Advocaat gaat twee bazen dienen tegen schorsing Nieuw elan voor Klaartje Zuiderbaan Thomas Johansson staat van zichzelf te kijken Sterke opening van Nadine Timmerman op Jumping Heikant Hingis voelt zich beter dan ooit Hagenaar combineert Oranje met Glasgow Rangers St Hill ill bCTOCp Llodra doet Eddy Treijtel na Beckham tart Manchester Doden door bizar tv-ongeluk Barejev wint in negentig zetten vrijdag 25 januari 2002 door Marcel van der Kraan ZEIST - Dick Advocaat neemt het Nederlands elftal in een parttime rol over van Louis van Gaal. De Hagenaar wordt van daag samen met Wim van Hane- gem gepresenteerd als het nieu we technische duo van de KNVB, maar Advocaat blijft bij zijn club Glasgow Rangers daarnaast gewoon aan als tech nisch directeur. De KNVB zal als compensatie een deel van zijn forse salaris moeten gaan betalen. Dat was de enige voorwaarde waarop de voetbalbond zijn eerste keus voor de positie van bondscoach bij Oranje kon con tracteren. De KNVB was bereid concessies te doen, omdat de Raad van toezicht en directeur Henk Kesler (mede op advies van Louis van Gaal) Advocaat als de ideale kandidaat bleven beschouwen. Peperduur Advocaat had eerder deze maand duidelijk gemaakt dat hij het niet kon maken tegen over Rangers' voorzitter David Murray om de speciaal voor hem gecreëerde positie al weer los te laten. Murray, die de Nederlan der de afgelopen jaren miljoe nen ter beschikking stelde om spelers aan te trekken en een pe perduur trainingscomplex liet Dick Advocaat bouwen, ging deze week alsnog overstag. De Schotse multimiljonair is een boezemvriend van Advo caat geworden en gunt hem de eervolle baan van bondscoach van harte. Nu er een modus is gevonden waardoor de Neder lander twee bazen kan dienen, zijn alle partijen gelukkig. Ad vocaat zal als eerste verant woordelijke veel spelers van Oranje in de verschillende Eu ropese competities moeten vol gen. Daarmee is tegelijkertijd een deel van zijn werk bij Ran gers ingevuld. Voor de Schotse topclub moet hij nieuwe spelers gaan zoeken en dient hij bij an dere Europese topclubs de juiste ingangen te hebben. Van Hanegem Advocaat en Van Hanegem gaan dit weekeinde al aan de slag bij het samenstellen van de nieuwe Oranje-selectie voor de inter land tegen Engeland op woens dag 13 februari. In de Amster damse Arena maakt Advocaat zijn officiële rentree en Van Ha negem zijn debuut als techni sche baas bij het Nederlands elftal. In de praktijk zal Van Ha negem op het veld een belangrij ke rol gaan vervullen met de spelers, Advocaat wordt en blijft de man voor de organisatie en de communicatie met de pers en de leiding van de KNVB. Niet alleen in de loop van dit seizoen, ook op weg naar het EK van 2004. Dat de KNVB met alle geweld Advocaat wilde vastleggen, on geacht de beschikbaarheid van Van Hanegem, was deels inge geven door een opiniepeiling onder alle spelers van het Ne derlands elftal. Bij die rond vraag waren alleen de 'Schotse' Oranje-klanten overgeslagen omdat zij een te gekleurd beeld hebben van hun net gepromo veerde coach. De KNVB heeft het idee dat het Nederlands elftal nog altijd be schikt over spelers met grote po tentie en dat er op weg naar het volgende Europees kampioen schap een bondscoach voor de groep zou moeten staan die door de overgrote meerderheid van de spelers wordt gewaardeerd en gerespecteerd. Jaap Stam zei begin deze maand dat hij de komst van Dick Advocaat als roerganger van Oranje heel erg zou toejuichen. „Omdat ik pri ma herinneringen aan Advo caat heb en omdat hij aan alle eisen van een bondscoach vol doet. De werkwijze van Advo caat past uitstekend bij de hui dige selectie van Oranje. Hij heeft verstand van voetbal, hij kan