Israël wil praten met EU Dagblad ziet internationaal complot tegen Berlusconi PZC Australië hervat behandeling van asielverzoeken Minister Peres bereid tot overleg over schadevergoeding Aanstichter bloedbad Sabra en Shatila komt om bij bomaanslag Balen langs het Engelse spoor Zoekactie vermiste toerist vergeefs Seoel hervat dialoog met N-Korea Italiaanse justitie pakt maffia aan Studenten Maleisië tekenen code Onderdak voor beeld Thatcher Vrouw verplicht in college B en W Talibanstrijder Walker verschijnt voor rechter Musharraf kondigt voor oktober verkiezingen aan Bedelen om eten Corruptieonderzoek naar Pools ambulancepersoneel Moeders in Russische bajes krijgen amnestie van Poetin Britten staan nu positiever tegenover euro dan voorheen vrijdag 25 januari 2002 ADELAIDE - De Australische regering heeft gisteren inge stemd met het hervatten van de behandeling van asielverzoe ken van Afghaanse vluchtelin gen. Het besluit komt na diverse zelfmoordpogingen van groe pen wanhopige Afghanen in een detentiekamp in Woomera. Vijf tien asielzoekers probeerden zichzelf in de nacht van woens dag op donderdag op te hangen, zeggen advocaten van de vluch telingen. De regering bevestigt alleen dat vier mensen een me dische behandeling hebben ge kregen nadat ze zichzelf hadden verwond. De behandeling van de asielver zoeken van ongeveer 2000 Af ghanen was in december stop gezet. Minister van Immigratie Philip Ruddock betoogde toen dat de Afghanen waarschijnlijk toch niet meer voor asiel in aan merking zouden komen, omdat het Taliban-regime was geval len. Meer dan 200 vooral Af ghaanse asielzoekers in Woomera gingen negen dagen geleden in hongerstaking uit protest tegen de bevriezing van hun asielverzoeken. AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Israël is bereid om met de Europese Unie te praten over compensatie voor de ver nietiging van met Europees geld opgezette Palestijnse voorzie ningen. Dat maakte de Israëli sche minister Shimon Peres van Buitenlandse Zaken gisteren duidelijk. Premier Kok en minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) spraken de Israëlische minister Peres, tijdens een bliksembe zoek van ruim een dag in Neder land, over de vernieling door Is raël van Palestijnse wegen en havens. Vergoeding van onze redactie buitenland BEIROET - Een bomaanslag heeft gisteren het leven gekost aan Elie Hobeika, de vroegere chef van de inlichtingendienst van een christelijke militie in Libanon en oud-minister. Drie personen die hem vergezel den, kwamen eveneens om toen de auto van de oud-politicus bij zijn woning in de wijk Hazmiy- eh van Beiroet explodeerde. Drie mensen raakten gewond. Hobeika's militie, de Christelij ke Libanese Strijdkrachten, was betrokken bij het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Shatila in 1982. De slachtpartij, die acht honderd tot duizend Palestijnen het leven kostte, had plaats on- - der de ogen van de Israëliërs die Kok zei na afloop dat het geen geheim is dat Nederland zorgen heeft over de vernieling van de infrastructuur. Van Aartsen zei later dat er geen sprake is van een zwart-witdiscussie over be taling of niet. „Wij zijn klaar om met de EU over elk onderwerp te praten." De EU is gepikeerd over de mil- joenenschade die door Israëli sche militaire vergeldingsacties in de Gazastrook is veroorzaakt. Peres zei wel dat Israël soms geen andere keus heeft dan ge bouwen te vernietigen, die door de Palestijnen worden gebruikt om van daaruit Israëliërs te be schieten. Peres sprak gistermorgen ook met PvdA-leider Ad Melkert en de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. In een persgesprek in Den Haag zei Peres vóórstander te zijn van het bezoek van Knesseth-voor- zitter