Nazi-kamp herinnert aan gruwelen PZC yflRKE 43 Brussel Manhattan Australië Finnair Treinreizen Rings HET LEUKSTE VAKANTIEPARADIJS VAN EUROPA HEET UNIVERSAL MEDITERRANEA! DAAR GAAT U MET ARKE NAAR TOE! Huiveren in Dachau zaterdag 26 januari 2002 Het aantal Nederlanders dat afgelopen zomermaanden naar Brussel is gegaan, is ten op zichte van zomer 2000 met 60 procentgestegen. Drie van de vier Nederlanders verklaarden dat ze met name voor de restau rants kwamen. Volgens het Bel gisch Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel, is deze stijging te danken aan de jaar thema's die zijn ontwikkeld om het toerisme te promoten. Voor dit jaar luidt het thema 'In het hart van de geschiedenis', terwijl er ook extra aandacht is voor Brussel als een van de cul turele hoofdsteden. Info: Bel gisch Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel, tel. 0900- 2020107 (0,45 europ/m). Tussen Newark International Airport en het centrum yan New York is een nieuwe trein verbinding gestart. Het is de eerste snelle verbinding tussen het vliegveld en Manhattan. Pas over twee jaar zal de 'vlieg- trein-dienst' van JFK Airport in New York klaar zijn. Treinen rijden de gehele dag drie keer vanaf het luchthaven station naar Penn Station in New York. Een monorail ver bindt het station met de lucht- haventerminals. De reistijd met de trein is ongeveer 20 minuten. Een enkele reis kost 11,50 dol lar. De Australian Tourist Com mission (ATC) heeft de nieuwe uitgave van de bekroon de reisgids geactualiseerd. De gids (128 bladzijden) behandelt allerlei praktische kanten van een vakantie in Australië. Er is een hoofdstuk met informatie over 'self-drive-tochten' met een 4x4-auto in de gebieden tus sen de grote steden. Er is ook een lijst met onder meer adressen van reisorganisatoren, accom modatie, vakantieoorden, am bassades en consulaten. De Australië-gids is verkrijg baar in het Engels, Duits, Frans en Italiaans. Bestellen kan via 020-487.4541. De Finse luchtvaartmaat schappij Finnair heeft zich in 2001 op Schiphol het best aan de aankomst- en vertrektijden van de dienstregeling gehou den: 84,5 procent van de aanko mende en 90,9 procent van de vertrekkende Finnair-toestel- len op Schiphol was op tijd. Dat leidde voor Finnair tot een 'ge middelde punctualiteit' van 87,7 procent. Het gemiddelde van alle luchtvaartmaatschap pijen, die een lijndienst op Schiphol onderhouden, was vo rig jaar 71,5 procent. Onlangs kreeg Finnair vanwege deze prestatie de Punctuality Award toegekend. In samenwerking met Zwit serland Toerisme heeft NS Travel 23 rondreizen per trein door Zwitserland samenge steld. De Glacier-Express, Bemina-Express en Wilhelm Teil-Express zijn in het aparte Zwitserland-programma opge nomen. Arrangementen op ba sis van reis en verblijf worden aangeboden naar onder meer Luzern, Lugano en Locarno. Ook zijn er arrangementen rond EXPO.02. Meer informatie: 0900- 6787.283 en internet www.n- stravel.nl Het zou van Nieuw-Zeeland, het land waar 'The lord of the rings' is opgenomen, wel heel dom zijn om niet te profite ren van het enorme succes van die film. Fans van het driedelige epos 'In de ban van de ring' van J.R.R. Tolkien, kunnen in Nieuw-Zeeland het spoor van de filmopnames volgen. 'The lord of the rings' bestaat uit drie delen. Alle drie de films zijn in zestien maanden tijd op zowel het Noorder- als het Zuiderei land opgenomen, onder meer op de Waikato-vlakte, in het Tong- ariro National Park, in het Whakapapa-gebergte en in Fort Dorset (alle op het Noorderei land) en op Mount Owen, Cen tral Otago, Queenstown en Glenorchy (alle Zuidereiland). Op de filmsets zijn de gebouwen en dergelijke, die speciaal voor de film waren neergezet, uiter aard weer verdwenen. Informatie over de filmlocalres: www.filmnz.com Hooguit trekt de markt op de Marienplatz, maar eigen lijk is het daar ook te koud voor. Om maar te zwijgen voor een grote trekker als het prachtige Olympiastadion, waar ook nu de jeugd van FC Bayem Mün- chen aan het trainen is, de arme drommelsDit is weer voor glühweinvoor een grote schnit zel die aan beide zijden