T rio part-timers beste oplossing Safin juicht om regenbui PZC Eusebio schenkt Nederland cadeau Loting EK voetbal Van Acker blaast Spaanse koers af 22 Van Hanegem gepikeerd door KNVB Vergoossen langer bij RC Genk Simpele uitzege Heerenveen Barejev begaat enorme blunder Kramnik verdedigt schaaktitel Onzekerheid over Parijs-Nice Wilhelms wint alles in Qatar Van de Plasse succesvol zaterdag 26 januari 2002 van onze sportredactie ZEIST - Voor bondscoach Dick Advocaat alleen was onvol doende draagvlak, maar met het volksidool Willem van Hane gem erbij wordt alles anders. Het Nederlands elftal heeft der halve een nieuwe, unieke lei ding: drie part-timers gaan Oranje proberen te kwalificeren voor het EK van 2004 in Portu gal: Dick Advocaat is de techni sche baas, Willem van Hanegem en Bert van Lingen (assistent- coach Rangers) worden zijn as sistenten. Op een even chaotische als lu dieke persconferentie, opge leukt door de ouderwets grap pen verkopende Van Hanegem, maakte KNVB-directeur Iienk Kesler bekend dat met het drie tal een contract is afgesloten tot 2004. Advocaat blijft echter - als director of football - tot juli 2003 in dienst van Glasgow Rangers, terwijl Van Hanegem zijn werk als analist van Canal+ blijft doen. Kesler: „Nadat Advocaat 'nee' had gezegd, hebben we toch nog een ultieme poging gedaan hem bij Rangers los te weken. Al doende groeide het idee om hem op part-time basis te laten wer ken. Bij de onderhandelingen met Rangers bleek ook dat we een veer moesten laten. Rangers wilde Advocaat alleen op pro jectbasis vrijgeven." De bondsdirecteur heeft er alle vertrouwen in dat de construc tie werkt. „Hij is vanaf 1 juli twintig uur per week beschik baar, op dit moment is deze con structie de best denkbare. Twin tig uur per week is te doen, zeker in een constructie met Willem. En als het niet lukt, beëindigen we het contract onmiddellijk." In het contract is ook anderszins een mislukking voorzien. „Mocht het Nederlands elftal worden uitgeschakeld voor het EK, dan wordt het contract met Advocaat per 1 december 2003 beëindigd." De eerdere kritiek op de proce dure kon Kesler makkelijk pa reren. „We hadden Advocaat als belangrijkste kandidaat, maar we heblDen ook Cruijff ge vraagd, die niet meer in was voor de functie. Daarnaast heb ben we enkele mensen gespro ken met de vraag of ze eventueel belangstelling zouden hebben. Dat zijn informele contacten geweest met Rijkaard en Hid- dink. Onmiskenbaar hebben we hen duidelijk gemaakt dat er andere kandidaten waren, we wilden manipulatie voorko men." Het idee voor de duobaan ont stond volgens Kesler mede op advies van de spelers, die door teammanager Jorritsma waren gepolst. De spelers lieten zich met name enthousiast uit over een inbreng van Willem van Ha negem. Kesler was zo eerlijk toe te ge ven dat Van Hanegem nooit een kandidaat is geweest zelf bondscoach te worden. „We hebben niet in Van Hanegem dé bondscoach gezien, die moet toch meer organisatorische en andere capaciteiten hebben dan wij hem toedichten. Maar Van Hanegem was wel al een ideale kandidaat als coach." Knarsentandend Van Hanegem hoorde het tan denknarsend aan. Na afloop van het officiële gedeelte schud de hij nog eens het hoofd. „Het gaat er toch om dat je spelers van het Nederlands elftal goed moeten laten presteren? Dan hoor ik ook dat mijn Engels niet zo best is. Nee, dat klopt. Ik spreek niet bijzonder goed En gels. Daarom was ik blij dat ik destijds in Arabië werkzaam was, die lui spraken net zulk En gels als ik en dat ging prima. Van Hanegem ('Dat gezwets dat ik niet goed bij de sponsors zou liggen, sloeg ook als een tang op een varken') deelde gis teren op zijn manier een paar speldenprikken uit aan de top van de KNVB, die hem maan denlang negeerde, nadat hij zich beschikbaar had gesteld voor het