Avraham Burg aan het Palestijnse parlement. De Israë lische premier Ariél Sharon is daar fel tegen. Peres zei contac ten tussen beide parlementen prima te vinden. Hij vindt het niet nodig om zelf naar het Pa lestijnse parlement te gaan „omdat er al genoeg contacten op regeringsniveau zijn". Peres verhulde niet dat hij me ningsverschillen met Sharon heeft. „Ik vertegenwoordig een ander geluid." Maar die ver schillen zijn vooral over het lan- ge-termijnbeleid. „Zodra wij één standpunt hebben ingeno men, is er ook maar één stand punt." Wel zei hij dat er een dui delijk verschil van opvatting is tussen hem en Sharon over de positie van de Palestijnse presi dent Jasser Arafat, die door Sharon 'irrelevant' is genoemd. Peres meent nog steeds dat de sleutel voor de oplossing van het conflict bij Arafat ligt. „Wij wil len dat de Palestijnse Authori- teit een echt gezag wordt en op treedt tegen de terreurgroepen. Maar de Palestijnse Authoriteit is of onwillig, of niet effectief. Arafat heeft het gezag om din gen te doen die door alle Pales tijnen worden geaccepteerd. Maar hij is te aarzelend. Het is ook moeilijk voor hem, maar het is doenlijk.". GPD/ANP Een verzoek om vergoeding van de schade hebben de Neder landse bewindslieden niet ge daan. De EU becijferde deze week dat Israël voor zeker ze ventien miljoen euro aan pro jecten heeft vernietigd, die veel al met Europees geld zijn gebouwd. Beiroet waren binnengetrok ken. Palestijnse groepen hebben vaak wraak gezworen voor de dood van de vluchtelingen in Sabra en Shatila. Sommigen leggen een verband met de slachtpartij die Palestijnen be gin jaren zeventig onder chris tenen in Damour ten zuiden van Beiroet aanrichtten. Daarbij kwamen verscheidene familie leden van Hobeika om. Vele politieke leiders in Liba non haatten de in 1957 geboren Hobeika. Ook vroegere christe lijke bondgenoten moesten hem niet meer, nadat hij tijdens de burgeroorlog in Libanon (1975- 1990) de kant van aartsvijand Syrië had gekozen. Na het einde van de burgeroorlog vervulde hij drie ministersposten. De laatste jaren was hij als zaken man actiel.RTR/AFP/ANP NEWCASTLE - Spitsuur op het treinstation Newcastle op het moment dat de treinen van spoorwegbedrijf Arriva een 48-uursstaking hou den. De leiders van het bedrijf zijn in conflict met leden van de transportunie over een salariskwestie. Intussen moesten duizenden passa giers veel reisleed doorstaan aan het begin van de staking: Arriva Trains Northern zag zich vanwege de werkonderbreking genoodzaakt de meeste van de 1600 ritten schrappen in Noord-Engeland. foto Owen Humphreys/EPA KO SAMET - De zoekactie naar de vermiste Nederlandse toe rist Anthony Zunnebeld (40) op het Thaise eiland Ko Samet is gisteren stopgezet. De Reddings Honden Werkgroep Wester- voort heeft op verzoek van familie, de verzekering en Tros Vermist vanaf zaterdag op het eiland gezocht. Restauranteigenaar Zunnebeld uit Zwolle was met zijn vriendin op vakantie op het 16 kilometer lange eiland. Hij verdween 5 januari toen hij boodschappen ging doen. ANP SEOEL - Zuid-Koi-ea stelt Noord-Korea voor om de dialoog over familie-ontmoetingen te hervatten. Zuid-Korea pro beert rond de viering van het nieuwe maanjaar op 12 februari een ontmoeting te regelen tussen familieleden die sinds 1945 door de deling van Korea van elkaar gescheiden zijn. Sinds de betrekkingen tussen Noord en Zuid in de zomer van 2000 enigszins ontdooiden, zijn drie van zulke bijeenkomsten georganiseerd. AP ROME - De Italiaanse justitie heeft gisteren arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen 28 medewerkers van de belangrijkste maffiabaas op Sicilië, Bernardo Provenzano. Zij beschuldigt de handlangers ei"van de 