lifïllil EIGENZINNIGE VVD bezuinigt op buitenlanders Israël slaat terug na bomaanslag Kok baalt van relletjes rond Maxima Harde afspraak over sluiting Borssele staat in elektriciteitsplan Duizenden banen op de tocht door misère Brabantse bedrijven Zo groot is Zeeland toch niet? Kofi Annan in Afghanistan Oranje in poule met Isjechie Een buurt met een bijsmaakje PZC scheepvaartdag Congres liberalen wil export kinderbijslag allochtonen verminderen Delta Nuts wordt Safin in finale Australian Open MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN 10° ZW6 Onrustig Veel bewolking en vanmiddag en vanavond veel regen en wind. Zacht met temperaturen rond 10 graden. Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com 245e jaargang no. 22 zaterdag 26 januari 2002 los nummer 1,50 3,30) internet: www.pzc.nl door Erwin Tuil DEN HAAG - Premier Kok be gint de voortdurende relletjes rond Maxima Zorreguieta beu te worden. De minister-presi dent liet dat merken na afloop van de ministerraad naar aan leiding van de berichten over de Argentijnse priester die volgen- door Hans van Soest DEN HAAG - De VVD wil tientallen miljoenen eu ro's bezuinigen op de ex port van de kinderbijslag naar het buitenland. Gis teren werd onder druk van het ledencongres in het verkiezingsprogramma opgenomen dat in de kin derbijslagwet het zogehe ten woonlandbeginsel moet worden ingevoerd. Dit houdt in dat de kinderbij slag voor mensen met kinderen in het buitenland wordt ver laagd naar rato van de levens standaard aldaar. Met name voor Turken en Marokkanen scheelt dit honderden euro's per jaar. In Den Haag is het woon landbeginsel een heet hangijzer. De voorgaande keren dat de WD dit wilde invoeren, keerde de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer (inclusief co alitiegenoten PvdA en D66) zich tegen de liberalen. De partijtop van de WD had besloten het dit keer niet op te nemen in het ver kiezingsprogramma. Onder druk van het congres is dit nu toch gebeurd. Behalve op het 5 rT*i 8 1 PORTO - Nederland stuit in de kwalificatiepoule voor het Eu ropees kampioenschap voetbal van 2004 in Portugal op Tsje chië, Moldavië, Wit-Rusland en Oostenrijk. De nummer één van de poule plaatst zich rechtstreeks voor de Europese titelstrijd. De num mer twee speelt beslissingsdu els met een nummer twee uit één van de andere negen poules. In de kwalificaties voor het EK van 1996 trof Oranje eveneens Tsjechië en Wit-Rusland. De uitwedstrijden tegen beide lan den gingen verloren, waarna Nederland met de grootste moeite tweede werd in de poule. Dankzij een gewonnen beslis- singsstrijd tegen Ierland plaats te de destijds door Guus Hid- dink getrainde ploeg zich alsnog voor het EK in Engeland. In de kwalificatie voor het WK van 1986 trof Nedeidand Oos tenrijk. Thuis werd het 1-1, uit verloor Nederland met 1-0. Het WK werd niet gehaald. Tegen Moldavië kwam Nederland nog nooit in actie. Dick Advocaat is niet ontevre den over de loting. „Een een voudige loting? Gedeeltelijk is dat zo", erkende hij in Zeist. ANP pagina 22: Eusebio schenkt Nederland cadeau de week bij de huwelijksinzege ning zal zijn. 'Padre' Braun zou volgens een artikel in Vrij Ne derland hebben gesympathi seerd met het militaire regime van dictator Videla. De publica- punt van de kinderbijslag, werd het verkiezingsprogramma ook aangescherpt op het punt van de gezinshereniging. De WD wil dat het voor immigranten moei lijker wordt om hun (aanstaan de) partner over te laten komen naar Nederland. Op het terrein van asielbeleid werd nog eens uitgesproken dat de partij een verbod wil op het verlenen van van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische luchtmacht heeft gisteravond aanvallen uitgevoerd op Pales tijnse doelen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoe- ver. Het was een reactie op een zelf moordaanslag eerder op de dag door een lid van de Islamitische Jihad in Tel Aviv. Daarbij vielen 25 gewonden. tie werd gevolgd door veel me dia-aandacht en vragen van de Socialistische Partij. „Het hu welijk moet wel een beetje leuk blijven voor Maxima", aldus Kok die de aanstaande van vervangende opvang voor uit geprocedeerde asielzoekers door gemeenten. Vooraf was de partijtop bang dat het congres het plan om de onroerendzaakbelasting (OZB) af te schaffen, uit het program zou halen. Dit gebeurde echter niet. Een deel van de achterban was bang dat dit zou leiden