De radeloosheid heerst in Goma Balkenende wil examen voor verblijfsvergunning PZC Vrije geest Over Borssele Slachtoffers vulkaanuitbarsting vrezen complot Rwanda Voor drugskoeriers is er zo een oplossing, voor kinderbedden op ic niet 26 januari 1952 Wantrouwende zielen zouden op de gedachte kunnen komen dat thans ook CD A-leider Jan Peter Balkenende de hete en niet immer wel riekende adem van Pim Fortuyn van Leefbaar Neder land in de nek voelt. Immers, de christen-democraat heeft tij dens een lezing in de Hofstad doen weten dat hij ér geen voorstander van is om van Nederland een multi culturele samenleving te maken. Daarmee laadt hij de verdenking op zich de electorale aantrekkingskracht van Fortuyn te vrezen. Maar angst is een slechte raadgever en Balkenende is er de man niet naar om zich te doen bijstaan door een infe rieure adviseur. Hij moet dus een andere reden hebben voor zijn afwijzing van de multiculturele samenleving. Hij noemt die reden trouwens zelf. De CD A-voorman vindt dat allochtonen zich moeten aanpassen aan we zenlijke onderdelen van de Nederlandse cultuur. Daarmee geeft hij er blijk van een verfrissende, liberale kijk te hebben op de samenleving. De medelanders die van heinde en verre zijn gekomen om zich hier te vesti gen, moeten niet tornen aan verworvenheden als het homohuwelijk, de emancipatie van de vrouw, de wet geving rond euthanasie en abortus en het gedogen van drugsgebruik. Balkenende laat zich, al vroeg in de verkiezingsstrijd, kennen als iemand met een vrije geest en een hang naar wereldgelijkvormigheid die weldadig aandoet. Oud-minister Wijers en energietopman Dessens van Economische Zaken lieten gisteren voor de rechtbank in Den Bosch geen ruimte voor twij fel over de afspraak die zij in 1994 dachten te maken over de toekomst van de kerncentrale Borssele. De elektrici teitsproducenten - en daarmee EPZ - gingen volgens Wijers en Dessens akkoord met sluiting, uiterlijk 1 ja nuari 2004. Even duidelijk als hun perceptie van de af spraak, kwam gisteren op tafel dat de kwestie destijds volstrekt onvoldoende is vastgelegd. De toenmalige in nige verhouding van het ministerie met de energiesec tor is geen excuus om zo'n gevoelige zaak niet in con tracten te regelen. Het is te verwachten dat EPZ de uitleg van Economi sche Zaken zal weerspreken. In de afweging van de rechter zal de gebrekkige bevestiging van de afspraken zwaar zijn. Maar ook dat EPZ de regeling aanvankelijk schijnbaar accepteerde, compleet met uitvoering van de modificatie en overeenstemming over compense rend geld voor de vervroegde sluiting van de fabriek. De juridische strijd om Borssele kan tot en met de Hoge Raad worden gevoerd. Als dat gebeurt, is de door de Staat beoogde sluitingsdatum vrijwel zeker niet haal baar. De onduidelijkheid voor de werknemers kan dus nog wel even duren. In de verlenging van hun netelige situatie ligt echter ook hun hoop. zaterdag 26 januari 2002 door Eelco van der Linden Een lange kolonne vrachtwa gens slingert door het adem benemende heuvellandschap van Rwanda. Voedsel van de VN is op wegnaar de grens met Con go, waar nu een week geleden de vulkaan Nyiragongo lava begon te spuwen. Het slachtoffer werd Goma, een stad van een half miljoen inwoners, majestueus gelegen aan het Kivu-meer. Hoewel oorlog, burgeroorlog, genocide en vluchtelingenstro men in alle soorten maten dit ge bied het laatste decennium heb ben geteisterd, is het nog steeds goed te begrijpen dat de Euro pese kolonialen vonden dat ze werkelijk het paradijs op aarde hadden ontdekt. Ze bouwden villa's aan de oever van het meer, en hetzelfde deed Mobu tu, de megalomane dictator die 30 jaarlang Congo zou uitknij pen en leegroven. Een van zijn optrekjes, inmiddels ingeno men door leiders van de hier heersende rebellenbeweging RCD, vloog in brand toen de la vastroom over het gazon kroop en sissend in het meer eindigde. „Eindelijk gerechtigheid", zegt Juvenal Mulingwa, leraar in Goma, doelend op zowel Mobu tu als de rebellen. Hij