69-jarige baas te hebben geholpen om bijna veertig jaar lang uit handen van de politie te blijven. Provenzano is al sinds 1963 op de vlucht. Dankzij de hulp van zijn medewerkers kon hij zijn zaken blijven regelen. AFP KUALA LUMPUR - De 200.000 eerstejaarsstudenten aan-de universiteit van Maleisië is gevraagd een gedragscode te on dertekenen. Daarin verplichten ze zich te studeren en niet te protesteren tegen de regering. Ook moeten de docenten en het overige personeel van de uni versiteit de eed afleggen aan het begin van het nieuwe studie jaar, in mei. Van hen wordt onder meer gevraagd loyaal te zijn aan de koning, de regering en de universiteit. AFP LAKEHAVASU CITY - LakeHavasu City in de Amerikaanse staat Arizona heeft een beeld van de voormalige Britse pre mier Margaret Thatcher tijdelijk onderdak aangeboden. Dit heeft de directeur van het toeristenbureau van de stad gezegd. Het marmeren beeld, dat 2,5 meter hoog is en 1,8 ton weegt, moet uiteindelijk naast de beelden van Winston Churchill en andere beroemde Britse leiders in het Lagerhuis komen te staan. Maar omdat de regels van het Lagerhuis luiden dat er pas vijf jaar na iemands dood een beeld van hem of haar mag worden opgericht, staat de 'marmeren dame' al enige tijd in het atelier van de beeldhouwer. Thatcher, die van 1979 tot 1990 aan het roer stond in Groot-Brittannië, is namelijk nog springlevend. AP BRUSSEL - Gemeentebesturen in België moeten voortaan minimaal één vrouw in het dagelijks bestuur hebben. Het Bel gisch parlement is gisteren akkoord gegaan met een wijziging van de grondwet voor deze verplichting, zo meldt de Vlaamse radio. Eerder al had de senaat ingestemd. Ongeveer een derde van de Belgische gemeentebesturen heeft een burgemeester noch een wethouder van het vrouwelijk geslacht. En dat terwijl 27 pro cent van de gemeenteraadsleden vrouw is. ANP GOMA - Congolese vrouwen smeken hulpverleners om toegang tot één van de distributiecentra van voedsel in Gorna. Verschillende internationale hulporganisaties zijn sinds woensdag bezig met het verstrekken van eten, tenten en kleding. Grote delen van de stad, naar schatting zo'n veertig procent, zijn onbewoonbaar geworden na de vulkaanuitbarsting van vorige week dinsdag. foto Karei Prinsloo/AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Onder strenge veiligheidsmaatregelen is de twintigjarige Amerikaanse Ta libanstrijder John Walker Lindh gisteren voor de rechter verschenen. De gebeurde in Alexandria, in de Amerikaanse staat Virginia. Rechter Sewell las de aanklacht tegen Walker voor en bepaalde dat hij voorlopig in hechtenis moet blij ven. Walker kan niet op borgtocht worden vrijgelaten. De voorgeleiding vond een klei ne twaalf uur na aankomst in zijn vaderland plaats en duurde minder dan een kwartier. Een van de vier advocaten van de jonge Amerikaan beklaagde zich tegenover journalisten over de geringe mogelijkheden om zijn cliënt te spreken. „De regering blijft Walker verbieden zijn familie en zijn advocaten te spreken", aldus James Brosna- han. De gescheiden ouders van Wal ker zagen hem voor het eerst in meer dan een jaar. Zijn moeder, Marilyn Walker, verklaarde te genover journalisten dat zij achter haar zoon staat. Vader Frank Lindh vond dat zijn zoon er goed uitzag. Volgens Lindh zou zijn zoon „nooit een Ameri kaan kwaad doen. Hij houdt van de Verenigde Staten." Walker was gekleed in een groen gevangenenpak en was kaalge schoren. Ook zijn baard was er af. Walker bevestigde met zach te stem dat hij de aanklachten tegen hem begreep. Als hij schuldig wordt bevonden aan de aanklachten van samen zwering om Amerikaanse bur gers in Afghanistan te doden en het verlenen van steun aan het terreurnetwerk van