Roemloos op een rij gezet Maatje 36, daar heeft de Argentijnse vrouw alles voor over 29 Cyprus wil vermisten laten rusten Behagen en jagen in Buenos Aires zaterdag 26 januari 2002 De geschilderde vlag op een bergwand van het Turkssprekende Noord-Cy- prus, is de grootste van de wereld, zegt men hier trots. Hij heeft een oppervlak van wel zeven voetbalvelden. De bewoners van het dorpje on der de vlag weten de prijs er van: Tasjkent wordt ook wel het dorp der weduwen ge noemd. De mannen van Tasjkent zijn geen eervolle dood gestor ven tijdens de verdediging van hun vaderland. Nee, ze zijn op 14 augustus 1974 roemloos op een rij gezet voor een groot gat in de grond en neergemaaid door de Grieks-Cypriotische Nationale Garde, net toen ze met bevende handen het siga retje opstaken dat de bevelheb ber hen had aangeboden. Zo luidt het relaas van Fuat Hüsey- in, die slechts gewond raakte en wist te ontsnappen terwijl de moordenaars een bulldozer haalden om het massagraf dicht te gooien. Hüseyin denkt dat hij de enige overlevende van de 80 is. Maar Sultan Kesjif Karakaderli denkt daar anders over. Haar achternaam betekent 'getroffen door een zwart lot'Ze heeft hem aangenomen nadat haar man Kesjif, haar vier zonen en haar broer weggehaald werden döor Grieks-Cypriotische dorpsge noten, die de Nationale Garde een handje hielpen. „Andriko kwam met zijn broers, de zonen van Istasi, Hadjibavli, Kalipso, de zoon van Nicola... Ze kwa men door de deur en de ramen. Door de luidsprekers op het dorpsplein werd omgeroepen dat wie tegenwerkte, neerge schoten zou worden. Als lam metjes gingen onze mannen mee. Mijn jongste was nog maar dertien." Na een nacht in de school werden de mannelijke inwoners van het dorp per bus afgevoerd. Dat is het laatste wat ze ooit van hen gezien heeft. Hoop Sultan kent het verhaal van Hü seyin. Maar ze blijft hopen. Zo lang ze geen officiële doodver klaring heeft, zolang ze de beenderen van haar man en kin deren niet kan begraven, gelooft ze niet dat ze dood zijn. Afgelo pen december hebben de leiders van de twee gemeenschappen op het eiland, de Grieks-Cy priotische Glafkos Klerides en de Turks-Cypriotische Rauf Denktasj, afgesproken om ein delijk de kwestie van de vermis ten op te lossen. Sultan hoopt nu dat ze misschien van op z'n minst één van haar zoons een te ken van leven zal krijgen. Het is waarschijnlijker dat ze opgegraven worden uit het mas sagraf op de voor haar onbe reikbare berg Ayia Fila. Het dorp Tasjkent, of Dohni op z'n Grieks, lag destijds in het zui den, in de buurt van Limassol. Het Turkse leger was een maand voor de slachting geland in het noorden van het eiland en rukte nog steeds op. De aanleiding daartoe was een door Athene gesteunde coup geweest die tot doel had het eiland bij Grieken land in te lijven. Gedurende de elf voorafgaande jaren hadden de Grieks-Cyprioten dat op hun eentje geprobeerd te bewerk stelligen. Ondanks de aanwe zigheid van een VN-vredes- macht sinds 1964 waren meer dan honderd Turkssprekende dorpen ontruimd, de bewoners in tentenkampen gestopt, ver moord of naar het buitenland gevlucht. In Tasjkent gingen de Turks-Cyprioten niet meer op de koffie bij hun Grieksspre- kende buren, zoals ze dat eeu wenlang wel gedaan hadden. Regelmatig kregen ze een pak slaag van groepen Grieks-Cy priotische boerenjongens. Af en toe werd een Turks-Cyprioti sche dorpsbewoner dood langs de weg gevonden. In de steden woonden de Turks-Cyprioten inmiddels in getto's waar ze eco nomisch afgeknepen werden. Splitsing De Turkse inval maakte aan dit alles een eind. Het eiland werd gesplitst in een Turkssprekend noorden en een Griekssprekend zuiden. De Turkssprekende be woners van Tasjkent bij Limas sol verhuisden in oktober 1974 naar het leegstaande Griekse dorp in het noorden waar ze te genwoordig wonen. In totaal hebben tussen de 150.000 en 200.000 mensen van beide ge meenschappen huis en haard moeten verlaten. In 1977 is de scheiding van het eiland perma nent gemaakt met een verdrag. Aan Turkse zijde zijn uit de