Feest op ruim 2000 meter hoogte Skidorpen boven het Rhonedal 41 Heineken Zeilen Campings Zeiltocht Hotelgids Sunsail Ze liggen op slechts enke le kilometers van elkaar. Maar verschillen geweldig. Een portret van drie winter sportdorpen, hoog boven het Zwitserse Rhönedal: Anzère de gemoedelijke, Crans- Montana de luidruchtige, en Leukerbad de deftige. Zeer zeker, ze zijn ook in An zère geweest. Gestuukt met Ray Ban, Calvin Klein en Ralph Lauren en rinkelblinkend van het goud. Maar lang bleven ze niet. Omdat ze er hun geld niet kwijt konden. No shops, no nightlife. In Crans-Montana vormt dat geen probleem. Laatst nog maakten ze daar een rekensommetje. Waaruit bleek dat slechts één procent van alle gasten uit Rusland komt, maar dat die kleine groep wel twintig procent van de hele omzet gene reert. Nee, dat doen ze niet door uitbundig te skiën, de Russische maffioso. Die winkelt liever. En zuipt. „Héafietsant, jesstjoboe- tylko wodkie, pazjalsta." Het kleinste kind in Crans weet wat het betekent. ,,Hé ober, nog eep flesje wodka graag." Bars zat hier. Wat je van Anzère niet kan zeggen. En evenmin van Leukerbad. Hoe drie, zó dicht bij elkaar liggende dor pen, zó kunnen verschillen. Of het nu om de skigebieden gaat, de bebouwing of het nachtle ven. Crans-Montana is de holle bolle-gijs van het drietal. Zo'n 160 kilometer aan skipistes, rij en glitter-hotels en winkels ge groepeerd rond een 27-holes golfbaan en een nachtleven waarin stevige deuren met luik jes het beeld bepalen. Wilt ge binnen?", zegt de reus in witte trui in accentloos Vlaams bij '1'Absolut'. Hij fungeert, vertelt hij, als 'buitenwipper'. Het Bel gisch equivalent voor uitsmij ter. Een stad in de Alpen. En zo affi cheert Crans-Montana zich ook. Zelfs als het er sneeuwt, waait of mist hoef je je er geen seconde te vervelen! Na Davos de grootste wintersportplaats van Zwitser land. Veertigduizend bedden en ze blijven zelden onbezet, 't Is van alles heel veel hier. Dat kost een paar centen, maar waar el ders in Europa kan je op bijna 2000 meter hoogte zo uitgebreid shoppen, feesten en skiën? In Sankt Moritz misschien. Maar die plaats heeft het nadeel dat de skiliften niet bepaald in de achtertuin beginnen. Zoals in Crans-Montana. Blauw Stap midden in het dorp in de lift naar Bella Lui en ski maar - ook al omdat de bewegwijzering nogal magertjes is - een eind heen. Naar Chesteron bijvoor beeld of naar Les Marolires. Al tijd wel weer stuit je op het be gin van een sleper, een stoeltjes- lift of een gondeltje dat je naar de Plaine Morte brengt (3.000 meter) of naar Petit Bonvin. Moeilijk is het hier nergens. Veel zaterdag 26 januari 2002 De uitzichten vanuit het skigebied van Crans Montana zijn magnifiek, zoals hier bij de skilift van Pas de Loup. blauw met hier en daar een voorzichtig streepje rood. Zwarte afdalingen zijn zeld zaam. Zwier en zwaai over de Piste Nationale richting Violet- tes. Of nóg mooier over de naamloze helling die de skiër in lange, lange bochten van Plaine Morte naar Aminona voert. De Amerikaan in de stoeltjeslift naar La Toula noemde het ge bied 'nice and easy'. En schrok zich te pletter toen hij eenmaal bovengekomen plotseling de enige zwarte Buckelpiste van heel Crans-Montana aan z'n voeten zag liggen. 