Zonder schema's met veel humor Uit de re gelzaal, de wereld in Op zoek naar de grens van het schilderij lezers schrijven Het Zeeuws II Het Zeeuws III Groene stroom Mishandeling IV Smog Ontmoetingsdag voor kinderen van psychisch zieke ouders Toerisme lonkt naar Belgen Kerncentrale Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Goed lezen is een kunst die steeds minder mensen lijken te verstaan. De reactie van de heer Comelisse op het artikel over de erkenning van het Zeeuws (PZC, 23-1) is daar een piima voorbeeld van. Het Zeeuws kan volgens Cornelisse niet als streektaal erkend woi'den om dat het niet zou bestaan. En in derdaad, zoals Cornelisse 'het Zeeuws' definieert ("het echte Zeeuws", een kunstmatige standaardtaal dus), zo bestaat dat Zeeuws ook niet. In het arti kel waar Cornelisse op reageert staat nochtans letterlijk: „Er kenning van het Zeeuws bete kent géén erkennmg van één (kunstmatige) Zeeuwse stan daardtaal. Alle Zeeuwse dialec ten vallen onder de erkenning. Zeeuws is in dit verband dus niet meer dan een verzamel naam voor de grote groep nauw verwante dialecten die in Zee land en op Goeree-Overflakkee gesproken worden. Het argu ment dat hét Zeeuws niet be staat, dus ook niet erkend kan worden, klopt dus niet." Goed lezen, een kunst dus. Het Zeeuws, dus het totale palet aan Zeeuwse dialecten, kan wel de gelijk erkend worden en heeft die steun meer dan nodig. On wetendheid en onwelwillend heid (zie de brief van Comelisse) maken het onze dialecten al zwaar genoeg. Zet dus allen uw krabbel op die actiekaart voor uw Zeeuws. Of dat nu Noord- gouws of Zuudzands is... A. Riemens Herenstraat 21-A, Middelburg Er is de laatste tijd veel te doen over het Zeeuwse dialect, dat erkend zou moeten worden als Zeeuwse streektaal. In de PZC- bijlage Buitengebied van 23 ja nuari wordt het Zeeuws een ver zamelnaam genoemd van alle dialecten in Zeeland en van Goeree-Overflakkee. Afgezien van de vraag of je dialecten tot een taal moet rekenen, weet ik niet of de bewoners van Goeree- Overflakkee, die het dialect nog spreken (in elke gemeente op ei gen wijze) hun dialect ooit zul len zien als Zeeuwse streektaal. De aansluiting van Goeree- Overflakkee bij Zeeland, of an dersom, wilna jaren praten ook nog steeds niet vlotten. Tannie van Eek (Flakkeese) Luzacstraat 12 Vlissingen Het bericht 'Toekomst kern energie opnieuw bekijken' (PZC, 22-01) is verfrissend nieuws. Nu wordt duidelijk dat er omtrent de 'groene' stroom veel dingen gaande zijn die op Nederlands en Europees niveau niet door de beugel kunnen. De huidige opwekking van 'groene' stroom is verschrikkelijk duur; wordt zwaar gesubsidieerd; wordt belastingvrij tegen een te lage prijs verkocht, terwijl de verkoop waarschijnlijk reeds ver boven de opgewekte hoe veelheid ligt. Het totaal gelever de 'groene' vermogen moet dus geschoond zijn van de conven tionele bij levering voor niet productieve uren. Als voor een verre 'groene' leverancier geko zen wordt dienen tevens de transportverliezen betaald te worden. 'Groene' stroom ge scheiden houden in het net is on mogelijk zodat er in dat geval gewoon 'zwarte' stroom wordt afgenomen. Het inzicht in het stroomgebeuren wordt dus ge woon 'grijs' en de zakkenvullers rekenen zich rijk met behulp van de hobby van de goedwil lende milieufanaten. De natuur weet hoe een overmaat C02 weggewerkt moet worden en overmatig smelten van landijs op de polen gebeurt enkel in de science-fiction. De tijd is rijp om over de gehele stroomkwes- tie een referendum te houden voordat er eenzelfde chaos ont staat als bij de oude NS en PTT. N. A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen 'Op video betrapte dierenbeu len op veemarkt in België gaan vrijuit'. Woede en afschuw ma ken zich van mij meester, bij het lezen van dit artikel in de PZC van 15 januari. De opnamen die gemaakt zijn met een verborgen camera, tonen grove mishande lingen van dieren op een vee markt. Beelden van veehande laren die koeien met stokken slaan en in de aars poken totdat de dieren van ellende neerval len. Een kind van amper twaalf