loopt over de nog steeds hete lavasnuift de giftige zwaveldampen op en staart naar de overkant, naar Rwanda. De aarde begint voor de zoveelste keer te trillen. „Welkom in de hel van Goma", zegt de leraar. Sintelige massa Mulingwa overdrijft niet. De lava heeft de belangrijkste straat van de stad, de voormali ge Avenue Mobutu, bijna hele maal opgevuld. Winkels en kan toren omzomen nu zinloos de rokende sintelige massa. Ver derop is een stadsdeel helemaal verdwenen. Van de kathedraal staat nog één muur overeind. Van het huis van Philippe Banga helemaal niets meer. „Ik was met de auto weg. Godzijdank", zegt hij. Zijn buurman probeert verwoed het golfplaten dak los te rukken en brandt daarbij zijn handen. Het blijkt een steeds te rugkerend beeld; op het on bruikbaar geworden vliegveld zijn een man en een vrouw bezig een vrijwel verkoolde boom uit de lava te trekken. „Het is voor hout om op te koken", legt ze uit. Er klopt iets niet in Goma. In ternationale hulp was volop toegezegd en zou via het naburi ge Rwanda, dat een veelheid aan hulporganisaties herbergt, worden gedistribueerd. In de eerste uren stormde de halve be volking de grens over en was het idee om haar daar in kampen te houden, te voeden en te laten wachten op betere tijden. Van daag zijn die Rwandese kampen vrijwel leeg. „We zijn direct te ruggekeerd, omdat we het niet vertrouwden daar", zegt een man die samen met vijfduizend anderen terechtgekomen is op het terrein van de Technische School Don Bosco. Binnen tien seconden staat de hele goege meente naast hem om de bood schap duidelijker te maken: „De Rwandesen willen al lang van ons af en dit was een goede gele genheid om ons te vergiftigen." Spanningen De vulkaan heeft een hoop be dolven, maar brengt ook het een en ander aan de oppervlakte. Zoals politieke en etnische spanningen. Goma is het hoofd kwartier van de rebellengroep RCD, die sinds 1998 een flink deel van Oost-Congo contro leert. De RCD wordt gesteund door Rwanda, hoewel de meeste Congolezen zeggen dat de RCD Rwanda is. „Het is niets anders dan een alibi om mineralen te stelen en ondertussen te werken aan het grote Tutsi-koninkrijk. Ze willen ook delen van Oegan da en Burundi hebben", zegt le raar Mulingwa op fluistertoon. Alsof het een vanzelfsprekende waarheid betreft noemt hij Tut si's hypocriet en 'mensen die nooit de hele waarheid zullen zeggen'. Mulingwa is intelligent, goed geïnformeerd en lijkt zeker geen radicaal. Bovendien is hij geen Hutu. Zijn denkbeelden blijken onder de Congolezen wijdver breid. Rwanda wordt gezien als de onderdrukker. De genocide van 1994 in dat land, die een miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's het leven kostte, heeft hier een andere betekenis. Dui zenden vluchtelingen stroom Een meisje heeft drinkwater gehaald in Goma, waar tienduizenden mensen dakloos werden door de vulkaanuitbarsting. foto Pedro Ugarte/EPA den de grens over, eerst Tutsi's en later, toen de huidige presi dent (en Tutsi) Paul Kagame de macht wist te grijpen, vooral Hutu's. Onder hen waren ook de ge vreesde moordeskaders van de Interahamwe en soldaten van het voormalige Rwandese rege ringsleger. Al gauw werden de vluchtelingenkampen in Congo hun bases voor aanvallen op Rwanda. Dit was de reden waarom Kagame de grens over stak, een oorlog begon en nu, via de RCD, het gebied rond Goma controleert. Honger maakt mensen x-ade- loos, en enige ongerustheid lijkt ook bij de RCD en Rwanda ont staan. Er zijn meer (Rwandese) militairen naar Goma gestuurd. Sommigen, tot grote woede van de vluchtelingen, worden gesta tioneerd in de kampen. De hulp organisaties ontkennen dat ze traag zijn en helemaal dat ze niet willen samenwerken met rebellen. „We werken overal, ook in Congo, samen met de lo kale autoriteiten", zegt Laura Melo van de VN-voedselhulp. Ze bevestigt het gerucht dat er een opslagplaats in Goma was met 1000 ton maïs, maar zegt dat distributie iets anders is. „Bovendien was het nog niet veilig. Pas maandagavond heb ben