De politie lacht het laatst Texaanse cd voor Herman Broek jr PZC Kunstbende voert campagne op www.devoogd.net Robots spuiten brandwerende laag op tunnelwanden 14 Uitglijder kost Bressiaander een jaar rijontzegging Controles Cios start met deel tij dopleiding Automobilist raakt bij duwen bekneld Mare Denys kanshebber internationale poëzieprijs Bl0f speelt in Ahoy' kunst cultuur zaterdag 26 januari 2002 TERNEUZEN - Een 62-jarige inwoner van Breskens was al die jaren best trots geweest op zijn blanco strafblad. Daaraan kwam gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter een eind. Het was meteen goed raak. Het alcoholpercentage van 1060 microgram loog er niet om en was aanleiding voor politie rechter G. van Unnik om de man te veroordelen tot een jaar rij ontzegging en 28 uur taakstraf. Het forse alcoholgebruik (vijf keer de limiet) kwam 16 oktober vorig jaar aan het licht toen hij in zijn woonplaats een schuiver maakte, waardoor zijn auto in de voortuin van een woning be landde. Het incident had vol gens de Bressiaander alles te maken met de avond daarvoor, toen hij een halve fles jenever had gedronken. „De drank zat kennelijk nog in mijn lichaam", zei hijÓp de dag zelf had hij nog enkele glazen jenever genut tigd, maar hij dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen. De politierechter vroeg zich zorgelijk af of de man elke dag zoveel drinkt. Hij constateerde een ernstig drankprobleem. Ook officier van justitie J. de Graaf meende dat er sprake was van alcoholproblematiek. „U was totaal niet in staat om de auto te besturen. Voor hetzelfde geld had u een voetganger of een fietser geschept". Het rijbewijs van de Bressiaan der was meteen ingevorderd door de politie. De eis van de of ficier werd overgenomen door de politierechter. Een dertigjarige plaatsgenoot werd voor dronken rijden ver oordeeld tot een boete van zes honderd euro en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Het was de tweede keer binnen drie jaar dat hij bestraft werd voor het rijden onder invloed. De Bressiaander werd 31 mei vorig jaar in zijn woonplaats aangehouden. Uit de blaastest volgde een score van 445 micro gram, twee keer meer dan toege staan De verdachte zei in de ho reca te werken. „Het valt op dat mensen die in de horeca werken, sneller voor dronken rijden bij de rechter komen dan mensen met andere beroepen", merkte de politierechter op. door Jacques Cats Eerst waren het de automobilisten die lachten om de snelheidscontro les door de politie. Ze konden toch niet gepakt worden omdat ze apparatuur in hun auto hadden die tijdig waarschuw de voor een snelheidsmeting. Nu is het de beurt aan de politie om met een brede glimlach in de wegberm plaats te ne men. Er wordt sinds kort gewerkt met een systeem dat zich niet laat verklik ken. De nieuwe apparatuur komt in beeld op een moment dat er voor de politie nog meer reden tot lachen is. De uitslag van een dezer dagen afgerond TNO-onder- zoek is een opsteker voor het Openbaar Ministerie, dat al enkele jaren geleden de oorlog verklaarde aan de laserecho of lasershield. Automobilisten die der gelijk technisch vernuft in de auto had den gemonteerd, werden voor de rech ter gedaagd wegens het zondigen tegen artikel 184 van het Wetboek van Straf recht: het belemmeren van een opspo ringshandeling. Kantonrechters stuit ten echter op verweren van verdachten. Die verkondigden dat de apparatuur uitsluitend dienst deed als garagedeur- opener. TNO heeft dat verweer nu on deruit gehaald. Niks garagedeurope ner. Het systeem is daar ongeschikt voor. Onderzoek Het onderzoek heeft nog meer aan het licht gebracht: de laserecho behoort tot een categorie producten die gevaar voor huid en ogen opleveren. Een auto mobilist of een politieagent die bij het zoeken naar of het monteren van een la