tot een te grote bevoordeling van De Israëlische luchtaanvallen waren gericht tegen gebouwen van de Palestijnse veiligheids dienst in Toelkarem en Gaza- stad. Twee raketten verwoestten een gebouw in Gaza-Stad, waar de veiligheidsdienst van de Pales tijnse leider Arafat militaire voertuigen had staan. In Toelkarem verwoestten de Is raëli's een overheidsgebouw. Militairen zeiden dat de dader van de aanslag in Tel Aviv zijn door Harmen van der Werf DEN BOSCH - Over de sluiting van de kerncentrale Borssele 1 januari 2004 is in 1994 tussen het ministerie van Economische Zaken en de elektriciteitssector, verenigd in de Sep, een harde af spraak gemaakt. C. Dessens, in dertijd de hoogste ambtenaar energie bij Economische Zaken, heeft dat gisteren gezegd in een getuigenverhoor voor de recht bank in Den Bosch. De afspraak is echter nooit in een contract vastgelegd, erkende Dessens. kroonprins Willem-Alexander in bescherming nam. „Het is voor haar al een enorm gemis dat haar vader er niet bij is." De premier vond overigens wel dat de media uiteindelijk een genu- dure-huizenbezitters tegenover mensen met een goedkoop huis. Het congres werd gisteren voor al overheerst door de jongste opiniepeilingen. Daaruit bleek dat de WD zetels zou verliezen als er nu verkiezingen werden gehouden. In een enquête van het bureau NIPO verliest de WD 1 zetel en komt uit op 37. In een onderzoek van het bureau actie in Toelkarem had voorbe reid. De dader gebruikte bij die aanslag een spijkerbom die hij op zijn lichaam droeg. Hij over leed kort na de aanslag aan zijn verwondingen. De Palestijnse Autoriteit ver klaarde na de aanslag dat zij ie dere aanval op Israëlische bur gers veroordeelt. De verklaring maakte echter geen indruk op de regering-Sharon. Een rege ringswoordvoerder zei dat Ara fat verantwoordelijk is voor de Volgens de directeur-generaal energie op Economische Zaken was het ook niet nodig de af spraak contractueel vast te leg gen. De tweeledige afspraak, sluiting op 1 januari 2004 en ze ventig miljoen gulden van het Rijk voor de sector ter compen satie van gemaakte investe ringskosten, is opgenomen in het Elektriciteitsplan 1995- 2004. Het Rijk en de elektrici teitssector maakten in het Elektriciteitsplan meerjarenaf spraken over de elektriciteits voorziening. „En dat Elektrici- anceerd beeld gaven van het verleden van de priester, zo'n beetje de huisgeestelijke van de Zorreguieta's. De aanwezigheid van Braun bij het Oranjehuwe lijk, op verzoek van Maxima die Interview verliest de partij ech ter 10 zetels en valt terug naar 28. Vandaag wordt naar alle waarschijnlijkheid WD-leider Dijkstal door het congres geko zen tot lijsttrekker. De leden verwachten van hem een vlam mende toespraak, waarin hij zich duidelijk profileert tegen over met name Leefbaar Neder land. Het is deze partij van Pim teitsplan was heilig voor de Sep", aldus Dessens, „dat was het laatste woord." Dessens werd onder ede ge hoord voor de rechtbank in Den Bosch in de rechtszaak die de Staat heeft aangespannen tegen de exploitant van de kerncen trale EPZ, omdat die de kern centrale langer open wil hou den. De Staat eist dat EPZ de afspraak uit 1994 nakomt. Vol gens EPZ was er echter geen sprake van overeenstemming tussen de Staat en de elektrici teitssector over sluiting van Borssele. De rijksoverheid heeft dat beslist. Oud-minister van Economische Zaken H. Wijers die ook gisteren moest getuigen, ontkende dat. „Het was een deal en voor de Sep was die deal acceptabel." pagina 17: akkoord gesloten in auto een zeer hoge dunk heeft van de priester, zou daardoor onmoge lijk zijn. Volgens Kok is die aan wezigheid voor de regering nooit een probleem geweest. „De regering heeft zijn werk ge daan vóór de publicatie. Er is onderzoek gedaan naar Braun." Kok kan zich nog steeds vinden in de uitkomsten daarvan. GPD Fortuyn die de WD kiezers af snoept. Dijkstal voelt er echter niets voor om onder druk van de verkiezingen een hardere toon aan te slaan in de campagne. Partijvoorzitter Eenhoorn zette zich gisteravond wel alvast af tegen Leefbaar Nederland: „Wij staan niet voor al te simpele op lossingen en voor eigenbelang." GPD Iedere LAATSTE zondag van de maand KOOPZONDAG Marat Safin heeft voor het eerst in zijn loopbaan de finale van de Australian Open bereikt. De Russi sche tennisser was in de halve eindstrijd met 6-7 7-6 3-6 6-0 6-2 te sterk voor de Tommy Haas. Saf in