'Holy shit! Die was duidelijk nooit in Leu kerbad geweest. Waar dit soort hellingen schering en inslag is. Niet echt voor beginners, de pis tes hoog boven het fameuze kuuroord aan het eind van een lang en smal dal. Maar wat zijn ze mooi. Crans-Montana pronkt met het inderdaad ongehoorde feit dat je vanuit het skigebied binnen een half uur de Mont Blanc kan zien, de Matterhorn, de Weisshorn en de Dent Blan che. En toch zijn de panorama's vanaf de hellingen boven Leu- kei'bad nóg adembenemender. Tenminste als je dat foeilelijke hotel midden in het skigebied even met je oogharen wegfiltert. Wat op de Gonenstein (een ele gante mix van zwaar en middel zwaar) niet zo moeilijk is. Laat staan op de Feuillerette, de af daling naar het dorp. Het fijnste wat de gevorderde skiër kan overkomen op deze smalle piste richting Leukerbad. Veel boch ten, magnifieke doorkijkjes en dood- en doodstil. Hier kan je de sneeuw nog horen vallen. Win tersport zoals het bedoeld is. Geschraagd door een charmant, eeuwenoud dorp. Autovrij Kan van Anzère moeilijk wor den gezegd, eeuwenoud. Maar charmant is het zonder twijfel. Wat een wonder mag heten. Het dorp immers, behoort tot de zo geheten 'tekentafelstations'. Eerst werd - in 1963 nog maar - een mooie en vooral geschikte plek gezocht, daarna pas begon de bouw van de chalets en de ho tels. Vaak leidt dat tot een grauw betonnen vinex-locatie in Alpenstijl. Hier niet. Alles klopt. Von Kopf biss Fuss auf skiën eingestellt. Te meer daar het plaatsje autovrij werd ge houden. Oftewel: deur uit, ski's aan, glijden maar. Van dat werk. Les Rousses is van alle prachti ge afdalingen de allerprachtig ste. Rood met hier en daar een vleugje zwart. Maar nergens écht moeilijk omdat hij, als alle hellingen van Anzère, keurig wordt geprepareerd. De zwarte piste naar het dorp mag er even eens zijn. Breed, nooit té steil en een goed te behappen hoogte verschil van ruim achthonderd meter. Voordat je 't weet sta je zonder één keer te stoppen be neden. En stap je zonder dralen opnieuw in de gondel. Is het gek dat hier iedereen tot vér na vie ren blijft skiën? Rob van den Dobbelsteen LEUKERBAD Afstand vanaf Amsterdam: 1.060 ki lometer. Auto: Karlsruhe, Bazel, Bern, Fribourg, Montreux, Martigny, Sion, Sierre, Leuk. Trein: Tot aan sta tion Leuk. Daarna met de bus naar Leukerbad (18 kilometer). Er rijdt vrij dagnacht elke week vanaf Amsterdam een Alpen Expres naar het gebied. Uit stappen in Leuk. Vliegtuig: Vliegveld Genève en vandaar per trein en bus naar Leukerbad (180 kilometer). Vlieg veld Bern en vandaar per taxi, trein en bus naar Leukerbad (190 kilome ter). Vliegveld Sion (alleen op zater dag) en vandaar per trein en bus naar Leukerbad (40 kilometer). Hoogte: 1400-2700 meter Liftinstallaties: 2 kabelbanen, 2 gon dels, 3 stoeltjesliften en 7 slepers Wachttijden: Kunnen 's ochtends bij het dalstation van de Torrentbaan op lopen tot een half uur. Daarna gering. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 50 Ligging van de skipisten: Overwegend zuid-west Moeilijkheidsgraad: Middelzwaar tot zwaar Kinderopvang: Haus Champignon heeft een crèche (0-6 jaar) en de ski- school beheert de Fantasia Skikin- dergarten met speciale ski-oefenwei- de. Langlauf mogelijkheden: Zeer specta culair boven op de fameuze Gemmipas (2.300 meter). Totale lengte circa 20 ki lometer, maar er kan worden afgesne den. Beneden in het dorp ligt nog een korte (3 kilometer), maar zware Loipe die 's avonds wordt verlicht. Verdere sportieve ontspanning: Kunst ijsbaan, overdekte zwembaden, ther male baden, sneeuwschoenlopen, ten nis-, squash- en badmintonzalen. Er ligt ongeveer 15 kilometer aan sneeuw vrij gemaakte wandelpaden. Prijspeil: Zesdaagse skipas 140,- (kinderen van 6 tot en met 15 jaar 70,-). Inclusief toegang tot de kuur baden zijn deze prijzen respectievelijk 193,30 en €96,60). Avondvertier: Tamelijk uitgebreid. Bioscoop, bars, restaurants (Sources des Alpes heeft in de hele omgeving een uitstekende naam) en disco's. Bijzonderheden: Leukerbad ligt aan het einde van een nauw dal (sneeuw kettingen aanbevolen). Dit heeft tot gevolg dat het dorp vroeg in de winter lang in