serecho in de straling kijkt kan zelfs oogletsel oplopen. Dat gevaar wordt extra groot omdat men de straling niet ziet en daai*om ook de ogen niet zal dicht doen. „Een kwalijke zaak, die een verbod op dit apparaat zelfs nog urgen ter maakt", zegt J. Spee, hoofd Bureau Verkeershandhaving Openbaar Minis terie. Omdat Zeeland de eerste provincie was waar de politie met intensieve snel heidscontroles begon, het Spee het als openbare aanklager in de zomer van 2000 aankomen op een Zeeuws proef proces tegen een 35-jarige man uit Kamperland. Die was aangehouden omdat agenten met hun lasergun de snelheid van zijn auto niet konden be palen. De automobilist bleek een lasershield in zijn auto te hebben dat de metingen van de lasergun verstoorde. Wegens hinderen van de politie bij de uitoefe ning van haar taak werd de man veroor- H. van Opdorp van politie Zeeland: automobilisten met verklikkers in de auto liepen tegen proces-verbaal aan. foto Charles Strijd deeld tot een boete van duizend gulden Target Automotive, importeur van de laser-echo 850, verweert zich krachtig tegen de opvattingen dat de apparatuur gevaarlijk zou zijn: „Dat berust op een misverstand, veroorzaakt door ondes kundigheid aan justitiële zijde", wordt gemeld op de website. „De lasergun die de politie hanteert is vele malen ge vaarlijker. Op een afstand van één me ter is de straling van de lasergun maar liefst elf maal hoger dan die van de Tar get Laser Echo." De importeur wijst er op dat het hier gaat om een multifunc tioneel apparaat: „Op de zitting in Middelburg is geen betoog gevoerd te gen multifunctionele systemen. Dat de Target Laser Echo de werking van de lasergun kan verstoren is een bijwer king die meer multi-functionele appa raten vertonen." Het Openbaar Ministerie voelt zich ex tra geruggesteund door de TNO-rap- portage. „Dat geeft ons de mogelijk heid om de bevindingen te gebruiken op de zitting', meldt woordvoerster E. Boot „Die smoesjes over een garage deuropener gaan dus niet meer op." Het gerecht in Middelburg heeft na het proefproces nog drie zaken afgedaan waarbij lasershields waren aange merkt als belemmerend voor de uitoe fening van de taak van de politie. Dat leidde tot een transactie van 750 gulden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen apparatuur. Ook de politie Zeeland ziet de uitkom sten van het TNO-onderzoek als een ex tra mogelijkheid om verbaliserend te kunnen optreden. „We zijn tot nu toe te rughoudend geweest omdat niet duide lijk was of het tot een vervolging zou kunnen leiden", laat verkeerspolitie- woordvoerder J. van Opdorp weten. Nu de politie over de nieuwe Opto-speed apparatuur beschikt is er een andere manier gevonden om automobilisten die met hun ingebouwde verklikkers denken de politie te glad af te zijn toch te kunnen pakkenWe hebben er al een paar die zo tegen een proces-verbaal aanliepen. Ze i'eageerden zeer verrast en waren verbaasd dat hun shield niks gedaan had." M. Schout van Carlife Zeeland, specia list in de verkoop van detectieappara tuur, is absoluut niet onder de indruk van de nieuwe apparatuur van de poli tie. Het Opto-speedmeetsysteem kan toch maar op één plek dienst doen, stelt hij. De detectoren in de auto's blijven goed van pas komen om te reageren op de meetkasten die her en der langs de Zeeuwse wegen staan.,Ik denk niet dat ze die apparatuur in die kasten gaan vervangen. Dat is veel te kostbaar." Schout heeft de stellige overtuiging dat er binnenkort nieuwe apparatuur op de markt komt die het nu door de politie aangeschafte snelheidsmeetsysteem weer zal overtroeven. De Carlife-medewerker zegt de laatste jaren al honderden detectorapparaten te hebben verkocht. De prijzen lopen op tot zo'n 900 euro. De duurste systemen worden het meest afgenomen. „Die pakken gegarandeerd alle radarcon troles." De