KLM zet extra bewakers in Morgen gulden voor het laatst Van der Ploeg wil af van veiling radiofrequenties Rugman LaBan Premier roept op tot haast met onderzoek naar de bouwfraude Weer thuis Euro-stress in kantine Financiën Beatrix getuige Vluchten naar Antillen ondraaglijk geworden door bolletjesslikkers van Maxima Jongen verwond met deodorant Erasmusprijs voor Duits echtpaar Te weinig legionella-preventie Weer Nederlanders naar Kaboel School houdt toetsen op toilet Files rondom Rotterdam na ongevallen Komst JSF bijna zeker Utrecht heeft elektrische taxi's DEN HAAG - Koningin Beatrix is getuige van Maxima bij haar burger lijk huwelijk met prins Willem-Alexander. Maxima heeft de vorstin gevraagd 'uit waardering voor de wijze waarop zij Maxima vanaf het begin van haar relatie met prins Willem-Alexander en tij dens haar kennismaking met Nederland tot steun is geweest'. Dat zei de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren. De tweede getuige bij het burgerlijk huwelijk is Maxima's peettante, een zus van haar moeder, Marcela Cerruti. Maxi ma's broer Martin is de derde getuige. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL - De KLM gaat meer bewakers inzetten op An- tillen-vluchten om de toene mende overlast en agressie van passagiers in te dammen. Volgens KLM-woordvoerder H. Baas zorgen onder meer fees tende bolletjesslikkers op de te rugweg voor problemen. „Ze hebben een hoop geld op zak. Door alcohol- en drugsmis bruik zijn ze vaak onhandel baar." Een aantal stewards en stewar dessen heeft gedreigd zich ziek te melden als de moeilijkheden voortduren. De KLM laat op een aantal vluchten al ongewapen de vrijwilligers van de Antilli aanse militaire politie meevlie gen. Maar volgens de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel heeft de overlast zich ver plaatst naar de onbewaakte vliegtuigen. De KLM gaat vanaf maandag op alle negentien Antillen- vluchten per week beveiligings personeel meesturen. „De pro blemen lopen de spuigaten uit", aldus Baas. „De sfeer aan boord is niet goed. Als het zo doorgaat, dan wil straks niemand van ons personeelmeer meevliegen." De KLM is volgens hem de moge lijkheden aan het bestuderen om de lastpakken voortaan te weigeren. Naast de feestende drugskoeriers vormen volgens Baas ook 'opgeschoten jonge ren' een probleem. Overigens zijn de meeste bolletjesslikkers op de heenweg juist zeer rustig. Z ij eten en drinken niet en zitten volgens het cabinepersoneel vaak met een deken over hun hoofd omdat zij misselijk zijn. De veiligheid aan boord is vol gens Baas eigenlijk een taak van de overheid. Die zou te hulp moeten schieten. Zo zou de Ne derlandse overheid 'air-mars hals' moeten meesturen, die de vluchten ook tegen terroristi sche acties beveiligen. „In Duitsland en Engeland is dat al ingevoerd." Voortvarender Ook de ondernemingsraad van de KLM pleit ervoor dat de overheid voortvarender te werk gaat bij het aanpakken van drugskoeriers en raddraaiers. „Wij willen dat op Curacao wordt gezorgd voor afdoende maatregelen om te voorkomen dat het personeel aan boord met de problemen wordt geconfron teerd", aldus voorzitter J. Bul- ters. Bij verscherpte drugscontroles op de luchthaven van £§uragao zijn gisteren 37 drugskoeriers aangehouden die op één KLM- toestel wilden stappen, zo meldt het Algemeen Dagblad. „Dat aantal is indicatief voor de om vang van het probleem", aldus Baas. „De vraag is hoeveel bol letjesslikkers er wel aan boord zijn gekomen. En we hebben het hier over nog maar één dag." GPD ZAND VOORT - Twee jongens uit Zandvoort hebben een leef tijdsgenootje uit de badplaats verwond, toen zij een bus deodorant als vlammenwerper gebruikten. De 11-jarige jon gen liep brandwonden op aan het gezicht. De vader van het slachtoffer deed aangifte van zware mishan deling, zo maakte de politie in de badplaats gisteren bekend. De politie heeft de daders opgepakt, jongens van elf en twaalf