over het bord hangt, voor een grote liter pul bier en vooral om lekker binnen te blijven. Toch is er een plek in de buurt van de Beierse hoofdstad, waar de kou geen afbreuk doet aan al les wat er te zien valt. Het be wijst dat een toeristisch bezoek niet alleen leuk en aardig, maar bij tijd en wijle ook in al zijn eenvoud verpletterend indruk wekkend kan zijn. Van het voormalig concentra tiekamp Dachau, twintig kilo meter ten noorden van Mün- chen, staat niet zo veel meer overeind. Tussen 1933 en 1945, tijdens het bewind van de Na zi's, stonden hier rij aan rij zeker vijftig lange barakken, waarne- gentigduizend gevangenen - een heel Olympiastadion vol - onder mensonterende omstan digheden bivakkeerden. Nu is het een grote kale vlakte, om zoomd door hekken met prik keldraad en intact gelaten grachten. Een aantal kunstwerken is op gericht, diverse religies hebben er een kerk of kapel neergezet en schoolklasleerlingen uit ver schillende landen vermaken zich met het gooien van sneeuw ballen. Tussen de wachttorens ligt vijfhonderd meter sneeuw waar de snerpende wind vrij spel heeft. De meeste barakken zijn ge sloopt, op twee na. Daarin staan nog de houten stapelbedden, waarin de gevangenen sliepen van negen uur 's avonds tot vier uur 's nachts. Ook het hoofdge bouw van het concentratie kamp staat nog op zijn plaats. Vroeger de plaats waar de kampleiding kwartier hield, te genwoordig de locatie voor het museum, om de herinnering le vend te houden. Doffe ellende Meer dan 200.000 gevangenen van Hitler-Duitsland hebben in Dachau gezeten in de bewuste periode. Volgens officiële cijfers zijn er ruim 30.000 mensen om gekomen, maar dit aantal was waarschijnlijk veel hoger. En dan te bedenken dat Dachau niet eens de geschiedenis is in gegaan als een van de vernieti gingskampen van Nazi-Duits- Twee resterende barakken van het voormalige concentratiekamp Dachau, omzoomd door hekken met prikkeldraad. land. Het kamp van Dachau wordt niet in één adem genoemd met Auschwitz, Sobibor of Maj- danek, maar staat wel bekend als een van de grotere concen tratiekampen. Broedplaatsen van doffe ellende waren het, kampen van dissi denten, criminelen, joden, ho moseksuelen, communisten, zi geuners, eigenlijk van allen die de Duitsers niet konden gebrui ken. Tentoonstelling Hoeveel doffe ellende, dat maakt de tentoonstelling dui delijk, die in het hoofdgebouw van het kamp is ingericht. Het is een confronterende uiteenzet ting van foto's en gegevens die ieder nadenkend mens het na kijken geeft. Niet te vatten anekdotes van gevangenen die het spervuur van de wachters prefereerden boven nog een dag langer afzien. Onvoorstelbare schema's van werktijden van twaalf uur werk per dag. On werkelijke cijfers van 1800 ge vangenen per barak. Ongeloof lijke experimenten op mensen, waarover trotse Duitse geleer den terugberichtten aan hun meerderen. Alleen de kou buiten maakt het geloofwaardig. Dit uitstapje verdient gewoon geen blauwe lucht, geen zonneschijn, geen groen gemaaid grasveld. Koude rillingen is het wat past. Helemaal als het eind van het kamp is bereikt. Hier ligt het crematorium van het kamp. Eenmaal binnen komen de ril lingen niet meer van de kou. Alsof ze zo gebruikt kunnen worden, staan er vier ovens op een rij. Hier werden de overle den gevangenen heen gebracht. Een enkeling had zich opgehan gen aan de balken aan het pla fond, staat te lezen op een bord aan de muur. Naast het crema torium ligt een zaaltje, met ga ten in het plafond, en hier en daar nog een douchekop. De gaskamer van Dachau werd nooit gebruikt. Met grote letters staat het boven de deur geschreven: Brausebad. foto Vincent ter Beek Een groter eufemisme is haast niet denkbaar. Vincent ter Beek Advertentie DUITSLAND Mam^ieim Neurenberg Karlsruhe ©Stuttgart Augsburg Bodi lensee Het kamp Dachau is dage lijks geopend van 9.00 tot 17.00, zowel in de zomer als in de winter en gratis toeganke lijk. Bij de tentoonstelling is een film te zien, die in vijf talen is vertaald. In de buurt zijn nog meer her denkingsplaatsen van het kamp te bezoeken, zoals de begraaf plaats