PZC Jeugd wil op elk dorp hangplek Boeren kraken nieuw bestemmingsplan 13 /BRISTOL/ Nieuw wapen tegen radarverklikkers Het is dringen op de verkiezingslijst Rechter-commissaris laat verdachte van aanrandingen vrij MORGEN GEOPEND IVAN 13.30-17.00 UUR Raadsfracties staan welwillend tegenover wensen Thoolse jongeren Fanatiek sjoelen Sponsors geïnteresseerd in bezoekerscentrum Oostburg zoekt steun voor postagentschap zeeuwse almanak Vermaning Borsele gul met bijdrage voor Bevelands museum Smaakvolle bruynzeel U I w O Smul van al dit nieuws! MIDDEN zaterdag 26 januari 2002 door Mieke van der Jagt THOLEN - De jongeren op Tho- len willen op elk dorp een hang plek en ergens op het eiland een overdekt zwembad. Een meer derheid van de Thoolse jeugd zou ook graag zien dat kinderen al vroeg voorlichting krijgen over alcohol en drugs. Tijdens de finale van de Thoolse jeugddebatten kozen een kleine honderd kinderen tot 16 jaar de drie beste uit zeven actiepun ten. Vier andere voorstellen: één groot activiteitencentrum, on dersteuning voor vrijwilligers, beter en goedkoper openbaar vervoer tussen de kernen en het zelf organiseren van activitei ten voor en door jongeren, scoorden aanzienlijk minder hoog. De slotmanifestatie van de de- door Harold van Ginkel GOES - De kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkie zingen op de Bevelanden en Tholen zijn overvol. Bijna zes honderd mensen proberen een plek te bemachtigen in één van de raden. Dezer dagen vindt de definitieve samenstelling van de kandidatenlijsten plaats. In Reimerswaal en Tholen is de belangstelling voor een stek in de gemeenteraad het grootst. Verspreid over zeven partijen hopen 131 mensen een plaats in de Reimerswaalse raad te vin den. Alle kandidatenlijsten zijn van af gisteren te vinden op de site van de gemeente. De gemeente Tholen heeft zeven partijen met in totaal 124 kandidaten. De af gelopen tijd is een aantal kleine verschuivingen op de kandida tenlijsten gemaakt, maar dat zijn veranderingen op zo goed batten in de Meulvliet in Tholen bracht verder aan het licht dat de raadsfracties welwillend staan tegenover de wensen van de jeugd. Raadsleden namen ook notie van grieven die niet met actiepunten uit een jeugd- budget zijn op te lossen. Zo voe len kinderen zich niet zo veilig als je in een gemeenschapp met veel sociale controle zou ver wachten. Weliswaar valt het met de criminaliteit in de ge meente reuze mee, in het ver keer ben je op Tholen en Sint Philipsland je leven lang niet al tijd zeker. Een fietspad langs de Tholenseweg, waarlangs veel kinderen naar school in Bergen op Zoom fietsen, en een actie waarbij de jeugd automobilis ten op hardrijden aanspreekt, zien de jonge Tholenaren als mogelijke oplossingen. Natuurlijk willen ook de Thool- als zeker onverkiesbare plaat sen. De gemeente Borsele kent zes partijen met 87 kandidaten die deelnemen aan de verkiezingen. De officiële kandidaatstelling moet nog plaatshebben, maar is niet meer dan een formaliteit. Goes kent 95 kandidaten, ver spreid over zes partijen. Net als vier jaar geleden treden de SGP en de ChristenUnie op als één lijst. Met 24 kandidaatleden le veren zij het grootste aantal van de partijen in Goes. 85 Mensen verspreid over zes partijen gaan voor een plek in de Kapelse ge meenteraad. De SGP levert met 18 personen de grootste lijst. Het meest bescheiden wat aan tal kandidaten betreft, is de ge meente Noord-Beveland. Vijf partijen met in totaal 52 perso nen proberen een plek in de ge meenteraad te krijgen. Noord- Bevelands Belang (NBB) levert met 14 kandidaatleden de mees te mensen. se jongeren half-pipes en andere skate-voorzieningen. Want het is in