Akkoord Borssele in auto gesloten PZC Met Delta maar zonder nuts Brand op vissersboot Acties dreigen bij havenpool SHB na afblazen overleg Waterpolitie schiet tekort in toezicht op Oosterschelde 17 Topambtenaar en directeur SEP bespraken kwestie tijdens rit naar diner Overleg over spreiding bankfilialen Taakstraf voor mishandeling Bestuurscollege HZ uitgebreid Kieslijst waterschap compleet Drankrijders raken rijbewijs kwijt JAARLIJKSE KAMPEER CARAVAN I MEGAMARKT £tfUl\LjJA£M V/A <seen f/ASjpeaHSMex! zaterdag 26 januari 2002 door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta willen ze houden maar Nutsbedrijven willen ze kwijt. Hoe het bedrijf zich dan moet gaan noemen, daar is de directie na drie lang durige vergaderingen nog steeds niet uit. Delta Nuts komt in elk geval niet in aanmerking, zegt woordvoerster M. van Zui len. „De voertaal onder bedrij ven wordt steeds meer Engels en dan is Nuts niet handig." Sinds de fusie van de PZEM (energie) en de WMZ (water) in 1990 heet de onderneming Delta Nutsbedrijven. Het tweede deel van de naam verwees naar de publieke taak van het bedrijf: het verstrekken van voorzienin gen ten algemene nutte. Elk nutsbedrijf had het monopolie in zijn verspreidingsgebied. Nu de markt voor energie open is en concurrenten eikaars klan ten kunnen afpakken, wil de be drijfsleiding af van de toevoe ging Nutsbedrijven. Die doet geen recht aan het vrije onder nemerschap. Maar aan Delta is men inmid dels zeer gehecht geraakt. Net als aan het logo: het blauwe driehoekje met de drie schuine strepen ter linkerzijde. „Daar mee hebben we zo'n sterke posi tie op de markt bereikt, naam en logo samen zijn zo herkenbaar. dat we dat willen houden", zegt Van Zuilen. „Mensen associëren naam en logo ook direct met on ze producten." Aanvankelijk gingen de ge dachten voor een nieuwe naam uit naar Delta Groep. Daar is al snel van afgezien. Zeeland kent tal van andere bedrijven of in stellingen die Delta in de naam voeren. Een kleine greep: Delta Makelaardij, Delta Automati sering, Delta Glass, Delta Colle ge, Delta Balans, Bouwbedrijf De Delta. Delta Groep zou tot het misverstand kunnen leiden dat die bedrijven ook bij de Groep horen. Weten wat het niet moet wor den, heeft echter nog niet geleid tot een besluit hoe de nieuwe naam dan wel moet luiden. Dat heeft er vooral mee te maken dat eerst de plannen van de divisies (netten, energie, water, milieu en retail) klaar moeten zijn, vei--: klaart Van Zuilen. Zij verwacht die in juni. „Dan kennen we ook de juridische structuren van on ze divisies. Dat heeft gevolgen voor de naam: word je een nv, of een bv. Die vraag moet eerst be antwoord worden." Een volledig nieuwe naam, waar Delta niet meer in voor komt, is volgens Van Zuilen uit gesloten. „Die nieuwe naam moet je dan ook in de markt zet ten. Dat kost tientallen miljoe nen euro's." door Harmen van der Werf DEN BOSCH - De getuigenver horen voor de rechtbank in Den Bosch over de kerncentrale Borssele hebben gisteren een aardig inkijkje opgeleverd in de elektriciteitswereld van begin jaren negentig. Onderweg tus sen twee bijeenkomsten hebben de hoofdrolspelers, topambte naar C. Dessens van Economi sche Zaken en N. Ketting van de SEP (elektriciteitssector), in de auto een akkoord gesloten over de sluiting van Borssele eind 2003. Dessens wist de datum van de deal nog precies: 30 no vember 1994. „Wij hadden elkaar ontmoet in Limburg, bij een vergadering van een Raad van Advies", diep te Dessens uit zijn geheugen