bondscoachschap. „Voor het eerst van mijn leven heb ik gezegd dat ik wel bonds coach wilde worden. Ik zeg nu niet dat het me steekt dat ze mij niet als eerste man zien. Maar ik zou het wel zo netjes hebben ge vonden als ze me een belletje hadden gegeven. Er is, tot aan het telefoontje van Advocaat, nooit gebeld. Meneer Kesler heeft wel zo'n apparaat - hoe heet zo'n ding? (Kesler: „Een navigator") - in z'n auto waar mee hij elke straat in Nederland kan vinden, maar mijn huis was te moeilijk. Van de week stond hij ook weer bij de benzine pomp." Van Hanegem heeft uiteindelijk toch 'ja' gezegd tegen de KNVB omdat hij het beste uit de spelers van Oranje denkt te kunnen ha len. Daar is hij, zei hij, heel nieuwsgierig naai; „Ik denk dat ze toch verdomd goed kunnen voetballen." En hij heeft het ge daan omdat Advocaat hem vroeg. „Bij een ander had ik na al die heisa van de afgelopen maand gewoon 'nee' gezegd. Nou ja, misschien dat ik bij Rijkaard wel effe serieus had nagedacht, want dat vind ik ook een prettig mens." Van Hanegem: „We hebben nog met geen woord over de taak verdeling gesproken. Daar ko men Dick en ik wel uit. Ik ga na tuurlijk niet organiseren, want dan komen we in de problemen, begrijp ik van de KNVB. Ja, mijn kracht zal wel op het veld liggen en in het praten met die gasten. Kijk, ik ben geen assis tent die alleen de pilonen neer zet, hè? Dan had de KNVB beter een wegwerker in dienst kunnen nemen. Die loopt heel de dag al met die dingen te sjouwen..." GPD Van Hanegem (achtergrond) met Advocaat tijdens de pers conferentie cynisch: „Ik ga na tuurlijk niet organiseren, want dan komen we in de problemen, begrijp ik van de KNVB." foto Phil Nijhuis GENK - Racing Genk heeft het contract met trainer Sef Ver goossen opengebroken en met een jaar verlengd. De nieuwe verbintenis bevat ook een optie voor nog een seizoen langer. De Limburgse coach heeft RC Genk naar de koppositie in de Belgische competitie geleid. Hij verruildde aan het begin van deze voetbaljaargang Roda JC voor Genk en tekende toen voor twee jaar. ANP ROTTERDAM - Heerenveen is de tweede helft van de compe titie goed begonnen. De Friezen wonnen gisteravond op het Kasteel vrij eenvoudig van degradatiekandidaat Sparta: 4-1. Heerenveen was veel sterker dan Sparta. De eerste mogelijk heid betekende in de zevende minuut meteen de 1-0 voor Hee renveen, doelpunt Allback. Sparta kwam in de 74e minuut via Van der Meer onverwacht op 1-1. Nauwelijks twee minuten later maakte Gerard de Nooijer 2-1 voor Heerenveen. Kort daarna blunderde Kooiman opzichtig. Hij trapte de bal in de voeten van Lurling, die het karwei koelbloedig afmaakte: 3-1. In de slotminuut zorgde Nurmela nog voor 4-1. ANP WIJK AAN ZEE - Het Corus-schaaktoernooi ligt na de elfde ronde weer helemaal open. Kopman Barejev verloor gisteren in Wijk aan Zee een miniatuurpartij van zijn Russische land genoot Khalifman. Door het verlies moet hij de leiding delen met Khalifman, Adams en Grisjoek. Jan Timman dook door verlies tegen Lautier weer onder de 50 procentsscore. Barejev begon zijn partij vol ondernemingslust. Met zwart kaapte hij in de Franse verdediging twee pionnen 'mee, in vol vertrouwen dat de aanval die wit in de schoot geworpen kreeg niet zou doorstaan. Misschien was het concept wel in orde, maar in de uitvoering ging het grondig mis. Op zet zeventien speelde Barejev zijn paard naar voren waar het naar achteren had gemoeten. Het bleek een enorme blunder die hem drie zetten later tot overgave dwong. ANP WIJK AAN ZEE - Vladimir Kramnik zal volgend jaar zijn of ficieuze wereldtitel schaken verdedigen, die hij in het najaar van 2000 veroverde door Garry Kaspai-ov in een tweekamp te verslaan. Kramnik moet het opnemen tegen de winnaar van een kandidatentoernooi, dat komende zomer (6-21 juli) in Dortmund wordt gehouden. De strijd rond Kramhiks titel is de tegenhanger van het officiële WK van de Fide. GPD PARIJS - De wielerkoers Parijs-Nice gaat dit jaar vrijwel ze ker niet door. Dat heeft eigenaar Laurent Fignon gisteravond in Parijs meegedeeld. Fignon brak de onderhandelingen met de multinational ASO, eigenaar van de Tour de France, over de overname af. „We waren akkoord over de verkoopprijs", aldus Fignon, „Maar we bereikten geen overeenstemming over de betalingsvoorwaarden. Door deze ontwikkelingen zal de koers dit jaar vrijwel zeker geannuleerd worden." AFP DOHA - De bijna. 