treft in de finale de Zweed Thomas Johans son die de Tsjech Novak in vijf sets O O uitschakelde. van onze redactie economie TILBURG - In de regio Eindho ven staan duizenden banen op de tocht in de nasleep van de te genvallende ontwikkelingen bij bedrijven als ASM Lithogra phy, Toolex en Philips. Toeleverende hightech onder nemers in de regio hebben te kampen met enorme omzetver liezen en dreigen zelfs om te val len, aldus bestuurder F. Don ders van werkgeversvereniging FME-CMW Zuid-Nederland gisteren. Nadat eerst de uitzendkrachten het veld hebben moeten ruimen, dreigen nu de vaklieden eruit te worden gezet. „Sommige be drijven, die voor een zeer groot deel afhankelijk zijn van juist ASML of Toolex, zien hun om zet met meer dan 20 procent af nemen", rekent Donders voor. „Maar de salariskosten gaan ge woon door, met als uiteindelijke consequentie faillissement." De regio wil het tij echter met al le macht keren en de vaklieden voor de sector behouden voor Kofi Annan bezocht gisteren Afghanistan, en was daarmee de eerste VN-baas in veertig jaar die zich een dergelijke on derneming getroostte. De Af ghaanse interim-premier Kar- zai toonde zich gelukkig met de VN-lijst van mensen die de defi nitieve nieuwe rege ring van zijn land gaan voorbereiden. Geen straat in Vlissingen heeft zo'n slechte reputatie als de Bo- nedijkestraat. Bijna twee we ken geleden was het weer raak: een schietpartijwaarbij een ge wonde viel. Bericht uit een straat met een bij smaakje. „Er wordt el- O O ke avond gedeald.O betere tijden. Daarom is voor 25 bedrijven, met in totaal 7500 werknemers, bij de minister van Sociale Zaken en Werkgelege- heid arbeidstijdverkorting aan gevraagd. In de tijd dat er geen werk is, gaan de werklieden evenwel niet thuiszitten, maar een oplei ding volgen. Volgens Donders zijn de werk gevers bereid het niet-volledig werkende personeel volledig door te betalen, met de steun van minister Vermeend. Ook uit de scholingsfondsen in de sector is geld beschikbaar. Om 'over tolligheid' op te vangen, zouden bedrijven bovendien werkne mers vaker bij elkaar kunnen inlenen, buiten de reguliere be- middelingsbedrijven om. FME-CWM werkt bij de con structie samen met collega werkgeversvereniging Metaal unie, de gemeente Eindhoven, de arbeidsbureaus en de vak bonden. Vermeend heeft nog geen toestemming voor arbeids tijdverkorting gegeven. Don ders vertrouwt erop dat dat bin nenkort gebeurt.ANP (Advertentie) DISCOUNT DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS ZEELANDHALLEN-GOES za,+ zo. 2 3 FEB. 10-16 uur (Advertentie) !|l»lllllll!l||llllllllll|| SV^I^ooooiq11 ralerdag (Advertentie) Je horizon verbreden? vandaag open dag HogeschoolZeeland 10.30 uur - 15.00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 Vlissingen (Advertentie) GREVELINGENSTRAATI0H PORS KEUKEN ZIERIK2EE ITALIAANS DESIGN ■i TEL 01II - 45 07 10 www.porskeukens.nl (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) vandaag op onze Maritiem Instituut "De Ruyter" Tijdens deze dag zal er om 12.30 en 14.30 uur in Hotel Arion een presentatie'worden gehouden over de berging van de Koersk. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 10 uur bij de receptie van het Maritiem Instituut "De Ruyter", Boulevard Bankert 156. Hogeschool ijj^Zeeland 10.30 uur - 15.00 uur Boulevard Bankert Vlissingen Delta Nutsbedrijven kan geen nieuwe naam vinden. Het be drijf zoekt een nieuwe naam omdat de voertaal steeds vaker Engels is en dan is Nuts niet echt handig. Delta willen ze houden, maar dan? Er zijn al drie vergaderingen aan gewijd en nog steeds is er geen naam. De Israëlische politic schiet twee gewonden (1) te hulp. zelfmoordaanslag, omdat hi] niets zou doen om militanten te weerhouden aanslagen te ple gen op Israëlische doelen. De Amerikaanse regering deelt de mening van Israël dat Arafat te weinig doet om het terrorisme uit te bannen. Washington wil tevens opheldering van Arafat over een wapentransport dat enkele weken geleden door Isra el op de Rode Zee werd onder schept. Washington zegt dat het drie Arabische staten bewijs- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 22; reportage: 23,24,25,27 en 29; wonen: 33 en 35; reizen: 39,41 en 43; mobiel: 45. foto Tal Cohen/RTR materiaal heeft verstrekt over de betrokkenheid van de Pales tijnse Autoriteit bij de wapen smokkel. AFP/RTR/DPA/ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1