Ammoniak per pijp het veiligst Van A(agtekerke) tot Z(uidzande) Winter wind Risico's in beeld om vertrouwen terug te winnen Acht jaar cel geëist tegen gewelddadige overvaller uit Goes Prijs voor visserijbedrijf Bout Geen collecte Coins for Care Beslissing afslag A58 voor zomer Opleiding handel en administratie Informatie over pleegzorg Vrom belicht risico 's van vervoer per schip over Westerschelde Woninginbraak Cabaret afgelast Onttrekken grondwater verdient meer aandacht MORIAANSHOOFD - De harde wind veroorzaakte gisteren stevige golven. Ook bij het Heerenkeet-haventje aan de Oosterschei de. foto Pi ete r H o n h off RIJSWIJK - Voor het eerst sinds jaren heeft een Zeeuws visse rijbedrijf één van de jaarlijkse prijzen van het Productschap Vis in de wacht gesleept. De winnaar is J. C. Bout Visserijbe drijf met de Tholen 5 in de scheepscategorie van 101 tot 1500 pk. Het bestuur van het Productschap heeft dit gisteren be slist op basis van rapporten die buitendienst-agenten van het schap tussen 1 november 2000 en 31 oktober 2001 hebben op gemaakt. Zij bekijken onder meer hoe de vis is schoonge maakt aan boord, gespoeld en gekoeld, en of de kisten niet te vol zijn geladen (maximaal veertig kilo). De Tholen 5 heeft als aanvoerhaven Colijnsplaat. In scheepscategorie boven de 1501 pk gaat de Productschapsprijs naar de Urk 195 en die voor de garnalensector naar de firma L. en L. Hvlkema van de Zoutkamp 15. De prijzen worden officieel uitgereikt op de Dag van de Nederlandse Visserij, die dit jaar op zaterdag 29 juni in Stellendam wordt gehouden. TERNEUZEN - In Terneuzengaan geen collectanten langs de deuren voor de actie Coins for Care. De driehonderd speciale collecte-emmertjes arriveerden gisteren pas bij coördinatrice L. Block. „Veel te laat om nog een goed georganiseerde collec te op touw te zetten, want de actie moet morgen al afgesloten worden. We vragen de mensen daarom hun opgespaarde muntjes Nederlands en buitenlands geld in de daarvoor be stemde dozen bij bankkantoren en supermarkten te storten." De overgebleven munten worden door de stichting Coins for Care ingezameld ten bate van een groot aantal goede doelen. MIDDELBURG - Voor de zomer valt er een besluit over het al dan niet aanleggen van een afslag langs Rijksweg A58 voor het ziekenhuis in Goes, meldt een woordvoerder van de pro vincie. Een extern bureau is inmiddels door de provincie in de arm genomen om de gevolgen van het maken van zo'n extra afrit, alleen voor ambulances, op een rij te zetten. In het voor jaar worden de resultaten van cleze studie verwacht, waarna Gedeputeerde Staten een eventuele financiële bijdrage van de provincie voor de afrit nog in het voorjaarsoverleg kan meenemen. Wanneer de speciale afrit gereed kan zijn, is nog niet duidelijk. WD-Kamerlid J. Geluk stelde deze week Ka mervragen aan de ministers Borst (Volksgezondheid) en Ne telenbos (Verkeer en Waterstaat) met het verzoek extra vaart te zetten achter 'deze simpele ingreep'. Volgens de provincie gaat het echter niet om zo'n simpele ingreep. Als besloten wordt de afrit aan te leggen, zal er eerst nog grond verworven moeten worden en moet waarschijnlijk ook het gemeentelijk bestemmingsplan gewijzigd worden. Geluk, afkomstig uit het Schouwse Schuddebeurs, maakt zich met name druk over de afrit, omdat de lange reistijd van Schouwen-Duiveland naar het ziekenhuis in Goes dan enigszins kan worden bekort. TERNEUZEN - Het voorbereidend middelbaar beroepson derwijs (vmbo) in de Kanaalzone wordt met ingang van het volgend schooljaar uitgebreid met de richting Handel en ad ministratie. Deze economische richting ontbrak aan het on derwijsaanbod in de Kanaalzone sinds de opheffing van de school De Leeuwtjes. De onderwijsinstellingen constateren de laatste jaren echter een duidelijke groeiende behoefte aan een dergelijke studierichting. Door samen te werken met het Zwincollege in Oostburg en het ROC-Westerschelde in Ter- neuzen is deze opleiding op het Zeldenrust-Steelantcollege mogelijk geworden. De opleiding biedt de leerlingen een bre de basis. Daardoor kunnen ze uit veel verschillende vervolg opleidingen binnen de sector economie van het middelbaar beroepsonderwijs (vroeger