pe riode 1963-1974 nog steeds 803 personen officieel vermist, gro tendeels burgers. Aan Griekse zijde zijn uit 1974 1.616 perso nen opgegeven als vermist. Van hen was een duizendtal soldaat. Hun echtgenoten en moeders staan dagelijks met foto's van hun dierbaren aan het Ledra Palace, de enige poort in de muur die sinds 1964 de hoofd stad Nicosia splijt. Ze worden de Penelope's genoemd, naar de mythologische vrouw die haar halve leven op haar ronddolen de man wachtte. Maar haar Odysseus kwam uiteindelijk te rug. De Grieks-Cypriotische rege ring heeft de Penelope's immer doen geloven dat hun mannen naar Turkije afgevoerd zijn en daar in de gevangenisof zelfs in zoutmijnen vast zitten, al is De vermiste mannen - echtgenoot en vier zonen - van Sultan Kesjif Karakaderli. daarvoor nooit enig bewijs ge vonden. Andriani Palmas uit Peristerona was zo'n Penelope. Haar Karalambos zou, volgens de officiële versie, tijdens de ge vechten na de Turkse inval krijgsgevangen genomen zijn. Jarenlang heeft ze alle interna tionale forums platgelopen, en deelgenomen aan de door de overheid georganiseerde de monstraties om haar jammer klacht ten gehore te brengen. In 1995 kreeg ze te horen dat haar man door het Turkse leger ge dood was. Maar ook dat haar re gering dit al die jaren geweten heeft. Sinds die eerste bekente nis van een nieuwe bicommuna- le commissie voor vermisten zijn er meer dan honderd licha men geïdentificeerd met een DNA-test. Sommigen stonden op de lijst van vermisten, maar zijn in werkelijkheid door de Grieks-Cypriotische overheid begraven nadat hun lichamen door de Turkse militairen over handigd waren. Zo liggen er in de graven op het oorlogskerkhof Lakatamia niet één maar een hele stapel doden in ieder graf volgens een verhaal in de Engel se krant The Guardian uit 1999. Maroulla Siamisi huurde een graafmachine om het graf te openen waarvan ze vermoedde dat haar man erin lag. Ze vond diverse lichamen, maar niets herkenbaars van haar geliefde. Andere vrouwen hebben gepro beerd om graven van onbekende soldaten met hun blote handen te openen in de hoop een restant van hun echtgenoot te vinden. .,We hebben onze vrouwelijk heid verloren, onze schoonheid, onze jaren. Maar God, we zullen dit tot op de bodem uitzoeken", verklaarde Androulla Palma te gen de krant. De leugen diende niet alleen het aanwakkeren van anti-Turkse gevoelens. Ze verdoezelde ook het feit dat in de vijf dagen tussen de coup en de Turkse inval de putchisten velen van hun tegenstanders onder de Grieks-Cyprioten uit de weg geruimd hebben. Liever geeft men de Turken de schuld. De latere Grieks-Cypriotische regeringen hebben ook altijd het etnische geweld tegen de Turkssprekende eilandbewo ners gebagatelliseerd. We kunnen niet de delete-knop indrukken en alles vergeten", zegt de Turks-Cvpriotische leider Rauf Denktasj in zijn 'presidentiële' paleisje in Noord-Nicosia. „Embargo's en massagraven zijn ons lot ge weest tot Turkije kwam. Elf jaar lang waren we ingesloten op drie procent van het grondge bied." Sinds 1974 hebben de Turks-Cyprioten, dankzij de permanente aanwezigheid van een grote Turkse troepenmacht, 37 procent van het eiland in handen. Dat is meer dan rede lijk voor wat toen niet meer dan een kwart van de bevolking was. Het Turkse leger nam het extra land bewust in zodat het latei- ingeruild zou kunnen worden voor toegiften op politiek vlak van Grieks-Cypriotische zijde. Het tijdstip dat dat gebeurt, lijkt nu eindelijk aangebroken te zijn. Denktasj en Klerides zit ten vanaf half januari drie maal per week met elkaar om de tafel met open agenda, aangespoord door het naderend lidmaat schap van de Europese Unie. De Unie heeft verklaard het eiland ook gedeeld op te zullen nemen, in dat geval alleen het Griekse zuiden, maar dit is voor geen van de partijen wenselijk. „Ze zeggen dat Cyprus de beste kan didaat is die ze hebben", sneert Denktasj. „Lekkere kandidaat met massagraven op haar bo dem, en die nog steeds een deel van de bevolking onder embar go houdt. De Grieks-Cyprioten