I I E I I I Feyenoord toont te weinig lef 1 Lange veld laat zijn voeten spreken 13 Van Hanegem Johansson winnaar toernooi naamlozen 14 15 19 21 22 Ook Rotterdammers kunnen FC Utrecht in Galgenwaard niet verslaan: 2-2 Zwemmers blijven records verbeteren ■■■■■éééUbhih Oostkapelle net langs Altena Reserves goud waard voor Hoek Dure nederlaag korfballers Swift maandag 28 januari 2002 Ockenburgh grijpt net naast finale Faalangst fataal voor Hingis Ajax moeizaam uit startblokken Jimmy Verburgh zet Goes op stelten van onze sportredactie UTRECHT - Bert van Marwijk vond het geen probleem om de competitie te hervatten met de loodzware uitwedstrijd tegen FC Utrecht. „Dan weten we me teen weer waar we staan", sprak de trainer van Feyenoord vooraf nuchter. Zijn ploeg stelde gis termiddag in de volgepakte Galgenwaard zeker niet teleur, maar echt overtuigend speelden de Rotterdammers ook niet: 2-2. Feyenoord kwam te laat op gang bij FC Utrecht, dat zestien maanden geleden op eigen veld voor de laatste keer verloor inde competitie (tegen FC Twente). Pas in het laatste halfuur durfde •de ploeg van Van Marwijk het initiatief te nemen, waardoor FC Utrecht de controle over de wedstrijd kwijtraakte. Dat ge hemd de 'knokploeg' van trainer Frans Adelaar voor eigen pu bliek niet vaak. Een overwin ning zat er voor Feyenoord in de verrassende slotfase evenwel niet in, een paar kansjes voor F os velt, Emerton en Van Hooij- ,donkten spijt. De titelkandidaat uit Rotter dam was klaar voor misschien wel de moeilijkste uitwedstrijd van de KPN Eredivisie. Tijdens de-winterstop en het trainings kamp op Gran Canaria deed Feyenoord nieuwe krachten en nieuwe inspiratie op. De goed- jgevulde ziekenboeg dunde bo vendien aardig uit. Vuurvreter |Naast Kalou, in Mali voor de Afrika Cup, ontbraken in de Galgenwaard alleen nog de "vaste' Manten op de blessure- lijst (Van Haaren, Collen, Van Gobbel en Sprockel). FC jUtrecht, dat dit seizoen nauwe lijks wisselingen kentmoest het stellen zonder vuurvreter Vre- ven (geschorst). Feyenoord, met Paauwe als vas te libero, begon sterk aan het BERLIJN - Het wereldbe kerseizoen zwemmen, dat gezapig begon, heeft een gedenkwaardige afslui ting gekregen. De record regen van Parijs en Stockholm druppelde za terdag en zondag nog eens hevig na in Berlijn. In het zwembad aan de Landsberger Allee wer den zes mondiale toptij den (kortebaan) verbe terd. De toptijden werden gezommen door Geoff Huegill (50 vlinder), Oleg Lisogor (50 school), Ed Moses (200 school), Martina Moravcova (100 vlinder), Zoe Baker (50 school) en Thomas Rup- prath (100 vlinder). Barrière Het zal niet lang meer du ren of op deze laatste af stand wordt de barrière van 50 seconden geslecht. De Duitser die als geen ander vaart kan maken onder water, kwam gisteren al heel dicht in de buurt van die grens: 50,10. Daarmee was hij 0,16 sneller dan in decem ber bij de EK in Antwer pen. Joris Keizer werd in 52,77 vijfde, precies een seconde boven zijn nationale re cord. Pieter van den Hoogen- band deed op de slot dag van het wereldbe kerseizoen wat hij aan zijn stand was verplicht: de 200 vrij winnen. De olympische kampioen van Sydney deed dat zonder goed voorbereid te zijn. Van den Hoogenband fi nishte na 1.43,81, ander halve seconde eerder dan de Amerikaan Scott Tuc ker. Klaas-Erik Zwering sloot in Berlijn uitstekend af op de 200 rug. De 1.57,06 was weliswaar de zevende tijd, maar de Philips- zwemmer mag zich nu in eigen land virtueel re cordhouder noemen. Marcel Wouda staat al vijf jaar met 1.56,9 als snelste Nederlander te boek, maar dat betrof een voordelige, handgeMokte tijd. SID Een vrije trap van specialist Pieri duel. Al na twee minuten scoor de Tomasson koel uit een subtie le pass van Ono. Binnen drie mi nuten stond het alweer gelijk. Een vrije trap van Tang'he be landde