PZC Mora heeft lekker glad natuurij s 39 Wedstrijden en toertochten Alternatieve Elfstedentocht 1020-504 25 00 zaterdag 26 januari 2002 Bij gebrek aan natuurijs zetten duizenden Nederlandse schaatslief hebbers elke winter koers richting Weissensee in Oos tenrijk. Dit jaar is er voor het eerst een alternatief: de Zweedse Schaatsweek, van 3 tot en met 9 februari in Mora Een drie man sterke KNSB- delegatie nam vlak na nieuwjaarsdag een kijkje op de Orsasjön en het Siljan- meer. En zag, bij een tempe ratuur van vijftien graden onder nul, dat het goed was. Er zijn van die dagen dat alles mis gaat. Geen Erik Huize bosch, geen schaatsen voor KNSB-vertegenwoordiger Fc- ter Leegwater, geen recht streekse vlucht van Amsterdam naar Stockholm. En, als gevolg van dat laatste, geen koffers en welkomstdiner bij aankomst. Wat een vlekkeloze start van een daverende slotcampagne had moeten worden ter promotie van de eerste Zweedse Schaats week in Mora, is vooral een op eenstapeling van tegenvallers. Gelukkig voor Anne Tusveld, manager van Projectburo Zwe den en initiatiefnemer van de trip, nemen haar reisgenoten het ongemak luchtig op. „Mor genvroeg de onderbroek maar even binnenstebuiten keren", luidt het algemene devies als even voor middernacht in hartje Zweden Mora eindelijk in zicht komt. De volgende ochtend schijnt zo wel letterlijk als figuurlijk de zon. De als pr-kanon ingehuur de Huizebosch ligt weliswaar nog altijd met een longontste king te bed in Loozen, maar de koffers zijn alsnog aangeko men. De dichte mist die een dag eerder het vliegverkeer boven Schiphol in de war stuurde, heeft plaatsgemaakt voor een staalblauwe hemel. Mora ligt er op zijn mooist bij. Het fraaie stadje, gezegend met een verkeersvrij winkelgebied en louter laagbouw, gaat gedekt onder een verse laag maagdelijk wit sneeuw. De langlauf loipes, die tot bijna in het centrum voe ren, lonken. Evenals de iets ver derop gelegen skipistes van Grönklitt en de 35 centimeter dikke ijsplaat op het Siljanrneer en de Orsasjön. „Mmmm, van Mora", klinkt het spontaan, refererend aan kro kettenprinses Cora, als op Saxviken, de uitloper van het Siljanrneer, de meegeleverde freeskates worden ondergebon den op een reeds uitgezet traject van vijf kilometer. Diezelfde ronde is op zaterdag 9 februari het decor van de open Neder landse kampioenschappen ma- rathonschaatsen op natuurijs. De afgelopen jaren vond die wedstrijd plaats op de Plansee en de Weissensee in Oostenrijk, maar in het kader van de wens het marathonschaatsen te in ternationaliseren, heeft de KNSB gekozen voor een eerste try-out in Zweden. Ervaring „Onze B-rijders hebben de af gelopen jaren al de nodige erva ring opgedaan tijdens de Vikin garannet, bij Stockholm", vertelt voorzitter Peter Leeg water van de KNSB-sectie ma- ra thonschaatsen.m Terwijl het gros van het gezelschap met een sneeuwscooter door het onein dig grote en ongekend lege na tuurgebied rond Mora scheurt, zich uitslooft op de langlauflat- ten, de skipistes van Grönklitt verkent en een ongekende sen satie ondergaat tijdens een tocht met gids over het ongepre- pareerde, diepzwarte ijs van het Siljanrneer, benut Leegwater samen met collega-bestuurder IJs, ijs en nog eens ijs op het immens grote Siljanrneer bij Mora. foto's Fred Geers Luc Paping de tijd vooral met praten, luisteren, testen, advi seren en analyseren. Om, na twee lange en inspannende da gen, uiteindelijk even voldaan als zijn reisgenoten de balans op te maken. „We hebben op diverse plekken in de wereld onze tenten opge slagen voor een alternatief schaatsavontuur, maar vrijwel overal was een 100 procent in breng van ons vereist. Van op bouw van het evenement tot en met de ijspreparatie toe. Dat werk wordt ons nu allemaal keurig en vakkundig uit handen genomen." Met de organisatie van de Vasaloppet, 's werelds grootste en meest tot de verbeelding sprekende langlaufwedstrijd, heeft de KNSB in Mora niet zo maar een partner. Op de eerste zondag