kopers zijn van alle leeftij den. Het gaat vooral om automobilisten die veel op de weg zitten. Schout: „Ik heb van veel kanten gehoord dat het een goede investering is geweest. Ze heb ben de aanschafkosten er al dik uit." door Wout Bareman TERNEUZEN - Volgende week wordt een tweede spuilrobot, die hittewerende bekleding op de wand van de Westerschelde- tunnel aanbrengt, in gebruik genomen. De robot is vorige week aangevoerd en wordt nu gemonteerd. De eerste spuitro- bot vertoonde enkele maanden geleden tal van kinderziektes, maar die zijn inmiddels over wonnen. De Combinatie Brandwerende Bekleding Nederland brengt de komende maanden een hitte schild aan van 45 millimeter dik. De robotten spuiten de brandwerende pleisterlaag op een roestvast stalen gaaswape- ningsysteem, dat momenteel op de tunnelwand wordt aange bracht. De eerste robot heeft nu 11.000 van de in totaal 240.000 vierkante meter bewerkt. De spuitlans van de x-obots wordt aangestuurd door een laser die het oppexvlak scant, zodat een scharnierende arm precies weet welke vorm het te bespuiten oppervlak heeft. De stand van de spuitmond wordt vervolgens aangepast aan de ge meten oneffenheden in de wand, zodat een egale spuitlaag wordt aangebx-acht. De robot wordt begeleid door een 35 meter lange trein met als belangrijkste onderdeel een mortelmengwagen, die de brandwerende laag levert. Die laag zorgt exvoor dat het hoog- testerktebeton van de tunnel een twee tot drie uur dui-ende brand met een maximale hitte van 13 5 0 graden kan weerstaan De laag reduceert de hitte, zodat het beton niet direct van de wand afspat, waardoor de wa pening bloot zou komen te lig gen. Ter hoogte van de betonnen vangrail en de omranding van de dwarsverbindingen worden polypropyleenvezels aan het beton toegevoegd als extra be scherming. Bij een brand smel ten de vezels, waardoor de door de hitte ontstane spanningen worden afgevoerd en afspatten van het beton uitblijft. De hittewerende bekleding die nu wordt aangebracht, is uitge- bx-eid getest door het Centrum van Brandveiligheid van TNO- Bouw. Tunnelboor Sara moest eergistei-en nog zo'n 390 meter afleggen richting 'ontvangst caisson' in Ellewoutsdijk. De booi'machine komt daar waar schijnlijk over drie weken aan. De dwarsverbindingen één tot en met achttien zijn nu in ruw bouw gereed. De negentiende verbinding wordt voorzien van folie en de grond bij de twintig ste en eenentwintigste verbin ding wordt bevroren. Voor de volgende verbinding zijn de vrieslansen aangebracht en het boren van de lansen voor de drieëntwintigste verbinding is in volle gang. De tunnel telt in totaal 26 dwarsverbindingen, om de 250 meter één. GOES - Sportopleiding CIOS in Goes, onderdeel van het ROC Zeeland, biedt voortaan de mo gelijkheid de opleiding tot bui tensportinstructeur of hoofdin structeur ook in deeltijd te volgen. De opleiding wordt dit week einde gepresenteerd tijdens de open dag in Spoxdpunt Zeeland: vandaag van 10.00 tot 13.00 uur. AXEL - Op de Langeweg in Ax el is donderdagavond laat een automobilist bekneld geraakt bij een poging zijn wagen uit de berm te krijgen. De 21-jarige Terneuzenaar keerde rond elf uur zijn auto op de weg en kwam daarbij met de voorwielen in de berm. Hij pro beerde het voertuig zelf uit de berm te krijgen, maar raakte bij het duwen vast onder de auto. De man liep hierbij licht letsel op, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. De auto is door omstanders met sleepkabels losgetrokken. Met nieuwe T-shirts en foldermateriaal begint de Kunstbende aan de grootscheepse promotiecampagne om deelnemers te werven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Raymond de Frel TERNEUZEN „Misschien ne men we nog wel een cd'tje op in Amerika. Herman Broek jr the Eurocasters live in Texas, klinkt toch goed?", grapte