meao-opleidingen) kiezen. MIDDELBURG - Hoe is het le ven in een pleeggezin, voor pleegkind en voor het gezin zelf: die vragen laat de Sector Pleeg zorg van Stichting Jeugdzorg Zeeland dinsdag 29 januari be antwoorden in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. De informatieavond sluit het bezoek aan Middelburg af van de reizende tentoonstelling 'Sa men wonen in een pleeggezin; samen bouwen aan een toe komst', die enkele weken in de bibliotheek te zien is geweest. Een pleegouder en een mede werker van Pleegzorg doen er hun verhaal vanaf 20.00 uur. De tentoonstelling heropent za terdag 2 februari in de biblio theek in Tholen. Daarna doet de expositie de bibliotheken aan van Terneuzen (vanaf 18 febru ari), Zierikzee (1 maart) en Goes (18 maart). In elke gastplaats worden informatieavonden over pleegzorg gehouden. vrijdag 25 januari 2002 door Ben Jansen VLISSINGEN - Een pijpleiding op het traject Zeebrugge - Sluiskil - Antwerpen is de beste oplossing om risico's door het transport van ammoniak per schip op de Westerschelde te voorkomen. Kosten en haal baarheid zijn evenwel onduide lijk. De risico's van het vervoer van ammoniak over de Westerschel de worden belicht in een globale studie van het ministerie van Vrom naar de gevolgen van de nieuwste normen op het gebied van veiligheid. Strikte toepassing ervan zou - als andere maatregelen geen uitkomst bieden - in theorie de sloop van 14.000 woningen in Vlissingen, Breskens en Terneu zen betekenen. Het probleem is deels op te los sen door de maatregelen uit te voeren die in het rapport 'Risi co's transport gevaarlijke goe deren over de Westerschelde' worden voorgesteld. Voorbeel den: meer vrije ruimte rond een zeeschip met gevaarlijke stof fen, een verbod zo'n schip in te halen, varen met lagere snel heid, meer bevoegdheden voor de scheepvaartbegeleiding en vermindering van kruisend ver keer. Daarmee zou het aantal te slopen huizen met de helft kun nen worden teruggebracht. Een verdere verlaging van het risico valt te bereiken wanneer che miebedrijf BASF in Antwerpen niet langer ammoniak van over zee zou betrekken, maar van Hydro Agri in Sluiskil. Deze kunstmestfabrikant produceert te veel ammoniak voor eigen ge bruik en voert het overschot per schip af. De grote prijsverschil len staan een vaste klandizie van BASF bij Hydro Agri echter in de weg. BASF kan deze grondstof zeer goedkoop elders krijgen omdat ammoniak in sommige delen van de wereld als een afvalproduct wordt be schouwd. Een pijpleiding voor het trans port van ammoniak vergt aan zienlijke kosten. Om de gevol gen van lekkages te beperken zou zo'n pijp onder de grond in een betonnen bak moeten wor den gelegd. Omdat ammoniak roestvorming veroorzaakt, zijn de onderhoudskosten van de leiding bovendien tamelijk hoog. Bij de maatregelen die in de Vrom-studie worden opge somd, staat ook de stopzetting van de productie van ammoniak door Hydro Agri. Dat zou het bedrijf een omzetderving kos ten en verlies van honderd ar beidsplaatsen betekenen. Het rapport verschaft geen in zicht in de risico's van het ver voer van gevaarlijke stoffen in heel Nederland. Er is een aantal gevallen bekeken. Nog twee vervoersstromen van gevaarlij ke stoffen hebben betrekking op Zeeland: lpg-transport over de weg vanaf raffinaderij Total in Vlissingen-Oost en vervoer van hetzelfde gas per spoor vanaf Chemgas eveneens in Vlissin gen-Oost. Chemgas transpor teert het gas voornamelijk naar Duitsland en dat levert aanzien lij ke overschrijding op van de veiligheidsnormen in Noord- Brabantse steden langs de spoorlijn. doorEmile Calon MIDDELBURG - We moeten het vertrouwen terugwinnen van de bevolking. Met die woor den onderstreepte provinciaal beleidsambtenaar J. Jongepier gisteren het belang van een goe de Zeeuwse risicokaart waarop alle potentiële risico's staan. Zeeuwse beleidsambtenaren kwamen gisteren bij elkaar om te praten over de nieuwe risico kaart die medio oktober moet verschijnen. Het gaat niet alleen om LPG-in- stallaties en bedrijven waar met gevaarlijke goedjes wordt ge werkt. Ook spoorlijnen, goede renemplacementen, vaarwegen, watersportgebieden vliegveld Midden-Zeeland en zelfs duin overgangen zijn