33-jarige Duitser Thorsten Wilhelms is de eerste eindwinnaar van de Ronde van Qatar. Nadat hij al de tweede rit had gewonnen, deed de Coast-renner dat op de slotdag nog eens over. Rudi Kemna was net niet snel genoeg om Johan Capiot een eerste seizoenszege te bezorgen. Via de bonificatie pikte Wilhelms ook de laatste leiderstrui in. GPD door Jaap van Essen SANTA MARIA DA FEIRA - Het was een beetje vreemde be doening daar in Santa Maria Da Feira, een voorstad van Porto. De loting voor het EK van 2004 was juist verricht door de jarige Eusebio. Hij schonk Nederland een cadeautje, ruim uitzicht op het EK, via een makkelijke groep. Groep 3 is de enige van de tien kwalificatiegroepen die niet een deelnemer aan het ko mende WK telt. In Porto werden de honneurs namens de KNVB waargeno men door een bont gezelschap. Zo was de trainer van Jong Oranje, Mark Wotte, in allerijl afgereisd naar Portugal, verge zeld door teammanager Hans Jorritsma en marketingman Frank Bieleman. En natuurlijk was bondsvoorzitter Jeu Spren- gers er als Uefa-bestuurslid toch al, net als Harry Been. De voormalig toernooidirecteur van Euro 2000 verbleef in Porto voor besprekingen over de voortgang van het toernooi in Portugal. Been maakte van de nood gelijk maar een deugd en zorgde dat de vertegenwoordigers van de lan den die elkaar en Oranje in groep 3 gaan treffen - Tsjechië, Oostenrijk, Wit-Rusland en Moldavië - gezamenlijk de agenda's trokken. Binnen zestig dagen wil de Uefa van alle groe pen een speelschema hebben en daartoe dienen de bondscoa- ches dus om de tafel te gaan zit ten. Het duurde even voor er over eenstemming was, maar uitein delijk kreeg discussieleider Been alle partijen bij elkaar; op 18 februari wordt in Praag ge stoeid over het programma. Jeu Sprengers'was in ieder geval een gelukkig mens. „Met deze loting kunnen we wat. We heb ben in Dublin een lesje geleerd en kunnen nu ons blazoen op poetsen. En ik denk dat Advo caat daar geknipt voor is." GPD De tien groepswinnaars kwalificeren zich rechtstreeks voor het EK, de nummers twee spelen onderlinge duels voor de overige vijf EK-plaatsen. Gastland Portugal is geplaatst. Groep 1: Groep 6: Frankrijk Spanje Slovenië Oekraïne Israël Griekenland Cyprus Noord-Ierland Malta Armenië Groep 2: Groep 7: Roemenië Turkije Denemarken Engeland Noorwegen Slowakije Bosnië-Herzegovina Macedonië Luxemburg Liechtenstein Groep 3: Groep 8: Tsjechië België Nederland Kroatië Oostenrijk Bulgarije Wit-Rusland Estland Moldavië Andorra Groep 4: Groep 9: Zweden Italië Polen Joegoslavië Hongarije Finland Letland Wales San Marino Azerbeidzjan Groep 5: Groep 10: Duitsland Ierland Schotland Rusland IJsland Zwitserland Litouwen Georgië Faeroer Albanië Rus heeft finaleplaats voor groot deel aan dak te danken door Martijn van Beeten MELBOURNE - De beste op gravel, de beste op gras en de beste op hardcourt. Dat is de inzet van respectievelijk Ro land Garros, Wimbledon en de US Open. Bij de vierde Grand Slam in Australië ligt het an ders, beslist een uitschuifbaar dak soms over de uitkomst van partijen. Het is het enige top toernooi waar op overdekte banen wordt gespeeld als de regen valt. En dat zorgt voor een wereld van verschil. Vraag dat maar aan Tommy Haas en Marat Safin. De