de schaduw ligt. Leukerbad heeft twee wereldberoemde kuurba den: Burgerthermen en de wat deftiger Alpenthermen. Nadere informatie: Leukerbad Touris- mus, 0041-274727171 en www.leukerbad.ch of Zwitserland Toerisme, 00800-10020030 en www.zwitserland.nl «Zürich Luzernft SB Bern ZWITSERLAND J 0 v- s<y «Lausanne Ct y ei Leukerbad StyMpritz a «Crans-Montana Anzere- •Geneve ^0„e 50 km oLugano CRANS-MONTANA Auto, trein, vliegtuig: zie Leukerbad. Hoogte: 1.500-3.000 meter Liftinstallati/es: 2 kabelbanen, 5 gondels, 6 stoeltjesliften en 19 slepers Wachttijden: Valt mee. Alleen bij Aminona (voor de trage gon del naar Petit Bonvin) kunnen de wachttijden flink oplopen. Totaal aantal kilometers aan af daling: 160 Ligging van de skipisten: Over wegend zuid Moeilijkheidsgraad: Van een voudig tot middelzwaar Kinderopvang: Ja. Meerdere plekken met crèche en oppas voor tussen de middag onder meer op de golfbaan, midden station Grand-Signal en in Montana (Fleur des Champs). Langlaufmogelijkheden: 70 ki lometer verdeeld over zes ver schillende Loipen. Een daarvan (10 kilometer) is getrokken op de Plaine-Morte (gletsjer op 3.000 meter) Verdere sportieve ontspanning: Rodelpiste van 6 kilometer, overdekte kunstijs baan, overdekt zwembad, over dekt zeewaterzwembad, tennis- en squashbanen, ballonvluch- ten, paragliding, mountain- biken in de sneeuw. Ruim 60 ki lometer sneeuwvrij gemaakte wandelpaden. Op de Pas du Loup is een 100 meter lange half pipe voor snowboarders. Prijspeil: Zesdaagse skipas: 160,- (kinderen 95,75). Avondvertier: Uitbundig en duur (tot 10,- voor een bier tje). Van bioscoop tot internet café, van disco tot restaurant, van bar tot striptease-tent. De place tot be is Amadeus. Bijzonderheden: Crans-Monta na is groot, maar de pendelbus kan gratis door iedere bezoeker worden gebruikt. Taxi's zijn zeer duur. Er is een wintercam ping (De la Moubra) die tevens als Langlaufcentrum dient. Omdat Crans-Montana op een zonneplateau ligt, kan de kwa liteit van de sneeuw later in het seizoen sterk teruglopen. Nadere informatie: Crans- Montana Tourisme, 0041- 274850404 en www.crans-mon - tana.ch of Zwitserland Toeris me, 00800-10020030 en www.zwitserland.nl ANZÈRE Auto, trein en vliegtuig: zie Leukerbad. Hoogte: 1.500-2.420 meter Liftinstallaties: 1 gondel, 3 stoeltjesliften en 8 slepers Wachttijden: Gering Totaal aantal kilometers aan af daling: 40 Ligging van de skipisten: Over wegend zuid Moeilijkheidsgraad: Overwe gend middelzwaar Kinderopvang: Oppas in hotels en appartementen kan via de VVV worden geregeld. Ook is er een crèche en een skischool (Jar- din des Neiges) voor kinderen van 3 tot 5 jaar midden in het dorp. (Dagelijks van 10 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uur; prijs voor vijf dagen: circa €80,-). Langlaufmogelijkheden: Er zijn drie niet met elkaar verbon den Loipen van respectievelijk van 3,10 en 11 kilometer. Verdere sportieve ontspanning: Sleetje rijden (piste van 3 kilo meter), curling (op kunstijs baan), overdekt zwembad, pa ragliding en sneeuwschoenlo pen over 4 speciaal uitgezette trajecten. Bijna 20 kilometer aan sneeuwvrij gemaakte wan delpaden. Prijspeil: Zesdaagse skipas 128,- (kinderen van 6 tot en met 15 jaar €74,40). Er zijn gezins kortingen mogelijk. Avondvertier: Verrassend uit gebreid voor zo'n klein dorp. Talloze bars en drie disco's. Daarvan is 'Le King Kong' de bekendste Bijzonderheden: Toegangsweg steil en vol bochten. Sneeuw kettingen aanbevolen. Door het dorp rijdt een gratis pendelbus. Anzère is één van de weinige dorpen waar nog kan worden geboekt voor helicopter-skiën. Een afdaling van de Wildhorn (3.247 meter) kost €80,-. Nadere informatie: Anzère Tou risme, 0041-273992800 en