staan ons zelfs niet toe om voet bal te spelen met de rest van de wereld." Turks isolement De wereld erkent de regering van het zuiden als de enige wet tige van het gehele eiland. Het Turkssprekende noorden is ge heel geïsoleerd. De Turks-Cy prioten begrijpen niet waarom. Rüstem Tatar, lid van de VN- commissie voor Vermisten, was in 1960 lid van de delegatie die naar Londen ging om het onaf hankelijkheidsverdrag van Cy prus te tekenen. Voor de an nexatie door Engeland tijdens de Eerste Wereldoorlog was het eiland Osmaans territorium. „Er was een Turkssprekende en een Griekssprekende delega tie", aldus Tatar. „We waren in 1960 gelijkwaardige partners, net zoals vandaag het kleine Luxemburg en het grote Duits land beide lid van de EU zijn. In de regering hadden we veto recht. We woonden door elkaar, maar we hebben nooit geaccep teerd om door de Grieks-Cy prioten geregeerd te worden. Dat zullen we in de toekomst evenmin doen." Jessica Lutz wenkbrauwen stylen en nagels manicuren en lakken. De middag is pas geslaagd met een 'planchita', waarbij het haar na het wassen en eventueel verven kaarsecht ge föhnd wordt. „Van mijn gezicht moeten jul lie afblijven", waarschuwt Andrea Vega (34, geblondeerd, maat 36, huisvrouw). „Ik heb net mijn lippen voller laten maken. Rond mijn mond is het nog een beetje gevoelig." De druk op de Argentijnse vrouw om er goed uit te zien is verschrikkelijk groot. Dat zie je, dat hoor je, dat merk je. In de straten van Buenos Aires zijn de rokken korter en strak ker dan waar ook. Zelfs in de hete, vochtige zomer menen heel wat Argentijnsen een panty te moeten dragen. Alleen buitenland se vrouwen durven de straat op met onge schoren benen en ongelakte nagels. Moe ders leren hun dochters al jong koken én hoe ze pijnloos moeten ontharen. Trouwens, welk ander parlement verzint het om ano rexia onder jonge meiden te bestrijden door een wet aan te nemen waarin kledingzaken worden verplicht tot en met damesmaat 40 te verkopen? Bij de obelisk in het hartje van Buenos Aires steekt Laura Montalban (26, geblondeerd, maat 34, advocate) de straat over. „Wat een mooie ogen!roept een passerende taxi chauffeur. „Qué belleza" (wat een schoon heid) fluistert een man in het voorbijgaan in haar oor. Montalban blijft koel onder deze belang stelling. Net als alle Argentijnsen is ze eraan gewend geraakt dat mannen openlijk toe spelingen maken op het uiterlijk van vrou wen die zonder mannelijke begeleider over straat gaan. Innerlijk geniet ze ervan, geeft ze toe. „Ik woon bij mijn ouders en geef elke maand meer dan duizend dollar uit aan de kapper, nagelstyliste en aan kleren. Als mannen mij het hof maken is dat een beves tiging dat ik er goed uitzie. Maar het is niet de bedoeling dat ik laat merken dat ik van die belangstelling geniet. Zo'n vent zou zich rot schrikken als ik op zijn avances inga. Je moet het zien als een spel dat mannen en vrouwen hier constant spelen: jagen en be jaagd worden." Om het spel te kunnen spelen is mooi zijn niet voldoende. Echt behagen kan alleen Evita Peron een superslanke vrouw, weet iedereen. Ver geten kan een vrouw die opdracht niet. De televisie laat de godganse dag niets anders zien. Dankzij dit medium krijgen de kijkers hordes magere, rondborstige blondines voorgeschoteld. Vedet Een aantal van hen blijkt het voor buiten staanders onbegrijpelijke en curieuze be roep van 'vedet' te hebben. Die dagtaak schijnt voornamelijk te bestaan uit het pu- bliekelijk 1 aten zien hoe mooi je bent. De ve det is de schaars geklede meid die bij een hu- moristisch tv-programma regelmatig op de schoot verkeert van de grappenmaker of hem een uitgebreide blik gunt op haar borstpartij. Een vedet pronkt met zichzelf foto GPD op plaatsen waar het volk dat er toe doet bij eenkomt. Maat 36 is hoe dan ook het doel. Daar gaat de Argentijnse vrouw voor. Daar heeft ze veel, zo niet alles, voor over, Dat je moet afzien om af te vallen, leren de dames al jong. Maxima Zorreguieta mag dan blond zijn en wie weet zelfs sexy, volgens