Herindeling jaagt Axel op kosten is ook zonder Zaamslag veer ijzersterk PZC Step By Step brengt dansjes van toen Familie doelwit van laster op internet Drugs achter het stuur beboet Hulstenaar mag jaar niet rijden Diabetesproject bijna in de prijzen Rijden onder invloed Watertoren Axel krijgt nieuw glas Keukenbrand in Oostburg Fout van politie leidt tot vrijspraak in drugszaak Overuren ambtenaren kosten gemeente 70.000 euro uit eigen zak Toneelavond Oostburg eist dat nieuwe gemeente mag bouwen door Piet Kentin TERNEUZEN - Tal van bewoners, bezoe kers en personeel van zorginstellingen, ouderen- en gemeenschapscentra maar ook Zeeuws-Vlaamse gehandicapten hebben de afgelopen drie jaar kennis ge maakt met Step By Step uit Terneuzen. Deze dansgroep, die in januari 1999 door Tonny en Ina Rijckaert werd opgericht, treedt regelmatig op door heel Zeeuws- Vlaanderen, van Sluis tot Hontenisse. Een belangrijk deel van het repertoire bestaat uit oude dansen, uit de jaren 1860 tot 1930. Voor het publiek zijn muziek en dans zeer herkenbaar. De optredens ma ken bij het publiek dan ook veel los en worden vaak erg gewaardeerd. „Wij willen het de mensen die komen kij ken naar de zin maken vertelt Tonny Rij - ckaert. „We doen ook ons best om ze er- actief bij te betrekken. Na afloop van een demonstratie gaan we altijd de zaal in om het publiek de dansvloer op te krijgen. We beginnen meestal met een rustige quick step. Degenen die het nog kunnen - en ook willen - draaien wel eens een wals. En ter afsluiting hebben we vaak een polonaise. Tonny en Ina Rijckaert zijn helemaal ver knocht aan het dansen. Ze staan al sinds 1980 op de dansvloer, maar de laatste ja ren zijn ze intensief met hun liefhebberij bezig. Twee avonden per week leren ze de groepsleden van Step By Step nieuwe din gen en wordt er aan techniek gewerkt. Zelf besteden ze nog twee avonden aan het volgen van een cursus ballroom en la- tin in België en een driejarige opleiding dansleraar. „Onze groep bestaat momenteel uit tien dansparen. Die hebben we echt nodig, want vaak worden we op middagen ge vraagd. Een aantal mensen werkt nog, waardoor we niet altijd allemaal aanwe zig kunnen zijn. We zijn momenteel bezig met nog twee paren, zodat we binnenkort misschien wat ruimer komen te zitten. Het is een zeer hechte groep. Plezier staat voorop en ieder danst op zijn of haar eigen niveau. Dat is het leuke", zegt Ina. Discodansje Naast de optredens voor ouderen, bezoekt Step By Step ook eenmaal per jaar De Sterre in Clinge. „We leren de bewoners een paar danspasjes en een discodansje, waarna ze dan mogen af dansen met han dicap. Dat is altijd heel leuk. Het dak gaat er meestal af zodra de disco losbarst. Dan zijn ze niet meer te houden. En daar doen we het voor. Het geeft voldoening als de zaal vol is en mensen uit volle borst mee zingen en meedansen op muziek zoals de Zuiderzeeballade en andere herkenbare liedjes.", besluit Tonny. Dansgroep Step by Step danst een ouderwetse wals in verzorgingshuis La Redoute in Sas van Gent. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Een 21-jarige man uit Axel is gisteren in Ter- neuzen voor rijden onder invloed veroordeeld tot 500 euro boete. Politierechter G. van Unnik achtte bewezen dat de au tomobilist 18 februari in Westdorpe vorig jaar onder invloed van cocaïne en cannabis was gaan rijden. De Axelaar zei in een discotheek pilletjes te hebben geslikt. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft gisteren een 27-jarige man uit Hulst wegens dronken rijden veroor deeld tot een jaar rij-ontzegging en 28 uur taakstraf. De Hul stenaar had op 11 augustus bijna vijf keer zoveel gedronken als toegestaan. TERNEUZEN - De transmurale diabeteszorg in Zeeuws- Vlaanderen heeft net naast een landelijke kwaliteitsprijs ge grepen. Het project van de stichting ZorgSaam en de regiona le huisartsenvereniging was met twee andere projecten geno mineerd. De Dawnkwaliteitsprijs, die uiteindelijk naar een project in Den Haag ging, is bedoeld voor een transmuraal diabetespro ject dat uitblinkt op het gebied van de gezamenlijke aanpak en verantwoordelijkheid, verbeterde zorgverlening, educatie aan patiënten en continuteit van de verbeterde zorg. Er waren meer dan dertig inzendingen voor de prijs. Diabetespatiënten krijgen met verschillende hulpverleners te maken, zoals huis arts, inter-nist, laborant, diëtist en verpleegkundige. Om goe de zorg te kunnen geven, moeten die hulpverleners beschik baar zijn en goed samenwerken. TERNEUZEN - Op de Scheldeboulevard in Terneuzen werd gisteren uur een 21-jarige automobilist uit die plaats betrapt op rijden onder invloed. Hij had meer dan twee keer de toege stane hoeveelheid gedronken. Er werd proces-verbaal opge maakt en hij kreeg een rijverbod van vier uur. Op dezelfde plaats werd enkele uren later ook een 46-jarige Terneuzense automobilist uit die plaats betrapt op dronken rijden. Hij had ongeveer twee keer de toegestane hoeveelheid gedronken. Er werd proces-verbaal opgemaakt en ook hij kreeg een rijver bod van vier uur. AXEL - In de Axelse watertoren moeten 81 raampjes worden vervangen. Dat kost de gemeente 6750 euro. De beheerscom missie Watertoren heeft de gemeente laten weten dat een groot deel van de beglazing van de toren is zeer slechte staat verkeert. De bezoekers van de watertoren onvervinden daar van een hoop ongemak. De commissie vindt, dat nog voor het begin van het nieuwe seizoen aandacht moet worden besteed aan de vervanging van een groot deel van de beglazing en het nodige schilderwerk. Burgemeester en wethouders zijn het daar mee eens. Ze vragen de raad het benodigde geld beschik baar te stellen. De vervanging van de ruiten komt donderdag 31 januari aan de orde in de raadsvergadering. OOSTBURG - In een woning aan de Melkweg te Oostburg is gisteravond rond half tien brand ontstaan in de keuken. Bij thuiskomst zag de bewoonster rook in de keuken, waarop zij de brandweer belde. Vermoedelijk is de de brand ontstaan door kortsluiting in de afzuigkap. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 21-jarige in woner van Sint Jansteen vrijge sproken van drugsbezit. De politie had 25 mei vorig jaar vol gens de politierechter geen machtiging om het pand in Hulst, waar de verdachte een kamer onderverhuurde aan een vriend, binnen te gaan. Op zolder zat tussen het plafond een kilo hasj en voor 6500 euro aan Nederlandse, Belgische en Franse valuta verstopt. „De po litie is duidelijk te ver gegaan. Het is niet volgens de wet ge beurd", aldus de rechter. Van Unnik volgde in de uit spraak raadsman A. Sol, die voor zijn cliënt op dezelfde gronden vrijspraak had bepleit. Officier van justitie J. de Graaf vond dat er niets mis was met het optreden van de politie. Zij achtte bewezen dat verdachte samen met zijn vriend de drugs in bezit had. „Alles wees op een verkooppunt", zei ze. Behalve honderd uur werkstraf eiste de officier dat het geld, dat volgens haar met de verkoop van drugs was verdiend, ver beurd zou worden verklaard. De verdachte had gezegd zijn geld bij zijn vriend in bewaring te hebben gegeven. Hij zei het bij elkaar te hebben gespaard om een auto te kopen. Door de vrijspraak moest het geld, waar beslag was opgelegd, worden teruggegeven aan de man. zaterdag 26 januari 2002 door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel moet meer dan eenderde van de extra personeelskosten in het