jaar. Het duo vertelde dat het slachtoffer zelf had gewaagd om deodorant in zijn gezicht gespoten te krijgen en dat aan te steken met een aansteker. ANP AMSTERDAM - De Erasmusprijs 2002 is toegekend aan de Duitse fotografen Hilla (67) en Bernd (70) Becher. Het echt paar krijgt deze culturele trofee en het bijbehorende prijzen geld van 150.000 euro"voor hun rol als grondleggers van de nieuwe, registrerende fotografie. De Erasmusprijs wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instelling die een belangrijke bijdrage heeft geleverd op cultureel, sociaal of sociaal-wetenschappelijk terrein in Eu ropa. Dit jaar stond de prijs in het teken van de fotografie met als motto 'foto en document'. Het echtpaar legde zich vanaf de jaren vijftig vooral toe op de industriële fotografie en koos onder meer silo's, watertorens en steenkolenmijnen als onderwerp. ANP DEN HAAG - Hotels in Nederland doen nog veel te weinig aan legionella-preventie. Tweederde van de hotels had vorig jaar geen of niet genoeg maatregelen genomen om besmetting met de bacterie tegen te gaan. Dat blijkt uit onderzoek dat de inspectie van het ministerie van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft laten doen bij 130 hotels. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat hotels niet goed zijn voorbereid op een eventuele legionella-besmetting. Slechts één op de vijf heeft hiervoor een draaiboek klaarlig gen. ANP DEN HAAG - Een deel van de Nederlandse hoofdmacht ver trekt vandaag naar Afghanistan. Vanaf vliegveld Eindhoven nemen 92 militairen van de landmacht een KDC-10 toestel naar het Turkse Trabzon om vervolgens daar op het vliegtuig naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel te stappen. De militai ren maken deel uit van de internationale vredesmacht. In Afghanistan zijn al 51 Nederlandse militairen. Zij hebben de afgelopen weken de komst van de hoofdmacht voorbereid. Bevelhebber Van Baal van de landstrijdkrachten neemt van daag in Eindhoven afscheid van de militairen. ANP AMERSFOORT - Basisschool de Wonderboom in Amersfoort is het lesgeven in verbouwde woningen en het afnemen van toetsen in toiletruimtes zat. De schoolleiding doet in het zicht van de gemeenteraadsverkiezingen een beroep op Amers- foortse kandidaatraadsleden om geld voor definitieve huis vesting beschikbaar te stellen. Twintig klassen van de Wonderboom zijn ondergebracht In tien woningen, type twee onder een kap, op 100 meter afstand van het hoofdgebouw met acht lokalen. In de woningen zijn lokalen gemaakt door de binnenmuren eruit te slopen. Scho lieren op de eerste verdieping moeten via de klas op de begane grond de trap op. Individuele toetsen worden afgenomen in de toiletruimte van nog geen twee vierkante meter. ANP zaterdag 26 januari 2002 door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie moet het Openbaar Ministerie tot spoed manen met het onderzoek naar de bouw fraude. Het onderzoek naar mo gelijke strafbare feiten moet zo mogelijk zijn afgerond voordat de parlementaire enquêtecom missie bouwfraude begint Dat zei premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Het OM is inmiddels een onderzoek begonnen naar mogelijk straf bare feiten door bouwbedrij ven, werknemers en opdracht gevers. Ook het kabinet is met een eigen onderzoek bezig, evenals de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa). De Tweede Kamer wil nu een parle mentaire enquête, waarbij men sen onder ede kunnen worden verhoord. Dat onderzoek zou nog voor Prinsjesdag moeten zijn afgerond. De timing is van groot belang voor het strafrechtelijke onder zoek. Betrokkenen die door de enquêtecommissie worden ge hoord, kunnen niet meer ver volgd worden voor de uitspra ken die ze voor de commissie hebben gedaan. Daardoor kun nen mogelijke verdachten niet meer door het OM worden ver volgd. Kok riep minister Kort hals daarom op spoed te zetten achter het justitiële onderzoek. Korthals