Buitenlanders stelen de show Van Wely uit nachtmerrie verlost PZC Jevgeni Barejev viert overwinning met half glaasje champagne Wereldkampioen op bezoek 23 Jimmy Verburgh grote winnaar bij uitverkochte Indoor motorcross 3.(6) Dieptepunt voor lopers Auto's winnaars verliezers terugblik Fakkel maandag 28 januari 2002 door Brecht van Leipsig GOES - Jimmy Verburgh mag zich de grote winnaar noemen van Indoor motorcross. De Belg won zaterdagavond de 125cc Dutch Open voor de Nederlan der Marco Stallmann. Eerder die avond was Verburgh ook de beste bij het showelement: de Superjump. In de uitverkochte Zeelandhal len van Goes werd de tiende edi tie van Indoor motorcross verre den. Veel show en spannende wedstrijden zorgden voor een groot motorsportspektakel, waarbij de crossers uit Enge land en België de dienst uit maakten. In diezelfde Zeelandhallen werd enkele weken geleden nog het jaarlijkse internationale paardensportevenement Indoor Zeeland gehouden. Na cle af sluiting, amper twee weken ge leden, werd de hal omgebouwd tot een motorcrossparkoers. De geur van paardenvijgen en het gehinnik van paarden werden vervangen door uitlaatgassen en ronkende motoren. Alleen het zand dat tijdens beide eve nementen de ondergrond vorm de, was identiek. Voor Stichting Motorsport Zee land was het alweer de tiende editie van Indoor Zeeland. Ooit werd het evenement opgericht door een paar vrienden voor hoofdzakelijk Zeeuwse motor crossers. Nu, tien jaar later, zijn de wedstrijden uitgegroeid tot een evenement met internatio nale allure. Ook dit weekeinde waren deelnemers aanwezig uit onder meer Engeland, België, Frankrijk en Duitsland. Rampjaar Vrijdag ging de aandacht vooral uit naar de Zeeuwse klasse (Re gio en Super regio). En zaterdag stond het hoofdmenu op het programma bestaande uit de 125ec, 250cc en de Euro/ Inter nationale 125cc supercross, waarin de motorcrossers strij den om de titel in de competitie van het Dutch Open. Buiten de ze categorieën verschenen ook de talenten in de 85cc aan de start. Het publiek kreeg een afwisse lend programma te zien met Jimmy Verburgh (links) en Marco Stallmann vochten zaterdagavond een verbeten strijd uit om de winst in de 125cc Dutch Open. Verburgh won uiteindelijk. foto Willem Mieras spannende wedstrijden afge wisseld met enkele showele menten. Zo werd de jaarlijkse Superjump gehouden. Vier mo torcrossers toonden vier spron gen op de tafelberg (een brede springbult, waar tevens de fi nish op gelegen was) en gaven daai'bij een kleine show weg. Aan de hand van een applaus- meter werd de winnaar geko zen. De titel ging daarbij naar de Belg Jimmy Verburgh. De veiligheid rondom de wed strijden en de shows spelen een belangrijke rol, waarbij de EHBO-post zeer alert toekijkt. In tegenstelling tot voorgaande jaren raakten minder motor crossers geblesseerd. „Vier jaar geleden beleefden we een echt rampjaar, waarbij crossers blij vend letsel overhielden", legt wedstrijdarts Piet Hopmans uit. „Je moet dan denken aan een dwarslaesie of verbrijzelde voe ten. De laatste jaren is het een stuk beter verlopen. Het par- kours is een beetje aangepast en de motorcrossers krijgen nu de mogelijkheid om binnen warm te rijden waardoor ze minder koud aan de start verschijnen. Bovendien lichten we de deel nemers vooraf in over de wed- strij d en dat ze zich goed moeten voorbereiden." Dit weekeinde hoefde Piet Hop mans maar drie mensen naar het ziekenhuis te sturen met lichte blessures. Hopmans: „Hooguit een breuk in het middenvoets beentje of een lichte kneuzing. Meer niet. De veiligheid is een stuk beter geworden. Vorig jaar heb ik hier zelfs twee dagen zon der werk gezeten." Domineren De finales van zaterdag werden volledig gedomineerd door crossers uit België en Engeland. In de 85cc won de Brit Adam Chatfield vrij eenvoudig de fi nale. De Vlissinger Rinus van de Ven kon hierbij zijn prestatie