Bluetooth blijft nog maar een melktandj e Mosterd komt in alle uithoeken van de wereld Brasserie Bleij houdt het simpel 12 Koning Blauwtand Praktische Wijngidsen imiii: z;;. vrijdag 25 januari 2002 Als het ei van Columbus werd de Bluetooth- techniek enkele jaren gele den geëtaleerd. Als dé ma nier om zonder draadjes ap paraten als gsm, computer, laptop en videocamera met elkaar te verbinden. Hoe hangt de vlag er nu bij? Op de CES in Las Vegas, de megabeurs van consumen- ten-elektronica, timmert Bluetooth verder aan de weg. Onder meer Toshiba en Motoro la toonden nieuwe technische staaltjes van draadloos gemak. Maar of Bluetooth zich uitein delijk ontpopt als dé standaard in draadloos communiceren tussen gsm, pc en andere appa raten? Wat zou er allemaal mogelijk worden met Bluetooth? Makke lijker handsfree bellen in de au to. Foto's versturen met camera en gsm. Van je laptop emails of faxen sturen, bestanden uitwis selen. Printen. En luidsprekers zonder snoer, eindelijk. Voor een deel is het beloofde land in zicht. Wat is er nu van terecht geko men? Bluetooth-uitvinder Ericsson kwam februari 2001 als eerste met een draadloze headset voor bij de mobiele tele foon. Het mobieltje kan in de zak of aktentas blijven zitten, een aangekoppelde Bluetooth- adapter maakt verbinding met de hoofdtelefoon. Met een druk op een knopje van deze headset neem je de telefoon op. Een half jaar geleden volgde de gsm met ingebouwde Bluetooth-chip. Die kan communiceren met headset, laptops en (zak-)com- puters. Nokia en Motorola blij ven niet achter. Zij komen bin nenkort met hoofdsets en car kits, die werken met stemcom- mando's. Hewlett Packard maakte half 2001 draadloos printen vanaf een notebook mogelijk. Sony verkoopt videocamera's, die contact kunnen maken met in ternet via een mobiele telefoon. Met de nieuwe camcorders kun nen gebruikers films en foto's vastleggen en als e-mailbij dra- ge verzenden naar vrienden of collega's. Prognose Ook van Philips is een gsm met geïntegreerde Bluetooth te ver wachten. Gestudeerd wordt op draadloze luidsprekers, mp3- spelers, hoofdtelefoons, multi functionele afstandsbedienin gen en spelconsoles. Philips zit vooral in de componenten, zeg maar onderdelen. Bluetooth is niet het enige paard waar Phi lips op wedt, want ze zijn met meer standaards in de weer. Philips rept van een 'veelbelo-*- vende toekomst'. Sony, ook nauw betrokken bij de verdere technische ontwikkeling, heeft het 'volste vertrouwen' in Bluetooth. Een woordvoerder wijst op de verkoopprognose die in de miljoenen Bluetooth-pro- ducten loopt. Maarniet iedereen staat al te juichen. „Het is nog even af wachten geblazen", zeggen ze bij JVC. En Ron Wille van Pana sonic: „Het is bij ons wat stil aan het front. We kijken de kat een beetje uit de boom. Dat komt ook doordat Bluetooth nog zijn beperkingen kent. De kwaliteit van het signaal is wisselend. De afstand die Bluetooth kan over bruggen is klein, de hoeveelheid data en de snelheid gelimiteerd. Hier is behoefte aan verbete ring."' UMTS Ook Arthur Hemerik van JVC somt zulke bezwaren op: „Om Bluetooth goed te laten werken via mobiele telefoons is om bouw naar UMTS noodzakelijk. Daar zit hem de kneep. Nu kost het overseinen van een foto an derhalve minuut. Met umts kan dat twintig seconden worden." Als Bluetooth wint aan snelheid en betrouwbaarheid, is ergoede kans van slagen, oordeelt Wille. „Met het principe is niks mis. Misschien krijgen we wel een tweedeling, gaat de computer industrie verder met een andere standaard, en de consumenten elektronica met Bluetooth." Technische obstakels en de hoge kosten van de chip stonden tot nu toe een doorbraak in