Pllflici 11 t ZEEUWSE COURAN il Fortuyn wil drugskoerier in kooi PZC Gulden verdwijnt in stilte van toneel Extreemrechts betoogt rustig Zware explosies Nigeria Gifwolk uit kunstmestfabriek Ontsnapte gevangene stond op Gentse markt m 19° Gevestigde partijen klaar voor debat met Leefbaar Nederland Dijkstal zit in lastige positie Kandidatuur Henk Wijngaard was ongelukje Premier Karzai bezoekt de VS PvZ vergeet tunnel Sluiskil Utrecht bedwingt Feyenoord Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Brede opklaringen Droog en flink wat zon. De middagtemperatuur ligt rond 12 graden. 245e jaargang no. 23 maandag 28 januari 2002 los nummer 1,00 Terneuzen stelt fans gerust van onze redactie binnenland DEN HAAG - Lijsttrekker Fortuyn van Leefbaar Ne derland wil drugskoeriers op Schiphol vastzetten in een kooi. Om het cellente kort op te lossen, zouden ze daar moeten met twin tig moeten blijven totdat hun zaak is afgehandeld. „Dat schrikt af, zou ik zeggen." Fortuyn zei dat zaterdag in IJmuiden tijdens een congres van plaatselijke politieke groe peringen. GRONINGEN - Henk Wijn gaard wil geen lid van de Twee de Kamer worden voor Leef baar Nederland. Hij zegt per ongeluk op de landelijke kandi datenlijst van de partij te zijn beland. De in Emmen wonende zanger had het inschrijvingsformulier verkeerd ingevuld: „Ik ben nooit goed geweest met formu lieren." Wijngaard wilde zich eigenlijk kandidaat stellen voor de Em mer gemeenteraad, maar teken de als Kamerkandidaat voor het kiesdistrict Assen. Hij maakte vorige week aan de regionale kiescommissie be kend dat hij geen plek in de lan delijke politiek ambieert. ANP LAGOS - Een brand in een mu- i nitieopslagplaats in de Nigeri- aanse stad Lagos heeft gister avond meer dan dertig zware explosies veroorzaakt. Volgens een hoge militair zijn er veel slachtoffers omdat de opslag plaats vlakbij een kazerne en een grote woonwijk ligt. Ook een politiewoordvoerder had het over veel doden. De stellingname van Fortuyn in de laatste weken heeft een aan tal partijen uitgedaagd het de bat met hem aan te gaan. Lijst trekker Dijkstal van de WD zal dat zeker doen, Rosenmöller van GroenLinks deed dat bij de start van de verkiezingscam pagne van zijn partij in Alk maar en ook PvdA-voorzitter Koole kondigde dit weekeinde aan de confrontatie niet te schu wen. Volgens Rosenmöller wordt Fortuyn door de grote partijen te veel met 'fluwelen hand schoenen' aangepakt. Via het debat wil hij de 'inhoudelijke leegte' van Leefbaar Nederland aan het licht brengen. Op het congres prees Fortuyn de lokale raadsleden en wethou ders, omdat ze naar de burgers luisteren. Dit in tegenstelling tot de gevestigde partijen die 'volstrekt los zijn van hun maat schappelijke basis en leven in een incestueuze elitecultuur'. „Neem het kiezen van een lijst trekker. Daar komt bij hen in werkelijkheid toch geen kiezer aan te pas. Dan zou bij de VVD minister Gerrit Zalm lijsttrek ker zijn geworden. En als de PvdA'ers verstandig waren ge weest, hadden ze gekozen voor zo'n lekkere knul als staatsse cretaris Wouter Bos. De voorman van Leefbaar Ne derland had geen goed woord over voor de verkiezingsleuzen van de PvdA en de WD. „Luis ter naar hun standpunten over de zorg bijvoorbeeld. Ze doen net alsof ze acht jaar in de oppo sitie hebben gezeten." Fortuyn kondigde aan dat half maart zijn boek over 'acht jaar puin hopen van paars' verschijnt. Een echt verkiezingsprogram ma heeft zijn partij echter nog niet gepubliceerd. Fortuyn zei dat Leefbaar Ne derland niet wil ingrijpen in het plaatselijk bestuur. „De partij heeft daar geen behoefte aan", zei hij. „Ik vindt dat rare kritiek. Leefbaar Nederland is opge richt nadat het in Utrecht en Hilversum goed ging. We willen de lokale partijen niet in de lan delijke onderbrengen." De lijsttrekker ziet combinatie van het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de gemeente raad van Rotterdam niet als een probleem. De gemeenteraad moet zich bezighouden met hoofdlijnen, aldus Fortuyn. Kritiek uit de zaal wimpelde hij af. „Raadslid? Dat stelt toch niets voor. Dat moet makkelijk met een dag in de week kun nen." Leefbaar Rotterdam is overigens goed voor tien zetels in de gemeenteraad. De PvdA zou er dertien halen en de VVD elf. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerde enquête van bu reau Infomart. ANP/GPD CARTAGENA - Rook stijgt op uit een silo van de kunstmestfabriek Fertiberia in het Spaanse Cartagena. Zaterdag ontstond daar vuur, dat gisteren nog steeds niet onder controle was. De brand veroorzaakte een gifwolk die richting woongebieden in de buurt dreef. De autoriteiten zagen zich daardoor genoodzaakt rampenplannen uit de kast te halen. foto Israel Sarichez/EPA De explosies waren in de hele tien miljoen inwoners tellende stad te horen. In de dichtbevolk te wijken Ikeja en Oshodi vlak bij de kazerne brak paniek uit toen de ontploffingen maar niet ophield. Honderdduizenden mensen zijn op de vlucht gesla gen. Een man die de chaos was ontvlucht, verklaarde: „Het is paniek. Alles staat in brand." Duizenden mensen zijn door de ramp dakloos geworden. „Veel mensen hebben kinderen als vermist opgegeven, en er zijn kinderen die op zoek zijn naar hun ouders", aldus een politie functionaris vanochtend. Pas na een uur kwam er een ein de aan de explosies. De brand sloeg over naar fabrieken en an dere gebouwen bij de kazerne. Die fabrieken en de kazerne stonden gisteravond laat nog in brand. Munitie van zwaar kali ber werd in de stad geslingerd. De gouverneur van Lagos, Bola Tinubu, ontkende de geruchten dat de explosies een gevolg wa ren van een poging tot staats greep. Hij zei dat president Oba- sanjo in veiligheid verkeerde. RTR/AFP door Jean-Lou de Gucht GENT - De 56-jarige Belg die in 1995 door de rechtbank van Middelburg werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf we gens moord op zijn ex-vriendin in Terneuzen en later ontsnapte uit de gevangenis heeft jaren lang op de markt in Gent ge staan. Zijn verleden kwam aan het licht toen hij vorige week werd aangehouden voor heling van 18.000 flessen wijn. De Belg, een voormalig wielerkampioen bij de amateurs, schoot in 1994 zijn ex-vriendin uit Sas van Gent dood in het centrum van Ter neuzen met vier kogels uit een riotgun. Dat gebeurde op klaar lichte dag voor de ogen van een groot aantal toevallige voorbij gangers. De man had met de vrouw sa mengewoond, maar was de deur Advertentie r kans, meer geld, in de Staatsloterij. gewezen. Dat kon hij niet accep teren en hij bleef haar achter volgen. Na haar meermalen bedreigd te hebben vermoordde hij haar op 15 juli 1994. Na zijn daad pro beerde hij zelfmoord te plegen met valiumtabletten, maar in het ziekenhuis werd zijn maag leeggepompt. Volgens het rap port van het Pieter Baancen- trum in Utrecht was de man sterk verminderd toerekenings vatbaar. De eis tegen de Gentenaar was tien jaar en tbs, maar de recht bank legde met het oog op de be perkte toerekeningvatbaarheid van de dader een straf op van zes jaar en tbs met dwangverple ging. Eind jaren negentig ont snapte hij uit de gevangenis en ging terug naar België. Samen met zijn vrouw verkocht hij le ren vesten op de markt. Uitgeleverd Of de man aan Nederland uitge leverd wordt is onzeker. Volgens de Gentse parketwoordvoerster N. de Rouck zal dat zeker niet gebeuren, omdat België geen onderdanen uitlevert aan het buitenland. In de Belgische krant Het Laatste Nieuios ver klaart zij: „Wij zijn alleen ver antwoordelijk voor de zaak van de gestolen wijn." Volgens woordvoerder van de politie Zeeland J. van Mourick is er echter wel een mogelijk heid. „Het is in geen enkel land gebruikelijk dat onderdanen worden uitgeleverd. Toch komt het wel voor, zoals in het geval van de Zwolse drugsdealer die aan de Verenigde Staten is uit geleverd. Voorwaarde is echter wel dat het Openbaar Ministe rie eerst een verzoek tot uitlevering moet indienen." Of dat zal gebeuren is nog niet dui delijk. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Met een ver houding van ongeveer 2,5 agent op één demonstrant heeft de po litie in Rotterdam zaterdag twee demonstraties zonder noemens waardige problemen afgehan deld. Rechtse actievoerdei-s mar cheerden met nog geen tachtig man een half uurtje heen en weer op een verlaten bedrijfs terrein. Ruim tweehonderd linkse actie voerders demonstreerden in de binnenstad. Kort na de start van de rechtse demonstratie op Rotterdam- Zuid moesten agenten toch even aan de bak. Een groep harde kern Feyenoordsupporters en molukkers van ongeveer veertig man wilde de demonstratie van rechts verstoren. De agenten hadden het gehele industrieter rein hermetisch afgesloten en dus was er voor de groep Feye noordsupporters geen moge lijkheid de demonstranten te bereiken. Toen de groep meende een aan tal verdwaalde neonazi's in het vizier te hebben, ging het even mis. Het kleine clubje werd flink afgeranseld. Binnen luttele mi nuten sloeg de politie een deel van de