kader van de gemeentelijke herinde ling uit eigen zak betalen. Dat blijkt nu in het stadhuis is geïnventariseerd hoeveel extra personeel nodig is om de groot ste knelpunten op te lossen. In september werd nog als uit gangspunt gesteld dat de extra personeelskosten ten laste van de zogenaamde frictiekosten moesten komen. Dat zijn de kos ten die gepaard gaan met de her indeling, waarvoor de gemeen ten een vergoeding krijgen. In hun voorstel aan de gemeen teraad stellen burgemeester en wethouders dat de herindeling zowel bestuurlijk als ambtelijk veel extra werk met zich mee brengt. Een aantal ambtenaren is lid van een werkgroep. Daar naast worden veel ambtenaren bij het herindelingsproces be trokken voor het verrichten van allerlei werkzaamheden. „Aan gezien de reguliere werkzaam heden in onze gemeente gewoon doorgaan, is het vaak niet moge lijk de extra werkzaamheden in het kader van de herindeling er bij te doen", aldus het college. Dat betekent dat er overwerk zal moeten worden verricht. De ambtenaren willen dat wel, maar volgens de huidige over- werkregeling krijgen sommige groepen ambtenaren geen over werkvergoeding. Ook de andere fusiegemeenten Temeuzen en Sas van Gent zitten met dat probleem. Daarom hebben de colleges besloten dat alle amb tenaren voortaan hun overuren betaald krijgen. Eigen begroting Naast de gevolgen van de voor bereiding op de herindeling is ook het gewone werk toegeno men. Alles bij elkaar is de ge meente Axel aan extra perso neelskosten 205.000 euro kwijt. De stuurgroep herindeling heeft besloten in de frictiekosten to taal 453.780 euro voor extra personele inzet op te nemen. Het aandeel van de gemeente Axel hierin bedraagt 135.000 euro, zodat de gemeente nog 70.000 euro uit de eigen begroting moet betalen. De personeelskosten komen op donderdag 31 januari ter sprake in de raadsvergadering. Die be gint dan om 19.30 uur in het Ax else stadhuis. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl leggen we onze blik naar de aan de oostkant. Hoe kijken ze in Zaamslag, Zaamslagveer, Vogelwaar- de, Terhole en Lamswaarde en Kappelebrug tegen de toekomst aan? Een gesprek met dorpsraden en ondernemers. Vandaag deel 1: Zaamslag (veer). door René van Stee TERNEUZEN - Mevrouw D. Jansen uit Terneuzen wil we ten wie haar familie, en dan met name haar echtgenoot, op inter net via e-mail anoniem hebben belasterd. Rond de jaarwisseling besteedden we, tegen de achtergrond van de komst van de Westerschelde- tunnel en het verdwijnen van het veer Kruinin- gen-Perkpolder, aandacht aan de dorpen langs de N61 aan de westkant vün de Kanaalzone. Nu ver- door René Hoonhorst SCHARENDIJKE - Sportver eniging ZSC'62 inScharendijke houdt vanavond in De Putmeet de jaarlijkse feestavond. De hoofdact van het programma is de klucht Geen Pietmaar pizza door de eigen toneelclub. Na de toneelvoorstelling is er bal on der leiding van de band Forma tie Tof. De feestavond begint om 19.30 uur. Peter van Westen is vol vertrouwen over de toekomst van het dorp: „We zorgen er samen voor dat Zaamslag in the picture blijft." foto Charles Strijd Zaamslag in the picture blijft. Iedereen is blij dat de rijksweg niet meer dwars door het cen trum van het dorp loopt. In goed overleg met de gemeente wordt het Plein binnenkort zodanig opgeknapt dat alle gebruikers - omwonenden, klanten en win keliers - tevreden kunnen zijn, Het wordt echt prachtig.Als de verkeersstromen na ingebruik name van de Westerscheldetun- nel meer richting het zuiden in plaats van het oosten leiden, hoeven de Zaamslagse nering doenden niet te wanhopen. Pe ter van Westen: „Mensen weten ons intussen te vinden. Boven dien hebben we énorm veel baat bij de grote