op de paal, waarna Van den Bergh inschoot, 1-1. „Die gelijkmaker viel veel te snel", bromde Van Marwijk. „Daar mee brachten we onszelf onno dig in de problemen." Met het vertrouwde powervoet- IHHHHni van Hooij donk strandt in de muur. bal zette FC Utrecht het romme lige Feyenoord, dat toch ook over de nodige fysieke kracht beschikt, op eigen helft vast. Doelman Zoetebier was onze ker, rechtsback Emerton gaf te veel ruimte en De Haan kwam handen en voeten te kort om spits Gluscevic af te stoppen. Daartegenover speelde Bos- schaart uitstekend op Bosvelt en leek op het middenveld beter WH op zijn plaats dan als back. Zwaanswijk werd voor dit seizoen niet voor niets door Ajax gewild, Touzani heeft ta lent, Tanghe én De Jong zijn all- rounders, 'voorin waren de hardwerkende Glusevic en Kuyt balvast. De manier waarop FC Utrecht na ruim een halfuur op 2-1 kwam, na een soepele aanval door het centrum (afgerond foto Jaap de Boer/GPD door Tanghe), was kenmerkend voor de defensieve kwetsbaar heid bij Feyenoord. Na rust viel FC Utrecht vreemd genoeg terug. Frans Adelaar doet met zijn elftal echter nog" ■mooi mee voor Europees voet bal. Zijn contract werd vorige week met terugwerkende kracht vanaf 1 januari met an derhalf jaar verlengd, met de in teressante clausule; Adelaar krijgt een leuke vergoeding als Utrecht volgend jaar niet verder met hem wil. „Er zat in de eerste helft te wei nig rust in de ploeg", conclu deerde Van Marwijk. „We had den ook moeite met de lange bal op Gluscevic. We gingen welis waar goed de strijd aan met FC Utrecht, maar vergaten daarbij zelf te voetballen. Dat ging na de rust veel beter." Gelijkmaker Met libero Paauwe en midden velder Van Wonderen dichter op elkaar kreeg Feyenoord, dat eerder dit seizoen in de Kuip nog met 4-0 won van FC Utrecht, in de tweede helft meer greep op de wedstrijd. Het wegvallen van De Haan (liesblessure) werd goed opgevangen door de jeug dige Loovens. Met zijn vijftien de competitietreffer, uit een voorzet van Van Wonderen, bracht Van Hooijdonk de ver diende gelijkmaker op zijn naam. Scheidsrechter Jan Wegereef reageerde uitstekend op de soms steenharde duels; hij gaf alleen een kaart te weinig. Wegereef had Tomasson geel moeten ge ven voor een misselijke Schwal- be. Over een paar maanden zal Wegereef dat anders moeten doen, de Fifa eist rood voor ma tennaaiers als Tomasson. En dat is een terechte straf voor spor tieve fraude. „Op basis van de eerste helft ben ik blij met een punt, gezien de tweede helft ben ik licht teleur gesteld met 2-2", gaf Van Marwijk te kennen. „Zo denk ik er ook over, andersom dan", glimlachte collega Frans Ade laar. Feyenoord-FC Utrecht 2-2 (2-1). 2. Tomasson 0-1,5. Van den Bergh 1-1, 35. Tangh,e2-1, 60. Van Hooijdonk 2- 2. Scheidsrechter: Wegereef. Aantal toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Zwaanswijk, Roest, Roiha (allen FC Utrecht), Paauwe, De Haan (beiden Feyenoord). ANP/GPD >ms Dick Advocaat en Wim van Hanegem als bonds- coaches van het Nederlands elftal. Het zijn namen die klinken. Als je goede presta ties nastreeft, is het volgens mij geen verkeerde combina tie. De internationals vonden de aanpak van Louis van Gaal te strak, wat dat betreft zijn ze nu beter af met Advo caat en Van Hanegem. Toen ik vorig jaar uitgeleend werd door Heerenveen aan Sparta heb ik een half seizoen met Van Hanegem gewerkt. Hij heeft verschrikkelijk veel verstand van voetbal, ziet echt alles. Van Hanegem houdt van een no-nonsense- aanpak en legt veel verant woordelijkheid bij de spe lers. Tegenover een groep is hij communicatief minder sterk, maar juist daarom denk ik dat de samenwerking met Dick Advo caatprima uit pakt. Van Hane gem kan zich tussen de spe lers bewegen en op individuen [j\Jl inpraten. Advo- caat kan, wanneer het nodig is, voor de groep