www.anzère.ch of Zwitserland Toerisme, 00800-10020030 en www.zwitserland.nl Heineken Experience in Am sterdam heeft de ToerNed Attractie Award gewonnen. Het gaat om de attractie in de voor malige bierbrouwerij aan de Stadhouderskade. De vakjury looft de 'klantvriendelijkheid' van het personeel en de wijze waarop het bedrijf 'de bestaan de structuur van het bedrij f deel laat uitmaken van de attractie'. De ToerNed Attractie Award is een jaarlijkse prijs voor dagre- creatiebedrijven die zich op bij zondere wijze onderscheiden. De prijs is een initiatief van ToerNed, een federatie waarbij zo'n vijftig Nederlandse dagre- creatiebedrijven zijn aangeslo ten. Met de prijs wil ToerNed 'het goede kwaliteitsniveau van de Nederlandse attracties onder strepen en een extra impuls ge ven aan de kwaliteit en attracti viteit van de Nederlandse dag- recreatiebedrijven'. Verdere genomineerden waren Het Land van Ooit (Drunen), het Noordbrabants Museum (Den Bosch), Dierenpark Amersfoort en VVV Maastricht. De Zeilvaart uit Enkhuizen heeft een nieuwe brochure uitgebracht over actieve zeilva kanties wereldwijd. In 'Zeilen voorbij de horizon' uitgebreide informatie over meerdaagse zeilvakanties, variërend van tochten over IJssel meer en Wad denzee, via ontdekkingstochten over de Oostzee, langs Oost-En- geland en het Kanaal en zonnige reizen over de Middellandse Zee, langs Sicilië, Elba en Corsi ca tot tropische zeiltochten in de Caribbean en avontuurlijke va kanties rond Spitsbergen of de Lofoten. Info: De Zeilvaart, Stations plein 3, 1601 EN Enkhuizen, tel. 022-8323030; www.zeil- vaart.com, e-mail: zeilvaart@- zeilvaart.com In totaal 29 vakantiebestem mingen in uiteenlopende stre ken als de Jura, de Vendée, Lan- guedoc-Roussillon, Bretagne en de Ardèche, zijn te vinden in de nieuwe vakantiebrochure van Eurosporvac uit Heerenveen. Acht nieuwe campings werden aan het programma toegevoegd. Via Eurosporvac kunnen bnga- lowtenten, stacaravans, chalets en staanplaatsen voor tent, ca ravan of vouwagen worden ge reserveerd. Info: www.eurosporvac.nl, e- mail info@eurosporvac.nl of 0513-657.080. Na het succes van de zeil tocht met Cas Spijkers (die dit jaar dan ook van 22 tot 29 ju ni wordt herhaald) organiseert Tussock Cruising uit Amers foort vanaf 6 juli een speciale zeiltocht met schrijfster Yvonne Keuls. Gedurende een week wordt er niet alleen gezeild, maar draagt de schrijfster voor uit eigen werk. Met de nodige trots meldt Tussock ook dat dit jaar een 16-persoons schip van de werf loopt. Het bedrijf heeft inmiddels acht luxe eigen zeil jachten waarmee vooral in het gehele Middellandse-Zeege- bied en de Egeïsche zee wordt gevaren. Tussock Cruising heeft nu ook een eigen website: www.tus- sockcruising.com. E-mail: tus- sockcruisingnl@compuserve- .com, tel. 033-4220055. De ANWB heeft haar hotel- gids vernieuwd, een over zicht met, zo zegt de ANWB, alle hotels in Nederland. De ver nieuwde gids kent twee delen: een themadeel met bijzondere hotels en een geografisch deel waarin de hotels per plaats zijn gerangschikt. De gids is bij de ANWB, warenhuis en boekhan- del te koop voor 12,50 euro. Info: 0800-0503 of www.anwb.nl Jachtcharterbedrijven Sun sail en Stardust trekken deze zomer voor het eerst gezamen lijk op. De samenwerking bete kent dat zij nu 's werelds groot ste jachtenverhuurorganisatie zijn met ruim 1.200 boten. Sun sail en Stardust zijn dochters van First Choice Plc, één van de grootste touroperators van Eu ropa. Info: www.sunsail.nl e-mail: info@sunsail.nl mÊm ""SJiIJS De populairste après ski-plek van Leukerbad zijn de kuurbaden. Hier het moderne Burgerbad. foto's Valais Tourism/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41