is als minister verant woordelijk voor het OM en kan het aanwijzingen geven. „Het onderzoek moet het liefst zijn afgesloten voor de commissie begint met haar verhoren." Het kabinet bekijkt ook nog of het eigen onderzoek kan wor den aangeboden aan de com missie. „We willen de commissie zo veel mogelijk van dienst zijn", aldus Kok. Ook de NMa, de 'kartelpolitie', stelt een on derzoek in naar mogelijke ille gale prijsafspraken tussen bouwbedrijven. „Mogelijk kun nen die tussenrapportages ma ken die de enquêtecommissie kan gebruiken." De mogelijkheid bestaat dat de enquêtecommissie verhoren met bewindslieden en Kamerle den houdt in het heetst van de verkiezingsstrijd. Voor Kok is dat echter geen punt. „Dat is een zaak van de Kamer. Zij beslist over het tijdstip van de verho ren, ook als dat in verkiezings tijd is." GPD DEN HELDER - Gelukkig weerzien gisteren aan boord van de Hr. Ms. Amsterdam. Het schip keerde terug in de defensiehaven van Den Helder. Het marinefregat heeft met de Hr. Ms. Jacob van Heemskerck deel uitgemaakt van het NAVO-vlootverband Standing Naval Force Atlantic. In het kader van de internationale strijd tegen terrorisme hebben de schepen geopereerd in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. foto Bas Beentjes/ANP door Achille Prick DEN HAAG - Têrwijl heel Nederland de gulden bijna is vergeten en moeiteloos han delt met de euro, leidt de nieuwe munt uitgerekend bij de ambtenaren van het mi nisterie van Financiën tot grote ergernis. Vier jaar lang hebben ze op het ministerie de komst van de euro tot in de puntjes voorbereid, maar in hun ei gen kantine gaat het dage lijks mis. Lange rijen door euro-geklungel dwingt amb tenaren buiten de deur te lunchen, anders houden ze geen minuut meer over van hun pauze. Alleen maar biljetten van vijftig, geen wisselgeld, klanten die lang moeten zoe ken naar het juiste muntje en overspannen caissières. Het werd verwacht in super markten en andere winkels, maar juist bij de x'ekenmees- ters van Financiën zorgt de nieuwe munt voor euro- stress. „Het is ergerlijk en on gelooflijk als je ziet hoe de ei gen mensen met die munten staan te klungelen, alsof ze plots zijn overvallen door de komst van de nieuwe munt", zegt een ambtenaar. „Eén op de vier mensen op dit minis terie heeft zich de afgelopen jaren direct beziggehouden met de euro, maar kennelijk zijn we onszelf vergeten. Ze hebben deze week zelfs een extra euro-kassa neergezet, maar die is alweer kapot ge gaan." Een andere medewerker stelt dat hij buiten de deur luncht, omdat hij andex-s geen tijd meer overhoudt door de lan ge rijen in de kantine. „Ieder een is opgeroepen niet met biljetten van vijftig of twin tig te betalen als het gaat om kleine bedragen, maar hier lijkt het alsof iedereen met een biljet van vijftig eux-o be taalt. Alle ambtenaren heb ben nota bene een zakje eu ro's cadeau gekregen van de minister. Die liggen zeker nog thuis." Chipcard De ambtenaren noemen het onbegrijpelijk dat er op hun ministerie nog niet wordt ge werkt met een chipcax'd. „Op de meeste ministexies is dat heel gebruikelijk, maar hier leven we wat dat beti-eft nog in het stenen tijdperk." Euro woordvoerder J. Spx'enger van het ministerie is ver baasd over de klachten. „Het klopt dat wij geen chipcard hebben, maar dat de rijen langer zouden zijn dan nor maal, daar is mij niets van bekend." GPD (Advertentie) Hulpverleners bekommeren zich over een inzittende van een personenwagen die onder een vrachtwa gen terecht is gekomen. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Rond Rotter dam zijn gistermiddag lange fi les ontstaan na verscheidene ongevallen. Het eerste ongeluk gebeux'de rond drie uur ter hoogte van de Giessenbrug op de A20 (Gouda- Hoek van Holland). Door het ongeluk moest de hele rijbaan in de richting van Hoek van Hol land worden afgesloten. Al snel ontstonden files op de wegen daarnaartoe, niet alleen op de noox'delijke oever van de Maas, maar ook op bijvoox'beeld de Van Brienenoordbrug. Verkeer in de richting van onder meer Schiedam, Vlaardingen en Hoek van Holland kon alleen nog via de Al 6 (Rotterdam-Bx'e- da), A15 (Rotterdam-Zuid) en de Beneluxtunnel weer tei'ug naar de A2 0Toen er ook nog een ongeluk gebeurde in de Bene luxtunnel, en later op de Al 5 liep alles vast. Er was helemaal geen doorko men meer aan toen er op de A13 (Rotterdam-Rijswijk) bij Delft in de richting van Rotterdam ook nog eens vijf auto's op el kaar reden. Bij het ongeluk op de A20 waren een vrachtwagen en personen auto betrokken. De bestuurster van de auto is met zeer ernstig letsel naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. Bij het ongeluk vlak na de tunnel, die overigens niet helemaal werd afgesloten, waren vier auto's betrokken. Voorzover bekend vielen hier door geen gewonden. Op de A13 raakten twee mensen gewond, aldus de politie. ANP door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Het ziet ernaar uit dat de Amerikaanse Joint Stri ke Fighter (JSF) de opvolger wordt van de F16-gevechts- vliegtuigen van de luchtmacht. Het kabinet besluit waarschijn lijk volgende week dat Neder land mee doet aaxx de ontwikke lingsfase van de JSF. Staatssecretaris Van Hoof (De fensie) heeft steeds benadrukt dat dat betekent dat de F16 uit eindelijk ook door de JSF ver vangen wordt. De vooi'bereidingen voor het besluit zijn 'op een oor na ge vild', verklaai'de premier Kok gisteren. „Het financiële plaatje is nog in bewerking." Meedoen aan de ontwikkelingsfase kost ons land 800 miljoen euro. De pijn zit vooral in de aanschaf van de JSF's. Die gaan tezamen zes miljard euro kosten, waar mee het de gx-ootste Nederland se defensieorder ooit is. Financiën is na de toezeggingen van het bedrijfsleven deze week om 200 miljoen euro aan de ont wikkelingsfase bij te dx-agen te vreden over de financiële kant. Er zit nog een klein gat in de be groting, maar bronnen in Den Haag verwachten dat dat vol gende week in de ministeri-aad opgelost kan worden. Het kabinet wil ruim de tijd ne men om het besluit te bespre ken. Gistex-en moest een aantal ministers naar het WD-con- gres, zodat het kabinet te weinig tijd Ixad voor het dossier-. GPD door Cees Manders DEN HAAG - Morgen is de laatste dag waarop er nog met guldens kan worden be taald. Het is ook de laatste dag waarop er nog in guldens kan worden geprijsd. Nederland is daarmee het eex'ste van de twaalf euro-landen waarin niet meer met het oude geld kan worden betaald. In Duits land was de D-Mark al als wettig betaal middel op 1 januari verdwenen, maar daar kan er nog tot 1 maait mee worden betaald. Fx-ankx-ijk verliest zijn franc op 17 februari en in de andei-e landen van de eurozone is de euro pas op 1 maart heer en meester. Het wettelijk einde van de gulden morgen zal door de overgrote meerdei-heid niet als een vervaldatum woi-den ervaren. Want de gulden is praktisch verdwenen. Al weken. Veel eerder dan zelfs euro-opti misten had den voorzien. In de winkels wox-dt al bijna niet meer met guldens betaald. Het prijzen in guldens komt nog vaker voor, maar dat is dan meer van toepassing op incourante voorx-aad. Er zijn nog winkels die dezer dagen nog 'uit principe' de gulden acceptei'en, maar hun aantal is de laatste week ineengeschrom peld. In de cafés is nog vaker met guldens betaald, maar dat is dan meer een poging tot opvallend gedrag dan monetaire noodzaak. (Semi-)overheidsinstanties hebben de gul den tot op de dag van vandaag gelaten geac cepteerd, omdat ze met hun voorbeeldfunc tie niet anders konden. Lange rijen De banken zijn blij dat de lange rijen van de eerste twee weken van deze maand zijn vex-- dwenen. Na maandag kan de gulden alleen bij hen nog worden aangeboden, maar de Nederlandse Vereniging van Banken denkt niet dat er de komende weken weer lange rijen voor de balies zullen staan, zoals begin januax'i. „De meeste mensen zijn