Hingis durft niet meer te winnen PZC Groenendaal worstelt en komt boven Wennemars in tranen na wereldrace Trinko Keen laat Waldner ontsnappen Eberharter topfavoriet voor goud bij Spelen Jennifer Capriati overleeft vier matchpoints in heetst van de strijd Knowles/Nestor beste dubbel Maase beste niet-Afrikaan in veldloop San Sebastian Basketballers blameren zich 21 Glas zevende in wereldbeker Van der Veen wint op Weissensee Skispringers sluiten de rij Hockeyers derde na monsterzege Kwalificatietoernooi in Nederland Oceaanrace weer van start maandag 28 januari 2002 van onze sportredactie SALT LAKE CITY - Erben Wennemars is zaterdag bij testwedstrijden op de olympi sche schaatsbaan even buiten Salt Lake City onder het we reldrecord op de 1500 meter ge doken. De sprinter uit de ploeg Spaar Select kwam op het snel le ijs uit op 1.44,25, handge- klokt dat wel. Het wereldre cord van de Zuid-Koreaan Lee staat momenteel op 1.45,20. Wennemars had het na de zijn snelle race even te kwaad. In de tunnel onder de schaatsbaan kwamen de tranen los. De sprinter verloor onlangs in Heerenveen de extra wedstrijd om het vierde olympische tic ket op de 1500 meter van Jo- chem Uytdehaage. „Dit geeft alleen maar aan hoe ongelofe lijk dom ze in Nederland zijn", sneerde hij richting schaats bond. „Die skate-off hadden ze hier moeten houden", was het duidelijke commentaar van de nummer vijf van het WK sprint. In de ogen van Wennemars zijn de allrounders straks tijdens de Olympische Spelen in Salt La ke City kansloos voor het goud op de 1500 meter. „Eensprinter gaat hier goud winnen. Dit ijs is zo verschrikkelijk snel." Renate Groenewold was giste ren bij trainings wedstrijden op de ijsbaan van Calgary even eens pijlsnel. Ze verbeterde het Nederlands record op de 3000 meter met meer dan twee tel len. Ze schaatste de afstand in 4 minuten en 2,3 7 secondenDe oude toptijd stond sinds bijna een jaar (9 maart 2001 Salt La ke City) op naam van Barbara de Loor met 4.04,56. Groene wold was in haar loopbaan nooit sneller geweest dan 4.05,04. Jochem Uytdehaage zette za terdag tijdens test wedstrijden in Calgary de beste seizoentijd neer op de 5 kilometer: 6.25,93. Het snelst was tot dusver zijn ploeggenoot Carl Verhei jen, die eerder deze maand bij de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen 6.28,20 liet note ren. Gianni Romme testte zich in Salt Lake City zaterdag eveneens op de vijf kilometer. Die viel tegen. De wereldre cordhouder kwam niet verder dan 6.37,51. ANP door Martijn van Beeten MELBOURNE - Martina Hin gis is een kampioene met een mentale blokkade. Ze 'durft' niet meer te winnen in grote finales, heeft een minderwaar digheidscomplex als ze tegen over grotere en sterkere vrou wen staat. Ze bibbert als de zege nadert en weet zelf niet waar om. De Zwitserse liet in de fina le van de Australian Open vier matchpoints onbenut en verloor met 4-6, 7-6 en 6-2 van Jennifer Capriati. Het was haar vijfde verloren eindstrijd op rij in een Grand Slam-toernooi. Twee sterren die op de stoel van een lijnrechter uitpuffen in de schaduw, ijsvesten om tijdens de wisseling van speelhelft en drie toiletpauzes terwijl er door de hitte geen druppel vloeistof meer in het lijf van de twee fina listen kon zitten. Een tempera tuur van 36 graden, twee te wei nig om het dak te mogen sluiten. Zelfs een piek van 46 graden op de baan, de zon die genadeloos brandde. Met recht een eind strijd waar de kampioenen op staan en de zwakkeren moeten passen. Jennifer Capriati is zo!n kampi oene. Haar wilskracht lijkt on begrensd na een tienertijd vol misstappen. Miljonaire op haar veertiende, dievegge en totaal ontspoord een paar jaar later. Ze knokte zich terug, was vorig jaar in Melbourne de koningin van de come-back met haar eer ste Grand Slam-zege. En nu dacht ze in extreme hitte aan Darren Batholomeusz, een bot- kankerpatiënt en trouwe fan die MELBOURNE - Mark Knowles en Daniel Nestor