de Terneuzense gitarist Herman de Broek jr eind augustus 2001, vlak voor zijn tour door Texas. Het schijfje The Devil's got a hold of me is nu een feit. Helemaal live zijn de opnames van blues- en rockabillyforma- tie Herman Brock jr the Euro casters niet, want de nummers werden in The Sounds Great Studios (Fort Worth, Texas) op de band gezet. Het tijdbestek waarin dat gebeurde, zorgt ech ter wel voor een live-karakter. Binnen vier uur zetten de Ter- neuzenaren zes nummers op tape. Aanvankelijk wilde De Broek (31) zijn cd in Nederland met een aantal extra nummers aanvullen, maar daar zag hij na zijn ervaiing in de Verenigde Staten al snel vanaf. „Nog voor de zomer willen bassiste Lies- beth Sprangers en ik weer naar Texas om nog een aantal songs op te nemen. De Amerikanen hebben veel meer verstand van het bluesgeluid dan de Neder landers. Voor de opname van het cd'tje The Devil's got a hold of me zou den we hier twee dagen nodig hebben gehad. Ik derik er trou wens wel over om een aantal nummers van deze demo ook op de volledige cd te zetten. En wellicht uit respect een liedje van mijn vader (Herman de Brock sr). Die woont nu in Zuid- Frankrijk. Hij is helemaal ly risch over onze demo. Hij heeft er gelijk vijftig besteld, zodat hij ons daar kan promoten", aldus de zanger/gitarist. Omdat Eurocasters-drummer Paul Zahl tijdens de Texas-tour in Nederland achterbleef, moesten De Broek en Sprangei-s voor de opnames op zoek naar een gastdrummer. Die vonden ze onveiwachts in de gerenom meerde Bobby Baranowski, ooit drummer van The Reverred Horton Heat en tegenwoordig actief bij Mike Moi'gan en blues harpist Hash Brown. „Aanvankelijk zou Hash Brown ook op onze cd meedoen, maar jammer genoeg konhij destudio niet vinden", vertelt De Broek. Daarom zocht de Terneuzenaar dichter bij huis naar een alter natief. „Ik zag Lazylew Beckers spelen en was gelijk verkocht. In de Cx-ossroads Studio in België heeft hij de nummers Shuffle Baby en Weekend Lovin' inge speeld." Rockabilly The Devil's got a hold of me telt zes stuwende blues- en rocka- billysongs. Opvallend is dat De Brock zich qua gitaarsolo's voor zijn doen erg rustig houdt. In het nummer You can love me too (het toppertje van de cd) deelt hij zijn gitaarpartijen met zijn Amerikaanse bluesvriend Hol land K. Smith. „Het gaat bij de ze songs erg om de teksten. Die zijn heel persoonlijk. De meeste mensen weten wel dat ik soms een moeilijke en vervelende ke rel ben. Het is ook niet voor niets dat ik deze cd heb opgedragen aan alle mensen die dat hebben ondervonden." door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Kunstbende voert dit jaar in Zeeland inten siever campagne dan ooit. Voor afgaand aan de Zeeuwse voor ronde op zondag 2 juni in de Stadsschouwburg in Middel burg vinden dit jaar niet twee maar vier previews plaats om kandidaten te werven. Verder presenteert de Kunstbende zich donderdag in Goes tijdens de Nationale Gedichtendag en op 27 februari, ook in Goes, in het kader van de campagne Action Painting. jaar: actie. De grootscheepse campagne in Zeeland is niet in de eerste plaats bedoeld om meer kandidaten voor de voor ronde in Middelbux'g te werven, aldus Anita Bekex-s van Scoop, gistex'en tijdens de perspresen- tatie in Vlissingen. Met de 220 deelnemers van vorig jaar was de organisatie zeer tevreden. „We hopen wel op een nog bete- x-e deelname uit alle delen van Zeeland", verklaart Bekers. „Sinds we een preview in Oost burg houden komen daar veel meer kandidaten vandaan, maar loopt het aantal deelne mers uit Terneuzen bijvoor beeld terug." Daax-om is dit jaar gekozen voor previews in Oostburg (22 maait Vlissingen (12 april), Zierik- zee en Terneuzen (nog geen data bekend). Tijdens de previews worden on der meer workshops gehouden over multimedia. De deelname