de weg, erkent onderzoeksbureau Frost Sullivan. Bovendien verschij nen kapers op de kust, andere standaards, zoals Wi-Fi en 802.11b (onder meer in note books van IBM). Al met al wer den vorig jaar toch 13 miljoen Bluetooth-chips verscheept. „Ik geloof dat we nu het diepte punt achter de rug hebben", verklaart Simon Ellis van de Bluetooth Special Interest Group. „Met zo'n jonge techno logie is het ook onmogelijk om alle producten vanaf dag één perfect met elkaar te laten sa menwerken." We gaan rap op pad naar de één miljard apparaten met Bluetooth, beweert onder zoeksbureau Frost Sullivan optimistisch. Dat aantal zou al in het jaar 2007 bereikt kunnen worden. In Las Vegas laat Erics son opgewekt weten dat 2002 het jaar van Bluetooth wordt. Maarten van de Rakt Meer informatie: www.bluetooth.com Bluetooth is genoemd naar koning Blauwtand, de Deense koning uit de tiende eeuw (Harald Blautand) die Noorwegen en Denemarken verenigde. Zo ook overbrugt Bluetooth, een vinding van tele- com-reus Ericsson, afstand. Zonder draadjes is er dankzij chips die niet groter zijn dan een lucifer contact tussen compu ters, printers, mobiele tele foons, videocamera's. Bluetooth is een soort radiover binding. Op een frequentie van 2,4 Gigahertz kunnen toestellen met elkaar communiceren, in eerste instantie tot een afstand van tien meter. Dat lukt ook door muren en vloeren heen. Drijvende la-acht achter Bluetooth is de Bluetooth Spe cial Interest Group met promo- tors als Ericsson, 3Com, Agere, IBM, Intel, Microsoft, Motorola, Nokia en Toshiba. Grofweg 2400 bedrijven hebben zich aangesloten bij de Bluetooth- familie. Dit kamp schuift de technologie naar voren als dé standaard voor draadloze ver binding tussen apparaten. Tot in vrijwel alle uithoeken van de wereld wordt mos terd gebruikt. En daar waar dat niet uit een potje of iets derge lijks komt wordt het mosterd zaad in tal van droge, soms ge roosterde specerijenmengsels gebruikt. Mosterd is een betrek kelijk eenvoudig te maken pro duct, waarvan de prijzen niet alléén door de ingrediënten maar voor een belangrijk deel door de verpakking worden be paald. Mosterd, een pasta van fijnge wreven mosterdzaad met azijn, water, zout, suiker en enige spe cerijen, is een heel oud smaak- middel dat als eigenschap heeft dat het de spijsvertering bevor dert. Het is dan ook de reden dat in ons land vroeger veel meer mosterd werd gebruikt dan te genwoordig het geval is. In de eeuwen die achter ons liggen at men, omdat veel lichamelijke arbeid werd verricht, bij voor keur, vette gerechten. Dat leverde maar al te vaak pro blemen met de maag (spijsverte ring) op. Met een flinke lik mos terd op de rand van het bord kon dat grotendeels worden verhol pen. Aanvankelijk werd in ons land de mosterd thuis gemaakt. Later ontstonden uit die huis vlijt kleine mosterdmakerijen waar de lokale bevolking vrij wel dagelijks voor enkele cen ten wat mosterd kon kopen. De kleine mosterdmakerijen legden zich later ook toe op het maken van azijn en het inleggen van grote en kleine uien, kom kommers, augurken en dergelij ke in het zout en het zuur. Later kwam er het zoetzuur bij en ont stonden uit die kleine mosterd makerijen grote fabrieken waardoor er voor de kleintjes geen goede bestaansmogelijk heden meer resteerden. Mosterdfabrieken Vroeger had men in vrijwel elke plaats in ons land wel een of meer mosterd- en azijnmakerij- en. Daarvan zijn er niet veel meer overgebleven. Grote na men uit die wereld zijn verdwe nen. De bedrijven zijn opgeslokt door nog grotere bedrijven en maken zelfs deel uit van multi nationale concerns. Dat zich in ons land een van de grootste mosterdfabrieken van