hebben bij de Australian Open de eerste Grand Slam-titel in hun loop baan behaald. Het koppel uit de Bahama's en Canada versloeg in de finale van het dubbelspel de Franse com binatie Michael Llodra en Fa- brice Santoro met 7-6 6-3. Knowles en Nestor stonden voor de vierde keer in de eind strijd bij een Grand Slam. In 1995 lukte het op de Australian Open voor het eerst om de eind fase te bereiken. ANP SAN SEBASTIAN - Kamiel Maase is gisteren in het Spaanse San Sebastian vijfde geworden in een sterk bezette internatio nale cross. De dertigjarige Nederlandse at leet die in december zilver won bij het Europees kampioen schap veldlopen, moest vier Afrikaanse lopers voor zich dul den. De tien kilometer lange veld loop werd gewonnen door de Tanzaniaan John Yuda in 28.44 minuten. Maase finishte drie kwart minuut later in 29.29 mi nuten als beste Europeaan. Hij liet niet alleen de gerenommeer de Spaanse atleten Alejandro Gomez en Fabian Roncero ach ter zich, maar ook Europees crosskampioen Sergei Lebid uit de Oekraïne. AFP GENÈVE - De nationale bas- ketbalploeg is er zaterdag in Genève in geslaagd te verliezen van Zwitserland. Dat was sinds 1968 niet meer gebeurd. In Genève kreeg Oranje een ge weldige draai om de oren. Bij de rust stond de ploeg van bonds coach Van Gent 26 punten ach ter (53-27), na veertig minuten bedroeg de marge zeventien punten (81-64). Door het verlies dreigt Neder land af te zakken naar de C-poule, de kelder van het Eu ropese basketbal. De nationale ploeg maakte bovendien in Ge nève de woorden van Ton Boot waar dat het Nederlandse bas ketbal niets voorstelt. Nul kom ma nul, zoals de coach van As tronauts zelf verwoordde. ANP geholpen door een zuurstoftank op de tribune zat. „Ik had het ontzettend zwaar," zei Capriati, „maar besefte dat anderen een nog veel zwaarder gevecht leve ren. Dat hield me op de been." De Amerikaanse zocht en vond de laatste restjes energie in een lichaam dat al niet fit aan de Australian Open was begonnen. Ze negeerde in het heetst van de strijd pijn en signalen van uit droging. Hingis sleurde zich naar het einde, had kippenvel op de armen door vochtverlies. Met 6-4 en 4-0 stond ze voor, de winst was eigenlijk al binnen. Eén matchpoint toen ze op 5-3 serveerde voor de wedstrijd, twee matchpoints toen Capriati op 6-5 serveerde om de tiebreak te halen en een matchpoint in die tiebreak, op 7-6. Viermaal wachtte en hoopte Hingis op een fout van haar tegenstandster, viermaal deed ze niets anders dan de bal in het spel houden. Groot kampioene En viermaal verloor ze het punt. „Eerder tegen Clijsters in Syd ney en tegen Seles op dit toer nooi had ik ook al moeite om het af te maken. Zij maakten wel een fout op matchpoint, Jenni fer niet. Daarom is ze ook een groot kampioene, de terechte nummer één van de wereld. Ik had dit natuurlijk moeten win nen, dat lijkt me duidelijk." Winnen na vier matchpoints te gen is een record in een Grand Slam-finale en de dubbele voet- fout van Hingis in de derde set was uniek. Maar het verhaal van deze eindstrijd gaat veel verder dan cijfertjes en statistieken. Het gaat over twee vrouwen die tijdens een pauze van tien minu ten na de tweede set in dezelfde kleedkamer op een bed liggen. IJs over het hele lijf, fysiothera peuten druk in de weer om twee uitgewoonde lichamen aan de praat te houden. En twee ten- nistoppers die geen puf hebben om iets tegen elkaar te zeggen. Hingis was het liefst binnen ge bleven, was mentaal geknakt en fysiek gebroken. „Ik geloofde er niet meer in, wilde alleen nog dat het voorbij zou zijn." Was de Zwitserse als beste van allemaal soms een onuitstaan baar kreng, als verliezer blijkt ze gegroeid. Drie jaar terug ver trok ze huilend van de baan na haar nederlaag tegen Steffi Graf in de finale van Roland Garros. In die tijd ruziede ze met de zusjes Williams, twee bedrei gingen voor haar koppositie op de wereldranglijst. De Francai- se Amelie Mauresmo, ook