van vrijdag niet verbeteren en finishte in deze klasse opnieuw als tweede. „Chatfield was ge woon te sterk, maar volgend jaar heb ik weer een kans", liet Van de Ven na afloop weten. Vlissinger Gregory de Nooijer werd vierde. In de 125cc ging de titel ook naar een Engelsman. Lewis Greggory stak met kop en schouders boven de rest uit. De Nederlanders Twan Heuvel en Dion Verhulst (Sluiskil) finish ten respectievelijk als tweede en derde. Nicky Huiszoon uit Vlis- singen werd vijfde, Twan van Liere uit Kapelle werd achtste. De Belgen Kevin Raets en Dirk van Dijck maakten uit wie de sterkste was in de 250cc klasse. Het werd uiteindelijk een one- man-show van Raets, die geen enkele moeite kende met zijn te genstanders. De gebroeders Lampio uit Vlissingen konden geen indruk achterlaten bij het publiek Marijn Lampio finish te als dertiende. Matthijs Lam pio als vijftiende. De tiende editie van Indoor Zee land werd afgesloten met de fi nale van de 125cc Dutch Open. Lang leek de Nederlander Mar co Stallmann in deze categorie de winst te pakken, maar hal verwege de wedstrijd nam Jim my Verburgh de leiding over en gaf deze niet meer uit de han den. Peter Mullenberg legde be slag op de derde plaats. Na de winst op het showonderdeel Su perjump was de winst in de 125cc Dutch Open de tweede overwinning van de avond voor Verburgh. Casper Ovaa was vrijdagavond nog superieur. Zaterdag eindigde de Soubur ger op de zevende plaats. door Mare Kok WIJK AAN ZEE - Het heeft even geduurd, maar op 35-jari- ge leeftijd is Jevgeni Barejev eindelijk uit de schaduw gekro pen. De man die Vladimir Kramnik anderhalf jaar gele den als secondant aan de we reldtitel schaken hielp, stond gisteren als winnaar van het 64ste Corus-toernooi zelf in de spotlights. Barejev genoot. „O, de toernooiorganisatie wil dat ik zeg dat dit mijn grootste over winning ooit is. Geen pro bleem." Lachend: „Dit is gigan tisch!" De droge humor van de klassiek geschoolde schaker Jevgeni Ba rejev staat in schril contrast met de brute uitbarstingen van de man die hij als titelhouder op volgt. Gary Kasparov, de afge lopen drie jaar winnaar in Wijk aan Zee, is de verpersoonlijking van arrogantie en bluf. Kaspa rov klopt zichzelf steevast hard op de borst, schreeuwt van de daken hoe knap en groots zijn daden zijn. De timide ogende en zacht pra tende Barejev is in alles het te genovergestelde. „Ik vind ei genlijk helemaal niet dat ik hier zo goed gespeeld heb stelde hij gisteren laconiek vast. „Alleen de partij tegen Lautier stemt mij tevreden. En voor de rest? Voor al die nederlaag tegen Khalif- man hakte er flink in. Die partij ruïneerde bijna mijn hele toer nooi. Dat was niet best." Met zijn bescheiden uitspraken doet Barejev zichzelf veel te kort. Zes overwinningen tegen over slechts één verliespartij kun je moeilijk als matig be stempelen. Sterker: zijn sterke herstel na zijn enige nederlaag twee ronden voor het einde van het toernooi, getuigde van sta len zenuwen en een ijzersterk karakter. „Oké, misschien was mijn prestatie toch niet zo slecht", liet de nummer elf van de wereld zich met moeite over tuigen. En wat hij met de hoofd prijs van 10.000 euro gaat doen? „Ik zal mijn zege vanavond op grootse wijze vieren. Met een half glaasje champagne, haha." Naar mate het perspraatje vor derde, groeide Barejev meer en meer in zijn rol als komiek. „Zeg, wil die ene journalist als jeblieft ophouden over mijn verlies tegen Khalifman. Die partij vond ik namelijk echt niet leuk. Nee, ik ga je ook niet ver tellen welke hobby's ik heb. An ders ga je daar ook over door vragen." Met zijn score van negen punten uit dertien partijen weerhield Barejev de aanstormende schaakjeugd van een totale machtsovername. Want nog geen week nadat de pas acht tienjarige Oekraïner Roeslan Ponomai'iov zich tot jongste Fi de-wereldkampioen schaken ooit heeft gekroond, scheelde het