Zoetwaterbekken niet haalbaar Attractie voor koren van elders 13 Nieuw wapen tegen radarverklikkers Campings klagen over grondwaterpeil Schouws zoomgebeid MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Geld voor vliegende helpers bruynzeel zeeuwse almanak Vermaning Sponsors geïnteresseerd in bezoekerscentrum Distributie zoet water via pijpleidingen te duur volgens Waterschap Verdachte aanranding weer op vrije voeten Brouwershaven opent website Smul van al dit nieuws! waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 26 januari 2002 HÉWiH Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met het afbla zen van het plan voor een thea ter in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee, gaat voor de Stichting Oude Zeeuwse Kerken de kans op een bredere bestemming van dit monument ook in rook op. Volgens musicus Mar van der Veer, tegenstander van een podiumvoorziening in de Nieuwe Kerk, zijn er echter le gio andere mogelijkheden om het gebouw intensiever te ge bruiken. Volgens de werkgroep van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken wegen de inkomsten uit het huidige gebruik niet op tegen de hoge kosten voor het jaarlijks onderhoud van het gebouw. Voor Van der Veer was die bewering een uitda ging om een plan te maken voor een sluitende exploitatie. Kunstprojecten, cd-produc- ties, lezingen, rondleidingen, kleine concerten en discussie avonden ziet Van der Veer als mogelijkheden om de inkom sten te verhogenVerder wil hij met een landelijke promotie campagne dit monument on der de aandacht brengen van programmamakers van zang avonden van de EO en van Tussen Kunst en Kitsch van de Avro. „Er zijn ook veel koren in Ne derland die in voor- of nasei zoen een uitstapje willen ma ken. Die zou je in de Nieuwe Kerk een leuk arrangement je kunnen bieden met koffie, rondleiding, orgelbespelingen de mogelijkheid zelf te zingen. Leden van de eilandelijke ko ren zouden als gastheren en gastvrouwen kunnen optre den", zegt Van der Veer. Hij er kent dat er meer geld en meer vrijwilligers nodig zijn om de plannen te realiseren. Zijn commissie Nieuw Leven voor de Nieuwe Kerk wil zich dan ook sterk maken driehonderd nieuwe donateurs en vijftig extra vrijwilligers te werven. Van der Veer verbindt da ar wel een voorwaarde aan. „Als mensen gaan betalen, willen ze natuurlijk wel de zekerheid dat de Nieuwe Kerk blijft zo als hij is." Hij wil dan ook de toezegging dat er nooit mee- riets verandert aan het kerkin terieur. „Dat kunnen we natuurlijk niet zomaar toezeggen", zegt secretaris Rien Mol van de werkgroep Oude Zeeuwse Kerken. „Je kunt aan het do nateurschap niet ineens voor waarden verbinden. Boven dien is dat niet aan ons, maar aan het bestuur in Middel burg." Mol zegt overigens blij te zij n dat zij n werkgroep en de commissie van Van der Veer eindelijk met elkaar rond de tafel hebben gezeten. Hij waardeert de betrokkenheid. Volgens hem dient de werk groep zich in overleg met het hoofdbestuur goed te beraden op de voorstellen. Persoonlijk heeft Mol wat twijfels over de haalbaarheid. „We hebben nu een beheerder die grotendeels op vrij wilige basis werkt. Ga je de kerk intensiever gebruiken, dan moeten we wellicht ie mand voor vast aanstellen. Je moet dan wel afwegen of clie kosten opwegen tegen de ho gere inkomsten door veelvul- diger gebruik." Volgens Mol staat de werkgroep ook al voor hogere kosten van jaarlijks onderhoud nu Monumenten zorg de subsidie heeft ver laagd van 70 naar 50 procent. Het is mooi bij kleine kinde ren dat je van lieverlee alles terughoort wat hun opvoe ders hen hebben toegevoegd. Oplettende luisteraars kun nen uit kinderlijk gebrabbel feilloos de zeden en zwakten van ouders destilleren. Lieke van twee is daar geen uitzondering op. Het meisje werkt hard aan een eigen willetje van kali ber, maar paart dat aan een knappe dosis charme, waar mee ze vooral haar moeder plat krijgt. Mama's verma ningen worden steevast ondermijnd door lachkrie- bels. Mam kreeg Lieke 's avonds da?i ook niet richting bed. De peuter had zich verschanst onder een bureau en liet zich daar niet onder vandaan pra ten. „Wat moet ik daar nou mee?", wendde mama zich tot papa, die zich wijs afzij dig hield. „Niet meer praten, dat weet je toch, gewoon doen", adviseerde die laco niek. „Ja mama," klonk het toen vanonder het