zo'n nieuwe topper, werd door haar een halve man genoemd. Hingis kon niemand in haar schaduw verdragen. Ze knoopte relaties aan met de tennissers Ivo HeubergerJ ulian Alonso en Magnus Norman en schreeuwde om aandacht. Anna Kourniko- va werd model, Hingis dus ook. Nu koestert ze de schaduw, de rust die ze krijgt als nummer vier van de wereld. „Ik ben vol wassen geworden en die finale tegen Graf was in dat proces be langrijk." Na haar verlies tegen Capriati kwam ze met een waar dige speech. „Hadden er maar flesjes Heineken in de koelbox gezeten, dan had ik misschien wél een van die matchpoints be nut," grapte ze. GPD van onze sportredactie WELS - Trinko Keen was heel dichtbij de overwinning op de open Oostenrijkse tafeltennis- kampioenschappen. In de halve finales liet hij gisteren in Wels tweevoudig wereldkampioen Jan Ove Waldner ontsnappen: 7-11 11-4 11-9 11-2 8-11 12-14 7-11. In de zesde game verzuim de de dertigjarige Keen toe te slaan op vijf matchpunten. „Ik was er zo dichtbij", treurde Keen na zijn nederlaag. „Ik had de laatste drie keer van Waldner gewonnen." In de zesde game boog de Arnhemmer, in dienst bij het Duitse Jülich, de achter stand van 4-7 om in de voor sprong van 10-7. „Waldner raakte in de war van mijn tem poverhoging. Op 10-7 had ik misschien iets gas moeten te rugnemen." In die zesde game liep de als eer ste geplaatste Waldner, olym pisch kampioen in 1992, een blessure aan de rug op. „Hij be gon te vertragen, met zijn batje te gooien. Ik had hem liever fit gezien. Die blessure was niet in mijn voordeel. Ik kreeg tijd na te denken over dat ene punt." Waldner wijzigde noodgedwon gen zijn tactiek en bleef dicht op de tafel staan. „Van de weeromstuit begon hij alle ballen te blokken", zag de Zweedse coach Sternoberg. „Een alles-of-niets-tactiek die door Rob Kramp GARMISCH-PARTENKIR- CHEN - Dertien dagen voor de opening van de winterspelen verkeert Stefan Eberharter in stralende vorm. De 32-jarige Oostenrijker won gisteren de Super G op de verraderlijke Kandahar in Garmisch-Parten- kirchen. Het was zijn zevende zege in dit seizoen, de veertien de in zijn carrière. Een dag eerder eindigde hij in dezelfde discipline als derde. De zege ging zaterdag naar zijn landgenoot Fritz Strobl. Voorde 29-jarige Oostenrijker beteken de het zijn tweede seizoenzege en de achtste in zijn loopbaan. Belangrijker was dat Strobl met zijn overwinning zij n olympisch startbewijs veilig stelde. Op bei- toevallig succes bracht." Keen raakte er licht van slag en ver loor de game met 14-12. „Ik moet niet zeuren, ik had die par tij in handen, had die nooit meer weg mogen geven." Hij baalde nog sterker omdat Waldner in de finale tegen de Duitser Timo Boll na twee games (1-11 11-13) opgaf. „Van dieBollhadikkort^ geleden in Tianjin nog gewon nen." Een troostprijs voor Keen was dat hij door zijn plaats bij de laatste vier voor de eerste keer in zijn loopbaan doordrong tot de toptwintig op de wereldrang lijst. Zijn hoogste notering was de 22e plaats. Verder is de vorm voor de Toptwaalfop 9 en .10 fe bruari in Rotterdam, aanwezig. „Met de vorm is niks mis", zag Keen. „Ik heb gewonnen van een sterke Taiwanees en van Saive. Dat zegt voldoende." Danny Heister werd in de derde ronde uitgeschakeld door Boll, derde geplaatst en zijn clubge noot bij TTV Gönnem. Hij is echter wel vrijwel zeker van deelneming aan de Toptwaalf tafeltennis. Als eerste reserve zal hij de plaats innemen van zijn Duitse clubgenoot Jörg Rosskopf die voor de rest van het seizoen uitgeschakeld is met een blessure aan de elleboog. Heister schoof door naar de eer ste reserveplaats door afzeggin gen van de Zweden Waldner en Persson en de Kroaat Primorac. ANP de dagen werd de Zwitser Di- dier Cuche tweede. In Cortina d'Ampezzo doorbrak Renate Götschl zaterdag de ze gereeks van Hilde Gerg. De Duitse won de laatste drie wed strijden maar finishte zaterdag op de afdaling als tiende. Göt schl was