maar een half puntje of de even oude Alexander Grisjoek was de gedeelde winnaar van Corus. Grisjoek ontpopte zich tot een verademing in het toernooi- schaak. Terwijl veel spelers tij dens het loodzware toernooi 'extra rustdagen' inlassen met het spelen van korte remises, wil de jeugdige Moskoviet daarvan niks weten. Creatief, vol vecht lust en met niets ontziend aan vallend schaak veroverde hij de afgelopen twee weken de harten van de schaakfans in Wijk aan Zee. GPD Jevgeni Barejev. door Mare Kok WIJK AAN ZEE - Het spelen van zijn slechtste schaaktoernooi ooit biedt Loek van Wely onverwachte kansen. De Nederlands kampioen is na een drama tisch verlopen Corus Chess Tournament plotseling een interessant object op de vrouwenmarkt. Van Wely vroeg een dame hoe haar 'ideale man' eruitziet. „Ik voldeed aan alle eisen", zegt Van Wely, „behalve dat haar toekom stige man absoluut geen topschaker mag zijn. Met mijn eindscore van drie punten uit dertien partijen voldoe ik nu ook aan HAMBURG - De atleten moesten gisteren diep gaan in Hamburg. Twaalf meter diep om precies te zijn. Tijdens de derde uitvoering van de Underground Marathon moesten zo'n tweehonderd lopers uit tien verschillende landen door een oude tunnel onder de river Elbe een marathon lopen. De tunnel werd in 1911 gebouwd om het centrum van de Duitse stad Hamburg te verbinden met het haven gebied. foto Christian Charisius/RTR deze kwalificatie." Hoewel hij Wijk aan Zee met de pest in zijn lijf verliet, heeft Loek van Wely zijn gevoel voor humor niet verloren. Bovendien loopt de 29-jarige Til- burger - die met 6 remises, 7 nederlagen en geen enkele overwinning een voor zijn doen gênante prestatie heeft geleverd - niet weg voor het ongenadige pak billenkoek dat hij de afgelopen twee weken heeft moe ten incasseren. „Bijzonder pijnlijk", zegt de man die bin nen enkele maanden uit de mondiale top tien is teruggevallen naar een anonieme plek op de wereldranglijst. „Halverwege het Corus-toernooi had ik het gevoel dat ik was terechtgekomen in een nachtmerrie zonder eind. Maar daar ben ik nu wel over heen. Al is het duidelijk dat ik tijdens het schaken het een en ander heb gemist." Dat laatste is het understatement van het jaar. Van Wely produceerde blunders waar zelfs een clubschaker zich voor zou scha men. Zoals afgelopen zaterdag nog, toen hij een ingewikkelde stelling tegen Alexander Morozevitsj met een fatale da- mezet in een klap vergooide en al na 19 zet ten kon opgeven. De oorzaak van zijn veertiende en laatste plek in het sterkst bezette klassieke schaaktoernooi ter wereld wordt volgens Van Wely bepaald door een combinatie van factoren. „Ten eerste heb je het schaak- technische gedeelte. Mijn voorbereiding bleek niet optimaal, ik was niet in vorm en absoluut niet scherp. Bovendien was ik fy siek niet in orde. Misschien moet ik beter op mijn voeding gaan letten en meer spor ten", zegt de Brabander. Maar de belangrijkste factor ligt op het mentale vlak. „Als het slecht gaat, moet het karakter mijn baken zijn. Op zulke mo menten moet je weerbaarheid tonen. In het verleden kon ik daar op vertrouwen. Maar dit toernooi kwam ik in een patroon terecht waar ik heel moeilijk uit kwam. Of deze ontwikkeling mij verontrust? Nee, het Co rus-toernooi is een zeer goede les geweest. Ik ben er op harde wijze achtergekomen dat niks vanzelf gaat." GPD WINNAARS Kloetinge, Hoek en Terneuzen. Voor de eerste keer dit voetbalsei zoen wonnen alledrie Zeeuwse hoofdklassers in één weekeinde hun wedstrijd. De ploegen deden dat bovendien met duidelijke cijfers: 3-1,4-1 en 6-0. Ook de eersteklasser Kapelle en Oostkapelle deelden in de winstroes. Rinus van de Ven. De Vlissingse coureur stal opnieuw de harten van hetpubliekbij de Indoor motorcross in Goes. Vier weken gele den brak hij zijn sleutelbeen, zaterdag zat hij alweer op zijn ma chine en werd tweede achter de