jaar oud dat een stervend kalfje martelt met een zweep. Over het algemeen zijn zeer veel kinde ren begaan met het lot van de dieren, daarom is juist dit zo'n schrijnend en schokkend con trast! De dierenbeulen gaan vrijuit, omdat de privacy van de veehandelaren is geschonden! Een grof schandaal! Dit is een onvoorstelbare dwaling in het rechtssysteem, zulke ernstige misdaden plegen en toch vrijge sproken worden! De Belgische dierenrechtenorganisatie Gaia gaat tegen de uitspraak in be roep. Ik hoop van harte dat zij samen met vele dierenvrienden in België alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om deze weerloze dieren te beschermen en de gewetenloze dierenbeulen alsnog te berechten. Hopelijk zullen dan de weerzinwekkende taferelen op de veemarkt tot het verleden gaan behoren. Loura Bosselaar Schubertlaan 5, Vlissingen We zijn met zijn allen de atmos feer aan het verpesten (PZC, 23- 01). De mensen die het echt doen, en de mensen die het over zich heen laten komen met de gedachte: we kunnen er toch niets aan doen. Want het heeft allemaal met geld verdienen en geldbezit te maken. Wat vinden we nu in de ruimte: uitlaatgas sen van miljarden auto's, uitsto ten van miljarden fabrieken, uitlaatgassen van honderden bommenwerpers en gevechts vliegtuigen van Bush. En niet te vergeten de ontplofte bommen. En de uitbarstingen van vulka nen. Dat alles maakt die ruimte, akelig, beangstigend vol. Wor den we daar nu echt goed over geïnformeerd? Nee, niet door de koningen, presidenten, minis ters, professoren, dokters, dominees, weermannen en - vrouwen. En niet door de pers. Natuurlijk niet, bolletjesslik kers, een koninklijk huwelijk, dat is toch veel makkelijker. We zullen zelf moeten waarschu wen als verplichting tegenover onze kinderen en kleinkinderen Daar houden we als ouders en grootouders toch zo van? Prins Claus zei eens: „Wij hebben de aarde niet als een kostbare erfe nis in beheer, maar wij hebbed haar van onze kinderen te leen" D. Meijer Burg. Stemerdinglaan S3 Oost Soubuiy VLISSINGEN - Kinderen van ouders met psychische probh- men, al dan niet zelf volwassei, zijn zaterdag 23 welkom in Et- ten-Leur. Daar houden het cen trum voor geestelijke gezonc- heidszorg Emergis en de Brt- bantse GGZ-diensteneen on- moetingsbijeenkomst. Kinderen die opgroeien met or ders met psychiatrische proble men leven in zorg, vrees ei schaamte. Zorgtaken in het gé- zin komen vaak op hen neer, vrezen zelf' ook geestelijk ziek te worden en ze schamen zich voer het oordeel van de buitenwe reld. Kinderen die nu in die siti- atie leven en volwassenen die n zo'n situatie opgroeiden kunnei in Etten-Leur ervaringen ui- wisselen. Aanmelding kan hj Emergis in Goes. (Advertentie) VLISSINGEN - De Zeeuwse toeristische sector lonkt in deze weken met name naar buurland België. Zowel het Bureau voor Toerisme als de regionale VW's en het bedrijfsleven zijn present op het vakantiesalon in Ant werpen. Deze beurs begint mor gen en loopt tot en met 3 februa ri. De aandacht van toeristisch Zeeland ging op de Vakantie beurs in Utrecht ook al voor een deel uit naar België. Nederland komt voor de zuiderburen op de eerste plaats als het gaat om korte vakanties en daguitstap jes. Toeristisch Zeeland maakt op de beurs in Antwerpen on derdeel uit van het Holland-pa viljoen, dat zich presenteert met de slogan 'je bovenste beste buurland'. Vergeleken met de belangstel ling uit eigen land en uit Duits land voor Zeeland is het Belgi sche aandeel van het bezoek maar vrij beperkt. Niettemin is er de laatste jaren sprake van een duidelijke groei, zo signa leert Emerence van Wingen, promotiecoördinator van het Bureau voor Toerisme Zeeland. In eerdere jaren beperkte het Belgische bezoek aan Zeeland zich tot dag- en kooptoerisme. Nu komt er meer interesse om een paar dagen in Zeeland door te brengen en dan allerlei din gen te gaan doen. Er is veel vraag naar fietsarrangementen en wandelroutes. Ook wil men meer weten over de mogelijkhe den om te duiken te surfen. Zeeland dankt het toenemend bezoek voor een deel aan de in tensiteit