laatste was gisteren kans loos in de brandende zon, toen de temperatuur op de baan rond de veertig graden lag. Na drie sets viel de regen, ging het dak dicht en leefde Safin hele maal op. Met 6-7, 7-6, 3-6, 6-0 en 6-2 plaatste hij zich voor de finale tegen de Zweed Thomas Johansson. Op zijn 22e ver jaardag. Zomer in Melbourne is een zo mer van extremen. Van bloed heet tot koeltjes, van kurk droog tot regenachtig. Het ene moment waaien de tennisbal len alle kanten op of bescher men tennissers zich met petjes en zonnebrandcrème. Een dag later kunnen ze alweer een in- doorwedstrijd afwerken. De baseliners, de gravelbij- ters, die voelen zich heerlijk in de buitenlucht. Dan hebben de servicekanonnen moeite met de opslag, wordt hun wapen deels geneutraliseerd. Die laatste categorie juicht als het dak sluit, het windstil is en die zon niet hinderlijk brandt. Een dak dat beslist tussen winst en verlies, een extra be palende factor op een toer nooi. Op Wimbledon willen ze er niets van wetenAls een hal ve finale tussen Tim Henman en Goran Ivanisevic drie da gen moeten duren, dan is dat maarzo. Zelfs een toernooi dat pas eindigt op maandag wordt voor lief genomen. En toe schouwers die voor niets ko men omdat de wolken een dag lang leeglopen, die hebben pech gehad. In Melbourne gaan ze met de tijd mee, tellen wensen van liefhebbers en televisiesta tions zwaar. Als het druppelt wordt de tennisbaan overdekt. De tennissers, die ook liever eenpartij op een dag afronden, vinden het prima. Zelfs als ze er zoals Haas de dupe van wor den. „Dit zijn nou eenmaal de omstandigheden en daar moet je het mee doen. Het ene mo ment is het veel te heet om te tennissen, het volgende mo ment sta je op een binnenbaan. Ik kan nu gaan roepen dat het allemaal heel anders had kun nen lopen, maar dat heeft geen zin. Het ging zoals het ging." Regenbui Met de vraag of dat dak echt wel dicht had gemoeten, hield Haas zich niet eens bezig. Die ene regenbui op een verder stralende dag duurde een kwartiertje. Wachten had dus ook gekund. „Dan had ik het waarschijnlijk ook niet gered. Na die gewonnen derde set zat ik in een roes, maar toen de wedstrijd werd onderbroken voelde ik de pi jn in mijn benen Mijn fysieke gesteldheid was zeker zo doorslaggevend." Johansson heeft zijn finale ook deels te danken aan de regen. Op een druilerige dinsdag stond hij tegenover zijn land genoot Jonas BjÖrkman, die dat gesloten dak een belang rijke reden noemde voor zijn nederlaag. „Thomas is een ge weldige indoortennisser, had daar absoluut voordeel bij." Safin had dat ook, stond te jui chen toen de eerste druppels gisteren naar beneden vielen. Buiten of binnen, het was voor hem het verschil tussen lijden en zegevieren. Door de hitte en een geheimzinnig misverstand met zijn dokter kampte hij met onwillige benen, was hij drie sets lang niet vooruit te bran den. „Nu kreeg ik de kans om me te laten masseren en dat hielp. Bovendien gaf mijn coach me wat cruciale tacti sche tips. Ik had een pauze no dig en God liet de regen val len." Over het sluiten van het dak zei hij dat het zijn redding was. „Vooraf zijn de wisselende omstandigheden bekend. Ik kreeg een kans te herstellen. En daarna was ik te goed voor Tommy." Als Safin weer zo worstelt in de hitte, krijgt hij het morgen nog ontzettend moeilijk met Johansson, de absolute under dog. „Van mij mag" er weer een regenbuitje vallen." Helaas voor de Rus zijn de weersvoor spellingen anders. Opnieuw zo'n 35 graden en hooguit een enkel wolkje. Op de baan zal het nog veel warmer zijn. GPD Het kostte Marat Safin bloed, zweet en tranen om Tommy Haas opzij te zetten. foto Mark Baker/RTR door Frits Bakker AXEL - De Spaanse wieler koers voor profs en amateurs, die de Axelaar Peter van Acker in de voorbereiding op het sei zoen jaarlijks organiseert, gaat niet