van het kamp in het stadsdeel Etzenhausen en de executieplaats Hebertshausen van de SS. Bereikbaarheid: Auto: Vanuit München, volg de A92 en de B471, Dachau staat vanuit de stad aangegeven. In Dachau is de verwijzing naar het kamp telkens duidelijk aangegeven. Dachau ligt ongeveer 18 kilo meter ten noordwesten van München. Openbaar vervoer: Vanuit Mün chen met de S-Bahn naar Da chau, reistijd ongeveer twintig minuten. Op het station buslijn 724 tot aan 'KZ-Gedenkstatte Parkplatz' of buslijn 726 naar 'KZ-Gedenkstatte Hauptein- gang' München biedt zelf ook bijzon der veel bezienswaardige plek ken. Het Olympiastadion, in het Olympisch park, kwam voorbij in het verhaal. Ook de Frauen- kirche, oftewel de Dom van München, is een bezoek waard, evenals de Residenz, het paleis van de vroegere heersersfamilie Wittelsbach, dat nu een muse um herbergt. Een themapark, een waterpark, een themahotel...- dat is Universal Mediterranea. U en de kinderen vermaken zich in het themapark Universal Studios Port Aventura. Dit park heeft volop attracties, shows, winkels en restaurants. U vindt er ook het spiksplinternieuwe waterpark Costa Caribe. U verblijft er in één van de aangrenzende themahotels met toegang tot de Universal Beach Area: een prachtig strand met Beachclub. Leuker kunt u het uzelf en de kinderen niet maken. Met Arke kunt u er naar toe op de manier die u wilt. Met de auto, de bus of met het vliegtuig. Kies zelf maar. MET EIGEN VERVOER Elotcl El Paso 4-sterren hotel, zeer geschikt voor families met kinderen gelegen bij het pretpark Universal Studios Port Aventura. Verblijf op basis van logies/ontbijt. Per persoon per nacht vanaf Hotel Port Aventura Ideaal 4-sterren hotel, gelegen bij het pretpark Universal Studios Port Aventura. Verblijf op basis van logies/ontbijt. 8-daagsc vliegreis naar Universal Mediterranea 7 nachten verblijf in hotel Port Aventura. Arrangement inclusief vliegreis. Verblijf op basis van logies/ontbijt. Per persoon vanaf MET DE NACHTPENDEL 10-daagse pendelreis naar Salou, met 2 dagen entree in Universal Studios Port Aventura 7 nachten verblijf in App. Arquus in Salou en 2 dagen entree. Verblijf op basis van logies. Per persoon per nacht vanaf Combinatie Universal Mediterranea en Salou 2 nachten hotel Port Aventura en 7 nachten verblijf in Aparthotel Michelangelo in Salou, Verblijf Port Aventura op basis van logies/ontbijt. Verblijf Salou op basis van halfpension. Per persoon vanaf MET HET VLIEGTUIG Combinatie Barcelona/Universal Mediterranea 2 nachten in Barcelona in app. Citadines, gevolgd door 3 nachten Universal Mediterranea. Arrangement inclusief vliegreis. Verblijf op basis van logies (Barcelona) en logies/ontbijt (UM). Per persoon vanaf Per persoon vanaf 10-daagsc pendelreis naar Universal Mediterranea 7 nachten verblijf in hotel 01 Paso. Arrangement inclusief nachtpendel. Verblijf op basis van logies/ontbijt. Per persoon vanaf 14-daagse pendelreis naar Universal Mediterranea en Salou 7 nachten verblijf in app. Pino Alto in Salou en 4 nachten verblijf in hotel Pori Aventura. Arrangement inclusief transfer van en naar Salou, Verblijf op basis van logies/ontbijt. Per persoon vanaf En zo kunnen wij nog wel even doorgaan. Fijne locaties, prettige prijzen. Kiezen moeilijk? Vraag dan hulp aan uw Arke of Holland International reisadviseur, dan gaat u zorgeloos op weg naar uw volgende vakantiebestemming. GA LANGS BIJ EEN REISBURO VAN ARKE OF HOLLAND INTERNATIONAL EN HAAL DE ARKE UNIVERSAL MEDITERRANEA BROCHURE SNEL OP! Bel voor de dichtstbijzijnde: 0900 - 7347 2368. BENT U OOK ZO VERSCHRIKKELIJK AAN ARKE TOE Ganz Bayern bibbert, kopt de lokale Beierse krant met letters waar grafi sche ijspegels aan hangen. Zelfs in München, met de Al pen in het vizier, zijn de men sen niet zulke extreme weersomstandigheden ge wend. In een mum van tijd hebben sneeuwstormen het zicht volledig belemmerd en raken autosnelwegen ver stopt door overvloedige sneeuwval. De temperaturen zijn zo laag, dat zelfs lachen een pijnlijke aangelegenheid is: minus 25 Grad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43