we een soort groen licht ge kregen van de vulkanologen. Vervolgens heb je een paar da gen nodig om de operatie te la ten starten." Voorzichtigheid blijft overigens geboden, want diezelfde vulkanologen vonden donderdag de aanhoudende aardbevingen 'ongewoon' en sloten een nieuwe eruptie niet helemaal uit. De gouverneur van Goma, Shomwa Mungera, klaagt ook over de trage hulp, maar vindt dat de rebellen goed hebben ge handeld. Na geld gevraagd te hebben voor een interview en zijn zwaar bewapende soldaten plaats hebben genomen, noemt hij als bewijs het geringe aantal doden. „Alleen dieven zijn om gekomen bij de uitbarsting", zegt hij doelend op de plunde raars, die stierven door soldaten of door de benzine die ze stalen. Monsieur Mungera stelt dat hij niet om hulp gaat bedelen, maar plotseling hoeft dat ook niet meer. Ruim een week na de eer ste eruptie vindt een eruptie van hulpgoederen plaats. Vracht wagens trekken de grens over en voedseldistributie komt op gang. De Congolezen kijken met grote ogen naar het mysterie. Je ziet ze denken: de wereld vindt dat we nog niet hoeven te ster ven. GPD door Paul Koopman Soms kan de politiek heel voortvarend zijn. Op Schip hol wordt een handjevol cocaï nesmokkelaars doorgelaten we gens een gebrek aan celruimte en ziet: binnen de kortste keren ligt er een 'noodplan'. Minister Korthals van Justitie verdedig de deze week niet zonder trots een reeks draconische maatre gelen, die het zo goed als onmo gelijk moet maken dat nog één betrapte bolletjesslikker met een recuutje van de staat in de taxi kan wegrijden. Zo groot was de verontwaardi ging in Den Haag over het lakse cocaïnebeleid, dat maar liefst twee politieke taboes werden opgeheven. Smokkelaars wor den met meerderen in een cel ge stopt en het leger wordt inge schakeld bij hun bewaking. Veel keus hadden kabinet en Kamer overigens niet. Na alle publici teit hadden drugskartels een openlijke uitnodiging ontvan gen om nog veel méér stakkers met een kilootje drugs in de maag naar Schiphol te sturen. Bovendien stond Nederland - met de voordeur zo zichtbaar op een kier - internationaal in zijn hemd. Aandacht Op dezelfde dag waarop Kort hals Schiphol op slot draaide, debatteerde het parlement met minister Borst over een ander probleem dat toch wel enige aandacht verdient. Nederland, zo blijkt, is niet in staat doodzie ke kinderen de verzorging te ge ven waarop zij en hun ouders recht hebben. Wegens een tekort aan intensi- ve-carebedden moesten vorig jaar circa duizend kinderen op gewone verpleegafdelingen worden ondergebracht, of soms zelfs worden geweigerd. Je hoeft niet aan Harvard gestu deerd te hebben, om te begrij pen dat een aantal kinderen is gestorven als gevolg van dat beddentekort. Noodplan Het adequaat beschermen van kinderen is toch wel de eerste eis die aan een beschaafde samen leving mag worden gesteld. Darwin constateerde al in zijn tijd dat ook in het dierenrijk al les wijkt voor het nageslacht. Je zou dus verwachten dat het ka binet net als bij het cocaïnepro- bleem een 'kernteam' formeert, aangestuurd door de minister president, dat binnen de kortste keren een noodplan presenteert. Inzet: binnen zes maanden voor alle kinderen in levensgevaar een ic-bed met personeel, des noods ingehuurd bij het leger of het buitenland. Onorthodox en creatief, dat is een aanpak die past in dit geval. Maar helaas, niets daarvan. Het tekort aan ic-bedden voor vol wassenen wordt in het jaar2004 weggewerkt, beloofde minister Borst in de Tweede Kamer. Voor kinderbedden 'is misschien iets meer tijd nodig'. Tot die tijd moet de bestaande capaciteit beter worden benut, worden eventueel vacante bedjes aan gemeld op een speciale website en is op het departement een stuurgroep in het leven geroe pen. En maar hopen dat er intussen, tot het jaar 2004 of misschien wel 2005, niet te veel kinderen overlijden als gevolg van de tekort schietende zorg. Souplesse Is dit eigenlijk geen reden voor een forse politieke rel? Blijk baar niet, want minister