uitbreidingen aan de oostkant van Terneuzen. De huidige bewoners van Nieuw- Othene weten ons nu al goed te vinden en de komende tien jaar worden er nog eens zo'n twaalf honderd woningen bijge bouwd." Hoewel de verdachtmakingen op de website (members.tripod- net.nl/zeeuwsvlaanderen) don derdag op verzoek zijn verwij derd, doet dit volgens Jansen niets af aan de schade die haar familie inmiddels is toege bracht. Haar man werd uitge maakt voor alles wat mooi en le lijk was. „Privé krijgen we regelmatig vragen over de lastercampagne. Ook op m'n werk word ik met dit gedoe geconfronteerd.", vertelt Jansen. Zij wil met haar actie vooral de beheerder van de web site, Rik van Sol, op zijn verant woordelijkheden wijzen. „Hij beseft niet hoeveel ellende we door die lastercampagne al heb ben meegemaakt. Daar komt nog bij dat we ons op geen enke le wijze kunnen verweren" al dus Jansen. De rechtbank in Den Haag heeft enige tijd geleden bepaald dat een internetpagina geen rechts persoon is, en derhalve niet ver volgd kan worden. De kiem van de lastercampagne is volgens Jansen gelegen in het verschil in opvatting met ande re wijkbewoners over het ge- De vrees dat Zaamslag zou veranderen in een doods dorp na opening van de rond weg is niet bewaarheid. In te gendeel. Het is gezellig druk en er komen nog genoeg auto's door het dorp. Bovendien is Zaamslag verlost van vracht wagens en landbouwvoertui gen die het verkeer lieten vast lopen. Peter van Westen, mede-eige naar van de befaamde mannen modezaak, is uitermate tevre den met de zes weken geleden geopende rondweg. „Het is een stuk rustiger, terwijl het toch gezellig druk is gebleven. We hadden dat als ondernemers vereniging Zavo verwacht, maar het is natuurlijk fijn als die verwachtingen ook uitko men." Secretaris Jos Compiet van de Stichting Contact Or gaan Zaamslag heeft ook begre pen dat het een stuk rustiger is in Zaamslag. „Vroeger stond het 's morgens en 's avonds altijd vast in het centrum en dat is nu over. Gewoonweg prachtig." Compiet merkt zelf niet zoveel van de rondweg, omdat hij in Zaamslagveer woont. Net als andere inwoners van het Veer kijkt hij vooral uit naar het defi nitief uit de vaart nemen van het veer Kruiningen-Perkpolder. „Het zal een hele opluchting zijn als de stroom voertuigen die nu elk half uur langs komt rij den, in één keer opdroogt. Een betere maatregel voor het ver hogen van de verkeersveilig heid is haast niet te verzinnen", stelt Compiet. De bewoners van Zaamslagveer houden al decen nia lang hun hart vast als ze de rijksweg moeten oversteken. Het is weliswaar bijna twintig jaar geleden dat er een dode viel op de drukke verkeersader, maar ouders van schoolgaande kinderen blijven toch immer be zorgd. Overigens wil Rijkswaterstaat de N61 tussen Zaamslag en Ter hole de komende jaren ook nog een stuk verkeersveiliger ma ken. De plannen om het Veer aan beide kanten van de rijksweg af te sluiten, zijn van de baan. De bewoners van Noord en Zuid voelen zich te veel met elkaar verbonden om geheel van elkaar losgesneden te worden. Snelheid De maximumsnelheid op de rijksweg binnen de grenzen van Zaamslagveer wordt echter di-astisch aangepast. Binnen af zienbare tijd zal de huidige toe gestane snelheid van zeventig kilometer per uur worden te ruggebracht naar vijftig kilo meter per uur. „We hebben begrepen dat Rij ks- waterstaat ook iets doet om de lagere snelheid af te dwingen. Er komen aan beide zijden voor de borden met de komgrenzen dezelfde soort chicanes als in Zaamslag", weet Compiet. Hoe de parallelwegen tussen Veer en Vogelwaarde er precies komen uit te zien, is nog niet bekend. Maar Jos Compiet kan zich goed voorstellen dat de inwoners van Vogelwaarde