staan. De praktijk heeft uitgewezen dat clubtrainer-zijn iets an ders is dan bondscoach-zijn. Kijk maar naar hoe het met Louis van Gaal is gegaan. Toch heb ik veel vertrouwen in Wim van Hanegem. Bij Sparta had Van Hanegem te maken met een kwalitatief magere selectie. De basis vaardigheden van veel spe lers ivas laag. Je zag hem tijdens trainingen soms den ken: deze speler moet werke lijk nog leren voetballen. Dat het moeizaam ging met Spar ta onder Van Hanegem zei niks over hem als trainer, ivant ook met Frank Rijk aard aan het roer is nu het huilen met de pet op. Bij het Nederlands elftal krijgt Van Hanegem alleen maar top- spelers onder zijn hoede, het beste van het beste. Met de kennis en ervaring die Van Hanegem heeft, kan dat lou ter voordelen hebben. Bij Sparta zagen wij altijd pas in de kleedkam,er hoe de opstelling ivas. Dan hing er in de kleedkamer een A4-tje waarop je kon zien of je mee mocht doen, of niet. Dat zal anders gaan nu Van Hane gem bondscoach is. Ik kan me niet voorstellen dat Ruud van Nistelrooy de kleedka mer binnenwandelt en dan pas denkt: hé, verrek, ik sta erin. Ik heb genoten van de manier waarop Van Hanegem voor de dag kwam tijdens de pers conferentie van de KNVB. Ik heb gehoord dat er sinds tij den weer eens werd gelachen. Typisch Van Hanegem. Hij kan dingen altijd heel mooi vertellen. Toch weet iedereen datje aan mooie praatjes niets hebt als de prestaties uitblijven. Jaap de Groot van de Tele graaf en Johan Derksen van Voetbal Inter national schreeuwden al ge ruime tijd om de komst van Van Hanegem. Het volk wil de hem., en De Kromme wilde zelf ook dolgraag. Dick Ad vocaat heeft er slim op inge speeld door Van Hanegem bij de staf van Oranje te halen. Het zal mij niet verbazen als Marco van Basten binnen kort ook opduikt in het Ne derlands elftal. Als dat ge beurt, heeft iedereen z'n zin en zal het even rustig zijn rond Oranje. Het zal mij benieuwen of het allemaal succes oplevert op weg naar het Europees kam pioenschap van 2004... Want als Oranje zich wéér niet plaatst voor een groot toer nooi komen ook Van Hane gem en Advocaat in het rijtje van mislukte bondscoaches. Dennis de Nooijer BHHBH ■HHHi Verdediger leidt Kloetinge naar grote hoogte tegen Zwart Wit'28: 6-0 door Jan Dagevos KLOETINGE - In een nog niet zo grijs verleden wilde hij zijn hoofd wel eens verliezen. Dan ging Björn Langeveld aan frus traties en irritaties tenonder. De verdediger van Kloetinge heeft na de winterstop echter een me tamorfose ondergaan. „Ik leg de agressie tegenwoordig in mijn spel", zei Langeveld zaterdag na afloop van het duel met Zwart Wit'28. Kloetinge vaart er wel bij, zo werd zaterdag andermaal dui delijk. Onder aanvoering van Langeveld werd Zwart Wit'28 onder de voet gelopen. De ver dediger was belangrijk als aan jager en gaf met twee prachtige doelpunten de aanzet tot een voor hoofdklassebegrippen zeldzaam hoge score (6-0). „Hij gaat mét de week beter spelen", vond trainer Diederik Hiensch. „Vandaag was hij bij vlagen weergaloos. Dat emotionele is eraf, hij is veel rustiger gewor den." De emoties zijn er nog wel steeds, maar Langeveld heeft ze beter onder controle. „Ik heb onlangs mijn opa verlorenDaar had ik een heel sterke band mee en dat heeft me enorm aange grepen. GelukMg heb ik er goed over kunnen praten met Diede rik. Daar heb ik veel steun aan gehad. Dat emotionele blijft in me zitten, maar ik kan de knop wel beter dan voorheen om draaien." De onnodige overtredingen en de tirades richting arbiter blij ven achterwege. Langeveld laat zijn voeten spreken. Zaterdag brak hij na achttien minuten de wedstrijd open. De verdediger bevond zich na een afgeslagen corner nog steeds in de voorste linies, toen John Bentschap Knook de bal bij de eerste paal plaatste. Langeveld kwam voor zijn man en tikte de bal binnen: 