geheel Europa bevindt is nauwelijks bekend. De producten van die fabriek worden in vrijwel alle wereld delen verkocht. Dat gebeurt echter niet onder de eigen naam (Marne) maar wel onder die van de wederverkopers (waaronder grote supermarktconcerns). Slecht een klein deel van de pro ductie van het betreffende be drijf vindt als grove Groninger mosterd onder de eigen naam zijn weg naar de consument. Naast de mosterd uit Groningen onderscheiden we in ons land de mosterd uit Doesburg, de Zaan streek en nog een handvol ande re plaatsen waar men de mos terd op ambachtelijke wijze be reidt naar oorspronkelijke (ge heime) recepten. In ons werelddeel zijn het de Grieken geweest die het eerst mosterd maakten. In het Verre Oosten was de mosterd al veel eerder bekend. De Chinezen ei sen die eer voor zich op. Van de Grieken namen de Romeinen de kunst van het maken van mos terd over. Het mosterdzaad lie ten zij aanvankelijk uit de Kau- kasus komen. Later gingen de Romeinen het zelf verbouwen, want de mosterdplant gedijt goed in gebieden met een min of meer subtropisch klimaat. Van de Romeinen is bekend dat zij door allerlei toevoegingen de smaak van de mosterd aanzien lijk verbeterden. Vlissings Restaurant Bleij, be kend om z'n visspecialitei- ten, trok er vorig jaar een pandje bij aan het Bellamypark. Het ging niet om uitbreiding van het be staande restaurant, maar om een aanvulling daarop. Naast het be tere visrestaurant was er volgens eigenaar Bleijenberg kennelijk behoefte aan een wat simpeler formule. Zo ontstond Brasserie Bleij, eem modern ingerichte eetgelegen heid voor het snelle werk. De aankle ding is fris maar eenvoudig. Prettige stoelen aan ongedekte tafels, papie ren servetten die bij elke gang worden ververst. Gemoedelijke bediening en de hele dag door open tot midder nacht en als er nog gasten zijn zelfs tot twee uur 's nachts. Zo laat op de avond heeft de caféfunctie vanzelf sprekend de overhand. Maar er kan altijd wel een hapje worden besteld. Omdat de gasten de hele dag door binnenstappen, is het gebodene geva rieerd, van een kopje koffie, een bier tje of ander drankje tot een volledige maagvulling. De kaart biedt een keuze uit diverse broodjes, twee soepen, salades en 'plates', maaltijden die in hun geheel op een bord worden geserveerd, zoals Pasta Carbonara en Paste Bolognese (beide 6,50), Biefstukje friet/brood 10,50), Vispotje friet 10,50), Slibtongetjes friet 10,50), Kabel jauw Portugaise 11,35) en Empa- nadas met kaas 6,80). Van de broodjes noem ik er enkele: Carpaccio oude kaas 3,85), Twee Kwekkeboom kroketten brood (€4,50), Krabsalade 4,00) en Zeeuwse garnalen 6,80). De broodjes worden door het perso neel van de Brasserie klaargemaakt, maar de Tapa's komen uit de keuken van het aanpalende Restaurant Bleij. Die tapa's hebben mijn belangstel ling, want die zie je niet overal. Oor spronkelijk een Spaanse uitvinding, zijn het hapjes bij een glaasje sherry, maar allengs is het serveren er van een rage geworden en Spanje is inmiddels vergeven van de Tapa's bars, hele goe de en minder goede. We mogen hier geen uitgebreide se lectie tapa's verwachten maar Bras serie Bleij serveert een achttal hapjes die snel, simpel en lekker zijn. Na een smakelijk Vissoepje Bleij 4,30) bestel ik Scampi Ajillo 6,80). „Pas op, ze zijn heet", waar schuwt de gastheer als hij een wit bord met daarop een terracotta schaaltje met sissende garnalen in een bubbelbadje van hete knoflook- olie voor me zet. Een heerlijk klein ge rechtje. Een mooie sherry zou er bij smaken, maar Brasserie Bleij schenkt Brasserie Bleij Bellamypark 16 Vlissingen Tel. 0118-412524 Dagelijks geopend van 10.00 uur tot 24.00 