iets neerzetten en weet daarnaast een goede sfeer te creëren. Hij is relaxed, zonder iets in te leveren van z'n serieuze benadering", aldus Stam. „Dit is een gigantisch mooie op lossing", laat Bert Konterman vanuit Glasgow weten. „Dick heeft in Schotland veel respect van het publiek gekregen, al waren er de laatste tijd twee stromingen ontstaan. De ene helft is trots op wat hij in de eer ste twee jaar heeft bereikt, de andere helft vond dat het tijd werd dat hij stopte als trainer. Maar niemand wilde hem kwijt raken. Nu is iedereen trots dat Murray hem heeft kunnen be houden voor de club. Voor de Schotten is het een eer dat ze de bondscoach van het Nederlands elftal in dienst hebben die de beste contacten in Europa heeft. MELBOURNE - De Franse ten nisser Michael Llodra mag zich de nieuwe Eddy Treijtel noe men. In de halve finale van het dubbelspel op de Australian Open sloeg hij een bal tegen een vogel, die dood neerviel in de Rod Laver Arena. Treijtel deed hetzelfde als doel man van AZ. Die vogel, ook dood, landde keurig op de mid denstip. Llodra voelde zich wat ongelukkig na zijn fatale klap, maar herstelde zich snel. „Wat kon ik er immers aan doen.Zijn dubbelgenoot Fabrice Santoro: „De hele week riep Michael al dat hij zou proberen een vogel te raken." GPD Daarvan moet Rangers straks profiteren." Met de nu gekozen oplossing hoeft Ajacied Ruud Krol niet op te treden als interim bonds coach tegen Engeland. De KNVB had hem daartoe eerder deze week verzocht omdat het er naar uitzag dat de bond tegen die tijd nog geen nieuwe bonds coach zou hebben. Nu die er wel is vervalt de optie-Krol. GPD van onze sportredactie MELBOURNE - Er moest een finalist komen uit de grote groep onbekenden in de onder ste helft van het schema op de Australian Open. Het werd Tho mas Johansson, de Zweedse nummer achttien van de wereld. In een vijfsetter versloeg hij de Tsjech Jiri Novak: 7-6, 0-6, 4-6, 6-3 en 6-4. Een halve finale op donderdag avond, sinds het jaar 2000 is het een topattractie in Melbourne. Het begon met Andre Agassi te gen Pete Sampras, een jaar latei- stond Agassi tegenover Patrick Rafter. Lege straten, volle tribu nes, een sportgekke stad zat voor de buis. Nee, dan Johansson tegen No- vak, het duel der nobody's. De directie van Channel Seven, het televisiestation dat de rechten heeft van de Australian Open, verzocht de toernooi-organisa- tie zelfs om een halve finale van de vrouwen naar donderdag avond te verschuiven. En schertsend werd al opgemerkt dat een demonstratiewedstrijd van de door waterpokken ge kwelde Lleyton Hewitt meer kijkers zou trekken. Het duel der naamlozen werd nooit opwindend, maar was wel spannend en langdurig. De twee hielden elkaar tot 4-4 in de vijf de set perfect in evenwicht. De Engelsen zouden zeggen: 'It was nobody's game'. Johansson in de finale, de eerste Zweed sinds Thomas Enqvist, die in 1999 verloor van Yevgeny Kafelnikov. Zijn route naar de eindstrijd was ongetwijfeld de eenvoudigste ooit. Hij versloeg achtereenvolgens Jacobo Diaz, Markus Hipfl, Younes El Ay- naoui, Adrian Voinea, Jonas Bjorkman en Novak. Geen van allen behoort tot de beste twin tig tennissex-s ter wereld. Genieten Johansson, weer gesteund door de luidruchtige Zweedse fans, kon haast niet geloven dat hij in de finale staat. „In 1988 zat ik als jochie van dertien voor de te levisie om Mats Wilander hier te zien winnen van Pat Cash. En nu sta ik er zelf. Daar ga ik de komende twee dagen van genie ten." Een ding wist hij zeker: „Ik zal in de finale niet de favoriet zijn." GPD Martina Hingis is opgelucht na haar zege op Monica Seles. door Martijn van Beeten MELBOURNE - Een groot kampioene of een vrouw met