bureel. „Je weet toch: zo werkt het niet!" door Jacques Cats VLISSINGEN - Automobilis ten die denken dat ze met een verklikker in de auto tijdig wor den gewaarschuwd voor een na derende snelheidscontrole, ko men bedrogen uit. De politie Zeeland is als eerste korps een pilotproject begonnen met een apparaat waarvan geen signa len kunnen worden geregi streerd. Het nieuwe meetsysteem Opto- speed is van Duitse makelijHet is een soort lasergun die detectie voorkomt. Nadat er twee mede werkers waren opgeleid in om gang met de apparatuur, heeft de politie Zeeland er in decem ber mee geëxperimenteerd. De indrukken waren zo bemoedi gend, dat er sinds kort officieel mee wordt gewerkt. Voorlichter verkeerszaken Han van Opdorp van het Zeeuwse korps spreekt van een ingenieus apparaat, dat de snelheid van een auto weergeeft op een mo ment dat de auto binnen een be paald bereik komt. Het meet systeem staat op een statief in de wegberm. Dat de apparatuur voor het eerst in Zeeland wordt toege past, komt omdat enkele jaren geleden de intensi eve snelheids controle in deze provincie is be gonnen. Het is de bedoeling dat ook de andere vijfentwintig po litieregio's van het nieuwe meetsysteem worden voorzien. Van Opdorp heeft geen idee hoe veel automobilisten voor hon derden guldens aan detectieap paratuur in hun auto hebben gemonteerd om bij een snel heidscontrole de dans te ont springen. Er is ook niet speci fiek op gecontroleerd. Op jaarbasis worden er in Zee land zo'n 200.000 bekeuringen uitgedeeld wegens te hard rij den. Dat levert de staatskas 9,9 miljoen euro op. Doel van de in tensieve snelheidscontrole is het terugbrengen van het aantal slachtoffers. De politievoorlichter signaleert een positieve ontwikkeling: in de periode 1990-1999 waren er in Zeeland per jaar gemiddeld 45 verkeersdoden. In 2000 en 2001 waren dat er 3 5Het aantal ziekenhuisgewonden daalde van498in 1999 tot419 in het af gelopen jaar. Het aantal geregi streerde aanrijdingen liep in de zelfde periode terug van 5956 naar 4845. pagina 14: Politie lacht het laatst door Rinus Antonisse BRUINISSE - Bij grote bedrij ven bestaat serieuze belangstel ling om geld te stoppen in het bezoekerscentrum Oosterschel- de. Bedoeling is dat centrum in te richten in en aan de reserve pijler van de stormvloedkering, die in een haven bij Neeltje Jans staat. Rijksbouwmeester J. Coe- nen werkt hiervoor een plan uit. Voorzitter J. Lilipaly van het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde maakte gisteren tijdens een bezoek van het CDA (kamer- en statenleden) gewag van positieve signalen van in vesteerders. Hun steun is nodig om de bouw en exploitatie van het centrum mogelijk te maken. Het Nationaal Park beschikt zelf niet over genoeg geld. Gebruik maken van de reserve pijler is weliswaar duur, maar het is ook uitdagend en inspire rend, meende Lilipaly. Coördi nator B. Kuypers van het Natio naal Park Oosterschelde gaf aan dat in het plan ook een herin richting van Neeltje Jans wordt meegenomen. Nu is sprake van een architectonisch rommeltje. Kamerlid S. Buijs wilde weten in hoeverre het Nationaal Park samenwerking nastreeft met Waterland Neeltje Jans, dat op het eiland een themapark be stiert. Volgens Kuypers zijn daarover nog gesprekken gaan de. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het hoge grondwaterpeil veroor zaakt veel problemen bij bedrij ven in het zoomgebied in de Kop van Schouwen. Campings en fruitgaardbedrijven houden Waterschap Zeeuwse Eilanden verantwoordelijk voor schade als gevolg van wateroverlast. De Dienst Landelijk Gebied werkt samen met waterschap, provincie en gemeente Schou- wen-Duiveland aan oplossin gen voor het probleem, maar wil eerst de wateroverlast in Nieu w-Haamstede bestrijden. Beheerder C. L. M. van den Ber ge van fruitgaardbedrijf en Camping Beukenhorst - gelegen tussen Hogezoom en Lagezoom - klaagt zijn nood in een brief aan de DLG. Van den Berge zegt al drie j aar veel wateroverlast te ondervinden door de hoge grondwaterstand. „Nu al heb ben wij enkele mensen moeten verplaatsen omdat him vorige plek veel te nat is geworden. Ook het slapen in een tent wordt zo onmogelijk gemaakt. Boven dien gaan al onze fruitbomen dood. Van den Berge schat de schade aan de fruitgaard op een kwart miljoen gulden, ervan uitgaande dat er nieuwe fruit bomen geplant