Osama bin Laden, kan hij levenslang krij gen. Advocaat Brosnahan beschul digde de Amerikaanse regering ervan zijn cliënt rechtsbijstand te hebben onthouden. Volgens Brosnahan heeft Walker tijdens zijn detentie op een Amerikaans marineschip voor de Pakistaan se kust verscheidene malen om een advocaat gevraagd. Justitie beweert dat Walker schriftelijk heeft afgezien van rechtsbij stand. ANP/RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland ISLAMABAD - In Pakistan zijn in oktober parlementsverkie zingen. Die moeten een einde maken aan het zittende militai re regime. President Musharraf, die twee jaar geleden door een staats greep aan de macht kwam, heeft dit gisteren bekendgemaakt. De structuur van een nieuwe rege ring is nog onduidelijk, maar Musharraf blijft president. De president zei dat alles in het werk wordt gesteld te voorko men dat een nieuwe burgerrege ring zich schuldig maakt aan machtsmisbruik. Bij de coup in 1999 zette Musharraf premier Sharif af. Deze moest zich later voor een rechtbank verant woorden wegens corruptie. Musharraf heeft beloofd, dat hij zich zal houden aan een uit spraak van het hooggerechtshof om drie jaar na de staatsgreep plaats te maken voor een bur gerregering. Vorige week maakte hij veran deringen bekend in de procedu re van de parlementsverkiezin gen. Voor het eerst sinds 1977 kunnen de 140 miljoen Pakista- nen, moslims en niet-moslims, op dezelfde kandidaten stem men. Het aantal zetels in het parlement is uitgebreid en er zijn er 60 gereserveerd voor vrouwen. Kort na zijn staatsgreep werd Musharraf internationaal gemeden, maar wel geprezen om zijn economische en sociale hervormingen en pogingen de wijdverbreide corruptie uit te bannen. Hij won pas de gunst van het buitenland na de aan slagen van 11 september, toen hij zijn banden met de Taliban in Afghanistan verbrak om met de VS mee te werken aan de oor log tegen terrorisme. Musharraf kondigde de verkie zingen aan in Islamabad op een conferentie over humanitaire ontwikkeling. Die werd ook bij gewoond door secretax*is-gene- raal Kofi Annan van de Verenig de Naties. Annan is op doorreis naar Afghanistan. In Pakistan sprak hij met Musharraf en mi nister van Buitenlandse Zaken Abdul Sattar. Hij hoopt Pakis tan en India zover te krijgen dat zij weer met elkaar gaan praten. De spanningen tussen beide landen zijn de afgelopen maand hoog opgelopen.RTR door Hans Geleijnse ROME - Het rechtse Italiaanse dagblad II Giomale onthulde gisteren een 'internationaal me- diacomplot' tegen premier Sil vio Berlusconi. „Onze democra tisch gekozen premier is door journalistieke samenzweerders uitgeroepen tot volksvijand nummer één", schrijft de krant in een voorpagina-artikel waar de verontwaardiging van af druipt. De samenzweerders huizen, volgens de krant, in de Brusselse burelen van de internationale journalistenvakbond IFJ. Bij publieke omroepen werken de IFJ-leden begonnen name lijk maandag een actie tegen wat werd genoemd 'de media- dictatuur in Italië'. Zij vinden dat de Europese regeringen en instituten van de Europese Unie ten onrechte geen aandacht schenken aan het belangencon flict van Silvio Berlusconi - re geringsleider en eigenaar van een media-imperium. „Hij is volksvijand nummer één als het gaat om de verdediging van de publieke omroep in Europa", heet het in een maandag op het internet gepubliceerd pamflet. II Giornale, behorend tot Ber lusconi's medium-imperium en met diens zoon en dochter in de raad van bestuur, noemt de IFJ- actiegroep 'Talebani' en de actie een 'jihad' (heilige oorlog) die maar één doel heeft: Berlusconi zoveel mogelijk schade toebren gen. Volgens de krant produ ceerde de actiegroep absurde verzinsels en is de Italiaanse