finalevrees, het verschil kan één partij zijn. Martina Hingis mag zich morgen gedeeld re cordhoudster noemen met vier Australian Open-titels, als ze in een herhaling van de eindstrijd van vorig jaar re vanche neemt op Jennifer Ca priati. Lukt dat niet, dan ver liest de 21-jarige Zwitserse voor de vijfde maal op rij een Grand Slam-finale. Hingis had vorig jaar onge wild een bijrol in het tenms- sprookje van Jennifer Capria ti en past ervoor nogmaals de tweede viool te spelen. In de halve eindstrijd tegen Monica Seles (4-6, 6-1 en 6-4) toonde ze na een verloren eerste set naast intelligentie eindelijk weer wat lef. Haar opponente van morgen, die de Belgische hoop op een derde Grand Slam-finale beëindigde door Kim Clijsters te kloppen met 7-5, 2-6 en 6-1, was onder de inclruk. „De laatste jaren speelde Martina heel passief als ze onder druk kwam te staan", schetste Capriati. „Nu kwam ze naar het net, nam ze zelf het initiatief. Ze oogt een stuk frisser, sneller en fitter dan vorig jaar." Kan de Zwitserse de laatste stap naar een Grand Slam-ze- ge nog zetten, dat wordt de hamvraag in de eindstrijd. Hingis en finales, dat is de laatste jaren een moeilijk ver haal. Tot Roland Garros in 1999 won ze er vijf van de zes. Daarna niet één meer in vier pogingen. Nog altijd dreunt de mentale tik na die Steffi Graf in haar laatste jaar uit- foto T revor Collens/AP deelde. Puber Hingis verloor in Parijs een emotionele fina le, verdween huilend naar de kleedkamer en moest door haar moeder worden terugge stuurd om het publiek te be danken. In de volgende drie fi nales werd ze steeds in twee sets geklopt door een Ameri kaanse speelster. Ze verloor van Serena Williams op de US Open van 1999, een half jaar later in Melbourne van Da venport en vorig jaar dus in Melbourne van Capriati. Toch gelooft de Zwitserse dat ze ditmaal het tij kan keren. „De afgelopen drie jaar is de concurrentie steeds sterker geworden en ik kon niet dat extra stapje zetten om die meiden voor te blijven. Na mijn enkeloperatie vorig jaar ben ik wel sterker geworden. Ik voel me beter dan ooit. Dat geeft me vertrouwen." GPD door Koen de Vries AUCKLAND - Met twee nieuwe bemanningsleden en nieuw elan begint zondag de Amers Sports Too aan de vierde etappe van de Volvo Ocean Race. Na de tegen vallende prestaties op de drie voorgaande trajecten zijn de ambities van de opvarenden van de vrouwenboot bijgesteld. „We komen kracht en ervaring te kort", weet stuurman Klaartje Zuiderbaan uit Terneuzen in middels. De Amers Sports Too neemt in het tussenklassement de achtste en laatste plaats in. Hoewel de ploeg zich maar kort kon voor bereiden op het evenement en vrouwenteams in eerdere wed strijden om de wereld altijd op de laatste plaats van het alge meen klassement eindigden, is de teleurstelling groot. „We moeten het verleden maar snel vergeten", vindt Zuiderbaan. Vooral tijdens de laatste etappe van Sydney (Australië) naar Auckland (Nieuw-Zeeland) be reikten de frustraties grote hoogten bij de dertienkoppige bemanning. Het ontbrak de boot dit keer niet aan snelheid, maar aan geluk. Eerst brak het voorstag (een ka bel die de mast stabiliseert), la ter kwam er een een scheur in het roer. Zuiderbaan: „We zijn twee keer tegen iets aangeva ren. De tweede keer zag iemand een haai een beetje raar rond drijven." De averij zorgde voor veel oponthoud, te meer omdat het roer steeds verder inscheur de en pas na enkele dagen de ernst van het probleem duide lijk werd. Het schip van Zuiderbaan moest na de verplichte tussen stop in Hobart terugkeren naar de haven. Het leverde een ver traging van ruim een dag op. Uiteindelijk verdiende de Amer Sports Too niet één maar twee punten voor