de snelste in 1.33,66 voor de Italianen Isolde Kostner (1.33,87) en Daniela Ceccarelli (1.33,99). Voor Götschl was het de tweede overwinning in dit seizoen en de 21e in haar carri ère. Gisteren behaalde de Noorse Stina Nilsen haar eerste over-* winning in de wereldbeker dooi; de reuzenslalom op haar naam te brengen. Nilsen startte met rugnummer één en was met 2.44,37 een seconde sneller dan haar landgenote Andrine Flem- men.. ANP/RTR LA PLAGNE - Piloot Arend Glas en zijn remmers Marcel Weiten, Arnold van Calker en Timothy Beck zijn zaterdag in hun viermansbob tiende geworden in de finalewedstrijd om de werelbeker in La Plagne. Het team Glas eindigde door die klassering als zevende in het eindklassement van de wereld beker. De Nederlandse equipe behoort daarmee dit seizoen tot de subtop in de viermansbob. Het was een stevige verbete ring van de dertiende plek die Groninger Glas en zijn remmers vorig seizoen behaalden in de World Cup. De viermansbob gaat als outsider van start op de Sp'elen in Salt Lake City. ANP WEISSENSEE - Bert Jan van der Veen heeft gisteren de ma rathonwedstrijd om het open Oostenrijks kampioenschap op de Weissensee op zijn naam gebracht. De schaatser uit Joure had na 84 kilometer 31 seconden voorsprong op Gerben van Hest en Ard Alderts die tweede en derde werden. ANP SAPPORO - De Nederlandse skispringers zijn bij de landen- wedstrijd (wereldbeker) in Sapporo als elfde en laatste geëin digd. De ingelijfde Oostenrijkers Christoph Kreuzer (101 en 96 meter) en Ingemar Mayr (104,5+108,5) handhaafden zich tussen de beteren. Boy van Baarle (85,5+87,5) en Niels de Groot (81,5+83) deden vooral ervaring op. Nederland wordt niet afgevaardigd naar de Olympische Winterspelen. ANP KUALA LUMPUR - De hockeyers zijn op de derde plaats ge ëindigd bij het zeslandentoernooi in Kuala Lumpur. De man nen van bondscoach Bellaart veroverden het brons in een flit sende partij tegen Nieuw-Zeeland (10-2). Nederland nam met de monsterzege revanche voor de eerder geleden nederlaag in het toernooi (3-1). Karei Klaver maakte drie doelpunten. Hij vond in Maleisië in totaal achtmaal het net. Bram Lomans scoorde twee keer uit een strafcorner. Pas bij 6-0 wisten de Nieuw-Zeelanders iets terug te doen. Shaw benutte twee strafcorners. In de resteren de minuten leefde Nederland zich verder uit. Klaver maakte vlak voor tijd de tien vol. ANP LUXEMBURG - De Europese volleybalfederatie is gisteren aan de wens van mannencoach Bert Goedkoop tegemoetge komen en heeft het eerste kwalificatietoernooi voor het EK 2003 aan Nederland toegewezen. Oranje speelt derhalve dé eerste drie wedstrijden (tegen Spanje, Slovenië en Macedo nië) voor eigen publiek. Het evenement wordt gehouden van 17-19 mei of twee weken later. Bij de vrouwen kwam Nederland er minder goed uit, de vol-» leybalsters moeten voor het eerste minitoernooi naar Frank rijk, op papier de lastigste tegenstander in de groep. Het eve nement wordt van 14-16 juni afgewerkt. Het tweede gedeelte heeft in 2003 (6-8 juni) in Joegoslavië plaats. ANP AUCKLAND - In Auckland is zondag de vierde etappe be gonnen van de Ocean Race. Acht boten gingen in de Black Harbour in Auckland (Nieuw-Zeeland) van start voor 6700 mijlen rond Kaap Hoorn naar Rio de Janeiro. Duizenden toe schouwers waren getuige van het vertx'ek bij vijftien knopen oostenwind. Bij het eerste keerpunt had Tyco de leiding voor Illbruck, Amer Sports One en SEC. ANP Martina Hingis schreeuwt en slaat de frustratie van zich af. foto Steve Holland/AP Veldrijder tempert Vlaamse euforie week voor WK in Zolder door Ad Pertijs HEERLEN - Het WK veldrijden van ko mende zondag is na gisteren niet langer op voorhand een puur Vlaamse onder onsje. „Een tactische bespreking hebben wij niet nodig", keek titelverdediger Er- win Vervecken zaterdagavond namens de natie zelfverzekerd vooruit naar de mondiale cross in Zolder. Een dag later verliet de Vlaamse crosselite met