Borst kwam er in het debat nog gena dig van af. Tegen haar werd geen motie van afkeuring ingediend, zoals Korthals wel overkwam. Vanwaar die souplesse? Kon de minister misschien geen ijzer met handen breken? Werd zij, net als Korthals, overrompeld door een plotseling forse toena me van de vraag? Ic-bedden en getraind personeel tovert nie mand zomaar uit de hoge hoed. Helaas, het is niet het geval. Al in 1998 trokken kinderge neeskundigen aan de alarmbel. Een onderzoek dat gefinancierd werd door het departement stel de dat als gevolg hiervan,het overlijden van 25 tot 30 kinde ren per jaar aannemelijk is. Vo rig jaar stuurde het Amster damse VU-ziekenhuis opnieuw een brandbrief. Minister Borst beloofde uitbreiding van de ca paciteit, maar daar is in de praktijk in al die jaren weinig tot niets van terechtgekomen. Het is niet met elkaar te rijmen: voor een handjevol cocaïneslik- kers wordt alles uit de kast ge haald. Minister Borst faalt al vier jaar in de verzorging van doodzieke kinderen en krijgt van de Kamer nog minimaal twee jaar respijt. Het is om je ka pot te schamen. Dergelijke laks heid is een beschaafd en welva rend land niet waardig. Maar internationaal staan we er - nog - niet mee voor schut. Dat biedt een schrale troost. GPD Het ideaal van de multiculturele sa menleving dient te worden verlaten, betoogde CDA-leider Jan Peter Bal kenende donderdag in een lezing. Met name de inburgerings cursus sen zou den op de schop moeten. Wat wil hij precies? door Paul Koopman Jan Peter Balkenende schudt het hoofd. Het is absoluut niet zijn bedoeling de partij Leefbaar Nederland met een ferm standpunt over migranten de loef af te ste ken, bezweert hij. „Maar ik neem het sig naal van die partij wel serieus. De discussie over de multiculturele samenleving is, na dat publicist Paul Scheffer er twee jaar ge leden over begon, gestokt. We lopen nu het risico dat het debat opnieuw opleeft, maar niet goed gevoerd wordt. En dus allerlei on- derbuikgevoelens aanwakkert." Paul Scheffer stelde in een spraakmakend essay dat de integratie van minderheden in Nederland op een drama is uitgelopen. „Het kaartenhuis van de multiculturele samenle ving stort ineen", aldus Scheffer. „Alle onuitgesproken verwachtingen, als zou in tegratie vooral een kwestie van tijd zijn, worden niet bewaarheid- Onder de opper vlakte van het openbare leven drijft een zee van verhalen over de botsing van culturen die niet of nauwelijks wordt gehoord. Balkenende trekt een voor de hand 1 iggende conclusie: het 'multiculti'-ideaal moet wor den verlaten. De integratie verloopt mede zo moeizaam omdat Nederlanders zelf zo vaag zijn over de cultuur waarin migranten zouden kunnen assimileren. Tolerantie is ontaard in onverschilligheid." Schetst u geen karikatuur? „Nee, die cursussen maken migranten wel degelijk wegwijs in onze verzorgingsstaat. En dat is ook zeker nuttig. Maar ik vind het minstens zo belangrijk dat helderheid wordt verschaft over onze normen en waar den. Die wortelen in de joods-christelijke en humanistische traditie. Wij hechten aan vrij hei di nd i viduele verantwoordelij kheid respect voor de ander en het belang van zelf ontplooiing. Nederland is traditioneel een open samenleving. Maar je krijgt proble men als het gevolg is dat culturen langs elkaar heen gaan leven. Iedereen moet de spelregels van onze rechtsstaat erken nen." Daarvoor moet de inburgeringscursus worden gebruikt? „Ja, men z.ou daar moeten leren: wat houdt de Nederlandse grondwet in? Wat mag hier wel en wat mag hier niet? In Amerika moe ten nieuwkomers zelfs een eed op de grond wet afleggen. Misschien moeten wij ook die kant op- Juist om vreedzaam te kunnen sa- Jan Peter Balkenende menieven. Fortuyn benoemt alleen het pro bleem, ik wil perspectief bieden." Maak het nou eens concreter? Wat zijn on ze normen en waarden? „Er zijn grenzen aan tolerantie, je schuift verantwoordelijkheden niet af, je hebt ook oog voor de ander, regels neem je serieus. Dat soort zaken." Geef eens