in maart loodst het pro fessionele sportorganisatiebu reau, met vijftien mensen in loondienst en meer dan driedui zend vrijwilligers, nu al vele ja ren lang liefst 16.000 deelne mers van startplaats Salen, een bekend wintersportoord met ruime skimogelijkheden, naai de finish in Mora. Een 90 kilo meter lange tocht die, qua beleving én uitstraling, de ver gelijking met de Nederlandse Elfstedentocht met gemak kan doorstaan. Het enige grote ver schil is dat de Vasaloppet, op een heel enkele uitzondering na, elk jaar wordt gehouden. Het blijft niet bij die ene wed strijd op de eerste zondag in maart. In de week daaraan voorafgaand is vrijwel elke dag gelegenheid in te schrijven voor een tocht. In heel Mora is dan geen bed meer te vinden. Alle hotels, vakantiehuisjes, sport hallen en schoolgebouwen zit ten vol. Bij elkaar worden wel zo'n 40.000 starts verwerkt. Uitdaging Omdat de grenzen van het lang- laufevenement langzamerhand in zicht zijn gekomen en er be hoefte was en is aan een nieuwe uitdaging, richt de organisatie van de Vasaloppet zich sinds vo rig jaar ook op het in Zweden sterk aan populariteit winnen de toerschaatsen. Met als eerste proeve van bekwaamheid toen de Siljanskrinnet, een tocht over negentig kilometer. Die tocht opent zondag 3 febru ari ook de 'Svenska Skridskove- ckan', oftewel de Zweedse Schaatsweek. Twee dagen later is de Orsaskajten, gevolgd door de 200 kilometer lange MoraS- kridskoRace op vrijdag 8 febru ari. Alle drie de tochten worden vei-reden op de drie kilometer van Mora verwijderde Orsasjön, waar één grote ronde van 25 ki lometer is uitgezet. „Een mooi parcours met overwegend goed KNSB-bestuurder Luc Paping (links) verkent samen met Martin Hjelmtvedt van de Zweedse schaats bond het parcours van het open Nederlands kampioenschap op natuurijs, dat op 9 februari wordt ver reden. Op de achtergrond Mora. ijs", zag kenner Leegwater tij dens zijn inspectie. Ten teken dat het de Zweedse en Nederlandse schaatsliefhebber aan niets mag ontbreken, zet de Vasaloppet-organisatie shutt lebussen in om de deelnemers naar het ijs te vervoeren. Ook wordt in Mora een zogeheten Holland House ingericht en springt een van de plaatselijke horecabazen op de komst van de Nederlanders in met speciale pastamaaltijden en een geredu ceerde bierprijs, die normaal gesproken rond de tien gulden voor een halve literfles ligt. Met de aanvulling van het open Nederlands kampioenschap op 9 februari en de Ankeveen Giet hoorn Maasland-marathon op 7 februari is al met al een mooi en compleet schaatsprogramma ontstaan. De schaatsweek in Mox-a sluit zelfs nog aan op de Vikingarannet, een tachtig kilo meter lange tocht over binnen meren van Uppsala naar Stock holm. De eerste editie werd in 19 9 9 ge wonnen door Hotze Zandstra. Vorig jaar, toen reeds vierdui zend schaatsers aan de start stonden, was Martijn Krom kamp, de zoon van de bekende marathoncrack Jan-Eise, de snelste. Leegwater: „We bieden onze rij ders bij elkaar drie wedstrijden in een tijdsbestek van vier da gen aan. Hopelijk is dat vol doende om de komende weken alle ploegen over de streep te trekken. De belangstelling is ze ker aanwezig, maar menigeen houdt nog een slag om de arm." Die twijfel is er niet alleen bij de officiële marathonploegen. De toerrijders hebben het tot nu toe ook behoorlijk laten afweten. In Mora is, naar aanleiding van be spiegelingen van een overen thousiaste Nederlandse tour operator, de laatste maanden met man en macht gewerkt om een invasie van wel tweedui zend Hollandse natuurij slief- hebbers te verwerken en verma ken. Inmiddels is duidelijk dat het er hooguit enkele honderden worden. „Heel vervelend", vindt Anne Tusveld van Projectburo Zwe den. „De mensen in Mora ver dienen beter. Gelukkig kijken ze naar de langere termijn. Over drie jaar willen ze er echt staan. Hopelijk krijgen we dat met z'n allen voor elkaar." Drempels Volgens Tusveld is de Zweedse Schaatsweek in Mora door een ongelukkige