bezorg de blik het beslijkte toneel van de we- reldbekerveldrit van Heerlen. Richard Groenendaal ontworstelde zich er in de Limburgse modder letterlijk aan alle ellende van het afgelopen seizoen. Hij won vanuit het vertrek. Als het WK volgende week hier gereden zou worden, bleef ik thuis", sprak num mer twee Mario de Clercq verslagen. Wellens, Vannoppen, Vervecken en Nys werden op nog grotere achterstand gere den door de Nederlandse oud-wereld kampioen. Nys stelde overigens wel de wereldbeker veilig. Tot gisteren hadden de Belgen alle wereldbeker- en super- prestigeveldritten gewonnen. „Er kunnen zondag vijf man wereldkam pioen worden. En een ervan ben ik", vatte Groenendaal de winst van het weekeinde samen. Plots ook is heel Vlaanderen serieus geïnteresseerd in zijn nieuwe 'wondertuben'. Voor aanvang van de wedstrijd in Heer len werd nog een beetje lacherig gedaan over banden waarop de 'schlemiel' Groe nendaal niet lek zou kunnen rijden. Na afloop werd druk navraag gedaan naar de 'wondersloffen'. Vader Rein Groenen daal hield zijn mond dicht. „Het niet iets echt nieuws. Je zult het wel zien." Via via vingen de Belgen echter op dat het om een soort lucht-bonbonnetje gaat dat in geval van een lekke tube de band met juist genoeg lucht vult om de volgende materiaalpost te halen. Afgekeken van de Mercedes A-serie en na 120 uur testen overgebracht op de Colnago van Groe nendaal. Hoe de constructie precies in el kaar steekt werd niet duidelijk. „Kijk vrijdag naar de wielen en je ziet het di rect", had één van de mecaniciens enkel verteld. Groenendaal speelde het spelle tje graag mee. „Als ik nu vertel hoe het precies werkt, kan iedei'een het nog gaan maken", sprak hij lachend. Het zelfvertrouwen lijkt temg bij de man uit Sint Michielsgestel. Na de wex-eld- bekerveldrit van Wetzikon, waar Groe nendaal voor de zoveelste keer dit sei zoen werd getroffen door pech, was dat helemaal vei'dwenen. „Zo gedeprimeei'd had ik hem nog nooit eerder meege maakt", zei vader Rein. „Ik zag echt niet meer in hoe hij zich daar nog overheen kon zetten. In feite had het me al ver- baasd dat hij mentaal niet eerder was ge broken." Bij de familie Gx-oenendaal wordt er in het geval van een mentale inzinking niet eindeloos gepx-aat. „Ik weet niet hoe hij het gedaan heeft, maar hij is er toch weer overheen gestapt", spx*ak Rein Groenen daal voor de start. Zoon Richard gaf na afloop het antwoord. „Na die cross in Wetzikon dacht ik: nu kan ikmorgen echt niet meer op de fiets stappen en doen als of er niets aan de hand is. Toch lukte het me. Door weer de positieve dingen op te pikken." Goed gevoel Dat positieve was het goede gevoel over zijn conditie. Het negatieve kwam voor namelijk van buiten. Zelf tobt hij nog al tijd met de gevolgen van een val op zijn hoofd (waax"door hij vanwege de stijve nek opzag tegen het geploeter in de Heer- lense modder), maar wat iedere keer weer werd aangestipt waren zijn valpar tijen, stuurfouten en lekke banden. De snerende kritiek op zijn voorkeur voor zachte tubes doet hem kennelijk weinig. Een half uuxtje voor de start in Heerlen was hij minutenlang bezig met de ventielen van zijn banden. Keer op keer liet hij lucht ontsnappen. Net zo lang tot ze slap genoegen waren om de strijd met de modder aan te gaan. Tijdens de cross koos Groenendaal al snel de aanval. Wat volgde was de meta foor op een seizoen. Hij worstelde en kwam boven. Rondexxlang reed hij met een voorsprong van krap tien seconden (op vooral De Clercq) door het Hellegat. „Dan reed xk me weer vast in de modder en verloor vijf tellen. Dan weer x-eed Ma rio zich vast en won ik die vijf tellen te rug. Op de loopstukken verloor ik ten op zichte van hem. Dus zocht ik mijn sterke punten om dat verlies te compenseren." GPD Groenendaal won de wereldbekex-wedstrijd, maar moest de titel afstaan aan de Belg Sven Nys. foto Marcel van Hoorn/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21