een voorbeeld van geaccepteerd gedrag in een andere cultuur dat bij ons niet door de beugel kan? „Eerwraak en bloedwraak accepteren wij niet. Ook niet dat de vrouw als minderwaar dig wordt behandeld. In Amerika wordt nieuwkomers echt bijgebracht: denk erom, je gaat deel uitmaken van de Amerikaanse samenleving! Die kant moeten wij ook op. Wat weet men van het land zelf en wat de do minante waarden zijn?" U bedoelt: wij eten met mes en vork en als we rijk zijn hangen we geen kilo's goud om onze hals? Lacht: „Nou, dat calvinisme van 'je houdt je welvaart binnenshuis' is al flink gesleten. Nee, maar ik wil wel dat men kennis heeft van onze manieren. De inburgeringscon tracten zijn te vrijblijvend. Er is veel uitval, er zijn geen sancties en de toetsing schiet te kort. Ik zou ervoor zijn als er een verplicht examen komt dat gekoppeld wordt aan het al dan niet krijgen van een verblijfsvergun ning." Je kunt migranten toch niet verplichten om net zo te gaan denken als de dominan te stroming in Nederland? Een imam. als De Ruyter Vlissingen heeft een portret van Michiel de Ruyter in bruikleen gekregen. Het schil derij, vermoedelijk geschil derd door Ferdinand Bol, is eigendom van jhr. Elias van Stabroek te Brussel. De Ruyter gaat prijken inde wethouders kamer van het stadhuis. Blindenbond In Vlissingen is een comité ge vormd voor het organiseren van een blindenavond. De- avond wordt op maandag in het ScheldekWartier gehou den. Op het programma staat onder meer film van de blinde novellen-schrijver Willem Kramer. Bisschop Mgr. Vouk, bisschop van de Joegoslavische stad Ljublja na, is vlakbij deze plaats aan gevallen door een groep van vijftig personen. De bisschop werd met benzine overgoten en in brand gestoken. Zijn conditie is niet best. Toren Axel De inzendingen op de prijs vraag voor een nieuw ontwerp voor een kerktoren in Axel hebben nog geen bruikbaar re sultaat opgeleverd. De jury vond de voorstellen van de deelnemende architecten niet geschikt genoeg. De vorige to ren werd in de oorlog ver woest. foto Phil Nijhuis/GPD El Moumni zal zijn standpunt over homo seksualiteit na een cursus echt niet her zien. „Nee. Maar je kunt de kennis wel toetsen in een examen. Dat is doodnormaal in een cur sus. En een aantal zaken mag men zich uit eindelijk wel eigen maken." Weten wij eigenlijk zelf wel wat onze cul tuur inhoudt? Wat is onze seksuele moraal bijvoorbeeld? „Precies! De komst van andere culturen dwingt ook ons om in de spiegel te kijken en helderheid te krijgen over wat we zelf willen en vinden. Wij maken het de migranten niet altijd gemakkelijk. Ons gedrag verloedert: het bekladden van moskeeën past evenmin. Om geloofwaardig te zijn moet je het goede voorbeeld geven." Het CDA heeft zijn eigen historisch/chris telijke achtergrond gerelativeerd door niet-christenen in de fractie op te nemen. „Dat is een oude discussie. Alle leden onder schrijven het evangelie en onze belangrijk ste uitgangspunten. Dat heeft nooit een pro bleem gegeven." Onlangs klonk het pleidooi om de eed voor volksvertegenwoordigers te verrui men zodat die ook voor moslims accepta bel zou zijn. Mee eens? Balkenende kijkt naar zijn woordvoerder. De gelofte op de bijbel is een uiting van de identiteit en cultuur van ons land, houdt die hem voor. „Daar zijn wij dus tegen", conclu deert de CDA-leider. „Ik wil geen: zo waar lijk helpe mij Allah almachtig." GPD Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1.-) per maand; 19.25 per kwartaal: 52,- - periaar 198.-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdehng Tel. 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adrninistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pio- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteei de derden Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18.4380 AA Vlissingen Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct.) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail' redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2