de Ar gentijnse vrouwen mag het best een maatje minder. Bijna tien procent van de tiener meisjes lijdt aan anorexia of boulimia. Zelfs geëmigreerde vrouwen kunnen zich niet aan het slankheidssyndroom ontworstelen. De al tien jaar in Duitsland wonende Celia Cordoba (43, zwartharig, maat 38, caissière) onderwierp zich aan een streng dieet voor dat ze onlangs afreisde naar Buenos Aires. „Ik vertrok tien jaar geleden met 48 kilo. Ik kon het niet maken om na-zes jaar afwezig heid met twaalf kilo te veel onder ogen van familie en vrienden te komen." Bij 'Instituto de Belleza Susana' is het in middels reuze gezellig. De vrouwen voelen er zich duidelijk op hun gemak. Zonder schroom bespreken ze 'het mannelijk schoon'. Dat is een onderwerp waarover geen woord kan worden gezegd als er man nen bij zijn. De opmerking dat 'Ricky Mar tin een lekker ding is', of dat 'Antonio Band- eiras een lekker kontje heeft' kan de sfeer in huis en in het echtelijk bed lelijk verpesten. Alicia Dominguez (27. zwartharig, maat 40, lerares kunstgeschiedenis en dochter van Graciela) houdt zich een beetje op de ach tergrond. Ze is nog steeds boos op ma. „Ze vindt mij veel te dik. Daarom had ze voor een week slankmaaltijden voor me gekocht. Gisteren wilde ze me dwingen om zo'n pak te eten. Toen ik weigerde, bemoeide mijn broer zich ermee. Hij praatte op een toon zo als mijn vader dat zou doen. Hij zei dat ik nooit een goeie vent krijg als ik niet afval", aldus een verontwaardigde Alicia. „Weet je wat het is? Ik pas doodgewoon niet in de huidige mode waarmee mannen ver leid kunnen worden. Ik ben sinds kort ge scheiden en fysiek ben ik nooit de vrouw ge weest die hij zich wenste. Ik ben dat gedoe met mooi en slank zijn zat. Het komt wat mij betreft voort uit een soort van minderwaar digheidsgevoel van de middenklasse en de hogere klasse. Wij doen ons uiterste best om op Europeanen te lijken. Vreemd is dat niet, want veel Argentijnen zijn de kinderen en kleinkinderen van geëmigreerde Europea nen. Eigenlijk denken die dat ze maar tijdelijk in Argentinië zijnzegt ze schamper.Wat dat betreft maakt Maxima de grootste droom van de midden- en hogere klasse waar. Ze onderstreept de waardigheid die deze klas sen zichzelf toedichten. Ze keert niet alleen terug naar Europa, maar doet dat ook nog eens als prinses en toekomstig koningin. Mijn moeder is nooit verder gekomen dan Reina del Mar, Koningin van de Zee, omdat ze een miss-verkiezing in een badplaats had; gewonnen." Josette Mulders Blond, sexy en slank is in het Argentinië van Maxima het ultieme schoonheids ideaal. De Argentijnse vrouw die mee wil tellen moet dan ook iedere dag meer dan haar best doen om mooi te zijn. Wie daarin slaagt, maakt de meeste kans op een baan en slaat de beste huwelijkskandidaat aan de haak. Over behagen en jagen in Buenos Ai res. „De Argentijnse vrouw is een loeder." Als het bijna muisstil is in de schoonheids salon, kun je er prat op gaan dat Graciela Dominguez (58, geblondeerd, maat 36, huisvrouw) aan het woord is. Pikante en al leen voor vrouwenoren bestemde verhalen zijn haar specialiteit. Graciela is de gang maakster van een vriendinnenclubje. Min stens één keer per week stappen de 'chicas' bij de schoonheidsspecialiste binnen. „Waarom? Nou, wat denk je? Mijn man ver koopt landbouwmachines in het hele land. Hij is vaak dagenlang van huis. Door mijn inzet heeft hij een reden om naar huis te ko men", verklaart Dominguez en ze duwt haar in een rode bh verpakte ronde borsten naar voren. De rest van het clubje komt niet meer bij van het lachen. Het is donderdagmiddag bij 'Instituto de Belleza Susana' en Graciela's vriendinnen- club is gearriveerd. Topdrukte voor de eige nares en haar vijf medewerksters. Het ont haren van benen, oksels en bikinilijn staat op het programma. Alle zes willen Ze hun Mevrouw Claudia Maradona. foto Daniel Luna/GPD OIP K iACOSM-^ Ledra Palace is in de loop der jaren een echte grensovergang geworden. foto's Jessica Lutz/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29