moeten worden. Een gelijksoortige klacht komt van A. J. Hanse van camping Duinoord. Ook daar is sprake van ernstige wateroverlast. Die wordt volgens Hanse vooral veroorzaakt door het gebrek aan afvoermogelijkheden. De sloot langs de Kraaijensteinweg is destijds gedempt om de aan leg van een voetpad mogelijk te maken en daar betaalt Duin oord, stelt Hanse, nu de tol voor. „Hierdoor is de waterberging en de waterafvoermogelijkheid vanaf de duinen en het bos ver dwenen." De werkgroep wateroverlast - waarin gemeente, waterschap, DLG en provincie vertegen woordigd zijn - reageert op de brieven van Beukenhorst en Duinoord met de mededeling dat gestreefd wordt naar een in tegrale aanpak van de proble men met wateroverlast in de Westhoek. Om een goed beeld te krijgen van de omvang van de proble men hield de DLG vorig ja ar een enquête. De resultaten daarvan zijn inmiddels vei*werkt en op basis daarvan is onderscheid gemaakt in zes deelgebieden waar de problemen 'zeer ern stig' zijn. Omdat overal tegelijk beginnen niet haalbaar is werd besloten een prioriteitenlijst te maken. Nieuw-Haamstede De DLG wil allereerst de pro blemen in Nieuw-Haamstede aanpakken. Daarna is het Ho ge- en Lagezoomgebied aan beurt, waarna de wateroverlast in achtereenvolgens Renesse, Oosterscheldelaan en Boeijes- bosch in Haamstede en de Hoge Hilleweg in Westenschouwen te lijf wordt gegaan. Per gebied gaat de DLG om tafel met de be woners om over de voorgestelde oplossingen te praten. door Jacques Cats MIDDELBURG - De rechter commissaris heeft gisteren de vrijlating bevolen van een Mid delburger die verdacht werd van zes aanrandingen. De rechter-commissaris vond dat er onvoldoende vermoeden van schuld aanwezig was. „Ex- was geen redelijke vei-denking", zei persrëÉhter W. ter Bei-g. De rechter-commissaris kwam daarmee tot dezelfde slotsom als de Goese advocaat D. Olie, raadsman van de verdachte. Hij stelde dat zijn cliënt onrecht matig was aangehouden en in verzekering was gesteld. Het onderzoek gaat voort. Alleen wanneer totaal nieuwe feiten bekend worden, is het in princi pe mogelijk dat de vi-ijgelaten man alsnog wordt ingesloten. De Middelburger was eerder de ze week opgepakt. De politie reageerde teleurge steld op de vrijlating. Volgens voorlichter J. van Mourick is door de reeks aanrandingen veel onrust ontstaan. Die onrust was weggenomen door de aan houding, maar keert nu weer te rug omdat de dader op vrije voe ten is. „Die kan het nu dus weer doen. Dat vinden wij jammer". Advocaat Olie zegt zich ge stoord te hebben aan de uitla tingen van de politiewoord- voerder over zijn cliënt. „Alsof dit de man was die de zaken op zijn geweten had. Ik kan me voorstellen dat de politie teleur gesteld is, maar recht is recht". Bij elkaar vonden er in de afge lopen weken in Middelburg ze ven aanrandingen plaats. Om dat in één geval het beschreven signalement niet overeenkwam met de andere zaken gaat de po litie er vanuit dat er niet één, maar twee aanranders actief zijn geweest. (Advertentie) imiUZm Noordstraat 18 (Advertentie) Musicus Mar van der Veer heeft een plan gemaakt over hoe het verder moet met de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma Alternatief plan Nieuwe Kerk vergt extra geld en mankracht door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een zoetwater- bekken van waaruit een groot aantal Schouwse landbouwers haar akkers kan bevloeien, is volgens Waterschap Zeeuwse Eilanden niet haalbaar. Er is te weinig zoet water beschikbaar en distributie ervan via pijplei dingen is naar verhouding te kostbaar. Dat antwoordt het waterschap op vragen van de Dienst Lande lijk Gebied (DLG). Boex-enoi-ga- nisatie Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) wil dat toch verder gewerkt wordt aan de plannen. Zoet water is op Schouwen een schaars goed. Met name in de Kop van Schouwen hebben landbouwers veel last van zoute kwel die het grondwater brak en daarmee ongeschikt voor land- bouwgebruik maakt. De DLG, met in haar kielzog de landin richtingscommissie Schouwen- West, ziet echter mogelijkheden voor het aanleggen van een of meerdere zoet waterbekkens op Schouwen. Dat is in de visie van het water schap wat te optimistisch. Tech- BROUWERSHAVEN - De stadsraad van Brouwershaven heeft een eigen internetpagina geopend. Op de site woi-dt de geschiedenis van de smalstad belicht en in formatie gegeven over het hui dige beeld van de plaats, inclu sief een plattegrond en een stratenregister. Ook kan de pa gina worden geraadpleegd voor wetenswaardigheden over en rond de stadsraad zelf. Binnen dat kader is er ook plaats be schikbaar voor actualiteiten. Zo zullen onder meer ook de ar tikelen uit de periodieke stads krant op het net worden gezet. De site is bereikbaar via www.