en zijn meegebrachte agenda van 1994 op. ,,'s Avonds moesten Ketting en ik nog naar een diner. Hij is met mij meegereden in de auto. Onderweg hebben wij een oplossing voor Borssele bespro ken. Aangekomen bij het restaurant hebben wij op het parkeerterrein nog wat doorge praat en toen waren wij eruit." Motie Dessens deed dit uiteraard niet op eigen houtje. De Tweede Ka mer hacl zeven dagen eerder met één stem verschil een motie van GroenLinks aangenomen om Borssele versneld te sluiten. Het was aan de nog maar net aange treden minister van Economi sche Zaken, D66'er H. Wijers, om die uitspraak uit te voeren. Topambtenaar Dessens deed hethandwerk. „Wij wilden twee dingen bereiken", legde Wijers gisteren in zijn getuigenverhoor uit. „We wilden duidelijkheid scheppen voor de medewerkers en de eigenaren van de kerncen trale Borssele over een slui tingsdatum. Enhet was noodza kelijk de sector financieel te compenseren, omdat de SEP de kerncentrale wilde modernise ren en die investering zou pas in 2007 terugverdiend zijn. Zo zijn wij gekomen tot de afspraak: sluiten in 2004 en zeventig mil joen gulden compensatie." Volgens Wijers was er ook de SEP veel aangelegen tot een ak koord te komen. „En het was eenmaal zo in die tijd dat de sec tor en de rijksoverheid niks zon der elkaar deden. De top van de SEP was bij wijze van spreken de helft van de tijd bezig met po litiek. Dat is voor mij ook een belangrijke reden geweest de sector te liberaliseren, via de nieuwe Elektriciteitswet van 1998. In 1994 lag dat dus nog heel anders. De SEP wist hoe de kaarten in de Tweede Kamer la gen. De sector wilde bovenal po litieke rust." Dat was, aldus de oud-minister van EZ, het hoofdmotief, waar om de SEP bereid was een deal te sluiten over de sluiting van Borssele. In de Raad van Com missarissen van de SEP, waarin ook kerncentrale-eigenaar EPZ vertegenwoordigd was, is het 'auto-akkoord' tussen Ketting en Dessens vervolgens bekrach tigd. Wijers: „Ketting baalde natuurlijk, maar hij zag in de overeenkomst een duidelijk po sitief punt: Zekerheid over de sluitingsdatum, 1 januari 2004." De kerncentrale in Borssele. Wijers volgde de besprekingen tussen zijn ministerie en de SEP op afstand. In die tijd heeft hij slechts één keer met SEP-top- man Ketting gesproken, op 14 december 1994. „Dat was, om zo te zeggen, een no surprise-bij eenkomst. Er lag een onderhan delingsresultaat en dat moest tijdens dat gesprek alleen wor den bekrachtigd." Later is de deal nog op schrift gesteld in brieven aan de SEP en de Twee de Kamer. Een SEP-medewer- ker was daar direct bij betrok ken, vei-klaarde een andere EZ- topambtenaar A. Hermans gis teren. De deal is echter nooit contrac tueel vastgelegd. Vandaar dat de kerncentrale-eigenaar EPZ zich er niet aan gebonden acht en de centrale langer open wil houden. De Staat vecht dat aan. Vorig jaar leek dat nog weinig succesvol te zijn. De Bossche rechtbank sprak in een tussen vonnis openlijk haar twijfels uit, of er een gezamenlijke over eenkomst is gesloten in 1994. De getuigenverhoren moeten klaarheid brengen. Waarom de afspraak juridisch niet is vastgelegd, wist Wijers niet. meer. „Ik ben geen jurist." Topambtenaar Dessens wist het wel. „De afspraak was zo sim pel. De onderlinge sfeer was er ook niet naar om zoiets in een contract vast te leggen. Zo gin gen EZ en de sector niet met elkaar om. Dat de afspraak is opgenomen in het Elektrici teitsplan 1995-2004 was vol doende. Dat plan was heilig foto Lex de Meester voor