de kernen, vooral volgens de jongere jeugd, behoorlijk saai. Sint Maartensdijk en Sint Philipsland vormen daarop uit zonderingen. In Sint Philips land heeft de jeugd plekken waar iedereen elkaar tegen komt en in Sint Maartensdijk zijn veel clubjes en verenigin gen. In de andere dorpen zitten de kinderen vaak thuis na schooltijd. Het komt voor dat ze worden weggestuurd als ze sa menklonteren op een plekje en het gebeurt dan ook weieens dat ze vervelend gaan doen tegen de mensen die hen telkens wegsturen. Vanuit de gemeen teraad krijgen ze alle steun voor hangplekken met wellicht ook wat sport- en spelvoorzie- ningen en desnoods een ambu lant jeugdinformatieproject: een JIP-bus. Met de 2500 euro die direct mag worden besteed maken de Thoolse kinderen een begin met een serie feesten, die telkens ge noeg winst voor een volgend feestje moeten opleveren. door Jacques Cats VLISSINGEN - Automobilis ten die denken dat ze met een verklikker in de auto tijdig wor den gewaarschuwd voor een na derende snelheidscontrole, ko men bedrogen uit. De politie Zeeland is als eerste korps een pilotproject begonnen met een apparaat waarvan geen signa len kunnen worden geregi streerd. Het nieuwe meetsysteem Opto- speed is van Duitse makelijHet is een soort lasergun die detectie voorkomt. Nadat er twee mede werkers waren opgeleid in om gang met de apparatuur, heeft de politie Zeeland er in decem ber mee geëxperimenteerd. De indrukken waren zo bemoedi gend, dat er sinds kort officieel mee wordt gewerkt. Voorlichter verkeerszaken Han van Opdorp van het Zeeuwse korps spreekt van een ingenieus apparaat, dat de snelheid van een auto weergeeft op een mo ment dat de auto binnen een be paald bereik komt. Het meet systeem staat op een statief in de wegberm. Dat de apparatuur voor het eerst in Zeeland wordt toege- door Rinus Antonisse BRUINISSE - Bij grote bedrij ven bestaat serieuze belangstel ling om geld te stoppen in het bezoekerscentrum Oosterschel- de. Bedoeling is dat centrum in te richten in en aan de reserve pijler van de stormvloedkering, die in een haven bij Neeltje Jans staat. Rijksbouwmeester J. Coe- nen werkt hiervoor een plan uit. Voorzitter J. Lilipaly van het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde maakte gisteren tijdens een bezoek van het CDA (kamer- 'en statenleden) gewag van positieve signalen van in vesteerders. Hun steun is nodig om de bouw en exploitatie van past, komt omdat enkele jaren geleden de intensieve snelheids controle in deze provincie is be gonnen. Het is de bedoeling dat ook de andere vijfentwintig po litieregio's van het nieuwe meetsysteem worden voorzien. Van Opdorp heeft geen idee hoe veel automobilisten voor hon derden guldens aan detectieap paratuur in hun auto hebben gemonteerd om bij een snel heidscontrole de dans te ont springen. Er is ook niet speci fiek op gecontroleerd. Op jaarbasis worden er in Zee land zo'n 200.000 bekeuringen uitgedeeld wegens te hard rij den. Dat levert de staatskas 9,9 miljoen euro op. Doel van de in tensieve snelheidscontrole is het terugbrengen van het aantal slachtoffers. De politievoorlichter signaleert een positieve ontwikkeling: in de periode 1990-1999 waren er in Zeeland per jaar gemiddeld 45 verkeersdoden. In 2000 en 2001 waren dat er 35. Het aantal ziekenhuisgewonden daalde van 498 in 1999 tot 419 in het af gelopen jaar. Het aantal geregi streerde aanrijdingen liep in de zelfde periode terug van 5956 naar 4845. pagina 14: Politie lacht het laatst het centrum mogelijk te maken. Het Nationaal Park beschikt zelf niet over genoeg geld. Gebruik maken van de reserve pijler is weliswaar duur, maar het is ook uitdagend en inspire rend, meende Lilipaly. Coördi nator B. Kuypers van het Natio naal Park Oosterschelde gaf aan dat in het plan ook een herin richting van Neeltje Jans wordt meegenomen. Nu is sprake van een architectonisch rommeltje. Kamerlid S. Buijs wilde weten in hoeverre het Nationaal Park samenwerking nastreeft met Waterland Neeltje Jans, dat op het eiland een themapark be stiert. Volgens Kuypers zijn daarover nog gesprekken gaan de. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Sjoelen is, net als koers- ballen, echt iets voor oude mensen. De se nioren ('zeg maar bejaarden') die mee doen aan de Walcherse Spelen 2002 zeggen het zelf. „Mijn kleindochter was laatst komen kijken naar koersbal. Ze vond het een zouteloos spel. En ik werkte me nog wel in het zweet", zegt de Vlissing- se M. Nagtegaal. De Walcherse Spelen worden voor de 27e keer gehouden. Zo'n 150 bejaarden leef den zich gisteren uit in biljarten, bridgen, sjoelen en het kaartspel Walchers bieden. Voor de Walcherse Spelen ontmoeten de verschillende sociëteiten elkaar in een maand tijd vier keer. Het gaat er fanatiek aan toe bij het sjoe len. „Pas je wel op voor je arm Paula, straks moet je weer naar het ziekenhuis", klinkt het. Paula de Koeijer slaat de waar schuwing in de wind. Ze wil haar tot dat moment hooste dagscore van 140 punten opnieuw benaderen. „Over mijn arm heb ben we het nu even niet." foto Ruben Oreel door Jacques Cats MIDDELBURG - De rechter commissaris heeft gisteren de vrijlating bevolen van een Mid delburger die verdacht werd van zes aanrandingen. Op het moment dat het dossier ter toetsing aan de rechter-com missaris werd voorgelegd, was er volgens hem onvoldoende vermoeden van schuld aanwe zig. „Er was geen redelijke ver denking", zei persrechter W. ter Berg gisteravond. De rechter-commissaris kwam daarmee tot dezelfde slotsom als de Goese advocaat D. Olie, raadsman van de verdachte. Hij stelde dat zijn cliënt onrecht- OOSTBURG - Oostburg trekt ten strijde voor het behoud van de postagentschappen in de ge meente. Nu het er op begint te lijken, dat de gemeente nog maar één postagentschap over houdt, roept ze de Vereniging voor Zeeuwse Gemeenten op in actie te komen tegen deze aan tasting van de leefbaarheid. De suggestie van de provincie om samen met de banken een servi celoket in het leven te roepen, vindt wethouder C. Bolijn een lachertje. „Men weet in de pro vincie niet eens dat we hier al ja ren geen bank meer hebben." matig was aangehouden en in verzekering was gesteld. Het onderzoek gaat voort. Alleen wanneer totaal nieuwe feiten bekend worden, is het in princi pe mogelijk dat de vrijgelaten man alsnog wordt ingesloten. De Middelburger was eerder de ze week opgepakt. De politie reageerde teleurge steld op de vrijlating. Volgens voorlichter J. van Mourick is door de reeks aanrandingen veel onrust ontstaan. Die onrust was weggenomen door de aan houding, maar keert nu weer te rug omdat de dader op vrije voe ten is. „Die kan het nu dus weer doen. Dat vinden wij jammer". Advocaat Olie zegt zich ge stoord te hebben aan de uitla tingen van de politiewoord voerder over zijn cliënt. „Alsof dit de man was die de zaken op zijn geweten had. Ik kan me voorstellen dat de politie teleur gesteld is, maar recht is recht". Signalement Bij elkaar vonden er in de afge lopen weken in Middelburg ze ven aanrandingen plaats. Om dat in één geval het beschreven signalement niet overeenkwam met de andere zaken gaat de po litie er vanuit dat er niet één, maar twee aanranders actief zijn geweest. De politie heeft van meet af aan geen nadere in formatie over de aangehouden en nu weer vrijgelaten verdach te willen geven. Volgens één van de