worden gebruikt. De brandweer kon het af met eigen materieel. Na de wateroverlast die Sint Annaland in 1998 teisterde, zijn strenge afspraken gemaakt. De protocollen die toen zijn afge sproken, bleken in de natte pe riode van de afgelopen dagen, goed te werken. Op Walcheren en Schouwen viel minder regen dan op de Beve- landen en Tholen. Op de Beve- landen bleef waakzaamheid ge boden omdat het peil in de watergangen een halve meter boven normaal stond. Het wa terschap hoefde echter niet in te grijpen. doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De Groen- Links-fractie in Middelburg maakt zich zorgen over de kwa liteit van de door Delta Nuts ge leverde diensten. Na de stroom- I STREEKACTIVITEITEN HEINKENSZAND - Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; SCHORE Dorpshuis, 13.00 uur: Oude- rensoos; 14.15 uur Welfarewerk; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We mei, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaar ten en biljarten; YERSEKE - Sporthal, Ericalaan, 16.00- 16.45 uur: Beginselen bal- en slagvaar digheid voor de basisschooljeugd door tennisvereniging Yerseke; Achter het havenmeesterkantoor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos terschelde. storing in Sint-Laurens op vrijdagavond, wil de partij dat het college van B en W haar on gerustheid overbrengt aan het energiebedrijf. De afgelopen maanden zijn gro te delen van Middelburg regel matig voor een lange tijd versto ken geweest van elektriciteit en gas, schrijft fractievoorzitter J. Goetheer in een brief aan het gemeentebestuur. De storingen zijn volgens Delta iedere keer te wijten aan technische proble men. Twijfels GroenLinks wil weten wat de oorzaak van de storingen is. ,,Of het aan adequaat onderhoud ontbreekt kunnen we als leek niet beoordelen", aldus Goet heer. „Of de kwaliteit van de in frastructuur voldoende is. kun nen wij ook niet beoordelen. Feit is dat steeds meer inwoners van Middelburg twijfels krijgen over de kwaliteit van de door Delta Nuts geleverde diensten.." 's HEERENHOEK - Langzaam, meer héél zeker, komt het carnaval op gang. In 's Heerenhoek hielp de Raad van Elf de ouderen zaterdagmiddag op stoom voor het Paerehatse carnaval. De vastenavondbestuurders kregen daarbij hulp van 's Heerenhoekers als Engel Reinhoudt en de Witkammetjes, die met zang, muziek en caba ret een al te heftige hospartij overbodig maakten. In een volle Jeugdhoeve vroegen de ouderen zich mét de Paerehatse carnavalsstichting de Koenc- kelpot af: 'Hoe kan 't zo groeie?' Om daarover ver volgens de schouders op te halen en door te gaan met feesten. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimers waal maken zich grote zorgen over de groeimogelijkheden van de verschillende kernen. De vo rig jaar gepresenteerde Vijfde Nota voor de Ruimtelijke Orde ning staat nauwelijks uitbrei ding toe en dat bevalt de ge meente niet, zo laat het college weten in een brief aan de leden van de Kamercommissie volks huisvesting, die de nota binnen kort bespreekt. Als de Vijfde Nota wordt aange nomen, is groei voor platte landskernen in Zeeland in de toekomst nauwelijks meer aan de orde. De groei op het gebied van wonen en werken wordt ge concentreerd in het zogeheten stedelijk netwerk. Daaronder vallen Goes, Middelburg, Vlis singen en Terneuzen, maar ook de industrieterreinen Sloe en Kanaalzone. Over de gemeente Reimerswaal wordt met geen woord gerept, zelfs niet als het gaat over de zo geheten opvangkernen. Dat zijn plaatsen die niet tot het stede lijk netwerk behoren, maar waar wel enige groei is toege staan. In Zeeland zijn alleen Tholen, Zierikzee, Hulst en Oostburg als zodanig aangewe zen. In hun brief stellen burgemees ter en wethouders dat de Rei- merswaalse kernen in de toe komst zullen moeten blijven groeien. Er wordt duidelijk ge steld dat de gemeente geen re gionale opvangfunctie na streeft, maar dat mensen die in Reimerswaal zijn geboren, er in ieder geval moeten kunnen blij ven wonen. Volgens het college is er nu al te weinig woningaanbod waar door de gemeente te maken heeft met een vertrekoverschot van met name jonge mensen. Ook voor de bedrijventerreinen van Yerseke, Rilland en Krui- ningen zou groei uit het oogpunt van continuïteit in de toekomst noodzakelijk zijn. De gemeente wijst de leden van de kamer commissie op het feit dat de terreinen in het streekplan een belangrijke rol voor de regio toegewezen hebben gekregen. Volgens de gemeente heeft men zich in Den Haag bij het opstel len van de Vijfde Nota te veel la ten leiden door de