niet alleen via Rapenburg de N61 op willen kunnen, maar ook via de Schoolstraat en/of de Drie Ge- zustersdijk. Een rotonde bij de Koning Willem III-weg naar een paar verloren huisjes midden in de polder lijkt ook Compiet een stuk minder logisch. Hoewel ook het contactorgaan Zaamslag nog graag iets ziet groeien met een woonwijkje en enkele bedrijven, kan rijksweg N61 voor de bewoners van de langsliggende dorpen niet stil genoeg worden. Voor de onder nemers van Zaamslag blijft een zeker verkeersaanbod echter noodzakelijk. Peter van Westen is geen moment bang dat Zaamslag in een dode hoek komt te liggen. De rondweg zorgt er weliswaar voor dat mensen niet meer per ongeluk in het doi'p terecht komenmaar de ondernemers van Zaamslag timmeren de laatste jaren druk aan de weg. Gezellig De middenstanders preken niet alleen voor eigen parochie, maar adverteren ook gezamen lijk. Het imago als gezellig dorp om te winkelen is intussen wijd verbreid. Tijdens een raadsver gadering in Axel liet L. den Doelder-van de Voorde (WD) onlangs weten dat de vroegere marktstad van de regio een voorbeeld aan het buurdorp kon nemen. De winkeliers in Zaamslag laten zien waar een klein dorp groot in kan zijn, stelde de liberale enigszins af gunstig. De winkel van de gebroeders Van Westen - vorig jaar verko zen tot beste mannenmodezaak van Nederland - is waarschijn lijk de grootste trekker van het dorp, maar Peter van Westen laat zich daar niet op voorstaan. „We zorgen er samen voor dat bruik van de steiger die voor de woning van de familie aan de Jazzsingel in de wijk Nieuw Othene ligt. Jansen: „De steiger is ons eigendom en we willen niet dat er te pas en te onpas door onbevoegden gebruik van wordt gemaakt. Daarnaast schrikken we er in het algemeen niet voor terug om buurtbewo ners op hun verantwoordelijk heden te wijzen als hun kinde ren er bijvoorbeeld een bende van maken, of als er iets wordt vernield. Die houding wordt klaarblijkelijk niet gepruimd." Webmaster Van Sol laat weten dat als gevolg van een groot aantal negatieve reacties op de persoonlijke aanvallen op me deburgers, de mogelijkheid tot het posten van klaag-berichten is opgeheven. Hij zegt verder niet te weten wie de voor de familie Jansen belastende boodschappen heeft gezonden. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil van de provincie de harde garantie dat de toe komstige gemeente Sluis de komende jaren inderdaad vijf honderd permanent bewoonde woningen extra mag bouwen. Gedeputeerde Staten hebben die toezegging vorig jaar ge daan bij de onderhandelingen over de gemeentelijke herinde ling en de discussie over de vraag of Biervliet aan West- Zeeuws-Vlaanderen moest worden toegevoegd. Als 'doekje voor het bloeden' voor het feit dat Biervliet uiteindelijk bij Terneuzen bleef en West- Zeeuws-Vlaanderen onder de magische grens van 24.000 in woners bleef, kwam de provin cie met een cadeautje van extra woningen over de brug. Op dit moment mogen Oostburg en Sluis-Aardenburg namelijk niets bouwen. De belofte was volgens wethouder C. Bolijn te vens een stimulans voor de ge meente Sluis om extra inwoners te trekken en daarmee te voor komen dat West-Zeeuws- Vlaanderen verder onder de 24.000 inwoners zakt. Het college van Oostburg wil deze toezegging nu zwart op wit krijgen, met daarbij de aanteke ning dat alle nieuwe woningen voor permanente bewoning zijn. Dit houdt voor Bolijn in dat het plan Cavelot in Cadzand- Bad, waar 250 recreatiewonin gen zijn gepland, niet in het aantal van 500 wordt meegeno men. „Dat zou een onderdeel kunnen zijn van de onderhan delingen", hield zij donderdag de commissie planologie voor. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 69