het algemeen klas sement omdat het schip de SEB door averij de race niet kon af maken. Voor de vierde etappe, van Auckland naar Rio de Janeiro, zijn twee nieuwe bemannings leden aangetrokken. Emma Ri chards en Miranda Merron, bei den Engelsen, vervangen de onervaren Austi-alische naviga tor Genevieve White en stuur man Sharon Ferris uit Nieuw- Zeeland. Beiden zijn erkende zeezeilers en zorgen voor extra ervaring. Die zal nodig zijn, want de reis naar Rio is de zwaarste van alle negen etappes. Het eerste deel, over de Grote Oceaan naar Kaap Hoorn - het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika - staat in het teken van hoge gol ven en harde wind. Bovendien zal de vloot afzakken naar het verre zuiden, waar walvissen en ijsbergen gevaarlijke obstakels zullen zijn. In de tweede etappe, van Kaap stad naar Sydney, kwamen de schepen tot veertig graden zui derbreedte, respectvol de Roa ring Forties genoemd. Nu zakt de vloot nog verder af, naar de Screaming Fifties of nog verder, naar het meest verlaten gebied van de wereld. „De meningen verschillen over de omstandig heden op dat traject", weet Klaartje Zuiderbaan. „Het is verder in de zomer, dus de kans is groot dat er niet zo veel ijsber gen zullen zijn." Waaien zal het er des te meer: Tijdens de vorige editie raakten twee schepen er hun mast kwijt. Wisselende winden Na de ronding van Kaap Hoorn, alweer een gevaarlijke klus, nu vanwege verraderlijke stromin gen en wisselende winden, wacht een traject over de Atlan tische Oceaan waar vaak juist weinig wind staat. Het wordt dus eerst racen en dan dobbe ren. In de vorige race om de we reld vergaarde Roy Heiner met de Brunei Sunergy roem door voor een omweg te kiezen. Hij kwam terug uit geslagen posi tie, omdat hij door kon varen op het moment dat zijn concurren ten wanhopig op wind lagen te wachten. Heiner werd tweede. Het surplus aan ervaring zal er volgens Zuiderbaan zeker niet voor zorgen dat de Amer Sports Too voorin zal meevaren. „We hebben waarschijnlijk wind mee en zullen moeten profiteren van de hoge golven, die ver van elkaar liggen. Je moet als het ware golfsurfen, zo lang moge lijk meevaren op een golf. Je kunt op een golf aanpikken door de spinnaker met een lier ra zendsnel aan te draaien. Dat kost veel kracht en dat hebben de mannen nu eenmaal meer dan wij. We zijn dus behoorlijk in het nadeel." Het wordt ook een moeilijke etappe als het gaat om de baga ge. Ieder bemanningslid mag een streng gelimiteerde hoe veelheid spullen meenemen. Klaartje Zuiderbaan: „We va ren van koud naar warm. We moeten wanten meenemen, maar ook zonnehoedjes." De stemming bij de leden van het Amer Sport Too-team was na de etappe naar Auckland diep weggezakt. Een korte va kantie in Nieuw-Zeeland heeft voor nieuw elan gezorgd, vertelt Zuiderbaan.,De sfeer is al weer een stuk relaxter. Het zit alle maal wel weer goed. Ik hoop dat we een plaatsje middenin de vloot kunnen veroveren. Dat zou al heel mooi zijn." Als de berekeningen kloppen dan zijn de schepen 23 of 24 da gen onderweg. door Hans Geleijnse ROME - Jaap Stam komt dit voetbalseizoen nauwelijks meer in actie. De centrale verdediger van Lazio Roma en het Neder landse elftal is gisteren door de disciplinaire commissie van de Italiaanse voetbalbond voor vijf maanden geschorst wegens ge bruik van nandrolon. Stam kreeg ook een boete van 50.000 euro. Zowel Stam als La zio is tegen de straf in beroep ge gaan. Eerder was tegen Stam tien maanden schorsing en een boete van 90.000 euro geëist. De schorsing van Stam geldt vanaf de datum dat hij voorlo pig op non-actief werd gesteld: 16 november 2001. Dat bete kent dat hij vanaf 16 april weer speelgerechtigd is. Het