de SEP." De Bossche recht bank hooit vrijdag 8 maart nog drie getuigen, onder wie SEP- topman Ketting. Het definitieve vonnis wox-dt in de zomer of op z'n laatst dit najaar verwacht. Landsadvocaat J. van Wijk heeft het idee dat hij aan de win nende hand is. Greenpeace - medewerkster F. Baxtels was stellig: „Het spel is uit voor EPZ." J. Bongers, di recteur van de kerncentrale, wilde niet reageren. „Wij komen nog aan zet." DEN HAAG - De onrust over de sluiting van postagentschap pen en bankfilialen op het platteland en in stadswijken heeft iets teweeggebracht in de bankwex-eld. De Nederlandse Ver eniging van Banken gaat, na overleg met het ministerie van Financiën, de problemen rond de sluiting van die kantoren in kaart brengen en 'creatieve oplossingen' bedenken. Organi saties zoals de Consumentenbond en de Vex-eniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) worden daarbij beti-okken. Mi nister Zalm van Financiën heeft dit laten weten in antwoord op Kamervragen. Hij zegt zelf geen bevoegdheid te hebben om de banken zo mogelijk te dwingen tot een goede spreiding van bankfilialen, ook niet als het om postagentschappen gaat. PTT Postkantoren is wettelijk alleen verplicht vei'kooppun- ten voor onder meer postzegels in stand te houden. Veel post agentschappen zijn inmiddels omgezet in servicepunten, waar mensen geen geldzaken meer kunnen doexx. Zalm ver wacht dat de Nederlandse Vereniging van Banken in de zomer met een voorstel komt. TERNEUZEN- Dat zijn handen vaak los zitten bleek gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter uit het straf blad met geweldsdelicten van een 37-jarige Terneuzenaai-, De man veroorzaakt keer op keer problemen. Vorig jaar 15 april was het opnieuw raak in het Terneuzense uitgaanscentrum. De man i-eageerde zich af op een plaatsgenoot doorhem tegen zijn hoofd te schoppen en een kopstoot te geven. Officier van justitie J. de Graaf eiste tegen verdachte wegens mishande ling dertig uur taakstraf en een vooiwaardelijke boete van 300 euro. Politierechter G. van Unnik vonniste conform. VLISSINGEN - Het bestuurscollege van de Hogeschool Zee land is uitgebreid tot drie pex-sonen. Voorzitter is J. Mandos, de opvolger van L. Labruyère. Deed Labruyère het bestuui's- werk alleen, Mandos heeft de directeuren A. de Buck en A. Vermunt bij zich geroepen in het College van Bestuur. Man dos streeft hiermee naar een 'collegiaal bestuur', waarbij de drie bestuui'sleden gezamenlijk verantwoordelijk worden voor het onderwijsbeleid van de HZ. De voorzitter zelf wordt naar buiten toe de woordvoerder van de hogeschool. Vermunt heeft als portefeuilles internationale betrekkingen en com merciële activiteiten. De Buck heeft onderwijsontwikkeling, facilitaire diensten en kwaliteitszoi'g in zijn takenpakket. GOES - De kandidatenlijst voor de bestuursverkiezingen van waterschap Zeeuwse Eilanden is definitief geworden. De vijf kandidaten die zich eerder deze week niet helemaal correct hadden aangemeld, hebben de fouten hersteld. Zij hadden hiervoor tot gistermiddag de tijd. In totaal zijn er 82 kandida ten, verdeeld over vier categorieënvoor de 35 zetels in het al gemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden. De verkiezingen zijn op woensdag 6 maart, gelijk met die voor de gemeenteraden. SLUIS - Een 63-jarige vrouw uit Knokke-Heist is gistermid dag in Sluis met haar auto tegen een paal gereden. De vrouw verkeei'de onder invloed van alcohol. Zij had drie keer teveel op. De Belgische heeft