Randstedelij ke problemen. De problemen in de Randstad, waar het landelijk gebied door de hoge bevolkings dichtheid onder grote druk staat, zijn volgens het college volstrekt onvergelijkbaar met de Zeeuwse situatie. Vuur Overigens heeft de gemeente het provinciebestuur aan haar zij de, want gedeputeerde J. van Zwieten gaf onlangs aan dat hij wil proberen meer opvangker nen (die wel enigszins mogen uitbreiden) uit het vuur te sle pen. Voor de kernen waar al be drijventerreinen liggen, dus ook Yerseke, Kruiningen en Rilland, moet volgens de gedeputeerde een oplossing komen. WESTKAPELLE - Zondag om half zeven 's ochtends is in West- kapelle een zeventienjarige in woner uit de gemeente Veere bekeurd wegens openbare dron kenschap. De politie trof de jon gen dusdanig beschonken aan dat hij zich aan een lantaarn paal vast moest houden. Hij kreeg een bekeuring en is thuis afgezet. door Rolf Bosboom GOES - Het gemeentebestuur van Goes krijgt van GroenLinks een onvoldoende voor de afgelo pen vier jaar. In het 'eindrap port' dat de drie zittende raads leden van de partij hebben opgesteld, adviseren zij het col lege van burgemeester en wet houders 'een andere richting te kiezen'. Het rapport bevat voor een groot aantal 'vakken' een dikke onvoldoende, zoals de Goese Wijkaanpak (4, 'dat kan veel be ter'), het autoluw maken van de Grote Markt (3-, 'beleid met de snelheid van een slak op een teerton'), drugsbeleid (4, 'te hard tegen softdrugs, te soft te gen harddrugs'), bouw van een nieuw stadskantoor (3, 'angst (voor verandering) is een slechte raadgever'), bestrijding van het onkruid (2, 'u maakt zich binnen bestuurlijk Zeeland volkomen belachelijk') en windenergie (4- 'de wind waait bij u uit de ver keerde hoek'). GroenLinks laat niet na om op diverse onderdelen ook compli menten te maken. Zo zijn er ho ge cijfers voor het Masterplan Goese Polder (8, 'het wordt echt mooi'), de Autovrije Dag (9, 'ziet u wel dat u voorop durft te lo pen'), de steun aan Stichting Colours (8'cool mande vaste eindejaarsuitkering voor mini ma (8-, 'door schade en schande wijs geworden'), het Landelijk Gebied (8, 'u boert steeds beter' de regentonnenactie (8, 'goed gedaan jochie') en de breedte sport (8+, 'u gaat voor goud'). Het verkiezingsprogramma van de partij heeft als titel 'Goes be ter!' meegekregen, waarmee GroenLinks wil aangeven dat zij inzet op 'beter' in plaats van 'meer'. Het programma bestaat uit honderd actiepunten die worden omschreven als 'groen en sociaal'De punten zijn geko zen nadat leden, verenigingen en stichtingen binnen de ge meente de gelegenheid hadden gekregen hun ideeën en voor stellen in te brengen. Daar is, al dus de partij, behoorlijk ge bruik van gemaakt. De partij wil onder meer dat Goes onderzoekt of het mogelijk is om één hectax-e zonnepanelen te plaatsen in het buitengebied. „Zonnepanelen levei-en meer op dan aardappelen." Vei'der moet een visie over de bouw van windmolens zo snel mogelijk worden gepresenteerd. Milieu- conti'oleurs zouden een actieve- re rol dienen te spelen om de toe nemende problemen met afval, zwerfvuil en hondenpoep op te lossen. Op cultuurgebied zou de zon dagmiddag veel beter kunnen worden benut. Wat GroenLinks betreft zijn het museum, de kunstuitleen en galeries die dag open. Een andere cultureel ac tiepunt is het laten rijden van een 'theaterbus', voor bezoek aan grote vooi'stellingen in de omgeving, ook na de opening van de nieuwe schouwburg in Goes. Het programma besteedt zoals verwacht ook veel aandacht aan het fietsbeleid en openbaar ver voer. GroenLinks pleit voor ver betering van doorgaande fiets routes, schoolfietsroutes en de bewegwijzering. Verder zijn er meer fietsparkeerplaatsen no dig (ook in autoparkeerkelders), dient het vrijliggende fietspad tussen Goes en Kattendijke er eindelijk te komen en moeten fiets en bus beter op elkaar wor den afgestemd. Verbetering van de fietsvoorzieningen en het openbaar vervoer zou de toene mende parkeerdruk in de bin nenstad in de eerste plaats moe ten opvangen. Pas daarna is uitbreiding van het aantal auto- pai'keerplaatsen aan de orde. Gi'oenLinks gaat de gemeente raadsverkiezingen van woens dag 6 maai! in met de drie zit tende raadsleden bovenaan de kandidatenlijst: A. van Oosten, D. van Ewijk en R. van den Boorn. Als de uitslag aanleiding tot uitbreiding geeft, komen daarvoor in eerste instantie F. Köhlen, S. Verheij en E. van den Hemel in aanmerking. Zij staan respectievelijk vierde, vijfde en zesde op de lijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25