samenloop van omstandigheden te laat 'in de markt gezet'. De Nedexdandse schaatstoerist had op dat mo ment reeds weer massaal voor een trip naar de Weissensee ge kozen. Daarnaast is de afstand, zo'n 1500 kilometer vanaf Utrecht, een van de drempels. In tegen stelling tot de Weissensee is Mo ra per auto nauwelijks in één dag te bei-eiken. Ook heeft Zweden de reputatie een duur land tezijn. Dat laatste valt echter mee, gezien de huidi ge gunstige koers van de Zweed se kx-oon. „Mora is wat mij be treft een meer dan redelijk alternatief voor de Weissensee", stelt Hans Brandt. De voorma lig marathonschaatser en vice- voorzitter van het KNSB-ge- west Noord-Holland/Utx-echt is tijdens het bliksembezoek aan het sportminnende stadje volle dig overtuigd geraakt van zijn voornemen de leden van zijn ge west over te halen voor een Zweedse schaatstxip in 2003. „Ik ben helemaal om. Een prachtige plaat ijs, heel veel an dere wintei'spoxlmogelijkhe- den, redelijke prijzen, uiterst vriendelijke mensen, overwel digende natuur en bovenal een super-organisatie. Dat laatste heeft hem vooral ge troffen. „Als x-ijders en KNSB hebben we in het buitenland al tijd zelf het voortouw moeten nemen en nu hoeven we alleen maar af te i-eizen en bij wijze van spreken een druk op de knop te geven." „Het is jammer dat deze winter niet meteen een goede start woi'dt gemaakt, maar op ter mijn moet de Zweedse Schaats week absoluut een succes kun nen worden. Daar heb ik een heel goed gevoel over." Peter Kemperman Siljan Gavl Borlange Karlstad "Uppsala /Wa/areni Stockholm Vanern Örebro o. Norrköping Göteborg ZWEDEN 'iHelsingb.org uuöu 'Malmö 250km Er leiden vele wegen naar Mora in centraal Zweden. De snelste manier is een rechtstreekse chartervlucht van Schiphol naar Mora. Die reis neemt slechts twee uur in beslag. De reis per auto be draagt, gemeten vanaf Utrecht, in het langste geval ruim 1500 kilo- meter. Hierbij wordt de Dresundbrug tussen Kopenhagen en Malmö genomen. Wie de veerponten Rödbyhavn-Puttgarden en Helsingör- Helsingborg kiest, is zestig kilometer minder lang onderweg. Minder inspannend is een tocht per eigen auto in combinatie met een overtocht (Stena Line) van Kiel naar Gothenburg of van Kiel naar Oslo. Utrecht-Kiel is mim 500 kilometer, Gothenburg-Mora 475 kilometer en Oslo-Mora 295 kilometer. Overnachting geschiedt in een hut aan boord van de veerboot, de reisduur is twee dagen. Bu- ro Scandinavia (tel. 020 - 46 21 051) heeft scherpe aanbiedingen. Op de diverse meren en wate ren in Zweden kan vaak al in november worden ge schaatst. Het seizoen duurt ver volgens tot half of zelfs eind maart. De meeste wedstrijden en toer tochten vinden plaats in de maanden januari en februari, met als belangrijkste evene ment dit jaar de Zweedse Schaatsweek in Mora. De ge middelde temperatuur in febru ari in Mora is zeven graden on der nul. Schaatsweek Mora: SiljanSkrinnet, 25, 50 en 100 km OrsaSkajten, 25, 50 en 75 km AGM-marathon, 100 km Mora SkridskoRace, 50,100 en 200 km Open NK marathon, 100 km Vikingarannet, 80 km Op internet is voldoende infor matie te vinden over de vele schaatsmogelijkheden in Zwe den en de Zweedse Schaats week in Mora in het bijzonder. Ook kan gratis worden gebeld met (00800 30803080) of ge maild naar (holland@visit-swe- tie Centrum in Alphen aan de Rijn. Andere internetadressen zijn: www.zweden.nl www.buroscandinavia.nl www.free-wheel.com den.com) het Zweden Informa- www.vasaloppet.nl (Advertentie) wTrovelaioys <*Siï Ontdek Egypte, het oude land der Farao's, gezegend met uitgestrekte stranden en een schitterende onderwaterwereld 5* Hilton Resort Hurghada HP v.a.€ 399- 5*deluxe Nijlcruise VOLPENS. ,,C 429. 4****rondreis ALL INCLUSIVE 599. Binnenkort ontvangt u onze folder in uw brievenbus met meer super voordelige aanbiedingen naar Egypte, Cyprus, Malta en Turkije. Niet ontvangen? Bel 020-5042500 www.travelways.nl RTL4 pag. 533

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39