van het verkeer. Van Wingen: „De eigen kust is voor de Belgen vaak moeilijk bereik baar. Voor een bepaalde catego rie geldt dat ze eerder aan de Zeeuwse kust kunnen zitten". Op de beurs in Antwerpen wordt een nieuw product gepre senteerd: het Zeeland Ontdek kingspakket. Dat nodigt uit tot het zelf deelnemen aan activi teiten. In het pakket zitten di verse folders. Op 2 februari wordt de Zeelandstand samen met die van andere deelnemers uit Nederland rijkelijk versierd om daarmee het koninklijk hu welijk op afstand mee te vieren. Het bezoek krijgt een glaasje Oranjebitter om te kunnen toas ten op het Oranjepaar. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Liefde voor kleu ren, natuur, vrijheid en de liefde zelf klinken veelvuldig door in de gedichten van Thom Schrijer uit Zierikzee. Zijn ietwat inge togen voordracht van eigen werk vormde gisteravond in Po dium Brogum een mooi contrast met de quasi uitbundige perfor mance van de Haagse dichter Adriaan Bontebal. Schrijers werk getuigt van blij heid met een vrijer leven sinds een loopbaan vol schema's en systemen. Zijn voorliefde voor kleur blijkt direct al uit zijn ge dichten over de seizoenen. In ja nuari noemt hij het licht 'te dun om de dag te kleuren'. In maart is het 'land nog niet op kleur', maar in de zomerzotheid zijn hij en zijn geliefde op bespeelbare afstand van elkaar in het gras gaan liggen en in de herst ziet hij 'conjuctuurgevoelige schepen september uitvaren' terwijl hij in dat mooie land mag achter blijven. Boeiend ook blijkt zijn poëzie over de stad .Die stad die getuigt van bruisend leven en hechte verbondenheid tussen de men sen. Dit in tegenstelling tot de kilheid van de yuppencultuur. Die stad echter ook die zich te ver inkrabt in dat mooie weidse land. Schrijers weet zijn obser vaties fraai te verwoorden zoals in zijn gedicht Forensen waarin hij 'de toon der onontkoom baarheid' laat doorklinken. Of in Receptie waar 'glazen men sen op zacht tapijt schijnbewe gingen van ontmoeten maken'. Ruig Bontebal is ruiger. Ooit noemde hi] zichzelf Pahaska, oftewel 'Langhaar', zoals de Indianen zeggen. De Haagse dichter en schrijver van korte verhalen vol kostelijke, bizarre humor lijkt nog steeds het imago van een langharige provo te koesteren. Zijn presentatie van eigen werk staat borg voor een vette lach en heel af en toe een golfje gêne. Als hij bijvoorbeeld vertelt over zijn copuleren met de Sint Bernard- hond van de buren en zijn schrik als het dier plots een nest met acht puppies baart. Veel lol le vert ook zijn afkeer voor de de afzichtelijke neus van oom Ari op. Veel verhaaltjes getuigen van zelfspot. Vooral zijn beenpro these moet het nogal eens ont gelden. Politieagenten behoren niet tot zijn helden, alleen Bromsnor maakte voor eens en altijd diepe indruk op hem. Tussen de voordrachten door speelde het duo Nicolaas en Adriano op gitaar. Zij onthaal den het publiek op de wanne klanken van flamengo- en zi- geunermuziek. vrijdag 25 januari 2002 Adriaan Bontebal in Brogum. foto Pieter Honhoff door Maurits Sep Zeedijk 32, heet het nieuwste perio diek van de EPZ. Deze week ver scheen het eerste nummer, dat is ver noemd naar het adres van de kern- en kolencentrale in Borssele. „Wij willen met dit blad de dialoog zoeken. We heb ben ons te lang opgehouden in onze re- gelzaal", schrijft directeur Jos Bongers in zijn voorwoord Uit de regelzaal. Het is meer dan een informatief blaad je. Meningen worden niet geschuwd. Greenpeace krijgt er in een column duchtig van langs. Ook de subjectieve vergelijking van de verkiezingspro gramma's van zes partijen die meedoen aan de parlementsverkiezingen in mei van dit jaar verraadt een andere bena dering van de buitenwereld. „Ik ben blij dat Zeedijk 32 is opgeval len", reageert Bongers tevreden. „Kijk, van 1973 tot 1986 zijn we alleen bezig geweest met stroom maken. We waren volstrekt in onszelf gekeerd. Vonden dat we het goed deden, anderen moes ten dat ook maar vinden. Na de ramp van Tsjeraobyl in '86 was de wereld ge schokt. Wij hielden ons gedeisd. We tra den alleen naar