haar rijbewijs moeten inleveren en kreeg een px-oces vei-baal mee naar huis. Een 40-jarige automobilist uit Amemufflen i-aakte gisteren zijn rijbewijs kwijt in Nieuw en Sint Joosland. Ook hij had drie keer teveel gedronken. De man wei'd aangehouden op de Langeweg. De man kreeg tevens een dagvaarding'. UR 25 T/M ZO 27 JANUARI HANSWEERT - Een brand aan boord van het vissersschip Oost- hinder uit Zeebrugge heeft gisteren voor aanzienlijke schade ge zorgd. Het schip ligt momenteel in het dok van scheepswerf Rei- merswaal in Hansweert voor reparatiewerkzaamheden. De brand brak rond kwart over twee uit in het ruim en is ontstaan door laswerkzaamheden. Doordat isolatiemateriaal in brand stond, was er sprake van grote rookontwikkeling. De brandweer had de brand redelijk snel onder controle. Er raakte niemand ge wond. foto Willem Mieras Vervat Rotterdam, Stadionweg 31, 3077 AP Rotterdam.Tel: 010-497 08 22. Linschoten Caravans, Stadionweg 33 vr. 9.00-17.30 uur, za. 9.30-17.00 uur, zo 11.00-17.00 uur. door Maurits Sep ROTTERDAM - Personeel van de havenpool SHB in Rotter dam dreigt met acties. Een be spreking tussen werkgevers en werknemers werd gisteren op het laatste moment door de on dernemers afgezegd. „Ze hou den ons aan het lijntje", rea geerde een boze G. Ponse uit Scherpenisse, lid van de onder handelingsdelegatie namens FNV Bondgenoten. Werkgevers en werknemers zouden gisteren praten over het vervullen van vacatures bij ha venbedrijven door mensen die bij de havenpool overbodig zijn geworden. Havenbedrijven ma ken al gebruik van de haven pool, die als een uitzendbureau personeel beschikbaar stelt. Over het in vaste dienst nemen van tweehonderd SHB'ers, heb ben de werkgevers echter nog geen standpunt ingenomen, kreeg FNV Bondgenoten te ho ren. Daarom werd de bespre king afgelast. „Wij waren er, maar de werkge vers niet. Ze houden ons aan een lijntje", mopperde Ponse. Hij kondigde aan dat nog één keer geprobeerd zal worden een af- (Advertentie) spraak te maken met de bedrij ven. Die moet plaatshebben op 4 of 5 februari. Heeft ook dat geen succes, dan volgen acties, aldus Ponse. „Want het kan niet zo zijn dan de werkgevers hun ver- antwoordingniet nemen." FNV Bondgenoten heeft giste ren dix-ect een pamflet uitge deeld onder het personeel van de havenpool, waarvan onge veer eenderde (ruim driehon- deixl mensen) uit Zeeland komt. Daai'in wordt opgeroepen op 6 februari actie te voeren. Stakin gen zijn dan nog de enige manier om goede afspraken af te dwin gen, meent de bond. FNV-ka- derlid H. de Haas repte van een 'ramkoex-s' door de wei'kgevers. „Praten helpt blijkbaar niet meen We moeten de bedrijven zien te raken in de kern: de ovex-- slag van containers." De havenpool verkeert al enige tijd in nood. Om het uitzendbu reau voor havenwerk te redden, worden de vaste arbeidscon tracten van alle duizend werk nemers omgezet in oproepcon- tracten. Is er geen werk, dan krijgen zij een WW-uitkeiing. Hierover zijn afspraken ge maakt met de uitkeringsinstan ties. De dix-ectie van SHB zij gisteren niet te vrezen voor een faillisse ment. Volgens de vakbonden is medio februari de kas van de havenpool leeg en moet uitstel van betaling worden aange vraagd. „We hebben nog lucht. Op 11 fe bruari failliet, daar is niets van waar", stelde directeur E. Jans sen. door Rinus Antonisse BRUINISSE - Het politietoe zicht op de Oosterschelde faalt. Van enige controle op naleving van de regels is nauwelijks spra ke. De waterpolitie (Korps Lan delijke