ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Kamer eist enquête bouwfraude Dijkstal sluit een coalitie met Fortuyn niet bij voorbaat uit f 2002 Dick Advocaat en Wim van Hanegem aan roer bij Oranje A f65 Commissie ziet voldoende aanleiding voor verhoren onder ede Werkzoekenden in de tang Borreltje goed tegen dementie Multiculturele samenleving is passé voor Balkenende Bidden voor omgekomen Fatah-lid Wachten bij arts geen probleem Zalm in de bres voor service bij de banken Peres stelt Kok deels gerust Kerncentrale zoekt dialoog Stam vijf maanden geschorst scheepvaartdag Hz2? PZC Smaakvolle KEUKEN /PREMIÈRE Smul van al dit nieuws! bruynzeel ®r' m Uk 1 w O 3 ZW 4 Veel wolken In de ochtend eerst nog wat zon, later meer bewolking en 's middags regen. Matige zuidwestenwind bij 7 graden. 245e jaargang no. 21 vrijdag 25 januari 2002 los nummer 1,00 2,20) Afscheid van Yves Saint Laurent internet: www.pzc.nl door Koos van Wees DEN HAAG - Te weinig onderlinge concurrentie, prijsafspraken en een vaak ondeskundige over heid als opdrachtgever. Dat zijn kort samengevat de conclusies van een on derzoek dat een Kamer commissie deed naar on regelmatigheden in de bouwwereld. Het onder zoek loopt vooruit op de parlementaire enquête la- :er dit jaar. iOTTERDAM - Een borreltje ip z'n tijd lijkt de kans op de- nentie te verminderen. Jit onderzoek van de Erasmus Jniversiteit Rotterdam blijkt (at mensen die met mate alco- ïolische drank nuttigen, min- Ier vaak dement worden dan ;eheelonthouders. Zwaardere Irinkers lopen juist weer een .roter risico de aandoening te ontwikkelen. )nderzoekers van de faculteit ieneeskunde en Gezondheids- vetenschappen hebben ruim ten jaar lang achtduizend in- voners van 55 jaar en ouder uit te Rotterdamse wijk Ommoord gevolgd. Zij constateerden dat nensen die enkele glazen alco- lolische drank per week of tot crie glazen per dag dronken, hinder vaak dement worden. /NP EEN HAAG - CDA-fractielei- dr Balkenende is er geen voor sander van om van Nederland en multiculturele samenleving t maken. Iitegratie van allochtonen kan deen vorm krijgen, wanneer zij e uitgangspunten van de lederlandse rechtsstaat aan aarden en zich aanpassen an wezenlijke onderdelen van e Nederlandse cultuur, vindt Kj. ,Voor mij is de multiculturele amenleving dus niet iets om aar te streven", zo zei hij gis- travond tijdens een lezing in )en Haag. Ioewel immigratie de Neder- andse cultuur uiteindelijk kan errijken, stelt Balkenende, zijn •ooral gemeenschappelijke vaarden en normen van belang, ïij naast elkaar bestaande cul- uren liggen de conflicten en problemen bij voorbaat op de oer. Jet is daarom noodzakelijk om 3ij inburgeringscursussen de ïadrukte leggen op het bijbren gen van de Nederlandse cultuur. Mu zijn de cursussen voor lieuwkomers te veel gericht op het leren van de 'foefjes van de verzorgingsstaat', zoals het verkrijgen van huursubsi die. ANP De commissie doet in haar eind rapport de aanbeveling mensen die een rol spelen in de scha duwboekhouding van voorma lig directeur Bos van bouwbe drijf Koop Tjuchem, onder ede te verhoren. De boekhouding wordt momenteel onderzocht door het Openbaar Ministerie (OM), maar de commissie meent dat ook het parlement onder zoek moet doen om inzicht te krijgen in het structurele ge rommel in de bouwwereld. Voorwaarde is wel dat er af stemming plaatsvindt; wie ge hoord wordt door de commissie kan op basis van die verklarin gen niet alsnog worden vervolgd door het OM. Dat betekent vol gens de commissie dat nauw moet worden samengewerkt met justitie, om te voorkomen dat mensen die strafbare feiten hebben gepleegd hun straf ont lopen. Overigens denkt de com missie dat schriftelijk bewijs materiaal nog moeilijk te vinden zal zijn, omdat het is ver nietigd of wordt achtergehou den. Behalve de boekhouding van Bos, indertijd aanleiding tot de instelling van een onderzoek, moet ook de Schipholzaak op nieuw onderzocht worden. De commissie beschouwt deze zaak als een typisch voorbeeld van fraude en prijsafspraken in de bouwwereld. Bij de bouw van de Schipholtunnel gebruikten de bouwers valse facturen, waar mee ze de overheid als op drachtgever voor tientallen miljoenen euro's benadeelden. De commissie richt zich niet al leen op grote projecten in de in frastructuur. Ook de woningbouw op de zoge noemde Vinex-locaties zou onder de loep genomen moeten worden. Ook daar is sprake van 'een verstoorde pri j s/kwaliteitsverhouding' In haar bevindingen stelt de commissie dat de bouwwereld vaak combinaties aangaat zon der dat daar een noodzaak voor