risicogebieden. Want als badgasten bij nood weer massaal weg vluchten kunnen daar ook rampen ge beuren. De openbare kaart zal de inwo ners en de bestuurders direct duidelijk maken waar potentië le risicobronnen zijn en welke scholen bijvoorbeeld ontruimd moeten worden als ergens iets gevaarlijks aan de hand is. Ook alle campings, hotels, zieken huizen en bejaardenoorden worden met speciale tekens aangegeven. Net als woningen, kerken en cafés. Eén muisklik op de digitale kaart en iedereen ziet hoe risicovol zijn of haar GOES - In een woning in de Kastanjestraat in Goes is giste ren tussen 11.00 uur en 17.00 uur ingebroken. De buit bestond uit een gsm en geluids- en videoapparatuur. De waarde van de gestolen spul len is onbekend. OOSTBURG - De cabaretvoor stelling van Rob Urgert in het Ledeltheater in Oostburg gaat zaterdag niet door. In plaats hiervan is vanaf 20.00 uur een voorstelling van de film Harry Potter geprogrammeerd. De rolprent over de beroemde tove naarsleerling wordt dezelfde dag ook vanaf 13.30 uur ver toond. De voorstellingen van zondag en maandag komen hiermee te vervallen. buurt is. Want de kaart komt ge woon op internet te staan. Een ambtenaar van de gemeente Veere onderstreepte dan ook dat tegelijk met het presenteren van die kaart er goede voorlichting gegeven moet worden. Want hij kan zich de ongerustheid al voorstellen als blijkt dat een woning in de potentiële geva renzone ligt van een bedrijf. Jongepier onderstreepte dat de kaart ook na oktober goed bij gehouden moet worden. Hij hield de aanwezigen voor dat na de rampen in Enschede en Vo- lendam het vertrouwen van de burgers in de overheid een knauw heeft gekregen. Dat er nu dus goed werk afgeleverd moet worden. En dat er ook open en eerlijk gecommuni ceerd moet worden. Uitzondering J. van der Schaaf van het ad viesbureau Save verwacht dat per gemeente zo'n tien tot vijf tien risico-bronnen op de kaart komen. Borsele, Sas van Gent, Terneuzen en Vlissingen vor men daarop echter de uitzonde ring omdat binnen de grenzen van deze gemeenten tal van be drijven staan die opgenomen worden op dë veiligheidskaart. Hij hield de ambtenaren voor dat de milieuvergunningen de basis vormen voor de kaart. Ook als een bedrijf een bepaalde ge vaarlijke stof al lang niet meer gebruikt maar nog wel een ver gunning heeft voor opslag en gebruik, dan komt dat bedrijf met een rode cirkel op de kaart. Milieuvergunningen komen im mers niet altijd met de werke lijkheid overeen, zo zei hij. Een onderzoek in opdracht van ha venschap Zeeland Seaports leerde hem immers dat er hier en daar ook meer wordt opgesla gen dan wettelijk toegestaan. Jongepier en Van der Schaaf ho pen dat binnen drie maanden de inventarisatie van alle potenti ële risicobronnen afgerond is. De Vlaamse risicobronnen wor den ook op de kaart verwerkt zodat de effecten van bijvoor beeld de industrie in Zelzate en de kerncentrales bij Doel ook duidelijk in beeld komen. De provincies West- en Oost- Vlaanderen alsmede Antwer pen stellen namelijk al hun ge gevens beschikbaar, aldus een tevreden Jongepier. Op de laat ste milieu-risicokaart, vorig jaar gemaakt, ontbraken die Vlaamse gegevens nog. door Sandra Abbenhuis DORDRECHT - Voor de recht bank in Dordrecht is gisteren acht jaar cel geëist tegen een 20- jarige inwoner van Goes. De man wordt verdacht van deel name aan een gewelddadige straatroof, een brute overval in een woning, een poging tot dief stal in een winkel en bedreiging van een personeelslid van een supermarkt. De feiten werden van oktober 2000 tot en met januari 2001 ge pleegd in Rotterdam en Dor drecht. Hoewel een aantal slachtoffers heeft verklaard dat de man grof geweld tegen hen gebruikte en doodsbedreigin gen uitte, deed de verdachte op de zitting alsof hij daarvan niets wist. Zo had hij bij de overval in de Dordtse woning geen vuistslag uitgedeeld en was er ook niet met een vuurwapen gedreigd om de slachtoffer koningsket tingen en andere spullen afhan dig te maken. Wel gaf hij zijn be trokkenheid bij die overval toe. Bij de straatroof in Dordrecht zou hij alleen aanwezig zijn ge weest terwijl zijn andere vrien den een Turkse man op straat molesteerden. De verdachte zou alleen de