eerste duel dat Stam weer zou kunnen spelen is Lazio - Hellas Verona op 21 april. De Italiaanse com petitie loopt tot en met 5 mei. De Spaanse ex-international Josep Guardiola, bij twee tests betrapt op nandrolon-doping, kreeg gisteren wel dezelfde boe te, maar een maand minder schorsing. De commissie vond dat de Brescia-speler dit ver diende vanwege zijn volledige medewei'king aan het onder zoek. Kennelijk gold dit voor Stam niet. Opvallend was dat tegen Guar diola een jaar schorsing was ge- eist en tegen Stam tien maan den. De Kampense voetballer testte positief na de wedstrijd Lazio-Atalanta op 13 oktober. Hij werd op 16 november voor lopig geschorst. De definitieve schorsing gaat met terugwer kende kracht in. De strafcom- missie bepaalde ook dat beide spelers, die blijven volhouden dat zij niets hebben gebruikt, gedurende vier maanden op wil lekeurige tijdstippen op doping zullen worden getest. De strafcommissie bleek niet gevoelig voor de resultaten van eigen tests na inspanningsproe- ven die de verdediging van Stam presenteerde. Zijn advocaat xnr. Jan Kabalt had eerder in de pu bliciteit gebx-acht dat hij niet het argument van vervuilde voed- selsupplementen zou gebrui ken. De 'nandrolon-gevallen' Edgar Davids (Juventus) en Frank de Boer hadden dat wel gedaan. Davids zag zijn schor sing vorig jaar teruggebracht tot vier maanden. In Stams urine werd bij een eer ste onderzoek 6,5 nanogram nandx'olon per milliliter gevon den, bij de contraexpertise 4,5. Voor mannen is 2 nanogram het maximum. GPD MANCHESTER - David Beckham weigert zijn contract bij Manchester United te verlengen. De clubleiding is boos, omdat de 26-jarige ster geen uit sluitsel geeft over zijn toe komst. Beckhams con tract loopt af in 2003. „We zijn natuurlijk een beetje gefrustreerd over deze situatie. We gaan er nog steeds vanuit dat hij wil blijven en denken dat het verhaal toch nog goed afloopt", zei directeur Pe ter Kenyon van Manches- ter. Beckham heeft de troeven in handen. Hij is transfer vrij na het aflopen van zijn contract. De begaafde middenvelder kan dan gratis naar een andere club. Hij kan dus eisen stellen. Beckham schijnt bij con tractverlenging een weeksalaris van 100.000 pond (160.000 euro) en zeggenschap over zijn portretrechten te verlan gen. Als nieuwste druk middel verklaarde hij dat hij met Inter in gesprek is. Mocht Beckham niet bij tekenen, dan loopt Man chester medio 2003 60 miljoen euro mis. Dat is de waarde van de speler op de transfermarkt. RTR/SID door Lucien Roelandt HEIKANT - Nadine Timmer man en Yvonne Jakobsen eisten gisteren tijdens de opening van Jumping Heikant een hoofdrol op. In een spannende barrage verwees Nadine Timmerman uit Veere haar rivale uit Meliskerke in de klasse B naar de tweede plaats. Een vijfde positie in de progressieve omloop was voor Nadine Timmerman ook nog voldoende voor de hoofdprijs in het klassement voor de beste ruiter over twee parcoursen. Het Walcherse duo reed zich in het Hippisch Sportcentrum Heikant in het basisparcours reeds in de kijker. Beiden verze kerden zich met twee paarden via een een foutloze rit voor de beslissende ronde. Als tweede starter zette Yvonne Jakobse (No Name) met een tweede nul ronde en 44 punten voor stijl de concurrentie meteen onder druk. Een stijlcijfer waar de Belgen Evert van Mele en Sabxi- na de Prins zich op stuk beten. Nadine Timmerman overtrof met Nicola qua stijl haar club genote wel, maar de Zeoliet- zoon maakte met de finish in zicht een fout. Anja van der Linde had met Glenn in het basisparcoux-s blijkbaar al haar kruit verscho ten. In de beslissende ronde haalde de amazone uit 's-Heer Ax-endskerke met Glexin twee balken naar beneden. Boven