buiten als ons iets werd gevraagd." „Toen kwam 1994. De Tweede Kamer besloot dat de kerncentrale in 2004 dicht moet. Dat hadden we kunnen zien aankomen maar toch werden we ver rast. Dat was de tweede keer dat we wakker werden geschud. Het was niet meer voldoende je werk goed te doen, ervan uitgaande dat de mensen dat wel snapten. We moesten ze dat echt duide lijk maken en dus actiever naar buiten treden." „Dat begon met informatie verstrek ken Maar we zijn ook meer gaan luiste ren: wat vinden anderen? En hoe komen we met hen in gesprek? We gingen ook vragen uitlokken. We ontwikkelden ons van informatieverstrekker naar presentator van feiten én meningen." Een publiciteitsoffensief? „Nee, het afleggen van onze schroom. Leren luisteren, leren het gesprek aan te gaan. Weg uit de regelzaal, de wereld in. Daarom zijn we vorig jaar bijvoorbeeld ook naar een bijeenkomst van de Socia listische Partij gegaan in Vlissingen." Praten met de tegenstander. „Ja, maar we praten ook met onze me destanders. Zeedijk 32 lokt reacties uit. Van tegenstanders, maar ook van voor standers. Daar zitten nog van die houwdegens tussen die vinden dat we veel te slap zijn, te genuanceerd. Tegen Directeur Jos Bongers: „De wereld is veranderd, wij zijn bereid verantwoording af te leggen." foto DirkJan Gjeltema hen zeggen we: de wereld is veranderd, wij zijn bereid verantwoording af te leggen aan onze omgeving." Hoe gaat hel praten met tegenstanders, zoals SP, maar zeker Greenpeace en Wise „Niet eenvoudig. Zij hebben hun stel lingen betrokken, bijna dogmatisch. Sommige tegenstanders zijn slechts uit op de confrontatie, willen voor het oog van de media hun standpunt uitdragen. De SP niet eens, daar kunnen we wel mee praten. Ook bij Wise zitten aan knopingspunten voor dialoog. De moeilijkste partij is Greenpeace. In het verleden lieten we hen lopen als ze zich over ons uitlieten. Tegenwoordig rea geren we. Omdat een aantal dingen die ze doen of zeggen, niet juist zijn." Kijkt u eens eerlijk naar uzelf: ontwaart u bij EPZ niet dezelfde dogmatische houding, dat jullie gelijk hebben en goed zijn, en dat kritiek niet klopt? „Vind ik niet. Als we horen dat we tech nisch niet goed werken, nemen we dat ter harte en kijken of het anders kan. Ten tweede: wij willen na 2003 door gaan. Mensen hebben daar moeite mee. Daarom houden we niet meer vast aan onze eeuwigdurende vergunning, maar pleiten voor doorgaan tot 2 013We we ten dat de centrale ook daarna door kan. Het is óns initiatief geweest een mijlpaal neer te zetten. Wij hebben ons dogma laten varen. Kernenergie hoeft niet koste wat het kost. We willen wel een weloverwogen besluit." In Zeedijk 32 nemen jullie duidelijke stellingen in, bijvoorbeeld over Green peace. Uit irritatie? „Omdat we een eerlijk beeld willen schetsen. Als je in gesprek wilt komen, moet je duidelijk zeggen wat je vindt. Zouden we schrijven dat Greenpeace een fantastische organisatie is, waar we het helaas niet altijd mee eens zijn, dan gelooft toch niemand ons." EPZ zoekt bewust de confrontatie. „Dat moet wel eens om een patroon te doorbreken. Anderzijds kunnen we niet ontkennen dat Greenpeace belang rijk is voor het denken over kernener gie. Dat zou een onderschatting van hun invloed zijn. Dat we een achter stand hadden in de contacten met het publiek, werd duidelijk in 1994, toen de Kamer besloot de kerncentrale te slui ten. Onze opponenten waren uiterst succesvol. Daar hebben wij van ge leerd. We spiegelen ons aan Green peace." doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Sommige kunstenaars zijn onophoude lijk maar onhoorbaar met elkaar in gesprek. Ze commu niceren via hun werk. De Mid delburgse schilder Guido Lip pens is zo iemand. Volgende maand beginnen galerie De Zaal in Delft en het Stedelijk Museum in Amsterdam ten toonstellingen die op verschil lende manieren tonen hoe hij de confrontatie aangaat met collega's. Het opvallendst is de tentoon stelling 1001 nacht, die op 16 februari begint in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het is niet de eerste keer dat