Politiediensten) komt beloftes niet na. De spelregels voor gebruik van het gebied worden massaal overtreden. De Oosterschelde vormt geen probleem apaxi. Volgens het CDA-Kamerlid J. Schreijer- Pierik is de handhaving van spelregels in natuurgebieden 'gewoon een zooitje'. Ze vindt dat onaanvaax-dbaar. „We stop pen heel veel geld in de natuur en staan vervolgens toe dat mensen met die natuur slecht omgaan." Het Kamerlid vraagt dinsdag tijdens overleg met staatssecretaris Faber van Na tuurbeheer om maatregelen. Het handhavingsprobleem kwam gistex-en aan de orde tij dens een wex-kbezoek van Ka mer- en Statenleden van het CDA aan het Nationaal Park Oosterschelde (NPO). Voorzit ter J. Lilipaly van het Ovexieg- orgaan NPO luidde de nood klok. Hij maakte duidelijk dat de controle ernstig tekort schiet. Gespi'ekken met de waterpolitie en brieven aan de minister van Binnenlandse Zaken leidden slechts tot sussende reacties, in de geest van: het loopt allemaal zo'n vaart niet. Lilipaly was er niet gerust op; in de praktijk blijkt de controle onvoldoende. Hij onderstreepte dat in een gebied als de Ooster schelde, met veel recreatie en vissei'ij, goed gelet moet worden op het naleven van de regels. Er wordt weliswaar veel aan voor lichting en educatie gedaan, maar daar redt je het niet mee, aldus Lilipaly. Acht uur Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal ('ik wordt hier niet vrolijk van') merkte op dat de waterpolitie in het Oosterschel- degebied geen enkele boot ge stationeerd heeft. Vaax-tuigen moeten uit Hans- weert of Willemstad komen. ,Men heeft acht uur toezicht per dag beloofd, maar dat wordt bij lange na niet gehaald." Het varende deel van het Korps Landelijke Politiediensten on- dex-brengen bij de regiopolitie, zag hij als grote verbetering. koLumJS A 2££ "A 6/HHtAV FöZ. /TA smi SW Rx MWW/.Kiek-- ShT- EH-Noe-B/M-kle-P'RMoA ../k-zal 'roek w.HM hom mksm P'filCVefftfflT' Alee Pre ~Tö"-inee-- COR DE JONGE V h/ANT Not BIN ME O'NOV&kANT ó£K OfiCTH T L£kKe? OM T£ SCHELPEN C? jUWfP S\iÉCDL^A .—r III omp/v tmki'rHieuue- ca-neuM vah 2eeLMP n ,HoAH Ho w wuDVcg. HABD iveekEH aahohs //HA/VÖ MoA 'nPintjei k'/Eie-sie-eM-MoE-B/st-Me-) 0 V/f\0\T 'NANP&t lo/HP /N -7ëA/eoze Lilipaly onderstreepte dat geen trucs uitgehaald mogen worden door een grotere politie-inzet op de Oosterschelde weg te halen uit het Westerscheldegebied. Provinciaal medewerker J. Bril man gaf aan dat de voortduren de reorganisaties bij het KLPD en bezuinigingen belangrijke oorzaken zijn van het falende toezicht. Hij vertelde dat de inzet van de waterpolitie vorig jaar met vijf tig procent is verminderd ten opzichte van 2000. Soms is er wekenlang geen politieboot op de Oosterschelde te zien. „Er vallen gewoon gaten." Visserij Brilman liet weten dat de pro- vincie twee bijzondere opspo ringsambtenaren in het Ooster- scheldegebied inzet, terwijl de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van LNV zich met name op de visserij xicht. Uit zijn toelichting bleek dat Rijks water-staat slechts af en toe con troles uitvoert, terwijl het wa terschap soms op de landzijde actief is. Het ovex-treden van de regels ge beurt overigens niet altijd met opzet, meende B. Kuypers, co ordinator voorlichting en edu catie van het Nationaal Park Oosterschelde. Ze wees ex-op dat nogal eens sprake is van onwetendheid. Kuypers vond daarom dat naast een goede contx-ole, de voorlich ting een belangrijke rol moet spelen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17