dien werd Van der Linde door de bruine ruin verrast met een wei gering, hetgeen haar op een to taal van elf strafpxinten kwam te staan. Ze moest genoegen ne men met de achtste stek. Als vooxiaatste starter was het Yvonne Jakobsen zelf, die haar prestatie overtrof. De amazone ixit Meliskerke bleef met Leila Luca foutloos en verbeterde het stijlcijfer met drie punten. Een prestatie waar Nadine Timmer man blijkbaar weining van on der de indruk was. In grootse stijl stuurde ze Philippoussis zon der ook maar in de buurt van het hout te komen met vijftig stijlpunten naar de zege. Dromen Kelly d'Hert opende met Godi- lia de barrage van de klasse L met een foutloze omloop en een tijd van 43.51. De amazone uit Nieuw-Namen mocht hiermee slechts even dromen van een ovex*winning. Want amper zes tig seconden later liet Maxline Schouten met de super sprin gende High Society de klok op 39.16 stil staan. Het was snel, maar het bleek voor de amazone uit het Walcherse Sei'ooskerke niet voldoende voor de ovei"win- ning. De Antwerpse Sabrina Prins toonde zich met Qibeaura ruim vier tellen sneller. Ook Dirk de Permentier nestelde zich met Tornado nog voor het Zeeuws jeugdtalent. De in eigen huis rij dende Josee de Vetter on dernam als laatste starter met Long Legs nog een verwoede poging om Martine Stouten van de derde plaats te verdringen. De Heikantse kwam echter een fractie tekort. Martine Stouten leek in het pro gressief parcours alsnog haar gram te halen. In de barrage toonde zij zich ruim drie tellen sneller dan de aan de leiding gaande Belg Guy Beiers. Op de laatste hindernis kreeg Martine Stouten echter met pech af te re kenen. Na een lichte touchering viel de balk. Het resultaat was een vijfde plaats, die voor het Walcherse duo overigens vol doende was voor de tweede stek over twee parcoui'sen. LAGOS - Oproer en paniek in de stadions hebben in het verleden talloze supporters het leven ge kost, maar naar voetbal kijken op de televisie kan ook gevaar lijk zijn. Dat bewees een bizar ongeluk in het Nigeriaanse Lagos, waar een gx-ote groep mensen via de tv de wedstrijd Nigeria - Algerije voor de Afrika Cup volgde. Vijf van hen werden geëlektrocu- teerd toen de lange, geïmprovi seerde antenne op het dak tegen een hoogspanningsleiding woei Door de stroomschok raakten 22 andere aanwezigen gewond, van wie een aantal ernstig. S1D WIJK AAN ZEE - Alexander Barejev uit Rusland heeft na de tiende ronde van het Corus- schaaktoei'nooi alleen de lei ding in handen. Terwijl concur rent Alexander Grisjoek giste ren remise speelde, klopte Barejev in een partij van zeven uur en negentig zetten zijn land genoot Drejev. ANP Zeilrace om de wereld AssaAbloy (Zwe) Nautor Challenge II (Ita) mmm lllbruck Challenge (Dui) Neal McDonald (Gbr) (i*Li Lisa McDonald (VSt) IJohn Koslecki (VSt) n Nautor Challenge I (Ita) Djuice Dragons (Noo) M Team News Corp (NZe) Grant Dalton (NZe) H*aa» Knut Frostad (Noo) HÉBWB Jez Fanstone (NZe) Team SEB (Zwe) I 1 Gunnar Krantz (Zwe) "TTT Team Tyco (Ber) I **- Kevin Shoebridge (NZe) THE VOLVO OCEAN RACE 1. Southampton (23-09-2001) Kaapstad (23-10-2001) 30 dgn 13.621 km 2. Kaapstad (11-11-2001) Sydney (04-12-2001) 24 dgn 11.305 km 3. Sydney (26-12-2001) Auckland (03-01-2002) 9 dgn 3.799 km 4. Auckland (27-01-2002) Rio de Janeiro (19-02-2002) 24 dgn 12.416 km 5. Rio de Janeiro (09-03-2002) Miami (27-03-2002) 19 dgn 6. Miami (14-04-2002) Baltimore (17-04-2002) 4 dgn 1.622 km 7. Annapolis (28-04-2002) La Rochelle (11-05-2002) 14 dgn 6.301km 8. Lo Rochelle (25-05-2002) Gotenburg (31-05-2002) 7 dgn 1.992 km 9. Gotenburg (08-06-2002) Kiel (09-06-2002) 1 dg 463 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21