groep in de boeien. De Feyenoordsupporters werden afgevoerd naar hun eigen stadi on De Kuip waar ze in daarvoor bestemde cellen werden opge sloten. Later bleek dat de afge ranselde mannen helemaal geen neonazi's waren. Het waren ook WD-leider Dijkstal heeft zichzelf in een moeilijke spagaat gebracht. Hij moet én de traditionele WD-stemmer niet ver liezen aan Leefbaar Nederland én kiezers van andere partijen proberen te overtuigen op hem te stemmen. Zaterdag werd hij wel tot lijsttrekker gekozen. De Afghaanse interim-premier Hamid Karzai is gisteren in Washington aangekomen. Volgens .zijn minister Abdullah van Buitenlandse Zaken wil Karzai dat de VS net zolang troe pen in Afghanistan houden tot Al Qaeda en de Tali ban definitief zijn verslagen. Washington voelt niets voor deelname aan een internationale vredesmacht. De Partij voor Zeeland wendt de blik voorlopig af van een tunnel bij Sluiskil. Het wachten duurt veel te lang, oordeelt de partij. En voor je het weet rijdt het verkeer de Westerschelde- tunnel al uit. Daarom is het beter te zorgen voor een snelle aanpassing van het Zeeuws-Vlaamse wegen net en goede aansluiting op de Vlaamse Expresweg. Ook Feyenoord is er niet in geslaagd Utrecht in de Galgenwaard te verslaan. De ploeg die in de compe titie in eigen huis al zes tien maanden ongeslagen is, hield de Rot terdammers op "f O 2-2. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13.14,15,16,17,18,19,2122 en 23. van onze redactie economie DEN HAAG - Afgelopen nacht is na 700 jaar een eind gekomen aan het bestaan van de gulden, de florijn. Vanaf vandaag is de euro het enige wettige betaalmiddel in Nederland. Daarmee is dit land het eerste van de twaalf euro landen waarin niet meer met de oude munt betaald kan worden. In de loop van februari zullen het Ierse pond en de Franse franc niet meer over de toon bank gaan. De rest van de euro landen stopt op de laatste dag van februari met de duale fase. Bij het einde van de gulden ont braken de toespraken van staatshoofden en politici. Maar daarvoor was het verscheiden eigenlijk al te vroeg aangekon digd. Negen jaar geleden werd in Maastricht het vonnis geveld. Drie jaar geleden werd de gul den gedegradeerd tot een ver schijningsvorm van de nieuwe munt, de euro. En sinds 1 janua ri moest de oude munt de nieuwe naast zich dulden. „Ik heb hier al drie weken geen gulden meer gezien", vertelde gisteren een ober in een Haags restaurant. „Het is net alsof de mensen die munt niet meer wil den en zo snel mogelij k over wil den op de euro." De gulden was veel eerder verdwenen dan waar zelfs de optimist minister Zalm van Fi nanciën op had gerekend. Na de eerste week had de euro de gul den al duidelijk verdrongen. De eerste dagen waren er nog wat strubbelingen met de bevoorra ding van de geldautomaten en een tekort aan wisselgeld. Maar in de tweede euro-week waren die problemen opgelost. Guldenbiljetten kunnen tot 1 april bij de bank kosteloos wor den gestort. De Nederlandsche Bank accep teert munten nog tot 2007, bil jetten kunnen tot 2032 ingele verd worden. GPD/ANP (Advertentie) Eén van de ongeveer tachtig extreem rechtsen die zaterdag in Rotterdam demonstreerden. foto Robert Vos/ANP Feyenoordsupporters, die de pech hadden net de verkeerde kleding te dragen. Na wat heen en weer te hebben gewandeld, hielden de rechts- extremisten het na een klein uurtje voor gezien. Ongeveer de helft van de groep neonazi's kwam uit Duitsland. Ook de demonstratie van links aan de noordelijke oever van de Maas duurde niet erg lang. De stoet van ongeveer tweehon derd demonstranten maakte een klein ommetje in de binnen stad. Toen de actievoerders lucht kregen van de poging van de Feyenoordsupporters om de rechtse demonstratie te versto ren, werd er geapplaudisseerd. Even waren links en harde kern Feyenoordsupporters wapen broeders. ANP naam:JjÊ&noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig s raa nr'toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:Ö,1' noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met nummer: j Uj j automatische incasso 19,25). c per kwartaal met an e entng. automatische incasso 52,-). per jaar met PZC b» gaat zorgvuld.g om ma, p.,a»nig,ge- automatische incasso vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. c Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice II7V QÖ V/1 II nnnhnö Antwoordnummer 123 I ótL I UUUUUZ 438Q VB V|issingen di wo do vi za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1