of 2.00 uur Creditcards: Visa, Eurocard en Ame rican Express. Kinderen: frietje, frikandel e.d. Vegetarisch: veel mogelijk in overleg Rolstoel: ja, toilet op begane grond Rokers: geen aparte ruimte voor niet- rokers alleen huiswijn in wit, rood en rosé 2,50 per glas). Ik houd het op een Affligem dubbel. Er is voldoende vers stokbrood op ta fel om naar hartelust in de olie te dep pen en dat alles stemt tevree. Het is vijf uur, kok en bediening prik ken ook een vorkje, maar zijn niet te beroerd om de gast die uitgerekend op zo'n vreemd uur komt, snel wat voor te zetten. Op deze vrijdagavond is het al vroeg druk op het Bellamypark, een tegen overliggende horecapand lijkt op een mierennest, de mieren, allemaal zeer jonge jongens en meisjes, rennen voordurend in en uit. Een aanpalend tafeltje verbaast zich met mij: „Die gaan er nou al voor de zesde keer in en uit". Het wordt spannend als de poli tie een paar jongens tegen de tele fooncel zet om ze te fouilleren (of heet dat visiteren?). Ik besluit met nog wat tapa's: gehakt balletjes tomatensaus 3,40). Ook die komen in zo'n vuurvast schaaltje, met vers stokbrood om in de saus te soppen. Heel lekker. Een leuke aanwinst voor de Vlissing- se horeca, Brasserie Bleij. Leuk voor jong en oud, voor winkelende dames, toeristen met trek en vrolijke stap pers. Als ik mijn tapa's heb genoten komen kantoormensen binnen voor een nieuwjaarsborrel. Zo verandert Brasserie Bleij voordurend van sfeer, van broodjes naar tapa's. En één maandag in de maand, nogal wisselend, is de zaak gereserveerd voor de kookclub van Bleij. Adres en telefoonnummer kon ik niet achter halen, ook niet in het nieuwe tele foonboek, maar de rekening vermeldt het adres van Restaurant Bleij. Rien van Reems Mosterd was er dan ook bijzon der populair en het werd er niet alleen gebruikt als smaakmaker en bevorderaar van de spijsver tering. Men kende aan de mos terd ook tal van geneeskrachti ge eigenschappen toe. Zij ge bruikten mosterd onder andere bij reumatische aandoeningen. Ze legden kompressen met war me mosterd op aangetaste ge wrichten waardoor de lijders enige verlichting werd geboden. Het gebruik van mosterd bij reumatische aandoeningen handhaaft men in sommige ge bieden in Europa nog tot op de dag van vandaag. Voetbaden De Romeinen namen ook grote hoeveelheden mosterd mee op hun veroveringstochten in Eu ropa. Het werd gebruikt in hete voetbaden om vermoeidheid op te heffen en het kouvatten te verhinderen. Er bestaan enkele tientallen soorten mosterdzaad die in drie groepen bijeen gebracht kun nen worden. Het zwarte mos terdzaad levert de meest pittige mosterd op. De teelt van het zwarte mosterdzaad is vrij be perkt omdat de overige soorten zich veel gemakkelijker laten telen. Het bruine mosterdzaad dat tegenwoordig zeer veel in combinatie met het witte of gele mosterdzaad wordt gebruikt heeft een wat mildere smaak dan het zwarte zaad. Het witte of gele zaad levert mosterd op met een uitgesproken zachte smaak. Het zelf maken van mosterd is niet moeilijk. Het zaad moet grof of fijn worden gemalen. Men kan er de keukenmachine (foodprocessor) voor gebruiken Het gemalen mosterdzaad wordt daarna gemengd met een kleine hoeveelheid water en zo lang geroerd tot een vrij stevige pasta is verkregen. Vervolgens voegt men er azijn, zout, suiker en naar eigen smaak en inzicht een of meer fijngemalen spece rijen, dan wel fijngehakte verse tuinkruiden, groene pepers, mierikswortel of (zoals de Ame rikanen graag doen) honing aan toe. Hans Belterman In de komende week treft u in de dagelijkse rubriek recepten voor gerechten aan waarin mos terd als smaakmaker een rol speelt. Volgende