pers zo pluriform als maar zijn kan. „Wij zijn de vijfde demo cratische macht ter wereld, de bakermat van westerse bescha ving en de kunsten, maar wor den behandeld als de eerste de beste ex-Britse kolonie", fulmi neert II Giornale. Opwinding Voor zowel actievoerders als krant zijn er actuele redenen tot opwinding: de raad van bestuur van staatsomroep RAI moet ko mende maand worden vervan gen; Berlusconi-tegenstanders vrezen dat hij door politieke vriendjes op die bestuurszetels te laten benoemen ook de pu blieke omroep onder controle krijgt. Bovendien wordt deze dagen in het Italiaanse parle ment verhit gedebatteerd over wetgeving die belangenconflic ten, zoals dat van Berlusconi, moet uitsluiten. De premier heeft categorisch verklaard dat hij er niet aan denkt om zijn meerderheidsbe lang in Mediaset, dat onder meer drie commerciële tv- en radiozenders in eigendom heeft - te verkopen. GPD van onze redactie buitenland WARSCHAU - De politie in Po len is in een tiental steden be gonnen met een onderzoek naar mogelijke corruptie onder am bulancepersoneel. Er zouden aanwijzingen zijn dat zieken wagens expres te laat worden gestuurd of dat medicijnen wor den toegediend waardoor pati ënten overlijden. Ambulancepersoneel krijgt vervolgens geld van uitvaartbe- drijven die zij tippen over de sterfgevallen. Minister van Binnenlandse Za ken Krzysztof Janik zei op de radio dat de corruptie het hard- nekkigst is in Lodz, 130 kilome ter ten westen van Warschau. Hij weigerde de andere steden te noemen, maar sprak van een 'schande' voor het land en voor MOSKOU - De Russische presi dent Vladimir Poetin is van plan alle moeders in Russische ge vangenissen vrij te laten. Dat heeft de persdienst van het Kremlin gisteren bekendge maakt. De amnestie geldt voor alle vrouwelijke gedetineerden met jonge kinderen, ongeacht de misdaad die zij ooit hebben be gaan. De regeling is een uitbreiding van een eerdere amnestierege ling, die dateert uit november 2001. Toen werden ongeveer 23.000 vrouwen vrijgelaten. Al leen zwangere vrouwen, kinde ren onder de zestien jaar oud, alleenstaande moeders of vrou wen van boven de vij ftig konden toen de gevangenispoorten uit wandelen. Critici noemen het voorstel van Poetin „in theorie een humane maatregel", maar zij wijzen op de dieper liggende achtergrond van de amnestie,Het is gewoon een manier om de overvolle ge vangenissen leger te krijgen", aldus een activiste die zich inzet voor hervormingen van het Rus sische gevangeniswezen. Rusland kampt met een enorm aantal gevangenen. Naar schat ting rond één miljoen mensen zitten in het land achter de tra lies. Mensenrechtenactivisten bekritiseren de situatie in Rus sische gevangenissen. RTR anderen die in de gezondheids zorg werken. De Poolse media stonden giste ren bol van de affaire, maar noemden geen bronnen. De ge zondheidszorg wordt in Polen beschouwd als een van de meest corrupte overheidsdiensten. AP LONDEN - De negatieve hou ding van de Britten tegenover de euro lijkt zich te wijzigen. Dit blijkt uit een peiling van het bu reau NOP voor de zakenbank Barclays Capital waarvan de re sultaten gisteren gepubliceerd werden door de Britse krant Guardian. De ommezwaai lijkt ingegeven door de probleemloze lancering van de munt op het Europese vasteland. Als de Britse regering nu een re- ferendum over toetreding tot de euro zou houden en zou verkla ren dat aan de vijf economische eisen is voldaan, dan is 40 pro cent van de Britten bereid het pond in te ruilen voor de euro. 39 procent is tegen. Zelfs 47 pro cent van de ondervraagden ver klaarde bereid te zijn binnen twee jaar voor toetreding de munteenheid te stemmen. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5