Lippens' werk daar te zien is, maar het gebeurt ditmaal wel in een op merkelijk concept. Eigenlijk gaat het om een tentoonstelling die eerder te zien was in Muse um Jan Cunen in Oss. Zeven kunstenaars van naam, behalve Lippens onder ande ren David Bade en C.A. Wert- heim, maakten daar een keuze uit de collectie van het museum die ze aanvulden met eigen werk. In hun presentatie ver wezen ze naar het thema 1001 kunstenaars die zich bezighou den met het soort problemen dat ook hem fascineert. Hij houdt nog even voor zich van wie hij werk gaat kiezen uit de collectie van het Stedelijk, maar wil wel aangeven dat hij in de manier van presenteren refereert aan een tentoonstel ling van de Franse kunstenaar Daniel Buren, in 1975 in Mün- chengladbach. „Ik ben op hem gekomen via foto's van de grote moskee in Cordoba die me de den denken aan zijn boogjes in het Stedelijk. Ineens had ik de gelegenheid een standpunt in te nemen ten opzichte van Bu- rens werk in Münchenglad- bach. Net als ik had hij het daar over de decoratieve kwaliteit van de schilderkunst, maar naar mijn mening sloeg hij een doodlopende weg in." Lippens heeft dit gegeven op een verrassende manier in beeld vertaald, maar verklapt niet hoe. Om de clou niet voor tijdig te verraden, maar vooral omdat wat hij wil zeggen ge zien moet worden. Ook in Delft, waar de expositie op 3 februari begint, gaat Lip pens een gesprek aan. Hij ex poseert samen met Jan Roe land en Jaap van den Ende. „In een expositie met andere kun stenaars krijgt het werk con text", zegt Lippens. „Een kun stenaar is natuurlijk nooit een Einzelganger. De verbinding in Delft is denk ik dat we alle drie aandacht vragen voor de aandacht die in onze kunst werken zit." Tegelijk 'praat' Lippens ook met kunstenaars die daar niet tentoonstellen, zoals de eerder genoemde Hans van Hoek, van wie hij in Oss een werk uitkoos. De omlijsting van zijn schilde rijen is voor Van Hoek een be langrijk thema en ook Lippens is daar op het ogenblik buiten gewoon door gefascineerd. „Waar houdt het schilderij op? Dat is voor mij een wezenlijke vraag. Hoort de lijst er wel bij of niet? Begrenst de lijst het schilderij? Kun je door de lijst het schilderij stem geven of moet je dat juist niet doen? Dat is wat ik al schilderend onder zoek." Exposities Guido Lippens: 3 feb t/m 10 maart in galerie De Zaal in Delft, 16 feb t/m 2 april in het Ste delijk Museum in Amsterdam sa men met anderen in 1001 nacht) en nog t/m 14 feb in galerie Singel 74 in Amsterdam (met anderen onder wie Piet Dieleman uit Middelburg l Nissen Toch is de link die hij in Oss met 1001 nacht legde een andere. Hij presenteerde schilderijen van Hans van Hoek, Reinoud van Vught en zichzelf in ver lichte nissen op afzonderlijke muren, maar - in eerste instan tie - aan het oog onttrokken door lange gordijnen. Met een afstandsbediening kon het pu bliek die gordijnen openschui ven. Lippens: „Letterlijkeen Sesam open u- effect." De Middel burgse kunstenaar had een Het decoratieve element is belangrijk in de schilderijen van Lip- soort schatkamers met kunst pens. nacht. Dat kan breed en nauw worden geïnterpreteerd, bij voorbeeld als overgang tussen licht en donker, maar ook als kunst met invloed uit het (Mid- den-)Oosten. Dat laatste lijkt bij Lippens voor de hand te liggen. In zijn werk draait het om aandacht en concentratie en dat komt onder meer tot uitdrukking in zijn nauwkeurige, tijdrovende en decoratieve manier van schilderen. In tegenstelling tot veel kunstenaars in het Westen kijkt Lippens niet neer op het decoratieve van de schilder kunst. gecreëerd. „Het publiek kon de kunstwerken ontdekken. Ook kinderen vonden het prach tig." In Amsterdam gaat Lippens die presentatie niet herhalen. Meer nog dan in Oss richt hij zich op een confrontatie met Clinique Promotie vanaf 21 januari 2002 bij Bij aankoop vanaf 25,- aan Clinique producten ligt er een geschenk voor u klaar*. Eén geschenk per klant zolang de voorraad strekt. Ga voor de actievoorwaarden naar uw Pour Vous Parfumerie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14