aan de nieuwe categorie multi media viel vorig jaar namelijk een beetje tegen. Behalve work shops onder leiding van profes sionele webdesigners is ook een speciale website (www.kunst- bendezeeland.nl) geopend om kandidaten voor deze discipline een handje te helpen. Komende dondei'dag presen teert de Kunstbende zich in de bibliotheek in Goes tijdens een manifestatie in het kader van de Nationale Gedichtendag (aan vang 14 uur). Daar treden dich ter Serge van Duijnhoven en deejay Fat op. Tijdens de lande lijke pi'omotiecampagne rond om Action Painting wordt we derom Goes aangedaan. In samenwerking met kunstenaars van Trechter 5 gaan jongeren woensdag 27 febx*uax*i een doek van veeiüg vierkante meter be schilderen. Uitwisseling Nieuw is dit jaar een uitwisse ling met Vlaanderen. Tijdens de vooiTonden in Gent en Tor-hout treedt de Zeeuwse popgroep Sc war - vorig jaar deelnemer aan de Kunstbende - op en in Aalst de dansgroep True Colorz (met daarin de landelijke prijs winnaars van 1999). DeMiddel- burgse voorronde wordt door Vlaamse jongeren opgeluisterd. In Vlissingen werd gisteren ook de promotiefilm van Jop te Veldhuis en Silas Schletterer vertoond die de Zeeuwse Kunst bende-campagne kracht moet bijzetten. Het centrale bureau van de Kunstbende ovei*weegt deze film landelijk over te ne men. Wegens haar inspannin gen om de Kunstbende te pro moten kreeg Jessica Louwerse van de Vlissingse scholenge meenschap Scheldemond uit handen van Hubert Leeman van Scoop 'De Gouden Rattenval' uitgereikt. Ze had de meeste kandidaten geworven voor de slagzinwedstrijd 'Kunst dat ben jezelf'. Informatie over de Kunstbende: 0118-682500 of: kunstbende ®scoopzld.nl SCHOONDIJKE - Mare Denys uit Schoondijke is één van de dertig amateurdichters die we reldwijd kans maken op de titel Poet of the Year 2002 (dichter van het jaar 2002). Dat is een prijs die wordt uitgereikt door de International Society of Poets. Aan de eerste prijs van deze grootste wedstrijd voor amateurdichters ter wereld is een bedrag van twintigduizend dollar verbonden. Denys heeft zichzelf aangemeld via het internet. Hij heeft een aantal gedichten, die hij altijd in het Engels schrijft, opge- stuurd naar de International Society of Poets die ze op de site www.poetxycom heeft gepubli ceerd. Hij heeft zich ook opge geven voor een di'iedaagse con-* ventie in Walt Disney World in Florida. Tijdens die conventie, die van 1 t/m 3 maart wordt ge houden, vindt deprijsuiti'eiking plaats. Dondei-dag ontving De nys bericht dat hij een van der tig genomineerden is. ROTTERDAM - Bief treedt zaterdag 11 mei op in Ahoy' in Rotterdam. De voorverkoop begint vol gende week zaterdag (2 februari). Het is de tweede keer dat de popgroep op eigen kracht de grote con certzaal (tienduizend plaatsen) hoopt te vullen. Bij het vorige concert in Ahoy', vorig jaar januari, lukte dat. Naderhand bleek dat het laatste roek- optreden met drummer Chris Götte. Als eerbe toon werden opnamen van het concert daarom uitgebracht op de cd Oog in oog. Tot medio februari loopt nog de 'Blauwe Ruis Tour' van BlofVrijwel al le concerten daarvan wa ren binnen de kox*tste ke ren uitverkocht. De Kunstbende is een jaarlijkse wedstrijd voor jongeren van dertien tot en met achttien jaar. Zij kunnen zich inschrijven voor de categoriën taal, dans, multimedia, performance, mu ziek en expo. Tijdens een regio nale voorronde - waarvan er in Nederland vijftien worden ge houden - proberen ze zich te plaatsen voor de landelijke fi nale waar de erepxdjzen - gou- Herman de Broek jr: „Amerikanen hebben veel meer verstand van het bluesgeluid dan Nederlanders." den, zilveren en bronzen ratjes - foto Charles Strijd zijn te verdienen. Thema is dit (Advertentie) Nieuwe Daihatsu kopen? 1 DAIHATSU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 56