is. De commissie wijst erop dat daarmee onderlinge rekenver- goedingen makkelij ker worden Ook bestaat er 'een vermoeden van bewuste prijsopdrijving'. Vaak hebben de bouwers voor kennis van wat de overheid aan een project wil uitgeven. Die in formatie komt niet alleen via media, maar soms ook via cor rupte bestuurders en ambtena ren. Sommige ramingen van de overheid zijn ook 'onrealistisch laag', door de commissie gety peerd als 'wensbudgetten'. Dat zou onder meer het geval zijn geweest bij de aanleg van de ho gesnelheidslijn-Zuid en de Be tuwelijn. De parlementaire en quête moet uiterlijk worden af gesloten op 17 september, Prinsjesdag. Commissieleden toonden zich geïrriteerd over kritiek op deze late rapportage. Onderzoek van de schaduw boekhouding had sowieso al veel eerder gekund, als het OM eerder overeenstemming had bereikt met Bos over de over handiging ervan, zeggen ze. GPD RAMALLAH - Twee Palestijnse mannen bidden in de El Bireh-moskee in Ramallah vlak voor de begrafenisdienst ter ere van Read Kharab, een lid van Jasser Arafats Fa- tah-beweging. Hij werd woensdag gedood tijdens een vuurgevecht met Israëlische soldaten in Ramallah.Gisteren kwam een Palestijnse leider van de Hamasbeweging in de zuidelijke Gazastrook om het leven na een beschieting vanuit Israëlische heli kopters. Dat meldden Palestijnse en Israëlische bronnen.Ooggetuigen zeiden dat de Israëliërs nabij Khan Yunis tenminste twee raketten afschoten op het voertuig van de Hamasleider. foto Jerome Delay/AP DEN HAAG - In tegenstelling tot wachten op vertraagde trei nen of bussen, vinden veel mensen het rondhangen in wachtkamers geen probleem. Bijna niemand vindt het verve lend om vijf tot vijftien minuten te wachten tijdens het spreek uur van de tandarts of huisarts. Dat hebben ruim duizend huis houdens aangegeven in een onderzoek dat de Consumen tenbond gisteren heeft gepubli ceerd. Bij de huisarts zat 81 pro cent minder dan 15 minuten te wachten. Bij de tandarts zit 91,5 procent binnen het kwartier in de tandartsstoel. Reden voor de tevredenheid is dat niemand het prettig vindt als de (tand)arts tijdens het consult erg gehaast is. Dat gebeurt ook niet. ANP door Lianne Sleutjes en Hans van Soest DEN HAAG - VVD-leider Hans Dijkstal sluit niet uit dat zijn partij na de Kamerverkiezingen van mei een regeringscoalitie met Leefbaar Nederland aan gaat. Hij wil de partij van Pim Fortuyn niet bij voorbaat als 'te min' kwalificeren. Wel is het Dijkstal nog steeds niet duidelijk waar Leefbaar Nederland nu precies voor staat. Hij vindt het moeilijk de partij op haar merites te beoor delen, doordat het verkiezings programma te vrijblijvend is. Op dit moment ziet Dijkstal dan ook de beste mogelijkheden om na de verkiezingen met PvdA en CDA verder te gaan. Vier maanden voor de Kamer verkiezingen staat de WD er in de peilingen niet goed voor. Gisteren werd bekend dat de partij in de jongste voorspellin gen terugvalt van 38 naar 32 ze tels. De partij verliest de zetels voor al aan Leefbaar Nederland, dat nu op 15 zetels staat. Fortuyn heeft altijd geroepen dat hij met zijn partij een rechtse coalitie van WD en CDA aan een meer derheid wil helpen. Ondanks het zetelverlies in de peilingen, blijkt uit ander on derzoek dat Dijkstal door de grootste groep Nederlanders als geschiktste kandidaat wordt gezien om premier Kok op te volgen. Desondanks weigert Dijkstal zich te presenteren als de premier-kandidaat van zijn partijDe liberaal wil niet de in druk wekken dat zijn partij meedoet aan de door de VVD zo verfoeide gekozen minster-pre sident. Uit de peiling blijkt dat alle paarse fracties een flinke veer laten, ten opzichte van hun hui dig zeteltal. De PvdA scoort nu 39 zetels, maar dat zijn er altijd nog zeven méér dan de WD. D66 wordt gehalveerd tot zeven zetels. Oppositiepartij CDA, eind vorig jaar nog verwikkeld in een lei derscrisis, ontspringt de dans. Onder de nieuwe fractievoorzit ter Jan Peter Balkenende groei den de christen-democraten iets in de kiezersgunst. Zij staan nu 29 zetels, het huidig aantal in de Tweede Kamer. GPD Advertentie door Alex DEN HAAG - Minister Zalm (Financiën) wil 'iets' van de service aan de balie van de banken behouden voor wie daar behoefte aan heeft. Dat blijkt uit een brief die Zalm gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Zalm heeft inmiddels overleg ge voerd met de banken. Door bezuinigingsmaatrege len op de kantoren voelen groepen Nederlanders zich in de kou gezet door hun bank, bijvoorbeeld gehandi capten en ouderen. Deze klanten kunnen niet meer