belaagde vrouwen betrof het een blanke man met blond haar, in de leeftijd tussen de twintig en vijfentwintig jaar. Het is mooi bij kleine kinde ren dat je van lieverlee alles terughoort wat hun opvoe ders hen hebben toegevoegd. Oplettende luisteraars kun nen uit kinderlijk gebrabbel feilloos de zeden en zwakten van ouders destilleren. Lieke van twee is daar geen uitzondering op. Het meisje werkt hard aan een eigen willetje van kali ber, maar paart dal aan een knappe dosis charme, waar mee ze vooral haar moeder plat krijgt. Mama's verma ningen worden steevast ondermijnd door lachkrie- bels. Mam kreeg Lieke 's avonds dan ook niet richting bed. De peuter had zich verschanst onder een bureau en liet zich daar niet onder vandaan pra ten. „Wat moet ik daar nou mee?", wendde mama zich tot papa, die zich wijs afzij dig hield. „Niet meer praten, dat weet je toch, gewoon doen", adviseerde die laco niek. „Ja mama," klonk het toen vanonder het bureel. „Je weet toch: zo werkt het niet!" door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK „Had ik dit vooraf geweten, dan had ik niet meegewerkt aan de natuurontwikkeling in de Scherpenissepolder", zegt S. de Jong. Hij is één van de landbou wers op Tholen die vreest veel hinder te ondervinden van het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied. De Thoolse afdeling van de ZLTO wil zo snel moge lijk met gemeentelijke politici in gesprek. De verontwaardiging onder agrariërs over het voorontwerp bestemmingsplan buitengebied is groot. Onbegrijpelijk vinden velen het dat er fourageergebie- den voor ganzen zijn aangewe zen op plaatsen die niet over eenstemmen met eerder gemaakte afspraken. Dat on dervindt bijvoorbeeld De Jong, die met zijn bedrijf in de Scher penissepolder zetelt. Anderhal ve kilometer verwijderd van het gelijknamige 170 hectare grote natuurontwikkelingsgebied, dat eind vorig jaar gebruiks klaar is afgeleverd. Met, meldt voorzitter E. Hage van de Thoolse afdeling van de ZLTO, het lekkerste gras uit een speci aal ganzenmengsel. Dit gebied is omgezet in natuurzone in het kader van ruilverkaveling en mede bedoeld als ganzenfoura- geerplek. „We hebben meegewerkt en zo ons steentje aan de landinrich ting bijgedragen", vindt De Jong. Dat het voorontwerpbe stemmingsplan zijn bedrijf ver volgens plaatst in de categorie agrarisch met natuurwaarde lijkt de eerdere medewerking tot een lachertje te maken. Gaan de plannen door, dan kan dat, is de vrees van De Jong, zijn be drijfsvoering behoorlijk blok keren. Voor bepaalde teelten wordt bijvoorbeeld, volgens het nieuwe plan, een aanlegvergun- ning vereist. De Jong: „Je krijgt een bepaald aanbod van de te lersorganisaties en daar moet je dezelfde of volgende dag ja of nee op zeggen. Dat werkt niet als je eerst een vergunning moet aanvragen." Tegenstrijdig Volgens M. Geuze, landbouwer en voorzitter van de ruilverka veling met een administratief karakter Poortvliet, zijn derge lijke eisen ook tegenstrijdig aan wat van de landbouw wordt verwacht. „Boer houd je eigen broek op, is het devies, maar dan moet je als boer wel een breed bouwplan krijgen." Je moet met andere woorden flexibel van de ene op de andere teelt kunnen overstappen, afhankelijk van wat de markt op dat moment doet. „Dat komt ook de variatie in het landschap en de fauna ten goede", meent Geuze. En dan heeft hij het nog niet eens over het papierwerk dat met vergun ningaanvragen gepaard gaat. Bovendien, stelt hij, is het maar afwachten of je je vergunning krijgt. Het bestemmingsplan buiten gebied moet, na vaststelling, weer een jaar of tien mee. „De huidige raad zal misschien niet Boeren hebben meegewerkt aan fourageergebieden