door. De wedstrijd was voor het eerst opgenomen op de in ternationale kalender en zou uit drie etappes bestaan. De verhoogde kosten, in ver band met de eisen van de UCI, hebben de Axelaar ertoe ge dwongen de koers voor dit jaar af te blazen. Het budget was ge stegen van 40.000 gulden naar rond de 35.000 euro. „Het is een moeilijke beslissing geweest, maar ik kon niet anders", zei de organisator. De wedstrijd, die in de buurt van Lloret de Mar en Blanes wordt verreden, stond op de ka lender voor maandag 11, woensdag 13 en vrijdag 15 fe bruari. Peter van Acker organi seerde de koers al zeven jaar, maar voorheen nooit onder de vlag van de internationale wiel- renunie. „Het was een trai ningskamp voor de kleinere teams, waarvoor de laatste ja ren steeds meer belangstelling kwam. We waren uitgegroeid tot een wedstrijd waarin ploe gen als Batavus, Landbouwkre diet, Axa, Flanders en ook veel kleine buitenlandse teams het seizoen kwamen voorbereiden." Onder druk van de UCI, die de profrenners in de Spaanse koers dreigde met een schorsing, ging Van Acker vorig jaar overstag. „Ik heb de wedstrijd officieel aangemeld, met alle verande ringen die daarmee gepaard gaan. We hadden het zo bere kend dat we de UCI-kosten wel konden opbrengen. Maar deze week kwam daar ook nog een enorme verhoging (zevendui zend euro) bij van de plaatselij ke organisatie in Spanje. Dat is de doodsteek voor de wed strijd." De Axelaar wil niet spreken van een definitieve beslissing. „Het zou kunnen dat we volgend jaar op een andere manier wel weer doorgaan." Voor de ploegen die de wedstrijd zouden rijden, is er nog wel een mogelijkheid om te trainen in Lloret de Mar. „We rijden alleen geen officiële koers meer." On der de deelnemers van dit jaar was de jongerenploeg van Ma pei, met Michael Rogers, die de Tour Down Under heeft gewon nen. door Lucien Roelandt HEIKANT - Carolein van de Plasse toonde zich gisteren met Delta Mossel Oase in de klasse M de beste amazone over twee parcoursen. De zestienjarige amazone stuurde de bruine merrie tijdens de tweede dag van Jumping Heikant 2002 in het klassiek parcours naar de tweede stek. Een derde plaats in de wedstrijd direct op tijd was genoeg voor de amazone uit Yerseke om zich te verzekeren van de hoofdprijs overall. De achttienjarige Ingrid Jakob- sen trad in de sporen van haar zus Yvonne. De amazone uit Me- liskei'ke eiste met Leila Luca in het progressief parcours cle overwinning in de klasse L op. In de klasse M werd Carolein van de Plasse in het klassiek parcours, met als inzet een tic ket voor deelname aan het Ra bobank Talentenplan, de beste Zeeuwse. De amazone uit Yerse ke stuurde Delta Mossel Oase in een spannende barrage naar de tweede plaats. Gezien Tim Franse en Van de Plasse zich eerder in het seizoen reeds had den verzekerd van deelname aan het talentenplan, ging het ticket naar de als derde geëin digde Anneleen Deckers met Treasure D Beau. De tweede plaats van Carolein van de Plasse achter broodrijder en ex-jeugdintemational Tim Franse uit Oud-Gastel mocht dan ook als verdienstelijk wor den gezien. Hoewel, er had voor de Zuid Bevelandse combinatie beslist meer in gezeten. Tim Fransen zette met Ratina welis waar met 34.45 een snelle tijd op de klok, maar met Delta Mossel Oase in de hoogste versnelling mocht dit geen probleem bete kenen. Een stuurfout je van Van de Plasse bracht de merrie ech ter verkeerd voor de hindernis, met een weigering als gevolg. Dat Stef Nelisse met Kimball terecht gevreesd wordt voor zijn snelheid bewees hij met een zin derende rit in de wedstrijd di rect op tijd. Daarin stuurde hij de Burggraaf-zoon in 53.57 foutloos naar de finish. Tim Franse was met Vive la Vie Love Z echter net iets sneller en eiste met 49.68 de overwinning op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 74