hun gul dens allang kwijt. En er komen nog enkele inzamelingsacties aan, van Coins for Care door Paul Koopman en Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De omstreden veiling van tien radiofrequen ties moet worden afgeblazen. Dat heeft staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur) gisteren in het kabinet voorgesteld. Hij kwam met een nieuw plan om de FM-frequenties te verdelen, maar het kabinet schoof een be sluit daarover door naar vol gende week. Voor dat uitstel was geen speci ale reden, aldus premier Kok na afloop van de bijeenkomst van de ministeri-aad. Het kabinet is er gewoon niet aan toegekomen. Hij toonde zich geïrriteerd over het feit dat de plannen van Van der Ploeg al waren uitgelekt, voordat de ministers ze hadden kunnen bespreken. „Ik word gallisch van die publicaties", blies de premier. De politiek bakkeleit al meer dan een jaar over het de veiling van de radiofrequenties. Die zou ertoe leiden dat veelbeluis- tei'de zendex*s als SkyRadio en Radio 538 uit de lucht kunnen verdwijnen. Volgens het alternatief van Van der Ploeg behouden de huidige stations hun zendrechten, maar moeten ze er wel fors voor beta len. Daarnaast krijgt een aantal nieuwe zenders toegang tot de ether-. Tegen de zenderveiling rees vo rig jaar fel protest. Radiosta tions riepen hun luisteraars op de Tweede Kamer te bedelven onder protestbrieven, telefoon tjes en e-mails. Dat had effect. Een meerderheid van het parle ment riep het kabinet op de plannen in te trekken. Boven dien dreigden juridische proce- dux-es en forse schadeclaims. Staatssecretax-is van Verkeer en Waterstaat De Vries, die de vei ling had vex-dedigd, moest de re gie van het dossier overdragen aan haar collega Van der Ploeg. Na maanden studie er is nu een alternatief plan, dat vrijwel ze ker op steun van de Tweede Ka mer kan rekenen. De huidige zenders kunnen tot het jaar 2004 zendrechten ko pen. Nieuwkomers moeten diep in de buidel tasten. Het kabinet verwacht in totaal voor ruim 200 miljoen euro aan inkom sten. Omdat er meer belangstel ling is dan beschikbax-e ether- ruimte, zal een commissie de nieuwe zenders beoordelen op hun geschiktheid. De Kamer was al langer voorstander van zo'n 'beautycontest'. GPD UTRECHT - In Utrecht gaan vanaf half februari elektrische taxi's rijden. Exploitant Gi-een- Cab denkt in Eui-opa het eerste bedrijf te zijn dat deze milieu- vriendelijke manier van vervoer biedt, Het eerste exemplaar wordt maandag gepresenteerd in het bijzijn van minster Nete lenbos van Verkeer. ANP en de grote Eurocollecte", aldus de NVB. Aan de ABN Axnro kan na volgende week ie dereen zijn guldens kwijt, tot 1 april. „Wie bij ons klant is kan dan kiezen tussen wisse len en storten. Gi-atis. Niet-klanten moeten voor het wisselen 4 euro betalen", zegt woordvoerder Brinkman. Na 1 api'il accep teert ook deze bank nog guldens. Maar klan ten betalen dan 2,5 euro. niet-klanten 4 eu ro. (Particuliere) klanten van de Rabobank kurxnen tot 1 januari 2003 gratis hun oude guldens kwijt, mits ze op eigen rekening storten. Willen ze cash, dan krijgen ze dat tot 1 api*il gratis bij tweederde van de 1750 Rabo-vestigingen, 'mits het niet te druk is', zegt woordvoerder Van Eeghen. Daarna moeten ze voor cash betalen (2 procent met minimum van 3,40 euro). Ook de Postbank geeft de klanten dit hele jaar nog de gelegenheid hun guldens koste loos op eigen i-ekening te storten. Die gul dens kunnen ze ook gi-atis omwisselen in eu ro's, maar alleen tot 1 april. GPD (Advertentie) VAN 11.00 TOT 17.00 UUR KEUKENS t BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeerstraat 10 0118-634184 0118-613401 Eén geschenk per klant zolang de voorraad strekt. Ga voor de actievoorwaarden naar uw Pour Vous Parfumerie. Bij aankoop vanaf 25,- aan Clinique producten ligt er een geschenk voor u klaar*. Clinique Promotie vanaf 21 januari 2002 bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3