week zaterdag volgt een tweede artikel over mosterd. Goede wijn hoeft niet duur te zijn: onder dit motto proeft Hubrecht Duijker al twaalf jaar betaalbare wijnen, waarvan hij de (ruim) vijfhonderd beste in zijn wijnalmanak zet. Wat de bovengrens betreft gaat hij met zijn tijd mee: de vorige malen kwamen alleen wijnen onder een tientje in aanmerking, dit keer ligt de grens op vijf euro, iets meer dan elf gulden dus. Kwalitatief is Marokko dit jaar het winnende wijnland. Fran sen hebben de Marokkaanse wijnbouw nieuw leven ingebla zen, met verrassend resultaat. Italianen en Australiërs doen sinds kort hetzelfde in Tunesië. Andere landen en gebieden die in Duijkers handige gidsje goed scoren, zijn het zuiden van Frankrijk (Languedoc-Roussil- lon), Spanje en Italië. Wie zelf wil blijven uitmaken welke goedkope wijn op tafel komt, zij gewaarschuwd: van de tweeduizend wijnen die impor teurs aan Duijker leverden, gin gen er 428 na één slok meteen de gootsteen in. Evenals Duijkers wijnalmanak is Hugh Johnsons Wijngids be doeld als praktische gids. Maar bij Johnson vind je geen prijzen, want die tellen voor hem niet. De editie 2002 is alweer de vijf entwintigste, boordevol infor matie over wijngebieden, drui- venrassen, de combinatie van wijn en spijs en een beoordeling van de wijnoogst van vorig jaar. Als het aan Johnson ligt, heeft de kurk zijn langste tijd gehad. Minstens negentig procent van de wijn zou even goed zijn onder een schroef dop, waarschijnlijk zelfs beter, schrijft hij. Intussen worden steeds meer wijnflessen afgesloten door synthetische stoppers, want met natuurkurk is het goed mis. Het aantal fles sen met besmette kurken heeft het aanvaardbare risico verre overtroffen. Oorzaak: in de Por tugese bossen is bijna de helft van alle kurkeiken aangetast door een schimmel. Funest voor wat onder de kurk zit. Hubrecht Duijker, Wijnalma nak 2002. De 500 beste wijnen onder 5 euro. Utrecht, Het Spec trum, 9,75. Hugh Johnsons Wijngids 2002. Het Spectrum, 16,50. Naast de wijngidsen van Duij ker en Johnson verscheen een groot aantal nieuwe boeken over wijn. Een greep uit de be schikbare titels: Robert LeenaersWijn om te be waren. Handboek waarin alle informatie is verzameld over het opslaan en bewaren van wijn in uw eigen huis. Wijn om te bewaren geeft tevens over zichten van de wijnjaargangen 1900-2000 en de beste bewaar- wijnen. Uitgeverij Kosmos/Zo mer Keuning, 192 blz., 11,75. Het beste van Bourgogne/Bor deaux/Toscane. Handige gids jes met kernachtige informatie over de beste wijnen die de be treffende gebieden produceren. Met beste bezoekadressen, bes te wijnroutes, beste streekres- taurants en streekrecepten. Uit geverij Het Spectrum, 96 blz., 9,75. Janny de MoorWijn in de keu ken. Wijnproducerende landen kennen veel streekgerechten waarin de eigen wijn wordt ver werkt. Janny de Moor verza melde deze authentieke gerech ten en geeft in Wijn in de keuken i haar wijnadvies van heden daagse wijnen. Het boek bevat meer dan 200 recepten uit alle delen van de wereld. Met behulp van een opzoeksysteem kan ook een gerecht worden gevonden dat het best past bij de wijn die wordt gebruikt. Uitgeverij Kos mos/Zomer Keuning, 320 blz., €22,92. Fiona Beckett: Eten «Si Drinken. Gids voor de meest smaakvolle combinaties met wijn en andere alcoholische dranken, met tips voor feestelijke maaltijden, in dividuele ingrediënten en streekgerechten. Uitgeverij Het Spectrum, 134 blz., 11,95. Het recept voor Poulet au Champagne is te vinden in Wijn in de Keuken van Janny de Moor. Met Bluetooth zou de wirwar aan draden aan computers tot het verleden behoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12