voor ganzen in de Scherpenissepolder, maar vinden dat ze daar niets voor terug krij gen. foto Willem Mieras moeilijk doen, maar hoe is het daarna? Dat is een risico dat je loopt." Afdekfolie Het in de maak zijnde plan ver toont in de ogen van agrarisch Tholen meer tekortkomingen. Er is gebruik gemaakt van ver ouderde kaarten en er wordt ge mikt op niet-Thoolse maatrege len. Neem het afdekfolie dat vergunningsplichtig wordt ge steld in gebieden met natuur waarde. C. Louws van bureau RBOI, dat het voorontwerpplan maakt, liet tijdens een in spraakavond vorige week al weten gewezen te zijn op het be lang van afdekfolie voor bij voorbeeld de teelt van vroege aardappelen. De kans is groot dat deze eis in de definitieve versie zal komen te vervallen, beloofde hijDe nadelen van de ze maatregel voor de Thoolse door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Het Bor- selse college van burgemeester en wethouders wil met de bij drage voor het museum van Zuid- en Noord-Beveland bo ven het plafond gaan, wat de raad samen met het cultuurbe leid heeft vastgesteld. Borsele wilde niet meer dan 51.000 euro per jaar aan het mu seum bijdragen, maar inmid dels is duidelijk dat een ver nieuwde presentatie en een totaal andere benadering van het Bevelandse cultuurgoed, heel veel geld gaat kosten. Het museumbestuur heeft Borsele een handreiking gedaan door de verdeelsleutel voor de bij dragen van gemeenten met een vesti ging, en die zonder een museum binnen de grenzen, te verande ren. Borsele en Noord-Beveland betalen nog maar 34 procent van de kosten. De rest is voor Goes en Kapelle. Het college stelt de raad voor akkoord te gaan met tien procent meer. Ruim 53.000 euro gaat het Bor sele jaarlijks kosten als het mu seum in Goes weer, geheel ver nieuwd en opgeknapt, op volle toeren draait. De gemeenteraad bespreekt het voorstel tijdens een openbare vergadering op donderdag 7 februari die om 20.00 uur in het gem een tehuis in Heinkenszand begint. boer zijn simpelweg niet goed ingeschat. Ook andere zaken, zoals de gan- zentellingen waarvan de inde ling in gebiedscategorieën is af geleid, worden opnieuw onder de loep genomen. Hoopvol, vin den de betrokkenen. „Het is me een raadsel hoe dit plan tot stand heeft kunnen komen", zegt Geuze. „Dit is een dwa ling", oordeelt ZLTO-voorman Hage over het huidige vooront werp. „Maarmijnhoopisgeves- tigd op het terugkeren van het gezond verstand." De ZLTO kreeg, als lid van de klankbordgroep, veel reacties van de achterban. De naam 'klankbordgroep' wekt de indruk alsof de ZLTO mede plichtig zou zijn aan het voor ontwerp. Volgens Hage en wet houder ruimtelijke ordening W. van Kempen is dat niet het geval. De ZLTO kreeg het plan pas in december onder ogen en heeft een lange lijst bezwaren aangevoerd. Daarnaast helpt de organisatie individuele boeren met het opstellen van hun be zwaarschriften. Onze opzet is een open dicussie, reageert wethouder ruimtelijke ordening W. van Kempen op de commotie die het bestemmings plan heeft veroorzaakt. Kritiek wordt volgens hem heel serieus bekeken. „Het college wil niet de kant op dat ze mensen in hun bedrijfsvoering gaat beperken, tenzij daar een heel goede grond voor is." RBOI baseert zich, schetsthij, op rijks-en provinci ale regelgeving. „Over de uit eindelijke inhoud van het plan moet een politieke discussie worden gevoerd." (Advertentie) TERNEUZEN: Noordslraat 18 Bruynzeel Keukens (Advertentie) ■H'IHiM Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 Nieuwe modellen 2002 in verrassende kleuren Topontwerpen Proeverijen I KOOPZONDAG BERGEN OP ZOOM 27 JANUARI 12 T/M 17 UUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55