1-0. Vijf minuten later vertolkte hij alweer een hoofdrol bij een indi recte vrije trap, die was toege kend omdat doelman Vivian Pi- res de bal. twee keer achter elkaar in de handen zou hebben genomen. Dat bleek overigens een misvatting van arbiter Stange. Pires had in eerste in stantie de bal met de borst ge controleerd en had dus de bal in de handen mogen nemen. Kloe tinge het dit buitenkansje niet onbenut. Emiel Dorst tikte de bal opzij naar Langeveld, die verwoestend uithaalde. „Daar zat heel veel agressie in", vertel de de schutter naderhand Bob Molendijk (rechts) van Zwart Wit'28 probeert Kloetinge-spits Erik de Groene af te stoppen. De 2-0 was een breekpunt in de wedstrijd. Het moreel van Zwart Wit'28, dat best aardig aan de wedstrijd was begonnen, was geknakt. De ploeg liet zich daarna volledig afbluffen door Kloetinge. Daarnaast wist de thuisploeg veel beter raad met de straffe wind. Waar Zwart Wit voortdurend de lange bal han teerde, zocht Kloetinge het veel meer in de combinaties, en dan met name over de grond. Het was in een fase dat Kloetin ge één-op-één liep. Zo schoot Erik de Groene in de 39e minuut de 3-0 binnen na een kromme voorzet van Wilco de Valk, In de 42e minuut bepaalde Jeffrey van de Velde de ruststand op 4-0 uit een voorzet van de ander maal sterk spelende Ronald Zuijdwegt. Met de wind in de rug vervolgde Kloetinge in de tweede helft zijn weg en liet het Zwart Wit'28 kansloos. Via doelpunten van Erik de Groene (hij schoot raak uit een strafschop, die was toegekend na een overtre ding op Pieter de Munnik) en Wilco de Valk werd het maar liefst 6-0. Waterdragers Kloetinge kon terugMjken op een bijna perfecte wedstrijd. De tactiek klopte, de scherpte was ongekend en de scoringsdrift was als vanouds. Hiensch: „Als het middenveld en de verdedi ging bereid zijn om in dienst van de aanval te spelen, is de balans goed." Net als tegen IJsselmeer- vogels bleek dat voor de mid denvelders en verdedigers geen probleem. Wouter Labrujère en Emiel Dorst zijn op het midden veld de ideale waterdragers en ondersteunen een vormgever als Jeffrey van de Velde. Achter in is Pieter de Munnik de snelle back, die zelden een duel ver liest. John Bentschap Knook en Arno Melaard zorgen voor de fysieke kracht en zijn in de lucht zelden te verslaan. Björn Lan geveld heeft min of meer een vrije rol en heeft als taak veel vuldig' doorte schuiven. Iets, dat hem op het lijf is geschreven, ook al omdat hij conditioneel ijzersterk is. Koilom een elftal dat een top positie waardig is. Kloetinge wil echter meer. „Verstoppen heeft geen zin", vindt Langeveld. „Als je van IJsselmeervogels wint en vervolgens Zwart Wit'28 met 6-0 verslaat, moet je voor de titel gaan." „We zullen moeten waken voor euforie, al heb je daar geen grip op", zei Hiensch zaterdag. „Ik ben niet het type dat dit met onnatuurlij ke dingen te lijf probeer te gaan. We zullen geconcentreerd en scherp moeten blijven. Tegen standers gaan ons anders bena deren. Die zien ons als titelkan didaat en willen kost wat kost van ons winnen. En dan is er de druk van de buitenwereld. Ach, dat is weer een nieuwe, mooie ontwikkeling voor Kloetinge." De mentale weerbaarheid zou daarbij wel eens de doorslag kunnen geven. Hiensch: „Op het moment dat we te maken krij gen met een teleurstelling zal foto Willem Mieras blijken of we dit aankunnen. Als je daar snel over heen weet te stappen, zit het wel goed met de veerkracht van de groep." De trainer rept voorlopig nog niet over een titel. „Ik heb die doelstelling niet uitgesproken, dat hebben de jongens zelf ge daan." Toch moet een kampi oenschap in de hoofdMasse ook Diederik Hiensch aanspreken? „Ach, geef mij elke week maar feestjes zoals vandaag." Kloetingc-Zwart Wil'28 6-0 (4-0). 