fatsoenlijk geld van hun re kening halen, omdat ze (van uit een rolstoel) niet bij de geldautomaat kunnen of niets van dat apparaat be grijpen. Maar Zalm heeft bij de banken over meer zaken opheldering gevraagd. Hij constateeit ook dat het aan tal filialen wordt terugge bracht en dat de banken minder vaak rekeningaf schriften versturen. In prin cipe zijn banken hier vrij in: er zijn geen wettelijke belemmeringen", schrijft Zalm. De banken hebben nu be loofd dat zij de problemen in kaart brengen en inventari seren hoe ze kunnen worden opgelost. De banken betrekken hierbij maatschappelijke organisa ties zoals de Chronisch Zie ken- en Gehandicaptenraad Nederland en de Consumen tenbond. GPD (Advertentie) (Advertentie) Je horizon verbreden? morgen open dag Hogeschooljf^Zeeland 10.30 uur - 15.00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 Vlissingen Werkzoekenden zitten te lang zonder inkomen en kunnen ook niet snel aan werk worden geholpen. Volgens FNV Bouw komt dat doordat de wachttij den voor toelatingsge- sprekken bij de Centra voor Werk en In komen (CWI) te O lang zijn. Premier Kok toonde zich giste ren openlijk bezorgd over de vernielingen door Israël in de Palestijnse gebieden van met EU-gelden gefinancierde infra structuur. De Israëlische minis ter Peres van Buitenlandse Za ken kon hem deels geruststel len, door te zeggen dat zijn rege ring bereid is te praten over schadevergoedin gen. De kolen- en kerncentrale Borsele is de schroom voorbij. Te genstanders worden niet langer geschuwd of gene geerd. EPZ zoekt nadrukkelijk de confrontatie: „We hebben ons te lang opgehouden in onze regelzaal." Jaap Stam is door het Ita liaans olympisch comité voor vijf maanden ge schorst wegens doping. De international kreeg de straf plus een boete van 50.000 euro omdat hij eind vorig jaar positief was be vonden op nandrolon. De schorsing gaat met terug werkende kracht in op 16 november, zodat Jaap Stam medio april weer op het veld 4 J staat. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9, 10, 11 en 12; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 22. van onze sportredactie BARCELONA - Dick Advocaat keert terug als bondscoach van het Nederlands elftal. De Hage naar wordt vanmiddag in Zeist gepresenteerd als de opvolger van Louis van Gaal. Wim van Hanegem wordt als rechter hand van Advocaat toegevoegd aan de technische staf van Oranje. De oud-international wordt een soort van veldtrainer onder Advocaat. Advocaat, die begin jaren ne gentig eerder bondscoach van Nederland was, gaat op partti me basis aan de slag bij het Ne derlands elftal. Hij blijft ook nog werkzaam als technisch directeur bij Glasgow Rangers. Frank de Boer vindt Dick Advo caat en Willem van Hanegem een prima duo voor het Neder lands voetbalelftal. „Advocaat als de man voor de groep, Van Hanegem meer tus sen de spelers, als de man die op de details let", zei de aanvoerder van Oranje gisteren. „Ik ben heel tevreden." De Boer: „Zo veel keus was er natuurlijk niet. Hans Jorritsma (teammanager) is in Barcelona geweest en pol ste alle internationals. Dat was kort nadat Van Gaal bekend maakte dat hij zou opstappen. Hij vroeg van alles. Hij noemde namen, hij vroeg of we een bui tenlandse bondscoach zagen zitten. Maar deze oplossing had bij mij de voorkeur." De Boer vindt niet dat nu een vervelende periode is afgeslo ten. „De verhalen over de spelers die een totaal andere aanpak wil den zijn overdreven. Het was ge woon iets té onder Van Gaal. Want één ding staat voorop: Van Gaal blijft gewoon een heel goe de trainer." De verdediger zegt zelfs al weer te verlangen naar de kwalificatiereeks voor het EK in Portugal. „Al zit daar na tuurlijk nog wel een vervelende zomer, met het WK, tussen. Daar moeten we dan maar door heen." GPD/ANP pagina 21: Advocaat gaat twee bazen dienen (Advertentie) kom morgen naar onze Maritiem Instituut "De Ruyter" Tijdens deze dag zal er om 12.30 en 14.30 uur in Hotel Arion een presentatie worden gehouden over de berging van de Koersk. Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 10 uur bij de receptie van het Maritiem Instituut "De Ruyter", Boulevard Bankert 156. HogeschoolZeeland 10.30 uur - 15.00 uur Boulevard Bankert Vlissingen (Advertentie) (Advertentie) bij De Jonge Hoek van Dijke in Heinkenszand www.dejongehoekvandijke.nl 713214 000002 maandag t/m vrijdag Bruynzeel Keukens Nieuwe modellen 2002 in verrassende kleuren Topontwerpen Proeverijen KOOPZONDAG BERGEN OP ZOOM 27 JANUARI 12 T/M 17 UUR ■H'IMIH Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1