Engelsman Adam Chaifield. Zijn deelname was echter al een overwinning op zich. VERLIEZERS Swift. De Middelburgse korfballers hadden zaterdag een uitgele zen kans zich voortijdig veilig te spelen in de overgangsklasse. Ze verloren echter van SSS, een ploeg die nog geen enkele wedstrijd had kunnen winnen. Brasserie Ockenburgh/Nutswerk. De biljarters uit Goes kunnen als schlemiel van de week betiteld worden. Het kwartet speelde in de halve finale van het nationale bekertoernooi tegen het sterker ingeschatte Arpa Shipping zowel thuis als uit met 4-4 en ook het saldo van de setstanden was gelijk: 12-12. Uiteindelijk kwam Oc- kenburgh tegen de bekerwinnaar van twee jaar geleden uit Etten- Leur twaalf caramboles tekort voor de eindstrijd, waarin 50.000 euro en een auto te verdienen valt. Het complex van hoofdklasser Baren- drecht telt 23 kleedkamers. Binnen kort overigens uitgebreid tot 27. Wat wil je ook voor een vereniging met liefst 1300 le den. Elke kleedruimte heeft bovendien zijn eigen naam. Ideetje van de sponsor, een au tobedrijf. Zo zijn daar de kleedkamers ge naamd Audi A4, Polo. Passat, Volkswagen, noem ze maar op. Het vlaggenschip van Barendrecht zat zaterdag in ldeedkamer 1 die naar de klinkende naam Porsche 911 luisterde. Maar de flitsende uitstraling van deze auto had Barendrecht op het veld te gen Hoek allerminst (3-1-verlies). Ook Hoek speelde niet met de flair van kleedka mer 2. Integendeel. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser zat immers in het lokaal ge naamd de Trabant. De toenmalige burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, opent het schaakbal in Vlissingen. Max Euwe (links) kijkt geamuseerd toe. foto archief PZC door Rudy Boogert Een vluggertje van drieënhalf uur speelde Max Euwe (1901-1981) maandagavond 3 juni 1957 in het Strandhotel te Vlissingen. Nederlands enige wereldkampioen schaken (1935- 1937) veegde in een simultaan het beste van schakend Zeeland van de borden. In no time won hij 39 van de 42 partijen. Euwe vereerde het Strandhotel met een bezoek vanwege het 75-jarig bestaan van de schaakclub Vlissingen. De Am sterdammer, geboren op 21 mei 1901 in de Watergraafsmeer, was op dat mo ment al over zijn sportieve hoogtepunt heen, maar hij was nog altijd een scha ker van klasse en stijl. Euwe was een liefhebber. Schaken was zijn hobby, lesgeven (wiskunde op een meisjeslyceum) was zijn werk. Vlak na de Tweede Oorlog ging Euwe eventjes op de proftoer, maar die tijd kenschets te hij later als de zwartste periode uit zijn schaakcarrière. Ruim tien jaar eerder beleefde hij zijn finest hour In een tweekamp met de Rus Aljechin, die het bord voor aan vang door een poes liet besnuffelen, liet Euwe zich niet van de wijs brengen. Dooreen 15,5-14,5 overwinning mocht hij zich de vijfde wereldkampioen noe men. Deze koning van het Nederlandse scha ken werd in de zomer van 1957 in Vlis singen toch door drie schakers op de knieën gedwongen. Drie schakers van Koudekerke (Ch. Schipper, P. en J. de Witte) boekten een onvergetelijke overwinning op de grote Euwe. Als dank voor zijn optreden in het Strand hotel ontving Euwe van Vlissingen- voorzitter Smits het boek 'Beste Vaer Michel'. Voor de Amerikaan Louie Bonpua kwam afgelopen week een droom uit. De doodzieke man mocht een stukje lopen met de olympische vlam voor de Winter spelen, De aan kanker lijdende Bonpua overleed zaterdag in een Californisch zie kenhuis. Zijn artsen hadden het hem ont raden, maar Bonpua wilde voor zijn dood per se de beroemde fakkel vasthouden. Hij liep 320 meter in San Francisco, meer liet zijn fysieke gesteldheid niet toe. De 37-ja- rige man werd gelijk naar het ziekenhuis teruggebracht, waar hij in coma raakte. Bij Bonpua werd in 1997 leukemie geconsta teerd. Hij knokte zich daarna zo terug dat hij nog een triatlon kon afleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23