18. Björn Langeveld 1-0, 23. Björn. Langeveld 2-0,39. Erik de Groene 3- 0,42. Jeffrey van de Velde 4-0, 66. Er ik de Groene 5-0 (strafschop), 12. Wilco de Valk 6-0. Scheidsrechter: J.A.M. Stange (Zevenbergen). Gele kaart: Bob Molendijk en Edward van Leenen (beiden Zwart Wit'28). Aantal toeschouwers: 600. Kloetinge: Jaap Pijnenburg; Pieter de Munnik (75. Jeffrey Frijters), John Bentschap Knook, Björn Lan geveld, Arno Melaard; Emiel Dorst, Jeffrey van de Velde, Wouter Labru jère (70. Jordy Bakker); Wilco de Valk, Erik de Groene en Ronald Zuijdwegt (70. Marcel Lourens). door Martijn van Beeten MELBOURNE - Een glim lach, een vuistje, een kus handje en hij ging weer zitten in zijn stoel. Thomas Johans son, een 26-jarige Zweed, had net de grootste overwin ning van zijn leven geboekt op de Australian Open, maar toonde net zoveel emotie als een puber die op straat een stuiver vindt. De beste no body in Melbourne won ook in vier sets (3-6,6-4,6-4 en 7- 6) van Marat Safin, de Rus die niet kon verliezen. Johansson moest met de taxi naar Melbourne Park, hoe treffend. Zijn coach Magnus Tideman had vergeten een auto te bestellen. Veel succes, riep de chauffeur hem nog na. Dat hij won, dat deze Au stralian Open een kleurloze winnaar M-eeg, wat kon de Zweed er aan doen. Johans son was op de baan zo koel als een natuurijsbaan in Eskil- stuna en liet zijn beste tennis ooit zien. Safin was de man die moest winnen, het kon eigenlijk niet anders. Een bewolkte dag, een graad of 25, het was het mooiste verjaardagsca deau voor de 22-jarige Rus die hitte haat. Maar Safin tenniste alsof hij in de eerste ronde van de Dutch- Open stond en alleen even zijn startgeld kwam ophalen. La coniek, alsof hij helemaal niet zat te wachten op een tweede Grand Slam-titel. Waarschijnlijk was zijn te genstander niet inspirerend genoeg. Het was geen Pete Sampras, zoals in 2000 op de US Open. Johansson had een droomlo- ting, stuitte tot de finale op niemand uit de top-twintig en trof in de eindstrijd een topper tijdens een baaidag. „Ik kon niet omgaan met de rol van favoriet," gaf de Rus toe, „en dat is een goede les voor de toekomst. Ik gedroeg me ontzettend dom op de baan."Hij liet erzijnverjaar- dag niet door verpesten, ver heugde zich meteen op een bonte avond met zijn coach en de drie blonde schoonhe den waar hij zich het hele toernooi al mee vermaakte. Johansson boekte de zevende titel uit zijn carrière, staat voor het eerst van zijn leven in de top-tien. De Zweden zullen er helaas voor hem nauwelijks wakker van lig- Thoinas Johansson, de kleur loze winnaar van een tegen vallend toernooi. gen, De Scandinaviërs heb ben na Björn Borg, Mats Wi- lander en Stefan Edberg geen persoonlijkheden meer gezien. Slechts één Zweedse journalist nam de moeite om naar Melbourne te vliegen toen Johansson zich donder dag plaatste voor de finale. Niet interessant „Kijknaarmij,ikben niet in teressant," zei Johansson na zijn overwinning op landge noot Jonas BjÖrkman in de kwartfinales. Na de finale zei hij: „Toch is het goed dat an dere tennissers een titel pak ken. Het is de doodsteek voor het tennis als Hewitt, Samp ras, Agassi en Rafter altijd in de halve finales staan. Dan is de lol er snel af." Daar denkt het publiek an ders over. Voor het eerst sinds 1993 was op de Australian Open een daling te zien in de toeschouwersaantallen. Ge heel toe te schrijven aan de uitschakeling van vele favo rieten in de eerste week. Avondwedstrijden als Fede- rer tegen Savolt, Koubek te gen Novak of Johansson con tra Novak, Melbourne haal de er de neus voor op. Het toernooi van de verras singen, het toernooi van de nobody's, kreeg de winnaar die het verdiende. Thomas Johansson maakt volgende maand ook zijn opwachting op het ATP-toernooi van Rotterdam, maar op zijn naam worden echt geen extra kaartjes verkocht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13