- stadsraadbrouwershaven.nl. nisch is het allemaal geen pro bleem en ook de kwaliteit van het beschikbare zoete water is prima. De pijn zit hem onder meer in de hoeveelheid zoet wa ter. Het waterschap becijfert dat per jaar maximaal één miljoen kubieke meter zoet water kan worden aangewend door de landbouw. In theorie kan daar mee een areaal van 2000 hectare jaarlijks van 50 millimeter wa ter worden voorzien. In de winter is er voldoende zoet water beschikbaar, alleen is er in die periode niet zoveel vraag naar bij de landbouwers. Die willen in de drogere zomer maanden over zoet water kun nen beschikken en dat zit er nou juist niet in volgens het water schap. In de droge periode is weinig tot geen aanvoer van zoet water Een garantie dat er het hele jaar door voldoende zoet water beschikbaar is, is volgens het waterschap niet te geven. Pijpleidingen Ander probleem is de distribu tie. Wordt het zoete water via waterlopen verdeeld dan is het, schetst het waterschap, verzilt eer het de gebruiker bereikt. Een zoetwatervoorziening op grote schaal kan alleen met een netwerk van pijpleidingen en dat is een erg kostbare kwestie. Te kostbaar in verhouding tot de beperkte hoeveelheden zoet water die - volgens het wa terschap - beschikbaar zijn. „Een zoetw'aterbekken kan alleen van belang zijn voor en kele direct aangrenzende agra riërs." Voor Agrai'isch Schouwen-Dui- veland (ASD) zijn de conclusies van het waterschap geen reden om het plan meteen in de ijskast te zetten. ASD-voorzitter P. de Koeijer: „Het waterschap geeft zelf al aan dat het voor boeren in de directe omgeving van een zoetwaterbekken wél interes sant kan zijn en daai'om vind ik dat we dit verder uit moeten spitten. Al worden er maar tien boeren mee geholpen dan nog vind ik het de moeite waard om hier verder mee te gaan." door Piet Kleemans NOORDGOUWE - 'Hoe weet je nou waar je vliegt, in wat voor vliegtuigen vliegen jullie, mag een piloot wel een bril dragen?' Het is maar een kleine greep uit de vragen die de leerlingen van OBS De Spring plank afvuurden op Erik Julian en Mar lies van Beek. De twee KLM-piloten namen gisteren in de Noordgouwse basisschool een cheque van 250 euro in ontvangst voor de door het vliegend personeel van de KLM opgezette hulporganisatie Wings of Support. Het geld was door de kinderen zelf verdiend tijdens de onlangs gehouden kerstmarkt. Ze hadden er met spanning naar uitgeke ken, de leerlingen van De Springplank in Nooi'dgouwe. Bij elke helikopter die over kwam gonsde het door de lokalen: 'Daar komen de piloten'. Julian en Van Beek kwamen echter gewoon per auto. Maar wel in uniform - compleet met pet - en dat maakte veel goed. De twee piloten legden echter aan de hand van videofragmenten uit wat Wings of Support is en doet. De hulporganisatie werd drie jaar geleden opgericht. Julian: „Wij vliegen over de hele wereld en dan kom je in plaatsen waar kinderen het veel slechter hebben dan hier. Wij proberen hen te helpen, zodat ze naar school kun nen en te eten hebben. We hebben niet zo veel geld, maar we brengen het wel precies naar de plaats waar het thuishoort." Om enigszins het verschil tussen De Springplank en een willekeurige school in India, Zuid-Afrika, Tanzania of Kenia aan te geven gebruikt Julian het voor beeld van het di-ink'water. „Hier hoef j e al leen maar een kraan open te draaien, maar daar moet je een heel eind lopen om water te halen bij en pomp", aldus Julian. Hij voegde er meteen aan toe dat lang niet overal pompen zijn. „Bij een schooltje in Afrika willen we een waterput maken, maar dan moet er wel 200 meter diep ge boord worden. Dat is heel erg duur en voor dat project gaan we jullie geld gebrui ken." KLM-piloten Erik Julian en Marlies van Beek vertellen Springplank-leerlingen over hun vak. foto Marijke Folkertsma [koopzondag bergen op zoom 27 januari 12 t/m 17 uuri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61