zakken van de man hebben gerold, maar dat was vooraf in een shoarmatent ge beurd. Justitie in Dordrecht meent des ondanks dat de Goesenaar een belangrijke figuur was in een groep van gewelddadige jon gens van Antilliaanse afkomst. Rustiger „In Dordrecht is het een stuk rustiger geworden sinds de groep is opgepakt." Officier van justitie C. Strack zei dat hij tot een lagere eis zou zijn gekomen als de verdachte had meege werkt aan een psychologisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum. Tijdens zijn verblijf daar heeft verdachte wel veel gesport, maar verder alle mede werking geweigerd. De rechtbank doet op 7 februari uitspraak. (Advertentie) Kees den Herder keesdenherder.nl Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bij het ont trekken van grondwater moet ook aandacht worden besteed aan de invloed op de omgeving. Daarbij gaat het met name om verdroging, verzilting en het aantrekken van vervuilende stoffen, waaronder bestrij dingsmiddelen. Dit stelt de nieuwe Provinciale Commissie Omgevingsbeleid (PCO) in een advies over het grondwaterbeheersplan 2002- 2007 en de Verordening water huishouding Zeeland. In het plan en de verordening zijn de aangepaste spelregels voor het oppompen van grondwater op genomen. Het toetsen van de gevolgen voor de kwaliteit van de leefom geving kan het beste aan de orde komen bij de afgifte van de ont- trekkingsvergunning, aldus de PCO. Meer in het algemeen on derstreept de commissie dat bij de uitvoering van de nieuwe spelregels een goede communi catie noodzaak is. In het grond waterbeheersplan is aangege ven dat bij het afgeven van nieuwe vergunningen voor zoet wateronttrekking door de indu strie voorzichtigheid past. Eerst moet worden onderzocht of an dere oplossingen mogelijk zijn (bijvoorbeeld aanpassing van het fabrieksproces). De PCO vindt dat ook bestaande ver gunningen van de industrie hierop doorgelicht moeten wor den. Dit met het oog op nieuwe alternatieve oplossingen. Het ministerie van Landbouw vindt dat in plan en verordening duidelijk moet worden aange geven dat (grond)wateronttrek- king ook raakvlakken heeft met de Europese Habitatrichtlijn (die gaat over de bescherming van leefgebieden voorbijzonde- re flora en fauna). GS houden twee inspraakbijeenkomsten over grondwaterbeheersplan en verordening: 29 januari in de Stenge te Heinkenszand en 31 januari in de Warande te Sint Jansteen (aanvang steeds 19.30 uur). door Anja Bimmel MIDDELBURG - Het was onge lofelijk veel werk, maar het was absoluut de moeite waard. Dat vindt A. de Jong, directeur van basisschool 'l Klinket uit Kou- dekerke. Het door haar bedach te leesbevorderingsproject 'Le zen van A (Aagtekerke) tot Z (Zuidzande)' is gisteren op 26 Zeeuwse scholen begonnen. Het twee jaar durende project is opgezet voor basisschoolleer lingen op het platteland. Speci aal voor hen zijn vier boeken collecties samengesteld en twee leesmeubelen ontworpen. De Wim Hofman-voorleesstoel en deJohanna Kruit-kast. Ook is er een werkboek gemaakt door De Jong en C. Joosse adjunct-direc teur van 't Klinket. „Wij vonden het belangrijk om ook eens iets te organiseren voor de kinderen die niet in een stad wonen", zegt De Jong. Volgens haar gaan leu ke culturele projecten meestal alleen naar scholen in de stad. De meubels zijn ontworpen door J. de Jong. Hij heeft de bouwplannen in het werkboek laten zetten. Op deze manier kunnen scholen de meubels ge makkelijk nabouwen. „Ik ben niet commercieel ingesteld. Van mij mag iedereen van mijn meu bels genieten", zegt hij vrolijk. De basisscholen die als eerste aan de slag zijn gegaan met het project zijn verspreid over de gemeenten Veere, Noord-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen. De leerlingen uit groep acht van basisschool 't Klinket uit Kou- dekerke zijn erg enthousiast. De elfjarige Renske Hylkema vindt de kast vooral „lekker kleurig." Op de vraag of ze denkt dat leer lingen die meedoen aan het pro ject nu vaker naar een boek grij pen, antwoord ze, „natuurlijk. Je pakt toch liever een boek uit deze kast dan uit zo'n saaie grij ze." foto Ruben Oreel De speciaal ontworpen Johanna Kruit-kast. Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17